Het leven is méér tan politiek alleen" „Raadswerk nu een stuk ingewikkelder" 7 Erna Eelman na 12 jaar raadslid af Dirk Terpstra stopt na zestien jaar «TEXELSE COURANT' Verdeling der portefeuilles Paul Kikkert houdt geen werkoverleg meer op raadhuis Cees Hin zet punt achter raadsspel udenten jagen dat Texels nieuws Logiesruimte gezocht Lief zijn voor de oppositie tijdens de begroting luws-fractie t jaar in de raad neemt Erna Eelman nu de tijd voor andere dingen. jaar heen en weer karren polder De Eendracht en rg. Erna Eelman, drie perio- ng raadslid voor de VVD, een half jaar als wethou- hat dat ze totaal zo n 50.000 ie auto heeft getuft. Vastbe- handhaafde ze zich als in de politieke Met haar scherpe tong pro- e ze zich als „het geweten raad". Gisteren nam ze met oninklijke onderscheiding id van het raadswerk. „Want is meer dan politiek al- van Den Burg naar polder De cht is langer dan omgekeerd, dewgsheid. Wie eenmaal ach- detverre dgk de buitenlucht rond 1 Zeeburg heeft opgesnoven, et po/derleven te waarderen, beeldde stilte op de boerderij steenworp van natuurgebied orren „Stadsmensen worden van maar wij vinden het heer tje hoort zijn de rotganzen m e. Nog even en dan trekken ze ulo's komen hier niet, of het ten enkele zijn die verkeerd is Niet vanzelf is interesse voor de politiek werd gewekt toen echtgenoot Martin weerstand ondervond bij de bouw van een schapenschuur in het Hoge- berggebied, waar ze toen nog woon den. „Dan merk je hoe belangrijk de politiek in je leven is. Héél veel beslis singen hangen daarvan af Veel men sen denken dat alles maar vanzelf gaat. Maar er gaan wel politieke be sluiten aan vooraf." Twaalf jaar geleden belandde ze in de politiek door haar lidmaatschap van de vrouwenvereniging van de VVD. „Waarom die partij? Je eigen verantwoording nemen en rechtvaar digheid Dat zijn voor mij belangrijke uitgangspunten. De politiek trok me wel en ik kreeg er toen de schapen aan de kant gingen tijd voor.' Toen partijgenoot Klaas Barendregt wet houder werd, kwam ze voor de libe rale partij alleen in raad. „Ik werd ei genlijk direct in het diepe gegooid." Haar interesse voor ruimtelijke orde ning was met voldoende om als enig VVD-raadslid alle portefeuilles te be heren. „Ik verdiepte me in de stuk ken Ik maakte er een gewoonte van me goed voor te bereiden. Anders kan je niet goed reageren. Zo leerde ik de verbanden tussen de verschil lende portefeuilles, bijvoorbeeld wel zijn en financien Op den duur krijg je (Folo Gerard Timmerman) een goed overzicht van gemeente zaken." Veel tijd Het raadswerk eiste haar vrijwel vol ledig op. „Niet alleen de commissie- en raadsvergaderingen, ook veel din gen tussendoor. Telefoontjes of men sen die langs komen. „Al met al kostte het me héél veel tijd. Zonder steun van het thuisfront red je het niet. Met een volledige baan hoef je er eigenlijk niet aan te beginnen, ten minste niet als je er in je eentje zit." Dat die twaalf jaar hard werken niet voor mets zijn geweest, is voor Eelman zonneklaar „Voordat ik als wethouder begon, zat de voortgang van het bestemmingsplan buiten gebied volledig in het slop. De ver houdingen met de provincie waren verstoord. In het halfjaar dat ik ruim telijke ordening deed is de intentie verklaring met de provincie getekend. Met als gevolg dat de golfbaan kon worden gerealiseerd." Het verwijt dat het toenmalige college tegen de Teso-coöperatie stemde, vindt ze onterecht De tijd heeft geleerd dat dit een onverstandige keus zou zijn geweest en veel geld zou hebben gekost." Rechtgetrokken Ondanks de verstoorde verhoudin gen in de laatste vier jaar, heeft ze nooit een hekel aan het raadswerk gekregen „De eerste acht jaar was je het niet altijd met elkaar eens. maar werd gediscussieerd op basis van argumenten. Na afloop gaven we el kaar altijd een hand. De laatste vier jaar werd er niet eens naar de niet- collegepartijen geluisterd. De meer derheid hoort rekening te houden met de minderheid. Gelukkig zijn de ver houdingen nu rechtgetrokken." Geen spijt Spijt dat ze is gestopt heeft ze niet „In die twaalf jaar heb ik alles mee gemaakt wat er valt mee te maken Wat is er nu nog nieuw? Nog een periode in m'n eentie zag ik niet zit ten. En bij twee zetels, liep ik de kans weer wethouder te worden. Ook dat wilde ik niet. Want in zo'n veeleisende baan heb ik geen zin. Ik heb m'n kin deren, kleinkinderen, m'n man en ouders en nog zoveel andere dingen waar ik nu met aan toe kom. Ik hou van tuinieren, handwerken, een boek lezen en wil meer tijd vrijmaken voor een sociaal leven. Nu hoef ik me ein delijk geen ongeluk meer te rennen om alles op tijd klaar te krijgen." Verslaving Wat ze ook doet, op de tweede dinsdagavond van de maand zal de radio in hoeve Zeeburg zijn afge stemd op de raadsvergadering „Want politiek blijft toch een versla ving." Zonder een boodschap aan de nieuwe raad wil ze daarom geen af scheid nemen „De gemeente zou meer aan het bedrijfsleven moeten overlaten Bijvoorbeeld het ophalen van huisvuil en het onderhoud en ontwerpen van gebouwen en grote bestemmingsplannen. De ontwikke lingen gaan op dat gebied veel te snel en is specialistenwerk Hierdoor ■houdt de gemeente te weinig tijd over zaken als toezicht en het maken van kleine plannen." Het nieuwe college van b en w heeft de taken onderling als volgt verdeeld. Burgemeester Van Rappard (be stuur en organisatie): bestuurlijke coördinatie, promotie en representa tie (waaronder OOW. gewest Kop van Noordholland en VVV); Euregio Waddeneilanden; politie; brandweer; openbare orde en veiligheid; strandvonderij, public relations en voorlichting; personeel en organisa tie; informatisering, integrale kwaliteitszorg. Wethouder Schilling (ruimte, wo nen en economie): 1e loco-burge meester; ruimtelijke ordening, volks huisvesting, grondzaken; recreatie; economie en toerisme: monumenten beleid; natuur- en landschapszorg Wethouder Eelman-van 't Veer (welzijn en onderwijs): 2e loco-bur gemeester, welzijn; onderwijs en edu catie; volksgezondheid (medisch-so- ciaal); sociale werkvoorziening; sociale zaken; werkgelegenheid (so ciaal gericht). Wethouder Bakker (financiën, wer ken en milieu): 3e loco-burgemees ter. financieel beleid; volksgezond heid (technisch gericht), openbare werken; verkeer en vervoer (waaron der verkeersveiligheid); milieu; strandbeheer De raad moet het voortaan ook zon der Paul Kikkert stellen. De boom lange Cocksdorper liet zich vooral horen in kwesties ter land, ter zee en Zorgvuldig, het rentmeesterschap hoog in het vaandel en gevoel voor besturen Een greep uit de vele com plimenten die Cees Hm kreeg toe gezwaaid bij zijn afscheid als raads lid. Namens het CDA zat de veehouder uit Oudeschild van '90 tot en met '98 in de raad. Door ditmaal voor een vierde positie op de lijst te kiezen, nam hij bewust het risico met te wor den herkozen. Van de vertrekkende politici was hij de enige die geen sneer kreeg „Een teleurstelling", grapte hij. „Ik ben zelfs nooit in de Cartoon van Antoon Goes afge beeld." Hierin moet de redactie van de TC Hin op de vingers tikken Tij dens de begrotingsbehandeling in 1990 was hij wél het onderwerp van een spotprent. Nu het raadswerk er op zit. heeft Dirk Terps „Op de volkstuin was het altijd even snel spitten of zaaien en dan weer aan het raadswerk. Straks heb ik tenminste eens tijd voor een gezellig praatje met m'n buurman." Dirk Terpstra, namens de PvdA zestien jaar lid van de raad, waar van vier als wethouder, heeft veel privétijd in de gemeenschap gesto ken. Een gedreven politicus met een grote betrokkenheid en een kritische volger van het college. Gisteren nam hij afscheid met een koninklijke onderscheiding op de borst. Voortaan kan hij op z'n ge mak z'n tuintje onderhouden. Na zoveel jaar in de raadsbanken zou je het met van hem denken, maar Terpstra voelt zich het lekkerst als hij buiten is. Achter de geraniums zal men hem dus straks met veel zien Plannen genoeg: „Ik stap lekker op de fiets, ik ga de Vogelwerkgroep helpen bij de bescherming van nes ten van weidevogels of steek de schop in m'n volkstuin. Heerlijk vind ikdat Samen Peter Riteco heb ik me in het verleden sterk gemaakt voor de oprichting van de volkstuinders ver eniging. Die club heeft gezorgd dat de tuinen in het bestemmingsplan wer den opgenomen. „Anders blijf je met je boeltje verkassen voor de opruk kende woningbouw Het behartigen van belangen, of het •a ruimschoots de tijd om in zijn volkstuin ai nu is voor de volkstuinders of voor anderen, loopt als een rode draad door de carrière van Terpstra. Zestien laar geleden rolde hij als bestuurder van de vakbond FNV en Abva Kabo de politiek in. „In de veronderstelling dat je vanuit de raad grotere invloed op de politiek kon uitoefenen Als raadslid kan het nodig zijn dat je een ander standpunt moet innemen, dan als belangenbehartiger namens de vakvereniging Om zuiver te blijven, ben ik daarom uit het bestuur van de bond gestapt." Ingewikkelder „Vergeleken met zestien jaar gele den is het raadswerk nadrukkelijk in gewikkelder geworden. Vanuit de overheid heeft de gemeente veel extra taken opgelegd gekregen De maatschappij is ingewikkelder gewor den. De rechters zitten Nederland nu mee te besturen. Als burgers menen dat een besluit van de overheid met goed is. stappen ze naar de rechter. Als blijkt dat de gemeente met hele maal zuiver heeft gehandeld, besluit de rechtbank al gauw in het voordeel van de burger Aan de ene kant is dat goed, maar voor de bestuurders geeft dat soms wel eens grote beperkin gen. Neem bijvoorbeeld de bescher ming van de woningmarkt voor de Texelaars. Een breedgedragen voor stel van de raad om de minimale de Slag te gaan. (Foto Gerard Timmerman) koopgrens tot ver boven de ƒ300.000,- op te trekken, wordt ge heid door de rechter onderuitgehaald. Het strookt namelijk niet met de wet Anderzijds moeten we niet teveel denken dat we onze eigen regels kunnen bepalen. Want we zijn wel een deel van Nederland. Het is dus zaak de ruimte in de wet goed te be nutten Klachtenloket Het verdiepen in de materie is met het enige dat veel tijd van het raadslid vergt. „Je bent ook een soort klachtenloket voor de gemeente, omdat ontevreden mensen niet zo snel het raadhuis binnen stappen. Eigenlijk is dil een taak van de ge meente, die hiervoor een soort om budsman moet hebben." „Ander probleem is dat je als politi cus steeds moet scoren. Anders kan je het bij de verkiezingen wel verge ten. De ervaring leert dat je scoort op zaken die eenvoudig zijn en waarover iedereen kan meepraten. Bijvoor beeld over voetbalvelden, rotondes, lantaarnpalen of schiethallen. Dat scoren vreet tijd en staat het eigen lijk raadswerk - om over ingrijpende zaken goede afwegingen te maken - in de weg. Telefoontjes Het raadswerk heeft nog een nadeel. ivas de afgelopen week het len'ijriee/ van journalisten, came- :en, radiomakers en voor in spé. Ruim 70 studenten Christelijke Hogeschool uit leerden in herberg Panorama ten Burg en trokken er dage- uit om nieuws te vergaren. eerstejaars studenten betrof eerste kennismaking met de na de theorielessen van de ien maanden op school. Di- iexelse bedrijven en instan- rleenden medewerking. Zo in aankomende voorlichters WV persberichten schrijven Ronde om Texel en bij re over de waterzaal Ook 'digden ze een folder voor het ntrum. Bij de gemeente in ze zelfs aanwezig zijn bij mer openbare vergadering college van b en w. om ver- don irks i de /ooi jb ugis kun tier is v volgens te zien hoe gemeentesecre taris Piet Zoon de -beetje jaloerse- Texelse media over de besluitvor ming inlichtte Leerling-redactieteams gingen aan de slag voor de Helderse Courant, het Agrarisch Dagblad en de Texelse Courant. Voor deze krant belichtte elk team een ander thema. De artikelen moesten een Texelse invalshoek hebben en gericht zijn op jongeren. In totaal werd drie dag delen aan de productie gewerkt: eerst contacten leggen en afspraken maken, daarna informatie inwinnen en interviews afnemen en tenslotte de verhalen uitwerken ..Een achterafzaaltje diende als redactieruimte", meldt verslaggever Chris Ouweneel over de werk omstandigheden in Panorama. ..De koffie vloeide rijkelijk om de journa listen wakker te houden achter de kleine schermpjes van hun trouwe laptops. Rinkelende portable tele foons, dichterbij komende deadlines en schreeuwende hoofdredacteurs kleurden de naar zweet ruikende ruimte. Docenten begeleidden en beoor deelden de resultaten, maar daar mee was het pleit nog niet beslecht. Donderdagavond volgde de finale: een presentatie van alle gemaakte producten. De jonge presentatoren blikten daarbij met betrokkenen op de werkweek terug. Zij deden dat in de vorm van een radio-uitzending, die rechtstreeks via Radio Texel was te beluisteren Margreet Sandee (EcoMare). Henk Groenen (VVV) en burgemeester Willem van Rappard waren aanwe zig om prijzen uit te reiken aan de talentvolste redactieteams. De tro fee die de burgemeester overhan digde -een vuurtoren in miniformaat- was bestemd voor de beste reeks geschreven artikelen. De redactie die zich met het thema kunst" had bezig gehouden, kreeg het hoogste rapportcijfer Sommige verhalen worden wellicht in de Texelse Cou rant gepubliceerd. (Foto Frans Hopman) ■razende reporters" voor hun uitvalsbasis, herberg Panorama. VRIJDAG 10 APRIL 1998 in de lucht. Zijn interesse hield ech ter niet op boven de Ruigendijk. Elke maandagmorgen liet Kikkert zich tij dens werkoverleg op het raadhuis over allerlei zaken uitgebreid bij praten door de ambtenaren. Burge meester Van Rappard riep zijn opvol gers op in het belang van zijn medewerkers toch vooral die leemte aan het begin van de week te vullen. Kikkert was van '82 t/m '86 en van '94 t/m '98 raadslid voor Texels Belang. Actief blijft hij wél bij redding maatschappij KNRM. „Niet op zee, maar als bednjfsouwehoer, om men sen rond te leiden Want ook dat moet gebeuren In tegenstelling tot de landelijke be richten dat het met de paasdrukte mee zal vallen, is het op Texel flink vol. „De slechte weerberichten schrikken de Texelgangers niet af', aldus Henk groenen van de VVV. die moeite heeft om alle vragen om on derdak positief te beantwoorden. Logiesverstrekkers die nog ruimte vrij hebben worden door hem met klem verzocht zich te melden bij de VVV via telefoon 31 47 41 Inspreken op het antwoordapparaat kan ook via 36 25 37. „Het gebeurt wel dat sommige men sen die hun zin met krijgen, je gaan bestoken met nare telefoontjes Soms midden in de nacht. Gelukkig waren er ook plezierige reacties Bij voorbeeld Texelaars met een goede tip. Daar heb je wat aan Als niet college-partij, vindt Terpstra dat de PvdA de laatste vier jaar haar steentje aan het beleid heeft bijgedra gen. „Bijvoorbeeld bij het bestem mingsplan buitengebied. Doordat de PvdA. maar ook de WD een gede puteerde op cruciale posten heeft zit ten, hebben we toch héél wat voor elkaar gekregen." Frustrerend was het dat dingen die door ons werden ingebracht, van tafel werden ge veegd Bijvoorbeeld onze suggestie om tot een volkshuisvestingsplan te komen. Onlangs presenteerde het college het als haar initiatief. Woning nood is een probleem dat volgens Terpstra geen aandacht genoeg kan krijgen. .Voor starters moet meer gebeuren." „Het is jammer dat er niet meer in houd aan het Sociaal Economisch Structuuronderzoek is gegeven. Over het zogenaamde Lmdeboomoverleg hoor je weinig resultaten Bij nieuwe ontwikkelingen op het eiland, moet elke sector er direct bij worden be trokken. Op basis daarvan kan je besluiten nemen, bijvoorbeeld om een steeds grotere afhankelijkheid van het toerisme tegen te gaan." Voldaan Ondanks de verstoorde verhoudin gen in de laatste periode, verlaat Terpstra de politiek met een voldaan gevoel „In het vorige college hebben we het overleg over natuur- en landschapsbeleid uit het slop kunnen trekken en afspraken gemaakt over het starten van de discussie over het Nationaal Park Daarvoor verdienen de toenmalige wethouders Erna Eelman en Tine Krijnen een pluim Want dat lag best moeilijk in hun par tijen. Als die aanzet er niet was ge weest, waren we nu niet zover ge weest. Verschillende beroeps- en belangengroepen luisteren nu ten minste naar elkaar." Bibliotheek Voor de nieuwe raad heeft hij een boodschap in petto „Ons voorzieningenniveau is goed, maar dat dreigt voor Texelaars met een lager inkomen te duur te worden. Bij voorbeeld de muziekschool en de bi bliotheek, waarvoor de subsidie niet meegroeit met de loonkosten In de volgende raadsperiode moet hiervoor meer geld worden vrijgemaakt." Inzake de bibliotheek zullen de nieuwe raadsleden Terpstra nog wel tegenkomen Niet alleen omdat hij er tegenover woont, maar hij zit sinds kort ook in het bestuur ,Het lezen van boeken is één van mijn grote hobby's. Overigens ook één waar ik de afgelopen jaren nauwelijks aan toe ben gekomen."

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7