te leren kennen. Dé manier om Texel pansproductie na „Texels" project Hoornder kerk in gebrekkige staat Reisagenten houden symposium op Texel Restauratie dringend nodig flitsend en afwisselend" - Informatie van A tot Z - Bijlage Texels Noorden - Bijlage Texels Produkt - etc., etc. Auch mit deutschem Text Overal verkrijgbaar voor slechts 4,95 Kamerlid brengt bliksembezoek Texel Verhuur volgt failliet Texel BV op Plan Nauta voor verbouw Burgwal Wat ik zeggen wou... Kledingactie TEXELSE f COURANT I Vetpan vergeten: keukenbrand Herstel riool Papierbrand Pasen op Texel: Genieten in weer en wind DONDERDAG 16 APRIL 1998 Reisagenten uit heel Nederland komen dit weekend bijeen op Texel. Zondag maken ze kennis met het eiland en maandag houden ze op De Krim hun jaarlijkse sym posium. Eén van de hoogtepunten is de uitreiking van de Award voor het beste reisbureau van het jaar. Tweede Kamerlid Hella Voute- Droste (VVD) zal de prijs overhan digen. „Reisbureaus welen vaak wel dat je in Timboektoe kunt kanovaren, maar met dat Texel zeven dorpen en 120 kilometer fietspad heeft. Dit is een uit gelezen kans om het product Texel onder aandacht te brengen", schetst Henk Groenen, adjunct-directeur van de VVV het belang voor toeristisch Texel De VVV helpt mee om de gas ten een afwisselend programma voor te schotelen „Texel biedt een ideale mix van business en pleasure, zo wil len we duidelijk maken. Eerst een symposium, daarna op de fiets leuke dingen doen De bijenkomst is bedoeld voor leden van de VRA, de Vereniging van Reis Agenten, die is aangesloten bij het Algemeen Nederlands Verbond van Reisorganisaties (ANVR). Er worden ongeveer 100 gasten verwacht (inclu sief partners) Zij verblijven in hotel Opduin in De Koog Dat de VRA op Texel neerstrijkt, is voor een groot deel te danken aan de inspanningen van Marijke Eelman uit Oudeschild. Zij is eigenaar van reis- De Alkmaarse rechtbank heeft vorige week het faillissement uitgesproken over Texel BV in De Waal. De activi teiten van dit bedrijf, dat zich met loon- en aannemerswerk en verhuur van machines bezighield, zijn ander half jaar geleden deels onderge bracht bij Texel Verhuur Dit bedrijf houdt zich bezig met agrarisch loon werk en de verhuur van machines. Oorzaak van het faillissement van Texel BV zijn problemen met de be drijfsvereniging GUO Dit mondde vorig jaar uit in een rechtszaak. De kwestie leidde tot een situatie waarin een faillissement onafwendbaar was. In zijn plan „Het Hart Hersteld" zit nog weinig schot, maar Jook Nauta's geeft zijn ideaal - een aan trekkelijk centrum van Den Burg - zelf steeds meer vorm. Per 1 april is hij eigenaar geworden van twee panden aan de Burgwal, die hij in oude stijl wil restaureren. Het aankopen en verbouwen van kleinschalig onroerend goed is een specialiteit waarmee Nauta de laatste jaren flink aan de weg timmert Met de vernieuwing van enkele panden (het ontmoetingscentrum Burgwal 37 en de modezaak van Martin Karlas) blies hij de Burgwal nieuw leven in Mo menteel knapt hij de oude schoenlappen) aan de Parkstraat op. Voor zijn jongste aanwinsten, Burg wal 43 en 45, heeft hij bij de ge meente een bouwplan ingediend. Nummer 43 staat op de monumen tenlijst en heeft een detailhandels- bestemming, waarvan overigens geen gebruik werd gemaakt Nauta's doel is er na de restauratie creatieve activiteiten te huisvesten in combina tie met wonen. De voorgevel van Burgwal 45 - geen gemeentelijk mo nument - wil hij terugbrengen in de staat van vóór 1960. De commissie Ruimte en Wonen buigt zich dinsdag over de plannen. De raadsleden krij gen van het college het advies ak koord te gaan met de plannen. bureau Albatros in Amsterdam en bestuurslid van de VRA. „De eerste reactie was: wat decentraal, wat ver. Maar we hebben een programma gemaakt dat klinkt als een klok. Het lijkt me erg leuk om Texel aan vakge noten te laten zien", vertelt Marijke Eelman enthousiast- Het programma begint zondag om 13 00 uur met een „lammetjes- expeditie" De deelnemers gaan daarbij per tandem van het hotel rich ting Oudeschild en maken op speelse wijze kennis met het eiland, 's Avonds is er in Opduin een borrel en surprise diner- Maandag vindt de gehele dag een symposium plaats In theater De Kiekendief wordt 's morgens gespro ken over de nieuwe mededingings wet, die het mogelijk maakt dat gepu bliceerde prijzen in reisgidsen worden losgelaten. 's Middags is „bereikbaarheid" het onderwerp Ondanks de huidige automatisering komt het nog vaak voor dat reisbu reaus telefonisch langdurig in ge sprek zijn Maandagavond is tijdens een gala-avond in hotel Opduin de verkiezing van het reisbureau van het jaar. Mevrouw Voute, die de prijs uitreikt, landt om vier uur 's middags op vlieg veld Texel. Bedoeling is dat zij korte werkbezoeken aflegt aan Reisburo Texel van Joop Groen, de VVV en EcoMare. De 54-jarige Hella Voute woont in Aerdenhout en zit sinds 1994 in de Tweede Kamer Zij is on der meer belast met economische zaken. Voordien was zij lid van Pro vinciale Staten van Noordholland. De kledinginzamelaars willen geen ruzie Aldus de heer Menno Hofmann in de Texelse Courant van 10 april Volgens hem is het met de bedoeling dat er een concurrentieslag ontstaat. Maar als u op de 21e april inzamelt, bent u daar hard mee bezig. Toevallig staat in dezelfde TC een verslag van een andere inzameling. Door de zusters van Sint Jan, die er na vele jaren mee zijn gestopt. Geen beeld is groot genoeg om hen te be danken Dat geldt ook voor de andere inzamelaars, het Leger des Heils, al meer dan 100 jaar, en niet te verge ten de vele Texelaars die dit werk verrichten op een andere grondslag. Wat door de Rotary wordt opgehaald, wordt verkocht aan de hoogste bie der. Dat is dus gewoon handel De opbrengst wordt aan goede doe len besteed. De andere inzamelaars brengen de goederen bij de mensen in nood. zonder tussenhandel Zij moeten voor het transport dikwijls zelf de middelen en ook nog het geld zoe ken, maar slagen daar gelukkig in. De heer Hofmann meent dat er nog meer te halen valt. Juist, dat doen de an dere inzamelaars al jaren en met suc ces Laat dat zo blijven Die maken van de kruimels ook brood In het verleden heb ik er bij de Rotary op aangedrongen om ook schoenen in te zamelen, die ik dan naar Roe menië kon sturen. Via de hulp van Harry de Graaf is dat gelukt Het re sultaat was echter zo goed, dat de kledinghandelaars in de jaren daarna ook de schoenen wilden opkopen. Uit eigen ervaring weet ik dat schoe nen nummer 1 staan. Nu nog krijg ik verzoeken hiervoor Mijn actie voor Roemenië werkt nog steeds na. Zon der ernaar te vragen gaat de telefoon of worden dozen of zakken bij mij aan huis gebracht. Die geef ik dan weer door Zo kon ik het nieuwe adres in Oosterend met acht volle dozen ge lukkig maken. Ik weet dat deze hulp direct is. Afgelopen najaar haalde de Rotary ruim 20 ton goederen op. Wees daar blij mee en laat de rest aan anderen over. J.K P Zwan, Den Burg. (Advertentie) ten ingezet. Ondanks dat was toch sprake van wachttijd, die in Den Hel der opliep tot een uur. Ook veel Texelaars maakten een uitstapje, zodat op het eiland in de ochtenduren een half uur wachttijd voor de boot ontstond. In de winkels op het eiland was het zaterdag reuze druk De straten wa ren gezellig vol metfunshoppersen tot vreugde van menig ondernemer zat de kooplust er goed in Hoewel zaken in De Koog ook op zondag waren geopend, trok men die dag voor het merendeel naar met-com- merciele activiteiten Zo was het Dorpsplein van de badplaats overla den met kinderen, die zich in afwach ting van de paashaas vermaakten met lammetjes Ze werden voorzien van hazenoren en passende schmink. In optocht ging het lange lint van kinderen naar het bos. Harry Wuis legde omstandig uit dat het niet de bedoeling was dat ouders mee- zochten naar eieren, maar dat lijkt ieder jaar wel aan dovemansoren gericht. ..Alsof ze honger hebben", merkte een verbaasde omstander op bij het zien van een dame op leeftijd, die met zakken vol halfrauwe, ge kleurde eieren in een auto verdween Volgend jaar moeten ze maar rauwe nemen Als er eentje knapt teren ze het misschien af. Maandag was het gedaan met de genade van de weergoden. Ook bo ven Texel gingen de hemelsluizen open. Bezoekers lieten zich echter met wegjagen en trokken massaal naar de bmnen-activiteiten, zoals :onditie van het Hoornder ie laat veel te wensen over. lekkage te voorkomen, moe- e leistenen op het dak binnen Ie jaren worden vervangen, duidelijkste bewijs van de orabele toestand vormt ech- et besluit om de toren niet ir open te stellen voor be- iging. Het gevaar dat de trans loslaten en bezoekers naar den storten is eenvoudigweg root. Restauratie kost naar Hing 750.000,-. Jiterst vervelende situatie, niet i voor de Hoornder kerkgan- maar ook voor de gemeente Als gevolg van een nieuwe hg is het bedrag dat van ®ge voor monumentenzorg ontvangen sterk verlaagd, laar is voor onderhoud niet dan 20.000,- beschikbaar. J bet volledige bedrag voor alle 'n op het eiland", verklaart ge- Itelijk woordvoerder Jan »|s. Volgens hem is nu op termijn meer dan een miljoen lg om de acht kerken die rijks- loient zijn adequaat te restau- dal langer wachten met de reno- 9 van het Hoornder kerkje onver hoord zou zijn, adviseert de be- ende ambtelijke afdeling Bend gemeentegeld beschik- |te stellen. De werkzaamheden ;n uiterlijk in 1999 hun beslag n Commijs „Een kwestie van eiten stellen. Dat is echt geen advies Want anders loop je de dat met een fikse storm de to- istort," losluit valt niet eerder dan aan nd van het jaar te verwachten, leer de raad de nieuwe begro- vaststelt. Een geruststelling |°e hervormde gemeente in Den ma9 zijn dat in het nieuwe leprogram „hoge prioriteit" ,oe9ekend aan het «houden van monumenten in 9omeen en van de Hoornder kerktoren in het bijzonder. „Het middenschip is een schip van bijleg", stelt ook Axel Lap, voorzitter van de restauratiecommissie van het Hoornder kerkje „Het geld daar voor moeten we toch eerst zelf bo ven tafel zien te krijgen. Wat je ver volgens terugkrijgt, moet maar wor den afgewacht." Met medewerking van vrijwilligers is de commissie sinds 1977 bezig mid delen te verwerven en werkzaamhe- Echt wit is het zo bekende witte kerkje niet meer. Erger nog is dat de trans van de toren elk moment naar beneden kan komen lFol° Frans Hopmsni den uit te voeren om in het onder houd te voorzien. „In die tijd is voor ongeveer een half miljoen verspijkerd. Met voegwerk, het ver nieuwen van de dakgoten, het pleis teren van de binnenkant en noem maar op. Nu wordt het monumentale orgel gerestaureerd. Dat kost ook zomaar 55 duizend gulden. De hele kerk moet bovendien om de paar jaar worden behandeld om hout worm, boktor en de bonte knaag- kever niet hun gang te laten gaan," De NH gemeente is in eerste instan tie zelf verantwoordelijk voor het schip van de kerk, de toren is sinds de Napoleontische tijd in handen van de gemeente Het vervangen van de leistenen op dak betekent binnenkort de grootste kostenpost sinds de laatste grote restauratie in 1957. Lap. „De leien gaan zo'n 45 jaar mee. Dan moeten ze echt worden vervangen Het wa terdicht houden is een eerste ver eiste, anders is het gedaan met je gebouw. Dan wordt het een prooi van al die knagers. Je kunt nog beter hebben dat er af en toe een steen uit het metselwerk vliegt." Haast De restauratiecommissie beseft de vervelende toestand waarin de ge meente verkeert. Toch heeft ze in een brief gevraagd haast te maken met de renovatie van de toren. „Wij kunnen niet met het dak beginnen vóór de toren is opgeknapt Draai je het om. dan is de kans op schade aan het vernieuwde dak te groot." Voordeel van het kort na elkaar uit voeren van de werkzaamheden is bovendien dat kosten kunnen wor den bespaard bij de aanvoer van materiaal en de bouw van steigers. Enige lucht is er wel, stelt Lap. De laatste jaren zijn jaarlijks gemiddeld enkele tienduizenden guldens ge beurd met de organisatie van de be kende rommelmarkten „Dat geld is zeer welkom, want andere manieren om iets te verdienen zijn er niet." Markten In 1998 worden weer vier grote rommelmarkten gehouden, de eer ste op zaterdag 25 april. Ook tijdens de zeven Hoornder Donderdagen zal de kerk present zijn met een stand. „Helaas krijgen we steeds meer concurrentie", meent Jaap de Graaf, organisator van de markten. „Misschien wil je ons gironummer erbij zetten, voor een eventuele ge heime weldoener?" Bij deze: 36,25.41.183, t.n.v. de Stichting Rommeltjesmarkt in Den Hoorn. (Foto's Tesszi vin Daaien) musea en de hobbybeurs in De Cocksdorp ,,Wij hebben sowieso een geweldig paasweekend gehad", meldt Margreet Sandee van EcoMare ..Ruim 5000 bezoekers, met zondag en maandag als top dagen Een record ja. maar dat komt Uiteraard was ook de Paaswuis weer pre sent. ook omdat de Nederlandse paasva kantie dit jaar met was gespreid.Het voeren van de zeehonden in de mid dag bhift favoriet bij de bezoekers De piek lag rond 15.00 uur. Maar dat is eigenlijk iedere dag zo Het blijft druk. omdat nog veel Duitsers de hele week vrij hebben Het Maritiem en Juttersmuseum kreeg in drie dagen bijna 1000 men sen over de vloer. ..Vorig jaar waren het er op éen na 660. maar toen wa ren we tweede paasdag gesloten. Dus dit is moeilijk met iets anders te vergelijken", aldus Bert Koning. De belangstelling voor het luchtvaart museum bi/ het Vliegveld bleef rond de honderd mensen per dag steken. ..Tja. ook dat komt door het weer", aldus assistent-havenmeester Nico Mulder. ..Het lokte weinig mensen naar het terras en dat is toch meestal de plek van waar ze naar het mu seum gaan Door het slechte weer op maandag verliep de aftocht van weekend- gangers enigszins gespreid. Slechts tussen 12.00 en 1300 uur deed zich een half uurtje wachttijd voor. Dat lang met alle gasten vertrokken bleek 's avonds in menig restaurant moest worden gewacht voor weereen tafel tje vrij kwam. De Cocksdorper Gerhard Smeenk vergat vrijdagmiddag een pannetje vet op het gas. De brandweer werd gealarmeerd toen er rook uit de wo ning in de Kikkertstraat kwam. Door het drukke toeristische verkeer duurde het even voor de wagens uit Den Burg ter plaatse waren, maar de brandweer van De Cocksdorp had het vuur toen al onder controle De rook- en roetschade was aanzienlijk. ipBoX" is een dansproductie een uur met een bijzondere ergrond en Texelse betrokken- Eilanders (ook jeugdige) zijn ,enavond om 19.00 uur in luwburg De Kampanje in Den er welkom voor de voorstel- die na een speciaal project tureel en School" tot stand is imen. De toegang is gratis. lou de Boer is dansconsulente bij ide, maar heeft vóór haar verhui- Inaar Texel ook veel podium- ing opgedaan in het theater. De is van mening dat op jeugddans- :d weinig vernieuwends gebeurt idacht een project voor de bo- ouwvan basisscholen en kreeg >t ministerie van onderwijs, pro- Noordholland en gemeente Helder een ton subsidie om de ■en te verwezenlijken. Dat lijkt ■geld. maar is volgens deskundi- |een klem bedrag voor de Indbrengmg van een dans- luctie ■Triade konden scholen in de Jkop. dus ook op Texel, inschrij- ioor het project. De eilandelijke en reageerden echter niet. De ïgen van elf andere scholen aan erkant werden gestimuleerd om jeste maken waarin ze een per- 'werkers van de firma Wester- i zijn deze week begonnen met zaamheden aan de riolering tus- p de Plevierstraat en Brink in De og Nadat de bestrating is verwij- rd, zal het oude versleten riool Wen vervangen door nieuwe bui- iHetwerk, dat in opdracht van de ieente wordt uitgevoerd, zal on teer twee weken in beslag nemen. Brschijnlijk veroorzaakt het enige tde: voor wachtende ouders bij de ■rtischool. de nacht van zaterdag op zondag »am de brandweer rond 04.00 uur lactie vooreen brandje in de papier- ontainer bi| het scoutmggebouw aan gBemhatdlaan. De kans is groot dat |fyvurtjeis aangestoken door in de Bfe/nersc/ruilende personen. Door Bammen smolt het plastic afdek- Rngmg de inhoud van de bak in ■op soonlijk geheim verborgen. Naar be lieven konden de dozen open of dicht blijven Het leverde in enkele geval len schokkende of emotionele situa ties op als de dozen open gingen. In cidenteel kwam zelfs misbruik of mishandeling aan het licht. Flitsend snel Door de klassen werden de mooiste dozen uitgezocht. Vervolgens bracht Yildou de Boer een bezoek aan de scholen met de dansers Claudia Hauri, Rita Hausherr en Maarten Eland Naar aanleiding van de dozen en de verhalen van de kinderen werd op basis van improvisatie gedanst. Dit werd op video vastgelegd De filmpjes vormden de basis voor de choreografie voor een voorstelling. Bij de repetities werden de kinderen uit genodigd om commentaar te geven Hendrik Jan Trooster, muziekschool directeur en echtgenoot van De Boer, werd gevraagd de muziek voor de productie te schrijven en te arrange ren. „Opéén stukje na is het allemaal eigen werk. Tijd daarvoor? Nou, ei genlijk met. Maar ik ben af en toe 's nachts doorgegaan, Het was name lijk heel erg leuk om te doen." De voorstelling is een afwisselende mengelmoes van emoties geworden, die wordt uitgedrukt in muziek en beweging. „Het flitst van doodgaan naar agressie naar de Spice Girls, naar hiphop... heel snel en afwisse lend Eén van de muziekstukjes is tevens te horen in de diapresentatie in EcoMare Dat begint met getoeter van de Tesoboot Maar het geheel is een projectpresentatie, want de tijd was te kort om er echt een door- gerepeteerde voorstelling van te ma ken." Rob Valkenburg tekende voor de vi deo-opnamen, het decor en de belichting. Maar daarmee hield de Texelse betrokkenheid met op Piet Laan verzorgde de uitvoering van het decor en sponsorde ook een deel van de materialen. De bedoeling is dat de voorstelling wordt verkocht aan basis scholen in het hele land. Daarom wordt volgende week een optreden verzorgd tijdens het Kunstjunior fes tival in Den Bosch, waar scholen kun nen intekenen op optredens. De kans bestaat dat ook een uitvoe ring op Texel wordt verzorgd, want de culturele raad van de Texelse basis scholen gaat morgen ki|ken. „Mam. mag ik m mee naar huis nemen. Terwijl de weermannen de ene el lende na de andere voorspelden, deed Texel in het paasweekend aan vankelijk de naam als meest zonrijke plek van Nederland eer aan. Het was weliswaar fris en winderig, maar za terdag en zondag viel in een luwte toch volop te genieten. Dat deden de vele bezoekers van het eiland ook in volle teugen. De heenreis gaf voor bijna niemand problemen Vrijdag werden twee bo- Een zeehond blijkt een goede vervanging voor een paashaas.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7