Cjrocn c2wartsjexels in het harL, Lekker op jezelf, maar toch niet zelfstandig" —N— •öQMBCG Rechter: geen seismisch onderzoek Razende Bol [Stram® Bewoners Texelse Reede kregen sleutel „Natuur heeft vandaan gewonnen" A.O.T. 1 1^1 Programma voor koninginnedag 2 Nieuwe praktijk voor Strender artsen 2 Frans Zegel doet een stapje terug 3 Huiskamertheater daverend succes 5 •♦Wethouder ontkleedt zwemmer Molenkoog 6 fBad gesloten en weer open Steeg eindelijk weer geopend Klif drie dagen „in the mood" Hoofdwond Portemonnee weg Gearresteerd wegens boete W&€M €EMITSM Meivakantie pas maandag op gang Brand legt schuur en auto in de as .'c 0 errc- ïrti ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11276 DINSDAG 28 APRIL 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv linbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. JNNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS /1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) ittien bewoners van het nieuwe wooncomplex aan De hebben gistermiddag hun sleutels gekregen. Tien van hebben een overeenkomst met gezinsvervangend te- De Texelse Reede. Zes jongeren huren appartemen- hetzelfde gebouw rechtstreeks van de Woning- hting. Een combinatie die als uniek wordt omschreven. de gelegenheid was het door architect Jan Visser worpen gebouw versierd met vlaggetjes. i bu 3ni3 Wide overige bewoners van De Texelse Reede toekijken, overhandigt wethouder fifing Nico Rijk de sleutel van zijn nieuwe appartement <F°'° Gorard Timmorman) fctwaseen feestelijke dag voor de bewoners van De Texelse jjde die na veertien maanden el- Ie hebben vertoefd hun intrek len nemen in een volledig gemo- liseeid gebouw. Toen hun oude «tomen bij controle in 1989 niet ir aan de eisen voor brand- lheid bleek te voldoen, kwam 'bouwals beste optie uit de bus. inhei gebouw een aantal zoge de HAT-eenheden voor jonge- ipte nemen, sloeg de Womng- llmg als opdrachtgever van de «bouw twee vliegen in één klap. jer is er een kantoor onderge- :hl van de stichting Begeleid Wo- die net als De Texelse Reede irde paraplu valt van de stichting Z Noord-Holland <zi| het nieuwe complex biedt de ASVZ verstandelijk gehandicapten op Texel verschillende woonvormen. In het gebouw aan de Haffelderweg gaat het om intensieve begeleiding, terwijl de ASVZ aan De Zes spreekt van ..begeleiding op maat". Hiervoor is 24 uur per dag een begeleider aan wezig. De bewoners zijn vrij in hun doen en laten, al worden op indivi duele basis wel afspraken gemaakt ,,Ze zitten lekker op zichzelf, maar wonen toch met helemaal zelfstandig In combinatie met jongeren huisvesting is dit een unieke situatie aldus Bert Kooiman, hoofd van De Texelse Reede. Hij heeft hoge ver wachtingen. „Zonder overdrijven kan ik zeggen: er is weer een parel aan Den Burg toegevoegd Temidden van alle feestvreugde zei een opgetogen wethouder Schilling (huisvesting) dat het voor de ouderen in St Jan wel een beetje trieste dag was. „Zo vriendelijk en aardig als jul lie voor hen waren de afgelopen veer tien maanden. Dat was fantastisch Ze vinden het best wel jammer dat jullie weg gaan." Mooi! Hun nieuwe behuizing heeft hen ech ter veel te bieden. De zestien ruime appartementen hebben een eigen slaapkamer en zijn van alle denkbare gemakken en comfort voorzien Ver der heeft het gebouw een centrale huiskamer waarin de bewoners des gewenst gezamenlijk kunnen verblij ven In de kelder onder het gebouw is onder meer een recreatieruimte en fietsenstalling ondergebracht. „Hart stikke mooil Ik ben dik tevreden", eta leerde bewoner Peter Tuitman zijn blijdschap. „Een woning krijgen is moeilijk, maar een jeugdwoning vinden helemaal", aldus Nico Zoetelief, voorzitter van de Bewonersvereniging Texel Hij riep het college op een actieve rol te spe len inzake jongerenhuisvesting Hij deed een beroep op bewoners het bewijs te leveren dat behuizing voor jongeren geen overlast voor de om geving hoeft te zijn ,We hopen met dit project een goeie stap te hebben gezet om het woning tekort voor jongeren op te lossen. En willen er alles aan doen om dit aan te pakken. Wellicht kunnen we dit op een aantal andere lokaties met elkaar herhalen Misschien moeten we daar over binnenkort maar eens om de tafel", nodigde hij wethouder Schilling alvast uit. embad Molenkoog is vrij- geopend en gelijk weer tot Ier order gesloten. De iting van de baden, die en- Ie weken geleden is aange- cht, laat los. De gemeente de geen enkel risico nemen, aannemer werd erbij ge- ald. Met een verfspecialist rd bepaald dat de proble- in meevielen, zodat vanmid- 9 om 14.00 uur het bad weer geopend voor publiek. prdat het bad werd geopend is n nieuwe afwerklaag op de ba ll aangebracht. „Die hoort ui- iard niet los te laten", vertelt lit Pansier van de gemeente, laar we ontdekten schilfers die [het water dreven." Of het spul pdelijk is of niet, de gemeente Thet risico niet nemen. „We be- pen gelijk tot sluiting over te pn en de deskundigen erbij te ben." pa Zijlstra kwam gistermiddag I een verfspecialist. „Geble- h is dat alleen op enkele plaat- li waar tape heeft gezeten voor aanbrengen van wedstrijd en, de coating niet hecht. Niet kal, maar slechts op een paar hes", verklaart Pansier. Van- rgen wordt de bodem van het P gereinigd, zodat alle schilfers [het water verdwenen zullen 'stel van de schade zal in het aar gebeuren. „We waren al- ar open, dus deze gedwongen itingi levert ook een stukje im- teriéle schade op. We zullen kaard bekijken of die ook te halen valt." dagmiddag wordt op het veld Har het bad opgetreden door fercircus Bambino, een on deel van circus Jopie. leder- Ij is om 13 30 uur welkom op ftoon van abonnement of na I kopen van een dagkaart van Kinderen tot 4 jaar mogen I's naar binnen. De voorstel- duurt anderhalf uur De vele complimenten over het uiter lijk en de inrichting van het gebouw, konden niet verhullen dat omwonen den nog aan het kleurige en impo sante gebouw moeten wennen. Met de verbouwing ten einde, zag buur man Gerrit Gerrits ook een positieve kant „Na al die luidruchtige werklie den krijgen we tenminste eindelijk weer eens normale mensen naast ons." Aan de bouw werkten mee: Bouwbe drijf Duin, aannemer Westerlaken, de Verenigde Schilders, tegelzetter Piet Kooger, Installatiebedrijf IGT en Architektenbureau Jan Visser De vrolijke bijeenkomst, eerst in Theodorahoeve en later aan De Zes, werd muzikaal opgeluisterd door Sanne Schoo en Glen Heerenveen Wie haast had keek lelijk op z'n neus: het „doorsteekje" tussen de Waalderstraat en de Weverstraat, langs de winkel van Bosma en modezaak Treffers, is enige maan den afgesloten geweest. Maar het leed is geleden: vandaag gaat de steeg in het centrum van Den Burg weer open. Hoeveel mensen gebruik maken van de steeg werd afgelopen maanden duidelijk. Ilse Koorn „Wij sloten de steeg af voorde verbouwing, maar je hoorde het overalIn een razend tempo werd het interieur van de zaak afgemaakt. De buitenmuur moest echter nog worden afgewerkt, zodat de doorgang ook na de opening van de winkel dicht bleef. „Veel mensen klaagden erover. Maar het kon echt niet, want er staken nog metalen pen nen uit de muur. Dat was veel te ge vaarlijk." Waar ter wereld treden artiesten van naam en faam voor een ap pel en een ei op tussen de schuif deuren? In Den Hoorn gebeurde hel drie dagen lang tijdens het Huiskamer Theaterfestival, waar mee Klif 12 het 10-jarig bestaan vierde In 21 woningen, garages en schuren vonden in totaal 315 voorstellingen plaats Neon reclames. hamburger-tentjes en muziek zorgden op straat voor een Broadway-achtige sfeer. Na de verregende vrijdagavond was de belangstelling zaterdag en zondag overweldigend. Met deze opkomst lieten publiek en arties ten hun waardering blijken voor hetgeen sinds 1988 door Cor van Heerwaarden en diens medewer kers tot stand is gebracht. Nie mand werd teleurgesteld, want de organisatie was tot in de punt jes verzorgd. (Folo Frans Hopman) Een 70-jarige bromfietser uit Den Burg verleende zondagavond bij het afrijden van het parkeerterrein bij Teso geen voorrang aan een automo bilist uit Den Burg, die op de voorrangsweg reed. De bromfietser liep een hoofdwond op. Zijn brommer bleef intact. Ook de auto had geen schade. In sporthal De Ferrever is tijdens het examenfeest de zwart leren porte monnee van een 17-jarig Texels meisje gestolen. Er zaten alleen per soonlijke bescheiden in. (Advertentie) WIJZIGING OPHAALROUTE DESTRUCTIEMATERIAAL zie pag.: 7 (Advertentie) TEXELSE ^COU RANT Nu al het werk klaar is, is de steeg versierd met slingers en ballonnen. ,,En we willen iedereen bedanken voor het begrip, want we beseffen dat we voor enige overlast hebben ge zorgd." Een met betaalde boete wegens een aan de overkant gepleegde vernieling was zaterdag aanleiding tot het op pakken van een 29-jarige Texelaar Hij werd in Den Hoorn in zijn kraag gevat door de politie, nadat hij ook op meerdere aanmaningen niet had ge reageerd. Hij moet nu een vervan gende celstraf uitzitten. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! Het nieuwe appartementencomplex aan De Zes. De rechtbank in Alkmaar heeft de Nederlandse Aardolie Maatschap pij (NAM) vrijdag voorlopig verbo den seismisch onderzoek uit te voeren op en bij natuurgebied de Razende Bol. De rechter schorste vrijdag een vergunning die de NAM van de gemeente Texel had gekre gen om het onderzoek daar vanaf 1 mei uit te voeren. De Waddenvereniging reageerde bij monde van jurist J. Veltman opgelucht. „De uitspraak betekent dat het voorlopig stil blijft op de Ra zende Bol. Zeehonden, vogels en vis sen worden de komende maanden niet opgeschrikt door explosies De natuur heeft vandaag'gewonnen Uit het seismisch onderzoek dat de NAM wilde doen had moeten blijken of het in de toekomst rendabel is boringen uit te voeren. Tijdens het onderzoek zouden onder meer 2400 explosieve ladingen tot ontploffing worden gebracht in tien meter diepe schotgaten en zou in het gebied rond de Razende Bol de zogenoemde air- gun-methode worden toegepast. Dit veroorzaakt luide knallen. De NAM kreeg hiervoor na een fiat van de provincie Noord-Holland ver gunning van de gemeente. Volgens de Waddenvereniging is Texel hier bij onzorgvuldig te werk gegaan Het onderzoek zou in strijd zijn met het bestemmingsplan en bovendien zou de gemeente te lichtzinnig zijn ge weest bij het toekennen van de ver gunning. Omdat „toestemming voor schadelijk ingrepen alleen mo gelijk is als daartoe een maatschappelijke noodzaak bestaat". Volgens de Waddenvereniging heeft het college van b en w „verzuimd aan die rechtstreeks werkende richtlijn te toetsen". Te lichtvaardig Hoewel de motivering van de rechter pas komende week bekend wordt, blijkt volgens de Waddenvereniging uit de schorsing van de vergunning dat de betrokken overheden - ge meente, maar ook provincie en het ministerie van Natuurbeheer - „te lichtvaardig" toestemming hebben gegeven voor seismisch onderzoek Voor de vereniging blijft het een raad sel dat de vergunning is afgegeven, omdat „duizenden explosies geen goed doen voor zeehonden die in deze periode hun jongen werpen en zogen." Wachten Nu de rechter de Waddenvereniging in het gelijk heeft gesteld, wacht de gemeente op de motivatie Wij me nen redelijk zorgvuldig te zijn geweest bij het toekennen van de vergunning aan de NAM," aldus milieuwethouder Peter Bakker. „Als de rechter meent van niet, dan wil ik eerst weten op welke vlakken we tekort zijn gescho ten. Pas dan beslissen we iets. Ten- Lees verder pagina 3 De drukte die Teso vrijdag, met het aanbreken van de meivakantie, ver wachtte is uitgebleven In vergelijking met vorig jaar werden zeven procent minder autos's overgezet. Toen de toeristenstroom vanuit Den Helder tegen de voorspelling gisteren alsnog op gang kwam, bracht de veerdienst om 15.05 een extra boot in de vaart. Nadat de Molengat twee overtochten had gemaakt, was de wachtrij tot aan vaardbare proporties teruggebracht. Een fel uitslaande brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een schuur bij tankstation Kievit aan de Pontweg volledig doen af branden. De inboedel, waaronder een personenauto, ging verloren. Over de oorzaak is nog niets be kend. De brand werd kort voor 4 00 uur ontdekt door een voorbijganger Toen deze aanbelde bij de aangren zende woning, werd daar aanvanke lijk met gereageerd. De tijdelijke be woner veronderstelde dat iemand wilde tanken en maakte logischer wijs weinig haast. Pas na enig aan dringen werd de deur geopend en vervolgens de brandweer gealar meerd. Deze was snel ter plaatse, maar kon met verhinderen dat schuur plus in houd verloren gingen Tot 5.30 uur werd er nageblust. Er bestond geen gevaar voor het tankstation. Aangezien eigenaar Kievit op va kantie is, kon nog geen inschatting worden gemaakt van de schade. ZOMERDIENSTREGELING NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 V^r it Beeld van de bluswerkzaamheden De garage was niet meer te redden (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1