Cjrocn ^wartsjixeh in het harL, Flinke schade na reeks vernielingen HEMA ToTN— Durpers willen hun zwembad niet kwijt Texelse ondernemers kopen „Vogelmient" „Te oud om actie te voeren" Project: 60 luxe vakantiehuizen GEVRAAGD: zaterdaghulpen en vakantiewerkers S 31 45 95 TEXELSE'ÜCOURANT Dodenherdenking indrukwekkend 2 Gure weer schrikt kunstminners niet af 2 Kunst: nieuwe ruimte en spannend programma 5 -o- Bedrijvigheid: kraan, mode, massage, film 6 ZDH is kampioen 7 Hippisch Walhalla 7 Buurt wil iep niet kwijt Vast op strand Kerkhof sbest gevonden n gebouw OSG il<: BERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11279 DINSDAG 5 MEI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Ipmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG gONNEMENTSPRUS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel 317 266 of Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) (Foto Tessa van Daaloni Onbekenden hebben tijdens het weekend voor duizenden guldens schade aangericht aan gepar keerde auto's in Den Burg. Het meest getroffen zijn bewoners van de Julianastraat. waar In de nach telijke uren zeven auto's flink wer den bekrast. De politie zoekt getuigen die iets heb ben gezien of gehoord. Zij kunnen bellen met het bureau in Den Burg. tel 322188. De auto's aan de Julianastraat behoren toe aan bewo ners van deze straat, de Wilhelmina- laan en het Schilderend. Ook aan de Schoonoordsingel, Golfslag en Haffelderweg vielen geparkeerde wagens ten prooi aan vernielzucht. Een buitenlamp van de Doopsge zinde kerk aan de Kogerstraat moest het eveneens ontgelden. Deze werd met pluggen en al uit de muur gerukt en een stukje verderop onherstelbaar Graffiti. Onverlaten hebben al een voorschotje genomen op de graffiti workshop die komend weekend wordt gehouden in het kader van de Kunst in Zee-manifestatie. Een witte stroomkast bij het Shellstation aan de Pontweg werd versierd. Jas weg. Uit een tentje op een ter rein aan het Molwerk is vrijdag tussen 10.00 en 13.00 uur een bruin-groene wax-jas gestolen, waarin een telefoonkaart zat. Benadeelde is een vrouw uit Lochem. Smid. Jan Bakhuizen is woensdag en donderdag aan het smeden in het gebouwtje bij het Maritiem en Juttersmuseum. Hij geeft uitleg aan net publiek. beschadigd teruggevonden Een autobezitter trof donderdag zijn Mercedes op het Schilderend aan zonder ster. De schade bedraagt zo'n 200.-. (Advertentie) (Advertentie) "ZmarL-Jixtii ia bd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd'7 Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. Boon vindt dat de gemeente een hel pende hand moet toesteken „Er zijn ouderen die geen mogelijkheden hebben om elders te gaan zwemmen Actie? Ach, ik wil het huidige VGE- bestuur niet voor de voeten lopen, maar ik hoop wel dat er een groep opstaat die de schouders eronder zet." Minder bezoekers Het zwembad is aangelegd nadat het Eierlandsche Huis werd verkocht aan de gemeente „Dat was gunstig, want dan kon subsidie van het rijk worden verkregen Met de overwaarde is het zwembad indertijd gefinancierd", al dus Eierlandsche Huis-beheerder Nico Ooijevaar, die daarmee het ver- Lees verder pagina 2 Woonoord Gedacht wordt aan drie types huizen. De prijzen zijn gebaseerd op de kwa liteit, inrichting en lokatie. „De ligging is perfect: in De Koog en dichtbij de duinen. Bovendien zit er bij elk huis 500 a 600 vierkante meter grond met erfafscheiding. Er komt geen zwem bad of andere centrale voorzienin gen, alleen een beheerder. Het is meer een woonoord. Vandaar dat we mikken op een doelgroep die de hui zen niet puur als belegging be schouwt, maar er ook -eventueel een groot deel van het jaar- zelf van wil genieten." De verkoop, die in het plan van de nieuwe eigenaren, Pieter Thijssen (links) en Ben Rab, bij de receptie van het huidige park, waarvoor ze grootse plannen Lees verder pagina 5 (Foto Frans Hcpman) Luchtreis voor een lep, aan de hand van een boomchirurg. Hij stond in de weg, maar de buurt wilde 'm niet kwijt Onder het waken de oog van boomchirurg Johan Ftutgerink van de Heidemij werd dins dag een iep van zo 'n veertig jaar oud verplaatst in de De Ruyterstraat. Wegens rioleringswerkzaamheden dreigde de boom aanvankelijk te moeten wijken. .Ach, het is wel een mooie, gezonde boom en iepen her steilen zich meestal goed van zo'n verplaatsing, dus hebben we er maar toe besloten", aldus Piet Bolier van de gemeentelijke buitendienst. Er was één kleine complicatie Hoe wel de iep niet zo gigantisch groot is, moest voor het totaalgewicht de kluit met wortels worden meegerekend. De schatting was dat het vrachtje wel zo'n 20 ton kon wegen en daar was geen Texelse kraan legen opgewas- (Foto Tossa von Daalen) sen Vandaar dat een speciaal exem plaar van de overkant werd besteld. Eenmaal in de takels bleek de boom met aanhang „slechts" zo'n 12 ton Voor het verplaatsen was een gat in de voet van de iep gezaagd en een stalen pen aangebracht. „Dat kan geen kwaad", verzekerde Bolier Na dat de boom een paar meter verder in een nieuw gat was gezet, werd de pen vervangen door een houten exemplaar, zodat er geenrottigheid in het gat kan komen „Deze iep is bovendien geënt tegen iepziekte", aldus Bolier. De verplaatsing kostte naar schatting zo'n f3000,- De operatie in Oudeschild slaagde. Onlangs ging een soortgelijke ver plaatsing aan de overkant mis, omdat de boom scheet ging in de lakeis en de kraandrijver bang was dat zijn machine om zou vallen. Boomchirurg Rutgerink was niet spe ciaal voor de klus naar het eiland gehaald. Hij was al aanwezig. „Hij Een Amsterdammer wilde in de nacht van zaterdag op zondag zijn terrein wagen op het strand beproeven. Ter hoogte van paal 22 raakte hij echter tot de bodemplaat vast in het natte zand. Te voet ging hij met zijn passagiere hulp halen. De politie had de wagen ondertussen opgemerkt en was met enige assistentie aan het graven geslagen Net toen de eige naar terugkeerde, was de wagen uit gegraven De man kreeg een boete voor rijden op het strand en betaalde ter plekke ook voor het schoonmaken van de politie-auto. Voor hij weer rich ting verharde weg verdween, be dankte de coureur iedereen voor de medewerking. komt eén keer per jaar", aldus Bolier. Rutgerink bekeek op Texel verschil lende bomen. Onder andere de Kaukasische Vleugelnoot bij de Texelse Reede had een oppepper nodig, nadat zijn wortels onlangs be schadigd raaiden. De bomendokter verving de provisorische stut van een aannemer door een professioneel exemplaar van staal, zodat de bijzon dere boom niet verder kan wegzak ken Bovendien werden enkele gaten gegraven waarin speciale meststof werd gedaan. Ook nam hi/ de kastanjeboom op de Stenenplaats woensdag in ogen schouw Er werden sleuven gegraven waarin speciale bomengrond werd gedaan die als voeding dient. Bolier: „Daar wordt ie steviger en gezonder van. We hebben dit vijf jaar geleden ook gedaan en dat had een duidelijk effect. Het is een prachtige boom, die we niet kwijt willen, dus die verdient deze extra zorg dichter bij tien dan vijf miljoen gulden ligt De vijf participanten hebben een ge lijke inbreng. Zij hebben zich verenigd in een vennootschap onder firma, „Vogelmient v o f Pieter Thijssen, die ook al het beheer van appar tementenhotel Juliana en vakantie park Kamperfoelie doet, krijgt de da gelijkse leiding. Rab en Schuijl heb ben belang bij de bouw en het behoud van werkgelegenheid op Texel. De Geus bouwde enkele jaren geleden villapark „De Witteberg" aan de Grensweg en is een relatie van de Rab-vestiging in Alkmaar. Vrijheid Schouten wilde op de „Vogelmient" nieuwe vakantiehuizen laten bouwen en Landal zou de verhuur regelen Volgens Rab en Thijssen was sprake van „een wurgcontract". Tijdens de onderhandelingen zijn echter in goed overleg allerlei aanpassingen aange bracht „Er ligt nu een redelijk aan vaardbare overeenkomst." Landal verzorgt in de toekomst nog wel de verhuur, maar de huis eigenaren zijn met verplicht er toeris ten te laten logeren. Dat is een be langrijk verschil met bijv. vakantiepark Sluftervallei, dat ook in handen is van Landal Greenparks. Kopers kunnen daar jaarlijks slechts drie weken (voor half geld) in hun vakantiehuis terecht. De meeste eigenaren beschouwen die bungalow dan ook vooral als be legging, waarmee ze een bepaald rendement hopen te behalen. „Op de Vogelmient kiezen we voor een grote vrijheid voor de eigenaren Onze filosofie is: wie vier ton inves teert. moet eigen baas kunnen zijn." I oude Koger kerkhof, waar- IC1® i restanten op het terrein van linü „Vogelmient" liggen, blijft in ligb Inieuwe project behouden. Als I aan de plannenmakers ligt, rdt er zelfs „iets leuks" mee laan. Ze zijn van plan hierover 1de gemeente overleg te voe- ;n i' ■ven pt ketelhuis van OSG De Hoge- kop 's asl>esthoudend materiaal lekt. Dat gebeurde tijdens de ectie voor het groot onder- 1 dat dit jaar wordt uitgevoerd. (00| ƒ35.000,- om de bedek- van de wanden en het dak te lverwijderen, maar het college real een enkel risico nemen. it groot onderhoud hoort het ver- en van kozijnen, schilderwerk en etels Voor het ophangen van die s moet worden gezaagd en ge- 3 in de wanden van het ketelhuis, el asbesthoudende materiaal aangebracht. Dat vinden b en w 'antwoord. Bovendien kan nu bij alamiteit zoals brand giftig as- vnJk°men Vandaar dat wordt egaan tot de kostbare verwijde- et bedrag wordt voorlopig uit eerhoudspot gehaald. edijk, die afgelopen najaar het atief tot aankoop van de gelmient" nam. Het werk zal iel mogelijk door Texelse be ten worden uitgevoerd. De irdvoerders Ben Rab en Pieter ssen zijn hierover zeer ver- „De achterliggende ge- ite is dat het meeste geld nu op blijft en niet naar een kantse ontwikkelaar verdwijnt, s met zoveel grote recreatie- eten is gebeurd." lenteel fungeert de „Vogelmient" ipvang voor asielzoekers, In de nsjes zijn voornamelijk gezinnen rnsi rgebracht. De vijf ondernemers en ook het contract met de Cen- jr Texelse ondernemers en één overkants bouwbedrijf bben bungalowpark „Vogelmient" in De Koog gekocht. Kzijn van plan de sterk verouderde huisjes te vervangen or circa 60 luxe vakantiehuizen, die voor 3,5 a 4,5 ton ;cl. BTW) te koop worden aangeboden. Bedoeling is dat villa's aan toeristen worden verhuurd, al zijn de toekom- ge eigenaars daartoe niet verplicht. kunnen we alvast de markt verken nen", aldus Rab en Thijssen. De exacte plannen staan nog met vast, omdat de koop pas vorige week werd gesloten „Sinds okto ber zijn we er al mee bezig, maar kort geleden raakten de onderhan delingen in een stroomversnelling." kan Het betreft technische zaken en ik geloof ook dat er permanent toe zicht van moet betaald. Ik weet alleen van de bouwkundige kant." Hij vindt wel dat het bad behouden moet blij ven. „Ik heb me er twaalf jaar gele den sterk voor gemaakt dat het er kwam De voorwaarde was toen dat we tien jaar met om subsidie zouden komen. Dat hebben we twaalf jaar volgehouden. Dat is best een presta tie, want van zwembaden exploiteren word je niet rijk." Niet rijk Meijert Boon was voorzitter van de VGE in de tijd dat het zwembad werd gebouwd. Bovendien heeft hij als systeembouwer veel ervaring in aan leg van dergelijke voorzieningen. „Er is gezegd dat het 50 000,- op jaar basis kost om het bad te behouden bouwmagnaten Ben en Jan ob Rab, installateur Piet Schuijl recreatie-ondernemer Pieter isen zijn de vier Texelse parti- nten. Privé investeren zij een bedrag in het project. De on- emerszijn benaderd door aan- trale Opvang Asielzoekers (COA) overgenomen Deze overeenkomst loopt medio 1999 af. Tot die tijd kan de bouw met van start gaan. Wel komt er waarschijnlijk dit jaar een modelwoning waar potentiele kopers een kijkje kunnen nemen „Ook wil- en. Zo Miljoenen Het park is gekocht van belegger A. Schouten uit Lunteren. die het op zijn beurt had overgenomen van de vo rige parkeigenaar Aegon (nu Landal Greenparks). Met de aankoop is vol gens Rab een bedrag gemoeid, dat ,,lk hoef niet van een glijbaan. Bovendien kan ik niet auto rijden, dus ik ben niet zomaar bij een ander bad." Verschil lende oudere Cocksdorpers koesteren het zwembad in het Eierlandsche Huis. Ze maken er zo'n twee a drie keer per week gebruik van. Het advies van het bureau IPA-AKON om het bad te slopen is hen rauw op het dak gevallen. „Een nieuwe school kost miljoenen, in Molenkoog en Calluna wordt enorm veel geld gepompt. En dan is er geen geld voor dit zwembad? Da s toch onrechtvaardig?' De dames De Visser en Zuidema zijn beide regelmatige gebruikers van het bad. ,,lk zal het heel erg missen als het dichtgaat", meldt Immy Zuidema „Het is voor ouderen ideaal om in goede conditie te blijven. Ik hoef niets groters met glijbanen of andere speeltoestanden." Mevrouw De Vis ser uit zich in soortgelijke bewoordin gen. „Het is altijd heerlijk warm wa ter. Natuurlijk zijn er wel andere zwembaden in de buurt, bij De Krim en De Sluftervallei bijvoorbeeld. Maar daar mogen wij niet in." Slopen van het zwembad kost volgens het ad viesbureau een fors bedrag „Da's toch zonde? Het is er nou eenmaal, dus laten ze het dan gewoon in stand houden." Ze hebben zich onlangs uit gesproken tijdens een vergadering van de Vereniging Gemeenschap Eierland (VGE). „Actie voeren? Ach nee, daar zijn wij te oud voor Maar we hebben wel duidelijk laten weten dat we ons bad met kwijt willen." Ik heb geen idee of dat goedkoper

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1