Cjrocn c2warL-Jexels het harL, dSLDIRE )nder Groeneplaatsjeugd 20 harddrugsgebruikers „Al mijn bijen zijn gestorven A „Rëïntegratieproject" snel van start V,ENRoTtRN— Texelaars zwaar gewond na steekpartij in De Koog Speciale aanbieding! Vermoedelijk door gif: Fietstocht voor clubkas en lift 2 Jeugd drinkt en blowt méér 5 Nieuwe Buteriggel wil óók serre 5 Van Alle Kanten 5 Elf-jarige Nadine dol op racen 7 Texelse actrices in „De Gidsen" 7 Harry: reisverhaal (II) 9 Toestand gewonde Texelaar ernstig TEXELSE'^COURANT GEZAMENLIJKE KRANT VOOR HEMELVAARTSDAG TEXELSE ^COURANT Moerbeek Maandelijks alarm vervalt Kunst Parachutiste met traumahelikopter naar ziekenhuis Verkiezingen 2e Kamergeen Hoornder Ringen 'ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11282 VRIJDAG 15 MEI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG 1NNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Tessa van Daalen, tel. 31 56 39 of 06-52 78 4320 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) De 30-jarige Marcel Boogaard uit Den Burg, die maandagochtend bij een verkeersongeval in Heerhugo- waard ernstig gewond raakte, ver keerde gisteravond nog in zorg wekkende toestand. De Texelaar onderging in het Medisch Centrum Alkmaar de afgelopen dagen ver schillende operaties. Daarbij werd zijn milt verwijderd en moesten alle zeilen worden bijgezet om de lever te redden. Voorts kreeg hij vele liters bloed toegediend De eerste dagen was zijn toestand zeer kritiek Het levensgevaar is nog niet geweken, maar gisteren leek het erop dat de inwendige bloedingen zijn ge stopt. Het slachtoffer, dat niet in coma ligt maar buiten bewustzijn wordt ge houden. heeft verder letsel aan o.a. heup en benen. In de Texelse sportwereld is geschokt gereageerd op het nieuws over de sportieve Boogaard. In verband hier mee is de zaalvoetbaltopper tussen Mantje en De Koog. die vanavond op het programma stond, uitgesteld tot volgende week vrijdag. Dat gebeurde op verzoek van Mantje. waar Boog aard bij speelt. (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... Hoortoestellen Audire Te*el, Koetebuurt 4. Oosterend (Advertentie) In verband met het als werk dag uitvallen van donderdag 21 mei a.s. zal er woensdag 20 mei een gezamenlijke krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m maandag 18 mei 17.00 uur. Directie Langeveld de Rooy (Advertentie) QntM Z*JrL Jittli alxt ItjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van. meubelhandel en interieurverzorging b.v. NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6 pdracht van de gemeente en in samenwerking met de zijnsstichting begint de stichting Triton met het pro- Texelstroom", gericht op maatschappelijke legratie (terugkeer naar een normaal leven) van de oeneplaatsjeugd". De bedoeling is om de probleem- geren en jonge volwassenen die zich veelal ophouden e buurt van het raadhuis, tot een zinvoller leven te be en. Het gaat om totaal 50 personen van wie de helft Idrugs gebruikt en de rest veel alcohol en/of soft- gs. werkzaamheden, die een pe- van twee jaar zullen be- i, zijn in eerste instantie ge- op het winnen van het ge vertrouwen. Het „echte" daarna bestaat uit het bege- n van de jongeren bij hun po en om maatschappelijk beter nctioneren op het gebied van >n, tijdsbesteding, scholing, en, omgaan met geld en so- contacten. De begeleiding is it" of „intensief", afhankelijk de situatie van de cliënt. De ren doen mee op basis van illigheid maar van vrijblij- jheid is geen sprake. De ictmedewerker maakt zelfs elke cliënt een contract lin inzet en verplichtingen reide partijen worden vastge- gen in een activeringsproiect, vrijwil ligerswerk. werkproject of woon project Van 10 personen wordt verwacht dat ze met in aanmerking komen om in een maatschappelijk traject te worden geplaatst Het pro ject wordt inhoudelijk en financieel elk half jaar geëvalueerd, zodat al vrij gauw duidelijk is of het wat uit haalt. Hinder De bedoelde jongeren, die ook wel als „stoepzitters" worden aange duid. veroorzaken overlast, hinder lijk rondhangen, vandalisme en drugshandel Om vast te stellen wat er precies aan de hand is, hebben inmiddels twee inventarisaties plaatsgevonden, waarbij vraagge sprekken zijn gehouden met 32 jon geren Over nog meer jongeren zijn door observaties en veldwerk an dere gegevens ingewonnen De geïnterviewde (zeer heterogene) groep bevat mensen van uiteenlo pende leeftijden 42,5% is jonger dan 19 |aar, 39,5% is tussen 19 en 25 jaar en 18% (6 personen) is 25 jaar of ouder. Dertig personen (95%) gebruiken softdrugs, 26 personen (81 alcohol en 19 personen (60%) harddrugs. Sommigen van hen die alcohol en softdrugs gebruiken ex perimenteren ook met amfetamine en ecstasy Verder is sprake van een harde kern" van wat oudere personen die regelmatig drinken en harddrugs, zoals heroine en co caïne, gebruiken Nuchter... Het project „Maatschappelijke reïntegratie Groeneplaatsjeugd" moet daar verandering in brengen, maar wat betreft het succes moeten geen overtrokken verwachtingen worden gekoesterd, zo laat de projectleiding weten. „Er mag met Lees verder pagina 5 ■achhvordt dat van de 50 perso- [eilOin de begeleiding worden (romen Daarvan zullen er 15 mdooiverwezen Gepoogd zal i/i 15personen onder te bren- ■roefalarm op de eerste maan- [van de maand verdwijnt. De fonische sirenes klinken aan nog maar één keer per jaar- Ie eerste woensdag van de ld juni. Woensdag 3 juni a.s. het eerst Het maandelijks alarm vervangen door een stille test •omputer. Vanuit de regionale (centrale in Schagen (of aar) worden dan de sirenes op geactiveerd, maar zonder ge let alarm is bedoeld om de be- ig te waarschuwen bij rampen, e sirene gaat, moet men direct binnen, deuren en ramen sluiten dio of tv aanzetten. Nadere in- itie volgt binnenkort in de rubriek dbenchten van de gemeente. ~T{orszel produkt Texel" (overbodig, hg managersjargon) moet 1 beter op de kaart worden et Daarom promoten wij niet en onze prachtige natuur, ar Men we nadrukkelijk zien ook onze cultuur Holland in klem is. Veel creatieve >selaars zijn voor een groot 5' trouwe bezoekers van het etsehjke en overkantse artis te aanbod. Er dreigt een over- 'ls aar 3ctiviteiten en als we I oppassen gaat het de ver- Me kant op.Kunst in zeeis i Menswaardig initiatief, dat aas gehinderd werd door het oie weer, een wat rommelige omsatie en te weinig effec- Ve publiciteit (b.v. geen pro- mma In de bus!) Natuurlijk le- le desgevraagd een ygelezen bijdrage, maar dat ook thuis tussen de schuif- lren gekund Het wordt de >9ste tijd voor een nieuw plat kook zo'n term) waaralle be wenen hun culturele activitei- en Pmdukten beter op elkaar nafstemmenDat is nog een kunst. Imker Petra Eelman van de Schorrenweg is verdrietig. Alle bijen uit haar vijf kasten zijn plot seling dood. „Ik vond ze maandag. Heel gek, net alsof er een film is stopgezet. Je ziet dat ze allemaal druk in de weer waren toen de dood ze overviel." De AID heeft dinsdag monsters genomen. Er bestaat een vermoeden dat landbouwgif iets te maken heeft met de plotselinge sterfte van de bijen. Gisteren werd duidelijk dat bij een andere imker aan de Schorrenweg ook vier volken zijn gestorven, terwijl nog eens twee er slecht aan toe zijn. Petra Eelman, die met haar partner Appie Pinkster als hobby bijen houdt, kan er nog niet over uit „Ik ben er via mijn vader ingerold en had deze bijen al zes jaar." Haar vader was bij haar toen ze de sterfte ontdekte. ,.Nog nooit hadden we zoiets gezien. We hebben gelijk de politie gewaar schuwd. want dat al je bijen in één keer dood zijn is raar." Zij zoekt de oorzaak in de richting van landbouw gif. ,.We hebben hier in de buurt kro- kusvelden. Ik heb zelf gezien hoe daar eind maart werd gespoten. Ik heb de honden nog binnen gehaald en vroeg me af of de bijen daar wel tegen zouden kunnen Maar die vel den zijn er al langer en ik heb nooit problemen gehad in het verleden Er kwamen twee milieuspecialisten langs Ik maakte de kasten open en de stank was met te harden. Heel chemisch. We zijn echt de schuur uit gevlucht Gék wordt je van die lucht." Vergiftigd De AID werd ingeschakeld en kwam dinsdag ,,Ze namen monsters van het broed, de honing en het stuifmeel. Ook werden enkele dode bijen mee genomen, waarvan sommigen nog met stuifmeelpolletjes aan hun poten, om na te gaan of de schadelijke stof zo in de kast is gekomen." Petra Eelman legt uit dat bijen vooral op krokussen vliegen om het stuifmeel. Daarmee voeden ze de jonge bijen, die net uit het ei zijn gekropen „Na dat er was gespoten werd het mooi weer, dus hebben de bijen veel ge vlogen. Maar daarna werd het weer slechter, zodat de bijen in de kasten aan hun eigen voedselvoorraad be gonnen Als ze gif in de kasten heb ben gebracht en er vervolgens met z'n allen van hebben gegeten, ver klaart dat de plotselinge massale sterfte." De varoa-mijt is een grote bedreiging voor bijenvolken. Petra sluit besmet ting uit ,,Dat gaat met zo snel. Dan zie je een volk in een jaar of drie lang zaam slechter worden. Daarvan was bij mij geen sprake Ik heb vorig jaar juist hartstikke veel honing geslin gerd." De bijen zijn ook beslist niet van de honger omgekomen. „In de kasten zat nog veel honing en een voorraad suiker die ze in de winter Horszei Hulpverleners dragen het slachtoffer uit het Een 22-jarige parachutiste uit Amstenrade (Limburg) is woensdagmiddag per trauma helikopter naar het Gemini Zieken huis gebracht. Na problemen met haar parachute was de vrouw on gelukkig geland en liep daarbij een gecompliceerde beenbreuk op. De Texelse ambulance was snel ter plaatse, maar het verpleegkundig personeel vond het raadzaam om assistentie van de heli te vragen. De traumaheli, met aan boord een arts en verpleegkundige, heeft zwaar dere verdovingsmiddelen aan boord dan de ambulance Door middel van anesthesie kon het slachtoffer onder zeil worden gebracht en het been „gestabiliseerd" Vervolgens werd de gewonde zo snel mogelijk, dus door de lucht, afgevoerd De actie duurde precies een half uur: om 13.10 uur landde de heli en om 13.40 uur steeg hij weer op graanveld naar de gereedstaande helikopter. Het ongeval gebeurde omstreeks 12 20 uur. De Limburgse, die een cursus volgde bij het Paracentrum, maakte haar vierde sprong. Nadat ze op 3.500 voet (circa 1200 meter) het vliegtuig had verlaten, opende de hoofdparachute zich tijdig Vrijwel meteen kwam zij echter in een kurketrekkersdraai". waar ze niet meer uit kon komen. Door dit draaien remde de vrouw onvoldoende af en kwam keihard neer in een graanveld op de hoek Hoofdweg-Slufterweg. Volgens een woordvoerder van het Paracentrum heeft de vrouw in de lucht niet adequaat gereageerd. Tij dens de cursus heeft ze een be paalde procedure geleerd, waarmee de problemen konden worden verhol pen Ook heeft ze de noodparachute niet geopend. Onderzoek aan de pa rachute wees uit dat het materiaal in orde was Direct na het ongeval werd het sprin gen stopgezet Toen de traumaheli weer was vertrokken, werd nog wel gesprongen, maar alleen door erva ren deelnemers. Na twee uur moes- hadden gekregen Wat ik met die honing ga doen"? Geen idee. ik denk Öat alles weg moet." Geen opzet Petra verwacht vandaag uitslag van de AID. „Ze hebben een deel van het vergaarde materiaal naar het instituut Ambrosiushoeve gestuurd, dat is ge specialiseerd in bi|en. Ik ben bang dat ik alles weg kan doen. flink moet ont smetten en opnieuw kan beginnen." Als er gif in het spel is. zal bij bollentelers in de omgeving een blik in het spuitdagboek worden gewor pen. Opzet sluit Petra Eelman uit. „Ik zou niet weten wie zoiets doet. Ik heb geen directe buren, dus niemand heeft last van onze bijen. Bovendien zijn ze helemaal met agressief En dat zou ook niet verklaren waarom ook die volken van die andere imker dood zijn. Ik hou het op een nieuw soort gf Naast de emotionele schok is de sterfte ook een flinke financiële schadepost. „Een volk kost zo'n 500.- En dat dus maal vijf Daar komen nog kunstraten bovenop, dus je zit zo aan een paar duizend gulden, nog afgezien van het gemis aan ho ning Ik deed het voor de hobby, maar de overtollige potten verkochten we om de kosten te dekken Maar nu hebben we niets meer." (Foto Frans Hopman) ten ook die op de grond blijven, om dat het te hard ging waaien. De toestand van het slachtoffer, dat nog in het Helderse ziekenhuis ligt, werd gisteren „stabiel en redelijk" genoemd. Politieman Arthur van Scha ik bergt de pa rachute. Onderzoek wees uit dat aan het materiaal niets mankeerde (Foto Frans Hopman) Een 22-jarige Oosterender is dinsdagavond laat zwaar gewond in het Gemini ziekenhuis opgeno men, nadat hij door een 17-jarige Duitser met een mes was gesto ken. Zijn eveneens 22-jarige vriend uit Den Burg liep vijf sneden in borst en armen op. De Duitse jon gen is aangehouden en wordt van daag voorgeleid aan de Officier van Justitie. Het incident begon in discotheek De Metro in De Koog. De Duitser uit Hannover, die deel uitmaakte van een schoolgroep die met de bruine vloot naar Texel was gekomen, stond met zijn vriendin in de hal van de zaak. De twee Texelaars benaderden hen in beschonken toestand, waarbij ze het meisje in haar achterwerk kne pen Zij was daar met van gediend en maakte dat mondeling duidelijk. Ze kreeg bijval van haar vriend. De Texelse jongens reageerden agressief De ruzie verplaatste zich naar de straat. De Duitse jongen trok een mes. De Texelaars bleven ech ter doorgaan, waarna over en weer klappen vielen De Duitser verklaarde later tegenover de politie dat hij zich ..We hebben vorige week alle maal in spanning gezeten. Heb ben we foutloze verkiezingen gehad, of moeten ive de Hoorn- der Ringen al bestelleninfor meerde raadslid Martin Trap (VVD) dinsdag naar hel verloop van de stemming over de Tweede Kamer op het eiland. Le den van stembureau's die bi) de gemeenteraadsverkiezingen de fout ingingen, werden onlangs bedankt met een Hoornder Ring .Ze zijn niet besteld", onder streepte burgemeester Van Rappard het smetteloze verloop van de verkiezingen op het ei land. ernstig bedreigd had gevoeld en daarom op het tweetal instak. De Oosterender werd in de maag streek geraakt en zakte in elkaar. Een portier van de disco greep in en nam de Duitser het mes af Hij droeg de jongen over aan de inderhaast ge alarmeerde politie. In twee ambulances werden de Texelaars met een extra boot naar het Gemini ziekenhuis gebracht. Omdat Rijkswaterstaat de nacht be nutte voor reparaties aan de brug van Teso, werd aanvankelijk uitgeweken naar de Joost Dourleinkazerne. De werkzaamheden bleken echter vlot ter klaar dan verwacht, zodat alsnog met de Tesoboot kon worden gereisd In het ziekenhuis onderging de Oost erender een spoedoperatie. Er ble ken enkele vitale delen te zijn ge raakt. Hij verkeert inmiddels buiten levensgevaar Zijn vriend kon woens dag alweer huiswaarts keren Volgens de politie is er geen indica tie van drugsgebruik, wel hadden de Texelaars veel drank op De Duitse jongen was met dronken, al had hij wel wat drank op. Hij vertelde altijd een mes op zak te hebben Een 16-jarige vriend van de Duitse jongen was door het voorval zo van slag dat hij de ruiten van een Chinees restaurant in De Koog stuksloeg met zijn vuisten. Ook hij werd door de politie aangehouden Kinderhulp. Collectanten voor de stichting Kinderhulp hebben in totaal 8 809,50 opgehaald Dat is ƒ719,05 méér dan vorig jaar Het geld is be stemd voor een extraatje voor de min der bedeelde jeugd (Advertentie) WIJZIGING INZAMELROUTES HUISVUIL zie pag.: 10

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1