Fors gebruik van alcohol en drugs „Gelijke monniken, ongelijke kappen" Van alle kanteift^j^Q In vergelijking met rest provincie: jR HhuO MET M^SPkEEKlKMET KRTRlEN VRM DE SUOR SHOW? ZE& WUFIE .WIL OE m VRM Dit IH KRNDIDRT9M L^T PFHRLEN....3R DIE WRRROM NOU WË-ET 3E MOP, DRN HEB EEN ONDER OOK EENS EEN KRNS* Ruim-Hartig Noordzee wel, Buteriggel géén serre Op scherp Verbodzones voor vliegers op strand Er zit muziek in 't Krimbos Stemcomputer Jor kinderboek TEXELSE^ couRANT- Serard Weijers n RST-bestuur ongerenproject VERVOLG PAGINA 1 trie stichting megratie van mie. Voorhee Blderswi/k. 0\ ie jongeren z Slaapplaatsen. Nu de bovengrens in zicht komt, klinkt de roep om verplaatsing van bedden steeds luider. Zo worden die van de Kogerhoop versleept naar Calluna, voor de bouw van het nieuws hotel. Een eenmalige zaak, besloot de vorige gemeenteraad. Het nieuwe college houdt nog een slag om de arm. maar wil niet dat er In bedden wordt gehandeld. Mede om zulke handel In quota tegen te gaan, zijn de bedden in het bestemmingsplan lokatie- gebonden. Bij de actualisering van het recreatiebasisplan komt het vraagstuk echter weer aan de orde. De Texelse Courant peilde de meningen. De nog altijd vrij algemeen heer sende opvatting dat het op Texel wel meevalt met alcohol en drugs gebruik onder jongeren, wordt niet door feiten gestaafd. Sterker: het is hier erger dan aan de „over kant". Een onderzoek dat de GGD vorig jaar instelde naar de leefstijl- kenmerken van jongeren van 12 tot en met 21 jaar gaf aan dat het alco hol en cannabisgebruik op Texel veelvuldig voorkomt. Zowel het aan tal malen dat de jongeren de afgelo pen vier weken hebben gedronken als het aantal malen dat ze meer dan tien glazen tegelijk hebben gedron ken, ligt op Texel aanzienlijk hoger dan elders. Van de ondervraagde jongeren heeft 65% de afgelopen vier weken gedronken terwijl dat voor overig Noordholland 42% is. Van de mannelijke scholieren drinkt 59% meer dan tien keer per maand, bij de mannelijke niet-scholieren is dat zelfs 72% De jongens dronken de laatste keer gemiddeld acht gla zen Ook blijkt uit het onderzoek dat jongens en meisjes op Texel vaker cannabis gebruiken en ook vaker meer keren gebruiken dan landelijk het geval is. Zo heeft 10% van de jongeren de afgelopen vier weken cannabis gebruikt, tegen 5% voor de kop en 9% voor heel Noordholland Schoolgaande jongens van 18 en 19 en niet schoolgaande jongens van 16 en 17 jaar gebruiken het meest, respectievelijk 35 en 33%. Hard drugsgebruik is bij dit onderzoek minder geconstateerd: 1,2% heeft ooit cocaïne gebruikt (landelijk 1%), 3,5% XTC, 2,7% amfetamine en 0.3% heroïne Aan dit onderzoek werd door de zg. Groeneplaatsjeugd nauwelijks deelgenomen; de ge noemde cijfers hebben dus betrek king op de Texelse jeugd als geheel. Volgens de GGD is het hoge alcoholgebruik te wijten aan de Texelse uitgaanscultuur Het cannabisgebruik onder niet school gaande jongeren van 16-17 jaar is volgens de gemeente het gevolg van het ontbreken van dagactiviteit en het in contact komen met ..rondhanggroepen" zoals de Groeneplaatsjeugd waar het ge bruik van softdrugs hoort tot de leef cultuur Wat restaurant Noordzee aan de ene kant van de Badweg wèl mag, mag De Buteriggel aan de over zijde niet. De gemeente gaat niet akkoord met een serre die de fami lie Zoetelief aan het restaurant in het nieuwe Buteriggelcomplex wil bouwen. „Gelijke monniken, onge lijke kappen. Dit betekent oneer lijke concurrentie en daardoor omzetderving en bedrijfsschade", schrijft Zoeteliefs raadsman mr. drs. M.L.M. Frantzen aan b en w. Het restaurant is volgens de ge meente een centrale voorziening voor De Buteriggel, dat ook negen grote hotelkamers omvat Eddie Momberg van ontwikkelaar MO Project Texel laat weten dat alle suites zijn ver kocht. Uit de vraag constateert hij dat de markt voor dergelijke luxe accom modatie groot is. ,,De laatste hadden we wel twintig keer kunnen verko pen." Ondanks het verkoopsucces kijkt Momberg met gemengde gevoe lens terug op het project. Oorzaak daarvan is niet het geschil met b en w over de serre. ..De samenwerking met de gemeente is over het alge meen prima verlopen Domper was wel de vertraging die ontstond door problemen bij de bouw door aanne mer Van Wijnen uit Den Helder Hier- Nieuwe bezems vegen schoon nieuwe brandmelders staan op scherp Die ervaring had het per soneel van de pas verbouwde Butenriggel in De Koog gisteren. Een oververhit tosti-ijzer liet in de middag de alarmbellen rinkelen De brandweer wilde net uitrukken toen het verlossende bericht kwam. de brand" was onder controle. door werd het project bijna een half jaar later opgeleverd dan was ge pland. Namens de eigenaars van de negen hotelkamers verzoekt MO Project de terrassen van de kamers te mogen overkappen ..Aangezien bij wonin gen serres mogen worden gebouwd, moet ook De Buteriggel deze moge lijkheid worden geboden." Het college verklaarde deze zienswijze, die dins dag in de commissie Ruimte, Wonen en Economie wordt behandeld, onge grond. Volgens de gemeente zit De Buteriggel aan de maximum bouw- De Buteriggel krijgt van de gemeente geen toestemming om een serre te bouwen. (Foto Gerard Timmorman) oppervlakte van 650 vierkante meter. Serre De familie Zoetelief kocht het restau rant in De Buteriggel van MO Projekt met de bedoeling er een serre van 76 vierkante meter aan te bouwen. Dat is nog altijd een stuk kleiner dan de 116 meter grote glazen overkapping van restaurant Noordzee aan de overzijde, waarmee de vergelijking wordt gezocht. Volgens b en w is bij Noordzee echter sprake van een „ac ceptabele en voor de bedrijfsvoering reële maatvoering" Het college vindt bij De Buteriggel een verdere aantas ting van de duinen niet gewenst. Een serre zal volgens Frantzen de natuur echter op geen enkele wijze aantas ten. De zienswijze die hij over op name van De Buteriggel in het be stemmingsplan buitengebied indienden, verklaarde het college on gegrond ,,ln het bestemmingsplan buitengebied zit geen serreregeling voor horecabestemmingen Een Vliegeren op het strand blijft toege staan, maar op minder plaatsen. De gemeenteraad ging dinsdag avond akkoord met het voorstel van b en w om na het laatste strandhuisje een „bufferzone" van 100 meter in te stellen, waar vliegeraars hun hobby niet mogen uitoefenen. Verder is De Hors voortaan verboden terrein. Sommige raadsleden drongen aan op het plaatsen van bordjes bij de bufferzones Ook werd aangedron gen op controle, bijvoorbeeld door de strandbewakers. Dit laatste ligt ech ter moeilijk, omdat de badmeesters" geen bekeuringen mogen uitdelen. Burgemeester Van Rappard wilde evenmin de illusie wekken dat de politie regelmatig naar De Hors zal gaan om clandestiene vliegeraars op te sporen Alleen als overlast wordt gemeld zal de politie er op af gaan Toen de discussie over dit punt in de raad een weinig zakelijk verloop kreeg, verzuchtte Van Rappard om maar een cursus „hoogvliegente volgen .Ergens tussen paal 9 en De Hors, zodat we niemand storen. serre kan alleen binnen het toege stane bebouwingsoppervlak." Mocht de gemeente niet overstag gaan, dan overweegt Zoetelief het geschil aan de rechter voor te leggen Leeg „In de serre van restaurant Noordzee waren diverse tafels bezet door con sumerende gasten. Het restaurant De Buteriggel was geheel leeg en me vrouw Zoetelief moest dit met lede ogen aanzien, omdat zij géén serre mag bouwen. Zoetelief lijdt schade door de illegale serre van Noordzee", verhaalt advocaat Frantzen overeen bezoek dat hij op 1 april aan de Bad weg bracht. Op een zonnige middag in mei is de situatie andersom. Op het openlucht terras van De Buteriggel koesterden bezoekers zich vanachter een kop koffie in de zon, terwijl de warme serre van Noordzee er verla ten bij ligt. Exploitanten Anton en Henriétte Kooiman betreuren het dat Frantzen de vergelijking met hun be drijf heeft getrokken „Wij een illegale serre7 We hebben de vergunning keurig aangevraagd bij de gemeente en toestemming gekregen voor de bouw. We vinden dat hij maar een zielig verhaal heeft afgestoken. Noordzee hoeft zich met te verdedi gen. Wij hebben het allemaal zelf met de gemeente kunnen regelen. Ge woon in de spijkerbroek naar het raadhuis en met elkaar om de tafel. Echt, er is geen advocaat aan te pas gekomen." Het Krimbos in De Cocksdorp is het jongste bos op het eiland. Vroege vogels kunnen op 21 (om 06.00 uur) en 30 mei (om 05 00 uur) met de bos wachter mee op pad om de geva rieerde gevederde bevolking van dit bos te beluisteren. Zo bestaat de kans een roodmus te zien. Deze oost- Europese soort broedt pas sinds kort in Nederland. Maar er zijn ook merels, winterkoningen mezen, houtsnippen en ransuilen De tocht duurt twee uur, kosten 7,50. Waterdicht schoeisel wordt wegens de dauw aanbevolen, een verrekijker ook. Opgave en nadere inlichtingen via EcoMare tel 317 741 Ilse kinderen kunnen binnen vet een stemcomputer van de ente hun favoriete boek kie- fiermee heeft Texel een lan- e primeur. De Stichting Ne- ndse Kinderjury maakt da9 27 juni de totale uitslag ld. nderjury-project nadert op Texel Itooiing. Vijf van de zeven deel- nde scholen zijn al zeer actief geweest. Ook in de bibliotheek ebben de kinderen enthousiast en- en hun beoordelings les ingeleverd. Nu is het tijd om lans op te maken. de jurygegevens te verzamelen ?n sterr>bus geplaatst in de lees- lan de Drijverstraat in Den Burg. ul|eren kunnen nog tot 27 mei 1 worden gedeponeerd. Voor UrVlid ligt een oorkonde klaar, rmulieren worden doorgestuurd e Nederlandse Kinderjury. De ndmakmg is te zien op 27 juni 00 uur op Nederland 3 bij de ïxe' wordt aan de hand van de |verde formulieren bekeken J boeken het populairst zijn. "nom'naties" worden in de pomputer geprogrammeerd Alle rn ^nnen vervolgens via de er hun definitieve stem uit- QPn Anne Vlas, werkzaam op de afdeling ruimte en wonen van de gemeente. Als ambtenaar heeft hij regelmatig te maken met zaken over toeristische slaapplaatsen: ,,Aan verplaatsing van slaapplaatsen wordt een bepaald gewicht toegekend. De vraag is of er in de praktijk veel mogelijkheden zijn. Er komt planologisch méér voor kijken dan het alleen oppakken van bedden van de ene plek, om ze ergens anders onder te brengen. Stel dat je die van een hotel aan de Pontweg bijvoorbeeld naar De Koog versleept Wat gaat er dan met dat hotel gebeuren? Wordt dat een kantoor, bedrijf, krijgt het een woonbestemming of gaat het tegen de grond? De verplaat sing van bedden heeft voor de lokatie waar ze er bij komen, ook gevol gen. Ook déér moet eerst worden afgewogen of dat wel of niet gewenst is. Dan zijn er nog de lokaties waar in het verleden wèl een vergunning is verleend, maar waar nooit is gebouwd. Ongebruikte slaapplaatsen dus, die je zonder ruimtelijke gevolgen kan meenemen. Bij het kamperen bij de boer trekt de gemeente eerst na welke vrijstellingen niet worden be nut, om ze vervolgens aan een ander uit te geven," Anita en Albert Middelbos van camping De Driehoek aan de Postweg: „Uitbreiden? Liever vandaag dan morgen. We hebben momenteel 200 slaapplaatsen, allemaal caravans. Een deel exploiteren we zelf, een an der deel is verhuurd aan particulieren. Het is voor ons allemaal net pas zo. Er is wel veel vraag naar standplaatsen. Pogingen om uit te breiden waren tot dusver vergeefs. We moeten eerst grond aankopen en pas dan bekijkt de gemeente wat er mogelijk is. Dat is voor ons een te groot risico. Want als het niet kan, zitten we met de kosten opgescheept. We zouden liever het omgekeerde zien Dat ze ons eerst vertellen wat mag, zodat we daarna kunnen gaan kopen. Als we kunnen uitbreiden door verplaatsing van bedden, zijn wij daar natuurlijk voor gewenste concentratie van logiesbedrijven. De bedden moeten ten goede komen aan bestaande bedrijven, met de nadruk op kleinschalige. Het is niet de bedoeling dat kampeerplaatsen worden ingewisseld voor andere accommodatievormen." Ondernemer Tijs Blom uit Eemnes heeft grote plannen met disco De Toekomst en heeft nog meer proiecten op Texel op het oog. „Als het aantal bedden er niet door wijzigt, ze blijven in hetzelfde bestem mingsplan of in het hetzelfde dorp, dan lijkt me dat heel logisch. Er ge beurt dan in feite mets Als we toch bezig zijn in De Koog en het gaat draaien, gaan we ons er toch wat meer in verdiepen. Want elders op het eiland heb ik ook wel wat op het oog. Voor mij is het echter eerst zaak De Toekomst op de rails te zetten." Hans Roeper, fractievoorzitter van de PvdA. „Als je wilt verplaatsen, moet ]e de bedden vanuit de ene plek eerst inleveren in de gemeentelijke pot. Het college beoordeelt vervolgens de nieuwe lokatie. Als die geschikt is, kunnen ze weer uit de pot en kan de ondernemer ermee aan de slag. Dus wat ons betreft met zonder meer van de ene naar de andere lokatie ver huizen, maar eerst een moment inlassen waarin de zaak wordt beoordeeld. Ans Blom-de Graaf, boerin èn logiesverstrekker op hoeve Vrij en Blij: „Zo als het bij Kogerhoop is gegaan, is eigenlijk wel een goed voorbeeld. Het aantal bedden blijft immers hetzelfde. Wil je als ondernemer bijblijven, dat moet je toch op z'n tijd uitbreiden. Om vrijkomende bedden in een reservetpot te stoppen lijkt me een goed idee Maar wie stopt ze er in? Want ook al zijn bedden plaatsgebonden, ze zijn ook nu al geld waard. De gemeente zou ze misschien kunnen opkopen. Ondernemers kunnen ze dan weer van de gemeente kopen, mits het betaalbaar is. Anders wor den de groten alleen maar groter. En kleinschaligheid is hier toch belang rijk. Belangrijk is wel dat de bedden in dezelfde branche blijven. Dus geen kampeerplaatsen voor hotels inwisselen." VRIJDAG 15 MEI 1998 aan de gemeentelijke reserve en elders worden benut voor kwaliteits verbetering Een aantal bedrijven kan met de maximale uitbreiding met 25 procent namelijk niet uit de voeten. De verplaatsing moet leiden tot een betere benutting van de capaciteit en in overeenstemming zijn met de Jook Nauta. ondernemer en voorzitter van Horeca Texel. „Verplaatsing van bedden gaat niet over uitbreiding, maar is een ontwik keling om de toekomst van de toeristische sector te waarborgen. Het is planologisch verantwoord en economisch wenselijk om minder goed ge legen of ondoelmatige benutte logiescapaciteit te saneren. Er zijn nu bij voorbeeld logiesbedrijven die nu als personeelsverblijf worden gebruikt- Deze ongebruikte toeristische slaapplaatsen kunnen worden toegevoegd aad heeft Gerard Weijers els Belang) gekozen als ge- ntelijk vertegenwoordiger in lestuur van de RST. Hij kreeg elf tegen vier stemmen de keur boven Pieter de Groot. 66'er uitte vorig jaar felle kri- bp de Recreatiestichting irs volgt Paul Kikkert op, die in- |els geen raadslid meer is De op Weijers stemt overeen met )rkeur die het RST-bestuur ken- heeft gemaakt. De verkiezing 'bij Jan Koolhof (CDA) de vraag B hoeverre de keus door de ge meenteraad door het RST-bestuur wordt gerespecteerd Vorig jaar werd namelijk Cor Kuip gekozen, die de voorkeur kreeg boven Jaap Honingh. De keus viel slecht bij de RST, die Kuip tot dusver niet in het bestuur heeft opgenomen. De stichting heeft inmiddels een statutenwijziging in voorbereiding, waardoor de ge meente in de toekomst geen zeggen schap meer heeft over de samenstel ling van het RST-bestuur. Dit gebeurde in navolging van een uit spraak van vorige college, dat afwilde van de gemeentelijke bemoeienis met de RST. De stichting functioneert in feite als een zelfstandig bedrijf Om de statutenwijziging rechtskracht te geven, moeten die nog wel door de gemeenteraad worden goedgekeurd. chappelijk werkster Patricia Williams (31) behartigt als case manager in dienst Triton het projectTexelstroomgericht op maatschappelijke van de Groeneplaatsjeugd. Ze is sinds 1 april in functie en woonachtig in 't Voorheen werkte zij als socio-therapeut bij de verslavingszorg in de Haagse Op Texel heeft zij inmiddels de eerste contacten gelegd met de instanties Zelf (Foto Harry do Graaf) Ier meer van worden uitgegaan Ie verslaafde deelnemers zullen pen met hun drugsgebruik". De lacht wordt daar dan ook met tijdig op gericht. De betrokken eren kunnen ook in andere op en beter gaan functioneren. Ge en is dat personen die met met 6 zijn gestopt, soms toch zeer tin slaat zijn om in een arbeids- itie Ie functioneren. Het zich Bevinden in werk kan wel bijdra- benlaanhet beeindigen van de ver- fcwg Experiment miroiectis met alleen bedoeld om ■roblemen op Texel aan te pak- ■maarook om de daarbij opge- pne ervaring toe te passen in ver- bare situaties elders. Het heeft ien experimenteel karakter. Het is enerzijds preventie door het inderen van het risico op ver- ig, anderzijds vermindering van net verslaving verband hou dende verschijnselen, dus de over last Er wordt samengewerkt met tal van bestaande organisaties en instan ties. Welzijnsstichting, politie, sport organisaties, culturele verenigingen, de stichting Kardeel, RIAGG. Raad voor de Kinderbescherming, Jeugd hulpverlening, huisartsen, GGD. so ciale dienst. Woningstichting, stich ting voor Dak- en Thuislozen, etc. De resultaten van de begeleiding worden nauwkeurig bijgehouden, zodat ook tussentijds de vorderin gen van het projekt kunnen worden gemeld. De totale kosten belopen ongeveer f300 000,- De helft daarvan komt voor rekening van de gemeente, de rest komt uit een speciaal potje van het rijk, de zg. Kohnstamgelden Ge detailleerde gegevens over het Groeneplaatsjeugd-projekt zijn in middels voorgelegd aan de raads commissies voor bestuur en organi satie en van welzijn en onderwijs, die er maandagavond a s. in een ge zamenlijke vergadering hun oordeel over zullen geven.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5