■xtreme drukte in )aven Oudeschild lotelschepen en 50 charters 'Panning (II) Bedrijvig he id Noordzee houdt niet van toeters en bellen TEXELSE COURANT- Bedrijvig heid exel is tweede ouwauto rijker Wat ik zeggen wou... J3edrijvig heid Titanic-menu in Den Hoorn Wat ik zeggen wou. Tip voor „doelloze" Rabo-fietsers Wegbermen (2) Zwevende etage voor Havenzicht Inentingen J3eclrijvig heid ASC is Golden Tyre Hotel Noordzee aan de Badweg is geruisloos opengegaan. (Foto Go/ara Tanmerman) „We hadden een gewoon restau rant. Maar daar zijn er inmiddels zoveel van. Gelukkig was er de mogelijkheid om er hotelkamers bij te nemen. Op zo n lokatie ben je toch verzekerd van aanloop.'' Het nieuwe hotel op de duintop bij De Koog doet de naam eer aan. Gas ten in het nieuwe hotel/restaurant Noordzee kunnen er vanaf hun balkon van genieten. Onderne mersvereniging De Koog Bad plaats beloonde het initiatief van de familie Kooiman afgelopen win ter met de Klimop-prijs. Geïnteresseerden die uitzien naar de officiële opening van het beeld bepalende hotel, kunnen lang wach ten Exploitanten Anton en Henriëtte Kooiman houden niet van toeters en bellen. Zodra het restaurant vorig jaar juli klaar was, gingen ze meteen open. Het hoteldeel werd in septem ber geruisloos in gebruik genomen. Nieuwsgierigen werden echter met geweerd ..Als iemand een kijkje wilde nemen, stapten ze gewoon bij ons binnen. Van ons kregen ze dan een rondleiding Dat ging wel tussen de bedrijven door. want de boekingen stroomden al snel binnen..Vooral in het weekend zouden we de kamers meerdere keren kunnen verhuren.'' Bewoners van de tien hotelkamers met uitzicht op zee ontbreekt het niet aan luxe. ..We proberen het echt goed te doen Dat geldt voor het ho tel en voor het restaurant. Ze worden bij ons echt in de watten gelegd. Daarvoor betalen ze ook. Ondanks dat willen we geen al te sjieke uitstra ling. Gasten van ons hoeven met in kostuum te verschijnen Zelf lopen we ook in ons gewone kloffie ledereen mag hier zichzelf zijn. Door de prijs selecteert de klantenkring zichzelf wel. En de mensen genieten er echt van." Om in de stijl van de zee te blijven, hebben de wasbakken op de kamers de vorm van een schelp. Dat blijkt een goede greep ,,Er zijn zelfs mensen die speciaal daarom bij ons hebben gereserveerd." De gasten kunnen ontbijten en dine ren in het centrale restaurant- gedeelte. dat iets verlaagd is ge bouwd. Aan de zijkant, net over de zogenaamde 500 jaarlijn van Rijks waterstaat. is een ruime serre ge bouwd. Verder is er een flink terras. ..Dat nodigt passanten uit om naar binnen te stappen Bij een hotel doen mensen dat zomaar met. Hier hebben de meesten met eens in de gaten dat er nog een hotel aan vast zit." Inclusief part timers biedt Noordzee werk aan zo'n zes personen. Het blauwgeglazuurde dak is net als de rest van het hotel ontworpen door architect Miel Pisso uit Zoetermeer vrudag 15 MEI 1998 ken", aldus Van den Bogerd De ha venmeesters wisten tevoren van de komst van de hotelschepen en kon den dus op de situatie inspelen. Werkhaven Het aantal van 50 bruine vloot-sche- pen was net geen record. Dat staat op 56 stuks. „Ook is het wel eens gebeurd dat er in twee uur 46 binnen kwamen, dat was amper te behappen. Nu gebeurde het drup pelsgewijs." Tussendoor verwelkomde het haven kantoor nog vijf fietsvakantie-sche pen en drie Zeeuwse vissers schepen „Ze willen allemaal een plekje hebben Vandaag ging het goed, maar het houdt een keer op", zegt Van den Bogerd Hij wijst er op dat Oudeschild een werkhaven is. „Vrachtschepen hebben prioriteit. Laden en lossen gaat voor. De char ters weten dat Zij hebben geen eigen plek, wij bepalen de ligplaats En natuurlijk is het de thuishaven van de Texelse visserijvloot. „Als er een kotter door de week binnen komt. heeft hij meestal panne Dus moet hij dan aan de kade kunnen liggen. Daar maken we gewoon plaats voor," Discobussen Omdat de meeste kotters vrijdag thuis komen, zijn de bruine vloot en andere recreatieschepen alleen van maandag tot en met donderdag wel kom. Financieel profijt heeft de havendienst overigens met van de extra drukte Oudeschild is een rijks haven, waarin men vrij mag liggen. Wel moeten de opvarenden toeristen belasting afdragen aan de gemeente Ook de fietsenverhuur op en bij de haven beleeft gouden tijden Horecabedrijven in Den Burg en De Koog pikken een graantje mee door 's avonds discobussen te laten rijden. De jongeren aan boord van de bruine vloot-schepen maken daar flink ge bruik van „Een goede zaak", vindt Van den Bogerd „Ze blijven dan ten minste niet op de haven hangen lelschip manoeuvreert behoedzaam in de propvolle haven. Op het dak kijkt een opvarende ot alles goed gaat. (Foto Frans Hopman) I drie hotelschepen lagen lag tegelijk in de haven van schild. De luxe passagiers- i met hun lengte van vele tien- imeters trokken veel bekijks. Je „bruine vloot" kwam mas- laar Texel: in totaal meerden Dtezeilschepen af. De haven- Iers hadden de handen vol en lenvan een extreme drukte. hotelschepen op eén dag, dat i hier nog met eerder meege maakt. Twee tegelijk was het maxi mum", vertelt havenmeester Jan van den Bogerd. „Toch zouden we er nog wel meer kunnen herbergen. Ze kun nen naast elkaar liggen, zodat er nog genoeg kaderuimte over blijft. Maar als er ook zoveel charters binnenlo pen, is het wel flink passen en meten om iedereen een plekje te geven Zwembad Hotelschepen zijn -zoals het woord al zegt- drijvende hotels. Sommige heb ben zelfs een zwembad aan boord Ze zijn bekend van o.a. Rijnreizen en andere cruises. De drie die Oude schild dinsdag aandeden, waren van verschillende maatschappijen. Het waren de „Amsterdam". de „Salvania" en de „Mr. Jan van Els- hout" Woensdag volgde nog de „Azolla", terwijl die dag ook de reuzecatamaran „Blue Arrow" (Den Oever-Oudeschild-Terschelling) afmeerde Met lengtes van respectievelijk 91 en 87 meter was het voor de „Salvania" en de „Jan van Elshout" voorzichtig manoeuvreren in de haven. Door middel van een boegschroef kunnen dergelijke schepen tot op de centime ter „inparkeren". „Zelfs een schip van 100 meter kan de bocht nog nemen Als je de haven maar niet te vol bouwt, zodat er langs de kade ruimte is om de draai te ma- •th Roeper uit Den Burg heeft haar in oprichting zijnde irtbedrijf een rouwauto aan hak. Onlangs maakte ze met arte Chevrolet Caprice voor Eisteen rondje. De wagen al elders dienst gedaan en it uil 1987. Op het eiland zijn misl het exemplaar van ifemsondernemer Maat, twee igens beschikbaar. eerder gemeld werkt Roeper tolt samen met uitvaartverzor ger Biem Vlaming uit Oosterend. Vla ming bouwt zijn bedrijf af en Roeper wil het met ingang van 1 januari a s. voortzetten. Vooruitlopend daarop heeft ze alvast een rouwauto ge kocht. Voorheen was er één lijkwagen op Texel, eigendom van garagehouder Dirk Kievit, die hem aan de Texelse begrafenisondernemers verhuurde. Maat nam de wagen over en ruilde deze in voor een nieuwe Ook deze wagen kon bij begrafenissen en cre maties worden gehuurd. „Maar ik wil liever zelf over een auto beschikken dan steeds te moeten huren. Dit geeft meer vrijheid", geeft Roeper als re den op. Een nieuwe wagen laten bouwen, zou veel te duur kosten. Vandaar dat ze zich richtte op tweedehands mo dellen. „In die markt zit weinig door stroming. Als zich een kans voordoet, moetje eigenlijk meteen toehappen", aldus Roeper. Zij kocht de wagen bij een carosseriebedrijf in Winterswijk, nadat een wagen in Limburg niet aan haar wensen voldeed „Deze auto is prima onderhouden Ik ben er erg blij mee." Ze zegt met van plan te zijn met lage tarieven te gaan stunten, ook niet na 1 |anuari als ze voor zichzelf begint De wagen is al vanaf heden inzet baar. In zulke gevallen zal zijzelf, of echtgenoot Daan Koopman achter het stuur plaatsnemen. „Rijden met zo'n grote bak moet nog wel even wennen hoor." De draai naar hun woning aan de smalle Molendwars straat is alvast niet te maken, zo is proefondervindelijk al vastgesteld. De ikarta moet ik altijd studenten cholieren ontmoeten om te kij- °l het goed met ze gaat. '9er zocht ik ze zelf op, wat al- !e<i heel gedoe was in die me stad Tegenwoordig laat ik "men naar de woning van v"end Khairul Kamal in Zuid- 4a, mijn vaste logeeradres =oheelt zeeen tijd. tuis ademt een Texelse sfeer Ihet Wemelt er van souvenirs ons gouden boltje. Aan de ln de kamer hangt een grote 'anddoek met een Texelse ^er'l. een cadeautje dat 'ul kreeg van Frans Zegel e no9 ongedemoveerd in erenmodezaak stond Ook er een vlaggetje met afbeel- 'an een vliegende kluut, het ■k'h Van Texelse rotaryclub »'l een vorig bezoek had la- V 'ngeren Het hing in de (toilet). Dat was mo- I "'ft bedoeld, want volgens Khairul is rotary een organisatie van christelijke Chinezen en hij begrijpt niet dat ik daar wat te ma ken mee wil hebben. Hij is zeer begaan met het eiland en heeft het altijd over de mensen die hij heeft ontmoet bij zijn pro blematische bezoek, nu vijf jaar geleden. Met name vraagt hij naar de familie Poede bij wie hij een tijdje bollen heeft gepeld in af wachting van de eerste gelegen heid om naar Jakarta terug te ke ren Khairul had destijds al zijn spaargeld en een lening van zijn moeder in de reis gestoken in de naïeve veronderstelling dat hij in het steenrijke Nederland zowel een goede baan als een vrouw zou vinden. Geen van beiden bleek voorhanden Een treurige afgang. Hij heeft toen in enigszins ontregelde toestand een paar we ken bij ons gewoond. Dat bete kende een cultuurschok èn een temperatuurschok. Het bruine mannetje had het voortdurend koud en liep de hele dag in een duffelse lange jas, hoewel de mussen van het dak vielen van de hitte. Hij vervulde intussen trouw zijn islamitische plichten Vijf keer per dag bad hij op een matje in de huiskamer met het gezicht naar de graansilo van Keijser Co, want gezien vanuit De Koog ligt in die richting ook Mekka. Omdat ik me met de hele dag met hem bezig kon houden, was ik blij dat hij bollen kon pellen in de voormalige zuivelfabriek waar Poede toen zijn bedrijf had De andere bollenpellers waren aardig voor hem, zodat hi| zich al gauw thuis voelde. Uit pure dankbaar heid geeft hij me elk jaar geschen ken mee die ik bij de familie Poede moet bezorgen. Deze keer enkele horloges. Het kan ervan af want Khairul heeft inmiddels werk bij de Hong Kong-bank Als ik in Jakarta ben neemt hij va kantie zodat hij voor mij wel alle tijd heeft. Daar dank ik waarschijn lijk mijn leven aan want al heel wat keren heeft hij mij weggetrokken voor aanstormende auto's of me behoed voor een val in het open riool. Ook komt hij tussenbeide als ik op de markt iets wil kopen en op mijn manier aan het tawarren (af dingen) sla Als ik het aan hem overlaat betaal ik de helft minder. Mijn Europese uiterlijk is namelijk de grootste, handicap. Zodra Indonesische marktlui blauwe ogen zien gaan hun prijzen om hoog Het beste resultaat dat je met afdingen kunt bereiken is een prijs die ze direct zouden hebben genoemd als de klant een landge noot is. Probleem is dat tawarren 1 Roeper poseert trots bij haar aanwinst, een zwarte Chevrolet Caprice. IFoto Frans Hopman) rouwauto krijgt daarom zolang onder dak in garage De Ridder aan het We zenland. Roeper hoopt dat de wagen in de toekomst kan worden gestald in haar eigen rouwcentrum. dat zij in nieuwbouw-gebied Den Burg-west wil realiseren. Restaurant Loodsmanswelvaren in Den Hoorn biedt iets bijzonders Een week lang kunnen gasten genieten van het menu dat de gasten aan boord van de ..Titanic' kregen vlak voordat het oceaanschip in 1912 een ijsberg ramde en zonk. Het diner, dat liefst elf gangen telt. werd onlangs gepubliceerd in het magazine Nouveau Ijsbergsla ontbreekt op de kaart, maar dat is vast geen ramp Veel Texelaars en gasten zouden zondag a.s wat graag willen mee doen aan de Rabobank fietsponsortocht, maar zijn geen lid van een vereniging Dat is geen re den om thuis te blijven Ik zelf fiets graag en heb gekozen om mee te fietsen voor ..Stuur een Papoea naar school" Misschien een idee voor anderen die ..doelloos" mee fietsen Dus: klim zondag op de fiets en help hiermee Harry en zijn Pa poea's En laten we ook de gasten wijzen op deze mogelijkheid om dit goede doel te steunen Wie mee doet krijgt een Nauwelijks begint het gras in het voorjaar weer te groeien of een on bedwingbare lust bespringt sommi gen om te gaan maaien Dat deze lust ook botgevierd wordt op wegbermen vind ik Jammer. Waarom moest de berm van de Redoute al op 6 mei gemaaid? Waarom die onschuldige, laag bloeiende fraaie vogelmelk- planten. die ik daar nog nooit zo uitbundig heb zien bloeien als dit jaar, omgemaaid? Waarom elders in de PH-polder langs wegen waar amper verkeer komt het fluitekruid gemaaid? Waarom menen velen zich te moeten vergrijpen aan het (openbare) berm- groen voor hun huis. om dat net als hun gazonnetje in een groen biljart laken te veranderen? Op een eiland waar - terecht'- een oude iep met veel zorg en moeite wordt gered, moet het ook mogelijk zijn meer aandacht te besteden aan onze bloeiende bermen We zijn er helaas aan gewend geraakt dat wei landen groen zijn Alleen bermen en slootkanten kunnen nog laten zien hoe bloemrijke weiden er vroeger uit zagen. Uit de positieve reacties op mijn ingezonden stuk over wegber- fraai T-shirt met Papoeaportret om onderweg te dragen en na afloop te houden Wel tevoren even aanmel den via telefoon 31 22 53 Van harte hoop ik dat Harry zondag veel Papoea T-shirts op de Texelse wegen en fietspaden zal zien Gegevens over tijden, controlepos ten etc. staan in het artikel elders in deze krant. Piet Arensman Den Burg. men vorig jaar maak ik op dat velen met mij genieten van bloeiende ber men Het zijn bovendien uitwijk plaatsen voor veel insecten Laten we zuiniger met onze bloeiende wegber men omspringen net zo zuinig als met die iep in Oudeschild! Gerhard C. Cadee, Den Burg Na recente verbouwingen van horecabedrijven op de Oude schilder haven is nu café-restau rant Havenzicht aan de beurt. De familie Bakker heeft bij de ge meente een verzoek ingediend om de eerste verdieping te veranderen en uitbreiden. Het plan komt vol gende week aan de orde in de ver gadering van de raadscommissie ruimte, wonen en economie. Omdat een extra etage met is toege staan en het gebouw als het ware in de dijk is gebouwd zijn de uitbreiding smogelijkheden beperkt. Architect Uriot heeft dit opgelost door een zwevende' verdieping te ontwer pen. Door de uitbreiding kunnen toilet groep en keuken worden vernieuwd en komt er een personeelsverblijf. Daarnaast ontstaat in het restaurant ruimte voor een nieuwe indeling met meerdere kleine tafels waardoor be ter op de wensen van de gasten kan worden ingespeeld. B en w en Rijkswaterstaat hebben inmiddels positief op het plan gerea geerd Het belang van de waterkering wordt niet geschaad en er verdwijnen geen parkeerplaatsen B en w willen daarom medewerking verlenen. Het woord is nu aan de gemeenteraad. 'In mei start de GGD Kop van Noord- Holland weer met de jaarlijkse groepsinentmgen DTP (difterie, teta nus, polio) en BMR (bof, mazelen, rode hond). Binnenkort ontvangen ouders/verzorgers van kinderen ge boren in 1989 de ponskaarten met bijsluiter waarop datum, tijd en plaats van inenten staan vermeld Op Texel vinden de inentingen plaats op maandag 18 mei van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.15 tot 15.15 uur in het wijkgebouw, Schoonoordsingel 24, Den Burg De GGD rekent op de medewerking van de leerkrachten van de 9-jarigen. Voor eventuele vragen (na het ont vangen van de ponskaarten en de bijsluiter) kan worden gebeld naar de GGD. afd. Collectieve Preventie en Dienstverlening, tel. 0223- 671540 Het Auto Service Centrum van Bert Segerink is een samenwerkings overeenkomst aangegaan met AFK. een van Nederlands grootste bandenleveranciers onder de naam Golden Tyre Dealer. Op deze wijze kan ASC nog sneller en goedkoper banden en wielen leveren. De klant kan kiezen uit meer dan twaalf mer ken en profiteren van een „all-in"- prijs, inclusief montage, balanceren, ventielen, afvoer van oude banden en BTW. Ook lichtmetalen (spor tieve) velgen, sneeuwkettingen, schokbrekers en accu's horen tot het Golden Tyre-assortiment. Wie langskomt bij ASC ziet meteen de veranderingen. Een presentatie van alle producten in de etalage en aan de weg een blikvanger in de vorm van een groot weerstation. me tegenstaat. Het mag er dan bijhoren, maar eigenlijk gun ik zo'n handelaartje de te hoge vraagprijs van harte Ook als gids is Khairul onmisbaar Ik weet inmiddels aardig de weg in Jakarta, maar het opsporen van leerlingen en studenten in stads- kampongs en achterafsteegies is telkens weer een puzzel. Een paar jaar terug was ik op eigen houtje een hele middag bezig om Iwee leerlingverpleegsters Magdalena en Franceska op te zoeken die in een stinkend donker straatje op „kamers" woonden Toen ik het betreffende hok eindelijk had ont dekt, waren de dames niet thuis. Maar het was in elk geval het juiste adres want toen ik door het raam naar binnen keek zag ik aan de wand drie podretten hangen van president Soeharto. van Zijne Heiligheid de Paus en van mijn neef Dick Graaf van Texel. Het portret van Dick hing bovenaan Deze eer dankt de Texelse dekbeddenfabrikant aan het feit dat hij sponsor is van de dames. Hij heeft met alleen de opleiding van deze twee staf-verpleegsters aan de vooraanstaande Akademi Perawatan van het Carolus-zie- kenhuis van Jakarta volledig be taald maar ook het schoolgeld be schikbaar gesteld voor meer dan tien andere scholieren en studen ten. Dit is sponsoring van zeer ideéle aard, want geloof maar niet dat Dick in dit tropenland ooit éen Texeler dekbed zal verkopen Zelfs de dunne zomerhelft van zo'n vier seizoenendekbed is nog veel te warm Misschien kan hij het proberen met schapenwollen klamboes. De verpleegsters hebben door die opleiding inmiddels een goede baan Ze zwaaien de scepter in een katholiek ziekenhuis in Waena in Nieuw-Gumea. waar ze dank zij hun moederlijke omgang met de patiënten en het feit dat zij echte Papoea's zijn grote popula riteit genieten. Eén van hun taken is het geven van voorlichting over geboortenbeperking, waarbij alle methoden die ook bij ons gang baar zijn de aandacht krijgen Toen ik er vorige maand binnen liep was Magdalena juist bezig een groepje ouders te laten zien hoe je met een kortdom moet om gaan, Haar collega Francesca reikte ijverig foldertjes uit die gin gen over pillen en spiraaltjes. Zijne Heiligheid zou waarschijnlijk een hartverzakking krijgen als hij dat zou zien. maar de paters die dat ziekenhuis hebben opgericht, hebben daar mooi niks mee te maken Bij de Augustijnen die werken in de Vogelkop is het precies zo. „De paus kan de pot op", kreeg ik te horen toen ik vroeg of ze door deze praktijken geen gedonder krijgen met het Vaticaan Die kinderbeperking leidt in elk geval niet tot problemen met de overi gens gehate regering Het regiem Soeharto propageert KB oftewel Keluarga Berencana (familyplanning) onder het motto Dua Anak Cukup (twee kinderen is genoeg). Het helpt, maar ze zijn er rijkelijk laat mee begonnen er zijn inmiddels meer dan 200 mil joen Indonesiërs. De familie Kamal heeft altijd ijverig aan vermenigvuldiging gedaan Khairul, zijn moeder, vijf zusters, vier broers en diens respectieve lijke partners en kinderen vormen een gezelschap van 24 personen die allemaal wonen in één huis met een drietal eraan getimmerde hokken van golfplaat. Toen ik er was hadden ze nog met erg te lil den van de monetaire crisis in In donesië De drie verdienende fa milieleden zijn nog niet ontslagen en brengen genoeg binnen om ie dereen aan de kost te houden. Daar komen nog de revenuen bij van het onroerend goed van Khairuls oude moeder Die ver- huud in dezelfde wijk een huis en exploiteert in de buurt van Sukabumi een paar hectare sawah (rijstvelden). Khairul kan dus sparen en dat doet hij ook want hij wil opnieuw naar Texel om te kijken hoe het gaat met al die mensen die hij de vorige keer ontmoette. Dan krijg ik hem dus weer over de vloer. Ik heb daar weinig zin in en heb hem aangera den eerst maar eens op bedevaart naar Mekka te gaan. Als goed moslem zou dat toch zijn ideaal moeten zijn. Liever naar Texel dan naar Mekka, laat Allah het maar niet horen Weten ze bij de VVV dat Texel zó aantrekkelijk is? Zo'n vaart zal het trouwens niet lopen Als gevolg van de vrije val van de rupiah moet Khairul drie keer zo lang sparen als hij had gedacht Gisternacht had ik hem nog collect call aan de telefoon. Om verslag te doen van de rellen in de stad die nu eindelijk massaal zijn ge worden en mogelijk leiden tot het ophoepelen van Suharto. Jullie moeten allemaal de groeten heb ben. Harry.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9