Roel Bakker wint „Hel van Petten" Den Burg Zuid op agenda Sportraad lilaximum stalomvang :et varkensboer klem Mini-stockcar nieuwe impuls voor autocross? TEXELSE J2 CouRANT Zaalvoetbalprogramma Muurschildering voor skaters Golfteam kampioen Elektronisch darttoenooi Eilandcompetitie tennis Warm concert vult NH kerk Deuce competitie Lammergier Marga op Texel gezien Geen roze invasie op Texel Blijven lachen Gereedschap voor museum heeft een minimale oppervlakte van 2.000 vlerkante meter nodig om de varkenshouderij als rendabele neventak in stand te houden, naast de melkveehouderij en akkerbouw. Met de tien procent uitbreiding die de gemeente maximaal wil toestaan, kan het bedrijf volgens Wijtten niet uit de voeten. Daarmee zou ook een eventuele verhuizing van de houderij naar hoeve Bland en Berg aan de overzijde van de Postweg verhinderd zijn. Vertrek van de in tensieve veehouderij uit het kwets bare Rogslootgebied naar de polder, brengt voor natuur en milieu voorde len met zich mee. Uitzondering Dick Drijver (Texels Belang) be pleitte in reactie op de zienswijze van Wijtten een uitzonderingsposi tie. „Dit is een bestaand bedrijf dat we destijds hebben toegestaan en dat we nu niet op slot mogen zet ten." Maria van der Spek (VVD) zin speelde op een compromis: „Mits we er van verzekerd zijn hierdoor andere intensieve veehouderijen zich hier niet kunnen vestigen." De overige partijen, uitgezonderd het afwezige CDA, stelden de 500 meter als bovengrens. Woensdag 20 mei 17 45 Oosterend D2-Texel D1 (Jun) 18.30 Texel 5-ZDH 1 19.20 Nioz-Casmo 2 Donderdag 21 mei 18 30 De Krim 3-Texel 5 19.20 Klif 4-Texel 8 20.10 ZDH 2-Texel 6 21.00 De Koog 2-Mantje 3 21.50 Klif 3-Mantje 2 Vrijdag 22 mei 16.45 O'end D1-De Krim D1 (Jun) 17.30 Texel C1-De Koog C1 (Jun) 18.15 Rab 3-Texel 9 19.05 De Krim 4-ZDH 1 20.00 De Koog 1 -Mantje 1 20.50 Texel 4-De Krim 3 21.40 Rab 1-De Krim 2 22.30 Klif 3-Jelleboog 4 Tijdens de manifestatie Kunst in Zee is door Texelse jongeren een muur schildering gemaakt. Deze wordt za terdag om 16.00 uur door Veronica Bos aangeboden aan het skatepark. De overdracht wordt de nodige luis ter bijgezet met een hapje, een slok, muziek en een skatedemonstratie. Tevens wordt een fotoreportage ge presenteerd van de totstandkoming van de schildering. Alle kunst- en skateliefhebbers zijn welkom. Jan Amens jr. zit apetrots in zijn eigen stockcar, een kopie van de wagen van Bram de Smidt (Foto Tcssj) van Daalen) Een hele serie van die dingen en dan vóór de autocross en paar rondjes over de baan. Bram de Smidt ziet het helemaal zitten met de mini-stockcar, die hij met Jan Amens bouwde voor diens zoon tje Jan jr. „Maar het mag niet van hem, vindt-ie te gevaarlijk." Amens verdedigt zich dat zijn zoon pas twee jaar is. Achter het tweetal kruipt het onderwerp van gesprek handig in zijn crossauto en draait zielstevreden aan het stuur. „Hoe kom je op het idee? Ach, alle crossliefhebbende vaders zeggen wel eens dat ze zo'n ding willen ma ken. Maar niemand doet het. Wij de den het wélZes weken prutsten Amens en De Smidt in de week enden aan het rode monster. Onder delen haalden ze overal vandaan „Het is deels nieuw materiaal en deels gebruikt", vertelt De Smidt. „De schokbrekers zijn bijvoorbeeld van een brommer en de wielen van een kruiwagen Amens vult aan dat het stuurhuis uit een Fiat Ritmo komt en de kruiskoppeling uit een VW Golf. „Maar het trapstel is weer ge woon van een fiets." Het tweetal heeft al tijdens de fabri cage veel plezier beleefd aan de kar. „Het cross-seizoen is in de winter toch af, maar hier kun je ook hele gezellige avonden van hebben. Beetje knutselen oplossingen be denken voor probleempjes die je te genkomt. Onder het genot van een pot, uiteraard. En de hele buurt kwam af en toe kijken. Zeker als we 'm uitprobeerden op de weg Echte problemen deden zich met voor tijdens de bouw. „Alleen heeft Jan wat moeite met zijn haaksigheid". plaagt De Smidt. Hij is ervan overtuigd dat jonge crossfans hun vader gek gaan zeuren om ook zo'n exemplaar. „In produktie ne men' Da's met te doen. Het is echt hobbywerk, er zitten zoveel uren in." Hij hoopt er, als kleine Jan een paar jaar ouder is, een klein motortje in te kunnen zetten. Jan Amens jr. bemoeide zich vol gens het tweetal intensief met de bouw van zijn wagen. „Nou. da's echt een goeie hulp", beaamt De Smidt. „Je legde je gereedschap een tel neer en als je je omdraaide was het weg Stond- ie verderop ons na te doen Hij waagt nog één poging vader Jan over te halen de trapwagen mee te nemen naar de eerste autocross. „Ik breng de grote crosswagens altijd en ik zet deze dan ook op de wagen. Maar rond laten rijden...' Nou. dat zien we nog wel", gaat Amens al een beetje overstag. deeld. twee tegelijk. Met een grapje en een aai over een bol bleven de tranen binnen de perken. ,,lk was vooraf wel een beetje zenuwachtig, maar het was eigenlijk zo voorbij. En ineens was het zelfs een beetje leuk. ..Ben ik lekker even vrij van school.(Foto Tessa van D.ialon) Wielrenner Roel Bakker heeft de Texelse Bouwcenter Rab/ Bauknechtploeg zaterdag tijdens de driedaagse van Petten de eer ste overwinning van dit seizoen bezorgd. Bakker won in de Noord hollandse kustplaats in de B-cate gorie het zaterdagse criterium en het eindklassement. Jordy Vinke eindigde in de A-klasse als acht ste. De Rab-ploeg kwam aan de start met Roel Bakker, Willem van Tatenhove, Jordy Vinke, Marten Vis ser en Jan Zijm. Vrijdag kregen de renners een tijdrit van tien kilometer voor de kiezen. De snelsten moch ten de volgende dag starten in de A- klasse. De iets zwakkere broeders kwamen in de B-klasse terecht. Vinke scoorde met 13 minuten en 53 seconden de beste tijd van de Texelse renners. Jan Zijm kwam tot 14.44, Marten Visser 15.05 en ook Willem van Tatenhove mocht met 15.18 nog nét mee in de A-klasse Roel Bakker kwam met 15 35 terecht in de B- klasse. Daarin hield hij bij het crite rium op zaterdag behoorlijk huis. Bakker ontsnapte al snel uit het pe loton en kreeg gezelschap van Jan Hopman uit Petten. Hij versloeg zijn opponent in de eindsprint en mocht de groene trui aantrekken. Het ver schil was echter miniem, zodat de renners qua tijd nog gelijk stonden. Het team van de Texelse Golfclub is als debutant kampioen in hun klasse geworden van de Geassocieerden Competitie van de Nederlandse golf- federatie. In Biddinghuizen werd bij golfveremging Dorhout Mees we derom de eerste plaats gepakt, met maar liefst 37 punten meer dan Ogan uit Amsterdam, die het ook in de laat ste wedstrijd niet kon bolwerken te gen het Texels team. De derde en vierde plaats waren voor respectieve lijk Amstelborgh en Dorhout Mees Op de moeilijk bespeelde golfbaan be haalde niemand van de Texelaars hun handicap. Het was Henk van Wijk die er het dichtst bij was, met 35 stableford punten was hij zelfs de beste van de dag Ook Jan Winnubst zat in de dertig, namelijk 32 punten. De andere scores waren Wil Homan 29, Pieter de Boer 26, Henk van der Veer 24 en Fleur van Duyl 23. Het Texelteam heeft zich nu geplaatst voor de halve eindstrijd op 5 juni bij golfveremging Schaerweijde in Zeist. Mochten de Texelaars ook daar door heen komen dan is de finale een week later bij golfveremging De Ton- gelreep in Eindhoven. Ze spelen dan om het kampioenschap van Neder land voor Geassocieerde Golf vereni gingen. Het klinkt futuristisch, maar is erg leuk: een elektronisch darttoer- nooi. De eerste Texelse editie is zondag vanaf 14.00 uur in De Kaapsnol in De Koog. Inschrijf geld bedraagt ƒ7,50. De organisatie van deze wedstrijd is in handen van de stichting Lówensport Nederland, cateringbe drijf Ruud Boom en de exploitant van De Kaapsnol. Het is een intro ductie en als deze succesvol ver loopt volgt in augustus een open Texels kampioenschap De regels wijken iets af van het ge wone dartspel. In plaats van 501 wordt 301 gespeeld en deelnemers mogen open uit gooien Het maxi male gewicht van een dart is 18 gram, terwijl bij het „gewone" spel wel darts van meer dan twintig gram worden gehanteerd Er wordt wel eens gezegd dat deze versie van het pijltjesgooien te een voudig of te kinderachtig is. maar volgens de kenners vereist het ook bepaalde kwaliteiten In Amerika en Duitsland is het spel razend popu lair. Er is een grote kans dat de wereldkampioene speeddarten Jamne Wormerdam tijdens het toer nooi in augustus naar het eiland komt voor een demonstratie. Wie vooraf eerst meer inlichtingen wil kan bellen naar Mickey, tel. 06- 51 637 558. De (her)indeling van sportcom plex Den Burg Zuid is één van de onderwerpen op de agenda van de jaarvergadering van de Stich ting Texelse Sportraad, komende dinsdag om 20.00 uur in Ons Ge noegen. Andere onderwerpen zijn het 45-jarige jubileum van de Sportraad en verzekeringen. De Sportraad was de afgelopen ja ren nauw betrokken bij de vervan ging van de Ferrever. Nu de beslui ten over de aanbouw aan de sporthal en een schietaccommo- datie voor de sportschutters zijn ge nomen, wacht de Sportraad een nieuwe klus' het uitbrengen van aan advies aan het college van b en w over de herindeling van sport complex Den Burg Zuid Vier clubs zijn hier actief: VV Texel'94, de wielervereniging, de atletiekver eniging en de hondenvereniging De plaatsing van de schiethal op dit complex, maakt ook de schutters mede-gebruikers. Door de verhui zing van de voetbalvereniging neemt het aantal gebruikers van het terrein toe. Daar komt bij dat ver schillende verenigingen met het oog op de toekomst allerlei plannen in de la hebben liggen. De Sportraad stelt zich als taak tot een zo optimaal mo gelijke indeling van het complex te komen Tijdens de jaarvergadering wordt een tipje van de sluier opge licht. Verzekeringen Besturen van een sportvereniging omvat meer dan alleen het beleggen van enkele vergaderingen per jaar. Zaken als rechten, plichten, aan sprakelijkheid en verantwoordelijk heid hebben door wettelijke bepalin gen een andere lading gekregen. Wanneer is wie wel of niet verzekerd of hoofdelijk aansprakelijk?, is een vraag die steeds vaker wordt ge steld. Onbekendheid met de materie kan in bepaalde gevallen vervelende gevolgen hebben. Koos Bremer van het gelijknamige assurantiekantoor zal deze zaken tijdens de jaarverga dering toelichten. Verschillende ver enigingen zijn door de Sportraad be naderd om voorwerk te verrichten. De bestuurders doen er goed aan hun bevindingen tijdig aan de Sport raad door te geven. Bestuur Het bestuur van de Sportraad wacht de nodige veranderingen. Coby Bakelaar (penningmeester en verte genwoordiger denksporten) is aftre dend en herkiesbaar, evenals Marian van der Werft (personeel) en Maurice Riemens (watersporten). Aftredend en niet herkiesbaar is Marja Goslinga (secretaris). Henk de Vries is bereid haar te vervangen. Bea Dekker (algemene sporten) is ook met herkiesbaar Rob Witbaard wil haar vervangen Mieke van der Spek (gymnastiek) verlaat het be stuur tussentijds. Voor haar is nog geen vervanger gevonden Kandi daat-bestuurders zijn ook Hans de Porto (balsporten) en Arco de Graaf (zaalsporten) Zondag verdedigde de jonge Texelaar zijn leiderstrui koelbloedig tijdens een veertig kilometer lange wedstrijd. Doordat hij in de eind sprint vóór Hopman eindigde, werd Bakker als winnaar van de „Hel van Petten" geboekstaafd. A-klasse De groep in de A-klasse bleef tijdens het criterium van zaterdag tot het eind toe bij elkaar. Vinke en Visser handhaafden zich voorin. Zijm en Van Tatenhove liepen, onder meer door een valpartij voor hen, achter stand op. In de sprint kwam Visser nog tot de zesde plek, maar dat le verde hem geen voordeel op. Zondag smeet Vinke weer ouder wets met zijn krachten. Beloond werd hij wederom echter niet Hij demarreerde vanaf het vertrek, reed twee ronden alleen en kreeg toen gezelschap van twee mede vluchters Na dertien ronden werden ze ingehaald door een groep van 12 renners, onder wie Visser. Beide Texelaars moesten vervolgens lijd zaam toezien hoe vier anderen er vandoor gingen. Ze eindigden als veertiende en vijftiende. Het wordt de laatste kompetitiedag: nog met afgewerkte wedstrijden moe ten uiterlijk 7 juni zijn gespeeld Gelieve uitslagen en uitvallende wed strijden door te geven aan de wed strijdleiding, telefoon 316301 of fax 316333. Deuce 8.30 Pennings/Werkman-Erwich/ Westerlaken (d) 8.30 Zoetelief/Koopman- v d. Bent/Schraag (d) 9 30 Verduyn/v d. Berg- de Porto/Hoogendijk (d) 9 30 Saai/Land-Witte/Panneman (e) 19.00 Dankers/Mulder- Kamstra/Oosterhof (e) Heri Hodie 8.30 Rutten/Bakker-Witte/Witte (e) 9.30 Mulder/v Benthum- v d. Burgh/Kramer (d) 19 00 den Braven/Maas- Mantel/v.d Velde (e) Koogerslag 8.30 Roos/Roos- v. Koppen/v.d Wetering (d) 8 30 Noorlander/Saal-Taat/Beyert (e) Uitslagen: Beyert-Roos 2-0 Land-v d Berg 2- 0. Saai-Roos 1 -1Land-de Porto 1 -1Pennings/ Werkman-Zoetelief/Koopman 2-0; Noorlander/ Saai-Roos/Roos 0-2 v Benthum-v.d Burgh 2- 0. Zoetelief-v.d Bent 0-2, den Braven/Maas- Mantel/v d Velde 0-2, v Benthum-v d Burgh 2-0; Penmngs-Westerlaken 2-0; Roos/Roos-v Koppen/v.d. Wetenng 2-0 Banden lek Op het terrein van vakantiecentrum Sluftervallei bij De Cocksdorp zijn vorige week enkele autobanden lekgestoken Beroerte. De patiëntenvereniging CVA (=beroerte)-gehandicapten en partners houdt woensdag 27 mei om 13 30 uur een lotgenotenbijeenkomst in het Geminiziekenhuis. In een bomvolle kerk werd het voorjaarsconcert afgewerkt. Warme klanken vulden zaterdag de Hervormde kerk van Den Burg Het gezamenlijke optreden van Excelsior, het Mannenkoor en Soli Deo Gloria trok veel bezoek, waar onder opvallend veel toeristen De opening was aan Excelsior, dat aan vankelijk een beetje gejaagd klonk. Het spetterende Fandango fantasy" leverde echter een klaterend applaus op. Het mannenkoor had het pro gramma omgegooid wegens het overlijden van hun lid Biem Vlaming Dat verklaarde meteen de afwezig heid van de Georgische pianiste Nino Khutshisvili. die voor de piano begeleiding zou zorgen. Het koor klonk qua harmonie bijzonder fraai De gedragen werken kwamen in de kerk tot hun recht, al was het ter af wisseling misschien aardig geweest iets „canon-achtigs" op te nemen. De solo van Rob Manse in ..Stand By Me" doorbrak het patroon enigs zins. Excelsior gaf een ouderwets staaltje weg met het warmbloedige Castles in Spain". Het werk in vier delen is opgebouwd uit zuidelijke ritmes, die de Strender vereniging goed liggen. In het eerste Oviedo verstoorde de hevige drumgalm het prachtige orkestgeluid een beetje Burgos klonk prachtig vloeiend en de wals La Coruna was ronduit spectaculair Soli Deo Gloria heeft pas het negentigjarige jubileum gevierd met onder andere een uitvoering van de Messe Brève van Gounod. Tot en thousiasme van de aanwezige Thuiswedstrijden Deuce: Woensdag 21 mei: 9.30 u Deuce a-'t Zijpken a 9.30 u. Deuce c-de Vlieter b Vrijdag 22 mei 10 30 u Heren vet.50+(vnj)-Assemburg 1 Zaterdag 23 mei 10.30 u Jeugd gem t/m 14 jr-Koedijk 1 11.45 u. Heren 3-Daalmeer 3 12.45 u Heren 1-Pancras 1 Zondag 24 mei 10.30 u Jun Deuce-Jun,Noordend 1 Districtcompetitie: Dames 1 -Castncum 2 5-1 Schagen 2-Heren vet (vrij) 2-2, Koedijk 1-He ren 1 2-4; Heren 2-Barsingerhom 1 2-4; Dirkshom 3-Heren 3 1-5 Heren 4- Heerhugowaard 5-1Heren vet 50+ (zat)-Heb durf 1 3-1HTC 4-Jegd gem. t/12 jr. 6-0: Dem 2-Jeugd gem t/m 14 jr 2-4, jongens 15 t/m 18 |r -Julianadorp 6-0 Kringcompetitie: HTC B- Deuce A 1-3, Deuce B-Htppo A 2-2; HTC D- Deuce C 4-0; STC a-Deuce a 1-3; Deuce b- Waarland a 4-0, HTC e-Deuce c 2-2, Deuce d-NTC c 4-0 Landelijke competitie: Junioren Wings-Junioren Deuce 0 8 muziekliefhebber werd dit fraaie stuk nogmaals ten gehore gebracht. De gevarieerde melodielijnen zijn bij zonder boeiend en werden prachtig gezongen. In plaats van een gezamenlijk num mer door de deelnemers, mochten alle aanwezigen aan het slot van een welbestede avond meezingen met het ..Land of Hope and Glory" uit Edwar Elgars' ..Pomp en circumstance". „Een vent in een bruin jasje." Dat was de eerste gedachte van vogelkenner Lieuwe Dijk- sen. toen hij maandagochtend in duingebied de Bleekers- vallei (even ten noorden van het Westerslag) een vreemde verschijning zag. Nadere be studering leerde hem dat het de lammergier moest zijn, die zondag ook al door Texelaars boven De Slufter was gesig naleerd en vorige week elders in het land. De enorme vogel vloog op en cirkelde op het gemak een paar rondjes vlak boven Dijksens hoofd voordat ze uit zicht ver dween, Een ongewone gewaar wording, niet alleen omdat een lammergier op Texel een flink eind uit de route is, maar ook omdat ze maar weinig op heeft met mensen. De vogel is bijna geheel uit Europa verdwenen, in de Pyreneeën en de Alpen wor den met speciale programma's pogingen gedaan de soort enigszins in ere te herstellen Dijksens vermoeden dat het geen wild exemplaar betrof, werd later op de dag bevestigd door de Dutch Birdmg Vogellijn, een 06-informatielijn voor vogelspotters De vogel is door mensen uitgebroed en in 1996 uitgezet in Oostenrijk. Ze heefl toen zelfs een naam meegekre gen. Marga. Het doet weinig af aan de zeld zaamheid van de waarneming Voor zover bekend is nooit eer der een lammergier op Texel ge zien. Met een spanwijdte van circa drie meter is de vogel uitzonderlijk groot. Lammergieren voeden zich met dode dieren, liefst van een beetje formaat Haar naam heeft ze te danken aan het vermogen om een (schaaps)lam mee in de lucht te voeren. WOENSDAG 20 MEI 1998 500 vierkante meter die in het ziene bestemmingsplan bui- qebied als maximale opper de voor intensieve veehoude- I; opgenomen, dreigt nadelig je pakken voor de maatschap tten nabij De Cocksdorp, De kenshouderij kan op deze ;e niet als levensvatbaar rijfsonderdeel in stand wor- i gehouden, aldus Marcel Wijt- nsieve varkenshouderij is een grondgebonden bedrijfsvorm top de gemeente allerminst zit achten De angst bestaat name- dat het eiland, net zoals in be lde gebieden elders is gebeurd, jit Brabant wordt overspoeld reen roze invasie. Een beeld dat past bi] het schone imago van ;l. Ronduit verbieden van de ndustrie stuit echter op juridi- i bezwaren. Door een boven- saan de omvang van de stallen lellen, is het economisch met :rekkeli|k een intensieve veehou- le starten Verhuizing? e maatregel blijkt voor Wijtten, Enige varkenshouder op Texel, elig uit te pakken. Het bedrijf iet is nef co/a in je arm.De nuch- re mlatermg van een 9-jarige tê'Se. die net twee prikken in ont- ystheeft genomen Voor de foto t(d deeper gelachen door enkele chtoliers", die na afloop ervarin- yi uitwisselden ..Die ene deed Imeer zeer", lel was maandag de jaarlijkse \endag in het kruisgebouw aan Schoonoordsingel. In een vlot ipo werden de injecties uitge- inwmst voor het Maritiem en Persmuseum: een collectie heepsgereedschappen uit het tyn van deze eeuw. De spullen irden geschonken door Wil tmmmgh uit Harlmgen. eige- ar van de in 1907 gebouwde Ik ..Vrouwe Geziena" die af en m Oudeschild komt. De col- ■he bestaat uit diverse profiel- haven, smeedtangen. soldeer den. trekzaag, manometers. Ze zijn afkomstig uit het rfje dat Dammmgh vroeger d Toen dat werd opgeheven, rd de betreffende loods ont- md en moest een passende stemming worden gevonden or de gereedschappen. MJM- ecteur Benno van Tilburg lol nam de artikelen dinsdag il blijdschap in ontvangst De leedtangen gaan naar het an- ^smederijtje op het museum- rein en de rest kan worden gevoegd aan diverse onder en van de scheepvaart- sectie of voor decoratieve elemden worden gebruikt. (Folo Harry do Graal)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 11