Veel schade door vergeten frituurpan riSLDIRE Cjroen 'Zwartsjexel het hart-, Molenaars vrezen exploitatie door MJM Speciale aanbieding! Wethouder neemt agendapunt terug Paard loopt vrouw omver Fietssponsortocht brengt veel geld op •o- Eindelijk compromis over Ruijterplaats Varkens passen niet bij imago van Texel 11 Kraan belandt in de sloot Brandweer redt huisdieren Gemeente en Rijk oneens over militair oefenen TEXELSE'^COURANT ^ldio ideo T^ecom BROUWER VERDER l\T,,rvir„ot. IN DIT l\Ummer Milieumarkt: kraampjes, muziek en theater 2 Nog méér doen voor probleemjongeren 5 \orszel Oordeel Schilderweg afgesloten Inzameling asbest op 26 juni De brandweer kon met de ladder net bij het dak. (Foto Tosszt von Daolon llderweg hebben er helemaal geen vertrouwen in." Met die órden gooide molenaar Willem Keijzer gisteravond de ippel in het hoenderhok. Het plan voor een informatie- itin het gebouwtje bij molen 't Noorden leek op sympa- >van de commissie ruimte, wonen en economie te kun- rekenen. Maar wat deden toch de namen van het itiem en Juttersmuseum en de VVV op de lijst van he rkenen? Om verdere escalatie te voorkomen, nam wet- ider Schilling het agendapunt terug voor nader beraad ;ollegeverband. is een beetje vreemde verga- ig vanavond", mompelde de fsuder. Hij gaf als eerste G. de shet woord, die namens de Ver ing De Hollandse Molen aanwe- »as Deze instantie is eigenaar molen 't Noorden. Hi| verklaarde aanvankelijk werd gedacht aan tentoonstelling op de zolder. ..De molenaars worden namelijk re gelmatig benaderd met vragen, ook over het water rondom en de vogels die daar zijn te zien Ze weten alles van de molen, maar van die andere twee punten wat minder, dus leek het ons aardig om op de meest ge stelde vragen een antwoord te ge ven en dat op te hangen hol geslagen paard met meisje uit De Waal op rug heeft zaterdag op de een 40-jarige Duitse gelopen, leken mee te maar voor alle zekerheid it vrouw een nacht ter ob- in het Gemini-ziekenhuis met het dier huis. Het was de hele rit dwars geweest. Ze laat dier altijd even de vrije in een bepaald stukje berm. nam het heft zaterdag al- in handen en sloeg vóór die oorv/iel van de tiets was flink verbo- locrdal hef paard erop had geslaan. plek al op hol. Het meisje gaf een gil, waardoor een Duits echtpaar, dat haar net voorbij was gefietst, schrok en afstapte. Daarbij kwamen zij dwars op het fietspad te staan, de vrouw enigszins in de berm. Het paard raakte de vrouw, die daar door viel Nadat het meisje het paard weer in bedwang had, keerde ze te rug. Ze besloot het onrustige dier eerst weg te brengen en werd later per auto teruggebracht naar de plek des onheils. De schrik was bij beide parti|en groot. De Duitse vrouw liep schaafwonden en een verwonding aan haar pols op. Ook klaagde ze over pijn in haar nek Personeel van de ambulance ontfermde zich over haar. De fiets liep een verbogen voorwiel op De zolder is echter aan de kleine kant en er leidt een smalle trap naar toe. Het gemaalgebouwtje leek een uitstekend alternatief. Er werd con tact opgenomen met Natuur monumenten en het waterschap. Beide instanties reageerden enthou siast. Annemarie van Velzen van Natuurmonumenten: „Het is een plek waar de drie elementen molen water-vogels tesamen komen. Bo vendien hoeven de molenaars dan met langer kostbare tijd te verspillen aan het geven van informatie, maar kunnen ze simpelweg verwijzen naar het gebouwtje." Meute volk Voor de commissieleden waren ko pieën gemaakt van het uitgewerkte plan Hans Roeper van de PvdA in formeerde naar de rol van het MJM en de VVV, die hij in de stukken had zien staan Maar dat bleef vaag. Vol gens Van Velzen zijn beide betrok ken bij de uitvoering. „We willen dat het wordt gedragen door deze orga nisaties Zij moeten er ook achter staan Daarom hebben we ze bena derd." Tot dat moment stonden de blikken van de commissie goedkeurend, maar de laatste opmerking deed de wenkbrauwen fronzen. ..Ja zeg, als de VVV betrokken is laait de angst juist weer op. Dan denkt iedereen aan meutes toeristen in t Noorden", verwoordde Maria van der Spek van de VVD De Vries haastte te zeggen dat alles via de vrijwillige molenaars zal lopen. „Het gebouw zal alleen open zijn als de molen draait, als zij er zijn. Wij willen ook dat het heel Een uitwijkpoglng van deze kraan eindigde in de sloot naast de Laagwaalderweg. beperkt blijft, dat het een stiltegebied blijft „Wie krijgt de sleutel?' wilde Arthur Oosterbaan (Groenünks) voor alle zekerheid weten „De molenaars", luidde het antwoord. Welles-nietes „Het MJM moet erbuiten blijven. Da's een garantie voor kleinschalig heid. Dit hoort ook helemaal met bij hun feestje. Schoenmaker, hou je bij je leest", deed Pieter de Groot van D66 een duit in het zakje. MJM-di- recteur Benno van Tilburg verze kerde dat dat ook de bedoeling was „Wij claimen helemaal niks. Maar we zijn graag bereid om als vraag baak te functioneren." De broers Keijzer, beiden vrijwillig molenaar, hoorden het zwijgend aan. „De contacten met het MJM zijn in het verleden ontstaan", sprak Willem Keijzer uit ervaring. „De Ver eniging De Hollandse Molen zocht fi nanciële middelen en benaderde de Stichting Texels Museum. Die had geen geld, maar we mochten wel in het MJM vergaderen. Dat was toen Willem van der Vis nog directeur was. Maar nu heb ik er helemaal geen vertrouwen meer in. Als het museum een kans krijgt om de mo len 't Noorden te exploiteren, dan zullen ze hem pakken Van Tilburg, die naast hem zat, ver zekerde dat het museum 'tussen de coulissen' stond. „We willen niks. tenzij Natuurmonumenten wat wil En dan praten we." „Zie je wel hij zegt het zelf', reageerde Keijzer. Hij Lees verder pagina 7 (Foto Gerard Timmerman) Een kraanmachinist die maandag kort na de middag op de Laagwaal derweg moest uitwijken voor een vrachtauto, belandde met machine en al in de sloot. De overkantse be stuurder was op weg naar de veer boot. De chauffeur van de vracht auto die hem vanuit de richting van De Waal naderde heeft waarschijn lijk niets van het voorval gemerkt en is doorgereden. In hoeverre de kraan schade heeft opgelopen, is met bekend. Het gevaarte moest met een telekraan op het droge wor den geteld. De gemeente is op deze lokatie al enige tijd bezig met het aanvullen van de in elkaar gereden bermen met grond. „Het was zo n raar gezicht. Overal kwam rook uit, zelfs uit de mu ren." De brand in appartementen complex Oase, aan het begin van de Dorpsstraat in De Koog, trok zaterdagmiddag talloze belang stellenden. Door koelbloedig op treden van de brandweer was het vuur snel onder controle. En pas sant werden verschillende huis dieren gered, die opgesloten za ten omdat de bewoners aan het werk waren. Een vergeten pan op het vuur was vermoedelijk de oor zaak van de brand. de perken te houden, werd een nevelsproeier gebruikt Mede tot vreugde van de eigenaars van De Kolonist, de kledingzaak op de be nedenverdieping, die onlangs de deuren opende, maar ze nu, wegens de stank, snel sloot. Paniek Door de imponerende aanwezigheid van de brandweerwagens in de drukke Dorpsstraat, ontstond al snel een kleine oploop. Dat alarmeerde bewoners van het complex, die veelal in De Koog werkzaam zijn. vallen in slaap. Dat is altijd een ri sico." Sommige bewoners uitten op straat luidkeels hun ongenoegen over de onderhoudstoestand van het com plex. „Dit zat er in Het dak is zo lek als een mandje. Er wordt nooit wat aan dit gebouw gedaan.Jongeneel denkt echter met dat de staat van het pand iets met de brand van doen had „De oorzaak lag echt ergens anders." Hij was zeer te spreken over de aanpak van zijn personeel. „We hebben enkele jonge bevelvoerders, maar die deden het technisch en tactisch uitstekend. Ik was er weliswaar zelf bij, maar ze dachten goed mee." Later op de dag werd de brandweer opnieuw gealarmeerd voor een vermeende brand bij hotel Tatenhove aan de Bosrandweg Er bleek echter niets loos één van de gasten had na het diner een sigaar opgestoken, precies onder de rookmelder De rijksoverheid lijkt niet van plan de oefeningen van de luchtmacht boven de Vliehors aan banden te leggen. Dat blijkt uit een telefoni sche mededeling van R. Duba, ambtenaar van het ministerie van VROM. De gemeente laat het er niet bij zitten en vraagt om een schriftelijk antwoord, „dat recht zal doen aan de leefbaarheid voor mens en milieu op en rond Texel". Verzoeken van de gemeente om de oefeningen van de luchtmacht te be perken, hadden tot nu toe weinig succes. De noordkop van het eiland bleef echter regelmatig overlast on dervinden. reden voor de gemeente om de kwestie nogmaals aan te kaarten. Aan VROM werd vorige maand gevraagd de bestaande ver gunning voor het schietkamp op de Vliehors onder de loep te nemen Telefonisch kwam daarop de reactie dat de hinderwetvergunning nog steeds toereikend is en dat rond 2002 opnieuw toestemming zal wor den verleend Een onaanvaardbaar bericht, schrijft het gemeentebestuur in een nieuwe brief, aangezien ,,de vigerende ver gunning al 38 jaar oud is en zeker niet adequaat kan worden ge noemd" B en w verwijten het minis terie dat het wél optreedt wanneer de gemeente zich baseert op een vergunning met een dergelijke leef tijd. (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... Hoortoestellen Audire Texel, Koetebuurt 4. Oosterend Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv Jinbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG DNNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS/1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) 1 ll bd kjrU Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: PEEIGOEDWINKEIS Daar kun je mee lezen en schrijven! NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. 'ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11283 WOENSDAG 20 MEI 1998 (Advertentie) wel. ik heb 'I allied al i' Er zijn van die mensen die bben hun mening over van al be nog wal onmiddellijk lar. Dal we bijvoorbeeld veel er harddrugverslaafden op rel hebben dan algemeen ge- cht, dal het bakken" geld s' om die Groeneplaats- W9eren weer op het rechte pad krijgen, dat ze het restant van iel „Kogerhoop" maar laten 'SHen' en dat er een eind ui aan hel mooie weer. Zo "hl ik dal er een afspraak be- la'. dat de skaters zèll de om- Mig van de oude tennisbaan verhouden. Goed idee, prima Waak. In de sloot, vlak achter clubhuis ligt al langer dan i laar o. a een verroest winkel- netje. Via een omweggel/e Kb! 'l me helaas nog niet luk- 1 deze rotzooi Ie talen verwij- e" Zie /e wel, ik heb hel edalseit! Zo wordt een voor- Pel, lammergenoeg, toch (eind-) oordeel Horszei Lange lijd kwam er rook uit de ramen. Buren ontdekten zaterdag tegen 14.00 uur dat er rook uit het dak kwam van het appartementen complex „We roken een lucht van verbrand plastic. We dachten eerst dat één van onze apparaten in de fik stond en zochten ons gek, totdat een collega riep dat het van het dak kwam", aldus één van de koks van restaurant Het Pruttelhuus. De brandweer bleek al gebeld, „We wisten dat het hondje van een ken nis binnen zat Twee van mijn colle ga's hebben kans gezien via het bal kon de schuifpui te openen, zodat het dier de balustrade op kon. Daar had hij in ieder geval frisse lucht, want binnen stond al veel rook." De brandweer was snel ter plaatse Geconstateerd werd dat de vuur haard zich ergens in het dak be vond. Om de waterschade binnen Even dreigde paniek, doordat velen katten en andere huisdieren in hun woning hadden zitten. De brand weer reageerde meteen en be vrijdde diverse katten en twee ratjes Ook de op de balustrade rondlo pende hond werd aan zijn eigenaresse overgedragen „Eén van mijn mannen is nog door een kat gebeten", vertelt brandweer commandant Dick Jongeneel „Wel logisch, want van vuur raken die beesten helemaal in paniekOf de dieren iets overhouden aan hun avontuur viel zaterdag nog met te zeggen. „We hadden ze er snel uit, maar het kan zijn dat ze een lichte rookvergiftiging hebben opgelopen Veel vlammen waren er niet te zien. De brandhaard in het hoekappar- tement was snel gevonden. Ramen werden opengegooid om de dikke rook te verdrijven. Maar na het blus sen bleef het dak warm Reden voor de spuitgasten om haastig de ramen weer te sluiten. Jongeneel: „Dat was voor ons een aanwijzing dat de brand zich via het plafond toch had weten te verspreiden. Heel gevaar lijk Ken je de film backdralf Het risico bestaat dat zo'n smeulend vuur over je heen gaat en achter je oplaait. Dan zit je dus gevangen." Nadat het plafond was opengebro ken en de nevelsproeiers opnieuw hun werk hadden gedaan, kon echt het sein „brand meester" worden gegeven. Twee appartementen ble ken flinke rook- en roetschade te hebben opgelopen, evenals het trappenhuis De overige woningen kampen met stankoverlast. De schade voor de kledingzaak lijkt mee te vallen „We zijn wel enige uren noodgedwongen gesloten ge- Op dinsdag 26 mei en woensdag 27 mei is de Schilderweg tussen de be bouwde kom grens en de Hallerweg afgesloten voor verkeer wegens asfaltermgswerkzaamheden Ver keer van Den Burg naar Oudeschild wordt omgeleid via de Hallerweg, Leemkuil, Schansweg en Doolhof. Voor het Doolhof geldt deze dagen tijdelijk eenrichtingverkeer Verkeer van Oudeschild naar Den Burg wordt omgeleid via de Hallerweg weest op de drukste dag van de week. Dus aan inkomstenderving tikt zoiets flink aan", aldus Joost Brieko, eén van de eigenaars „We moeten nog zien wat we daarmee doen Voor de rest valt het mee. Wij zijn gewoon weer open. En ach, ie dereen weet nu waar De Kolonist is, toch?" Onderhoud Het vuur kon zich verspreiden door dat de brandwerende muren met he lemaal tot het plafond waren doorge trokken „Met twee stenen meer had je dit niet gehad", aldus Jongeneel. Er zaten geen automatische brandmelders in het gebouw. „Dat is ook niet verplicht, al wordt het dat misschien ooit wel. Maar ik raad het altijd aan in panden waar mensen slapen. Mensen zijn moe. uit geweest. zetten de frituurpan op en Agrariërs die lid zijn van de WLTO kunnen volgende maand op ver antwoorde. makkelijke en goed- .kope wijze hun „zwerfasbest" in leveren. Op 13 juni kunnen ze bij voorzitter M. Kuiper een grote zak („big bag") afhalen, deze met asbest vullen en op 26 juni bezorgen bij het gebouw van Texel B.V. aan de Laagwaalder weg. Leden die zich nog niet voor de actie hebben aangemeld kunnen dat als nog doen tot 28 mei. Ook niet-leden mogen op deze wijze inleveren, maar die betalen aanzienlijk meer.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1