tog meer aandacht voor sis^r;, nazora en preventie? l\ - „Prachtig, dat werken met natuurkrachten" Almere is ïexel vóór... D£ **ÖB. Wi SLOftN c£ll ^tO£JjflN it*1 V-VfDJt Paul Prins restaureerde De Kemphaan Commissies achter plan „Texelstroom om alle betrokkenen te brengen tot TEXELSE^" couRANT Vlinderstichting zoekt Groentjes VVD wil illegale woning toestaan Bekeuring voor ruigtebrand Pieterse boos: terrasmeubilair is gestolen wmm Illegaal appartement nog niet bestemd Verhandeling over euro en beleggen Aftrap seizoen? Vijver wordt „waterloop" WOENSDAG 20 MEI 1998 een meer maatschappelijk gedrag I JL De ervaring heeft geleerd dat met in de Texelse situatie neerkomt om aan te vangen, al zijn sancties in de vorm van inschakeling van justitie en korting op uitkeringen allerminst uit gesloten, In sommige gevallen zal men ook met een „half" resultaat genoegen moeten nemen of tevre den moeten zijn als het lukt iemand te „stabiliseren", dus voor nog ver der afglijden te behoeden. Van de andere kant zullen er onder de doel groep ook eenvoudige gevallen blij ken te zijn: jongeren die na enkele gesprekken al weer op de rails kun nen worden gezet, zo werd maan dag uitgelegd door Eddie de Jong. sectorhoofd verslavingszorg van Triton. Vertrouwen? De commissieleden uitten unaniem hun vertrouwen in het projekt, al hadden sommigen hun twijfels wat betreft details. Gerard Weijers was benieuwd of met de mensen van de doelgroep afspraken gemaakt kun nen worden die ook werkelijk wor den nagekomen Hij wees op een slechte ervaring, waarbij hij doelde op de afspraak die de burgemeester met de jongeren heeft gemaakt Rommel en kladwerk in het park zouden worden opgeruimd, maar daar is niets van terecht gekomen. Jan Koolhof zei dat zijn fractie er veel geld voor over heeft om te voor komen dat kinderen hun leven ver knallen en voelde daarom ook voor een permanente aanpak. Hij vrees de echter dat een vaste ontmoe tingsplaats een „aanzuigende werking" zal hebben. Andere com missieleden zagen in zo'n ontmoe tingsplaats het voordeel dat probleemgevallen makkelijker kun nen worden gesignaleerd Het project is feitelijk al van start ge gaan. „Case manager" Patricia Williams („Ik zit regelmatig in het park") heeft de nodige contacten ge legd. Een dezer dagen zal met de eerste cliënt een contract worden af gesloten project „Texelstroom" (gericht op „maatschappelijke ntegratie" van de Groeneplaatsjeugd) kan rekenen op volledige steun van de gemeenteraad. Sterker nog: er an raadsstemmen op om méér te doen om de groei van aantal probleemjongeren te stoppen of terug te drin- ook na afloop van de periode die voor het project is getrokken. raadscommissies voor be en organisatie en voor wel en onderwijs die maandag- nd over dit onderwerp gaderden, waren er bezorgd dat het projekt slechts twee duurt en vooral is gericht op circa vijftig jongeren die nu in jroblemen zitten. Het is realis- h ervan uit te gaan dat zich tij- na die periode nieuwe ge- zullen aandienen. Er eten maatregelen worden ge nen om dat zoveel mogelijk te irkomen, dan wel tijdig te sig- tren zodat zo vroeg mogelijk worden ingegrepen. De sug- itie werd gedaan om OSG De jeberg in te schakelen bij dat naleren. Eigenlijk zouden het de ouders moe ten zijn die aan de bel trekken, maar dat gebeurt vaak met omdat juist de ouders er rijkelijk laat achterkomen dat er iets mis is. Ook werd de wen selijkheid bepleit van een ontmoetingsplek waar jongeren die gezelligheid thuis met kunnen vin den, terecht kunnen Het kwam goed over dat de resulta ten van het werk dat in het kader van het projekt wordt uitgevoerd meet baar zullen zijn. Ook het feit dat met de betrokken jongeren „harde" af spraken worden gemaakt inzake wij ziging van hun levenswijze, heeft vertrouwen gewekt Hun medewer king is vrijwillig maar niet vrijblijvend. „Het gaat om een paar ton voor een kleine groep mensen. Dat is veel geld en dat moet goed worden be steed", zo vatte burgemeester Van Rappard het algemene gevoel sa men Uitval De Stichting Tnton in Den Helder die is belast met het project heeft in elk geval geen overtrokken verwachtin- an Wolkers mei het ontwerp ineen kunstwerk dat volgende aand in Almere zat worden nltaW Het is een monument m de schrijver Louis Coupe- is dat in het water van het 'mperuspark zat worden ge- tialst Het heet ,,Oe berg van pr naar eén van Couperus' mns en is een geschenk van t inwoners van Almere Opvat- mi is de overeenkomst met het oh door Wolkers ontworpen mment voor dr jac P. Thijsse, lal een plaatsje zou moeten krij ten in de vijver aan de Elemert ij de Thijsseschool in Den lurg Ook dit monument wordt nigevoerd in gehard (vandaal- cMig) glas en vier meter mug Het kunstwerk voor 'frere maakte Wolkers in op lach! van het Bouwfonds Wo- mjbouw en Amstelland Vast- cei Op Texel is de Stichting Kjssejaar de opdrachtgever, t stichting heeft echter nog wde helft (f76.000.-) van het imdigde bedrag bij elkaar zo- 11 Wolkers nog niet aan het tik kan. De schrijver-beeld- v/er zelf wil daar mets over iggen en wacht het gewoon af. iorzitter Jan Kuiper van de ichtmg Thijssejaar hoopt nog 11aar een sponsor bereid te iden het nog benodigde be- ag of een groot deel ervan be- 'hikbaar te stellen Besprekin- in daarover zijn gaande, viper heeft er vertrouwen in dat goed zal komen al is het ver leed dat het zo lang sleept tl zou makkelijker liggen als >k op Texel nog een of meer msors gevonden kunnen irden Op dit moment staat op ixel nog geen enkel groot rntwerk van Wolkers, afge- m van schilderijen in de Klets- et van VV Texel '94 en het '■sselhuus De dagvlinder het Groentje wordt steeds vaker gesignaleerd. De bovenkant van de vleu gels is bruin, de onderkant groen. Foto S'eis.e b,kson> Tot sluitingstijd was er niets aan de hand. „Nou ja, het was wel onrustig in Den Burg. Er waren verschillende voetbaltoernooien en het wemelde van het bruine vloot-volk." Pieterse rijgt zijn terrasmeubilair altijd aan el kaar met een dik nylonkoord om te voorkomen dat hij zijn stoelen overal in het dorp moet terugzoeken Zaterdagochtend ontdekte hij dat die maatregel met afdoende was. „Alles was weg, inclusief het koord. Hoe ze dat hebben gedaan' Ik ga ervan uit dat ze, als ze met een auto het spul hebben opgehaald ook wel een kmpschaar bij zich hadden." Pieterse deed aangifte en drong er bij de politie op aan een rondje te maken. „Als het mee is gegaan naar zo'n schip, dan heb je weinig kans iets terug te krijgen als ze zijn uitge varen." Maar hij vond de Hermandad tot dusverre weinig actief. „Voor mij is het echter een fikse schadepost, denk maar aan een honderd of acht." Nog steeds heeft de Karseboom-uitbater een kleine hoop dat een deel van het meubilair er gens op Texel wordt teruggevonden. Het gaat om negen donkerrode hoge kunststof stoelen, zeven witte exemplaren, twee grote rode tafels en twee Amstelparasols. Het lijkt er sterk op dat Texel er een nieuwe vlindersoort bij heeft. Vlmderkenners maken de laatste tijd veelvuldig melding van het Groentje (Callophrys Rubi). een felgroene vlinder die hier tot enkele jaren gele den met voorkwam Sinds de dag vlinder in 1995 voor het eerst op het eiland werd gesignaleerd, maakt de fladderaar jaarli/ks z'n opwachting. Dankzij de aangename temperatuur waarin het eiland zich sinds vorige week koestert, lijkt de opmars van Tot verbazing van de andere fracties toonde de VVD zich gisteravond in commissieverband voorstander van legalisering van de woning van fami lie De Vries aan het Mienterglop in De Koog „Ik kan op twee handen niet eens tellen hoeveel Texelaars er momenteel in illegale bouwsels wonen", was de argumentatie van Maria van der Spek, die voorbijging aan de precedentwerking die legalisering met zich meebrengt De andere partijen waren unaniem een andere mening toegedaan. Pieter de Groot (D66) was nage gaan dat de familie in al die jaren dat ze in de clandestiene woning zitten slechts twee keer een poging had ondernomen een ander huis te krij gen „Je kan met zomaar ergens een woning neerzetten", beaamde Hans Roeper van de PvdA het Groentje niet meer te stuiten De theorie is dat het dier dat oorspron kelijk alleen in het oosten van Ne derland voorkwam, via Den Helder naar Texel is overgestoken. Waar schijnlijk door gebrek aan parasieten kan de nieuwkomer zich hier onbe lemmerd vermenigvuldigen. Het Groentje voedt zich met hei- en bremsoorten en houdt zich vooral op bij heidevelden en aan de bosrand Zodra een soort vijfjaar achtereen is gesignaleerd, kan het Groentje aan de lijst van circa twintig stand vlinders op het eiland worden toege voegd. Volgens Cees Maas van de Vlmderstichting gaat dat in 1999 be slist gebeuren. Hij vertrouwt erop dat de soort Texel als vaste verblijf plaats heeft gekozen. Hij roept men sen op die het Groentje of andere bijzondere vlinders zien. dit aan hem willen doorgeven (tel. 31 27 88). Een 34-jarige agrariër uit De Cocksdorp heeft vorige week een boete van 480,- gekregen wegens vuilverbranding. Op een stuk land aan de Muyweg verbrandde hij een stapel ruigte Dat is op zich met ver boden, mits geen overlast ontstaat. Deze brand zorgde echter voor een dikke rookontwikkeling, die veel klachten opleverde. Frans Pieterse is nijdig. In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn van zijn terras voor café De Karseboom zestien stoelen, twee tafels en twee parasols gestolen. „Dat moet een hele sjouw zijn ge weest", spot hij, in de vaste over tuiging dat er een auto aan te pas is gekomen. Hij hoopt dat althans een deel van het materiaal wordt teruggevonden. Texelaars wier appartementen niet in het bestemmingsplan buitengebied zijn opgenomen, hoeven voorlopig niet te rekenen op legalisering. Het college be raadt zich nog over de omgang met clandestiene bouwsels. De gemeente was bij de inventarisa tie van het buitengebied niet op de hoogte van het bestaan van twee inpandige appartementen van Willem Bakker (Spyk). Dit in tegen stelling tot andere clandestien ge bouwde huisjes, die in het plan buitengebied constaterend zijn be stemd. De agrariër in kwestie heeft van de gemeente wèl de toezegging dat hij de appartementen niet hoeft af te breken. ..Hier is sprake van een situatie die strijdig is met het be stemmingsplan", schrijft het college in reactie op zijn zienswijze. ..Bij het starten van het handhavingsbeleid zal het wel vaker voorkomen dat we aanlopen tegen zaken die niet in overeenstemming zijn met de regel geving. Al deze gevallen zullen op gelijke wijze moeten worden behan deld. Het is in strijd om deze twee appartementen te legaliseren, terwijl er nog onduidelijkheid is over wat er met de overige situaties zal gebeu ren". antwoordt het college. Wet houder Schilling liet dinsdag weten zodra de eerste herziening van het plan buitengebied is afgerond, met een tweede herziening te komen waarin eén en ander wordt geregeld. Wie wil weten welke invloed de in voering van één Europese munt op de effectenkoersen zal hebben, kan 15 juni terecht in theater De Kieken dief op De Krim. Dr. Jaap Koelewijn zal er spreken over de periode na 1 januari 1999. wanneer de gulden uit het financiële verkeer zal zijn ver dwenen en koersen van obligaties en aandelen in euro's worden geno teerd. Koelewijn gaat onder meer in op de kansen van beleggers. De econoom is hoofd strategie van IRIS (Institute for Research and Investment Services) van de Rabobank en Robeco Het seminar in De Kiekendief begint om 19.30 uur ter. De wieken construeerde hij zoda nig dat een optimaal rendement wordt bereikt Te snel draaien is er echter niet bij. Bij een hoge snelheid treden automatisch zogenaamde centrifu- gaalremmen in werking, die de molen afremmen Als de molen met draait, strijken de aalscholvers neer op de wieken om hun pas gevangen maal te verorberen. Van een afstandje een leuk gezicht, maar de vogels laten van alles achter ,,Soms hangen de visgraten in de wieken." De Kemphaan is niet Prins' eerste restauratie. Een keinere type molen verderop in Waalenburg. een zoge naamde petmolen van het Zaanse model, is ook door Prins opgeknapt En de volgende wacht alweer .Bij daar bij Plassendaal. Dat is er eén met een vlucht van vijf meter." Compagnon .Eigenlijk is het wel lastig dat ik de enige molenbouwer ben op het ei land Want voor het bouwen van zo'n molen komt nogal wat kijken. Veel kennis haal ik uit de boeken Ik zal er wat hebben gelezen Ik ben de enige op Texel, dus aan een ander kan ik het met vragen Het zou leuker zijn als ik een compagnon had.' Wie weet dient die zich nog aan. Tijdens de Nationale Molendag loog de belang stelling voor De Kemphaan er met om.Je kon merken dat sommigen er echt verstand van hebben." Prins geniet van de demonstratie in het zonovergoten polderlandschap, temidden van kluten, scholeksters en ander gevogelte Het is even wach ten op een briesje. Maar zodra de wieken de wind in de zeilen hebben, golft het water over het weide landschap. ..In de herfst of winter ga ik wel eens in de molen zitten. Ge woon even luisteren. Naar het geluid van de kamwielen en van de vijzel Heerlijk om dat te horen." (Foto Gerard Timmerman) De gemeente start een artikel-19- procedure om de vijver, die Th. Knijnenburg aan de Hoofdweg heeft gegraven, de bestemming „water loop" te geven. Weliswaar heeft de rechtbank bepaald dat de gemeente in 1995 ten onrechte een ontgron dingsvergunning heeft verleend, maar het gaat volgens wethouder Schilling te ver om de vijver nu te dempen. De gemeenteraad, met uit zondering van het CDA, ging hier mee vorige week akkoord. Schilling verwacht wel dat de muis nog een staartje krijgt, omdat de buurman die de zaak eerder bij de rechtbank aan hangig maakte, nu waarschijnlijk op nieuw bezwaar zal maken „Maar ik ben altijd bereid te bemiddelen", al- dus de wethouder bedient de door hem gerestaureerde watermolen De Kemphaan in polder Waalenburg. nathouden van Waalenburg. dient het een doel." Voor een timmerman als ik was het een project van heb ik jou daar Het vergde héél wat uurtjes voor de res tauratie een feit was Maar zeg nu zelf, is het geen pracht' Deze molen is vanaf de fundering opnieuw opge bouwd. Veel handwerk. De kam wielen die voor de overbrenging van de wieken naar de vijzel zorgen, zijn van hout. De vijzel waarmee het wa ter 1,25 meter wordt opgepompt is ook helemaal van hout. Hiervoor dreef de molen een centrifugaalpomp aan Doordat het waterpeil in de tocht omlaag ging. moest het water hoger worden opgepompt Daarvoor is een vijzel beter geschikt." De as van de vijzel is van groenhart. afkomstig van een oude dukdalf uit de haven Pons van Schoonhoven van smederij Boom heeft hem uit de ruwe vorm keurig rond gedraaid De vi|zelschoepen bestaat uit 380 seg menten die Prins allemaal stuk voor stuk 2,5 centimeter in de as fun deerde. Broer Pieter Jan hielp met de kraan om de molen op de fundering te plaatsen Drassig „Het was een heel gepuzzel om voor de vijzel de juiste afmeting te vinden, één die past bij de omvang van de molen. Als de vijzel te groot is voor de wieken, draait de molen te zwaar. En te klein is ook niet goed Je kan je wel voorstellen hoe spannend het is ge weest tijdens het testen En wat een opwinding toen de vijzel goed bleek te werken. Kijk, eens hoe mooi het water omhoog gaat De pompcapaciteit is 3,5 a 4.5 ku bieke meter per minuut Vanaf wind kracht vier begint de molen te leve ren terwijl hij bij vijf optimaal werkt. Om te helpen Waalenburg drassig te houden, draait de molen zo'n 170 uur per jaar Wipmolen Prins omschrijft De Kemphaan als van het type wipmolen. „Als er flink wind staat begint het bovenhuis waarin de wieken draaien te schud den of te wippen. Vandaar die naam De vlucht van de molen is 8,20 me- De gloednieuwe molen ts nog amper m gebruik, en nu al be smeurd met vogelpoep. De dader kijkt vanaf een stilstaande wiek triomfantelijk over het poldertje Waalenburg. ..Moetje die aalscholver er toch eigenwijs zien zitten", verzucht Paul Prins als we naar watermolen De Kemphaan rijden. Wanneer we dichtbij komen, slaat het beest op de vlucht. Pas dan blijkt de werkelijke omvang van de molen die de timmerman uit Oude- schild eigenhandig heeft gerestaureerd. Alle reden om tijdens de Nationale Molendag de vlag in top te hijsen. De Kemphaan is eén van de water molens in het natuurreservaat langs DeStaart Het werd gebouwd in 1934 in opdracht van de Vereniging tot Be houd van Natuurmonumenten om water vanuit de tocht over het vogel reservaat te pompen De staat van de molen was dermate slecht, dat het de laatste tien jaar al niet meer draaide Een doorn in het oog van molen-lief hebber Paul Prins De restauratie opdracht die Natuurmonumenten aan zijn werkgever, Bouwbedrijf Zegel uit Oudeschild, verstrekte was daarom een kolfje naar zijn hand. Natuurkrachten „Ik ben voor zover ik weet de enige molenbouwer op het eiland Op m'n zeventiende zette ik de eerste in el kaar. Een tuinmolen. Een kleintje, maar heel leuk Ik vind het prachtig om te werken met natuurkrachten. Je moet met vechten tégen de elemen ten, je moet ze juist benutten. Met water en wind, dat vind ik mooi. Ik hou er niet van om maar wat doelloos aan te rommelen Het moet een functie hebben. Vandaar dat ik deze water molen zo'n uitdaging vind Door het

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5