Een asielzoeker ook een mens" Vreselijk gezellig met hoog reüniegehalte" f Nieuwbouw Ruijterplaats nog een kwestie van tijd Hergebruik... Ons kent ons... TEXELSE COURANT VW Texel van stichting naar NV l[ S" Overkoepeling van VVV's trapt in 1 aprilgrap Zaterdag open dag in Vogelmient Excursie naar nachtegalen Kampioenschap van Wielervereniging Openluchtstrijd volleyballers Oud-Texelaar raadslid in Amsterdam Klaverjasdrive Kofferbakmarkt Compromis tussen gemeente en Keijser Reisvereniging vijftig jaar WOENSDAG 20 MEI 1998 (Foio Harry <to Graal) (Foto BêStiaan van 7 Veer) VW Texel zegt de stichtingsvorm vaarwel. De VW gaat verder als Naamioze Vennootschap. Qezc constructie maakt de weg vrij om com merciëler te kunnen werken. De opbrengsr van de 2500 aandelen komt geheel ten goede aan promotie. "De huidige constructie past niet*" meer bij de veranderingen, die zich in het toe risme hebben voorgedaan," constateert VW- vooraitter Leo Timmers. "De VW ontkomt ei N'.V. VVV ,TEXElPROMOTIE "•ppelljk Ktoiin niet aan een meer commerciële aanpak." Alle aandelen van de NV WV Texel in handen van Texelaars, is een belangrijke doelstel ling van het stich tingsbestuur. Om andere aandeelhou ders te weren, wordt geen dividend uitge keerd. maar komen eventuele winsten ten goede aan pro- motie. De prijs per aandeel is op 1000,- gcsceld. Elke aandeelhouder heeft 1 stem. Mensen met meer dan één aandeel mogen dus ook maar 1 stem uitbrengen op de aandeel houdersvergadering. BEWIJS VAN' AANOEEL *1 =«Wt DUIZEND CUIOEN J' 1 «1 I aprilgrap van de Texelse Cou- II over de omzetting van de VVV stichting naar Naamloze Ven- jIschap heeft ook buiten het ei- I het nodige teweeg gebracht, landelijke overkoepeling van '■kantoren (in totaal zo n 700). hel TC-artikel kreeg toegestuurd de Texelse VVV. is er volledig Irapl. Het mei-nummer van mdruk (ANVV-builètin voor me- Het artikel dat in mei-editie van het ANVV- blad Blauwdruk op de voorpagina ver scheen dewerkers van de VVV's) besteedt op de voorpagina aandacht aan de wijziging ..Blijkbaar is de omzetting naar een NV zo vreemd nog niet", reageert adjunct-directeur Henk Groenen ..De VVV Texel was des tijds ook de eerste VVV die de verenigingsstructuur vaarwel heeft gezegd. Velen hebben dit voorbeeld later gevolgd De VVV heeft de re dactie van Blauwdruk inmiddels la ten weten dat het een 1 april-grap betrof. Het blad komt er in de juni- editie op terug. vluchtelingen in De Vogel- mt in De Koog nodigen ieder- zaterdag van 12.00 tot 16.00 uiteen kijkje te komen nemen. 150 asielzoekers die in het bivakkeren hebben voor de in dag een feestelijk pro- ima in elkaar gezet. Er is mu- dans, sport en spel. Door de toekers iets van hun eigen cul- r Ie tonen en te laten proeven. kilt stond op het NMB-gebouw an de Bmnenburg in fraaie 'onzen hoofdletters ..Neder- ndsche Middenstandsbank" oen dit gebouw in 1968 door innemer Ben Gieze werd ge nopt om plaats te maken voor ieuwbouw nam zoon Henk leze de letters mee naar huis iet de bedoeling ze ooit nog ms ergens voor Ie gebruiken, el heeft even geduurd, maar i letters kri/gen nu een nieuwe tstemmingHenk Gieze kon it woord ..Leiden" vormen en zatste dat op de gelijknamige lerderi/ in Eierland De afgelo- m week verscheen de naam Ik/ad" op de schuur bij Giezes gen woning aan de Zanddijk in erland Een probleempje was al hij toen een i tekort had Die Iter kon echter worden ge- aakt door de letter n te slopen, uitdaging is nu om de nog sierende letters ergens voor gebruiken Vindingrijke puz- laars kunnen meedenken: be- hikbaar zijn de d.s.c.h.e.m. h.e.s.l.n.s.a. en n. willen ze de banden met de Texelaars aanhalen. In afwachting van hun officiële er kenning (status) als politieke of hu manitaire vluchteling, hebben de asielzoekers het in hun tijdelijke ver blijf aan de rand van De Dennen naar hun zin. In zo'n 33 huisjes ver blijven mensen met meer dan zes nationaliteiten, waarvan het meren deel afkomstig is uit Irak en Afgha nistan. Ondanks hun vrijheid om te gaan en te staan waar ze willen, is van integratie in de Texelse samen leving nauwelijks sprake. Alleen al door de taalbarrière is een praatje met een doorsnee Texelaar of toe rist niet vanzelfsprekend. Toch wordt dat iets makkelijker doordat de volwassenen Nederlandse lessen volgen, die worden gegeven door tien vrijwilligers. Tolerantie Om fit te blijven en de tijd te doden (werken mogen ze niet), vertoeven de asielzoekers regelmatig in de Koger sportzaal. Voor kinderen wor den in de Kaapsnol activiteiten ge houden. Ze zijn goed te spreken over de tole rantie van de Texelaars. De medi sche en sociale begeleiders in het park proberen de lokale bevolking en instanties zo correct mogelijk te informeren. Dit draagt bij aan de goede sfeer. Open dag Een asielzoekers is ook een mens, luidt het thema van de open dag. Ze hebben een beroep en zijn soms hoog opgeleid. Eén van hen. een bioloog uit Irak, werkt bijvoorbeeld als vrijwilliger in EcoMare. Concurrentie De deelnemers betaalden de reis door een jaar lang wekelijks vijfen vijftig cent af te dragen ..Dat werd opgehaald. Het was vaak de enige vakantie die men had Er werd erg naar uitgekeken." Na veertien jaar werden ook andere Texelaars toege laten tot het reisgezelschap .Nood gedwongen Het aanbod werd steeds groter. De Anbo ging reisjes doen en er kwamen meer initiatieven Er gin gen zelfs wel overkanters mee Ja renlang werd omgereden via Zaandam, om een oud- Texelse op te halen Nu hebben we nog enkele mensen uit Den Helder die mee gaan. Volgens Gerda van der Meer is de naam „Oosterender reisveremging" een beletsel voor sommigen. ,,Er wordt gedacht dat het alleen voor mensen uit dat dorp is. Of dat het een kerkelijke reis is. Maar we houden de naam als traditie in ere." Het is ook een roio uit ivoa. wen reisveremgmg uosti mee wilde stoppen, dreigde de club ter ziele te gaan ..Ik kon dat met over mijn hart verkrijgen. De mensen ge noten er altijd zo van. Ik heb het maar opgepakt", aldus de huidige voorzit ster. Hoewel de tarieven enigszins zijn gewijzigd (meegaan kost tegenwoor dig ƒ200,-). is de opzet van de RVO nog steeds hetzelfde. „We moeten het vooral hebben van horen zeggen. Adverteren levert nauwelijks respons op. Twee keer per jaar roepen we de leden bijeen. Leden zijn voor ons mensen die ieder jaar meegaan end een bezoek bracht aan Ruinen. konden weer.In een ver verleden is ooit tijdens een vergadering lang ge praat over een bekeuring, die de chauffeur opliep toen hij door rood licht reed „Er gingen stemmen op om een bijdrage te leveren want men vond het zo sneu Uiteindelijk heeft de AOT gelapt De reisjes worden altijd in juni gehou den op een woensdag en een don derdag ,We houden rekening met de avondvierdaagse en fietstochten, want daar moeten veel van órizêTë- den ook heen. Begin mei zijn nog veel bezienswaardigheden gesloten En dieetwensen kan rekening worden gehouden Dit jaar voert de reis naar „Dat zeg ik lekker met We maken er een verrassingstrip van Het enige dat ik wil verklappen is dat we niet naar Friesland gaan.Er kunnen nog men sen mee op deze jubileumtrip Wie belangstelling heelt kan Gerda van der Meer bellen via 315 684 of Henny Kingma via 317 505 Niet te lang wachten, want als de bus vol is. ko men latere aanmelders op de wacht lijst. Wethouder Net Eelman is tevens ambtenaar van de burgerlijke stand Ze mag dus huwelijken vol trekken. maar doet dat slechts in speciale gevallen Zo'n geval diende zich in september j I aan toen zoon Nanco (29) telefonisch vanuit zijn woon- en werkplek Dubai liet welenik ga trouwen Op het vliegveld van het Arabi sche emiraat had hij slechts acht weken eerder de 26-jarige KLM- stewardess Anouk Meijer leren kennen. Beiden wisten al snel dat zij voor elkaar waren bestemd en lieten er geen gras over groeien Trouwen dusSamenwonen in plaats van trouwen is niet overwo gen, maar het zou ook met heb ben gekund want dat is in Dubai verboden Dat de trouwerij op Texel zou plaatsvinden en dat moeder Eelman de plechtigheid zou voltrekken, stond ook direct vast. Hoewel zij over genoeg ge gevens beschikte voor een zinvol toespraakje na afloop, liet de wet houder beide geliefden tevoren toch bij zich komen voor een oriënterend gesprek ..Om alles nog eens op een rijtje te zetten", aldus Nel Eelman. ..Juist omdat het om je eigen kind gaat. valt het helemaal met mee om te bepalen wat je moet zeggen en op welke manier Maar het is prima ge gaan. Het was natuurlijk wel veel emotioneler dan bij mensen die verder van je afstaan" Nanco en Anouk zijn inmiddels terug in Dubai. we gaan altijd die dagen, omdat men op vrijdag graag boodschappen wil doen voor het weekend Geen klimwerk Wat voor activiteiten vallen in de smaak? „Bijna alles is leuk. maar ik informeer altijd wel naar de toegankelijkheid. Is het veel klimwerk, dan wordt het niks." De toegangsprijs is ook een selectiecriterium „We pro beren het toch van een minimum bud get rond te breien, zodat iedereen in de gelegenheid is om mee te gaan. In twee dagen worden vier a vijf at tracties bezocht. Maar het moet ook voor mensen met een AOW-tje te doen zijn Behalve de toegangsprijs en de overnachting krijgen de deelne mers koffie met gebak, beide dagen een koffietafel, diner en ontbijt Met Ooit wel eens een nachtegaal ge hoord? Zaterdag heeft iedereen de kans tijdens een excursie van de Vogelwerkgroep De start is om 08.00 uur bij de parkeerplaats van de Horsmeertjes aan de Mokweg. Naast nachtegalen zullen waar schijnlijk ook blauwborst. baard mannetje, rietgors en andere zang en watervogels te zien en te horen zijn Giel en Hans Witte verzorgen de begeleiding. Deelname is gratis, een verrekijker meenemen wordt aangeraden. hun eigen rijdieren willen meene men. Dankzij een gewijzigde invul ling van het bouwplan, kan éen en ander ruimer worden gesitueerd De meeste politieke fracties rea geerden gisteren positief op het compromis. Zodra de raad het her ziene bestemmingsplan buiten gebied op 9 juni heeft vastgesteld, kan voor Keijser een artikel 19-pro- cedure worden gestart. Keijser heeft toegezegd lopende beroepen bij de RvS inzake De Mars derde fase en De Ruijterplaats te zullen intrekken Wielervereniging Texel, die dit jaar haar 25-jarig bestaan viert, houdt zaterdag op de wielerbaan in Den Burg haar clubkampioenschappen. Om 17.30 uur starten de snelste ren ners (de A-klasse) voor hun wed strijd over zestig ronden. Kort daarna beginnen de B-renners een race over veertig ronden Voor beide categorieën zijn er afloop prijzen, maar alleen de winnaar van de A-klasse wordt gehuld in de kampioenstrui Regerend kampioen Jordy Vinke is torenhoog favoriet. Mogelijk dat hij dit jaar tegenstand krijgt van de gebroeders Roel en Joost Bakker, Ivo Witte en Theo Boom. In de B-poule zal de strijd zich, naar het zich laat aanzien, af spelen tussen Harry Kingma, Henk Stevens. Rinus Kooger, Maarten Dijker en de nooit uit te vlakken Jan Buis. Het openlucht volleybaltoernooi van aannemingsbedrijven Tatenhove en Westerlaken is een begrip geworden op TexelZaterdag is het weer zover op de velden bij zwembad Molenkoog De wedstrijden begin nen rond 17.00 uur en de sportieve ontknoping wordt rond 21.00 uur verwacht. Vijftien teams, de meeste uit de eilandcompetitie, treden steeds twintig minuten in het strijd perk. Publiek is welkom. De deelnemers kunnen genieten van een barbecue tussen de wed strijden door Mocht het zo hard re genen dat de velden onbespeelbaar worden, dan gaat het toernooi met door Oud-Texelaar Hans Bakker neemt voor de Socialistische Partij (SP) zit ting in de gemeenteraad van Am sterdam. Hij neemt de plaats in van Harry van Bommel, die naar de Tweede Kamer gaat. Aanvankelijk was het de bedoeling dat hij met Van Bommel een duo-baan van het raad- lidmaatschap zou maken, maar diens vertrek heeft de zaken veran derd Bakker is in het dagelijkse le ven bibliothecaris van de Bijlmerbajes. neerzetten, eventueel gesplitst in meerdere gebouwen Daarnaast mogen negen kleinschalige recrea tie-eenheden worden gebouwd Hoewel Keijser minder bedden krijgt toegewezen dan aanvankelijk ge wenst, is de familie blij met het com promis. „Hiermee kunnen we uit de voeten Met een grote overdekte paardenbak wil Keijser inspelen op deze toeristische groeimarkt. Hij wil er onder andere opleidingen voor het verplichte ruiterbewijs organise ren De stallen zijn voor toeristen die Klaverjasclub De Doormars houdt vrijdag vanaf 20.00 uur een drive voor het 45-jarig jubileum van de club Er wordt met maat gespeeld in dorpshuis 't Skiltje in Oudeschild, inleggeld 7,50 per koppel. Verloting met fraaie prijzen. Voor het derde jaar gaat IJsclub De Koog kofferbakmarkten houden op het parkeerterrein van Calluna. De eerste is op 1 juni (tweede pinkster dag) van 11.00 tot 15.00 uur De vol gende data zijn 14 en 28 juni, 12 en 26 juli, 9 en 23 augustus en 18 okto ber Op 12 juli en 9 augustus zijn avondmarkten van 18 00 tot onge veer 21 30 uur. Een standplaats kost 10,- en opge ven is gewenst Voor inlichtingen kan worden gebeld naar J G Huisman, tel. 317 652. De bewoners van het park treffen al weken voorbereidingen voor de open dag. Het aanbod is groot. Een karatemeester demonstreert oos terse vechtsporten, een kunstenaar tekent karikaturen, een schrijver houdt een speech en een professio nele Afghaanse band verzorgt de muziek Er is een optreden van een kinderkoor, er zijn Koerdisch dansen en de bewoners serveren hapjes uit hun eigen land. Verder geven de asielzoekers les in de taal uit hun ei gen land. Liefhebbers kunnen dus een woordje Koerdisch, Arabisch of Dori leren. Ook is er de mogelijkheid om een partijtje te schaken of te ta feltennissen. Voor de kinderen zijn er spelletjes, schminken, etc „We hebben ooit wel eens overwo gen om de naam te veranderen, want die dekt de lading niet hele maal meer. Maar het is onze vaan del. Zó is de vereniging gestart, dus dat houden we toch maar in stand." Gerda van der Meer is sinds twee jaar voorzitter van de Reisvereniging Oosterend (RVO), die lang niet alleen meer voor Strenders is. De club is opgericht in 1948 en bestaat dus vijftig jaar. De jubileumreis is op 17 en 18 juni. niet waar dat alleen ouderen mee mogen. „Het is voor iedereen In de praktijk is het gezelschap grotendeels vijftig-plus. maar jongeren zijn echt van harte welkom Het percentage alleenstaanden en paren is half om half. Mond tot mond Jacob Visman is veertig jaar voorzit ter geweest van RVO Hij droeg de hamer over aan Henny Kingma. een schoonzus van Gerda Toen die er- Maar ook als ze eens een jaar heb ben overgeslagen nodigen we ze wel uit." Tijdens de vergadering wordt ge vraagd waar de interesse van de rei zigers naar uitgaat Op basis daarvan wordt een reis uitgestippeld. „Het is eigenlijk altijd goed", aldus Gerda „Het gaat namelijk ook om het sa menzijn, een beetje reüme-achtig De mensen zijn er even helemaal uit." Bekeuring Sinds jaar en dag wordt de RVO ge reden door buschauffeur Arie Blom. Omdat de huidige bussen groter zijn en er iets minder animo is. is één bus voldoende Het is wel eens voorgeko men dat de reizigers strandden „Maar dat was zó opgelost. Er werd een andere bus opgeroepen en we Bijzonder? Ik denk het welGerda van der Meer praat vol vuur over de RVO. „Het is zo leuk Dat zoiets in deze tijd nog steeds bestaat vind ik opvallend Ze heeft de notulen uit de beginjaren doorgespit, maar een exacte oprichtingsdatum was niet te rug te vinden. „Het was aanvankelijk alleen voor oudere Oosterenders Er werden vier reisjes uitgestippeld van twee dagen De leden konden tijdens de vergadering een keuze maken." In het verleden gingen gemiddeld zeventig personen mee. Die werden vervoerd met twee bussen en een busje van de AOT. Er werd een be zoek gebracht aan bezienswaardig heden in Nederland, waarna in een hotel werd overnacht „Het lukte niet altijd om iedereen in één hotel te kri|- gen In geval van nood werd de groep gesplitst. De familie Keijser van De Ruijterplaats aan de Waalderweg en de gemeente hebben een com promis gesloten over de nieuw bouw van toeristische accommo datie en een dagrecreatieve opvang voor paarden. Wethouder Schilling (ruimte, wonen en eco nomie) maakte dit gistermiddag bekend bij de behandeling van de herziening van het bestemmings plan buitengebied. De overeen stemming komt na een jarenlange twist over de gewenste accommo datie, die tot in de Raad van State werd uitgevochten. De familie Keijser nam zelf de eerste stap om uit de impasse met de ge meente te komen. De problemen ontstonden in de tachtiger jaren, toen het perspectief voor het agra risch bedrijf verdween. Oorzaak was de start van een onteigenings procedure voor woningbouw in de derde fase van De Mars. De ge taxeerde grondprijs was de ge meente echter te hoog, waardoor de verkoop van zes hectare grond stag neerde Hierdoor kreeg Keijser geen middelen vrij om de vernieuwing van zijn recreatiebedrijf te realise ren. Het betrof de herbouw van elf vakantiehuisjes en de bouw van een kampeerschuur. De problemen voor Keijser namen toe toen een inpandig kampeerverblijf door de brandweer werd afgekeurd. Keijser ging in de De Mars derde fase uiteindelijk met projectontwik kelaar Hino uit Loosdrecht in zee- De gemeente zette echter een streep door zijn bouwplannen, o.a. omdat die strijdig zouden zijn met het bestemmingsplan buitengebied. Keijser legde zich er niet bij neer en spande verschillende juridische pro cedures aan tegen de gemeente. Namens hem tekende advocaat Maurice Frantzen bezwaar aan te gen het nieuwe bestemmingsplan buitengebied en de onlangs her ziene (ontwerp)versie Deze inspan ningen vertaalden zich echter niet in de benodigde bouwvergunningen Blij Om een eind aan de impasse te ma ken meldde de familie Keijser zich op 7 mei op het gemeentehuis, voor een gesprek met de verantwoorde lijke wethouder. Het compromis dat vervolgens uit de bus rolde, kwam in zeer korte tijd tot stand Uitgangs punt is dat Keijser een groepsverblijf met zeventig slaapplaatsen mag

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9