Vogeleiland dankt veel aan Natuurmonumenten" Hij is er weer iTEXELSE COURANT' Brandweer lang in touw met schoorsteenbrand Waalder fancy fair in teken van luilak Meimarkt Vrije School met actie voor Brazilië Vijf kunstenaars in Het Posthuys Wat ik zeggen wou... Het MJM staat in Oudeschild Vervlogen tijden herleven met Magna Carta Koffieconcert MusicaTexIa Burgemeester Bussum nestelt op Waalenburg De Molen Kunst in Vierspan Rommeltjesmarkt in Den Burg Hebben scholen weinig aan oude computers? Glimmend da koelt raadhuis Texelse natuur vernieuwde foldi DINSDAG 26 MEI 1998 De brandweer is gisteravond uren bezig geweest met het bedwingen van een schoorsteenbrandje bij Rob en Mariëlle Koopman, Buur tje 10 in Oudeschild Een massa roet die zich in de loop der tijd onderin het schoorsteen kanaal had verzameld was gaan gloeien en veroorzaakte zoveel hitte dat er barsten ontstonden in het metselwerk. Toen Koopman merkte dat er wat mis was, doofde hij de houtkachel met zand. De schoorsteenbrand zette echter hard nekkig door en was van bovenaf voor de brandweer niet bereikbaar Dat veranderde toen een meter on der de bestaande nisbus twee extra gaten in het schoorsteenkanaal wa ren gehakt Daarbij kwam de gloeiende roetprop in het zicht en kon schepje voor schepje worden verwijderd. Volgens Koopman, die een fervent stoker is van (schoon) hout, heeft hij de schoorsteen regel matig laten vegen. Blijkbaar bleef daarbij het roet onderin in de ,,zak" van het kanaal ongemoeid. De Redmer IJska-school houdt zaterdag na een onderbreking van een jaar, weer een grote fancy fair met rommelmarkt. Het evenement staat in het teken van luilak. Al om 6.45 uur wordt de dorpsjeugd ver wacht op het schoolplein, van waar een luilakronde wordt ge maakt, gevolgd door vertoning van de film „De Boefjes" in de school. De eigenlijke fancy fair gaat om 9 00 uur van start. In en om de school is van alles te beleven. De organise rende ouderraad is erin geslaagd een bonte collectie begerenswaar dige spullen bij elkaar te brengen voor de rommeltjesmarkt. Verder zal jong en oud zich kunnen vermaken met een springkussen spelcircuit, kop van jut, schminken etc. Ook is er een loterij met mooie prijzen zoals een tent, elektrische barbecue en een vuurkorf. De inwendige mens wordt niet vergeten op een terras kunnen soep en broodjes worden geconsumeerd. De baten van het evenement zijn bestemd voor de aanschaf van les materiaal en voor de studie van Matius Morin, een door de school geadopteerde Papoea in Jayapura in westelijk Nieuw-Guinea. In en rond de Vrije School aan de Gasthuisstraat in Den Burg wordt zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur de jaarlijkse meimarkt gehouden. De hele dag staat bol van activitei ten en attracties. Nieuw is het open podium „spelen in de zandbak" voor de leerlingen van de Vrije School. Peuterklas 't Sterrekmd houdt voor de allerklein sten open dag met o.a een poppenkastspel. Verder zijn er een veiling, rommelmarkt diverse kra men, springkussen, paardrijden en een restaurant met hapjes en drank jes. Een gedeelte van de opbrengst van de markt wordt geschonken aan het straatkinderenproject „Dona Alayda" (Brazilië) van Childright. Dit project is vernoemd naar een vrouw van 53 jaar die in Rio de Janeiro zorgt voor 75 kinderen die anders op straat zouden leven. Zij heeft voor hen bedden en matrassen nodig. Kinderen die willen bijdragen kun nen een tekening maken, die wordt opgestuurd naar hun leeftijds genootjes in Brazilië. Deelname formulieren zijn verkrijgbaar bij Gimsel Natuurvoeding aan de Hogerstraat in Den Burg, zwembad Molenkoog en zwemparadijs Calluna. Elke inzender krijgt een be loning. In Art Gallery Het Posthuys in De Koog is zondag een nieuwe expo sitie geopend, met werk van vijf kunstenaars. Deze is tot 16 juli te bezichtigen. Van Bert Exel (1952) hangen er schilderijen en aquarellen. De in Almelo geboren schilder hecht een groot belang aan de techniek, waar bij verschillende materialen tot zijn beschikking staan. Zijn keuze - eitempera, balsems of oliën ver mengd met harsessencevernissen - laat hij afhangen van het onderwerp. Het landschap en de vergankelijk heid staan daarin veelal centraal Exel laat zich vooral inspireren door gebruikte voorwerpen. Hij schildert deze met oog voor detail. In Het Posthuys hangen daarnaast etsen van Hans Heyman en Elmar Gille en olieverfschilderijen van Corrie Geus. Van Adriana Nichting is keramiek te bezichtigen. Er is volkomen onterecht enige onrust ontstaan over de relatie van het Maritiem en Jutters Mu seum (MJM) met de ontwikkelin gen rond molen 't Noorden. Wat zijn de feiten? Het MJM heeft verstand van het ma ken van tentoonstellingen en is in Oudeschild aktief met het voorlich ten van de bezoekers over mari tieme zaken op en rond Texel. Dit betekent dat er ook veel verteld wordt over de geschiedenis van de oostkant van het eiland. Omdat het MJM als onderdeel van de Stichting Texels Museum (STM) verstand heeft van het maken van Magna Carta is een folkband, die de atmosfeer en het gevoel van vervlogen eeuwen laat proeven. Wie hun muziek voor het eerst hoort, weet niet wat hem of haar overkomt. De bijzondere combi natie van deze stemmen en de muziek, schiet direct door naar je hart. Er zijn mensen, die Magna Carta van hun vroegere jaren kennen en uit het oog zijn verlo ren. De hernieuwde kennismaking kan plaatsvinden op donderdag 28 mei in Klif 12. Mogelijk vraag |e je nu af, wie je zelf bent. nog steeds dezelfde als in 1969? Met dezelfde smaak? De zelfde ideeën? Nog steeds ver knocht aan dezelfde muziek? Vind je deze muziek nog steeds zo bijzon der? Bij Magna Carta krijg je het ge- exposities kwam de Vereniging de Hollandse Molen enige jaren gele den bij het MJM met de vraag of wij wilden helpen bij het opzetten van een piepkleine tentoonstelling in het gemaalgebouwtje bij molen 't Noor den Van het Waterschap was al medewerking toegezegd om het ge bouwtje dat in slechte staat ver keerde (en verkeert) op te knappen. Al snel bleek dat ook de eigenaar van de grond. Vereniging Natuur monumenten, mee wilde werken Vanaf het allereerste begin zijn de vrijwillige molenaars bij dit plan be trokken Logisch ook, want even eens vanaf het allereerste begin is het de bedoeling van de Hollandse Molen geweest om op het moment dat de molen draait informatie te verschaffen molenaars zouden daardoor ontlast worden. Het ge bouwtje zou alleen open zijn wan neer de molenaars aanwezig zou den zijn Dit is de situatie vanaf het begin en deze is nooit veranderd. voel dat er geen verleden is, dat ver leden of toekomst niets uitmaakt, dat er weinig veranderd is. Is dit reëel? Is het nog steeds zo als 25 jaar gele den? Magna Carta zal niet teleurstellen. Het zal geheugens opfrissen. Tot nu toe speelden ze meer dan 20 LP's en CD's vol. Hele gewone mensen, over wie de BBC een documentaire liet maken, door dezelfde mensen, die ook de Beatles Anthology maak ten. Hun songs zijn uitdrukkingen van liefde, hoop en wanhoop, angst en passie; ze weten je het gevoel te geven, dat ze voor hun vrienden spelen Het is die vriendschap, die het tot een speciale gebeurtenis zal maken en iedereen het gevoel geeft, erbij te horen. En dit gevoel is op nieuw een bewijs, dat Magna Carta hun oude charme, muzikaliteit en hoge niveau van performance nog lang niet verloren is. Aanvang 21.00 uur, entree ƒ20,00, vriendenprijs ƒ15,00. Diner vooraf mogelijk. Bij allerlei instanties heeft de Hof- landse Molen vervolgens om subsi die gevraagd om het plan te kunnen uitvoeren Zo ook bij de gemeente Texel. Na enige tijd leek de ge meente genegen om een bedrag van 35.000 voor dit doel te willen ge ven. Toen begon de aktie van Hemelrijk o.s. die suggereerde dat er bij molen 't Noorden een groot schalige toeristische attractie zou komen, het zou gedaan zijn met de rust langs de oostkant van het ei land Er werd zelfs gesproken van een tweede EcoMare' Veel onrust, veel mensen hadden een mening over die schandalige ontwikkelingen De laatste vergadering over deze zaak waarin de gemeenschappelijke commissie voor ruimte, wonen en economie het inmiddels uitgewerkte plan van de Hollandse Molen be sprak was een nieuw hoofdstuk in deze trieste ontwikkeling. De vrijwil lige molenaars bevestigden des gevraagd dat zij en zij alleen de sleu tels van het gebouwtje met expositie in hun bezit zouden krijgen inclusief het beheer daarover. Duidelijke zaak zou je zeggen. Tegelijkertijd zeiden ze de zaak niet te vertrou wen. Zij zeiden dus dat zij zichzelf en hun eigen club, de Hollandse Molen die het plan in overleg met hen heeft ontwikkeld, niet vertrouwden. Bo vendien kreeg het MJM uit deze to taal onverwachte hoek een zeperd, want het MJM zou speciale plannen met de expositie bij de molen heb ben en was ook met te vertrouwen. Nog afgezien wat voor plannen dat zouden moeten zijn (hoe moet het MJM in de vrede beter worden van een expositie van 4 en 5 meter op Musica Texla sluit het 20-jarig jubi leum maandag tweede Pinksterdag om 14.00 uur af met een koffieconcert in de grote zaal van De Lindeboom. Het repertoire omvat klassieke mu ziek voor jong en oud. De oud- Texelse celliste Lidewij van Katwijk komt speciaal uit Groningen voor het optreden. Ze speelt met orkest begeleiding het Allegro Appassionato van Saint-Saéns en korte stukken van Haydn, Van Riemsdijk, Lully Bach en anderen. Dit alles onder leiding van dirigente Mariken Stoverink. De toe gang is gratis. Vogelaars bevestigen dat schol eksters zeer trouw zijn aan hun broedplek als ze eenmaal heb ben ervaren dat het daar veilig is. Bij andere steltlopers zou er weinig van terecht komen omdat de jongen het dak niet kunnen verlaten en dus nergens voedsel kunnen vinden De scholekster is echter de enige steltlopersoort die voedsel voor zijn jongen zoekt In De Koog haalt de vogel wormen en andere diertjes uit het naburige weitje voor garage Kikkert en uit de oever van de Brink. (Foto Harry da Gioafl Een scholekster is op het dak van het verhuurbedrijf van Lam mert Bruming aan de Nikadel in De Koog bezig met het groot brengen van jongen die daar vo rige week uit het ei zijn gekro pen Niemand kijkt daar van op. want al meer dan vijftien jaar nestelt het beest op dit hoge platte dak temidden van licht koepels. afvoeren en antennes. Uftd von Texei Het piepkleine schuurtje waarin net een veldbed kan staan, mag tot de kleinste logementen van het eiland worden gerekend. Op een oude foto aan de wand poseert natuurvorser Jan P. Strijbos in veldtenue. in gezelschap van o.a. Dirk Boot en zoon Cees, op z'n minst dertig jaar jonger dan nu. De hut aan De Staart is een week lang de uitvalsbasis van Willem Holthuizen. in het da gelijks leven burgemeester van Bussum Al meer dan veertig jaar achtereen telt hij de kemphanen en de tureluurs in natuur gebied Waalenburg. politiek wel. ..Ik ben blij dat het besef groeit dat natuur, toerisme, landbouw en visserij mef alleen tegengestelde belangen hebben Ze kunnen niet zonder elkaar Want Texel heeft het succes als toeristeneiland toch voor een groot deel aan de natuur te dan ken „In de vijftig jaar dat ik hier kom, heb ik het eiland behoorlijk zien verande- toerisme laten hangen. Boutte ook wel wat fraaier gekund Ga heeft Texel nog veel mooier Bijvoorbeeld de duinen, de meertjes en natuurlijk Waaien; Nat hou De band tussen Holthuizen natuur is dermate sterk, da huizen in 1971 voorzitter werd* Noordhollandse afdeling van H: monumenten Hij constateer Texel als vogeleiland veel hti danken aan deze vereniging, dat Natuurmonumenten tussAn twee wereldoorlogen veel get, heeft aangekocht, vochtig heet houden en behoed voor land; ki zijn hier veel weidevogels gebi vi Het nat houden van Waals zorgt in de poeltjes voor ee insectenleven dat weer als vu Holthuizen (60) is een bevlogen lief hebber van de Texelse natuur. „Het is mijn grote hobby Ik kwam hier voor het eerst op m'n tiende, met m'n va der. Zodra de Dokter Wagemaker had afgemeerd in Oudeschild fietsten we naar De Waal en maakten een af spraak met de toenmalige opzichter van Natuurmonumenten Dirk Boot. Hij verzorgde de excursies. Over vo gels leerde ik van alles van Jan Strijbos en Laurens van 't Zand. twee leerlingen van Jac P Thijsse Ik heb Thijsse ook zelf een paar maal ont moet Dat was in 1943 in Thijsse's Hof in Bloemendaal Ik was pas vijf, maar het is me altijd bij gebleven De heemtuin boeide me enorm. Ik hield er al jong de nestkastjes bij en inven tariseerde de vogels. Later advi seerde ik over de beplanting, zodat er allerlei soorten vogels konden neste len De laatste 25 jaar ben ik voorzit ter van de stichting Thijsse's Hof." Kemphanen Met de Jeugdbond voor Natuurstudie kampeerde hij jarenlang met Pasen op het eiland. „We zaten in de boer derij Uit en Thuis aan de Ruijslaan en in jeugdherberg De Eijercoogh. Dat was tussen '58 en '65 Toen stu deerde ik af en begon het serieuze leven Er kwam een eind aan de jeugdkampen. Vanaf dat moment ging ik alleen en sliep in dit schuur tje Altijd in de week na bevrijdmgs- of koninginnedag Holthuizen kwam met om te niksen .Vanaf 1958 noteerde ik de aantallen kemphanen en tureluurs op het deel van Waalenburg, aan de zuidkant van De Staart. Er waren goeie en magere jaren. In het slechtste seizoen waren er maar zes of zeven tureluur-paren, In de beste wei zo'n twintig. Kemphanen strijken hier neer op doortrek. Vroeger telde ik er wel vijf tig of zestig In de zeventiger jaren zag ik er soms met eén. Nu begint het weer toe te nemen. Deze week zag ik toch zeven mannetjes en zelfs een keer twintig hennetjes. Ook komen er meer kluten en grauwe ganzen Willem Holthuizen, burgemeester van Bussum. telt al meer dan veertig jaar kemphanen en tureluurs in Waalenburg. Links helst waarin hij al dik dertig jaar bivakkeert. <Fot° Ge^aivJ kilometers afstand van het museum in Oudeschild?), het MJM is alleen betrokken bij de technische realisa tie van de expositie en verder mets. Dus nogmaals voor iedereen die het horen wil: het MJM staat in Oude schild en blijft daar met alle onderde len. Je zou werkelijk willen dat de mensen die zich zo druk maken over de vermeende ontwikkelingen bij de molen 't Noorden zouden willen hel pen om het gemaalgebouwtje te be houden en zich verder net zo fana tiek zouden willen inzetten tegen ontwikkelingen die het eiland werke lijk bedreigen. Jan Kuiper, directeur STM en Benno van Tilburg, directeur MJM In de vergadering van de raads commissie „ruimte, wonen en eco nomie" werd het agendapunt „Mo len van 't Noorden" teruggenomen voor nader beraad in college- verband. Een goede zet van de wet houder. Het is te hopen dat het col lege en de commissie besluiten om dit unieke stukje Texel in tact te la ten. Er is al genoeg verloren gegaan op ons eiland. VVV en Natuur monumenten zijn veel te commer cieel aan het worden. Voordat je het weet gaan er busexcursies naar de molen Zeg dan maar dag met je handje tegen dit uitzonderlijk gave en rustige landschap. In de huidige situatie kan ieder vanaf de dijk ge meten van dit natuur- en cultuur- schoon. Jan Koolhof merkte terecht op dat het informatiemateriaal over de molen beter kan worden getoond in een bestaand museum. Gelukkig dat er nog mensen zijn zoals Siem Hemelrijk en de gebroeders Keijzer die oprecht begaan zijn met dit stukje Texel en alarm hebben gesla gen. De gemeente is nu aan zet. Namens Tien voor Texei, Menno Stam Den Burg Vijf schilderijen van de Duits/ Texelse kunstenaresse Antoinette van der Meij zijn te zien in restaurant Het Vierspan in de Gravenstraat. Haar aquarellen geven een beeld van diverse landschappen. De schil derijen zijn te koop. Hij beperkt zijn tellingen niet tot Waalenburg. „Ik stroopte héél Texel af en noteerde de aantallen en de soorten vogels. In magere jaren zat ik rond de negentig soorten en in goede jaren telde ik er 120 op het ei land. Ook in de aantallen merk ik ver schillen. Rotganzen zijn dit jaar bij voorbeeld afgenomen. Er zijn nu veel meer lepelaars. Volgens mij wijken ze uit voor de vossen op het vasteland. Er zijn hier ook meer zilver- en mantelmeeuwen. Ook die worden aan de overkant geplaagd door vos sen en komen naar Texel Burgemeestersambt Als burgemeester van Bussum (ruim 30.000 inwoners) meldt hij zich jaar lijks even bij zijn Texelse ambts genoot. „De Koning kende ik goed. maar ook Engelvaart, Schipper en nu Van Rappard zijn bekenden. Of ik nooit zelf burgemeester van Texel heb willen zijn? Ik heb er best van gedroomd Als jongen al. Maar ik ben in hart en nieren liberaal. Tot Van Rappard hebben jullie echter nooit naar een liberaal gekeken. Ik heb dus nooit de illusie gehad. Van enige afstand volgt hij de Texelse Zwem- en Poloclub TX'71 houdt za terdag van 10.00 tot 16.00 uur op de Groeneplaats de jaarlijkse rom meltjesmarkt. Standhouders brengen allerlei spullen aan de man en er worden oliebollen en vis verkocht. Verder is er een grabbelton en pakjesboom Koopjesjagers kunnen om 15.00 uur hun slag slaan Vanaf dat tijdstip kunnen ze voor ƒ5,- een tas kopen, die gratis mag worden gevuld met alles dat er in past. ren. Texel is nog steeds mooi, maar op sommige plekken is het misge gaan Bij de ruilverkaveling zijn he laas veel tuinwallen gesneuveld, die beschutting gaven aan kleine (weide)vogels. Een andere misser is hotel Juliana op de duinen. Je kan nergens lopen, of je ziet dat lelijke kreng wel staan Of het grote vakantiepark langs het Mienterglop (het Beachpark, red Texel heeft in dat opzicht de oren wel erg naar het Als de gemeente straks overstapt op „Windows" worden ongeveer vijftig computers overtollig. Het idee om deze aan de scholen ca deau te doen, werd maandag avond door de raadscommissies voor bestuur/organisatie en wel zijn/onderwijs met scepsis be groet. Betwijfeld werd of scholieren gehol pen zijn met verouderde apparatuur Die is niet alleen traag maar boven dien ongeschikt voor moderne pro grammatuur waarmee de leerlingen ervaringen zouden moeten opdoen. Misschien is het beter de computers in te ruilen, maar omdat weinig arti kelen zo waardeloos zijn als verou derde computers belooft ook dat met erg profijtelijk te worden. Maar het valt misschien mee. Ge meentelijk medewerker Marit de Porto vertelde dat de af te danken pc's (die dateren van begin 1994 en niet zijn voorzien van harde schijf en floppy drives) geschikt gemaakt kun nen worden voor Windows 311 „Daar kom je een heel eind mee". Prachtig weer is natuurlijk fijn, maar niet altijd voor organisato ren. Zo werd de open dag van de muziek- en dansschool vorig weekend volgens directeur Hendrik Jan Trooster minder druk bezocht dan anders. „Er was bovendien veel méér te doen op het eiland en we hadden geen balletuitvoeringen. Dat scheelt zo een aantal mensen. Toch was het erg gezellig in d'Ouwe Ulo, waar in bijna alle ruimtes werd gemusiceerd. Vooral de buitenoptredens deden het goed. Zeg nou zelf: toeteren in het zonnetje, da's toch za- voor bijvoorbeeld de kemphaan Dat de natuur zich hier snelleifi dan bijvoorbeeld in de kcj Noordholland, komt denk ikooi dat hier door de jaren heen a landbouwgif is gebruikt," „Iedere morgen en avond pali verrekijker en bekijk de vogelt in dit gebied toch gauw 70 lol3 schillende soorten vogels. !k gewoon bouwland zou zijn a dat er hooguit een paar zijn.Je hier de leukste dingen, waren er bijvoorbeeld roj slobeenden aan het knokkeni wijfje. Prachtig. Zolang ik lop zal je me hier zien.' Het dak van de gemeentehuis binnenkort geregeld een beurt. Dat is nodig om eend flecterende laklaag glimmei houden. De nog aan te brr dakbedekking maakt onderde van een reeks maatregelen temperatuur in het raadhui! laag te krijgen. KostenpL ƒ83.500,-. 5 5 Op zomerse dagen, zoals des pen week. kan de temperatuur bovenste verdieping van hei meentehuis onaangenaam hm lopen Oorzaak is vooral het doi platte dak, waardoor veel a warmte naar binnen dringt He bleem zou opgelost zijn bij een grint van dertig centimeter, m» kan de constructie met dragen zonreflecterende daklaag gemiddelde temperatuurdaling één graad Celcius, zo heeft m maat-onderzoek uitgewezenjt 5.000,-). „Als werkgever hi y we ervoor te zorgen dat onzew niet in ongezonde omstandig hun werk moeten doen", verds te wethouder Peter Bakker (mfe 'e maatregel, lig? Staatsbosbeheer heeft drie vt folders met beschrijvingen Texelse natuurgebieden verrw ifoio ross* vanDaaien) Het zijn folders over De Geul Bollekamer, De Dennen e' Slufter. Die over De Geul Bollekamer zijn samenga Aandacht wordt er in gesel" aan het hele duingebied lent van het Jan Ayeslag, meluw Hors en De Mokbaai. Een bijw gebied, omdat de ontwikken eeuwen duinvorming er in tenJS te zien; van de Middeleeuw» nen in De Bollekamer tot dejtn op De Hors. In de brochure over De Dw wordt ingegaan op de geschil] van het bos en op de reet] mogelijkheden. In vergelijking] vorige uitgave is in de plattegrol ook het bos tussen De Ko« EcoMare opgenomen In del over De Slufter zijn slechts I] veranderingen aangebracht. I De folders zijn gratis af te tój EcoMare, de folderbakjes in reinen en bij de kraam van bosbeheer, die vrijdag preset* de Natuur- en Milieumarkt i»| Burg.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6