Cjrocn Twarts^ Jexelsin het harL, Defensie ziet af an oefening Hors ƒ2,5 miljoen Durper school en dorpshuis Gemeente rekent op zes ton extra rijk 100.000 kg-koe brengt rust in stal Bakker r^UDIR Onder dreiging van kort geding: Winkeldiefstal -f\orszel Beeld Smid in museum Beleidsvoornemen voor 1999: Teso verdubbelt vergoeding voor jeugd sportclubs Algemene uitkering valt mee: Bea 51 door magische melkgrens College pakt zwerfvuil aan Wisseling van de wacht bij redactie krant VERDER TVT IN DIT J\|ummer Speeltuinen in Dennen uitgedund 2 •o- Rab-ploeg haalt nog net laatste boot 3 Meer geld voor vervanging verkeersborden 3 Voorleesoma's terug in de schoolbanken 5 Tessa mijmert over bijna 12 jaar TC 5 Lekgestoken Diefstal of niet? Speciale aanbieding! Gemeente gaat armoede te lijf Sportraad pakt uit bij viering 45-jarig bestaan TEXELSE^COURANT GEZAMENLIJKE KRANT NA PINKSTEREN TEXELSE^COURANT EUROMASTER SERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11285 VRIJDAG 29 MEI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv inbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG INNEMENTSPRIJS 56,90 PER HALFJAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) er dreiging van een kort geding door de Wadden- niging, zien de ministeries van Defensie en Natuur eer af van een grootscheepse militaire oefening die nsdag bij De Hors zou worden gehouden. Defensie wijkt aar het strand nabij Den Helder. De Waddenvereniging eert verheugd en voorspelt ook toekomstige militaire iteiten rond Texel kritisch te volgen. lilitaire oefening bij De Hors en azende Bol zou als voorberei- dienen op een show op 6 juni de kust bij Schevenmgen. Deze Iverband met de viering van het arig bestaan van Den Haag. Het im een grootscheepse oefening Lynx-. Apache-, Cougar- en »khelikopters Met gebruik van jladmgen en mitrailleursalvo's ien landingsoefening met 450 iren plaatsvinden Als klap op de njl zouden twee F16's op 200 van het strand passeren Vol- Delensie is De Hors uitgekozen dit een regulier oefengebied is itKoips Mariniers. Een gebruik 'engens nog niet in het bestem- splan buitengebied is vastge- Haags feestje laddenvereniging vroeg minister kartsen (natuurbeheer) te weige- «ivetgunning te verlenen voor lelewig rond het Staatsnatuur- iment. De milieubeschermers ïiwsloring van onder andere temet 21 broedende dwerg- ,Van Defensie weten we al I zij zich niet om de natuur nmeil. We gaan ervan uit dat de inle Den Haag met weet dat de rin het waddengebied een hoge itaalt voor dit Haagse feestje inpr-show van Defensie." Menvereniging stelde Van in gistermiddag een ultimatum, minister toch een vergunning geven, kregen zijn ministerie en n Defensie een kort geding aan roek. 39-jarige man uit Den Burg woensdag in een winkel in de irstraat enkele pakjes worst aarde van f 16,27) in zijn jas en mde deze bij de kassa af te ien. Hij werd betrapt en er werd werk van gemaakt. Dat bete voor hem een boete van besl gelezen advertenties van e krant zijn waarschijnlijk de Meiaartjes". Simpele teksten, 'else oproepen, cryptische xhrijvmgen en filosofische wegingen vormen een Vend geheel Toch zap ik wel is iets te snel langs de smalle "omen, waardoor sommigen ichten aan de aandacht ont- ippen. Direct in het oog spron- i afgelopen dinsdag de vol de annonces. Twee keer 39tmen een woonboerderij te P Br/s een beeldhouwer, die 'al rust zoekt, een atelier, met i of meerdere stallen. Wat is voor iemand? Een beroeps- es'. een vutter die z'n hobby ■Pit, een dekmantel voor duis- i zaken, witwasserij en arom zo'n kapitale aanschaf deze voordelige rubriek? an vertrouwen in makelaars? andere koper heeft er niet ar dan half miljoen voor over 'atgeen kunstenaar. Hetprik- verbeelding. Je probeert sen regels te lezen, maar het ■teen vertekend beeld. 'szel Volgens de Waddenvereniging heeft Defensie geen goede argumenten gehad om de oefening door te laten gaan. ,,Wij hadden wèl voldoende argumenten om naar de rechter te stappen. Als oefeningen van Defen sie hiertoe in de nabije toekomst op nieuw aanleiding geven, zullen we die argumenten opnieuw laten horen De Waddenvereniging doelt onder meer op de vliegbewegingen op de Vliehors en de uitbreiding van de ac tiviteiten op De Mok. GroenLinks Ook GroenLinks op Texel reageerde in een brief aan het college met af keuring op de militaire oefening ..Heeft overleg met Defensie over zaken als militair medegebruik met respect voor de bestaande natuur waarden van De Hors nog enigerlei waarde als dit soort acts worden uit gehaald? We gunnen Den Haag haar feestje, maar laat Defensie de voor oefening dan ook maar op het strand vart Scheveningen houden." Zorgen maakt de partij zich ook over het toenemende „camouflagepak- toerisme", waarmee met name op nachtelijke oefeningen in De Dennen wordt gedoeld. Ook helikopter manoeuvres en straaljagerbewe gingen zijn GL een doorn in het oog Voordat de oefening op De Hors werd verplaatst, sprak burgemeester Van Rappard tijdens een onderhoud in de Joost Dourlein-kazerne hierover zijn bedenkingen uit. Smid Jan Bakhuisen Is dinsdag weer te gast in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. In de histori sche smederij op het museumterrein geeft hij demonstraties Het MJM is op tweede Pinsterdag (maandag) ook geopend. Een aparte basisschool in De Cocksdorp, helemaal los van het Eierlandsche Huis, of een aan bouw aan het dorpshuis. Welke op lossing de beste is, wil het college van b en w in 1999 gaan onderzoe ken. De gemeente heeft in het meerjaren beleidsplan in 1999 ƒ2,5 miljoen voor de bouw gereser veerd. Mocht er een nieuwe basisschool komen, los van het bestaande gemeenschapscentrum, komt die op de beoogde woningbouwlokatie tus sen Molenbos en het EH. Tweede variant is een twee-onder-ëén-kap- situatie. Daarbij komt erop de huidige plek van het zwembad een nieuwe aanbouw, waarin de school wordt gevestigd Beide voorzieningen func tioneren dan strikt gescheiden. Zowel dorpshuis als basisschool krijgen een eigen opgang, een eigen exploitatie en een eigen verantwoordelijkheid Aan deze variant ligt een rapport van onderzoeksbureau Ipa-Acon Accoun tants ten grondslag. Het bureau be dacht in opdracht van de gemeente en de Vereniging Gemeenschap Eierland een oplossing voor het hui dige multifunctionele gebruik van het EH. „Als college spreken we nu nog geen voorkeur uit", liet wethouder Peter Bakker dinsdag weten. „Elke optie heeft consequenties. Die willen we eerst weten. De dorpshuisvoorziening moet In ieder geval passen bij de om vang van de Cocksdorper gemeen schap." Texelse verenigingen zijn voortaan veel minder geld kwijt als hun jeugdleden aan de overkant sporten Teso is namelijk bereid de huidige vergoeding voor de bootkosten van ƒ7.500.- per jaar te verdubbelen tot ƒ15.000.-. Teso-directeur Wortel heeft dit in een gesprek met bestuursleden van de Stichting Texelse Sport raad (STS) toegezegd. Albert Hoven, voorzitter van de sport raad. maakte dat dinsdagavond tijdens de jaarvergadering van de STS bekend. Vorig jaar had voet balclub Texel '94 gevraagd om met Teso te overleggen over ver hoging van het bedrag. „Dat is boven verwachting gelukt. Een mooie geste", aldus Hoven Clubs die bootkosten willen terugontvangen, moeten dit door geven aan de sportraad. De gemeente verwacht voor het komend jaar een meevaller van circa zes ton. Het gaat om een extra storting van het rijk vanuit de algemene uitkering aan de ge meente (1998 ƒ20,5 miljoen). Oor zaak is dat het werkelijk aantal woningen op het eiland aanzienlijk hoger is dan de cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) tot dusver hanteert. De gemeente ontvangt per woning jaarlijks circa 900,- van het rijk. Dat er meer woningen op het eiland staan dan tot dusver door het CBS werd aangenomen, kwam aan het licht bij de onlangs gehouden taxatie van het onroerend goed. Bijkomende factor is dat het CBS het begrip woning aan een nieuwe definitie heeft onderwor pen. waardoor meer duidelijkheid is ontstaan. Gevolg is dat bijvoorbeeld een bepaald soort appartementen als woning wordt aangemerkt. Ook een flink aantal recreatiehuizen dat tot dusver buiten de regeling viel, voldoet nu wèl aan de criteria Wethouder Peter Bakker (financiën) spreekt van een „aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid" dat de gemeente hierdoor circa 600.000,- extra incasseert. „De verhoging van de lasten van de burger om extra uit gaven door de gemeente te dekken, kan hierdoor beperkt blijven." Het college is voornemens de Onroe rend Zaak Belasting (OZB) in '99 met drie procent te verhogen. Volgens Bakker is dat mild „Tijdens de vorige collegeperiode steeg de OZB met dertig procent." De rioolheffing gaat met vijf procent omhoog, om noodza kelijke investeringen aan het rioolnet te bekostigen. De omroepbijdrage wordt verhoogd met ƒ2,-, ten bate van de lokale radiozender. De jubilerende koe Bea 51 met haar trotse eigenaars. Piet en Marco Bakker van hoeve De Atlas. Op hoeve De Atlas van de maat schap Bakker aan de Hoornderweg is bescheidenheid troef. De melk veehouderij behoort niet tot de grootsten, er wordt wel kundig en hard gewerkt. En er wordt goed op de dieren gepast. Een bedrijfsvoe ring die op de lange duur haar vruchten afwerpt. Bewijs daarvan is de koe Bea 51die dinsdag werd gelauwerd omdat ze 100.000 kilo gram melk heeft geproduceerd. Dat Bea 51 zo'n beetje de twintigste koe op Texel is die de magische grens passeert, maakt de gebeurte nis er niet minder bijzonder om. „Want er wordt hier een duurzame manier van veehouderij gevoerd Koeien zijn geen wegwerpartikel, maar dieren die lang mee kunnen. Een heel goeie en kundige prestatie dus", complimenteerde veearts Verone Koot vader Piet en zoon Marco Bakker. Haar respectabele leeftijd van veer tien jaar is Bea 51een afstammeling van Bea 39 en de stier Nunesdale Special Model, niet aan te zien. De zwartbonte oogt vitaal en gaat een paar wilde bokkesprongen niet uit de weg, zo bleek tijdens de tumulteuze fotosessie. Haar sterkste kant is een goede uier en sterk beendergestel. „Door de jaren heen is ze eigenlijk een probleemloze koe geweest", omschrijft Bakker het dier, dat nog wel een paar jaar meekan „En ze melkt wat taai. Omdat het bij Bea 51 wat langer duurt, kom ik bij haar in de stal altijd even tot rust." Haar melk- lijsten tonen een melk-, vet- en eiwitproductie die als gemiddeld wor den omschreven Dankzij haar leef tijd is de totaalproductie aanzienlijk. Zwerfafval op straat is het nieuwe college een doorn in het oog. Vooral het winkelend publiek laat heel wat rotzooi rondslingeren. De hoeveel heid troep springt vooral in het oog als de winkelstraten (nagenoeg) leeg zijn, zoals op zondag. B en w vinden het een slechte promotie voor het ei land Om de straten van Den Burg en De Koog in het weekend te ver fraaien, wil het college de veeg- machine van de gemeente er zater dag na het sluiten van de winkels een extra rondje laten maken. De kosten hiervoor (jaarlijks ƒ30.000,-) zijn op genomen in het meerjaren beleids plan (1999-2002) van de gemeente. Na 11 14 jaar verlaat Tessa van Daalen-de Graaft de redactie van de Texelse Courant. Gisteren was haar laatste werkdag. Samen met haar man vertrekt ze binnenkort voor twee jaar naar Engeland. Bij de krant wordt ze opgevolgd door Joop Rommets, die al op parttime basis actief was en nu een volle dige dienstbetrekking zal vervul len. Tessa, afkomstig uit Heerenveen, kwam in december 1986 de gelede ren van de TC versterken. Daarmee was ze destijds de eerste vrouwelijke journalist in de 100-jarige historie van deze krant. Al spoedig vond ze haar draai in de lokale journalistiek en op het eiland Naast haar normale werk zaamheden nam ze begin 1990 de eindredactie op zich van de weekend bijlage TC 3. waarbij ze leiding gaf aan een groot team van medewer kers. Haar organisatietalent kwam later ook van pas bij het maken van „spe cials" en de zomerse Vakantiekrant. Vanwege deze kwaliteiten vervulde ze de afgelopen jaren binnen de re dactie de rol van coördinator Ze was onder meer nauw betrokken bij de bouw van het nieuwe redactie kantoor. Komende maand verhuist ze naar de Engelse kustplaats Poole, waar haar man Martin van Daalen - die werkt bij het Korps Mariniers- voor twee jaar wordt gestationeerd Daar zal ze zich in elk geval wijden aan haar grote hobby, de paarden- dressuur. Met Tessa (32) verliest de redactie Joop Rommets neemt de plaats in van Tessa van baaien een vertrouwd gezicht, maar er komt ook een bekende voor in de plaats Joop Rommets (31draait al enkele jaren mee bij de Texelse Courant. Hij groeide op in Den Hoorn en stu deerde Nederlands aan de Rijks Uni versiteit van Leiden. Via een post doctorale opleiding belandde hij in de (dagblad)journalistiek. Nu woont hij weer in Den Hoorn, is getrouwd en vader van een zoon. Op freelance basis werkte hij de afgelopen jaren voor diverse bladen, waaronder deze krant. Sinds een jaar is hij gedeelte lijk bij de TC in dienst en nu „gaat hij er helemaal voor" Het redactiekantoor aan de War moesstraat is dagelijks van 9.00 tot 17.00 uur open. zodat men er voor nieuws, tips en foto's terecht kan. Vrijdagmiddag is de redactie voortaan gesloten. Voor adverten ties en abonnementen moet men zich melden bij de drukkerij-uitge verij aan de Spinbaan. Hoortoestellen Audire Texel, Koetebuurt 4, Oosterend (Advertentie) WIJZIGING INZAMELROUTES HUISVUIL (Foto Oorord Timmerman) Bea 51 is met eenkennig. Vanaf haar geboorte in 1983 in de stal van fok ker Cor Veeger in Den Hoorn, heeft ze vier verschillende veehouders ver sleten. Toen de huidige eigenaar boerderij overnam van de familie Bakker, mocht Bea 51 net als haar stalgenoten op De Atlas blijven. Een aantal van die dieren komt met het verstrijken van de jaren ook in het luwtje van de 100.000 kg In de Warmoesstraat in Den Burg zijn in de nacht van woensdag op donder dag banden van geparkeerde auto's lekgestoken. Gisteren deed eén van de gedupeerde eigenaars aangifte van een lekgestoken band Toen de politie een kijkje nam, bleek dat er nog twee auto's met lekke banden ston den. Er zijn nog geen verdere aangif ten bij de politie binnengekomen. Een 49-jarige Texelaar werd woensdagavond door de politie aangehouden, verdacht van het stelen van zeven fuiken uit het Eierlandse kanaal bij de Oorsprongweg. Een voorbijgan ger had hem bezig gezien en kon het signalement geven van de auto waarin hij wegreed. Aan de hand daarvan werd hij opge spoord. De fuiken met daarin zelfs nog wat paling werden aangetrof fen in de auto, die in de garage stond. De verdachte geeft zelf een totaal andere lezing hij had een Duitse au tomobilist gezien die kennelijk bezig was met de fuiken. Hij had gepoogd de man aan te houden, wat niet was gelukt Vervolgens had hij de ge deeltelijk op de wal liggende fuiken geborgen met de bedoeling ze naar het politiebureau te brengen. Hij was echter eerst naar huis gereden om dat hij als suikerzieke getroffen werd door een hypo-aanval en rust moest nemen „Als ik echt had willen stelen had ik dat heus met op klaarlichte dag gedaan met allerlei voorbij komende mensen". Welke toedracht de juiste is mag te zijner tijd de rechter uitmaken (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... De gemeente trekt een bedrag van ongeveer 9000,- uit voor de aan schaf van vijfhonderd brochures over de „bijzondere bijstand". Uit ervaring is gebleken dat ar moede mede wordt veroorzaakt doordat mensen slecht op de hoogte zijn met de vergoedingen die wor den geboden om hun problemen te verminderen. Door de brochure te verspreiden onder uitkeringsge rechtigden en via onder meer de bi bliotheek, de Stichting Welzijn Ouderen en huisartsen wordt ge hoopt bij te dragen in de bestrijding van armoede. De brochure is een idee van de ge meente Alkmaar, die het publiek al enige tijd op deze manier voorlicht. Een bedrijf in Heerhugowaard zorgt voor de productie. Het 45-jarig bestaan van de Texelse Sportraad blijft volgend jaar niet onopgemerkt. Er staan diverse activiteiten op stapel, te beginnen met een grote sport markt in januari '99. Het volledige programma wordt na de zomer bekend gemaakt. Vijf jaar geleden vond in sporthal Ons Genoegen ook een sportmarkt plaats. Deze manifestatie van Texelse clubs viel destijds goed in de smaak Dit maal wordt de markt gecombineerd met de jaarlijkse verkiezing van sport man, -vrouw en -ploeg. Ook staat een symposium op het programma Be zoekers kunnen zelf in actie komen om hun sportieve conditie te testen. Voor de rest van het jaar heeft de sportraad allerlei ideeën. Gedacht wordt aan een manifestatie „sport en kunst", een denksport-meerkamp. Fiets 'm d'r in (zwembad Molenkoog), een gezins-wampex en een dorp-te- gen-dorp spel. (Advertentie) Jirril bd bjrt_ In verband met het als werk dag uitvallen van maandag 1 juni a s. zal er donderdag 4 juni een gezamenlijke krant verschijnen. Advertenties voor deze krant kunnen worden ingeleverd t/m dinsdag 2 juni 17 00 uur. Directie Langeveld de Rooy b.v (Advertentie) zie pag.: 10 Cf rut btt bjrt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: I 0f EUROPESE BANDENSPECIALIST NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1