fien jaar onderwijs met hoofd, hart en handen" Themaweek over hoge bloeddruk Indiaans sprookje luistert jubileum Vrije School op 'olitieke accent van ïerfst naar voorjaar Vrije School viert jubileum Diëtiste geeft uitleg GR ÜÜLP HPRRRLUati ihiu Vj£T UÜR 3 \NDl IS jiMUÜ] Milde straf voor inbreker Orkestproject Metropoolorkest Schrikhek geramd Kledingactie Mensen in Nood TEXELSE^" coURANT Nattigheid? Workshop Capoeira Dia's over Armenië Paar biertjes op en toch dronken Ensemblefestival V£R2Wiei *°V i vn/e School begint de dag met muziek en dans op het schoolplein. deren weten moeilijke dingen ksimpel uit te leggen. Als aan lingen van de Vrije School dl gevraagd wat die naam be ult, antwoorden ze: „Wij zijn ioon eerder vrij!" Omdat de dagpauze wordt overgeslagen, ze inderdaad vroeger uit ooi dan andere kinderen. En is nog maar één van de ver dien, waarmee de Vrije School onderscheidt van het regu- onderwijs. De jongste Texelse isschool viert dit weekend het irig bestaan. inde jaren '80 met een peuter de «an zes kinderen begon, is 11998 uitgegroeid tot een vol hing: school met circa 85 leerlin- I Orer deze periode praten we hfeibella Bakker (lid ouderraad), RéSclirama (bestuurslid), Nellie (getalmede-oprichtster) en Tho- li (leerkracht). lo:diide school van start ging, 5 al veel voorwerk verricht. De öiting verliep daardoor vlot", her- irtNellie Engelaer zich Ze doelt len groepje moeders, dat weke- hjeenkwam. Ook medewerkers bel Maartenhuis bij De Koog mdaarbij betrokken Het groepje udeerde boeken en organiseerde gen en cursussen over de op- lingvan het jonge kind. van de moeders was Irisabella ter, die in haar jeugd zelf op vrije )len in Den Haag en Rotterdam in daaraan goede herinneringen sarde „Genoeg reden om te pro- 'nopTexel ook een schooltje van rondte krijgen. In huiskamers in de dorpen, zeg maar bevriende adressen, hielden we informatie bijeenkomsten", vertelt ze. Daar kwamen met alleen geïnteres seerde ouders op af, maar ook ver ontruste onderwijzers. Nellie Engelaer benadrukt dat de Vrije School op Texel niet is ontstaan uit onvrede met het bestaande basison derwijs. ..Wél vanwege onze posi tieve ervaringen met de vrije opvoed kunde In augustus 1986 ging een peuter klasje met zes leerlingen van start. Een jaar later waren het er twaalf en in 1988 begon de Vrije School Texel in de voormalige Maris Stella kleuter school in Den Burg met drie groepen van totaal 24 kinderen Weer een jaar later volgde de felbegeerde erken ning als basisschool. Men haalde 63 handtekeningen op van ouders die zich in principe bereid verklaarden hun kind op de Vrije School te doen. Dat was ruim boven het minimum van 50 steunbetuigingen, dat nodig was om subsidie te verkrijgen. „Al bij de start werd een groei naar 85 leerlingen voorspeld Dat geloofde ik toen niet, maar het is nu wel dege lijk gelukt", lacht Nellie Engelaer. „Waaraan dat is te danken' Aan de ouders, die enorm gemotiveerd zijn en altijd voor de school klaar staan. En aan de eerste leerkrachten, die het vrije school-onderwijs in praktijk brachten. De kunstzinnige benade ring waarvan alle vakken doortrokken zijn, wordt als heel bijzonder ervaren. Als je hier op school komt, wordt er altijd gezongen, muziek gemaakt of toneelgespeeld." Onderwijs mei hoofd, hart en handen (Foto Frans Hofman) wordt dat in de Vrije School wereld genoemd. Denken, doen en voelen worden niet losgekoppeld. Thomas Pedroli geeft een voorbeeld .Als we het bij aardrijkskunde over Denemar ken hebben, gaat het niet alleen om te weten welke plaats waar ligt. Het gaat ook om gevoel wat voor taal spreken ze daar, bouw zelf een vikingschip voor mijn part. De kinde ren zijn dan echt met zo n land bezig. Dat is minder afstandelijk dan alleen Op de vrije school duurt het een jaar langer voordat de oudste kinderen naar de middelbare school gaan De afgelopen tien jaar zijn -wegens de afstand- slechts zeven leerlingen doorgestroomd naar de Vrije School in Bergen. Bijna iedereen gaat naar OSG De Hogeberg. „Of dat een cultuurschok geeft? Niet anders dan bij leerlingen van andere scholen Misschien is het wel een voordeel dat 'onze' kinderen een jaar ouder zijn als ze in de brugklas komen Ze zijn dan wat weerbaarder en zelfstandiger De kinderen worden niet alleen later afgeleverd, ook leren ze op de Vrije School later lezen. „Bij ons beginnen ze in klas 1wat gelijk is aan groep 3 van de basisschool. In de vierde klas is het niveau weer ongeveer gelijk." De schoolinspectie volgt deze aan pak kritisch „Vrije scholen hebben niets van doen met anti-autoritaire opvoeding, wel met de vrijheid om het onderwijs naar eigen idee in te rich ten De bemoeienis van de overheid met de inhoud en de vorm van het onderwijs zou zoveel mogelijk be perkt moeten blijven. Men mag best eisen stellen aan het prestatieniveau aan het eind van de school, maar we willen graag zelf bepalen hoe we dat bereiken." Het 10-jarig bestaan wordt vrijdag avond gevierd met een lezing door Luc Altink, getiteld „Hoe modern is de Vrije School'", aanvang 20 00 uur. Altink is schoolbegeleider van uit de SBD te Zeist Alle belang stellenden zijn hierbij welkom. Het ouderkoor o.l.v. Iris Pedroli zorgt voor de muzikale omlijsting Zaterdag om 10.30 uur begint een bijeenkomst voor genodigden met diverse toespraken. O a zal wet houder Nel Eelman-van 't Veer het woord voeren. Tussendoor verzor gen de klassen presentaties. Ook wordt het nieuwe logo en naambord onthuld. Daarna, vanaf 12.15 uur. is er feest met muziek en hapjes en drankjes in en om een grote tent. Zaterdagmiddag om 13.30 uur voert theater Luti Puti uit Eindhoven in de Beatrixzaal het Indiaanse sprookje „De zingende steen" op ledereen kan daar gratis van genie ten. Het verhaal is gebaseerd op een Indiaanse legende over het meisje Darshi, dat met haar groot moeder aan de voet van een heilige berg leeft. Wanneer de blanken de berg willen afgraven, probeert Darshi de berg en haar volk te red den door op zoek te gaan naarde zingende steen De voorstelling is bedoeld voor jong en oud en duurt ongeveer 45 minuten. jemeentebegroting, het tradi tie hoogtepunt op de politieke da, verliest vanaf volgend jaar lewichtige status. Het nieuwe ege heeft besloten dat belang- politieke keuzes voortaan Jen gemaakt in het meerjarig idsplan. Hierin wordt het intebeleid voor de komende laar uitgestippeld. Tot dusver werden politieke wensen vertaald in de gemeentebegroting die elk najaar door de raad werd vastge steld Overeenkomstig het Beleids- en Beheersinstrumentarium (BBI) waarin de werkwijze van de ge meente tot in de puntjes is vastge legd, komt het politieke accent vanaf volgend jaar op het voorjaar te liggen. In het meerjarig beleidsplan worden dr van Justitie M. Lolkema üistermiddag vier maanden taf, waarvan 85 dagen voor- l ''ik, tegen een 19-jarige aar die twee inbraken op z'n Jan heeft. De man dankt de ieis aan zijn succesvolle po- om van zijn drugsverslaving tomen. 'januari wist de inbreker via een ^Pol op het dak binnen te drin- n een babymodezaak in Den waarna hij er met de gehele «gopbrengst (ƒ1000,-) vandoor "tele dagen later trapte hij de deur in van een snoepwinkel in het dorp, maar stootte daar zijn neus op een afgesloten kluis. Tijdens de zitting ontkende hij lachend snoepwaren achterover te hebben gedrukt Inclu sief de materiële schade, claimen de gedupeerde ondernemers tezamen een bedrag van bijna ƒ4.000.-. Nadat de inbreker tegen de lamp was gelopen bracht hij bijna twee maan den door in hechtenis. Eind maart werd hij vrijgelaten en direct opgeno men in de kliniek van de Breider- stichting in Alkmaar om van zijn ver slaving af te komen. De man gebruikt al jaren verdovende middelen, heeft een indrukwekkend strafblad Hij ver toefde al eerder achter de tralies en was nog maar net vrij toen hij opnieuw aan het stelen ging. Dat het hem nu ernst is om af te kicken houdt vooral verband met de zwangerschap van zijn vriendin. De beklaagde maakte tijdens de zitting een frisse indruk, wat bijdroeg aan de milde eis van de Of ficier. Mocht hij zijn oude levensstijl weer oppakken, wacht hem alsnog een zware straf, waarschuwde de Officier. Advocaat P. Majolé sprak de hoop uit dat de sociale dienst op het eiland de vorderingen van de gedu peerde winkeliers zal meenemen in de schuldsanering. De rechtbank doet donderdag 17 juni uitspraak. de politieke keuzes en de financiële mogelijkheden van de gemeente voor vier jaar vastgelegd. De algemene beschouwingen en de reacties daarop van het college, die tot dus ver vooraf gingen aan het vaststellen van de gemeentebegroting, worden vanaf voorjaar 1999 aan het beleids plan gekoppeld. Dit stuk wordt onder meer afgestemd op de voorjaarsnota, waarin de actuele financiële situatie van de gemeente is vastgelegd Formaliteit Het collegeprogramma is een belang rijk uitgangspunt voor het meerjaren beleidsplan. De financiële gevolgen hiervan worden vertaald in de gemeentebegroting Omdat belang rijke beleidskeuzes dan al zijn ge maakt, wordt de vaststelling hiervan niet veel meer dan een formaliteit. „Het BBI geeft sturing aan gemeen telijk beleid, waardoor het ook duide lijker wordt hoe de geldstromen lo pen. Bij een jaarbegroting van zo'n ƒ60 miljoen is een goed inzicht toch op z'n plaats", aldus wethouder Peter Bakker (financien, werken en ver keer). Door de collegewisseling was het met mogelijk de nieuwe werkwijze nog dit jaar toe te passen. Komend najaar wordt dus voor het laatste de begrotingsvergadering in oude stijl gedaan. Dat neemt niet weg dat be langrijke politieke keuzes, voort vloeiend uit het college-programma, al in het meerjarenplan 1999-2002 zijn opgenomen. Samen met muziekschool Gerard Boedljn uit Hoorn organiseert de Texelse Muziek- en Dansschool een orkestproject, geïnspireerd op de bezetting van het bekende Metropoolorkest, een big band met andere (orkest)instrumenten. Inmiddels is bekend dat vanuit Hoorn veertig muzikanten deelne men, van Texelse zijde wordt een evengroot aantal deelnemers ver wacht. Met uitzondering van toetsenisten, kan iedereen die zo'n vier jaar een instrument bespeelt, meedoen; gitaristen moeten wel accoord- symbolen kunnen lezen. Het te spe len repertoire wordt binnenkort be kend gemaakt en zodra de Texelse deelnemers zich hebben opgege ven, worden de partijen verspreid Het orkest zal onder leiding staan Wouter Hakhof, leider van het Jazz Leerorkest uit Hoorn Het project wordt gehouden op vrijdag 26 en za terdag 27 juni. Vrijdagavond en za terdag wordt gerepeteerd in de aula van OSG De Hogeberg, waarna op zaterdagavond een concert volgt op de Groeneplaats Het programma zal aangevuld worden door twee muziekschoolorkesten uit Hoorn en mogelijkerwijs ook door Texelse for maties. Deelname aan het project is gratis, opgeven dient te geschieden voor 17 juni bij de Muziek- en Dans school, tel., 313493 Een 19-jarige motorfietser die maandagavond op de Redoute de controle over het stuur verloor, ramde met zijn motor een schrikhek. De man is met onbekend letsel naar het Gemini ziekenhuis overgebracht. De jaarlijkse kledinginzameling voor Mensen in Nood heeft dit jaar 5 200 kilogram opgebracht. Dat is 700 kg meer dan vorig jaar. De organisatie is medewerkers erkentelijk, evenals de Rotary, die ervoor heeft gezorgd dat ondanks twee kledingacties kort na elkaar alle belanghebbenden tevre den zijn. DONDERDAG 4 JUNI 1998 kennisoverdracht „Geen vat vullen, maar een vuur ont steken", trekt Nellie Engelaer een fraaie vergelijking. „Daarmee wil ik overigens geen afbreuk doen aan de andere scholen, want die zijn de af gelopen jaren óók veranderd Deze benadering van kinderen past in de tijdgeest." Als ouders tonen Irisabella Bakker en Anneke Schrama zich tevreden: „Er heerst een warme sfeer, open, be trokken, Het is een kleine school, die we met elkaar dragen Nieuwe ouders worden meteen gevraagd om te helpen. Ook hebben we het klasse ouderschap. waarbij één van de ouders als aanspreekpunt dient voor de leerkracht.' De Texelse Apotheek houdt van 8 tot en met 12 juni een themaweek over hoge bloeddruk. Geïnteres seerden kunnen aan de Wever straat in Den Burg terecht voor in formatie en advies. Twee punten worden benadrukt: de zorg voor regelmatig medicijngebruik („the rapie-trouwheid") en de rol van de diëtiste. In de persoon van Marja Westra heeft de apotheek sinds ruim een jaar een specialiste in huis. „Hoge bloeddruk is geen ziekte, maar een risicofactor voor hart- en vaatziekten. Je vóelt het niet. Meestal komen de mensen er bij toeval ach ter, bijvoorbeeld tijdens een sport keuring". legt apotheker Jan Klok uit. Het is echter niet de bedoeling dat de apotheek tijdens de themaweek de bloeddruk van bezoekers gaat me ten „We willen niet op de stoel van de dokter zitten Wel stellen we -in overleg met de huisartsen- drie bloeddrukmeters beschikbaar om uit te lenen. Dat is bijvoorbeeld bedoeld voor patiënten, die last hebben van In De Ferrever wordt zondag 14 juni een workshop Capoeira gegeven Daarin staan de basistechnieken van de vechtdans en de muziek centraal. De workshop duurt van 12.30 tot 15 30. De kosten variëren, afhanke lijk van het aantal deelnemers, tussen 25,- en 30,-. Vanaf 15.30 uur is er een demonstratie voor belangstellen den. Voor meer informatie of opgave, Menno Siebmga, tel. 030-2936161. In gebouw De Poort achter de Gere formeerde kerk in Den Burg tonen Bram Guiljam en Yolanthe Olthof van Vluchtelingenwerk woensdag 10 juni vanaf 20.00 uur dia's van hun reis naar Armenië en het leven van de teruggekeerde familie Mardanian De toegang is gratis witleias-hogebloeddruk. Zonder de spanning die ze bij de dokter voelen, kunnen ze nu een tijdje zelf testen." Service Ter verlaging van de bloeddruk kan de diëtiste een voorname rol spelen Sinds april 1997 heeft de apotheek Marja Westra (26) in dienst. Zij com bineert twee taken: apothekers-assis tente en diëtiste. Voor dit laatste heeft zij een 4-jarige HBO-opleiding ge volgd in Nijmegen. Haar specialisme, dat via de Texelse Apotheek als kos teloze service wordt aangeboden, blijkt op Texel in een behoefte te voor zien. „In mijn rol als diëtiste heb ik gemid deld één a twee consulten per week. Dat gaat dan om mensen met wie ik een afspraak maak om hun proble men te bespreken Daarnaast krijgen we veel losse vragen aan de balie", vertelt ze. „Mijn aanwezigheid wordt steeds meer bekend Mensen horen ervan op verjaardagen, maar ook verwijzen de huisartsen door." Medische achtergrond Haar taak omvat een breed gebied. De aandacht richt zich niet op dege nen die „gewoon' willen afslanken, maar meer op klachten met een me dische achtergrond Zoals hoge bloeddruk. In sommige gevallen is hiervoor een duidelijke oorzaak die te behandelen valt, maar verreweg de meeste patiënten hebben hoge bloeddruk zonder aanwijsbare reden Marja Westra: „In het eerste gesprek vertel ik wat de aandoening inhoudt. Verder gaan we het voedingspatroon na en kijken we hoe dat valt aan te passen Meestal volgen daarna nog eén of twee afspraken en na een jaar nóg eens.' Niet roken Onder meer leren de mensen hoe ze snel op de verpakking van levensmid delen kunnen zien of een product veel zout of vet bevat, zo laat Marja zien aan de hand van enkele kuipjes mar garine. Natuurlijk heeft ze nog veel meer aanwijzingen in petto. Dingen die de patiént zelf kan doen. zijn o a stoppen met roken, afvallen tot een bepaald gewicht, meer bewegen, vermindering van stress en maximaal twee glazen drank per dag gebruiken. Zuinig zijn met zout is één van de belangrijkste tips. Vooral kant-en klaar producten bevatten veel zout Een Nederlander consumeert per dag gemiddeld 9 gram keukenzout, terwijl drie gram al voldoende is. Drastisch minder zout eten verlaagt de boven- en onderdruk van het bloed. Verandering van levensstijl blijkt niet altijd eenvoudig Hoge bloeddruk moet daarom vaak met geneesmid delen worden verlaagd. Die moeten dan wel trouw worden ingenomen, en aan die regelmaat ontbreekt het nog wel eens. De Texelse Apotheek speelt met deze actie in op de nationale ..Bloeddrukweek'Wie al medicij nen gebruikt, wordt geadviseerd deze mee te nemen naar de apo theek. ,,Een paar biertjes maar", probeerde de 27-jarige automobilist, toen hij zaterdagochtend rond 1 15 uur op de Schilpbank in Den Burg werd aangehouden. De politie had geen boodschap aan 's mans verklaring en onderwierp hem aan een adem analyse Die wees uit dat de wette lijke marge van het gebruik van alco hol ruim was overschreden. Het leverde de zondaar een bon op. Zaterdag wordt in de bgm. De Koninghal de finale gehouden van het Ensemblefestival 1998 van de Muziek- en Dansschool. In totaal na men zo'n tachtig muzikanten, ver deeld over twintig ensembles, deel aan de drie voorrondes. Uiteindelijk bleven tien groepen over die zater dag zullen strijden om de eerste plaats. Door een vakkundige jury, bestaande uit Nel Eelman, Ruud Nooy en Gerard Smeenk. worden de deelnemers beoordeeld op muzikali teit, samenspel en presentatie. Ook wordt rekening gehouden met leef tijd en ervaring. De finale wordt opgeluisterd met op tredens van onder meer The Small Band. Bad Fire, Rampestampers, Mixorkest, Het Slappe Zakke Kwar tet en het speelorkest van de mu ziekschool, dat bestaat uit leerlingen uit het eerste jaar De presentatie is in handen van Betty Bakker, die met alle deelnemers een praatje maakt. De finale begint zaterdag om 19.30 uur. de toegang bedraagt ƒ5.-. Diètiste Marja Westra doet de ..boterkuipjes-test Patiënten kunnen op de verpakking van producten eenvoudig zien hoeveel zout en vet deze bevatten. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5