Grillige lente drukt stempel op landbouw Artaban" nieuw hart Maartenhuis L 17e Waddentoernooi nassaal evenement «I Zaal feestelijk geopend TEXELSE COURANT- vinkstermarkten gezellig druk odelspoorclub bestaat 10 jaar Jeugdtoernooi volleyballers Kofferbakmarkt ongekend druk Wat ik zeggen wou... Natrappen Armoe-foldertje Vergeetachtigheid kost veel geld Landbouw Sexualiteit centraal bij theaterstuk OSG Zandsuppleties in 1999 en 2000 Hoofdwond na crashende kart Rondje Texel ook muzikaal feestje Gaskastje kapot door aanrijding 55 Vlechtjes waren populair op de Waalder fancy fair. Op de voorgrond houdt Marscha Nooy zich bezig met het haar van Sophie de Lugt, daar achter vlecht Rlanne Schuyl het haar van Anne Martine van Kralingen DONDERDAG 4 JUNI 1998 njrkt: graaien in de broek van een wandelende grabbelton. uier dag eert rondje over het id ging. kon kiezen uit liefst markten. In De Waal hield de 'mei IJskaschool een fancy fair in Den Burg waren de meltjesmarkt van ZPC TX '71, neimarkt van de Vrije School en bloemenmarkt in de Waalder- at. Ondanks deze concurrentie het overal gezellig druk. te Waal begon de dag al vroeg: leien werden om kwart voor ze- t megafoon gewekt voor de lbonde. Na afloop keken ze in col naar een videofilm. Op de cy hir waren niet alleen de irs-orgamsatoren. maar ook di re oud-leerlingen actief met het namen van stalletjes, oliebollen to, enzovoort De bruto op- Ufivas ongeveer f4.000.- Na iet fan kosten blijft daar zo'n f3 000. - van over De rommeltjes brachten het mees! op (f 1.000.-1, de loterij bracht f700. - in het laatje Een deel is bestemd voor het bekostigen van de studie van Matius Morin, een Papoea-jongen op een HTS in Nieuw Guinea, die enkele jaren geleden door de IJska-school werd geadop teerd Ook in de mei vlaggetjes feestelijk versierde Waalderstraat kwam de drukle vrij vroeg op gang. Na afloop toonden de kraamhouders (Texelse bloemisten) zich tevreden over de bloemenmarkt, die voor het tweede jaar werd gehouden. ..Dit jaar was de markt qua omvang iets groter, mis schien maken we er volgend jaar nog wat méér vanaldus mede-organisa tor Wim Leijdekkers Koopjesjagers waren er op de tradi tionele rommeltjesmarkt van de zwemclub als de kippen bij. In het eerste uur werd op de Groeneplaats dan ook de grootste omzet behaald. Daarna trokken vooral de vers gebakken oliebollen de aandacht. Toen om half één het beslag op was. spoedde men zich naar de Waalder fancy fair om nog wal bij te halen De meimarkt van de Vrije School had voor jong en oud leuke attracties in petto De jeugd kon zich laten schminken en prijsjes graaien uil een wandelende grabbelton Sprookjes achtig was hel ..sterrenpaleis"in één der klaslokalen, waaruit kinderen in betovering weer tevoorschijn kwa- |el is komend weekeinde gast- tijdens het zeventiende Identoernooi, dat jaarlijks en Jtoerbeurt door één van de ei- -.llden wordt georganiseerd. Hoe- kl het evenement is bedoeld om londerlinge band te verstevi- JJ, zal de eindoverwinning fana- worden betwist. Strijdtoneel t de meeste van de dertien on- lelen is De Krim. Waddentoernooi is een massaal lement, waarop jaarlijks rond de fflnderd sporters en hun bege ts afkomen Texelse verenigin- hebben de afzonderlijke toer- 81 georganiseerd, de dinatie is in handen van een vijf- lige werkgroep, dit jaar voor het I in de huidige samenstelling n. De leden hebben gehoor ge in aan de wens om de wedstrij- dicht bij elkaar in de buurt af te spelen. Op die manier wordt Ie bewoners van de eilanden zo akkelijk mogelijk gemaakt »e vriendschappen te sluiten en weer op te poetsen, zoals de groep in het programmaboek jft Op Terschelling werd vorig op teveel verschillende lokaties oeld, waardoor de gezelligheid ver te zoeken was. Alle hoeken 'olie deelnemers en aanhang Ie bieden, worden alle hoeken aten van vakantiecentrum De benut. In de sporthal wordt uton en volleybal gespeeld, in Texelse Model Spoor Club viert a9 bel tienjarig bestaan met een "dag in het clubgebouw aan de Ideiweg 208a, bij de Zuivel- el( Het thema is dag- en nacht- ai Het gebouw is open van lot 17.00 uur eybalveremging Tevoko houdt a9 voor al haar jeugdleden een nooitje ter afsluiting van het sei- AHe mini's, A-, B- en C-jeugd vanaf 15 45 uur we||<onn jn sport- Uns Genoegen. Hoelang er gespeeld, hangt af van de op- s Inlichtingen bij Leontien ePut. tel. 310 291, de bistro zijn de bridgers actief, in paviljoen Paal 0 zoeven de dartpijltjes door de lucht en in de ver gaderzalen kraken de hersens van klaverjassers en schakers. Ook de tennissers en de golfers kunnen te recht op de voor hen geeigende ba nen op De Krim. Vissen en windsurfen gebeurt vanaf de aan palende stranden (respectievelijk paal 28 en 33), de voetballers meten hun krachten op het veld van SVC achter het Eierlandsche Huis. Voor slechts twee onderdelen moet écht worden uitgeweken. De biljartballen rollen op de lakens van dorpshuis De Hof in De Koog, deelnemers aan de hippische onderdelen zijn te vin den in en rond manege Akenburg. De nacht brengen de meesten door op De Krim. Ook wordt geslapen bij gastgezinnen. De aanvangstijden van de wedstrij den zijn niet overal dezelfde Op de meeste lokaties is zaterdag tussen het middaguur en halverwege de avond echter genoeg te zien. De wedstrijden van de badmintonners beginnen vrijdagavond al. Publiek heeft overal gratis toegang. Dat geldt ook voor de feestavond, die zaterdag om 20.30 uur begint in theater De Kiekendief De kofferbakmarkt die Eerste Pinksterdag werd gehouden op het parkeerterrein van zwem paradijs Calluna, gaf een onbe kende drukte te zien. Niet minder dan vijftig handelaars waren met hun auto naar het terrein geko men om hun waren aan de man te brengen. Mede dank zij het gun stige weer en de aanwezigheid van veel pinkstertoeristen, was ook het koperspubliek groter dan ooit. De auto's van de bezoekers stonden in lange rijen in de berm van de Schumakersweg. Er werden goede zaken gedaan, ook door de orga niserende Ijsclub van De Koog die per handelaar een tientje staangeld incasseerde. De eerstvolgende kofferbakmarkten worden gehouden op 14 en 28 juni Op 12 juli wordt voor het eerst een markt in de avonduren gehouden, van 18.00 tot 21.30 uur Op 26 juli volgt weer een gewone dagmarkt en op 9 augustus opnieuw een avondmarkt. De laatste kofferbakmarkten van 1998 zijn op 23 augustus en 18 oktober Het toernooi wordt zondagochtend om 10.30 uur afgesloten met de prijsuitreiking, ook in de theaterzaal. Wie de eindoverwinning in de wacht sleept, moet helemaal worden afge wacht. De winnaar van een onder deel verdient tien punten, de num mer twee acht, en zo aflopend naar twee punten voor de laagst geklas seerde. Wanneer een bepaald on derdeel slechts vier deelnemers telt, dan zijn maximaal acht punten te verdienen. Doen er nog minder mee, dan telt deze tak van sport niet mee voor de eindstand. Zoals het er nu naar uitziet, geldt dit alleen voor de bridgers. De Waddenbokaal wordt verdedigd door de sporters van Ameland, Texel werd vorig jaar derde. Builen ycraitmvnklijU-g'J >in de rr Directeuren STM en MJM, Niet alleen bij voetbal is natrappen onsportief. Mare Sleen, Oudeschild In het kader van de armoede bestrijding laat de gemeente even vijfhonderd foldertjes drukken voor de prijs van slechts ƒ9000.-. Vlot rekenwerk leert dat zo'n foldertje dan op ƒ18,- per stuk komt Als we er nu van uit gaan dat ruw weg de helft hiervan niet bij de doel groep terecht komt, maar via de folderrekken van bibliotheek, Stich ting Welzijn Ouderen en hulsartsen wordt meegenomen door verzame laars van ambtelijke idioterie, dan kost alleen het informeren van de doelgroep al 36,- per belangheb bende, ofwel ƒ40,- inclusief BTW. Het komt mij voor dat de mensen waar het hier om gaat meer gebaat zijn bij ƒ40,- cash dan bij een vier kleurenfoldertje met gouden letters Kortom, de enige die hier echt wijzer van wordt, is de drukker van de fol dertjes J A. Does, Oosterend. Een 36-jarige man uit Purmerend moest zijn vergeetachtigheid duur bekopen. Hij maakte met zijn echt genote maandagmiddag een fiettochtje over het eiland en besloot bij een bankje langs de Nieuw- men Volwassen toeschouwers kon den hun kooplust botvieren bij de rommeltjes, het rad van avontuur en de veiling. Veilingmeester Benno Bakker inspireerde de aanwezigen om flink tegen elkaar op Ie bieden. Het resultaat was ernaar de markt bracht netto f7.000.- op. De record opbrengst van vorig jaar werd hier mee overtroffen. (Foto's Frans Hopman Dit voorjaar was voor de agrari sche sector anders dan de voor gaande jaren. Het had wel iets van 1983. Ook toen bleef de regen val len en werden de meeste werk zaamheden uitgevoerd in de maand mei. Na een vrij droge win ter met nauwelijks vorst wees al les er dit jaar op dat het een vroeg voorjaar zou worden. Het pakte anders uit. Enkele agrariërs slaagden erin voor de regenperiode van april zomer granen en suikerbieten te zaaien en een enkel perceel aardappelen te poten. Deze vroege percelen laten dit nu in het veld zien door de ontwik keling van de gewassen. Maar de grootste oppervlakte bouwland werd eind april, begin mei bewerkt. Zo rond 15 mei waren de meeste lande rijen ingezaaid en de aardappelen gepoot. De natte en koele periode was erg gunstig voor de groei van de bloem bollen. Deze gewassen hebben de daarop volgende zeer warme dagen slecht doorstaan Dit is te zien aan de kleur van de bolgewassen, die op meerdere percelen al afrijpen. Of de opbrengst aan bollen voldoende is, zal bij de oogst blijken Aardappelopslag Verontrustend is de vele opslag van aardappelplanten in graan maïs, graszaad en bietenpercelen Deze geven kans op verspreiding van virusziekten en phytophtera (aardappelziekte). Dit geldt trou wens in dezelfde mate voor aardap pel-afvalhopen. Het aantal aanwe zige luizen voor verspreiding van virusziekten is reeds groot. De om standigheden voor ontwikkeling van de schimmel voor aardappelziekte zijn gunstig Daarom is het noodza kelijk dat er alles aan gedaan wordt dat de afvalhopen direct worden af gedekt Te gemakkelijk omgaan met deze praktijkkennis kan later zorgen voor teleurstellingen en extra, onno dige. kosten c.q. lagere opbreng sten. Het advies is de aardappelpercelen waar de planten reeds boven de grond staan zo snel mogelijk te be schermen tegen phytophtera en lui zen. Granen en graszaad De wintergranen hebben over het al gemeen een goede stand. Bij de wintertarwe worden de aren zicht baar; het meest geschikte moment om het gewas tegen aar- en blad- ziekten te beschermen. Bij de zomergranen wordt meeldauw en bladvlekkenziekte gevonden. Afhan kelijk van het weer zal hierop even eens een bescherming kunnen wor den uitgevoerd. Bruine roest in rogge kan bij de tetraploïderassen een behoorlijke opbrengstderving geven. Bescherming hiertegen wordt betaald door een hogere kilogrammenopbrengst. Zwartschimmels en meeldauw kun nen raaigrassen remmen in korrel opbrengsten. Uitvoering van een be scherming is lonend Snijmaïs Er zijn zeer goede praktijkervaringen „Tassen, vijf gulden, vullen wat je wilt!" Zwemclub-leden Slmone Toorenburg en Kelly Lexmond proberen de laatste marktbezoekers op de Groeneplaats over te halen Sexualiteit, opkomen voor jezelf, het respecteren van grenzen, geslachts ziekten en het onderhandelen over veilig vrijen. Het zijn onderwerpen waarmee niet iedereen goed weet om te gaan, constateert Willy Boer. vertrouwenspersoon voor sexuele intimidatie op OSG De Hogeberg. Landelijk onderzoek toont aan dat sexueel overdraagbare ziektes sinds tien jaar weer vaker voorkomen Om de kwetsbare problematiek voor mid delbare scholieren uit de taboesfeer te halen, geeft theatergroep Frappant dinsdag om 10.50 en om 13.15 uur voor de tweede klassen een voorstel ling in de Koninghal. Centraal thema is communicatie over sexualiteit. in aansluiting op de voorstelling krijgen de |ongeren de gelegenheid de so ciale vaardigheden op dit gebied te oefenen. Om het theaterstuk moge lijk te maken, verleende de gemeente subsidie. De combinatie Van Oord, Ballast Nedam en HAM-VOW heeft als laag ste ingeschreven voor de zandsuppleties die in 1999 en 2000 op het programma staan. Volgend jaar is het strand ter hoogte van Eierland aan de beurt en in 2000 di verse stukken tussen paal 9 en 24.5. De aanbesteding maakt deel uit van strandverhogingen langs de hele Noordhollandse kust, in opdracht van Rijkswaterstaat De combinatie schreef in voor een bedrag ƒ42.670.000 -. Een 38-jarige vakantieganger uit Es sen belandde Tweede Pinksterdag in het Gemini-ziekenhuis, nadat hij tijdens een ritje op de kartingbaan de bocht niet had kunnen houden. Het slachtoffer werd met wonden aan het hoofd naar de dienstdoende huisarts vervoerd. Deze achtte het raadzaam om er een specialist in het Gemini naar te laten kijken Niet alleen op het water, ook in de tent op het strand van paal 17 zal rond de 21 ste Ronde om Texel het een en ander te beleven zijn. Muzi kale topacts dit jaar zijn Bert Heerink en the Jigger Bigger Band, spreekstalmeester is Kees Schoenmaker. De Van Beurden Bluesband bijt donderdagavond om 20.00 uur het spits af Met een knipoog naar de zeilsport is er vervolgens een mode show. Vanaf 22.30 uur vertolken de Texelse Beatles Rob, Hans, Menno Ben de successen van hun hel den. De reeks optredens wordt afge sloten door Bert Heerink, die ooit deeluitmaakte van de succesvolle rockgroep Vandenberg en tegen woordig zijn stem regelmatig ver huurt aan de tv-reclames van bier merk Heineken. Vrijdag is er een gezellige avond voor zeilers en met-zeilers The Jigger Bigger Band verzorgt vanaf 21.00 uur de muzikale omlijsting. Op zaterdag begint het avond programma om 20 00 uur De zeilers, en zeker de winnaars, zullen met smart wachten op de prijs uitreiking, die rond 23.00 uur staat gepland. Veel anderen zullen zich verheugen op de optredens - voor en na dit hoogtepunt - van opnieuw the Jigger Bigger Band. Een vertrouwd beeld zijn ook dit jaar de verschillende verkoopstands in de tent. Publiek kan hier donderdag, vrijdag en zaterdag vanaf 10.00 uur terecht. De toegang is steeds gratis. Alleen voor het feestprogramma op donderdagavond zijn entreekaarten benodigd. Deze zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de winkels van Mantje in De Koog en Den Burg en kosten ƒ12,50. Wie de gok waagt aan de tent een kaartje te kopen, betaalt ƒ15.-. met lage doseringen van onkruid bestrijdingsmiddelen in snijmaïs. Met slechts 25 tot 50 percent van de geadviseerde hoeveelheid middel is het gewas onkruidvrij te houden. Hiervoor is het wel noodzakelijk dat de 'onkruiden in een zeer jong sta dium worden aangepakt. Behalve dat dit kostenbesparend is, blijkt uit praktijkonderzoek dat de droge stof opbrengsten per ha aan maïs hoger liggen. Enkele maïstelers hebben deze nieuwe ontwikkeling nog met over genomen Hier staat het onkruid reeds op gelijke hoogte met de maïsplanten. Ridder- en krulzuring In steeds meer graslandpercelen staat ridder- of krulzuring. Voor goed grasland is dit een ongewenste ont wikkeling. De opbrengst van gras land daalt erdoor en de voedings waarden van het geoogste product neemt af Er zijn goede mogelijkhe den deze ongewenste planten op te ruimen. Veelal moet de behandeling worden herhaald, het zal zeker niet in één keer lukken. De werkwijze is te vergelijken met die tegen akker distel/stekels. Rommel Nu alle gewassen in de grond zitten en de grasoogst van de eerste snede achter de rug is, kan de rom mel op de erven worden opgeruimd. Met een dag werk met trekker of shovel met wagen kan niet meer te gebruiken materiaal of afval worden opgeruimd Hiermee krijgt Texel een beter verzorgde indruk en het komt de kwaliteit van de landbouw op het eiland ten goede. Niet afwachten meet doen' Het oog doet wonderen. Jan Koolhof Bij het achteruitrijden ramde een 33-jarige automobilist uit Purme rend zondag in de namiddag een kastje, aangebracht rond een ap paraat dat de gasdruk reguleert. Dat gebeurde op het terrein van een vakantiebungalow aan de Bosrandweg. Het lek dat daardoor ontstond, werd provisorisch gedicht door gealar meerde brandweerlieden. Uit voor zorg zette de politie het stuk weg tussen de Pelikaanweg en de Schumakersweg tijdelijk af Technici van het gasbedrijf, die snel ter plaatse waren, zorgden er uiteinde lijk voor dat de schade binnen een half uur na de botsing was verhol pen. Ruim twee jaar geleden zat het Maartenhuis bij De Koog letterlijk in zak en as. toen het gebouw waarin alle vieringen plaatsvonden tot de grond toe afbrandde. Zon dag konden leiding en bewoners weer een blij gezicht trekken. Sa men met vele genodigden openden ze een nieuw gebouw, „Artaban'' genaamd. Het werd meteen feeste lijk in gebruik genomen met dans, muziek en toneel. „Het Maartenhuis heeft nu een hart' concludeerde spreker Nico Engelaer bij de opening „Vroeger stonden hier barakken. Nu is er een cirkel van nieuwe gebouwen, met als middel punt deze nieuwe zaal." Voorafgaand aan de officiële ingebruikname werd op de plaats van het oude gebouw een symbolisch vuur ontstoken. Engelaer haalde her inneringen op aan het vroegere on derkomen, dat niet alleen diende voor feesten, maar ook werd gebruikt als schooltje, therapieruimte en doop- gelegenheid. Zelfs is er eens iemand opgebaard, In november 1997 vond de grond1 steenlegging van het nieuwe gebouw plaats. „Toen heb ik gemerkt dat er ook een ander vuur op het Maarten huis werkzaam is. ledereen heeft flink geholpen om dit te realiseren", aldus Engelaer, Hij sprak de hoop uit dat de zaal drempelverlagend zal werken „Hopelijk wordt dit een Texelse zaal, waarmee we een bijdrage kunnen le veren aan het culturele leven op het eiland." Na deze woorden verrichtten Onno Kikkert en Ida Ezerman uit De Cocksdorp de openingshandeling Samen groeven ze op de plaats van het oude gebouw een „tor" uit, waarin het naambord verstopt zat. De naam „Artabansluit aan bij de andere ge bouwen van het complex aan de Ruyslaan. die zijn vernoemd naar de drie wijzen uit het oosten. Artaban was de minder bekende vierde ko ning. De afgelopen twee jaar was het im proviseren geblazen in het Maarten huis. Bij voorstellingen en bijeenkom sten moesten veel mensen in een kleine zaal plaatsnemen Nu hoeft dat niet meer. „Artaban" bood genoeg ruimte om iedereen te herbergen De aanwezigen konden genieten van harpspel euritmie (dans) en het to neelstuk „De vierde wijze uit het oos ten", vertolkt door bewoners van het Maartenhuis. Eén van de ouders van het eerste uur de heer Kick Faber. blikte terug op wat sinds eind jaren zeventig in het Maartenhuis tot stand is gebracht met de opvang voor ver standelijk gehandicapten. Hij noemde Artaban „de symbolische afronding van een lang proces". landerweg even uit te rusten Na een kwartier vervolgden zij hun weg, om zich pas in De Cocksdorp aangeko men te realiseren dat hun kostbare fototoestel nog aan de leuning hing. Haastig werd de terugreis onderno men, maar weer ter plaatse bleek dat dieven hun slag reeds hadden geslagen. Voorafgaand aan de opening werd op de plaats van het afgebrande gebouw een symbolisch vuur ontstoken. Op de achtergrond de nieuwe Zaal „Artaban". (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 9