Cjrocn j/wartsjexels in het hart TEX^|Eg9C>fcTRANT Seen vervolging ara-directeuren Duurzaam toerisme versterkt positie" Ruijslaan-pad vergt moeilijke beslissing Ballonnen bij viering Thijsse zit weer in de duinen (AZ&atttieiUefietid ~7exeC Wethouder tot Koger ondernemers: KORT Texels Rode Kruis (MHVl TEXELSE"?1COURANT Verschijnt elke vrijdag vanaf 19 juni t/m 28 augustus 1998 Advertenties VERDER AT INDIT ]\ummer •«■Jonge nachtegalen op Ensemble Festival 2 Gezelligheid troef op Waddentoernooi 2 Telers winterbloemkool slaan handen ineen 3 Wandelaar Han Bakker tracteert tijdens rondje 5 Buitentoernooi heeft eigen klimaat 5 Motie GroenLinks: Geen uitbreiding Defensie op Hors is een bij uitstek geschikt edom projecten op te zetten toonder het begrip „duur- taiisme". Natuurvriende- taiitsche activiteiten zijn fcngoed voor het milieu, honen ook de concur- positie van het eiland ver- uder Peter Bakker, die vri|dag aat|e over dit onderwerp hield ergadering van De Koog Bad- noemde voorbeelden van ini- o die als „duurzaam toeris- kunnen worden aangemerkt ral die de gemeente kan bij informatie en stimulering, makend van EG-gelden die beschikbaar zijn Op Texel n „Werkgroep Bevordering aam Toerisme" actief, die de mogelijkheden op papier gezel en die open staat voor ideeen. In de groep, onder terschap van Teso-directeur tafel, zijn onder meer verte- wdigd: VVV, EcoMare, provincie Noordholland, Gemeente, Recron. Teso en TVL. Ecolabel De bedoeling is per jaar minstens drie projecten aan te pakken Voor dit jaar staan op het programma toekennen van een „ecolabel" voor toeristische bedrijven die bijzondere aandacht geven aan het milieu, het bieden van de mogelijkheid om met de bus fiets en bagage mee te ne men, een systeem om te voorkomen dat op campings afval terecht komt inclusief de aanpak van zwerfvuil, en milieu- en natuureducatie op de veerboot Verder wordt aandacht gegeven aan promotie van Texelse producten, natuurexcursies door de eigen bevolking, het introduceren van een Texelse fietskar, spreiding van wisseldagen over de week, gra tis openbaar vervoer schoner Teso boottransport, stimulering gezond- heidstoerisme, natuurproductie op cultuurgrond, duurzaam bouwen, voorkoming van afvalbergen in de horeca en invoering van een leerlingen van de Vrije hooi in Den Burg lieten zater- 9 ballonnetjes op, voorzien n een naamkaartje zodat m vinders kunnen reageren. hetzelfde moment onthulde Luud Lemstra het fraaie iov/e naambord van de hooi Het was een der onder- ten van de geslaagde viering oh el 10-jarig bestaan van de hooi Vrijdagavond werd door Mink, van de School begeleidingsdienst voor Vrije Scholen een lezing gehouden die behoorlijke belangstelling trok Zaterdag was er in de school een ontvangst met di verse sprekers, presentaties van de klassen en een feest in en bij een tent met muziek, hap jes en theater De feestviering stond in het teken van het suc ces van de Vrije School die werkt volgens de pedagogische opvattingen van Rudolf Steiner. Begonnen met zes peuters in een huiskamer is de school uit gegroeid tot een stabiel instituut met 85 leerlingen. (Foto Harry do Graaf) Texelpas die recht geeft op open baar vervoer in combinatie met na tuur- en milieuvoorzieningen. Onder de noemer duurzaam toe risme vallen ook initiatieven van be drijven die bijvoorbeeld zonnecollec toren aanschaffen of hemelwater opvangen om dat te gebruiken voor was en toiletten. Vrij veel nadruk ligt op het voorko men van vervuiling door te stimule ren dat bedrijven artikelen verkopen waaraan geen of weinig verpakking is verbonden. Een eetbaar wafeltje als verpakking van consumptieijs heeft de voorkeur boven zilverpapier of folie Idee van een der onder nemers van De Koog Badplaats om te bereiken dat straten niet langer door kauwgom worden vervuild: Laten we voortaan géén kauwgum meer verkopen!". Wat betreft het aantrekkelijker ma ken van het openbaar vervoer wordt onder meer gedacht aan een .stam lijn" met diverse vertakkingen over een groot deel van Texel, waar elk kwartier een kleine of grote bus langs komt. De mensen hoeven dan niet meer op een dienstregeling te letten en betaling kan in een arran gement zijn opgenomen De NZH heeft over een dergelijk systeem een rapport gemaakt dat nog ver trouwelijk is. Het door Jan Wolkers te maken Thijssemonument laat op zich wachten door gebrek aan geld, maar een heel ander beeld ter na gedachtenis van dr Jacob Pieter Thijsse is inmiddels realiteit. Het staat in de duinen ten zuiden van De Koog aan het Seeting-pad, dat loopt van De Koog naar EcoMare en terug. Het is een initiatief van hotelier Harry Wuis, die er enkele tienduizenden guldens in heeft ge stoken. Het bijna levensgrote bronzen beeld is gemaakt door Taeke Friso de Jong uit Kamerik, die ook de maker is van het beeld van Gerrit de Haan in de hal van EcoMare Hij expo seerde eens in Wuis' galerie Het Posthuys, vandaar het contact. De hotelier had al lang geleden te kennen gegeven dat hij financieel wilde bijdragen aan een monument ter nagedachtenis aan Thijsse. .Maar dan moest het wel figuratief worden, dus voor iedereen herken baar als Thijsse. Het ontwerp dat Wolkers maakte was Iets totaal an ders en sprak me dus niet aan Ik vind dat hier een beeld moet staan waarin je Thijsse ziet in een voor hem typerende houding temidden van de Texelse natuur". Plek Dat laatste lijkt aardig te zijn gelukt Thijsse in brons zit met verrekijker in de hand in het terrein, zoals hij dat vroeger op Texel deed temidden van zijn scholieren die hij over de natuur vertelde De niet erg in het oog springende plek heeft nog even ter discussie gestaan Wuis voelde aan vankelijk voor een hoger punt in de duinen ter hoogte van het Maarten huis met uitzicht op zee. Maar om Auto bekrast. Een 29-jarige automobiliste die haar auto tijdens Pinksteren aan de Nikadel had gepar keerd, ontdekte dinsdag dat haar voertuig aan de achterzijde was bekrast. Tevens was het Opël-logo gestolen De gemeente heeft de subsidie van f225.000,- al te pakken, maar over de aanleg van het 900 meter lange fietspad langs het gedeelte Plevierstraat-,.Petronella" van de Ruyslaan in De Koog zijn nog geen definitieve beslissingen ge vallen. Probleem is dat Staats bosbeheer er weinig voor voelt om de voor het pad benodigde strook bos prijs te geven. Het pad kan er wel komen, maar dan moet de rijweg (die nu 5,20 meter breed is) worden versmald tot 3,30 me ter. De consequentie is dat op deze versmalde weg alleen nog eenrichtingverkeer mogelijk is. Staatsbosbeheer hecht waarde aan het bos op deze plaats omdat het veel moeite heeft gekost om het van de grond te krijgen Er staat niet al leen naaldhout maar ook loofhout, waaronder mooie halfwas eiken De gemeente heeft het versmallen van de rijweg om het fietspad moge lijk te maken niet bij voorbaat van de hand gewezen en ziet geen onover komelijke verkeerstechnische be zwaren Voor de bus is het in elk ge val geen probleem en voor de andere automobilisten is het moge lijk een circuit te rijden, met uitzon dering van een enkele aanwonende waarvoor ontheffing mogelijk is De ondernemers van de vereniging De Koog Badplaats bleken vrijdag ech ter verdeeld of tegenstander, toen het plan in de voorjaarsvergadering ter sprake kwam. Andere mogelijkheid Een alternatieve oplossing is de aanleg van het fietspad iets verder in het bos over een strook die nu wordt gebruikt als wandelpad en als werk- weg voor Staatsbosbeheer Die werkweg kan niet worden gemist. Een probleem is dat er weinig van het aan te leggen tegelpad zal over blijven als zware voertuigen van SBB er gebruik van maken. Aangezien De Koog Badplaats slechts de ondernemers van de Koog vertegenwoordigt, zal ook de rest van de dorpsgemeenschap over deze kwestie zijn zegje kunnen doen Met de dorpscommissie is af gesproken dat de plannen tijdens Dinsdag 16 juni houdt de afdeling Texel van het Nederlandse Rode Kruis de jaarlijkse ledenvergadering, waarvoor alle leden van harte wor den uitgenodigd. De vergadering be gint om 20.00 uur en wordt gehou den in het Rode Kruisgebouw aan de Jonkerstraat in Den Burg. Na de pauze wordt een film over een vrij williger vertoond ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11287 DINSDAG 9 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging, telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. tlNEMENTSPRIJS /56.90 PER HAI.F JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) ■LjaêiimfM Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van Sinds J»*r en dag voor kantoor en thuis NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spin baan 6 voor de vakantiekrant van 19 juni a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 10 juni a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. chtbank in Alkmaar heeft de Uur/eigenaar van het Para- jm Texel en de bedrijfsleider iidag ontslagen van rechts- ,'ging. Het duo stond terecht [denking van o.a. belasting- De rechtbank begreep niet ■Fiscale Inlichtingen- en Op- ngsdienst (FIOD) een onder had ingesteld, omdat de zaak ,as voorgelegd aan de ilinginspectie. De rechter ver- de het Openbaar Ministerie anklager daarom niet ontvan- HetOMging akkoord en gaat m hoger beroep. Het para- urn is nog in gesprek met de tingdienst. =r van justitie N van de Werf dat de zaak aan het rollen is ichtna twee tips die bij de FIOD ntwamen over eventuele ■en met door een gesprek met de twee verdachten, zoals de FIOD beweert. Het tweetal had in februari 1994 een gesprek met de belasting inspectie, omdat het een aantal za ken wilde regelen op belasting technisch gebied. De belastingadviseur van het duo, die als getuige optrad, was bij de bespre kingen aanwezig en was „zeer ver baasd" toen de FIOD later een inval deed. „Na de bijeenkomst hebben we de gespreksonderwerpen schriftelijk bij de inspectie ingeleverd, maar wij hoorden niets meer terug. Wij dachten dat het een puur vak technisch gesprek was Toen de FIOD het paracentrum met grote macht overviel, vroeg ik mij af wat er werd gezocht." Het gesprek met de belastingdienst vond plaats, omdat bij het bedrijf onduidelijkheid bestond over het hef fen van belasting over weekend- en andere hulpen en over de controle van de omzet met betrekking tot het vliegen met onbezette stoelen Daar naast was er een zogenoemde foto- pot, waarin geld terechtkwam voor het maken van foto's tijdens het parachutespringen. De pot werd door het bedrijf opgenomen en de parachutisten kregen een vergoeding voor het gebruik van eigen parachu tes. Het bedrijf wilde door het gesprek de zaken ,,zo goed mogelijk regelen met de belastingdienst'. De opsporingsambtenaar van de FIOD die bij de zaak was betrokken verklaarde dat hij met de twee direc teuren was gaan praten op uitnodi ging van een collega en niet naar aanleiding van tips. Hij beschikte ech ter wel over een briet van het para centrum aan de belastingdienst die was verzonden na het gesprek. Daarin bevestigde de directeur de besproken onderwerpen. De fiscus had daarna echter mets meer van zich laten horen, maar had wel een inval gedaan. Hierdoor twijfelde advo caat D. Fasseur aan de intenties van belastingdienst en verzocht hij de zaak niet ontvankelijk te verklaren De rechtbank volgde deze wens. De gemeente mag geen planologi sche medewerking verlenen aan uitbreiding van het oefenterrein voor Defensie op De Hors. Een motie van die strekking heeft GroenLinks toegevoegd aan de agenda van de raadsvergadering van vanavond. Aanleiding is de grote militaire oefening afgelopen week, die op het laatste moment is verplaatst. een openbare bijeenkomst in De Hof zullen worden toegelicht. Volgens wethouder Peter Bakker is een be slissing met alleen afhankelijk van wat de meerderheid van de Koger bevolking vindl „We proberen er re kening mee te houden, maar we hebben ook onze eigen verantwoor delijkheid als het gaat om verkeers veiligheid en natuurbehoud" (Advertentie) (Foto Harry do Graaf) vooral praktische redenen werd de nu gekozen lagere positie in een kuiltje naast het wandelpad beter gevonden. Karwei De familie Wuis, geholpen door ken nissen waaronder kunstenaar De Jong plaatste het zware beeld zaterdagochtend eigenhandig, na het in twee delen op een wagen te hebben aangevoerd Het staat op een sokkel van donker hardsteen, Noors kwartsiet. waarin de naam Thijsse is gegraveerd. Mogelijk komt in de buurt van het beeld of aan het begin van het pad dat erheen leidt nog een bord met uitleg over de be tekenis van Thijsse. Het Is de be doeling dat in september een soort onthulling zal plaatsvinden Om het beeld in de staatsduinen te kunnen zetten sloot Wuis met Staatsbosbeheer een contract in zake recht van opstal voor tien jaar Het tarief werd voor dit speciale ge val op nul gulden gesteld... Het stoort GL vooral dat Defensie er vooruitlopend op de vaststelling van het bestemmingsplan buitengebied „gemakshalve alvast vanuit gaat dat het gebied bij paal 6 is geannexeerd" De motie komt op een moment dat Defensie, het ministerie van Land bouw en de provincie van mening verschillen over de aanwijzing van militair oefengebied. GL constateert dat burgers in de broedtijd op De Hors voorzichtig moe ten zijn om de vogels met te versto ren. „En dat ook militairen van de Joost Dourlein Kazerne zich gewoon lijk aan dezelfde regels houden. An dere militairen lijken echter geen no tie te hebben van natuurwaarden, zoals die onder andere met de Natuurbeschermingswet worden ge waarborgd. Ook Defensie lijkt hier mee geen rekening te houden Op merkelijk is dat dit ministerie destijds geen bezwaar tegen de aanwijzing als staatsnatuurmonument heeft aan getekend Volgens GL staan de mili taire activiteiten haaks op de toeris tische promotie van het eiland, die wordt gesteund door de gemeente. (Advertentie)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1