In de leer bij een Zenmeester Telers winterbloemkool steken koppen bij elkaar F amilieberichten TEXELSE COURANT Lage prijzen drukten resultaat Wat ik zeggen wou. Zwaar geschut Paracentrum pakt de draad weer op rijzen regen voor Texelse ruiters Deuce huldigt drie kampioenen at ik zeggen wou... lidelijkheid Hors „Redding" in Eierlandse gat DINSDAG 9 JUNI 1998 De meeste telers van winter bloemkool hebben ondanks een redelijke oogst, een bijzonder ma tig seizoen achter de rug. Vooral de prijs van de groente liet het afwe ten, De handel had zich, nadat de twee voorgaande oogsten waren bevroren, ingedekt met buiten landse kool. Dit voorjaar konden ze niet meer onder de contracten uit en moesten ze de kool uit eigen land links laten liggen. Tot hun spijt, want de kwaliteit was vaak goed. De vooruitzichten voor vol gend jaar lijken beter. Dit zal blij ken tijdens een bijeenkomst voor telers en landverhuurders morgen (woensdag) om 20.00 uur in strandpaviljoen Paal 28. Ook nieuwe telers zijn welkom. Dit jaar mag voor veel telers dan een teleurstelling zijn geweest, de teelt van winterbloemkool biedt wel dege lijk perspectief, zegt Simon Stark. Dat de kwaliteit van de zestig hectaren die afgelopen seizoen werd uitgeplant wisselvallig was, kende verschillende oorzaken ..Het schortte op een aan tal bedrijven aan rassenkeus Daar door was er onvoldoende spreiding en tijd om de kool tijdig te dekken en te snijden. Tijdens de voorlichtings avond doen we in samenwerking met zaaizaadbedrijven enkele aanbeve lingen, waardoor het wel goed kan Stark, die met broer Frans zo'n vier bunder teelt, zegt uit eigen ervaring te constateren dat het wel goed kan. ..Voor een goede teelt komt een kun dige organisatie kijken Als die goed in elkaar steekt, kan de koolteelt op een gemiddeld akkerbouwbedrijf goed worden ingepast. Ook daarover gaat de bijeenkomst." Uit overleg met de groenteveiling maakt Stark op dat de Texelse kool ondanks het matige financiële resultaat voorde klok wordt gewaardeerd „We onderscheiden ons in positieve zin. Als de kwaliteit goed was, lagen onze prijzen ver boven het gemiddelde. Ze willen dol graag met ons verder. Om dat mogelijk te maken is het vol gens Stark, nodig dat de kooltelers, zowel de bestaande als de nieuwe, de koppen bij elkaar steken Omdat het in conditie brengen van de grond het nodige vergt, zijn ook verhuurders van land welkom Hij was streng en gunde haar zelfs nauwelijks de tijd om te eten en te slapen, toch vindt Geerthe Kloosterman dat ze een onver vangbaar geschenk van hem heeft gekregen. „Dankzij Akira heb ik een nieuwe start gemaakt. Ik ben me nu veel bewuster van mijn omgeving, voel me één met de natuur." De Texelse woonde in 1995 en 1996 enige maanden in Milaan, waar ze student was van de Japanse Zenmeester en kunstschilder Akira Tatsumura Kloosterman belandde min of meer bij toeval in de noord- Heren 3 - Henk Groen, Leo Saai, Jaap Krijnen, Cees Boeijen en Martin Land - had in de uitwedstrijd tegen Anna Paulowna genoeg aan twee wedstrijdpunten. Deze werden slechts moeizaam behaald, maar in valler Hans Witte won zijn enkelspel en Leo Saai en Martin Land de dub bel Dit team komt het volgend jaar uit in de vijfde klasse Ook Heren 4 promoveerde naar deze klasse. Maricus van de Wetering, Hein van Daalen, Dirk Panneman, Koos Doe- ven en Dirk Westerlaken wonnen al hun wedstrijden en werden met deze overwinning op HTC kam pioen Woensdag speelt het eerste kring team (Coby Kooiker, Danny van Rossum, Hannie Hoogenraad. Jane Klein Breteler en Loes Geus) thuis tegen Sluis één A om het algemene kampioenschap De eerste van de vier dubbelspelen begint om 9.30 uur. Uitslagen laatste speelronde: districts competitie: Dames 1-Heerhugowaard 1 4-2, Neckslag 1-Heren vet (zat3-1HTC 2-He- ren 1 0-6, Heren 2-Hoorn 4 (3-3), Anna Paulowna 3-Heren 3 4-2; Heren 4-HTC 13 6- 0, Spatter 2-Heren vet (zat.) 2-2, Jeugd t/m 14 |aar-'t Oghe 2 4-2; Landelijke competitie: ju nioren HSV 1-junioren Deuce 4-2 Kring competitie: basisschoolteam Deuce-jeugd Waarland (halve finale krmg-jeugdcompetitie) 5-7 (sets) JÜclilkhfiJ van Jc fcj-xlif Na enige jaren niet op Texel te zijn geweest, was het alsof ik weer thuis kwam Heerlijk, dat ruime land. de rust. de gemoedelijkheid Het is me vertrouwd, want vanaf mijn jongste kinderjaren kwam ik vrijwel ieder jaar op dit schitterende eiland. Mijn vader was hier tenslotte kind aan huis en ook hij hield zielsveel van Texel. We genoten van de duinen, de Schorren, de contacten met de oude Texelaars en vooral van de vo gels. De liefde leeft in mij voort en ik genoot ook nu weer evenzeer van de plasjes met kluten, visdiefjes en grote sterns, van de grutto's, de ju belende wulpen en de lepelaars Wat een schrik toen ik gisteren avond het zware geschut hoorde, af komstig van het militairen oefenter rein bij de Mok. wetende dat daar vlakbij grote sterns aan het broeden zijn; ik weet dat rustverstoring een grote, negatieve invloed heeft op het succes van het grootbrengen van hun jongen. Waarom moeten die oe feningen uitgerekend midden in het broedseizoen plaatsvinden? Dat er een militaire basis is op het kwetsbare Texel is al erg genoeg, maar het moet toch niet zo moeilijk zijn de schietoefeningen op een an der, voor de vogels minder nadelig, tijdstip te houden. De vogelstand is vergeleken met vroeger toch al zo achteruit gegaan. Laten we alsje blieft in stand houden wat er nog van over is, Marjon Strijbos. Velp. Italiaanse stad De bevriende Jacqueline Jimmink - die er als graveuse werkt - kende de Japanner persoonlijk en raadde haar aan een workshop bij hem te volgen toen hij in Nederland was. Akira was kenne lijk zo onder de indruk van Klooster mans werk, dat hij haar apart nam en zei ,Er zit een kunstschilder in je. Ik wil dat je naar Milaan komt.' Een hele eer, volgens Kloosterman, die vol enthousiasme over haar le raar vertelt: „Er komen kunstenaars uit de hele wereld bij hem, om weer in contact te komen met hun crea tieve innerlijke stroom." Discipline Veel mensen mogen de leer van Zen maar zweverig vinden, Akira hanteert een strikte discipline, on dervond ook Kloosterman. We be gonnen om twaalf uur s middags en werkten bijna in éen ruk door tot vier uur 's nachts, iedere dag weer Eten deden we even snel tussendoor Hij bleef maar op me letten, ook al had hij soms wel twintig andere studen ten. Als hij merkte dat mijn gedach ten afdwaalden, schudde hij me wakker. Anderen sloeg hij ook wel. Ik heb volwassen mannen zien hui len. Mij heeft hij nooit geslagen Dat laat je je als westerse vrouw niet ge beuren. denk ik." De kunstvorm die ze van hem leerde - en waarmee ze nu exposeert in het ontmoetingscentrum Burgwal 37 - heet Sumi-E De benodigde materia len zijn eenvoudig: inkt, helder wa ter, papier en een grove kwast, met een handvat van bamboe „De verf maak je zelf, met een inktsteen die z'n kleur afgeeft aan het water Om de juiste verhoudingen te krijgen ben je zó een uur bezig Dan is de verf te donker dan weer te licht. Vaak word je kwaad en wil je eigen lijk stoppen. Maar wanneer je klaar bent, ben je een groot deel van je in nerlijke weerstand - van de blokka des in je gevoel - kwijt", legt Kloosterman uit „Door de pure een voud en door alleen met zwart en wit te werken, krijg je weer een kleurige kijk op de wereld." Oeroud Sumi-E is een oeroude schilder kunst, die al in de dertiende eeuw door Zenmonniken werd beoefend. Favoriet onderwerp om te schilderen is altijd bamboe geweest „Schoon heid en kracht, meebuigend in een forse bries, wiegend in de warme stilte van de zon. geworteld in de vruchtbare aarde", dicht Klooster man. In Japan wordt Sumi-E als kunst ge zien. voor de Texelse is de schilder- vorm dat nog niet. „Voor mij is het proces belangrijker dan het resul taat. Door zo te schilderen, is mijn leven rijker geworden. Of het schil derij mooi is of met, vind ik minder belangrijk. Ik wilde mijn werk eerst ook helemaal niet exposeren Voor het ontmoetingscentrum aan de Burgwal maakte ze echter een uitzondering: „Ik beschouw dit als een spiritueel café, waar veel wordt gesproken over dat soort onderwer pen." Geerthe Kloosterman is eventueel bereid een cursus te geven. Geïnteresseerden kunnen haar bellen: tel. 06- 510 855 32. In Paracentrum Texel heersteen drukte van belang. Rond vluchten, springers, het seizoen is van start. Kortom, het leven gaat er z'n alledaagse gangetje Daaraan leek een inval door de FIOD eind november 1995 abrupt een einde te maken Nu de rechter ruim 2,5 jaar later van oordeel is dat die inval op on rechtmatige gronden is gedaan, kunnen Bob Rienks en Simon Woerlee weer opgelucht adem halen Toch is de schade groot. WoerleeWe hebben deskundi gen in de arm moeten nemen en héél veel moeten vergaderen, bij een advocaat of accountant. Vaak aan de overkant, maar ook thuis om de dingen die ons voor de voeten zijn gegooid te ont krachten. We hebben enorm diep in onze archieven moeten graven om alles te weerleggen. Aan een schadeclaim denken ze nog niet. ,,We zijn daar nu nog niet aan toe en steken liever onze energie in het drukke seizoen dat is losgebarsten. Komende de winter moeten we maar eens kij ken of we stappen gaan onderne men. Maar dat laten we dan lie ver aan de deskundigen over De twee tipgevers op wiens infor matie de FIOD de inval mede baseerde, hebben van het Para centrum niets te vrezen, aldus Woerlee. ,,Een aantal mensen heeft het er nog moeilijk mee. maar ik wil de kwestie het liefst zo snel mogelijk vergeten. Ik denk dat die jongens toch al met de nek worden aangekeken. Rienks heeft de meeste exempla ren van z'n wapenverzameling, een andere zaak waarvoor hij is vrijgesproken, inmiddels weer terug. Woerlee ..Alleen dat ouwe Russische boordkanon, dat ove rigens geheel onklaar is. houden ze nog achter De rechtszaak heeft het Paracentrum overigens niet alleen geld gekost.Door zo enorm diep in je eigen organisa tie te graven, leer je het bedrijf verschrikkelijk goed kennen Dat heeft een hoop kennis opgele verd. Een werk van Kloosterman waarover haar leermeester erg enthousiast was. Rust en be weging zijn in perfecte balans, vond de Japanner ,fok> joop Rommotsi Verdrietig om haar heengaan, maar met een be vrijdend gevoel dat haar lijden nu voorbij is, ge ven wij u kennis van het overlijden van onze lieve moeder, schoonmoeder en oma Maria Theresia Jas-Schrandt weduwe van C Th B W. Jas in de leeftijd van 66 jaar. Haar wilskracht en optimisme zullen voor ons een voorbeeld zi/n. Willem en Hanneke Mariska, Alain Diana en Paul Marjolijn, Frank René en Dieuwke Suzanne, Johnny Kees en Albert Hans en Patricia Jordy, Wesley Dorothé en George Rob en Yvonne Rody Bea Matty Carla en Rien Tessa 7 juni 1998 Correspondentie-adres W. B. C. Jas, Henri Dunantsingel 132. 1902 ED Castricum De samenkomst zal worden gehouden op vrijdag 12 juni om 12.30 uur in de aula van uitvaartcentrum Olandhorst aan de Oostrand- dreef te Lelystad. Aansluitend zal de begrafenis plaatsvinden op de Algemene begraafplaats aldaar. Er is gelegenheid tot afscheid nemen op de dag van de uitvaart van 12.10 tot 12.25 uur in bovengenoemd uitvaartcentrum. Na afloop van de plechtigheid kunt u de familie condoleren in éen van de onvangkamers al daar. Na een ernstige ziekte is overleden onze lieve broer en oom Pieter Quartel echtgenoot van Johanna J. Quartel-de Waal Geb 10-10-38 Overl. 7-6-'98 Texel Tiny Broekman-Quartel D Broekman t Dikkie Quartel Daan D. Quartel C. Quartel-de Ridder t de ..Ouden Bleijk" 85 2266 CE Leidschendam Sterven doe ie met ineens maar at en toe een beetje. En alle beetjes die je stiert. 't is vreemd, maar die vergeet je Het is ie dikwijls zelfs ontgaan, je zegtIk ben wat moe" Maar op een keer dan ben je aan je laatste beetje toe Bedroefd maar dankbaar voor alles wat hij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis van het onverwachte heengaan van mijn zorgzame man onze lieve pappa en opa Pieter Cornelis Bouthoorn op de leeftijd van 75 jaar A. Bouthoorn-Versteeg Alphen aan den Rijn. Sylvia en Hans Lisa Gemma Texel: Piet en Marion Michelle Tom Maikel Alphen aan den Rijn An|a en Max 3 juni 1998 Ouvertureweg 82, 2402 DZ Alphen aan den Rijn De begrafenis heeft inmiddels plaatsgevonden. m van ponyclub De Klep- tjes en rijvereniging De fdeuiters hadden afgelopen tod succes op het kring- rats in Den Helder. Zij na- stele prijzen en winstpunten raat huis. SJongeneel behaalde met haar nepony Snowy een drievoudige ■inning haar twee L-proeven de» beloond met een eerste en Sveede prijs (157 en 160 pun- en met een foutloos spring muis werd zij eerste in de klasse B Ook foutloos waren Nelda ren en Djowy (klasse B) en anne Dekker met Pasena ise L). waarmee zij beiden een Ie plaats behaalden. Met een af- «pen balk kwam Evelien Duin Topsy tot een tweede plaats in 1-springen voor E-pony's. Twee iuurpri|zen en winstpunten wa toor de B-ruiters Souwtje Witte Bimob (twee keer eerste, 167 165), Marjolijn Smidt met «kus (eerste en derde, 166 en en Lonneke Kikkert (twee keer 162 en 160), maar ook ska Witte (vierde prijs, 156) en Ellen (vijfde prijs. 155) gingen niet met lege handen naar huis. In de L-dressuur waren succesvol Rosanne Dekker met Pasena (tweede prijs, 162, wp 156), Dennis Kuiper met Flower (vijfde prijs. 162), Valerie Jongeneel met Laska (vijfde prijs, 159, wp 157) en Charlotte Boeijen (zesde prijs, 158, wp 160). Tot vreugde van De Kleppertjes be haalde hun viertal onder leiding van Bea Dekker-van der Brink een tweede prijs in de aldelmgsdressuur (134 punten). Ook De Waddenruiters waren met hun paarden goed vertegenwoor digd. In de hoogste Z2-klasse reed Annemarie van der Linde met Jeorieta met 188 punten naar een eerste plaats en met 177 punten naar een tweede Dochter Eva van der Linde haalde ook twee prijzen: een derde in de M2-dressuur (157) en met een foutloos parcours een derde in het B-springen Thirza Weel won met Jamos een eerste en een derde prijs (152, 161) in de klasse M1, waarin Saskia Verhulst een tweede prijs behaalde (148). In de L- klasse reed Tessa Blom met Hannelou twee winstpunten bijeen (tweede en vijfde prijs, 162 en 159). waardoor ze mag promoveren naar M1 In de klasse L behaalden ook Marleen Hoogenbosch met Donald een prijs (zesde prijs. 159) en Bianca van der Velden een winst punt (157). Anja Goënga haalde in de klasse B de goede score van 170 punlen; goed voor een derde prijs en twee winstpunten. En ook uit haar tweede proef haalde zij een winst punt (156). Annemieke Bos be haalde met Zimon in deze klasse 158 punten, goed voor een winst punt. Zij mag promoveren naar de L- dressuur. Werden vorige week al twee damesteams van tennisvereni ging Deuce kampioen in hun afde ling, zaterdag volgden twee heren en een jeugdteam. Alle drie de teams spelen volgend jaar in een hogere klasse van de districts competitie. Het gemengde |eugdteam - be staande uit Thijs Bol, Annette van Hattem, Arjen Gieze en Lisette Land - speelde zaterdagmorgen tegen concurrent 't Oghe De jongens moesten de overwinning aan de te genstander laten, maar wisten zich te revancheren in het dubbelspel Annette van Hattem en Lisette Land (de gehele competitie ongeslagen) bleken oppermachtig, waardoor met 4-2 het kampioenschap kon worden binnengehaald ogeh.verkgroep Texel is blij dat de militaire oefening op De Hors leblazen Toch zijn we blijven mei een grote onzekerheid. De er heeft zich namelijk niet over ilaatbaarheid van militaire oefe- 0 op de Hors kunnen uitspre- Wat mag Defensie wel en wat !h dit geval was de situatie vrij ''ik er was sprake van een mas- militaire oefening, waarvoor vergunning was aangevraagd, "tin de broedtijd van de dwerg- 1 waarvan recent was komen 8staat dat er in het betreffende d 21 paren op eieren zaten. wat zou er zijn gebeurd ter het een wat minder massale itg was geweest in een voorde wal minder kwetsbare tijd' s oefening dan ook zijn afge- tlangrijkste reden voor onze Brheid is dat momenteel nie- precies weel wat wordt bedoeld ■extensieve oefeningen", zoals het nieuwe bestemmingsplan !n genoemd. Weliswaar is keu- schreven dal er landmgsboten likopters aan mogen deelne- "taar hoe vaak en waar er met P'ers mag worden geoefend en irb'l "tag worden geschoten is astgelegd. Evenmin is duidelijk er wel en wanneer er geen nn|ng nodig is voor militaire oe- en in het deel van De Hors dat gewezen als Staatsnatuur- en' en waar - volgens de let- ln de wet - dier en plant met worden verstoord Duidelijk is Defensie met de inmiddels afgelaste oefening vooruitloopt op de aanwijzing in het nieuwe bestem mingsplan-van (delen van) De Hors als terrein met de bestemming „strand met militair medegebruik' Want officieel heeft het grootste deel van De Hors nu nog gewoon de be stemming „strand" En uit alles blijkt dat Defensie een geheel eigen inter pretatie van het begrip „extensieve oefeningen" heeft In de afgelopen weken noteerden leden van de Vogelwerkgroep vele militaire activi teiten. Waaronder oefeningen met laagvliegende Orions, schiet oefeningen waarvan de knallen op verschillende dagen tot in Den Burg waren te horen en stilhangende heli kopters vlak boven de visdieven- kolome in het kamp. Tijdens deze oefeningen is het be staande milieuconvenant tussen De fensie, de Gemeente Texel. Staats bosbeheer. Rijkswaterstaat en het Hoogheemraadschap geschonden op het punt van laagvliegen (de Orion's) en de helikopteroefeningen tijdens de broedtijd. Op basis van al deze waarnemingen constateren wij dat Defensie heeft getoond volstrekt onvoldoende rekening te willen hou den met de in de Mokbaai en op de Hors aanwezige natuurwaarden. De fensie stelt zich bovendien in deze kwestie arrogant op. zoals blijkt uit reacties in landelijke media Defen sie beschouwt De Hors als „regulier oefengebied". Als onderdeel van de inspraakproce dure over het nieuwe bestemmings plan heeft de Vogelwerkgroep, bij wijze van compromis, voorgesteld om het westelijk deel van de Hors de bestemming „strand met militair medegebruik" te geven. Op deze wijze zou het oostelijk deel van de Hors (hel Staatsnatuurreservaat, waar doorgaans de Dwergsterns broeden en dat ook als foerageergebied voor steltlopers van belang is) gevrijwaard kunnen wor den van verstoring door militaire ac tiviteiten. Tegelijk zou hiermee ook de geluidsoverlast als gevolg van mili taire activiteiten voor de inwoners van 't Horntje kunnen verminderen Om dat De Hors momenteel alleen de bestemming „strand" heeft en de militaire oefeningen ter plaatse min of meer worden gedoogd, zou hiermee ook een einde kunnen komen een planologisch kromme situatie. We gingen er twee weken geleden nog van uit dat wanneer een degelijk beheersplan zou worden opgesteld en de defensieactiviteiten zich zou den beperken tot het westelijk deel van De Hors de natuurbelangen niet al te veel zouden lijden. Uit alles blijkt dat als De Hors de be stemming „strand met militair mede gebruik" krijgt, we regelmatig grote oefeningen mogen verwachten En omdat het meestal om kleinere oefe ningen zal gaan waarschijnlijk ook nog onaangekondigd. De Texelse politici hébben echter nog steeds de mogelijkheid voor een andere koers te kiezen door defensieactiviteiten te beperken tot het minst kwetsbare deel van De Hors of, beter nog, door deze helemaal niet meer te accepte ren. In ieder geval dient zeer duide lijk te worden omschreven wat er wordt verstaan onder „extensieve oefeningen" Het bestuur van de Vogelwerkgroep Texel jarig en dus afgekeurd exem plaar dat Biem Vlaming van de kotter Cornelia Maria gehad ge schonken aan Juttersmuseum Flora. Het zal daar worden ten toongesteld waarbij een video film wordt vertoond om de wer king in gevat van schipbreuk duidelijk te maken De dinghy, die zeer compact is opgeborgen in een soort bus, blaast zich au tomatisch op als hij in het water terecht komt Het reddingsvlot is voorzien van een tent en aan boord bevinden zich vuurpijlen, lichtfakkels. rookpotten, zakken drinkwater. voedselpakketten en andere zaken waarmee schipbreukelingen kunnen over leven Bijna alles werkte goed. zodat een mooie reportage kon worden gemaakt Dat het vlot niet nieuw meer is. bleek echter ook. Niet alle vuurpijlen veroor zaakten een lichtkogel en een der luchtcompartimenten bleek lek. zodat het vlot na een kwar tiertje halt was weggezonken Ruimschoots op tijd konden de schipbreukelingen overstappen op De Vriendschap die aan de demonstratie had meegewerkt. De kustwacht was tevoren op de hoogte gesteld om misverstan den te voorkomen. (Foto Harry de GraatI 'endtnghy dreef zondagmiddag üid in het Eierlandse Gat. vlak ij de Texelse vuurtoren. Aan oord jonge mensen die de aan- scltl trokken met vuurpijlen, jitlakkels en rooksignalen. 'an schipbreuk was echter een sprake. De dinghy was ditsl De Vriendschap van Sil ton te water gegooid om te aden gedemonstreerd voor lecamera's van TV Texel. Hel idditigsmiddel was een over-

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3