riSLDIRE Vijfde tandarts op Texel hard nodig" Varroamijt oorzaak van bijensterfte „Ondanks het rotweer: fantastisch evenement" r», UVOCll /WUfts fêXCl S lïl fOCt VJ UVt^ Door toenemende werkdruk: VERDER TVTlimmo, IN DIT ]\ummer •fr Havo-scholieren rekenwonders 2 Niet meer inhalen van en naar boot 5 Ambassadeur Chili kreeg rondleiding 5 Stel gaat op Curagao roofvogels opvangen 6 •frTexels Vrouwenkoor viert jubileum 6 Golfbaan moet extra gasten trekken 7 Bedrijfje verzorgt dorpswandelingen 7 Extra controle op betaald parkeren Bijlage 100 jaar Texelpromotie Speciale aanbieding! texelse'Rcourant DUINKER J£f SJ£) SJJU Gj NJ ftuuj.umuijjng»w Per bus of fiets naar het Rondje ekendheid aan sluitingstijden via lichtkrant J\orszel Gas! Landbouw treft geen blaam Fors verlies voor Texelse imkers Jaap Vlasblom wordt opvolger dominee Betting Hulde voor trouwe vrijwilliger Toon Spanning bij paal 17 neemt toe iERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11288 VRIJDAG 12 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv )aan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 T Advertenties/abonnementen/bezorging: t E E 1. E a VERSCHIJNT DINSDAGEN VRIJDAG t J lEMENTSPRIJS/56.90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERSf\,60 Redactie, tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd Joop Rommets, tel. 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) Mensen die op zaterdagen en koop avonden hun auto meenemen bij het winkelen, moeten er rekening mee houden dat de gemeente de ko mende tijd extra controleert op de naleving van het betaald parkeren. Daarvoor zullen extra controleurs worden ingehuurd. In juni 1898 namen drie Texelaars het initiatief voor een gidsje over het eiland voor vreemde bezoekers. Precies 100 jaar later vervult de VW Texel een voorbeeldfunctie voor anderen. Genoeg reden voor de Texelse Courant om op 31 juli een bijlage uit te brengen in het teken van honderd jaar Texelpromotie. Prominent on derdeel van de gevarieerde en luchtige bewaarspecial is een promotiewedstrijd, die in samen werking met de WV wordt ge houden. De winnaar krijgt een prijs die beschikbaar wordt ge steld door de Rabobank. Uitge ver Langeveld en De Rooy stuurt de Texelse ondernemers volgende week een brief over de mogelijkheden die de special hen biedt. Redactie en de acquisitie gaan vanaf maandag op pad. (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... Hoortoestellen Audirc Texel, Koetebuuri 4, Oosterend (Advertentie) C/rttM Tjurt Jïlrll u bd kirt. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: MOTORSERVICE RECLAME - FOTOGPAFÉ - VORMGEVING NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. De organisatie verzoekt bezoe kers van de Ronde om Texel zo veel mogelijk met de fiets of het openbaar vervoer naar paal 17 te gaan De bussen stoppen bij hoeve ..Uit en Thuis' Vandaar kan men gratis met een treintje naar het strand Bovendien zet de NZH morgen kleinere busjes in. zodat het publiek zo snel mo gelijk kan worden aan- en afge voerd, Als veel mensen met de auto gaan dreigt een verkeer sopstopping Evenals in andere jaren geldt éénrichtingsverkeer op de wegen nabij paal 17 Het strand is te bereiken via de Californièweg De start is om 10.30 uur, de briefing voor de zeilers om 8.30 uur De finishtijd is afhankelijk van het weer. ixelse tandartsen hebben de en zó vol, dat zij geen nieuwe nten van buitenaf meer aan- m. Slechts voor jongeren die it de schooltandverzorging itromen en studenten die op terugkeren maken ze een ndering. Al een jaar zijn de irtsen op zoek naar verster- maar tot dusver heeft nie- I zich gemeld. De gemeente niddels om steun gevraagd, r meer wordt gestreefd naar andarts die 's zomers bij de iche post in De Koog toeris- ihandelt. hebben ons plafond bereikt", andarts Kars van Karsen toe zijn collega De Winter nemen jere ti|d geen nieuwe patiënten aan, de tandartsen mveen en Meuleman hebben e onlangs ook besloten Mo- lel worden wekelijks circa tien nen geweigerd. .Onder ie palienten verstaan we overkanters die op Texel komen wo nen. We adviseren hen naar de tandarts in hun oude woonplaats te gaan. Mensen die al jaren met bij ons in de praktijk zijn geweest ver wijzen we door naar Den Helder. Maar ook daar wordt het krap." Het betreft namelijk grotendeels een landelijk probleem Door de betere tandheelkundige zorg duurt het lan ger voordat mensen aan een kunst gebit toe zijn ,,Wat je langer be houdt, heb /e langer in onderhoud", vat Van Karsen fraai samen De tandartsen hebben hierdoor méér werk en per patiënt hebben ze min der tijd. Landelijke norm Op Texel zijn er vier tandartsen op 13 000 inwoners. „Daarmee zitten we per praktijk precies op de lande lijke norm van 3 250 Maar hier zorgt het toerisme voor extra druk. Daar naast is op het eiland dankzij de goede schooltandverzorging sprake van een hoge saneringsgraad. Het aantal mensen dat zich elk half jaar voor controle bij de tandarts meldt, is hier zeer groot." Een groep die nu buiten de boot dreigt te vallen, zijn de asielzoekers. „Die help ik alleen bij acute pijn- klachten. Aan volledige sanering kan ik met beginnen, want ik kom al nauwelijks aan mijn eigen patiënten toe", aldus Van Karsen. De zoektocht naar een vijfde tand arts duurt nu een jaar De vacature is aangegeven bij zorgverzekeraar Umvé en bij de Nederlandse Maat schappij van de Tandheelkunde Tot dusver heeft memand gereageerd. Volgens Van Karsen komt dat door dat het aantal studenten tandheel kunde met is afgestemd op de groei van de bevolking en de toegenomen werkdruk. Ook de eilandpositie kan een drempel vormen. Brief aan b en w De nijpende situatie was reden om een brief te schrijven aan het college van b en w Raadslid Pieter de Groot (D66) informeerde deze week naar de stand van zaken tijdens de rond vraag van de raadsvergadering Na mens zijn collega's stelt tandarts Hans de Winter In de brief dat het ook de verantwoording van de Texelse gemeenschap als geheel is om het probleem op te lossen. De Winter wijst op de vergrijzing van de Texelse tandartsen en wijst op het gevaar dat eén van hen onder de Bnspubliek in De Koog wordt uidezomer bij wijze van proef een lichtkrant geïnformeerd Ifdewerking van de 1-2-3-rege- IDebak komt boven de Dorps- llte hangen en is een initiatief Jfrils Langeveld. De eigenaar De Beerekuil vreesde voor fnelant van bezoekers die niet n dat het bedrijf sinds 1 ja- [geen nachtcafé meer is. weente stelt wel enige eisen lichtkrant, die drie meter bij centimeter meet. De bak moet minste 4.20 meter boven de hangen en mag uitsluitend i gebruikt voor informatie over sluitingstijden. Reclame- chappen zijn dus niet toege- Als voorwaarde geldt boven- lal vooraf over de tekst wordt 9d met de gemeente. Om een isachtige aanblik" te vermijden. TOr alles dat precedentwerking «orden voorkomen, aldus het snlebesluur. De toestemming ot I november van dit jaar. waal vooraan op de boot biereerste auto volgas kei- wegscheuren geeft een ge- '9e kick bij terugkomst op 't Je ware Tesselgevoel. a' vanaf het bovendek heb Meeste kans om nog net da/ het stoplicht op rood W de Pontweg op te vlie- krap voor die motorfiets en ^ant voorop blijven' Tessels 'n Scheur ÓndernemingI bezielt ons toch om als gek- van de veerboot af te rijden a' we uren op de snelweg barder hebben gereden Mdat je domweg als eerste e rotonde (waarover binnen- Meerwilt zijn Onverschil- en onverantwoord in volle angs de file racen of nog er, eigenwijs met je auto Mend over het fietspad. Het dagelijks. Prima dat er Mnaalverbod voor het eer- hi hdn de Pontwe9 komt. W symptoombestrijding. 9asgeven, vooral tussen dat werkt echt Horszei De plotselinge sterfte van bijen volken, een maand geleden op Texel, blijkt te zijn veroorzaakt door de gevreesde varroamijt. Een onderzoek dat de Algemene Inspectie Dienst (AID) naar de zaak instelde, wijst dat uit. De AID sluit uit dat de bijen door landbouwgif zijn gedood. De schade is overigens veel groter dan vorige maand naar buiten kwam; de varroamijt heeft bij vrij wel alle Texelse imkers een slach ting aangericht. De AID verrichtte het onderzoek naar aanleiding van klachten van drie imkers, die samen in één klap meer dan tien bijenvolken verloren. Vermoed werd dat de bijen waren besmet door bestrijdingsmiddelen op een veld krokussen in polder 't Noorden. AID-inspecteur Ton Hoogeboom kwam al spoedig tot de conclusie dat het landbouwgif niet de oorzaak geweest kon zijn. Voor imker Harry Ellen, die bij het onderzoek betrokken was. was dat eveneens snel duidelijk. „Tussen het bespuiten van de krokussen en de sterfte zaten wel drie tot vier we ken. Op zich betrof het voor bijen geen schadelijk middel. Vliegbijen kunnen wel de geur ervan meene men. Dan komen ze de kast met in en sterven ze buiten. In dat geval gaat dus niet een heel volk dood, zoals nu is gebeurd," Ellen is blij dat de landbouw geen blaam treft. De Texelse bijen- Jaap R A Vlasblom uit Utrecht volgt dominee Betting op als predikant van de Nederlands Hervormde ge meente De Waal, De Koog en Den Hoorn. Vlasblom heeft het beroep dat de kerkenraad op hem heeft uit gebracht aangenomen, zo maakt de NH gemeente bekend. Op korte ter mijn hoopt de kerkenraad een ge meente-avond te houden waarop de gemeenteleden nader kennis kun nen maken met Vlasblom en zijn echtgenote Naar verwachting zal de bevestiging tot predikant aan het eind van de zomer plaatsvinden. Hierover moeten echter nog nadere afspraken worden gemaakt. houders hebben met veel boeren juist een goede relatie. Namens de Texelse Bijenvereniging is Ellen contactpersoon Hij spreekt met de agrariërs af hoeveel kasten er per akker worden geplaatst. Als een boer zijn gewas wil bespuiten, wor den de imkers ingelicht, zodat ze hun bijen kunnen binnenhouden In sommige gevallen werden de bijen tevens geïnfecteerd door de schimmel Nosema, zo constateerde de AID Maar hoofdoorzaak is de varroamijt. Dat blijkt uit het onder zoek van de monsters honingraat, broed en stuifmeel die op Texel zijn genomen. „Bij het monster darren broed bleken praktisch alle cellen te zijn besmet met varroa". schrijft het onderzoekscentrum Ambrosius- hoeve uit Hilvarenbeek, dat door de AID voor het onderzoek werd inge schakeld. Natuurlijke bestrijding Jarenlang was Texel gevrijwaard van de varroamijt, die in de rest van Nederland een spoor van ellende achterliet. Toen de mijt drie jaar ge leden toch het Marsdiep overstak, besloten de imkers tot bestrijding op Lees verder pagina 7 De weergoden gooiden donderdag roei in het eten van de recordpoging van de gebroeders Bouscholten Vandaag proberen ze het opnieuw. toon van Meerwaarden werd gisteravond bij voor ruim 25 Jaar trouwe medewerking. hoge werkdruk bezwijkt. Gehoopt wordt dat de gemeente de vestiging van een vijfde tandarts kan bevorderen middels het aanbieden van woon- en/of praktijkruimte. In het tandheelkundig centrum in Den Burg is geen plaats voor de nieuw komer. Een ander idee is om de bus van de Jeugdtandverzorging 's zo mers in De Koog neer te zetten, zo dat gebitsbehandelmgen niet in de Medische Post hoeven plaats te vin den. De komst van een mondhygiëniste per 1 september kan alvast voor enige verlichting zorgen. Van Kar sen ,;ln eerste instantie zal zij ons werk uit handen nemen. Maar uitein delijk leidt méér aandacht voor het gebit tot méér handelingen Ook nu geldt weer: wat je langer behoudt heb je langer in onderhoud Een vijfde tandarts op Texel blijft daarom hard nodig." het mschrijfbureau door de organisatie van de avondvierdaagse in de bloemetjes gezet (Foto Frans Hopman) De 615 wandelaars hielden hel gis teravond niet droog. De feestelijke inhuldiging in Den Burg viel door de overvloedige regen in het water Ook dinsdag waren de deelnemers nat geregend ..Toch maakte dat niet uil. want het was niet koud en de sfeer was goed", vertelt mede-orga- nisator Ben Roest Over de opkomst toont hij zich tevre den ..Er waren twee deelnemers minder dan vorig jaar. De voor inschrijving was met geweldig, mede als gevolg van schoolreisjes. Maar maandag bij de start schreven er nog meer dan 300 in Normaal loopt het tegen de 200. dus dat was gi gantisch. De deelnemers deden de eerste avond woonwijk De Mars aan. wal zeer werd gewaardeerd omdat velen daar zelden komen De tweede tocht voerde richting De Waal en de derde naar de Westen en het bos. Gistera vond volgde de traditionele afsluiting door het Hogeberg-gebied Er kan geen avondvierdaagse voor bij gaan. of Toon van Heerwaarden is van de partij. Niet als wandelaar, maar als controlepost Al ruim 25 jaar knipt of stempelt de trouwe vrij williger onderweg de kaarten van de deelnemers Liefst sta ik op een punt waar alle afstanden langs komen, dan heb ik het lekker druk. Ik geniet van alle verhalen die je dan hoort. Ja, ik hou er altijd voor vrij. In al die jaren heb ik maar éen keer ontbroken, toen moest ik s avonds werken", vertelt Toon. Gistermiddag vóór de start van de laatste tocht, werd hij tot zijn verrassing in de bloemetjes gezet door het bestuur van wandelsport vereniging Het Gouden Boltje. Bo vendien kreeg hij voor zijn verdien sten een speciale speld van de NWB (Nederlandse Wandelsport Bond) Golven van drie meter hoog en windkracht zes uit het zuidwes ten. De weersvoorspellingen voor komende zaterdag zijn net zo inktzwart als het wolkenpak gisteren boven het strand van paal 17. Ronde-voorzitter Ina Schrama blijft niettemin optimis tisch. ,,De hele week kloppen de weersvoorspellingen al met. Op Texel is het weer altijd nèt even anders. Dus waarom zou het hier zaterdag geen goed zeilweer zijn?" Volop spanning dus onder de vele catamaranzeilers aan de vooravond van de Biggest Catrace of the World. Ervaren Ronde-zeilers weten het zaterdag, en niet eerder, is de dag van de waarheid. Een jaar of drie geleden zaten de zeilers immers ook op vrijdagavond met kromme tenen. De Noordzee was toen ongekend onstuimig. Die nacht viel de wind weg en de volgende morgen was de zee als een spiegeltje. Wedstijd- leider Edwin Lodder tuurt naar de bijna verlaten zee en de vele boten op het strand. Donderdag tegen de avond lagen er al zo'n 450 Slechts een paar waagden zich door de he vige branding „De zeilers worden wat onrustig De grote vraag is na tuurlijk. wat gaat het weer doen? Als de noordwester vandaag en morgen blijft staan dan heb je zaterdag een flinke zeegang Of de Ronde door gaat hangt af van de combinatie wind en zee. Mochten de omstan digheden er zaterdagmorgen zwaar uit zien, dan zal ik minder ervaren zeilers bij de briefing aanraden aan de kant te blijven. Maar het is nu nog koffiedik kijken." In het donkerste scenario komen de zeilers helemaal met op zee De wedstrijden die deze week voor de Spinnaker Formule 18 cup op het programma stonden, werden we gens de slechte weersomstandighe den afgeblazen. Donderdag stond er redelijk wind, maar gezien de ver ontrustende vooruitzichten durfde de organisatie ook het traditionele Lees verder pagina 7

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1