Raad wil in gesprek blijven met Defensie ïhaalverbod van loot tot rotonde Asbest oude disco strop voor gemeente VVD wil wijziging grens stiltegebied Texel 'n exotisch stukje Nederland" ^IIP Motie Groen Links „te scherp" Chileense ambassadeur: _j"DE WOGER LICHT KRRNT^ kükên KOPET1 yjEG-WEzew tidiozendmast vindt plaatsje Stiehl mag winkel in bedrijf maken Funshoppen, 'n beere-goed idee Rechter geeft Tijssen gelijk Overdreven regelgeving voorkomen" Gevarieerde kunst in zomers De Waal Hondenwedstrijd \Yat ik zeggen wou... Oorlog? Menno TEXELSE^" couRANT. KIFT P10VCOEU 'WO^HOt LIEVERD Ik iWlL NOG EVErt DRRR ~~V SHOPPEfKSr^J gemeenteraad wil de proble- jn rond het militair gebruik van Hors oplossen in overleg met lensie. Een voorstel van oenLinks om voortaan geen bewerking meer te verlenen aan leningen buiten het terrein van „fleinkazerne, kreeg dinsdag- end tijdens de raadsvergadering en steun. De andere partijen inden zich wel bezorgd over de natie, maar vonden de GL-motie ier gaan. enUnks gebruikte in de motie sipe formuleringen. Volgens de jaging het bij de oefening die ige week op De Hors zou plaats- jen vooral om „promotionele amentswaarde" en was Defen- bezig om het hele gebied tot paal annexeren". edelen uw zorg. maar dit gaat een bruggen te ver", reageerde bur- neester Van Rappard, die de raad iseerde de motie niet over te ne- Hi| wees erop dat de oefening alleen was bedoeld als generale ililie voor de viering van 750 jaar Haag, maar dat het ook een dzakelgke coördinatietraining van diverse kriigsmacht-onderdelen el. Rappard legde uit dat Defen- wèl rekening heeft gehouden met de natuurbelangen. „Inder daad mag men eigenlijk niet verder dan paal 5. Maar blijkbaar kunnen de dwergsterntjes niet zo goed le zen, want die zitten bij paal 5 te broeden. In het militaire terrein dus... Vandaar dat we hebben ge adviseerd om uit te wijken naar paal 6", aldus de burgemeester, die Defensie overigens had aangera den helemaal van de oefening af te zien omdat deze in het broed- seizoen veel weerstand en onbe grip zou oproepen. Wat prompt gebeurde. Afspraken Van Rappard stelde dat sprake is van „een tegenstrijdigheid van belangen, waarbij het evenwicht soms zoek is". Hij riep Defensie op zorgvuldig om te gaan met de natuurwaarden An dersom moet echter ook respect wor den opgebracht voor de belangen van het leger. GL-woordvoerder Arthur Oosterbaan toonde hiervoor begrip. „Maar het gaat ons nu om de wijze waarop De fensie zich opstelt Dit is in strijd met alle afspraken. Niets ten nadele van de Dourleinkazerne, die wèl rekening houdt met de natuur, maar de laatste maanden gaat het te ver Deze mo tie is een signaal aan Defensie dat ze omobilisten die op de Pont- I rijden, moeten er rekening houden dat ze niet overal rmogen inhalen. Voor het tra- Molwerk tot aan de kruising Hoornderweg geldt daar ia! deze week een verbod op. hel stuk tussen de Hoornder- en Akenbuurt mag niet har- lwiden gereden dan 60 kilo- lei per uur. De maatregelen genomen door de provincie, oog op de verkeers- ghekf. toestie kwam vorig najaar aan irde. tijdens een ontmoeting tus- vertegenwoordigers van ge- 'e en provincie Mondeling toen gevraagd wat Gedepu- e Staten - als eigenaar van de Keg-van een inhaalverbod zou (n. Kort daarna werd pools- Ite genomen en volgde overleg de politie Kennelijk is vervol- ■ang op de maatregelen ge il want ook bij de gemeente sindsdien mets meer verno- Onlangs werd een briefje uit ontvangen en in een adver- van de provincie in de Texelse ant van dinsdag werd het be- openbaar gemaakt. tef Wezenland in Den Burg is week de nieuwe zendmast todio Texel geplaatst. De stel- verd in zes delen van zes me egeleverd en gemonteerd door drijf Pylonen de Kerf uit het ■he Bazel. Een medewerker broadcast partners uit Ter- •o zorgde voor de bevestiging e entenne. Meijert Boon zette ■vaarte met een kraan op z'n Inclusief betonnen voet en v meet de zendmast 41 me- 'e uitzendingen van Radio tip inmiddels hervat. (Foto Joop Pommels) Opvallend is dat het inhaalverbod geldt voor het hele traject van de boot tot aan de rotonde „Wij dach ten eerst alleen aan een verbod op het rechte stuk tot aan de Redoute. Dat nodigt uit tot hardrijden en het is er vaak onrustig na aankomst van de boot. Maar de mensen van de provincie vonden ook het stuk daarna - tot aan de rotonde - gevaar lijk. wegens de bochten en de ver schillen in hoogte", legt Jan Frederici van de gemeente uit. Snelheid Ook de maximumsnelheid wordt aangepast Op het traject tussen de Leemkuil en de Akenbuurt gold al sinds mensenheugenis een limiet van 70 kilometer. Frederici: „Die da teerde al uit de tijd dat de maximum snelheid in Nederland nog niet be stond. Op Texel mocht je toen in de winter zo hard als je wilde en 's zo mers met harder dan 80 Alleen voor dat stuk Pontweg gold die 70- kilometerregel In de nieuwe maatregel vervalt de li miet tussen de Leemkuil en de ro tonde, omdat men bij de provincie meent dat de rotonde al voor ge noeg afremming zorgt. Tussen de rotonde en Akenbuurt gaat een li miet van 60 gelden. „Dat is gebrui kelijk in Nederland voor wegen waarvan op andere trajecten 80 mag worden gereden. Een limiet van 70 wordt alleen gehanteerd op gedeel ten van wegen waar je 120 mag." De nieuwe regeling is in principe een „definitieve" Wel kan binnen zes weken bezwaar worden gemaakt Dit dient te geschieden bij de Hoor- en adviescommissie. Postbus 123, 2000 MD Haarlem. zich aan de afspraken moeten hou den Belemmerend Volgens de burgemeester zou deze opstelling eerder belemmerend wer ken Hij zag meer heil in verdergaand overleg. Van Rappard kreeg hierbij steun van de andere raadsfracties. „Er is nu een discussie gaande over het gebruik van De Hors in het kader van het bestemmingsplan buiten gebied Dat kun je met zomaar afbre ken", meende Hans Roeper (PvdA). Hij pleitte voor betere coördinatie tus sen de verschillende krijgsmacht-on derdelen, zodat niet „zomaar" een oefening in het broed- c q. toeristen- seizoen kan plaatsvinden. Daarnaast wees hij erop dat minister De Boer Thomas Stiehl krijgt van de ge meente medewerking om in zijn bedrijf aan de Laagwaalderweg een winkel te beginner Het gaat volgens het college om kleinscha lige verkoop van audio- en video apparatuur. antennes en huishou delijke spullen. Voorwaarde is wel dat de verkoop een ondergeschikt onderdeel is van zijn bedrijf. „De verkoop zal de bedrijfsmatige activiteiten juist overheersen", vreesde Pieter de Groot (D66). die als enige bezwaar maakte. Zijn sugges tie om eerst een structuurvisie voor dit deel van De Waal te ontwikkelen, ging wethouder Schilling (ruimtelijke ordening) wegens de geringe om vang van het gebied een brug te ver. „Het is er nu een troosteloze bende, ik hoop dat het er wat opfleurt," De bestemmingswijziging die nodig is, moet nog worden goedgekeurd door de provincie. van VROM onlangs heeft aangekon digd om de vergunningen voor mili taire oefeningen in de Waddenzee opnieuw kritisch te beoordelen. Gezien deze landelijke discussie op perde Pieter de Groot (D66) dat het OOW (Overleg Orgaan Wadden eilanden) actie moet ondernemen richting betrokken ministeries. „Dat heeft meer impact dan deze motie." Burgemeester Van Rappard be diende hem op zijn wenken. „Dat gebeurt al via een overlegorgaan waarin Waddengemeenten, provin cies en rijk zijn betrokken Scheermes Jan Koolhof (CDA), Dick Drijver (Texels Belang) en Martin Trap (VVD) schaarden zich achter het standpunt van de burgemeester. Trap nam het op voor Defensie. „Een paar weken geleden zijn we bij een oefening we zen kijken. Het landingsstrand is af gezet met scheermes-prikkeldraad. Daar gaat niemand overheen. Wel broeden er vogels, blijkbaar hebben die dus geen problemen met de mili tairen En ot de oefeningen nadelig zijn voor Texel als toeristeneiland? Ach. sommigen hadden misschien best een gratis vliegshow willen zien Door het gebrek aan steun besloot GroenLinks de motie met in stemming te brengen Oosterbaan „Wel zou den we willen dat Defensie net zo zorgvuldig zou handelen als de raad van Texel." De voormalige discotheek Question blijft een blok aan het been van de gemeente. Er zijn wel gegadigden, maar een serieus bod op het met asbest ver timmerde pand is nog niet ge daan. De rechter is bovendien van oordeel dat Melchior Tijssen op terechte gronden het koop contract met de gemeente heeft ontbonden. Door deze uitspraak draait de gemeente ook nog eens op voor de proces- en de juridi sche kosten die Tijssen heeft ge maakt. De ondernemer uit Den Burg zag in de oude disco een onderkomen voor zijn bedrijf in telecommunicatie- en computerapparatuur. Pas toen hij als hoogste inschrijver eigenaar werd van het pand. ontdekte hij dat er op verschillende plaatsen asbest in het pand was verwerkt. Het verwij deren hiervan zou volgens een of ferte 103.000.- vergen, een kosten post die Tijssen te ver ging. Toen gesprekken met de gemeente over een eventuele oplossing voor de on dernemer niet het gewenste resul taat hadden stapte hij naar de rech ter. De gemeente op haar beurt stuurde Tijssen een claim, als ver goeding voor de ambtelijke kosten Verborgen gebrek Volgens het Alkmaarse arrondis sementsgerecht had de gemeente Tijssen moeten inseinen over de aanwezigheid van asbest. De wet vereist immers dat de verkoper van dt verborgen gebrek had kunnen weten en Tijssen hierover in kennis had moeten stellen Op basis hier van had Tijssen het recht om de koop eenzijdig ongedaan te maken. De rechter oordeelde dat de claim van de gemeente ongegrond was. Een uitspraak die de gemeente op een extra onkostenpost van bijna 1 000,- kwam te staan. Volgens Tijssen is de schade die zijn bedrijf heeft geleden groter dan al leen de juridische kosten. „Alleen al de tijd die ik er zelf in heb gestoken en niet aan mijn bedrijf heb kunnen besteden En ik heb hangende de procedure geen financiering kunnen krijgen om een ander pand aan te kopen." Tijssen wil hierover met de ge meente om de tafel. Als het niets op levert, bestaat de kans dat hij op nieuw naar de rechter stapt. Op dit moment zou de gemeente in onderhandeling zijn met een andere gegadigde voor het oude Question. Voorlichter Piet Zoon wil hierover verder geen mededelingen doen Een besluit van de vorige raad sluit uit dat er opnieuw horeca-activitei- ten in worden gevestigd. Over even tuele sloop van de disco en bestem ming voor woningbouw wil Zoon met speculeren Een bont gezelschap bestaand uit musici, zangers en een danseres geeft zaterdag 21 juni in het kerkje van De Waal een zomerconcert. Aanleiding is niet alleen het begin van de zomer, maar ook de nieuwe expositie van Galerie Langewaal. Medewerking aan het concert wordt verleend door Marijke Witte en Rob Manse (zang) en Wim Luiken (orgel), Gerhard Smeenk en Johan Ran (viool en orgel), Zanggroep Texel, organist Frans Visser en Maarten Elzinga en Jean Pierre Gabriel (trompet en or gel). Margriet Henrard danst. Het concert begint om 14 00 uur. Later in de middag spelen Wim Klein Breteler, Bouwe Kuiper en Wim de Bruin Ierse volksmuziek in de tuin van de galerie. De expositie wordt enkele dagen eer der geopend en is te bezichtigen tus sen 16 juni en 25 juli. Het gaat om diverse kunstvormen - van brons tot keramiek - van een tiental kunste naars. Galerie Langewaal is van dins dag tot en met zaterdag geopend tus sen 11.00 en 17 00 uur Gedurende de expositie hangen in De Worstelt- ent kleuretsen van Kees de Waal In de vorige krant werd melding ge maakt van een wedstrijd voor hon den bij de tam. Dekker in Eierland. Deze wordt niet zaterdag 21 juni, maar zondag 21 juni gehouden Zo n honderd bedrijven of instel lingen die zijn gevestigd in zoge naamde stiltegebieden op het ei land, moeten straks wellicht een milieuvergunning aanvragen. Oorzaak is een nieuwe verorde ning van de provincie. De staten fractie van de VVD pleit er bij monde van Piet Zoon voor de grenzen van de stiltegebieden zo danig aan te passen, dat de dorpskernen er buiten vallen. Om overdreven regelgeving te voor komen, pleiten de liberalen ook voor een gedoogbeleid. De VVD heeft geen kritiek op het fe nomeen stiltegebieden. maar wel op de onzorgvuldigheid bij de begrenzing. De VVD vraagt Gede puteerde Staten de kaarten aan te passen. Zodanig dat de echte stilte gebieden, bijvoorbeeld waardevolle natuurgebieden, in stand blijven, maar dat dorpskernen er buiten val len. „Hiermee worden bedrijfs matige activeiten daar gefrustreerd. Je kan bijvoorbeeld geen hamer meer op het aambeeld slaan", aldus Zoon. Tot dusver is het zo dat bedrijfs activiteiten worden getoetst aan de 1 Algemene Maatregel van Bestuur (AMvB), waarin beperkende voor schriften waren vastgelegd. Bedrij ven in een stiltegebied komen nu in de uitvoerige procedure terecht voor een milieuvergunning Bijvoorbeeld het timmerbedrijf van Pieter Jan Kooger in De Waal. Maar ook een gasdrukregelstation in het buiten gebied. Gedogen Mocht de provincie dit stiltebeleid handhaven, dan pleit de VVD ervoor voor bedrijven in deze gebieden te gedogen, zodat ze geen milieu vergunning hoeven aan te vragen „Onze partij is in het algemeen geen voorstander van gedogen. Maar in dit geval is overdreven regelgeving slechter dan afspraken maken met de ondernemers over storende acti viteiten." De liberalen maken zich sterk voor „ontbureaucratisering". GS beantwoorden binnen enkele weken de vragen van de VVD w -- Tijdens een van mijn vele bezoeken aan Texel lag ik heerlijk rustig in mijn tent. Plotseling een serie zware ont ploffingen. Een aanslag7 Een onge luk7 Oorlog7 Mariniers vonden het noodzakelijk om die nacht een oefe ning te houden naast natuurgebied De Hors. Overdag mag ik in dat ge bied niet rondlopen om de broedende vogels te verstoren. Nu gingen die zelfde vogels massaal de lucht in. Hun nachtrust is hevig verstoord, net als de mijne Ik begrijp dat het land goed moet worden verdedigd, in ver band met dreigende kernbom-activi teiten in India en Pakistan. Maar dat Texel door de VVV wordt aanbevolen als eiland van rusten ruimte komt nu wat lachwekkend op mij over. Kunnen deze oefeningen niet worden aange kondigd7 Dan kan ik bijtijds een an dere vakantiebestemming zoeken Jelle Goes, Amsterdam De Chileense ambassadeur Luis C Pascal (rechts) en zijn vrouw Ximena waren op Texel Oe gast van Santiago en Isabel Gonzales Hier nuttigen zij een lunch in EcoMare. „Menno Stam, Den Burg Is er be halve zijn vrouw eigenlijk iemand geïnteresseerd in zijn mening? Hielke Bruining. De Koog. Luis G. Pascal, ambassadeur van Chili in Nederland, bracht vrijdag een informeel bezoek aan Texel. Samen met zijn echtgenote Ximena liet hij zich rondleiden door Santiago en Isabel Gonzales uit Den Burg, die van Chileense af komst zijn. De ambassadeur be zocht overdag EcoMare en het Maritiem en Jutters Museum en beleefde een gezellige avond in de Eiland Galerij van Niek Welboren en Kerstin Edelmann. Sinds augustus j I is Pascal als am bassadeur in Den Haag werkzaam. „In Nederland leven ongeveer 2.500 Chilenen", vertelde hij tijdens een lunch in EcoMare „Dat waren er 7 000, maar velen zijn na het einde van de dictatuur teruggekeerd. Van degenen die nu nog in Nederland wonen, heb ik al velen ontmoet, maar ik ben nog maar bij weinigen op be zoek geweest." De uitnodiging van het echtpaar Gonzales accepteerde hij echter graag. „Texel is 'n exotisch stukje Nederland. En het schijnt hier prach tig te zijn", glimlacht de charmante diplomaat Politiek Pascal leerde Santiago en Isabel Gonzales kennen tijdens een bijeen komst voor Nederlandse Chilenen op de ambassade. Hij toonde belang stelling voor het feit dat Isabel politiek actief is: bij de laatste gemeente raadsverkiezingen stond zij nummer drie op de lijst van de PvdA. „Mijn vrouw zat in Chili ook in de po litiek. Dat was moeilijk, want het is daar een mannenwereld. Buiten Isabel ken ik in Nederland geen an dere Chilenen die politiek actief zijn. Wel heeft minister Melkert een Chileense vrouw en bekleden sommi gen hier hoge functies Paaseiland Pascals voorganger als ambassa- (Foto Frans Hopman) deur bracht al eens een bezoek aan Texel, wat verband hield met de Paaseiland-expositie van Niek Wel boren De Texelse kunstschilder bracht begin jaren 90 enige tijd door op het eiland in de Grote Oceaan, dat eigendom is van Chili Na thuiskomst liet hij door een bevriende beeldhou wer van Paaseiland een echte „moai" in de tuin van de Eiland Galerij ma ken Het imposante beeld is sindsdien een opvallende verschijning langs de Postweg Bij het voorgaande bezoek werd gerept over een mogelijke vriendschapsband tussen Paaseiland en Texel, maar dat is vervolgens in de schoenen gezakt. Desgevraagd zei Pascal dat het idee van een vriendschapsband hem aan spreekt Hij is zelf eens op Paaseiland geweest en steunde een foto-exposi- tie in Utrecht over dit onderwerp. Naast versterking van de economi sche band tussen Nederland en Chili, richt de ambassadeur zich ook op de culturele band. Hij hielp al diverse evenementen organiseren op gebied van literatuur, muziek en fotografie Wellicht dat op Texel ook een expo sitie of iets dergelijks kan worden georganiseerd. Wethouder Peter Bakker, vrijdagavond één van de gas ten in de Eiland Galerij, nodigde de ambassadeur en diens vrouw alvast uit voor een officieel bezoek VRIJDAG 12 JUNI 1998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5