Peter en Lisanne: niet bang voor roofvogels „Mensen moeten denken: daar wil ik bij horen" TEXELS E® COURAN] Sponsors? Vrouwenkoor: 15 jaar zangplezier (j cslaagd Wie bezorgde envelop terug? Jubileumconcert dinsdag 23 juni TEXELSEg COURANT' BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorgi Ritueel zweten Waterfeest peuters Internationale expositie Texelsi papierkunstenar; Eilandcompetitij tennis afgeslotei Collecte gehandicapten Er zit risico aan en we verdienen er met zoveel mee, maar het is héél boeiend". Peter van der Wolf (35) en zijn vrouw Lisanne Aerts (33) verruilen Texel voor Curasao, waar ze voor tenmin ste drie jaar de beheerders worden van een roofvogelcentrum. Ze zullen zich bezig houden met opvangen, verzorgen, trai nen, kweken en revalideren van bedreigde roofvogelsoorten en met de dieren educatieve demonstraties geven voor scho lieren, toeristen en andere bezoekers. Het centrum maakt deel uit van het 2000 hectare grote Christoffelpark op het westeli|ke deel van Curapao. Dit nationale park is een opgeheven kalklandschap waar onder andere het witstaarthert leeft, tal van vogels en acht soorten vleermuizen Foto graaf-illustrator Peter van der Wolf maakte in 1995 kennis met park manager Chris Schmitz toen bioloog Lisanne in het naburige Colombia voor haar promotie onderzoek deed naar koralen Peter maakte negen maanden lang films en foto's van de flora en fauna. Andere wereld Hij vertelt enthousiast over de natuur die hij voor de lens kreeg Natuur rijk heel anders dan bij ons. Daar leeft bijvoorbeeld een soort kerkuil die endemisch is, dus alleen daar voorkomt. Verder kreeg ik te maken met de witstaartbuizerd. de Ameri kaanse torenvalk de Curapaose velduil. de kuifcaracara, de slecht valk en de visarend". Veel van deze vogelsoorten zijn be dreigd. mede omdat erop wordt ge jaagd De vogelbescherming laat op Curapao te wensen over. De Neder landse Vogelwet 1936 en andere op bescherming gerichte wettelijke maatregelen (zoals de ..rode lijst") gelden op het Caraibische eiland niet of nauwelijks. Er wordt wel aan bescherming gedaan maar die is niet erg consequent De algemeen voorkomende naaktoogduif is be schermd, maar diverse veel zeldza mer roofvogelsoorten niet". Attractie De opvang van zieke en gewonde vogels in het roofvogelcentrum is daarom zinnig. Net als bij de zee honden van EcoMare is het tevens een toeristische attractie waarbij be zoekers tegen betaling welkom zijn. Extra attractief wordt het door de de monstraties die Peter en Lisanne moeten verzorgen. Zoals het door een afgerichte roofvogel laten „slaan" van een (namaak)komjn. Momenteel verblijven in het centrum ongeveer vijftien vogels Peter en Lisanne hebben onlangs in Engeland en Duitsland instructie ge had in roofvogelcentra. Het kwam neer op een soort valkenierscursus, al is het beslist niet de bedoeling met valken te gaan jagen. Wond Van de cursus in Duitsland kwam Peter terug met een gewond ooglid, het gevolg van een conflictje met een witkopzeearend „Die snavels en klauwen zijn niet ongevaarlijk Als zo n arend grijpt, oefent hij een ogenblik een druk uit van 300 kg per vierkante centimeter. Om zo'n beest te dragen heb je een handschoen nodig die gemaakt is van drie lagen dik leer Evengoed gaat er wel eens wat mis De meeste mensen die we tegenkwamen in de centra waar we in de leer zijn geweest, hadden wel een paar littekens". Lisanne „Grote roofvogels zijn intelligent en zeer gevoelig. Je moet met gestresst of onzeker zijn als je ze benadert, want dat hebben ze direct door". Peter en Lisanne ontvangen voor hun roofvogelwerk geen hoog sala ris Ze blijven daarom ook op ander terrein actief Peter doet foto- teken en filmwerk waarmee hij inmiddels aardig naam heeft gemaakt. Hij pro duceerde onder andere ansicht- Het roofvogelcentrum op Cura pao heeft het financieel moeilijk Er zijn onvoldoende middelen voor enkele noodzakelijke in vesteringen, zoals een grote kooi Peter van der Wolf en Lisanne Aerts hopen daarvoor sponsors te vinden Een beroep op Vogelbescherming Neder land was vergeefs. Volgens Peter huldigt deze organisatie het standpunt dat zieke en ver zwakte vogels beter kunnen worden afgemaakt dan opge vangen. Wie hulp wil bieden kan Peter en Lisanne tot 17 juni bereiken in Deurne. telefoon 0493-313792. kaarten en een CD-Rom van Euro pese vogels. tekende en fotografeerde voor vogelboeken, magazines een folder van het We reld Natuur Fonds en maakte een schitterende serie tekeningen voor een educatief spel. Zojuist werd be kend dat in december van dit jaar het fotoboek „Nature Colors of Curapao" uitkomt met diverse door Peter gemaakte foto's Texelse loopbaan Op Texel werkte hij geruime tijd bij EcoMare, waar hij dieren verzorgde, exposities inrichtte en bezig was in de educatieve dienst. Daarnaast was hij acht seizoenen voor Staats bosbeheer vogelwachter in De Muy. De kennismaking met Texel dateert van zijn prilste jeugd, toen hij met ouders, broer en zusje acht jaar ach ter elkaar de vakantie doorbracht bij de familie De Graaf Hij rommelde daar eens in de boekenkast en zag naast een serie Tom Poes-boeken het bekende vogelboekje van Bruun staan. Toen hij ging bladeren ont waakte de passie die de rest van zijn leven heeft beheerst Ook de ken nismaking met Lisanne (die op het NIOZ bezig was om voor Rijkswater- al wilden we niet tijdens kerkdiensten optreden omdat al genoeg Texelse koren zich daar op richten." Wederzijds Na de komst van Arie Groen werden meer bewerkingen in het repertoire opgenomen. Groen zorgde bijvoor beeld in de close harmony stukken zelf voor de arrangementen. De diri gent kwam erbij in 1986 na een ge zamenlijk optreden van de Texelse dames en het Helders Mannenkoor, waar hij destijds de scepter zwaaide. Enkele weken voor het concert in schouwburg De Kampanje viel dingente Riet Buisman uit, waarna Groen werd gevraagd om in te vallen. Met de pas afgestudeerde musicus klikte het meteen. Het begin van een lange samenwerking, die nu al twaalf jaar duurt en van beide kanten nog steeds goed bevalt „Wederzijdse affectieluidt de verklaring Dat geldt ook voor pianist Fred Jansen, die het koor deze maand precies tien jaar begeleidt Riet Buisman werd benoemd tot ere lid Zij was een drijvende kracht en bracht het koor tot bloei. Het enige andere erelid tot dusver is Martha Bakker-Dros Van de eerste leden zijn er nu nog zo'n vijftien over. Met 58 leden be reikte het Vrouwenkoor de top. Mo menteel zijn het er 55 .Qua omvang zijn we tevreden Maandagmiddag is een gunstige repetitietijd voor veel vrouwen, dat speelt ook een rol. De gemiddelde leeftijd is de afgelopen jaren gedaald, maar |ongere leden zijn altijd welkom", aldus de bestuurs leden Marianne Dapper (voorzitter) en Ina Platte Volgens de oudere garde beschikt het koor nu over „een jong, fris bestuur", dat flink aan de weg timmert Ronselen, zoals bij de oprichting, is wat hen betreft niet meer nodig. „Ge woon een concert geven dat klinkt als een klok. De mensen moeten den ken: daar wil ik bij horen", is de over tuiging van Ina Platte. Nieuwelingen kunnen altijd de eerste weken gratis komen kijken, luisteren en meezingen, zonder verdere ver plichting. Ina Platte „Je leert je gren zen verleggen Het geeft gewoon veel plezier om samen aan iets te werken en om daarmee naar buiten te treden. Het enthousiasme is groot en als groep presteren we steeds beter." Daan Koopman uit Den Burg slaagde deze week aan de fotovak school te Apeldoorn voor het vak diploma fotograaf met specialisatie reclame- en portretfotografie. Aan 't Noorderhooft-college in Den Helder is Bibi van der Slikke ge slaagd voor het diploma 1ste da mes- en herenkapper. Ze is 18 jaar oud en werkzaam bij Cocky's Kap salon in De Koog. Tot haar verrassing kreeg Gerda Rüngs uit De Koog onlangs een en velop terugbezorgd, die ze zelf twee weken geleden had gepost. Het be trof een envelop met betalingsop drachten, gericht aan de Postbank in Arnhem. Bij de postbus had ze 'm keurig in „overige bestemmingen" gedeponeerd, iemand leverde het poststuk echter persoonlek weer bij haar thuis af. Gerda Rungs zou graag in contact komen met de on bekende vinder. Haar telefoonnum mer is 317 572 „Na een concert hebben we altijd nog nieuwe leden gekregen ver telt Annie Dogger trots. Zij is één van de dames die al vanaf het eer ste uur deel uitmaakt van het Texels Vrouwenkoor, dat nu vijf tien jaar bestaat. Begonnen met 35 liefhebsters, is het koor uitge groeid tot een 55-koppig gezel schap. Plezier heeft altijd voorop gestaan. „Zingen maakt blij. Als ik maandagochtend wakker word, denk ik: vanmiddag hebben we weer repetitie, héérlijk!" Tijdens de pauze van zo'n maan dagse repetitie in d'Ouwe Ulo haalt Annie Dogger met een zestal andere leden -onder wie de eerste voorzitster Tine Welboren- en dirigent Arie Groen herinneringen op. Ze heeft een plakboek met foto's en kranten knipsels in de aanslag, maar dat hoeft nauwelijks te worden geraadpleegd. De anekdotes vliegen over tafel Het Texels Vrouwenkoor ontstond uit het dameskoortje onder leiding van wijlen Jan Visser. Begin jaren tachtig werd de groep wegens hoge leeftijd van de dirigent opgeheven. Na ruim een jaar hadden veertien leden weer zin om samen te zingen. Op initiatief van Annie Dogger en Nel Schreur werd in het najaar van 1982 besloten tot de oprichting van een nieuw koor. De officiële startdatum was 1 januari 1983 „Pas met 35 leden wilden we beginnen Dat viel niet mee. We moesten flink ronselen'vertellen de vrouwen Annie Dogger knikt: ,Ja. m'n telefoonrekening was toen 150 gulden hoger dan normaal Onder leiding van Riet Buisman- Beerling werd meteen driftig gerepe teerd, want eind januari '83 presen teerde het Texels Vrouwenkoor zich tijdens de Dubbele von Sion-avond. Het werd een groot succes, na afloop meldden zich spontaan vier nieuwe leden aan. Wat waren de uitgangspunten van het koor9 We hebben altijd ge streefd naar een zo gevarieerd mo gelijk repertoire Alle soorten muziek verkennen Ook geestelijke muziek, Het Texels Vrouwenkoor viert het 15-jarig bestaan met een jubileum concert op dinsdag 23 juni in de Nederlands Hervormde kerk van Den Burg. Het publiek krijgt een klassiek programma voorgescho teld, met stukken van o a Mozart, Schubert, Schumann en Brahms. Van de laatste componist heeft het koor het moeilijke „Vier Gesange" speciaal ingestudeerd. Ook wordt het concoursnummer voor dit jaar, „Oh Soldier" van H P Keuning. ten gehore gebracht Aan het concert werken enkele so listen van kaliber mee sopraan Ivera Musch uit Akersloot (die reeds diverse buitenlandse optre dens verzorgde en in opera- en operette-uitvoeringen heeft gezon gen), de Texelse muziekschool directeur Hendrik Jan Trooster (klarinet) en twee talentvolle VWO- leerlingen uit Wieringerwaard, Trieneke Timmer (vpn Texelse af komst) en Annemiek Schouten, die allebei hoorn spelen Uiteraard ontbreekt vaste pianist Fred Jan sen met. De presentatie is in han den van Els Whyte. Het optreden begint om 20.15 uur Kaarten a ƒ10,- zijn vanaf maan dag verkrijgbaar bij Marlen Classics en Nauta Boek in Den Burg VRIJDAG 12 JUNI 1998 Cjrocn TjmrLrJixel s in het harL, Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Mark Randsdorp Raymond Molanus Eva Jaspers Hans van Es Hilmar Hof Stefan Huisman Paula Prins Mevrouw Barhorst Marga Boon Mevrouw A. Mulder Jolanda Leijen Mariska Betsema Rob Kooiman Björn Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. v.d.Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Ricardo de Graaf Frida Buijsman Harold Jonk Route Den Burg A Den Burg A1 Den Burg B. Den Burg C Den Burg D Den Burg E Den Burg F De Zes, Bg HoutstrHoutwg Witte Kruisln KogerwgVKogerstr 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel), Spinbaan, Hoefslag,Noordvlak, Strandkaap De Mars va Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoorn De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Pontweg 72 - 95, Westerw.. Driehuizen, Keesomln vanaf 45, Akenbuurt, Hemmerkooi, Zuidhaffel, Leemkuil Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, HoofdwSlufterw Oorspr.w., Stengw., Limietw. Eierland. Postw 132 - 213, Oorsprongw., Hollandsew. Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw Marsw., Kadi|ksw., Haller- weg 20,Veenselangweg Hogeberg, Reijer KeijserstrHallerweg 51/55, Schilderw. 160-222, Wezenland, Zuidhaffel 49 't Horntie. Pontweg 1-68, Waterw. Rozendijk, Smitsweg Gasthuisstraat vanaf 82Gerritslanderdijkje. Grensweg,Pontweg 98-110 Californiêweg, Pijpersdijk, Pontweg 123- 224, Ruigendijk. Mienterglop vanaf 41, Bosrandw. v.a 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw., Hemmerw Emmaln. 33, De Grie Slufterweg/Zanddijk Maaike Goënga Tobias van der Zee Daniëlle van Leersum Mara Hooyschuur Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even Bmnenbu? wal. P v Cuyckstraat, Elemert. Gasthuisstraat 1-38 Gravenstraat, Groeneplaats, Ho{« Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39; Molenslra* dwarsstraat, Parkstraat, Schilderend 6 en 10, Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang, straat, Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein. Zwaanstraat Den Burg A1 „St. Jan", Beatrixlaan 41 t'm 143 oneven, Noordwester. SchoorwaU' >fl) Golfslag, Vloedlijn, Zeebries, Duinreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Bmsbe'Q- Brouwerstraat, Drijverstraat, Marelstraat, Starkenburgh, Thijsselaan. Waalderstra^ Wilhelminalaan 37-.. oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even, W van Beierenstraat. Boo? o Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles, 48-76 Jonkerstraat, Kcgs^ Bn oneven en 76- even, Lijnbaan Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even Julianastraat, Burdetstraat, M"- Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even. TjakkerstrÜeuwstr., Hof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Mancoweg, Schoonoordsingel. Waaw- 48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat. Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg. Keesomlaan 1-7 Schilderend 1 ten en 20-146 even. Slingerweg 21-27 tee Peter en Lisanne bij een nest Sakervalken In het roofvogelcentrum in Hellenthal, Duitsland. staat diertjes in zeezand te determineren) voltrok zich in zeer Texelse omstandigheden: met Ouwe Sunderklaas in De Twaalf Balcken. De natuur als bindend ele ment bleek zeer resistent, tot op de dag van vandaag. Lisanne fotografeert ook, veelal met duikuitrusting onder de tropische waterspiegel waarbij de camera wordt gericht op koralen en andere organismen van het rif. Tegen het eind van dit jaar hoopt ze te promoveren op een onderzoek naar de concurrentie tussen koralen en sponzen Curapao. Twee keer zo groot als Texel en meer dan tien keer zoveel bewoners Met een natuur die heel anders is, maar zeker niet „mooier" of gevarieerder dan die van de parel der wadden Toch een hele veran- derinq. Zou er bit Peter en Lisanne nog twijfel zou rijzen over de beslis sing om naar dat andere eiland te emigreren, dan heeft dat weinig zin meer Het stel heeft onlangs boel huis gehouden waarbij het meren deel van de bezittingen nieuwe eige naars vond Letterlijk onbelast stappen ze 18 juni op het vliegtuig Alle schepen zijn verbrand. Ons vraaggesprekje voltrekt zich in de luwte van bloeiende dennen ach ter de boerderij van dezelfde familie De Graaf waar het destijds voor Peter begon. Het is een stralende dag en de lucht is vervuld van het geroep van weidevogels Hoog in het uitspansel maakte een wespen- dief zich uit de wieken voor aanval lende stormmeeuwen en een sper wer zigzagt tussen dennenstammen opweg naar zijn nest De interviewer ziet dat allemaal niet, maar Peter wijst en roept als een blij kind en determineert tussendoor ook nog even een passerende gekraagde roodstaart. „Kijk, dat zal ik straks al lemaal missen!" Het is maar dat hij het weet In Museum Rijswijk is tot 6 sec ber werk te zien van kunstenares Marjan Smit ijl Cocksdorp Zij exposeert Nederlandse temidden van lont ternationale collega's, afkomshl onder meer de Verenigde $ij Japan. Scandinavië en Canada! Voor de Holland Papier 6/énnaJ werken geselecteerd van zk kunstenaars. Hun werken gev&| elkaar een goed beeld van de a siteit van de hedendaagse kunst. Het gebruikte papier mal veelal zelf, uit plantaardige veze'; tot pulp worden vermalen. Aldarl met pigmenten gekleurd, isdej het uitgangsmateriaal voor twee) driedimensionale kunstwerken! omvang uiteenlopend van zeerhj zaam tot reusachtig De laatste wedstrijden var voorjaarseditie van de competitie tennis werden afgi week afgewikkeld. De weds leiding kan tevreden terugblikken is enthousiast gespeeld en sis éen wedstrijd moest in verband- een blessure worden afgelast.Bj herindeling, komend najaar, zal» mogelijk met de einduitslagen u ning worden gehouden. Eindstanden: Poule A 1 Witte/Panneman (15 punten)! Land (13) 3.De Porto/Hoogendijk (5) fa 1 Pennings/Werkman (11) 2,Wes&t Erwich (10) 3 Van den Bent/Schraag(9j C 1.Roos/Roos (13) 2.Van KoppeaV? Wetenng (10) 3 Taat/Beyert (8), PoulsO II der/Van Benthum 14) 2.Van de BurghK^ USCl (13) 3 Witte/Witte (5); Poule E 1 Mar3! (na der Velde (17) 2 Kamstra/Oosterhof (9jli kers/Mulder (7). Collectanten van de veremgingij Integratie Gehandicapten 5 gende week de deur langs. De:- nisatie spant zich in om de gté capte medemens een zo non mogelijk bestaan te bezorgen dr; dat ede Het vrouwenkoor repeteert elke maandagmiddag in d' Ouwe Ulo Sint Donatus biedt zondag 21 juni onderdak aan deelnemers van een zogenaamde zweethut-ceremonie, een eeuwenoud ritueel dat is overge leverd door de Indianen Tijdens het samen zweten - in de verte te verge lijken met een Turks bad of sauna - worden lichaam en geest gereinigd Belangstellenden kunnen voor op gave en informatie terecht bij Jan Woiter Timmerman, tel 317 739, bgg. (Foto Frons Hopman) ^27 530 Peuterspeelzaal Spelemaer houdt zaterdag 20 juni tussen 10.30 en 13.00 uur een spetterend waterfeest in d'Ouwe Ulo. De kleintjes kunnen meedoen aan spelletjes als goud- zoeken, de grabbelvis en waterballon gooien. Ze kunnen bovendien worden geschminckt en er is een loterij met leuke prijzen. Voor de inwendige mens zijn allerlei lekkernijen verkrijg baar Alle belangstellenden zijn wel kom.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6