ogiesverstrekkers promoten golfsport Immm De Texelse bestaat één jaar H,#IH«I onde om Texel Stille wens: 18 holes Bijensterfte am Rondje Texel al snel op televisie Goed zwemwater Journalisten zien „het andere Texel" TEXELSE C0URANT, bedrijvigheid Arjan en Martina geven excursies in drie dorpen Nationale strijd parachutespringen Kas spekken met hulp Anjerfonds Fietsdriedaagse: nieuwe routes Kosten traplift sporthal gedekt Recht van overpad inzet van geding Klif gaat weer de straat op ©Mwittn I§ind zorgde voor een flinke branding. Slechts een enkeling waagde zich de afgelopen week bij paal 17 in zee. Wie naaf De Hors niet aan De vis d nu maar op de parkeerplaats lepeuzeld Een Duitser die zich ;n het advies in wél op het water igde, moest dit bekopen met een noken mast. Record draaiende wind verstoorde don- dag ook de aspiraties van de ge- eders Hans en Ronald schollen, die de recorded van inaar en Rienks wilden verbre- Schipper Hans- „Bij springtij in rbinalie met noordwesten wind il vier tot vijf moet het kunnen, dal zit er vandaag met in." Hebbers van de Ronde om Texel lenvia televisie op hun wenken lend John Smit van het Texelse |[jf|e Videolux maakt een sfeer- essie van het evenement, die ndagalvanaf 19.00uurvia RTL5 «gezonden. RTL5 is daarmee taste die beelden van de smns laat zien Ook Studio simde NOS maakt opnamen, nte^van de rest van het sport- W.nin deze later op de avond lte zien. Het rondje is de vuurdoop voor een tocht die ze met hun speciaal ont worpen Nacra Transat over de At lantische Oceaan willen maken. Zei len was er met bij, maar stilgezeten heeft hij niet. ,,Wop Rienks heeft me vandaag op alle moeilijke punten in de route gewezen Das toch harstikke tof van zo'n man. omdat hij daarmee toch z'n eigen record dat al zestien jaar staat op het spel zet," Bij gunstige weersomstandigheden doen de gebroeders vandaag een aanval op het record. Pluim Een pluim geeft Bouscholten aan de Ronde-organisatie. ,,lk doe mee aan veel catamaranwedstrijden Maar velen kunnen een voorbeeld nemen aan de Ronde om Texel. Het ver voer, de service, de veiligheid en al les is hier uitstekend geregeld. En de sfeer is prima Ondanks dat het rotweer is, blijft het een fantastisch evenement." Rijkswaterstaat heeft de eerste me tingen van de kwaliteit van het zwemwater voor het badseizoen 1998 inmiddels verricht Het Noord zeewater bij De Koog kreeg het pre dikaat goed Wie ook daadwerkelijk van plan is de zee in te gaan. moet geen koukleum zijn. Bij de laatste meting, op 11 mei, was de tempera tuur 12,9 graden Celcius. (Foto's Gorard Timmerman) De regen heeft één voordeel het is goed voor de bieromzet. In de feest tent, waar gisteravond optredens van Van Beurden, de Texelse Beat les en Bert Heermk vielen te bewon deren, was het overdag al een drukte van belang. De opbouw werd dinsdag echter geteisterd door harde wind Zelfs zodanig dat de tentbouwers het dak er die dag met op kregen. De afbouw en inrichting verschoof noodgedwongen naar woensdag. Wachtlijst De belangstelling voor de Ronde Journalisten die naar Texel zijn ge komen om verslag te doen van de catamaranronde, kregen gisteren van de VVV een rondleiding over het eiland. Bedoeling was hen ,,het an dere Texel" te laten zien, in de hoop dat er nog meer artikelen over het Gouden Boltje zullen verschijnen. Wegens het slechte weer moest het zeilen worden geschrapt. Wel be zochten de meuwsjagers het Maritiem en Jutters Museum, waar ze een visje kregen voorgeschoteld, en belandden ze via een leuke route in het Paracentrum De excursie ein digde met „zeehonden aaien" in EcoMare, waarna het nog maar een klein stukje lopen was naar de start- lokatie van de Ronde bij paal 17. Al geruime tijd verzorgen Arjan Trap en Martina Jimmink rondleidingen, maar nu hebben ze er een echt be drijf van gemaakt Gisteravond openden ze officieel ,,'t Lant van Texsel" op het adres Waalderstraat 23 in Den Burg Daar is met alleen hun excursiebureau gevestigd, maar ook een bescheiden handel in galanteriën oftewel snuisterijen Het is de bedoeling dat beide activi teiten plus de part time functie van Arjan als barkeeper in Het Cafeetje in Oosterend. een voldoende be legde boterham opleveren Vorig jaar werden Arjan en Martina door het Maritiem en Juttersmu- seum belast met het leidenvan VOC-wandelingen in Oudeschild en omgeving. Het werd een mislukking wegens gebrek aan belangstelling. Vooral door het etentje dat bij de was dit jaar zodanig, dat het maxi mum aantal van 700 al weken gele den was bereikt. Een teleurstelling voor de vele zeilers die zich daarna nog meldden Weliswaar neemt de wachtlijst nog geen Elfsteden-vor men aan, er staan wel honderd na men op, afgezien van de tientallen telefoontjes die daarna nog binnen kwamen Onder degenen die wél een start- nummer kregen zijn veel oudgedien den Toch is het deelnemersveld zich aan het vernieuwen. Er is bij voorbeeld een nieuwe internationale formule 18 en -20 klasse Verschil lende bootmerken die qua lengte, gewicht en zeiloppervlak overeenko men, komen uit in deze categorie. Fabrikanten wedijveren om binnen de toegelaten maten een optimale boot te ontwerpen. Verder zet de tendens naar het gebruik van meer spinakers zich voort. Grote jongens zijn er ook Wim Ruska heeft met z'n cat van 27 voet niet de grootste boot Nog robuuster is een knalgele zelfgebouwde catamaran van de Britten Ogilvie en Summers, die op Texel z'n vuurdoop krijgt De reus ligt temidden van de vele honderden kleinere vaartuigen op het strand. Lodder schat de gemid delde waarde toch gauw tussen 30 000,- en ƒ35 000,- Deelnemer Rintje Rintsma liet zich donderdag nog niet zien Het is wel de bedoe ling dat ook hij zaterdag om 10 30 uur van start gaat. VRIJDAG 12 JUNI 1998 Arjan Trap en Martina Jimmink in de deuropening van hun galanterie-excursiebureau (Foto Harry da Graal) de Waalderstraat prijs was inbegrepen vonden de mensen het te kostbaar. Het bleef bij welgeteld één (introductie)wande- ling Trap en Jimmink bieden nu wat so berder rondleidingen in Oudeschild, die elke dinsdag om 13.30 uur van start gaan bij het Maritiem en Juttersmuseum. Kosten f27,50 per persoon, inclusief entreegelden en consumpties. De 2,5 uur durende wandeling gaat tot de Wezenputten bij Brakestem en er is pauze in het zeemanskerkje, waar kosteres Sonja van der Meer zorgt voor koffie met Texelse koek. Verder houdt ,,'t Lant van Texsel" elke woensdag in het seizoen excur sies van twee uur in Oosterend, start om 14.00 uur bij de Nederlands Her vormde kerk Kosten f15.- Rond leidingen van 2,5 uur in Den Burg worden elke donderdag gegeven, aanvang 13.30 uur op de Vismarkt, kosten f20,-. Tijdens de rondleidin gen bezoeken de deelnemers mu sea en kerken De deelnemers krij gen allerlei bijzonderheden te horen over de lokale geschiedenis oude gebruiken, kerkelijk leven, belang wekkende of bijzondere persoonlijk heden, enz. Van een standaard programma is geen sprake. Omdat rekening wordt gehouden met de specifieke belangstelling en de ach tergrond van de deelnemers is elke excursie anders, ,,'t Lant van Texsel" coördineert voor groepen ook rondritten per bus over het ei land Het beeldbepalende pand Waalder straat 23, waar lange tijd de familie Vermeulen woonde, is eigendom van Auke Rienstra, de partner van Martina. Hij heeft het huisje, dat ge bouwd moet zijn vóór 1850, keurig gerestaureerd en voor de nieuwe activiteit geschikt gemaakt De naam van het excursiebureau is ont leend aan het historisch boek ,,'t Lant van Texsel" van J A. van der Vlis De familie Van der Vlis gaf er graag toestemming voor De galanterieafdeling doet denken aan een kleine galerie. Tussen de kussens, manden, scheeps modellen, artikelen van aardewerk kaarsen en andere hebbedingetjes hangen nogal wat kunstzinnige din gen, zoals schelpencomposities van Liesbeth Roeper, aquarellen van T Jimmink-Oele en op Texel geïnspi reerde werken van Tineke Witte- veen. Op het vliegveld zijn vandaag de voorbereidingen voor de Neder landse kampioenschappen para chutespringen begonnen. Veel teams zullen het weekend aangrij pen om de laatste trainings- sprongen te maken voor de wed strijd die maandagochtend van start gaat. Uit het hele land stromen momenteel VVV en diverse logiesverstrekkende bedrijven van iel gaan ingaande volgende week een actieve rol spelen het promoten van de golfsport. In de recepties van deze Irijven zullen de gasten attent worden gemaakt op de iwezigheid van de golfbaan. is worden informatiefolders Irekt en worden golfarrange- len, golfcursussen en intro- ilessen (50 minuten voor f25,-) Kht. Voor zover nodig wordt er- gezorgd dat de man of vrouw de balie zelf voldoende weet tel golfspel zodat hij of zij de Ischap oveduigend kan bren- betrokken bedrijven hebben toe contractuele afspraken ge- litiet Golfbaan De Texelse op van wederzijds profijt. De actie cp bet moment dat de Texelse 1 boles golfbaan één jaar be- 1 en is bedoeld om het toe trekkend effect ervan nog ster- i maken. Achtergrondgedachte 'I in Nederland ongeveer een ie mensen serieuze interesse voor golf. Zij vormen een '<keli|ke markt, die ook nog ste- toeit. Degenen onder hen die al werkelijk golfen, willen dat ook toral in de vakantie doen Bij het to van een vakantiebestemming aanwezigheid van een golf- v°or hen van doorslaggevend "an de deelnemers aan de actie andal Greenparcs (vroeger ln) die een participatiecontract ""aar liefst 30 jaar heeft geslo- Het bedrijf verwacht een aan- 1 vergroting van haar gasten- |"0P grond van ervaringen van •n van hetzelfde bedrijf in toen Limburg Animo groeit jf snel aan populariteit wint, n ae het afgelopen jaar op an De Texelse gemerkt. Er 5 al momenten geweest dat ■e baan bezet was. Waarbij in "king moet worden genomen b.enhto" v. gankelijk is voor mensen met een GVB oftewel golfvaardigheids- bewijs. Onder hen blijkt een groei end aantal greenfee-spelers (gast- spelers) te zijn, merendeels ervaren leden van clubs van het vasteland die de sport doorgaans in of bij hun woonplaats beoefenen De niet- GVB-ers en beginners kunnen te recht op de negen holes korte baan en de andere voorzieningen voor kennismaken en leren. Zeebaan De piepjonge Texelse golfbaan van 33 hectare die er dank zij het gun stige weer van de laatste tijd prach tig groen bij ligt, heeft een zekere exclusiviteit omdat hij in de onmiddellijke nabijheid ligt van de zee. Het is een zeebaan, in |argon. een links-course. Onder de 120 golf banen in Nederland zijn slechts vijf links-courses. Spelen op zo'n baan is een grotere uitdaging. De spelers moeten veel meer dan elders reke ning houden met de wind. Sommige elementen die een leek „hin dernissen" zou noemen, zijn ook an ders Zoals de potbunker die op een zeebaan klein is uitgevoerd en steile wanden heeft (anders zou hij leegwaaien) en lijkt op de pot- bunkers van de Schotse golfbanen. Ook in andere opzichten is Golfbaan De Texelse een beetje Schots, wat de doorgewinterde liefhebbers doet watertanden Schotland is immers de bakermat van het spel. Zoals ze het daar doen, zo moet het. Natuur Attractief is het natuurlijke karakter van de baan Je ziet er niet alleen golfers bezig maar ook hazen, konij nen en allerlei vogels, waaronder lepelaars die dagelijks op stekel baarsjes jagen in de duinrellen die op het terrein zijn aangelegd Dat golfbanen een belangrijke rol kun nen spelen bij het natuurherstel in Nederland, is nauwelijks meer om streden. Golfbaan De Texelse heeft zich gemeld als deelnemers aan het Committed to Green-plan van de NGF Dat is een uit Amerika overge waaid initiatief van de European Golf Association, gericht op milieu vriendelijk en natuurbewust baanon- derhoud. Door maatregelen gericht op natuurbehoud, ontwikkeling van landschapswaarden, water-, bo dem-, energie en afvalbeheer moet De Texelse nog meer gaan lijken op een echt natuurgebied dan nu al het geval is. Onderdeel van het plan is „monitoring". Alles wat zich nu aan ■t-jVi Martin Warnaar bij de potbunker met steile hellingen, een typisch onderdeel van een winderige zeebaan als De Texelse flora en fauna in het gebied bevindt, wordt geïnventariseerd en wat be treft verdere ontwikkeling gevolgd Na drie jaar wordt een voorlopig eindoordeel geveld met toekenning van het daaraan verbonden predi kaat. Niet uitgesloten is dat op een gegeven moment het paapje zal worden waargenomen, één van de vogelsoorten waarover natuur beschermers zich zorgen maakten toen besloten werd om in het Hanenplas-gebied de golfbaan aan te leggen. Nog meer dan de natuur blijkt club huis 't Haanenhuus een belangrijke trekpleister op de golfbaan. Het hou ten semi permanente gebouw doet denken aan een overmaatse bouw keet maar biedt binnen veel sfeer en gezelligheid. Het uitzicht in weste lijke richting is schitterend en levert een spraakmakend contrast met de gebouwen en silo's van varkens- mesterij Wijtten aan de andere kant B-status Ondanks al dit schoons is de Texelse" nog slechts als geassoci eerd lid aangesloten bij de Neder landse Golf Federatie. Binnenkort hoopt men volwaardig lid te worden, de B-status te krijgen en uiteindelijk door te stoten naar de A-status. Tot de trouwste gebruikers van de baan behoren de 220 leden van de Texelse golfclub, die overigens voor meer dan de helft uit met-Texelse le den bestaat en 15 jeugdleden (jon ger dan 18) telt Er schuilt menig ta lent onder, blijkens het feit dat het herenteam (6 man) is doorgedron gen tot de finale van de landelijke competitie voor geassocieerde le den. Golfbaan De Texelse is een van de acht openbare golfbanen in Noord holland die uitvoerig worden be schreven in de brochure „Op golft- oer in Noordholland", een uitgave van de VVV Noordholland. Er zit een stempelkaart in waarmee wat valt te verdienen, wie op zes verschillende banen heeft gespeeld, is gratis wel kom op de zevende Mooi meegenomen gratis reclame voor Texel als golfoord is een on langs opgenomen reportage van de Avro-televisie voor een programma van Ivo Niehe Het is het beeld- verslag van een dagje golfen op Texel door de „familie van het jaar". de beste springers naar het eiland toe Voor hen is een extra vliegtuig ingehuurd. Het Paracentrum heeft beloofd dat de vliegroutes zodanig worden uitgekozen, dat de overlast voor omwonenden minimaal zal zijn Voor publiek is er volop gelegenheid de landingen van de para's van nabij te volgen De specialisten in het formatie- springen voor viertallen bijten maan dag het spits af gevolgd door de freestylers. Later in de week volgen de koepelformatiespringers Onder de deelnemers zijn ook Texelaars. Zij maken net als in voorgaande jaren een goede kans op medailles, al den ken de kenners dat daar geen gou den bij zullen zijn. Muziekkorps Excelsior, de Singers of the Lord, peuterspeelzaal De Kooter- keet. het Texels Vrouwenkoor, toneelvereniging 't Amateurtje en DEK mogen gemiddeld 266.75 ten bate van hun verenigingskas boeken. Ze collecteerden in de week van 24 tot 30 mei namens het Anjerfonds en mochten een derde van de opbrengst zelf houden. Totaal werd ƒ4 801,50 opgehaald. Verenigingen die volgend jaar ook hun kas willen spekken kun nen zich opgeven bij de Welzijns- stichting, tel, 31 55 82. fidWWsei- woraen genomen 1^EEÖSfflSÏSfi echte baan uitsluitend toe- Texelse spelers in de uitgestrektheid van de éénjarige golfbaan (Foto's Harry do Graaf) Golfbaan De Texelse mag hoge kwaliteit bieden, maar kampt met één handicap die zich op termijn als een ernstig nadeel zal laten voelen: er zijn slechts negen holes. Voor de ware golfer is dat een beper king, want hij moet elke hole twee keer nemen om het hele spel te spelen. Het merendeel van de Nederlandse golf banen telt achttien holes, de standaard. Het slinkende aan tal dat er negen heeft, zoekt naarstig naar uitbreiding smogelijkheden of is al met uitbreiding bezig. Directeur Martin Warnaar van De Krim en golfvoorvechter van het eerste uur: „Texel kan zich op den duur niet veroorloven géén 18 holes-baan te heb ben". Voor de gewenste uit breiding is 20 hectare grond nodig. Golfbaan de Texelse heeft het begerig oog laten vallen op een deel van het uit gestrekte aansluitende terrein van Staatsbosbeheer dat voor natuurontwikkeling is be stemd. De Texelse heeft in eerste informele contacten la ten weten dat het mogelijk moet zijn in deze omgeving zowel de golfer als de natuur van dienst te zijn. Tot onderhandelingen is het ech ter nog niet gekomen. VERVOLG PAGINA 1 natuurlijke wijze. Chemische midde len zouden de kwaliteit van de ho ning aantasten, zo werd gevreesd Nederlandse bijenhouders volgen de Texelse aanpak met argusogen. De circa twintig imkers op het eiland, die samen zo'n 100 volken houden, maken gebruik van mierenzuur en wmtergroenolie. Van het eerste mid del sterfl de mijt. het tweede zorgt ervoor dat hij zich met kan voortplan ten. „Het eerste jaar hadden we alles onder controle en het tweede jaar was de situatie niet verontrustend", zegt Ellen. „Maar afgelopen winter is het fout gegaan De varroa kon zich geweldig ontwikkelen, waar door nu de zwakste bijenvolken zijn getroffen. We moeten de boel weer opnieuw opbouwen Honing gezond Diverse bijenhouders zijn ernstig ge dupeerd. Sommigen verloren zelfs al hun bijen. Ellen raakte vijf van zijn vijftien volken kwijt. Heel verdrietig. Maar we zullen elkaar steunen en zorgen dat we er weer bovenop ko men." Volgens hem zijn de leden van de Texelse Bijenvereniging ondanks deze zware tegenslag met van me ning veranderd. „We gaan met met chemische middelen werken, daar is iedereen het over eens." Ellen benadrukt dat men de Texelse honing deze zomer gerust kan eten. „Varroa is nadelig voor een volk, maar niet voor de kwaliteit van de honing. Het is een zeer gewaar deerd verkoopproduct op het eiland. Nu is het nog te koud. misschien kan ik de eerste honing over veertien da gen leveren." De Texelse Fietsdriedaagse is dit jaar op 6, 7 en 8 juli Voor jong en oud staan weer mooie routes van 10, 25 en 40 km op het programma De deelnemers mogen elke avond zelf kiezen welke afstand ze rijden. De 10 km is geschikt voor gezinnen met jonge kinderen en mensen die niet zo vaak een rondje fietsen. De organisatie, Toerclub Taxi 312000. heeft verrassende tochten uitgestip peld, die verschillen van voorgaande jaren Start en finish is telkens bij De Lindeboom in Den Burg. Maandag 6 juli is er gelegenheid tot voor inschrijving op het terras van De Lindeboom van 10 00 tot 12.00 uur Deelname voor jeugd tot 16 jaar kost ƒ3,-. ouderen betalen in totaal ƒ6,- De gemeente stelt ƒ20.000,- beschik baar voor een traplift in sporthal Ons Genoegen De totale kosten worden geraamd op 35.000.- inclusief BTW Aangezien de Rabobank - die on langs een sponsor-fietstocht hield - zich garant heeft gesteld voor een bedrag van maximaal 20.000,-, lijkt niets een spoedige aanleg meer in de weg te staan. De sporthal voldoet daarmee straks aan het zogenaamde Bouwbesluit, dat bepaalt dat openbare ruimten toe gankelijk moeten zijn voor rolstoel gebruikers. De gemeentelijke bij drage wordt gedekt uit het fonds Wet Voorzieningen Gehandicapten. Fysiotherapeute Marja van der Star weigert zich neer te leggen bij het opbreken van het toegangspad tot haar praktijk Onlangs sleepte ze de gemeente opnieuw voor de rechter, omdat b en w voorbij zijn gegaan aan het door haar geclaimde recht van overpad. Van der Star baseert zich op het Burgerlijk Wetboek, waarin staat dat deze erfdienstbaarheid na tien jaar automatisch ontstaat. Op de langste dag van het jaar worden alle tafels van Klif 12 en Klif 23 midden op straat gezet. Niet voor het grof vuil, maar om de ver jaardagen van het theater (10 jaar oud) en het moederbedrijf (20 jaar) feestelijk te vieren. Tegen een ver goeding van ƒ35,- kan iedereen meedoen aan het Theater Straat Diner. .Lachen, gieren, brullen om de gekke mensen om u heen, terwijl u uw vette handen aflikt na het kluiven'ver meldt de aankondiging En „Terwijl u uw biertje haalt bij de pomp op de stoep, zuilen muzikanten uw oren strelen met bijzondere klanken.' Na het feestmaal zorgt de Bigband Texel voor een spetterende finale van het derde en afsluitende spektakel rond het jubilerende theater. Het Theater Straat Diner begint om 17 00 uur, reserveren bij Klif 12, tel. 319 633

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7