honden niet meer welkom in EcoMare Texelse golfspelers meteen kampioen ■m Geknipt Besmettingsge vaar: PRODUCERS OF THE TRUE BORN TEXELSE J COURANT zwermen uiteen Geslaagd oudewijn Büch pent expositie iver De Schans J. Brügemann overleden RKket8 °m 10 30 UUr b89'nt OSG-scholieren: méér aandacht voor de jeugd Paard voorzien van computerchip Dutch Texel Excursie Ottersaat Zware tijdrit Abseilen en golfen met vakantiekaart voor jongeren Kennismaking met atletiek MUSCULAR TEXEL Examenklassen Texelaars zijn schaars in Canada, althans in de wereld van de schapen. Dat schrijft oud-Texelaar J.R. Alkema naar aanleiding van een artikel over het schapenras in de Canadese ..Ontario Farmer", Daarin staat dat de eerste Texelaars in 1625 door kolo nisten naar Noord-Amerika zijn ge bracht. Dat het ras er nog steeds dun gezaaid is, bewijst een bod van een lokale slager op een kampioenslam. 17,50 dollar per pond. Schapen fokkers Ruthanne Mels van der Laan werken hard aan uitbreiding van de kudde Texelaars. De eerste exem plaren zijn inmiddels geregistreerd in het Canadese stamboek Honden mogen vanaf 1 juli niet meer in EcoMare naar binnen. Het centrum neemt de maatregel om te voorkomen dat honden en zee honden ziektes op elkaar over brengen. Wetenschappelijk onderzoek door viroloog Prof Dr Ab Osterhuis heeft onlangs aangetoond dat sommige infectieziekten kunnen worden uit gewisseld tussen zeehonden en ge wone honden. Het betreft hondsdol heid en andere virusziektes. Voor zover bekend is dit in de praktijk nog nooit gebeurd, maar EcoMare wil geen enkel risico nemen dat er bij het uitbreken van een besmetting naar het centrum wordt gewezen Over de zeehondenziekte die in de jaren tachtig massale sterfte in de Waddenzee-populatie aanrichtte, zijn nog steeds vragen onbeant woord. Dat het besmettingsgevaar ook elders serieus wordt genomen, blijkt uit een symposium over dit on derwerp Voorlichtster Margreet Sandee ver wacht niet dat het verbod veel afkeu ring onder bezoekers zal veroorza- De lakkei heeft intens gebrand Veel was er te verduren Nu is het laatste werk gedaan Verstreken zijn de uren Bedroefd om het afscheid maar in het besef dat het einde onontkoombaar was geworden, geven wij kennis van het overlijden van Johannes Hermanus Brugemann drager van de zilveren eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau Schagen t Den Helder 22 mei 1919 14 juni 1998 Echtgenoot, vader, schoonvader en opa van AMD Brugemann-Graaf Julia en Theo Timmer Jerom Marieke Yvonne en Roger Hornby Natasja Charmaine en Michael Matthijs Sjef en Marian Brügemann Martine Joost Sanne Johan Brügemann en Isabelle van Gelder Elemert 28, 1791 DD Den Burg - Texel. De uitvaartdienst zal worden gehouden op don derdag 18 juni om 10 30 uur in de parochiekerk van de H Johannes de Doper in Den Burg, waarna we hem naar zijn laatste rustplaats op het R K kerkhof zullen begeleiden. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het uitvaartcentrum, Bernhardlaan 147. Den Burg DINSDAG 16 JUNI 1998 ken „Veel hondenbezitters wisten niet eens dat ze hun dieren mee naar binnen mochten nemen. Het werd toegestaan, omdat de honden nooit overlast hebben veroorzaakt." Voor honden die buiten op hun baasje moeten wachten, komt er een zogenaamde aanlijn-rail. Het geduld van de dieren wordt gezien de vele uren die de bezoekers ge middeld in het centrum vertoeven, flink op de proef gesteld Janneke Daalder-van der Vis (25) uit Oosterend behaalde na het volgen van een schriftelijke HBO-opleiding het vakdiploma drogist. Zij is werk zaam bij de Etos-wmkel aan de Weverstraat in Den Burg man had aangetrokken (inzet). Zijn vermomming had alles te maken met het thema van de feestavond, de on dergang van de Titanic Na een puzzeltocht over De Hogeberg. wachtte de afzwaaiers een volgende opdracht in Question Plaza. Voor de finale reden ze door naar Oosterend. waar in een tent aan de Slotskolk een bruisend eindfeest plaatsvond. Vandaag krijgen ze te horen of ze al dan met geslaagd zijn. Gehore tv fan - Bernard - Leon 1(5 juni 1993 Mijn trotee oudere: Hane en Ina van der Geeet- Teneen 'Villa kakelbont" Dorpeetraat 35 1796 CA De koog Texel 3- 0222-327063 fax idem F.5. Wil je komen kijken of allee erop en eraan zit 3d dan even. tin Leersum (tweede van rechts) maakte een maquette van De Schans, zoals het fort er in de Franse Tijd heet uitgezien. Het schaal- dat vanuit zijn zolderkamer via het dakraam naar buiten werd getild, maakt onderdeel uit van expositie over de geschiedenis van M waarvoor momenteel de voorbereidingen worden getroffen. ,f0io Bcr, Kon.ngi lijver/verteller Boudewijn hopent vrijdagmiddag 3 juli in Maritiem en Juttersmuseum tentoonstelling over de ge- iedenis van De Schans. De ex- Itie genaamd De keizer, het ile kosten; het fort De Schans texel biedt een overzicht van «erkzaamheden en de veran- ngen die het fort sinds de «in 1573 heeft ondergaan. ing De Schans werd gebouwd in racht van Willem van Oranje ter edging van de schepen op de «an Texel Eigenaar de Vere- ig van Natuurmonumenten res ell hel fort naar de staat van toen Napoleon, in gezelschap iebefaamde Nederlandse inge- Jan Blanken, een bliksem- Kk aan Texel bracht tonstelling in het MJM-mu- en ziekte van meer dan twee is zondagavond in het «■ziekenhuis in Den Helder eer J.H. Brügemann uit Den loverleden. Hij werd 79 jaar. in Schagen geboren Jan tiriann kwam in 1938 tijdens de satie als soldaat naar Texel, hij zijn latere vrouw Annie lieerde kennen Hij begon aan ogerstraat een drukkerij, die in 915 tegelijk met diverse wonin- n de buurt werd vernietigd als i) van een ontploffende iewagen. Het bedrijf maakte "euwe start aan de achterzijde «(winkelpand dat in 1941 was «nomen van Rina Smit en dat Je voorkant onderdak bood aan Kleuterhuis waarin Annie mann-Graaf de scepter '<1e Het bedrijf werd uitgebreid een kantoorboekhandel/biblio- op de hoek Warmoesstraat- mstraat Beide winkels verhuis- i be jaren vijftig naar de "elige woning van Sientje 'tfs aan de Bmnenburg en ble- Mrals Het Kleuterhuis en Het nis (Ihans Het Open Boek) elkaar bestaan, totdat het irtiuis werd opgeven. De druk- werd verplaatst naar de «nstraat en - na overname toon Sjef - naar de Splnbaan. "igemann was medeoprichter Penningmeester van de iportveremging Texel die in sduld een jachthaven tot stand 1 Dat was hij ook van de in mei opgerichte stichting die in sa cking met de gemeente een tntenhaven stichtte en exploi- _0p 2 februari 1991 kreeg 9 ter gelegenheid van het 25- oestaan van de watersporl- 9'ng de zilveren ere-medaille «den aan de Orde van Oranje °u Deze onderscheiding had te danken aan zijn betrokken- ooi de Stichting Folklore Texel •on hij van 1962 tot 1968 be- was) en de daaraan ver- !n Dansgroep Oude Dansen, mann was verder jarenlang JTeester van de IJsclub Den on bestuurder van de H'orsveremging Den Burg gtafenis heeft donderdag- Plaats op de RK begraaf- 'oDen Burg, na afloop van de seum gaat in op de bouw, uitbreiding en restauratie van het fort en het be zoek van Napoleon. Ter illustratie legde het museum de hand op een grote collectie historisch materiaal, afkomstig uit verschillende archie ven en musea. Büch geeft tijdens de opening een lezing over Napoleon en Texel Me dewerker Gernt Gerrits, die onder zoek naar de Schans heeft verricht, verzorgt een introductie. De gemeente mag wel eens wat meer aandacht hebben voor de jeugd Die boodschap kreeg wet houder Peter Bakker gistermiddag van klas 3 VBO, die een dagje te gast was op het gemeentehuis. De leerlingen verdiepten zich in het be sturen van de gemeente en het poli tieke spel. De negatieve houding van de jeugd over de politiek maakte in de loop van de dag plaats voor begrip en zelfs behendigheid in het debatteren. ,,AI blijven sommigen het een gemeen spel vinden", aldus coördinator Terence Vroomen, raadslid van het CDA in Maastricht. Vragen die de wethouder kreeg gin- Dierenarts Loek van Vliet voorzag het paard Davy dinsdag van een „transponder" in zijn hals. Davy verhuist over een week met zijn baasje Tessa van Daalen naar En geland. Vooruitlopend op de ver plichte registratie van alle paar den in het jaar 2000, besloot Van Daalen bij haar rijdier nu alvast zo'n „chip" te laten implanteren. Davy werd aarmee het eerste rij paard van het Koninklijk Warm bloed Paarden Stamboek Ne derland (KWPN) dat de chip en het bijbehorende paspoort verkreeg. Alle paardachtigen moeten volgens een EU-regel in de toekomst identificeerbaar zijn. Daartoe is een chip ontwikkeld van 13,4 mm lang en met een doorsnede van 2 mm Het kleine buisje bevat een micro chip met een unieke vijftiencijferige code, die op een afleesapparaat ver schijnt, zodra dit bij de hals van het dier wordt gehouden. Het paard heeft geen last van het buisje, dat in zijn halsspier inkapselt. In de loop van dit jaar wordt begonnen met het chippen van alle Nederlandse paar den en pony's die in de sport uitko men. De „inhaalslag" zal twee jaar in beslag nemen „Als de chip in 2000 verplicht wordt, zitten wij nog in Engeland", vertelt Tessa van Daalen. „Het zal heus wel te regelen zijn dat hij daar wordt voorzien van zo'n ding. Maar Davy is een Neder lands paard en ik wil uiteraard dat dat zo blijft. Dus ik laat het liever hier doen." Met medewerking van de Ne derlandse Hippische Sportbond was het mogelijk Davy al vooruitlopend op alle andere KWPN-paarden te la ten „chippen". Helemaal de eerste is hij overigens niet. want Friezen, Fjorden en renpaarden worden al voorzien van de transponder- Maandag de 22e juni wordt Davy in zijn paardentrailer geladen voor de twaalf uur durende reis naar zijn nieuwe stal, midden op het marinierskamp in het Zuid-Engelse Poole (Foto Joop Rommets) 120 leerlingen van de examen- klassen van OSG De Hogeberg zwermen uiteen. Een symbolische daad die gisteravond plaatsvond bij de start van het examenfeest. bij het Zeemanskerkje in Oudeschild Voor de laatste keer werden ze toege sproken vanaf de toren door docent Hans Lasthuizen. die voor de gele genheid het nak van aan nude zee gen over de 1-2-3 regeling, veilig heid en milieu en over jeugdbeleid Bakker moest erkennen dat de meeste jeugdnota's betrekking heb ben op zogenaamde probleemjeugd en met de ..normale' jongeren ,,Maar iedereen die een nota wil, kan er een krijgen", toonde de wet houder gekscherend z'n goede wil (Foto Gerard Timmerman IVN afdeling Texel maakt donderdag een excursie door Ottersaat Deze staat onder leiding van Cees Hin en begint om 20.00 uur bij zijn woning, Ottersaat 5. even buiten Oudeschild. Alleen leden van IVN en de Vogel- werkgroep mogen aan de wandeling meedoen Informatie via tel. 31 35 82. De deelnemers aan de tijdrit van Wielervereniging Texel hadden het vrijdagavond zwaar Door de krach tige noordwesten wind konden ze geen snelle tijden realiseren Op het rondje van 8 km bij Oudeschild had den ze alleen bij Dijkmanshuizen de wind in de rug. Jan Zijm wist toch bijna 40 km per uur te fietsen: na 24 km finishte hij in 36.06. Willem van Tatenhove ein digde op ruim een minuut als tweede (37.12), vlak voor Otto Goënga (37.20). Rien Brouwer werd vierde (37.47), één seconde voor de 17-ja- rige Ricardo de Graaf, die weer een knappe prestatie leverde. Beste dame was Natascha van der Vis (42.09), voor Ingrid Uitgeest (47.14) Voor het derde achtereen volgende jaar geeft het jeugdwerk in samenwerking met een aantal Texelse bedrijven een vakantie- kaart uit. Daarmee kunnen jonge ren van 11 tot en met 14 jaar in hun zomervakantie voor slechts dertig gulden een keuze maken uit allerlei sportieve uitdagingen die normaliter veel duurder kos ten. De prijs is met vijf gulden omhoog gegaan, maar dat geldt ook voor de hoeveelheid kaarten die wordt ver strekt (250 in plaats van 200 vorig jaar). Bovendien is het aantal activi teiten uitgebreid Nieuw zijn abseilen vanaf de Fonteinsnol, een golfles van een uur op golfbaan De Texelse en indoorkarten in de sporthal op 't Stappeland. Catamaranzeilen, surfen, paardrij den, squashen, tennis, skaten, branding-kanoën en -raften. boog schieten en bowlen kon vorig jaar ook al Totaal mogen kinderen vier activiteiten kiezen. Het is ook moge lijk om met z'n tweeën een kaart aan te schaffen. Logischerwijs wordt de keuze daardoor beperkt tot twee ac tiviteiten per persoon Idee achter de vakantiekaart is dat kinderen die met op vakantie gaan. op deze manier toch een leuke zo mer kunnen beleven Bovendien denken de initiatiefnemers dat de zelfstandigheid van de kinderen er door wordt vergroot, aangezien ze na aanschaf van de kaart zelf con tact moeten zoeken met de desbe treffende bedrijven Folders met uitleg over de vakantie kaart worden deze week verspreid op de scholen. Dinsdag 23 juni wor den ze vanaf 17 00 uur verkocht bij jongerencentrum Time Out. Reser veren is niet mogelijk op is op. Atletiekvereniging Texel houdt zaterdag een „open training" op het terrein aan de Haffelderweg in Den Burg. Jong en oud kunnen vanaf 14.00 uur kennismaken met de „moeder van alle sporten Onder leiding van trainer Michel Gomez presenteert AVT verschil lende onderdelen, zoals horden lopen. verspringen, kogelstoten, speer- en discuswerpen, hoog springen en de sprint Juist deze va riatie maakt de atletiek aantrekkelijk voor menig sportbeoefenaar. Inmiddels heeft AV Texel de baan- atletiek flink ontwikkeld. De club neemt met een dames- en heren- ploeg deel aan de landelijke compe titie van de atletiekunie KNAU. Ver sterking kan men echter altijd gebruiken Getraind wordt op maan dag, vrijdag en zaterdag Wie zin heeft, kan komende zaterdag alvast de stoute (sport)schoenen aantrek ken Het Texelse golfteam is nationaal kampioen geworden in klasse 2 van de Geassocieerden Competitie van de Nederlandse Golffederatie. Een bijzondere prestatie, want de club komt dit jaar voor het eerst uit in competitieverband. Texel wist in Eindhoven de finale te winnen. „De Texelse" speelde tegen Ogan 1 uit Amsterdam. Iedere speler moest het opnemen tegen een Amster damse tegenstander, de behaalde stableford punten werden bij elkaar opgeteld Uiteindelijk behaalde Texel 212 punten tegen Ogan 184. „Het is een prestatie van hoog niveau om nu al kampioen te worden", aldus captain Wil Homan „De golfbaan is nog maar een jaar open en de Texelse spelers zijn nog maar ander half jaar bezig Als je bedenkt dat Ogan al tweemaal Nederlands kam pioen is geworden, mag men op Texel spreken van een prima leer school, met Joost Brieko aan het hoofd En de jeugd staat nu al te springen De basis voor het succes is gelegd op de driving range en het kleine baan tje van De Knm. Homan hoopt dat de Texelse golfbaan gauw een B-status krijgt, zodat het team volgend jaar in de zwaardere B-competitie kan uitko men. In Eindhoven presteerden de Texelaars uitstekend Alle zes spelers zaten boven de 30 punten-grens. Dit maal behaalde Jan Winnubst de hoogste teamscore; met 39 punten zat hij dik onder zijn handicap Mare Schuyl en Henk van Wijk behaalden beide 38 punten. Fleur van Duyl en Wil Homan 33 en Pieter de Boer 31 Reserves waren Peter Boorsma, Hans de Leeuw en Henk van der Veer Het kampioenschap werd tot in de kleine uurtjes gevierd

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3