Alleen sensatiezoekers beleven slechte editie Probleemloos verloop 21ste Rondje: TEXELSE y COURANT - Politie bekeurt Ronde-deelnemers Texelse succesjes 218 Texelaars ongerust over „membership" Texel honderd jaar gastvrij eiland Nieuwe koers voor recreatiewerkers DINSDAG 16 JUNI 1998 nrtlrok traditioneel veel belangstellenden. ichtig zeilweer, tevreden deelnemers en een enorme angstelling, zowel van het „gewone" publiek als de dia. De 21ste Ronde om Texel zal als een uiterst suc- volle in de annalen worden bijgeschreven. Alleen de sensatie beluste toeschouwer had reden tot klagen, dankzij de kalme omstandheden strandden maar ig boten met materiaalpech. weer bleek even onvoorspel- aisalti|d wordt beweerd. In de in die aan de race vooraf gin- »aaide het steeds zo hard dat van de voorwedstrijden door kon vinden. Lang waren de tochten zeer ongunstig, werd irinesten wind kracht 6 voor- Week afgelasting nabij. Maar ü'alag was er met een licht Sf (kracht 4) en een bijna this niets aan de hand. Al- mndrichting - veranderlijk «Md en oost - maakte record- Uivoorhand onmogelijk. Omstandigheden gunstig wa kes zelfs voor de leek te zien. I reel catamarans in voor- e laren op het strand bleven ol strandden in de branding, ditmaal vrijwel iedereen goed Oe bemanning van een boot '«schelling probeerde vijf mi- voor de start nog een kapotte te repareren, maar erg onge raakte het duo zich niet: „Als «I op tijd lukt, dan gaan we straks gewoon wat zeilen. Het is prachtig weer." Diskwalificaties Uiteindelijk gingen circa 725 deelne mers van start. Van hen bereikte bijna iedereen de finish Enige tien tallen werden later om uiteenlo pende redenen gediskwalificeerd Zoals gebruikelijk wegens het te laat aan de startlijn verschijnen, een valse start of omdat ze anderen had den gehinderd Ook werden regel matig de richtlijnen voor het voeren van reclame overtreden En hoewel het er minder waren dan anders, kampten natuurlijk toch ver schillende zeilers met materiaal pech. Onder hen Jan Boon en doch ter Arja uit De Cocksdorp Na een goede start, zakte het tweetal lang zaam terug. „We snapten met hoe dat kon, maar we vonden het toch raadzaam bij paal 33 de kant op te zoeken Mensen daar hielpen de boot op het droge te trekken. Toen bleek er een gat in de romp te zitten VSne voor de winnaars. Ondanks helpende handen duurde het opmerkelijk lang op hun succes konden drinken. maat Sacha Larsen gingen tenslotte na 2.51.56 uur met de eer strijken, voor de Nederlanders Peter Vink en Arie van der Plas. Dundoek en Forbes gingen pas als derde over de finishlijn, waarna ze tot overmaat van ramp werden gediskwalificeerd Met een boot uit de Formula 18- klasse gingen Australiër Scott Anderson en Nederlander Harry Vetterman als zesde over de streep. Zij werden na veel rekenen en lang wachten door de jury tot „overall"- winnaar uitgeroepen. Zwitsers zakmes Voor het grote publiek waren Booth en Larsen echter de grote winnaars. De bebaarde Booth begint inmiddels een goede bekende te worden bij het Rondje Hij deed vier keer mee, brak éénmaal een mast en won alle andere keren. Bij de huldiging - op een hoogwerker, direct na aankomst op het strand - was dat trouwens al lerminst te zien, want zelden zal een winnaar zó veel moeite hebben moeten doen om de fles champagne geopend te krijgen. Booth werd ten slotte gered door een toeschouwer uit de menigte, die hem zijn zakmes Het trotseren van de branding ging niet iedereen even gemakkelijk af. vorm van materiaalpech Mijn ei gen schuld", bromde Pool senior „Vlak voor de start heb ik nog iets aan de spinnaker veranderd. Een slechte gok, achteraf." Jan van Egmond en Freek in 't Veld schaamden zich een beetje. „Na het Marsdiep konden we vol gas geven Het ging prachtig. Maar ja. toen sloeg de vermoeidheid toe. We rea geerden met snel genoeg op een forse windvlaag. De punt van de boot groef zich in het water en we Heel wat vrolijker waren Bart Boon en Fred Eenhoorn. Genietend van een patatje mét en een zwaar sjekkie vormde het Cocksdorper duo het toonbeeld van de recreanten die maar weinig waarde aan een goede uitslag hechten. Vooral ook omdat ze 's ochtends van De Cocksdorp naar de start waren komen varen, in een boot waar de rest van de deel nemers hartelijk om lacht. „Hij is twintig jaar oud. Waar een ander ragdunne kabeltjes heeft, hebben en 150 liter water. Het ging al zo zwaar..." Felle strijd Op het wad werd ondertussen fel gestreden om als eerste de finish te bereiken. Een goede kans leken aanvankelijk de Australiërs Darren Bundock en John Forbes te maken Met hun Tornado hadden ze op ze ker moment enige minuten voor sprong op de rest Na het ronden van de zuidpunt, kregen de boten de wind weer in de rug en deed het ge mis van een spinnaker zich ernstig voelen. Toch hielden Bundock en Forbes hun belagers nog lang van het lijf. Tot vreugde van de toe schouwers op het strand bij paal 17, want met nog vijfhonderd meter voor de boeg leken nog drie boten aan spraak op de winst te maken. Zo'n spannende strijd konden maar wei nigen zich heugen Australiër Mitch Booth en zijn Nederlandse fokken- Op weg naar de Ronde om Texel kregen 17 deelnemers een bekeu ring, omdat de aanhangers waar mee zij hun catamarans vervoer den niet aan de voorschriften bleken te voldoen. In totaal hield de politie donderdag en vrijdag 60 combinaties aan. De controle vond plaats op de rijksweg N9 na bij Den Helder. Beide dagen richtte een team van de politie Den Helder, de afdeling Tech nisch Verkeerstoezicht en de Water- politie zich op de Ronde-deelne mers. Twee motoragenten haalden de auto's met aanhanger uit de verkeersstroom en dirigeerden hen naar de kant voor controle. Via een aankondiging in het pro grammablad van het Rondje waren de zeilers gewezen op de eisen waaraan het transport moest vol doen. Desondanks constateerde het politieteam diverse gebreken. En kele aanhangers waren niet voor zien van een kentekenplaat Ook ontbrak in sommige gevallen de hulpkoppeling en was de verlichting niet in orde. Bij anderen bleek de losbreek-reminrichting niet op de juiste wijze aangebracht Toeschouwers stromen toe als de eerstaankomenden hebben afgemeerd op het strand van paal 17. met kurkentrekker aanreikte. „Een Zwitsers zakmes", kon de verslag geefster van de Zwitserse radio trots aan het thuisfront melden. Booth liet zich door het ongerief niet van de wijs brengen. „Normaal zeil ik wedstrijden in de Olympische Tor nado-klasse Het is heerlijk om hier in een boot met spinnaker te kunnen meedoen", verklaarde hij na afloop ontspannen. Hij roemde het sterke deelnemersveld: „Het is prachtig hier iedere keer 's werelds sterkste zeilers uit de verschillende klassen tegen te komen. En buiten dat: de feestjes rond de wedstrijd zijn fan tastisch Dit is geen wedstrijd, maar een gebeurtenis1" Noodlot Minder vrolijk waren Dirk en Eddy Pool. Na een slechte start hadden vader en zoon zich knap hersteld en op zeker moment zelfs een plaats bij de eerste twintig veroverd Toen sloeg het noodlot echter toe, in de sloegen over de kop." Binnen twee minuten voeren de Katwijkers weer, maar de kansen op een prijs waren weg „En dat het nou vlak voor de finish moet gebeuren, als iedereen het ziet. Het was wel een beetje gênant.' wij dik touw Dit is de boot waarmee Martin Warnaar en Wop Rienks zes tien jaar geleden het ronderecord vestigden." Ondanks hun laconieke instelling deden ze maar iets meer dan een half uur langer over de honderd kilo- nde catamaranzellers. met op de achtergrond Vlieland. De Texelse deelnemers konden in het overall-klassement geen potten breken Ondanks hun pech pres teerden Dirk en Eddy Pool met een 62ste positie nog het beste Toch vielen hier en daar Texelse succes jes te noteren Jan en Karelien Schouwstra wonnen zelfs hun klasse, die van de Nacra's 5 7. Willem Houwing en Corry Kuip vero verden een tweede plaats bij de Prindles 18.2. Kees Dros en Jan Hoekstra legden beslag op de derde plaats in de Prindle 19-klasse Uitslagen overall: 1 Scot Anderson/Harry Vetterman (Aus/Ned); 2 Gunnar Larsen/Gerhard van Geest (Ned), 3.Remco Kenbeek/Gerard van Uunen (Nedj; 4 Duncan Ross/Stephane Coueron (Zuid Afrika), 5 Mitch Booth/Sacha Larssen (Aus/ Ned). Texelaars (voor zover als zodanig geregis treerd) 62 Dirk en Eddy Pool; 136 Bart Boon/ Fred Eenhoorn. 150 Willem Houwing/Corry Kuip, 160 Jan en Karelien Schouwstra; 175 Kees Dros/Jan Hoekstra; 178.Martin en Yolanda Maat, 232.Andreas en Rina Monen; 292 Fetze de Haan/Andrew Albers, 403.Pieter Wijnand/Frank Zwager 408 René Jager/Den nis Eelman, 418 Henk Prms/Eric Haeck. 477.René Kooiman/Peter van den Berg, 480.Richard Koopman/Herman Fledderus; 483 Klaas Jan en Sijbrand van der Vis, 487 Frans Kamphuis/Pascal Riemens; 494 Arnold Boon/Romein Dros, 498 Ronald en Martin Splinter; 508.Friso Bakker/Simon Havik f &1 vV-ov-:. :.v Bij Texelse catamaranzeilers is onrust gerezen over de instelling van een zogenaamd „member ship". Daarbij zou deelname aan de Ronde om Texel in de toe komst worden gekoppeld aan een soort lidmaatschap, te verwerven voor ƒ100,- per jaar en te betalen bovenop het gewone in schrijvingsgeld. „Dat moet zogenaamd de binding van de zeilers met de ronde vergro ten Om je kapot aan te ergeren", vindt Cocksdorper Bart Boon, al sinds de beginjaren deelnemer aan de ronde. „Moet je honderd gulden betalen voor een sweater en een tijdschrift waarop je met zit te wach ten. En dan is het nog maar afwach ten of je kunt meedoen, want ze gok ken op duizend members, terwijl er maar zevenhonderd startbewijzen te verdelen zijn. Als ze geld tekort heb ben, moeten ze het gewoon zeg gen." Jan Boon. voorzitter van de Cocksdorper Kustzeilveremging, is beduidend minder scherp dan zijn dorpsgenoot. „Ik wil me niet uitspre ken over het membership. Ik draag mei bij aan de organisatie van het rondje, dus moet ik ook geen kritiek uiten op mensen die zich wel in spannen. Ik hoop wél dat Texelse zeilers gewoon kunnen blijven mee doen. Hier ligt toch de basis Boon pleit daarbij voor een uitzonderings positie voor alle Texelaars „Wij hebben ook veel oud-Texelaars on der onze leden Als die met zouden mogen meedoen, krijg je een twee deling." De onrust onder de Texelse zeilers heeft ook rondevoorzitter Ina Schrama bereikt „Het ligt nogal ge voelig allemaal. Logisch, want dit is letterlijk de Ronde van Texel. Als er wat gebeurt, praat iedereen mee." Ze vindt de negatieve reacties ech ter nogal voorbarig „We willen de betrokkenheid van de zeilers vergro ten Hoe, daar zijn we nog niet hele maal uit, dat zullen we de komende weken bespreken. Maar ons uit gangspunt is dat volgend jaar alle Texelaars gewoon weer kunnen meedoen." meter dan Booth en Larsen .Niet gek Onze verwachtingen waren met zo hoog gespannen. Dit was pas de eerste keer van het jaar dat we voe ren. Maar je verleert het met hoor, het is net als met fietsen. Bovendien: zo'n prestatie is het nou ook niet. Wat denk je. als het echt zo zwaar was, hadden we straks heus niet in de boot gestapt om terug naar De Cocksdorp te varen.. Voor echt sterke verhalen leende dit 21ste Rondje zich kennelijk niet Daarvoor was het te mooi weer, wa ren de boten met duur materiaal te veel in het voordeel en werd minder gevraagd van tactiek en stuurmans kunst. Of. zoals Andreas Monen - varend met echtgenote Rina - het uitdrukte: „Het ging wel aardig, met denderend. De start was goed. daarna zakten we steeds verder te rug Maar wacht maar af! Dit jaar hebben we een huis gekocht, vol gend jaar hebben we ook een spinnaker Verstop Joop Rommets Foto s Go rara Timmerman en Joop Rommets Voorafgaand aan de start van de Ronde om Texel, werd in de grote tent op het strand bij paal 17 zater dag het boek Welkom op Texel. 100 jaar gastvrij eiland gepresenteerd Daarmee werd het feit herdacht dat het deze maand precies honderd jaar geleden is dat het allereerste Texelgidsje uitkwam. Het eerste exemplaar van het jubileumboek werd door VVV-directeur Veronica Bos overhandigd aan Til Dekker, weduwe van Jaap Dekker, die bijna veertig jaar lang de scepter zwaaide over de VVV Texel. Welkom op Texel geschreven door Pip Barnard en Joop Rommets en vormgegeven door Martin Groot, is een uitgave van de VVV Texel Het ligt vanaf volgende week in de boek winkels en op de balie van het VVV- kantoor en is te koop voor 29,50. In een volgende editie van deze krant besteden we uitgebreider aandacht aan het boek Een duidelijkere scheiding tussen de activiteiten, of die nu bedoeld zijn voor gezinnen met jonge kin deren, tieners of volwassenen. Dat is in hoofdlijn de nieuwe koers van de recreatiewerkers van het Mobiel Team Texel, die 's zomers overal op het eiland toeristen en Texelaars proberen te vermaken. De belangstelling voor de activiteiten was niet steeds even groot Dat had er vooral mee te maken dat voor som mige (potentiële) deelnemers ondui delijk was voor wie ze precies waren bedoeld. Ook lag de nadruk nogal sterk op traditionele spelen als volley bal en voetbal. Om die reden heeft hel in Haarlem gevestigde Rekreatiewerk West Nederland (RWN) in samenspraak met de ge meente (de opdrachtgever) besloten voor komend seizoen veel nieuwe activiteiten te organiseren, voor spe cifiekere doelgroepen. De activiteiten voor jonge kinderen worden gecon centreerd op de zomermarkten in Den Burg, Den Hoorn en De Cocksdorp, jongeren - van ongeveer 13 tot 18 jaar - kunnen op het strand meedoen aan beachvolleybal en paalvechten. Voet- en volleybal blij ven gehandhaafd voor volwassenen. Hoge verwachtingen heeft RWN van de Avon(d)(t)urentochten, opdrachtenspelen met grote decors, spannende muziek en goed geïnstru eerde acteurs. ,,Door de diverse showelementen zal dit spel een zeer professionele activiteit worden", meent coordinator Yvonne Bos ,,We verwachten dat het een goede aan vulling vormt op de recreatief-toeris- tische faciliteiten die Texel al biedt." RWN begint haar werk op Texel weer op 11 juli.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7