conferentieoord n Aantal leerlingen van OSG stijgt Slagingspercentage OSG weer hoog Bartimeüshoeve nu Sebouw Karlas géén replica van kasteel Tijdelijk opvang asielzoekers cara oon TEXELSE couRANT- KTF deze zomer weer op toernee IfcLARS HOU MflORÏlïT HET IS l!00k ËEM GOED DOEL'. Eenieder blaast z'n steentje bij Gunstig voor werkgelegenheid TEXELSE t'cOU RANT VRIJDAG 19 JUNI 1998 «ijl de timmerlieden nog bezig m het pand te verlaten, maak- vroege congresdeelnemers entree, In Walden Noord, de malige Bartimeüshoeve, is het lesymposium gehouden. We- chappers uit Rusland, Duits- Engeland en Nederland wa lreen weekend lang bijeen om ormuleren hoe het centrum ks moet functioneren. In het rog van de wetenschappers een groep van 35 asiel- ;ers, die er maximaal een jaar en verblijven. n3ar van de boerderij is IRighl. een stichting die wereld- slnjdt legen kinderexploitatie, ifkjht kocht Bartimeüs vorig jaar aan met de bedoeling er haar hoofd kantoor te vestigen. Dat zat tot dan toe in Amsterdam. Aangezien het complex wel erg groot was. besloten Theo en Greet Knippenberg - de drij vende krachten van ChildRight - tot een bredere exploitatievorm. Bedoeling is nu er een science village van te maken, zoals Knippenberg dat formuleert 'Onderzoekers met ver schillende achtergronden uit verschil lende landen kunnen hier mei elkaar van gedachten wisselen. Dat is zowel spannend als nuttig en kan leiden tot interessante kruisbestuivingen. De wetenschap raakt steeds meer ge specialiseerd en daardoor geïso leerd. Het kan gebeuren dat een on derzoeker uit de ene tak een pro bleem onderzoekt dal door een on derzoeker uit een andere discipline allang is opgelost. Hier kunnen ze op de hoogte raken van eikaars werk', al dus de voormalige uitgever. De wetenschappers die het conferentieoord vorige week inwijd den. waren bijeen om te formuleren hoe het centrum straks moet functio neren. 'Een seminar over toekom stige seminars dus eigenlijk', meent Knippenberg. Asielzoekers De congressen zullen voor een deel een meer of minder idealistisch ka rakter hebben Gefinancierd door sponsors en gedragen door de aan ChildRight verbonden Nobelprijs winnaars moet Walden Noord vooral in voor- en naseizoen een ontmoe- envremen voorlopig geen Vml in over het plan van lm Karlas voor een groot telachtig gebouw in Den J.'We willen eerst alle reac- afwachten', aldus burge- alerVan Rappard dinsdag bij resentatie van het plan door s. De burgemeester sprak Mrdering uit voor het initia len gedurfd project.' aaischuwde echter voor al te- ïlimisme 'U moet zich realise- fat dit een kwestie van lange lis. Men is hier of fel voor, of fel i Hel zal tijd kosten om ieder er f te krijgen en het financieel temaken.' s hoopte dat de gemeente ac- 'il meewerken bij de voorberei- Bijvoorbeeld door plaats te ne- in een commissie die muien moet aanboren. Van ard wees dat van de hand hij andere projecten, zoals van erelse Ondernemende Vrou- ioDe Schans, draaien we niet We willen graag de vrije keus in. Om dit van de grond te krij- voldoende particulier initiatief De gemeente wil Karlas wel "eren over de planologische 'ikheden en dergelijke. Andere plek '"ias zijn kasteel in het park achter het gemeentehuis wil neer zetten. zou het dan noodzakelijke kappen van bomen tot protesten en vertraging kunnen leiden waar schuwde de burgemeester. Karlas zei eventueel te willen uitwi|ken rich ting Pontweg, tegenover de VVV Hij ziet in het kasteel een belangrijke nieuwe trekpleister. 'Toeristische ondernemers zijn zonder uitzonde ring van mening dat er binnen tien jaar een spectaculaire overdekte at tractie op Texel bij moet komen. Als eerste kasteel van de 21e eeuw kan er een promotioneel effect vanuit gaan Van Rappard was ook benieuwd of er op Texel voldoende zwerfkeien zijn om de burcht van te bouwen Karlas antwoordde dat het er wel veel zijn, maar waarschijnlijk met ge noeg. Vandaar dat hij stenen wil aanvoeren uit Scandinavië, waar de nu op Texel liggende keien oor spronkelijk ook vandaan komen Wethouder Schilling had hem al ge tipt over een partij Noorse keien, af komstig uit een dijk. Verdeeld De bij het contact met het college gerezen vragen kwamen ook woensdagavond naar voren toen Karlas in hotel De Lindeboom een informatieavond over zijn kasteel plan verzorgde. Niet meer dan twaalf belangstellenden waren ko men opdagen Dit gezelschap rea geerde verdeeld Het meest ge hoorde bezwaar was dat een uit zwerfstenen opgetrokken gebouw op Texel niet thuishoort en zeker geen kasteel. Karlas was best be reid in een andere richting te den ken. Het gaat om een groot multi functioneel gebouw van een spectaculaire, eventueel burchtachtige architectuur Dus geen replica van een oud kasteel maar een modern gebouw, even tueel met zwerfkeien als uitgangs punt Horeca Een ander bezwaar was dat horeca- activiteiten nadrukkelijk zijn opgeno men in het plan, zodat het concur rentie betekent voor de gevestigde horeca Karlas: 'Als de bestaande horeca in het plan participeert, is dat bezwaar uit de wereld en betekent het juist een versterking van deze bedrijfstak'. Aannemer Martin Visser uitte zich het meest positief over het plan. al twijfelde ook hij aan de haalbaarheid. Het project zelf sprak hem zeer aan Karlas erkende dat grote sponsors onmisbaar zijn bij het financieren van het gebouw. Grote Nederlandse bedrijven zouden daarvoor benaderd moeten worden. Maar dan moet het plan wel eerst verder worden uitgewerkt zodat er iets overtuigends getoond kan wor den Daarmee moet zich een kleine projectgroep bezig houden, die Kar las de komende weken probeert te formeren tingsplaats worden voor wetenschap pers Zo acht Knippenberg conferen ties over de schuldenproblematiek van de Derde Wereld of de ethiek van biogenetics er uitstekend op hun plaats. Maar ook bedrijven kunnen op het voormalige blindeninstituut te recht voor werk- en trainings bijeenkomsten Sinds augustus vorig jaar is het com plex stevig verbouwd. 'De werkzaam heden namen meer tijd in beslag dan gepland. Op allerlei plaatsen vonden we veel en lastig verwijderbaar as best. Uiteindelijk heeft de aanpassing van het hoofdgebouw vier maanden geduurd. Maar dat kwam ook doordat er veel techniek in is verwerkt.' Het gebouw bevat nu onder meer een grote keuken, een eetkamer, gasten verblijven en een grote vergaderzaal Deze laatste heeft alle ruimte en com fort (inclusief aansluitingen voor laptops, internet, modems en fax) voor 36 deelnemers Een deel van het vertrek is ingericht als vertaai- cabine, waarin tolken hun werk kun nen doen Het werk is nog lang niet achter de rug. De aangrenzende groeps- verblijven, waar vroeger de blinde bewoners gehuisvest waren, worden omgebouwd tot 38 eenpersoons-ap partementen, met eigen sanitair en een keukentje. Dat wordt in delen aangepakt. Om de verschillende ruimtes niet gedurende langere tijd ongebruikt te laten, stelt Knippenberg ze beschikbaar vóór de tijdelijke huis vesting van zo'n vijftig asielzoekers. De eerste groep van vijfendertig is deze week gearriveerd Met het COA (Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers) heeft Knippenberg een con tract van een jaar afgesloten. Het Koninklijk Texels Fanfarecorps geeft deze zomer weer enkele zomeravondconcerten. Maandag 29 juni is KTF te gast in De Waal, waar wordt opgetreden op het plein voor de kerk. Bij slecht weer wijkt het orkest uit naar dorpshuis De Wielewaal. Maandag 6 juli treedt het fanfare op in de RK kerk van De Koog (entree gratis) Donderdag 16 juli is KTF te zien en te horen tijdens de Durper Markt in De Cocksdorp. De aanvang van alle concerten, die ongeveer een uur duren, is 19.30 uur. Vooraf ma ken drumband en majorettes telkens een rondgang door het dorp. 'Er blijft nog een hoop werk te ver richten, maar OSG De Hogeberg kan een zonnige toekomst tege moet zien.' Dat zei Henk van Atteveld dinsdag in de raads commissie welzijn, waar de leden zich bogen over het Formatieplan 1998-1999 van de school. De plaatsvervangend rector doelde vooral op de verwachte stijging van het leerlingenaantal. Op dit moment staan 798 leerlingen bij de OSG ingeschreven. Volgens de prognoses - verkregen door alle leer lingen van de Texelse basisscholen bij elkaar op te tellen - daalt dat aan tal de komende twee jaar heel licht, naar 787. In het jaar 2000 mag de school echter rekenen op 843 leerlin gen 'Een forse stijging. Dat zijn on geveer drie formatieplaatsen (volle dige banen) extra', vertelde Van Atteveld. Momenteel telt de OSG bijna 47 formatieplaatsen, verdeeld over 57 leraren. Bovendien zijn er drie vacatures. Van Atteveld waarschuwde wel dat er twee onbekende factoren zijn, die het leerlingenaantal mogelijk negatief kunnen beïnvloeden. Dat zijn de in voering van de tweede fase in 1999 en van het nieuwe schooltype VMBO. Mogelijk dat daardoor minder leerlin gen 'doorstromen' van 4 Mavo naar 4 Havo. Bij ons stroomt vijftig procent door. tegen tien procent landelijk. Het zou erg vervelend zijn als dat aantal zou dalen, want eigenlijk hebben we iedere leerling nodig ^BVfL Jixrl i u be bjTL. Advertenties: Spinbaan 6 Telefoon 36 26 00 fax 314 111 Bij 198 leerlingen van OSG De Hogeberg kon dinsdag de vlag uit. Zij slaagden voor hun eindexamen en kunnen dinsdag 7 juli het felbegeerde diploma in ontvangst ne men. De uitreiking is traditiegetrouw in de Burgemeester De Koninghal. In totaal dertien kandidaten zijn (nog) niet geslaagd. Een deel van hen doet op 23 juni herexamen. Het slagingspercentage van de Texelse scholengemeenschap is evenals voorgaande jaren hoog Landelijke cijfers zijn nog niet bekend, maar waar schijnlijk zit De Hogeberg met 93,5% weer boven het gemiddelde. Na de herexamens kan dit percentage nog hoger uitvallen Drie leerlingen zijn definitief gezakt, zeven wagen volgende week een nieuwe poging. Een kandidaat trok zich terug voor het examen en twee scholieren kregen een schoolverklaring. Zij hebben wel de lessen gevolgd en examen afgelegd, maar kwamen om verschillende redenen met in aanmerking voor het diploma. ..Lekker", noemt plaatsvervangend rector Gerben van der Feen het aantal geslaagden Eigenlijk hadden we rekening gehou den met een lagere score, gezien de resultaten van de schoolonderzoeken. Nu blijkt dat onze leerlingen goed examen hebben gedaan." Een VWO-leerling wist voor het vak wiskunde B zelfs meer dan een tien te halen. Omdat het cijfer voor het zware examen landelijk met 0,7% werd ver hoogd. kwam de leerling uit op een 10,3. Op de lijst komt echter het cijfer tien te staan, want dat is het maximum. VBO Bouwtechniek: Danny Boon, De Cocksdorp; Mathé Hoep, Oude- schild, Niels Hoogenbosch, Den Burg. Ronny Keijzer, Den Burg; Jaap van Kleeff, Oosterend. Wim de Smidt, Oosterend: Apen Vlaming, De Cocksdorp. Eddy de Vries, Oudeschild; Robert van der Werf De Koog; Dennis van der Wilde, Den Burg; Remon van der Zwaag. Den Burg. VBO Mechanische techniek: Robert Jan Appel. Oudeschild, Björn Boer- horst. Den Burg; Kees Brouwer. Den Burg; Rudy Hof. Den Burg. Arie Koopman, Oosterend: Rutger Land, Den Burg; Eddy van der Ploeg. Den Burg; Andre de Ridder, De Koog; Gerard Rikkenberg, De Koog; Edwin Slik, Oudeschild; Robin van der Slikke, Den Hoorn. Mario Staal, Den Burg; Bennie Stark, De Cocksdorp; Wout Timmer. Den Hoorn Rody Westerlaken, Den Burg; Lucas Witte, Den Burg Remco Zijerveld, Oude schild; Hans Zi|m. Den Burg VBO Koken/Serveren: Frank Boeijen Den Burg, Vanessa Bruggen- kamp. De Cocksdorp; Shireen Doornik. Oosterend Martme van Hintum. Den Hoorn: Inge Hooijschuur, De Cocksdorp, Jesse Hoven Oosterend. Ingrid Laan, Den Burg, Wilbert Loef. Den Burg; Muriél Oudendag. Den Burg; Christel van der Sleen, Den Burg: Andrew van der Slikke, Den Burg. Chris Snijders, Oosterend; Joram van der Spek, Den Burg Evelien van der Velden, De Koog. Sarina Vermue. Den Hoorn; Lia Visser, Oosterend. VBO Verzorging: Daisy Daalder, Oosterend; Nathalie Doornik, Ooster end; Chiel Dreesens, De Cocksdorp Anne-Marie Dros, Oosterend: Esther Dros, Oosterend, Evelien Duin, Den Burg; Melanie Eelman, Den Burg, Cindy Faydherbe, Den Burg, Damélla Floor Den Burg; Kelly Geus Den Burg; Mirella Gouwens, Den Burg; Rhoda Hillen De Cocksdorp. Robert Hin, Den Burg; Marleen Hoogenbosch, Den Burg; Merlin Huisman, De Koog, Kim Kooger, Den Burg; Silke Kruk, Oudeschild, Imme Lange- veld De Koog. Damella van Leersum, Den Hoorn. Gea de Ridder, De Cocksdorp; Debby Sangers, Den Burg; Denise Schraag, Den Burg; Mattanja Schuijl, De Cocksdorp, Daan van der Slikke, Den Burg, Esperanza Smidt, Den Burg, Lyda Smit, Den Burg; Marjan van der Star. Oosterend; Nellie Visser, Oosterend, llona Westerlaken, Den Burg. Josien Wolf, Oosterend; Gerda Zoetelief, De Waal. VBO Verkoop Thomas Bakker Den Burg; Tieme Bakker, Den Burg, Danny Beijert, Den Burg, Christina Beuving. Oudeschild, Annemieke Bos. Den Burg; Sven den Braven. De Cocksdorp; Monique den Brok. Den Burg, Richard Brouwer. Oosterend. Bas Bui|Sman. Den Burg; Irene Dek ker. Den Burg. Miranda Hoogenbosch, Den Burg. Patricia Mosk. Den Burg Mark Randsdorp, Den Burg; Iris van der Reijken. Den Burg; Emiel de Ridder, Den Burg. Justin Segerink. Den Burg Femke Verberne, De Koog; Femke de Vries, Den Burg; Schoolverklaring Gijs Broess (bouw techniek). Oosterend; Ding Xuan Cai (koken/serveren). De Koog. Totaal aantal geslaagd: 94, Schoolverklaring 2. Nog niet geslaagd. 3 HAVO: Frouwke Arendsen, Den Burg, llone Bakker Den Burg Joost Bakker, Den Burg; Miranda Bakker. Den Burg; Cian Bongers, De Koog; Cees Domhof, Den Burg, Marieke van Dongeren, Oosterend: Immetje Duin, Den Burg. Helene Dumker. Oosterend; Alexander Elias, Den Burg; Abe Gerlsma. Den Burg; Cyntha van Heer waarden. Den Burg; Bart Hin. Oosterend; Rob Hopster. Den Burg; Cheng Yeh Hsu, De Koog, Elvire Jansen, Den Burg, Floortje Janssen Den Burg Cees Joustra Oosterend; Marije Komduur, Den Burg; Bart Meeden- dorp Den Burg; Yardena van der Meer. De Koog; Judith Mulder, De Koog; Mireille Oosterhof. Den Burg; Erwm Postma, De Cocksdorp; Pieter de Ridder, De Cocksdorp; Marieke van Rossum, Den Burg; Sanne Schoo De Koog; Josje Schafer, Oosterend: Koen van der Slikke, Den Burg. Ellen Smit, Ooster end. Heieen Smit. Oosterend; Antoinette Stiehl, De Cocksdorp; Jurriaan Visser. Den Burg; Jeroen Vooijs, Den Burg; Irene Wassink, Den Burg, Gijs Waverijn, Den Burg; Laura Witte. Den Burg; Saskia Witte, Oudeschild: Stefan Witte. Oosterend Totaal aantal geslaagd: 39. Nog niet ge slaagd' 3 MAVO: Martine de Boer. Den Burg; Eva- Lotta Buijs, De Koog; Chris Dobber De Koog; Jörg Dreyer, De Waal, Niels Dub belt De Cocksdorp; Nienke Eilander Oudeschild; Saskia Gieles. De Koog; Marlies van Heerwaarden, Den Burg, Simone van Heerwaarden. De Waal Chantal Hm. De Waal Nicolle Kager Den Burg; Carola Keesom, Den Burg; Sarah Keijser, De Cocksdorp, Linda Keijzer, Den Burg Anna Kikkert, Den Burg, Heieen van der Knaap. Den Burg; Karin Kooger, Oosterend; Ruben Kooijman. Den Burg; Gerie Koorn, De Cocksdorp; Diedenk Kruithof, Oosterend, Maya Lenting, Den Burg: Stephan van Maldegem. Den Burg Aat Meijer, De Cocksdorp; Sandra Moree, Den Burg; Nicky Ran Den Burg, Jacqueline de Ridder, Den Burg. Eldert van Rijs, Oosterend; Evert Rikkenberg, De Waal, Suzanne Roeper De Cocksdorp; Alicia Saai, De Cocksdorp, Julia Schenk, Oosterend; Marcel Slikker. Oudeschild; Romana Switzer, Den Burg; Petra Timmers. Den Burg; Anneke Veenbaas. Oudeschild; Ronald Vooijs, Den Burg; Arjan Witte. Den Burg, Astrid Witte, Den Burg; Bob Witte. Oosterend Totaal aantal geslaagd 39 Nog niet geslaagd 1 VWO; Rosalie Bakker, Den Hoorn: Jos Bokma. Den Burg; Ineke Bremer, Oosterend, Ruth den Brok, Den Burg, Miriam Cnossen. Oudeschild. Krzysztof Dobrowolski, De Cocksdorp; Thijs Fransen, Den Burg, Nelleke Groen. Den Burg; Alfons van Heerwaarden. Den Burg; Manon Kikkert, Den Burg, Mikel Knippenberg, De Cocksdorp; Bram Kuip, Den Burg; Mirjam Kuip, De Koog Liesbeth Lanser, Den Burg Irina Poleacov. Den Burg, Eddy Pool, De Koog; Natalie Ran, Den Burg Joris Schrama, Den Burg Jozef Smidt. Den Burg; Steve van de Snepscheut, Den Burg Aart Verweij, De Cocksdorp; Edzard Verweij, De Cocksdorp; Bas Vlaming. Den Hoorn. Imme Wassink,, Den Burg; Souwtje de Wijn. Oudeschild Coen Zoon,, Den Burg. Totaal aantal geslaagd 26. Nog niet geslaagd: 3: Teruggetrokken: 1 Een aantal nog met geslaagde leerlingen zullen dinsdag 23 juni a s als nog proberen d m v een herexamen hun diploma te behalen. V leiding van de Canadese onderzoeker John Stringham spraken onderzoekers uit Rusland. Duitsland. Engeland en Nederland functie van Walden Noord. ifoio xwp «omme/si 'a% college en het echtpaar Karlas bij de maquette van de burcht. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5