Honderd jaar gastvrij eiland' Gedenkboek Texelpromotie nostalgische grabbelton Vogels in netten wekt afkeuring Sloop Kogerhoop na akkoord grondprijs meerkosten gemeente f88.000,- J^ednjvigheid Vissers: pure opklopperij' TEXELSE y coURANT1 Schoenmaker terug in Weverstraat Oldtimerclub van de grond? (j Qslacigd 1-1-2 DAAR RED JE LEVENS MEE VRIJDAG 19 JUNI 1998 it begon met een tip voor de VVV van de Historische Vereni- g Weten jullie dat het binnenkort 100 jaar geleden is dat de ste toeristische publicatie over Texel uitkwam?' De VVV 1 het direct als aanleiding voor het uitgeven van een ge- ïkboek, waarin wordt teruggeblikt op honderd jaar Keipromotie. De tip was echter rijkelijk laat gekomen. Bij irbaat stond vast dat er geen tijd was voor omvangrijk histo- ;ji onderzoek naar de verschillende wijzen waarop genera- iTexelaars hun eiland onder de aandacht van de toeristen jben gebracht en hoe, in welke samenhang en met welke momische gevolgen allen die met 'badgasten' hebben te ken, hebben gefunctioneerd. Onder druk van de tijd ont- iddaarom iets wat voor de 'gewone' consument misschien veel leuker was: een historisch tekst- maar ook prenten- k, bestaande uit willekeurige grepen uit een enorme berg len nieuw materiaal rouw wht en mtormatrice Sonja Witte bit hel oude VVV-kantoor aan de Groeneplaats. De schrijvers Pip Barnard en Joop Rommets noemen hun boek een grabbelton, waaruit ieder naar eigen behoefte wat kan pakken Alles wat ons interessant of leuk leek voor de mensen, hebben we geprobeerd te verwerken'. Ze hebben met span ning en ongerustheid hun eigen boek tegemoet gezien omdat de VVV de eindredactie in eigen hand hield. Het is hen met tegengevallen en ze zijn vooral enthousiast over de wijze waarop ontwerper Martin Groot de teksten en plaatjes tot een fraai en deels kleurig drukwerk heeft gemaakt Het ziet er 'duur' uit, mede door de harde stoffen band met transparante kunststof omslag waar door menigeen het zal ontdekken als relatiegeschenk. Met wat minder plaatjes die gemiddeld wat groter waren afgedrukt zou het boek mis schien nog evenwichtiger zijn ge worden. Er zitten nu foto's bij die weinig groter zijn dan een postzegel, wat vooral jammer is voor Texelaars die de mensen op de plaatjes willen herkennen. Gids Die eerste toeristische publicatie van een eeuw geleden was de 'Gids voor Texel' op initiatief van Texelse ondernemers geschreven door meester J. Muller van de openbare school van Oudeschild Het spreekt vanzelf dat het eiland dat hij be schreef er heel anders uitzag dan te genwoordig. Maar ook de overeen komsten tussen heden en verleden vallen op Ook in 1898 werd Texel al aangeprezen wegens de rust, ruimte, het natuurschoon en de makkelijke bereikbaarheid Lijn Om er geen rommeltje van te maken hebben de auteurs en de ontwerper toch wat lijn in het boek gebracht. Op praktisch alle paginas staan an sichtkaarten uit de collectie van Maarten Stoepker die een beeld ge ven van het vroegere Texel in het al gemeen. Daarbij staat echter ook veel recenter beeldmateriaal dat vooral op de VVV en de recreatie be trekking heeft, afkomstig uit het ar chief van Harry Wuis van hotel Opduin, de VVV zelf en de Texelse Courant. Op elke bladzijde zijn beel den en teksten van uiteenlopende ouderdom broederlijk verenigd. Wie bijvoorbeeld het jaar 1941 opslaat ziet daar het een en ander over het 'toerisme' gedurende de bezetting. Zoals tekst en foto's uit het boekje 'Auf Texel' Dat gaf informatie over Texel voor de hier gelegerde Duitse soldaten, die Texel 'unsere insel' noemden. Notulen Verspreid over een groot deel van het boek zijn de complete notulen afgedrukt van de VVV-afdeling Den Hoorn die bestond van 1933 tot 1971. Het is de rode draad gewor den die een beeld geeft van veran derende visie. Vermakelijk zijn de dagrapporten die de VVV- mformatrices bijhielden in het kan toor in De Koog: '21 juni 1982: Me vrouw Halsema kwam nog even langs om te praten over haar grieze lige gasten. Verder geen nieuws'. Op dezelfde laconieke toon werd een jaar later gerapporteerd dat ie mand vlak voor het kantoor op straat was neergestoken De auteurs hebben zelf gezorgd voor een verhaal over de opkomst van de VVV's In het algemeen, de opkomst van De Koog als baddorp en een interview met Jook Nauta die vertelt over de tijd dat hij met andere jonge honden greep kreeg op de toeristische ontwikkelingen op het eiland Misschien wordt het weer eens tijd dat een ander syndicaat een greep naar de macht doet'. Hoogerheide Barnard en Rommets hebben ook Theo Hoogerheide aan het woord gelaten over Teso's bemoeiingen met het toerisme en de rol die hij speelde bij de totstandkoming van de huidige VVV-stichting. De schrij vers vinden het zelf het aardigste in terview omdat Hoogerheide tegen spreekt wat iedereen altijd beweert In een ander interview steekt Th (H> lOL>2L 3 nat oifewo-flnt IjE 311 (BEUL A— De Bad weg van De Koog rond 1930. van Hövell tot Westerflier van de Overkoepeling van Noordhollandse VVV's de loftrompet over de Texelse VVV Ook de Texelse musea zijn een onderwerp dat door de auteurs nader is uitgediept Visser Alfons Boom vertelt hoe hij dank zij het toe risme het hoofd boven water weet te houden en kaasmaker Anton Witte doet hetzelfde In een ander inter view vertelt Harry Wuis over de filo sofie waarmee hij de gasten van zijn prominente 4 sterrenhotel benadert Marc van Rijsselberge legt uit hoe het succes van Texelse producten mede te danken is aan de 'natuur zuivere' uitstraling die Texel heeft. 'Stel dat we in het nieuws komen door twee grote gifschandalen, dan houdt alles op' Een column van Harry de Graaf moet duidelijk maken welke invloed het toerisme heeft ge had op het Texels volkskarakter ('Texelaars lijken akelig veel op ge wone Nederlanders') en hoe onmis baar toeristen zijn: 'Badgasten zijn als sterke drank. Zolang je er niet te veel van neemt is het gezellig' Het gedenkboek 'Welkom op Texel. 100 jaar gastvrij eiland' dat is gedrukt bij Langeveld de Rooij wordt gratis ver strekt aan de leden van de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers. Ook liggen ze klaar voor bedrijven en instanties die de uitgave door sponsoring mogelijk hebben gemaakt. Verder is het voor andere belang stellenden voor nog geen dertig gulden te koop bij de VVV en bij de drie Texelse boek handels De gemeente gaat actie onderne men tegen een visserscombinatie in wier netten wadvogels zijn ver dronken. De netten stonden op het wad in de omgeving van De Cocksdorp, maar zijn inmiddels al verwijderd. Foto's van de verdron ken vogels die werden gepubli ceerd in verschillende landelijke dagbladen, leidden tot afkeurende reacties. De vissers doen de kwes tie af als 'pure opklopperij'. De kwestie werd bij de gemeente aangekaart door Vogelbescherming Nederland Volgens de natuur beschermers gaat het om fijnmazige netten die bij vloed onder water staan en bij laag water (deels) op het droge komen 'Vooral 's nachts kunnen wadvogels als eidereenden. bonte strandlopers en scholeksters in de netten verstrikt raken. Met opkomend tij verdrinken ze jammerlijk.' Volgens de vissers schetst Vogel bescherming een verkeerd beeld. 'Natuurlijk is het zo dat een enkele keer een eend komt te overlijden. Maar zeker met met grote regelmaat, leder getij, dus ook 's nachts, contro leren we de netten Zo af en toe van gen we een vogel. In 99 procent van de gevallen zijn de dieren springle vend en laten we ze weer los.' Beroepsmatig De bewering van Vogelbescherming dat de hardervisserij louter als tijdver drijf wordt beoefend, is volgens de vissers ook onjuist. ,,Er is sprake van een beroepsmatige vergunning.' Volgens Vogelbescherming moet de hardervisserij wegens de schade voor de natuur worden gestaakt. Omdat de vergunning is afgegeven door het ministerie van LNV. richtte de vereniging zich tot de gemeente De meeste raadsfracties, die overi gens geen contact hebben gehad met de vissers, spraken dinsdagavond hun zorg uit. Met name de publiciteit doet volgens de politici geen goed aan de reputatie van Texel als vogel eiland. 'Dit is geen goede zaak', aldus wethouder Schilling, die dinsdag avond toezegde maatregelen te ne men. Hij wilde met zover gaan om de visserij te verbieden. 'Maar ze zouden de netten bijvoorbeeld bij laag water kunnen weghalen remingsbedrijf Bakker uit Den is deze week begonnen met dop van hotel De Kogerhoop tKoog. De eigenaar, de Hoge II Groep (HRG) uit Baarn, heeft oeopdracht gegeven. Directe eiding vormt de overdracht de tien hectare grond rond nparadijs Calluna aan HRG. eoeizame onderhandelingen is Isbosbeheer akkoord gegaan een verkoopprijs van •MO,-. Omdat HRG contrac- hiet meer dan ƒ350.000,- Ie betalen, neemt de ge- 'tede meerkosten (ƒ88.000,-) 'haar rekening. beeft zoals bekend Calluna lenomen onder voorwaarde dat ihotel mag worden bijgebouwd. T benut HRG de slaapplaat- vrijkomen na de sloop van De 'oop. Omdat de onderhande- niet vlot verliepen, liet HRG het als onderpand staan. Na de h de luilaknacht van 1996 was ipaald geen visitekaartje voor lafs De Koog ia bemiddeling door burge ter Van Rappard kwamen ge- He, SBB en HRG in april tot een *d over de prijs van de grond bij Calluna waarop het nieuwe hotel zal worden gebouwd. SBB vroeg aan vankelijk ruim een miljoen gulden. De schrik sloeg de gemeente om het hart, maar na overleg ging die prijs fors omlaag. Het uiteindelijke bedrag is gebaseerd op de staat van faillis sement waarin het zwemparadijs ver keerde en met op de vrije verkoop waarde waar SBB eerst vanuit ging. De gemeente heeft de ƒ88.000,- meerkosten geaccepteerd, omdat dit risico in feite in het contract met HRG was ingecalculeerd. De gemeente raad moet zich overigens nog over het onderhandelingsresultaat uitspre ken. Vertrouwen In elk geval heeft deze stap weder zijds veel vertrouwen gegeven in de goede afloop Zóveel, dat HRG nu bereid is De Kogerhoop te laten slo pen Wethouder Bakker, die zich in de vorige raadsperiode als raadslid hard maakte voor spoedige sloop rea geert verheugd. 'Dit is een hoopge vend en geruststellend signaal dat de hele deal omtrent Calluna rond gaat komen.' Bakker zei zich te zullen inspannen om het terrein na de sloop zo snel mogelijk op te knappen 'We zullen zorgen dat er een knap stukje groen wordt aangelegd, passend in de om geving Netjes Sloper Willem Bakker zal z'n best doen om het karwei nog voor de bouwvak te klaren. 'Daar moeten we het nog even over hebben. Want er staan zes weken voor en dat is eigen lijk een week tekort voor de bouwvak Maar we gaan er wel vanuit In elk geval zullen we het netjes slopen. We proberen zo weinig mogelijk overlast voor de buren te veroorzaken De schoenmaker moet nog flink wennen aan z'n nieuwe werk plaats, maar is toch blij weer terug te zijn in de Weverstraat. Als van ouds repareert Cees van Osch er schoenen, tassen en paardentuig, waarbij de kenmerkende geur van leer op gezette tijden wordt verdre ven door de tabaklucht die vaste gast Aris Biesboer verspreidt. Op vallend verschil met de donkere zaak van vroeger is de frisse werk omgeving, die van buiten is te aan schouwen door de grote pui. Na een half jaar tegen de muur aan de Kantoorstraat te hebben aangeke ken, is Van Osch blij zijn ver trouwde uitzicht weer terug te heb ben. Binnen ziet alles er even keurig en opgeruimd uit 'Te netjes, zou je bijna zeggen', kan Van Osch enige scep sis niet onderdrukken. De ambachte lijke schoenmaker blijkt ineens onder nemer te zijn geworden. Hij doet aan planning en houdt er zowaar een inkoopbeleid op na. Van Osch kan immers minder spullen in voorraad houden, omdat eigenaar/verhuurder a9 zal in Oudeschild worden 1 aard tot oprichting over te "e Texelse Oldtimer Club I Eigenaars van automobie- fijzondere motoren van 25 an ouder worden om 14.00 net Vooronder' op de fla twacht. ™aelding van ongeveer 25 le- een vereniging levensvat- Ncht Doej van de T0C e| f el technische raad en daad het organiseren van toert- wgezelhgheid. Bij te weinig ejing blijft de huidige kleine lefhebbers op de oude voet ■So VWVXV. V V" Schoenmaker Cees van Osch in zijn nieuwe Jook Nauta van de zolders van de twee pandjes woningen heeft laten maken 'Als alles een beetje op orde is, dan kan ik m'n zaakjes allemaal wel kwijt Het vergt allemaal wat tijd.' Een moderne aanpak straalt ook af van de prominente gepresenteerde schappen met fournituren en aanver wante artikelen De schoenmaker heeft zelfs zijn markt verbreed. Wie werkplaats aan de Weverstraat. een huis-, auto-, of andere sleutel wil laten (na)maken is bij Van Osch aan het goede adres. Een computer gestuurd slijpapparaat in zijn zaak zorgt dat de sleutel precies past Mensen die jassen of andere leren kleding willen laten repareren, kun nen ook bij Van Osch terecht. Dat soort karweitjes knapt echtgenote Mieke op. (Foto Gerard Timmerman) De verbouwing van de twee oude pandjes is uitgevoerd door aannemer Daalder, in samenwerking met onder meer de VEM, firma Schoo, Velt- kamp, fa Graaf en Tegelzetbedrijf Twan. Slagerij Dros kreeg meer ruimte, evenals Nauta Boek Naast de schoenmakerij is een berging, die tevens de toegang tot de boven- gelegen appartementen vormt Aan het Noorderhooft College in Den Helder behaalde Hanneke Drijver (21) het vakbekwaamheidsdiploma kapper dames en heren allround. Zij is werkzaam bij Regina Haarmode in Oosterend ber gaat hij electronica studeren aan de Hogeschool Utrecht. Peter Arjen van der Slikke (24) stu deerde af aan de faculteit Sociaal- Agogische Dienstverlening van de Hogeschool Amsterdam in de studie richting Cultureel-Maatschappelijke Vorming Hij specialiseerde zich in Kunst Cultuur. De 21 -jarige Jeroen Wijdogen heeft aan het MBO-college Rens Rens in Hilversum het diploma middelbaar electrotechnicus behaald In septem- Lonneke Legierse (19) uit Oude schild is geslaagd voor een HBO-stu- die aan het Nederlands Opleidings centrum voor Toeristisch Kader in Amersfoort. Ze voltooide de studie, waar eigenlijk vier jaar voor staat, in twee jaar Ze gaat naar Australië, voor een werkvakantie van negen maanden. Volgende ambitie is een baan in een klein reisbureau aan de vastewal De Koger puin-hoop: in zes weken met de grond gelijk. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7