Herman had 'wild romance' op Texel Hoogstaand concert bij opening expo Bizar interview per bierviltje Surfmarathon Den Helder De Cocksdorp vice versa .TEXELSE p COURANT Testlopen atletiek Texelse adhesie voor Andijkers Jeugd springt ver op atletiekmiddag Wat ik zeggen wou... emeente steunt voorlichting ver verslaving dgast overleden Pijn, onwil en over mensen lopen Brommer krijgt geen voorrang aalders maken Mange dag van UPAG 23 JUNI 1998 Frans en Annemieke Hopman, Den Burg. Naschrift: Tandarts Ruthie Heerenveen zegt in een reactie dat ze het heel vervelend vindt dat het zo is gelopen en dat ze haar excuses daarvoor heeft aange boden. Ze stelt echter dat er grenzen zijn aan het bereikbaar-zijn De toch al drukke tandartsen hebben eens in de vier weken dienst, van maandag nuttigde Brood in de kleedkamer een grote hoeveelheid sterke drank 'Nee, dat bleef niet bij éen borrel. Drinken gaat altijd door.' Toch was hij de ochtend na het con cert alweer vroeg van de partij De man, die in Nederland symbool staat voor sex drugs rock 'n' roll, ver baasde het hotelpersoneel door zich om acht uur bij het ontbijt te melden. Het beschuitje spoelde hij overigens wel weg met thee-rum Brood verandert van onderwerp. 'Ik heb nog verkering gehad op Texel' Met de dochter van de bakker Ze heette zelfs Bakker Els of Ellen, ge loof ik. Nu zal heel Texel wel zitten raden om wie het gaat. Ach, 't is al zo lang geleden, haar vader mag het nu wel weten. Ja. dat moet in de Sarasani-tijd geweest zijn, met Cuby the Blizzards Zijn we nu klaar met het verleden'' Goed, wat zijn de plannen voor de toekomst' 'Er staan een paar cd's op stapel en na de zomer ben ik te zien in een show met Jules Deelder en Bart Chabot. Ook ben ik bezig met een kinderboek. Op zoek naar papa gaat dat heten. Ik maak de illustraties en teksten n Zo goed mogelijke imi tatie van Bruna.. Verder ben ik ver met het ontwikkelen van een blowjob- machine Daar steek je je piemel in, zodat je van het hele gedoe af bent.' En wat ga je vandaag nog doen? 'Ik moet de Achterhoek zien te halen Maar eerst fietsen we hier nog een beetje rond En ik wil een tekenblok kopen. Is hier in de buurt een boek handel?' Samen gaan we Den Burg in. Her man struikelt bij het verlaten van het terras, ik kan hem net bij zijn leren jas vatten 'Trappen zijn mijn zwakke punt grijnst de rocker. Bij Daan Wei- boren koopt hij twee tekenbloks en een stel stiften. 'De vraag naar mijn kunst is groot. Daar valt niet tegenop te tekenen Op straat tikt een jongen hem op de schouder Herman, wil je je handte kening op mijn arm zetten' Brood pakt een pasgekochte stift en voldoet aan het verzoek. Bij Zegel huurt hij een fiets, waarmee hij even later voor het raadhuis langs zwiert, 's Middags zullen nog vele voorbijgangers hem verbaasd nakijken. Herman Brood op de fiets, waar vind je zoiets? Tekst en foto: Frans Hopman vier keer overgaan wordt naar de fax doorgeschakeld. Als laatste middel stuur ik nog een fax, maar ook deze wordt met beantwoord. Ik ga daarop naar huis en bel weer mijn eigen tandarts. Terwijl hij geen dienst heeft, geeft hij direct gehoor aan mijn vraag of hij wil helpen en om 11 30 uur kunnen we eindelijk naar de apotheek om medicijnen te halen. Het verhaal is nog met ten einde, want thuis staat een bericht van de vrouw van dokter Eissen op het ant woordapparaat. dat we om 12 00 uur bij tandarts Heerenveen terecht kun nen. Maar we zijn inmiddels gehol pen, dus moet ze worden afgebeld Dit lukt mijn vrouw om 12 15 uur na dat ze de lijn eerst nog vele keren in gesprek treft Vervolgens krijgt ze ook nog eens de volle laag van de tand arts. met de vraag of we wel weten waar we mee bezig zijn Nadat ze wat gekalmeerd is (en mijn vrouw totaal overstuur is geraakt), antwoordt de tandarts: 'Het spijt me dat het zo ge lopen is. maar had ik mijn kind dan alleen moeten laten afzwemmen?' Mijn vragen zijn had u dan geen an dere dienst kunnen reaelen en waarom bent u niet voorzien van een deugdelijk alarm-systeem? Zelfs de dierenartsen hebben een 24 uurs eerstehulpsysteem! En moeten de meningsverschillen tussen tandart sen en huisartsen over de hoofden van een patient die een niet te voor ziene klacht heeft worden uitqevoch- ten' Mijn raad om geholpen te worden: moeders houd uw kinderen in het weekend van de straat. Ze zouden wel eens op hun gezicht kunnen val len en de rest van hun leven met kunsttanden verder moeten omdat het kind van de dienstdoende tand arts moest afzwemmen Pak dan maar liever de eerstvolgende boot naar de polikliniek in Den Helder, dan bent u een stuk sneller geholpen En ter attentie van het college van b en w zorg voor een goede eerste hulp van patiënten in het weekend Texelaar of niet, ook voor tand- problemen is het noodzakelijk dat er een goed meldingssysteem is. Als deze niet door de eerst verantwoordelijken worden opgelost, is het uw taak dit te doen! ('s Middags om 15.00 uur heeft de vrouw van dr Eissen in elk geval nog even gebeld en min of meer haar excuses aangeboden voor de gang van zaken. Dit is tenminste nog iets Bij Lands End' starten zondag voor de zeventiende keer surfers voor de marathon Den Helder-De Cocksdorp vice versa. Deze ma rathon is opgenomen in de selectieprocedure van de Texel Race, de surfrace om Texel die op 26 september wordt gevaren. Te vens telt de marathon mee voor het Nederlands kampioenschap marathon, warvan de finale tij dens de Texel Race wordt geva ren. Voor het eerst telt de mara thon ook mee voor de competitie om het Nederlands kampioen tot maandag. Iedere zaterdag en zon dag begint om 18.00 uur een spreek uur in de tandartsenpraktijk. En via de semafoon kan de dienstdoende in noodgevallen worden bericht dat zijn of haar hulp gewenst is. Maar niet altijd zal het volgens haar lukken om daarna ook direct te reageren 'Dan zou je 24 uur per dag naast de tele foon moeten zitten Dat gaat nu een maal niet, het gewone leven gaat ook door Overigens heeft ze zo snel als moge lijk gereageerd, stelt Heerenveen Toen ze het echtpaar Hopman belde, stuitte ze echter op het antwoordap paraat. Over de rol van dokter Klaas Eissen is ze wat verbaasd. 'De gang naar de huisarts is goed, als wij met direct bereikbaar zijn en er een noodsitua tie is Dat was dit niet, hoe vervelend het ook was voor mevrouw. Wat mij betreft had hij haar gewoon een pijn stiller gegeven, in plaats van zo te reageren Eissen kaatst de bal hard terug: 'Pro bleem is dat de tandartsen weigeren aanwezig te zijn. Wie dienst heeft, moet bereikbaar zijn Dat moet ge makkelijk kunnen met de moderne communicatiemiddelen Maar dat wil len ze kennelijk met, dat is al veel vaker gebleken. Belachelijk, dat mag je gerust opschrijven De huisarts zegt zich er niet van be wust te zijn dat hij 'grove bewoordin gen' heeft gebruikt. 'Ik heb gepro beerd duidelijk te maken dat ze bij hun tandarts moeten klagen. Ik heb geen verstand van die zaken, het is mijn verantwoordelijkheid niet. Mis schien dat dat wat hard is overgeko men.' schap Masters (voor surfers ouder dan 35 jaar). De wedstrijd begint zondag om 10.45 uur. Nadat de veerboot van 10.35 uur de haven van Den Helder heeft verla ten, starten de surfers voor de mara thon over het wad. De tocht gaat eerst naar Oudeschild, waar tussen een betonmngsboei en het haven hoofd door moet worden gevaren Deze maatregel voorkomt dat de surfers over het hele wad uitzwer men, waardoor een verantwoorde beveiliging ondoenlijk is Ook is hier door de wedstrijd voor het publiek beter te volgen Na deze controlepost zetten de surfers koers naar de Vlakte van Kerken, waar een controleboot moet worden gerond. Dijkmanshuizen is de finish van de eerste manche Het is niet ongebruikelijk dat bij de opening van een kunsttentoon stelling een zanger of musicus optreedt. Galerie Langewaal in De Waal pakte het zondag groot ser aan. Ter gelegenheid van de opening van de muziek- en dans- expositie werd in de zeer nabu rige Hervormde kerk een vol waardig concert gegeven, ver zorgd door merendeels Texelaars. Het werd een uitvoe ring van hoog gehalte, ondanks het fraaie strandweer gelukkig in aanwezigheid van veel toehoor ders Na een uitstekende intrada door trompettist Maarten Elzinga volgde een al even indrukwek kend optreden van het gelegenheidskoor 'Zanggroep Texel' (foto) met mensen als Guur Bakker, Wim Klein Breteler, Margaret Elzinga, Riet van der Vis, en Wim Luiken. Frans Visser bespeelde het kistorgel en in het volgende nummer ook altblokfluit, samen met Anne Marie Visser (viola da gamba) en Jacques van der Staak (kistorgel). Daar moeten de surfers zich afmelden, waarna consumptie bonnen, soep en lunchpakketten worden uitgedeeld. Zonder consumptiebonnen worden geen versnaperingen verstrekt. Dit om te controleren of iedereen binnen is. Nadat alle zeilers zich hebben afgemeld en gelaafd, wordt gestart voor de tweede manche. Deze voert naar Den Helder waar bij Lands End de denkbeeldige finishlijn is De eer ste plankzeiler wordt rond 16.00 uur verwacht. De surfers worden door volgboeten beveiligd en tevens rijdt een auto met trailer langs de dijk om gestrande surfers op te pikken. De organisatie van deze inmiddels tot klassieker uitgegroeide marathon kan rekenen op veel deelnemers uit de top van de surfsport 'Blikschade Een onderonsje tussen twee Duitse chauffeurs leidde zater dag tot de nodige blikschade Een 65- jarige bestuurder botste bij het verla ten van een parkeervak aan de Badweg op het voertuig van een pas serende landgenoot- Een aangename afwisseling was vervolgens het optreden van so praan Marijke Witte en bas Rob Manse met Wim Luiken aan het kistorgel Eén van Bachs meest populaire werken 'Air* werd ver tolkt door Maarten Elzinga (piccolotrompet) en Jean-Pierre Gabriel (orgel). Na een tweede optreden van Zanggroep Texel kwam het welbekende duo Johan Ran (orgel) en Gerhard Smeenk (viool) aan bod met delen uit Sonata a la Maresienne. Afslui tend was er een dansoptreden van Margriet Henrard Een aantal van deze musici is zondag a s. te horen in de RK kerk in Den Burg De expositie in en bij Galerie Langewaal biedt een grote muzi kaal geïnspireerde verscheiden heid: bronzen (dans)beelden, olieverven, grafiek, schilderijen naar muziekthema s, muziekin strumenten van keramiek, andere keramische beelden en beeldjes alsmede etsen (Foto Harry do Graaf) Beoefenaars van de atletieksport kunnen deze week hun conditie pei len met hartslagmeters De reguliere trainingen van woensdag (begin 18.45 uur) en vrijdag (begin 19.00 uur) op de baan aan de Haffelderweg, worden gebruikt voor een testloop met dit meetinstrument. Er zijn tien hartslagmeters beschikbaar, met ge heugen Na afloop wordt het indivi duele omslagpunt van de sporters berekend. Iedere duursporter is wel kom. Er zijn geen kosten aan verbon den. Voor eventuele vragen kan met terecht bij Cees Timmer, tel. 318512. Hel aantal waterpartijen op golfbaan De Texelse is dit weekend fors uitge breid Hele rivieren en vijvers werden gegraven' om de leden van de Texelse Golfclub te laten wennen aan Zuideuropese banen, die rijk voorzien zijn van nattigheid. Alleen bestonden de waterpartijen hier niet echt, maar waren ze gemarkeerd met slangen, paaltjes of op andere wijze De baan- commissie had onder leiding van Henk van der Veer een pittig parcours uitgezet. Elke golfer ging van start op de Par3-baan, waar de afslag plaatsen en de greens als eilandjes werden beschouwd. De meest erva ren golfers brachten het er het best van af Uitslagen handicap 0-36 1 Paul Kuip. 2. Henk Wijsman. 3 Pieter de Boer. allen met 39 pun- ten Handicap 37-54 1 Bob Coutmho (38). 2 Manty Wijsman (33). 3 Tineke Brouwers (32) Het Texelse gemeentebestuur vindt net als de gemeenteraad van Andijk dat de overheid tekort schiet bij het stimuleren van bodemsaneringen De raad van het Westfriese dorp nam vorige maand een motie aan, waarin wordt gesteld dat particulieren finan ciële steun verdienen wanneer zij vervuilde grond saneren. De regering dient daartoe geld beschikbaar te stellen. Een brief met die boodschap is gestuurd aan de minister en de vaste kamercommissie die over milieuzaken gaan en aan Gedepu teerde Staten van Noordholland. De open middag van Atletiek vereniging Texel werd zaterdag met druk bezocht. Desondanks toonde trainer Michel Gomez zich tevreden, want naast de A VT-teden mocht hij zeven nieuwelingen verwelkomen. Zij konden zich testen op de 60 meter sprint, met speerwerpen, verspringen en kogelstoten Voor de clubleden betekende de open middag een mooie warming-up voor de competitiewedstrijd, die daags erna op het programma stond. Op de foto toont jeugdlid Jort Hammer zijn talent bij het verspringen. (Foto Frans Hopman) ijsy after the night before. Een timaal na zijn heftige optreden luestion Plaza geniet Herman ui op het terras van De Linde- m van het zonnetje. 'Melk Her- i?', vraagt zijn vriendin. Ach, naar wodka-juszegt de pop- Nee, hij heeft geen bezwaar een vraaggesprekje met de ilse Courant. Het interview U bizar. Vind je het erg als ik yen schriftelijk beantwoord?' wit dan maar Herman.' Ik vraag j,«het hoge tempo van het con- Biood pakt een bierviltje ('die jven lekker'), draait het om en teil bedachtzaam met een stift önco achterkant vol. Snelheid neer hoog in het vaandel (snel ■eiber). Vragend kijkt Brood me okee zo' 1 andere vraag. 'Gisteravond zei it|e graag Jan Wolkers zou wil- plmoeten Heb je al contact met gehad'' Jan zei op z'n sterfbed, an 11/ bent de winnaar van de tan vlees, verschijnt ditmaal op nffje. uaris het geintje er vanaf, want arende antwoorden komen ge- ml zijn mond Hoewel, ge il.. Brood blijft de vragensteller batig met quasi-filosofische uit ten op de proef stellen. Hoe se lls dit? i onaardig is hij zeker niet. Eer- andoenlijk en grappig. Niet een- blikthij verveeld op zijn horloge, heen meisje het terras op komt aagt of ze met hem op de foto .poseert hij gewillig. Wolkers en ik hebben meege- laneen tv-programma, zonder bonlmoeten verklaart Brood ersombij de bekende Texelaar begaan. 'Hij sprak een tekst sjnlekenmgen. Wolkers heeft greldige, onnavolgbare stem «n boek leest, en je kent de capagne van de Brijder- hfng die jongeren moet waar- iwn voor de gevaren van •atig alcoholgebruik, kan re- mop financiële steun van de «ate. Het college stelt 1800,- Jiikbaar. die wordt gehouden op 7, 8 en Suslus. Een tweetal medewer- tande Brijderstichtlng gaat met lp ran een straatmuzikant en •jonge vrijwilligers gesprekken mei jeugdige kampeerders op rslrand. De Krim en de nood- ng Ook worden logeerders van 58-|arige gast uit het Duitse rtiurgwerd zondag rond 13.00 weid door een hartinfarct. On- sde inzet van medewerkers van ambulances, die het slachtoffer een uur reanimeerden, kon het met meer worden gered Brood-humor: op het warme terras knoopt stem van de schrijver, ga je heel an ders lezen In mijn jeugd heb ik veel boeken van hem gelezen Terug naar Oegstgeest, Een roos van vlees Ik bewonder hem om alles wat hij is. Maar ik zal hem vandaag maar met rust laten, dat verdient hij. Ik denk dat ik straks naar het strand ga Waar kun je hier fietsen huren?' 'Het optreden van gisteravond Uh, terugkijken is niet m'n sterkste kant. e bibberende' rockster zijn jasje dicht. 'k Kan er niks zinnigs over zeggen Nam ik tweemaal een joint aan uit het publiek? Dat is geheel tegen mijn gewoonte. Eigenlijk was dat best dap per van mezelf Soft drugs werken desastreus op mij. Ze zijn helemaal met soft. Mijn zelfbewustzijn raakt erdoor aan de grote kant 'Soft drugs vallen verkeerd in combi natie met alcohol', vult zijn vriendin aan Voor het optreden van vrijdag Naar aanleiding van iets dat je over komt op het verkeerde ogenblik, wil ik hel volgende in de openbaarheid brengen Sinds donderdagnacht heeft mijn vrouw last van een kaak ontsteking. Na een nacht niet te heb ben geslapen, belt ze vrijdagochtend haar eigen tandarts. Deze is echter vrij en dus wordt tandads Meuleman ingeschakeld. Deze helpt haar door de ontsteking schoon te maken en een amoxicilline- kuur voor te schrijven. Deze wordt bij de apotheek voorzien van een spuit, compleet met naald, die ze in nood kan gebruiken voor het schoonmaken van de ontsteking. Nu hebben wij al lebei geen medicijnen gestudeerd, dus veel kunnen we hier met mee. In de nacht van vrijdag op zaterdag wordt ze weer door pijn geteisterd en krijgt ze er koorts bij, reden om zater dag meteen maar even te bellen. Nu komt het: om 8.45 uur bel ik het nummer van de tandarts en krijg ik een bandje met verwijzing naar een 06-nummer erop. Ik bel dit en krijg een buzzernummer voor bloedingen en ongevallen. Dit moet je intoetsen, gevolgd door het telefoonnummer waarop je zelf bereikbaar bent. Om 10.00 uur zijn we echter nog steeds niet teruggebeld Daar mijn vrouw steeds meer pijn krijgt, bel ik de weekendarts op. Deze is wel bereik baar en ik word te woord gestaan door zijn vrouw. Ze vind het verhaal nogal kras en nodigt me uit om even langs te komen om naar een oplos sing te zoeken Ter plaatse proberen we nogmaals de dienstdoende tand arts te bereiken. Dat mislukt ook dit keer. Wanneer de laatste patiënt de deur uit is, komt dokter Eissen de wacht kamer in en hoort het verhaal aan. Zijn antwoord is: mijnheer, dit is niet mijn probleem, maar dat van uw tand arts. Wanneer ik vertel dat Ik die al vanaf 8.45 uur probeer te pakken te krijgen en dat ik vind dat een verschil van mening tussen een tandarts en een huisarts met over de rug van een patiënt dient te worden uitgevochten, word mij in grove bewoordingen de deur gewezen Daarop zegt de vrouw van de ads me nog wel dat we bij Taxi Smidt een telefoonnummer of adres kunnen krijgen. Inmiddels is heM0 30 uur geworden en is er nog mets gedaan Bij taxi Smidt is niemand aanwezig, dus dan maar naar het huis van onze eigen tandarts, Van Karsen Die is wel thuis en van hem krijgen we het privé- nummer van de dienstdoende tand arts Heerenveen. Ook dit nummer bellen we tot twee maal toe, maar na jeugdherberg Panorama benaderd en wordt campagne gevoerd bij de loketten van Teso in Den Helder De betrokken instanties en de Texelse horeca hebben enthousiast op het initiatief gereageerd, aldus de ge meente. De Brijderstichtlng financiert de cam pagne uil eigen middelen. De ge meentelijke bijdrage is bedoeld voor de extra kosten die op het eiland moeten worden gemaakt, onder meer wat betreft vervoer en overnachtin gen. Op de kruising BernardlaanA/Vaalder- straat kwamen zaterdagmorgen een automobiliste en een bromfietser in botsing. De auto werd bestuurd door een 47-jarige vrouw uit Den Burg. Vanuit de Waalderstraat verleende ze geen voorrang aan een 49-jarige plaatsgenote, die met haar brommer over de Bernhardlaan reed. Beide bestuursters bleven ongedeerd, hun vervoermiddelen raakten licht be schadigd. doners van De Waal hadden •icjhun eigen Midzomer Fes- Esn lange en warme dag, die Wags begon met een kinder en 's avonds met een barbe- «schuurfeest werd afgeslo- wkl Irok vooral 'eigen volk', •et warme weer zaten de ie toeristen op hel strand. Wel w passerende fietsers een kijkje nemen. Zo werd er vooral van elkaar gekocht, maar dat mocht de pret niet drukken. Naast vele rommeltjes konden bezoekers profi teren van attracties als een verrassingsboom, grabbelton en ponyrijden. Voor ouders was het in elk geval een goede gelegenheid om weer even bij te praten. In een hoekje van het Vermaningspad vormde zich zelfs een heus 'leugenbankje'. Ook de oudste bewoner, Sijp van Egmond (97), was van de partij Niet in korte broek: 'Nee, daar heb ik de benen niet voor. Alles kalk'' Kooger hangt een cadeautle in haar 'verrassingsboom' op de Waalder (Folo Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7