Cjrocn Twartsjexeh in het harL. lordjes vallen niet in goede aarde Sasten angstig om /oetbal te missen rflUDIR TEXELSE föDnomai J) Lage Land van Texel Schade na blikseminslag v<z6a#ttcevie>ie*Mt *7exet Speciale aanbieding! o Vogelreservaat, geen toegang Aangepast Auto te water na slippartij Kerkdiensten voor Duitsers Beursplein helpt 'cat' in 't nauw Kadaver dwergvinvis op strand paal 16 Letsel bij aanrijding tux&i Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties VERDER TVTmmer IN DIT l\UII1IIiex Volwassenen halen allemaal diploma 2 600 jaar Den Hoorn 3 Jubileumconcert reclame koorzang 5 Grote neusgaten en 100.000 kg melk 5 •o- Heethuis geniet na vele operaties weer van het leven 6 Kunstschilders per zeilschip naar Texel 7 Harry herdenkt 'Bruug' 7 Cornelis Maria Vlaming verkocht TEXELSE'RcOURAjNT TEXELSE iMjCOJtRANT AL,ni10 V,D£o T k,-lcom BROUWER [ERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11292 VRIJDAG 26 JUNI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv „nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG DNNEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) vereniging Natuurmonumen- is gestopt met het plaatsen een nieuw type borden bij bezittingen op Texel. Reden i kritiek die er van verschil- kanten op is gekomen. De jes worden lelijk en overbo- gevonden. Mensen van urmonumenten komen in au- is naar Texel om te bespre- we het verder moet. tor kort stonden bij de bezittin- ian Natuurmonumenten de be ls kleine groene (verbods)- es waarop het oude vignet van :reniging stond en de naam van betreflende natuurmonument. invoering van de nieuwe til van de vereniging worden srden gehanteerd die gemid deld groter zijn en zijn uitgevoerd in gele en paarse tinten. Daarop staat het nieuwe logo (een vogel, visje en blaadie) en in grote letters 'Lage land van Texel'. Daarmee worden tegenwoordig haast alle bezittingen van Natuurmonumenten op Texel aangeduid, zelfs de eendenkooi van de dames Dijt, hoewel die zich juist in het hoge land van Texel (Hoge- berggebied) bevindt Iets kleiner zijn naam en aard van het reservaat ver meld. Sommige voorbijgangers toonden zich onaangenaam verbaasd over de nieuwe borden. Niet alleen natuurbeschermers maar ook boe ren vroegen zich af wat voor zin zulke borden hebben. Het land schap op Texel wordt al door zoveel borden en bordjes geschaad. Moet een natuurbeschermende instantie als Natuurmonumenten daar nu ook al aan meedoen? Brief Toen vertegenwoordigers van de vereniging onlangs op Texel waren in verband met de bezwaren tegen het informatiepunt bij de molen van het Noorden, hoorden zij ook over de irritatie die de nieuwe bebording had opgewekt Een schriftelijk be zwaar kreeg de vereniging van de Werkgroep Landschapszorg. Werkgroeplid Adriaan Dijksen: 'Die bordjes zouden aanvaardbaar kun nen zijn als ze informatie gaven waar het publiek wat aan heeft. Maar dil voegt mets toe. Net als een bedrijf heeft Natuurmonumenten een bepaalde huisstijl ingevoerd en nu moet dat zo nodig worden ge toond in het landschap. Als commer ciële reclame werd gemaakt in een kwetsbare omgeving op Texel kwa men we meer dan eens in het ge weer bij gemeente of provincie. Natuurmonumenten doet nu het zelfde We zouden ongeloofwaardig zijn als we daar mets van zouden zeggen' Een boer aan de Otterstaat uitte zijn gramschap op minder for mele wijze: hij rukte een van de bor den uit de grond Dat werd door de lokale vertegenwoordiger van Natuurmonumenten in eerste in stantie opgevat als diefstal en bij de politie gemeld. Serieus Woordvoerster Ines van Hees van Natuurmonumenten in 's-Graveland laat desgevraagd weten dat de nieuwe borden gemiddeld groter zijn, maar kleiner in aantal Elders in het land zijn de nieuwe borden voor lief genomen Alleen uit weidevogel- reservaten kwamen een paar klach ten. 'Maar wij nemen de bezwaren van Texel serieus. De borden die nog zouden worden geplaatst, blij ven voorlopig liggen totdat wij in augustus op Texel overleg hebben gehad met de Werkgroep Landschapszorg. Daarvan hangt af wat we verder zullen doen' Waal en Burg sa enten deponeerde de oude bordjes op het terrein van metalenhandel Cobus Spigt aan de Ruigendijk Rechts een bord van het nieuwe type. (Fotos Harry öc Grauf) vaar de voetbalwedstrijd land-Mexico te moeten mis- zorgde bij sommigen gedu- tlen voor meer paniek dan de em zelf. Want hoe moet dat e televisie is gesprongen? was de schade behoorlijk op ntiepark Gortersmient, nadat ren even voor de middag één te huisjes was getroffen. [orszel iol moment van schrijven is onduidelijk of dit stukje wel «aal leesbaar in de krant zal schijnen. Een andere tekst vaker die nog veel te veel amen' bevat en een kateng col van de 2-2 tegen Mexico Het de beste inspiratiebron een pittig Horszeltje over 5else toestanden Herman cd is geweest. Nou en? Het tlopen weekend swingde veel afwisselende muziek tells een stukje volksdansen gemeentehuis Jammer dat met konden zien. In hel hielden wethouder tiling en zijn collega Bakker 1stoelendans bij Texelse pro- len Mi/ne heren, wilt u dit doliett de volgende keer in openbaar op de Groene- tlsdoen Dan komt iedereen eh want tussen al die cultu- actviteiten is zo'n '"ie een plezante aanvulling, hier dat de kwart-triatlon doorgaat. Het aanbod n lomenten dreigt ons boven "ootd te groeien Daarom r 'J opnieuw de suggestie om 1 "o ander beter op elkaar af Hemmen. Aan WK-voetbal en we ons allang aange- maar dat is (gelukkig) 'eén keer in de vier jaar. Horszei Het interieur vertoonde schroei plekken, de gordijnrails was naar be neden gekomen, alle elektronische apparatuur (kachel, televisie, schotelantenne) weigerde dienst en - heel luguber - in de buurt van het huisje werd een dode meeuw ge vonden, geblakerd en in tweeën ge spleten. Vermoed wordt dat het dier op het dak zat, toen de bliksem in sloeg. De huurders van het huisje waren dermate geschrokken, dat ze Een 39-jarige vrouw uit Oude- schild die op de Spangerweg de macht over het stuur kwijtraakte, belandde met haar voertuig gistermiddag in de sloot. De plons werd gehoord door raadslid Hans Roeper, die vanuit hoeve Spang per telefoon ogenblikkelijk de hulpdiensten inschakelde. Op een kleine snijwond na kwam de vrouw met de schrik vrij. Haar auto werd flink beschadigd. Hoewel de vrouw zich het zelf met kan herinneren, sluit Roeper niet uit dat de slippartij is veroorzaakt door afgemaaid bermgras dat op de weg is terechtgekomen. 'Ik heb er al di verse keren over gebeld, maar hef ligt er nog steeds De aannemer had het al lang kunnen weghalen. Met die regen van donderdag is het spekglad geworden.' Kritisch is Roeper ook over de wijze waarop zijn telefoontje door de alarmcentrale werd behandeld. 'Niet onbeleefd, maar nadat ik de lokatie van het ongeval, bij Spangerweg 16, vrij nauwkeurig had doorgegeven, werd ik doorgeschakeld en wilden ze nog van alles weten En dat terwijl ik zo snel mogelijk hulp wilde verle nen. De vrouw had op dat moment wel kunnen verdrinken Toen hij zich naar plaats van het on geluk begaf, zag hij tot zijn opluch ting dat de vrouw zich op eigen krachten had weten te bevrijden Kort daarna arriveerden de eerste hulpverleners. 'Die waren er toch wel snel bij.' Deze constatering weerhoudt het PvdA-raadslid er niet van met burgemeester Van Rappard eens van gedachte te wisselen over het functioneren van de centrale meldkamer. 'Want daar zit toch wel een hobbeltje.' hun kotters pakten en het eiland zo snel mogelijk verlieten. Vier naburige huisjes hadden ook te lijden van de inslag Vooral televi sies en schotelantennes moesten het ontgelden. Ook sloegen overal de stoppen door De meeste tijdelijke bewoners ble ven er laconiek onder. Sommigen waren elders op het eiland en ont dekten pas dat de elektronische ap paratuur dienst weigerde, toen door Tineke Gieles werd gevraagd of ze nog schade hadden. De beheerder moest wél beloven dat ze onmiddel lijk een monteur langs zou sturen om de televisie te repareren De Roomskatholieke kerk houdt deze zomer weer Duitstalige vierin gen. Dit weekend wordt ermee be gonnen. Zaterdag om 19 30 uur is er een Duitse mis in De Cocksdorp, zondag om 9.00 uur in Den Hoorn en om 11.00 uur in De Koog. T'- .- - - V,-ƒKArJjpt De dode dwergvinvis vormde een trekpleister voor de jeugd. (Foto Gerard Ttmmcman) De reddingboot Beursplein 5 heeft woensdagavond twee Oosterenders de helpende hand toegestoken. Tijdens een tochtje met hun catamaran was de mast gebroken, waardoor ze niet meer zelfstandig het strand konden be reiken. Het ongeluk gebeurde op twee kilo meter uit de kust, ter hoogte van paal 28. De twee waren van paal 33 op weg naar paal 17. Via een mo biele telefoon werd rond 21.00 uur de kustwacht van Eierland gealar meerd. De bemanning van de red dingboot reageerde alert, haakte de catamaran aan en bracht deze bin nen een uur na het alarm terug naar paal 33. 'Gelukkig was het nog net licht', reageert schipper Jaap Groen van de Beursplein 5. 'Was het een uur later geweest, dan had mis schien een zoekactie op touw moe ten worden gezet.' Op het strand bij paal 16 is dinsdagavond het staartstuk van een dwergvinvis aangespoeld. Het dier, waarvan alleen het ach terste deel is gevonden, moet een lengte van zeven tot tien meter hebben gehad en een gewicht van hooguit 10.000 ton. De gemeente heeft het stinkende kadaver in middels afgevoerd. Het staartstuk dat door jutter Cor El len werd gevonden, verkeerde in aanzienlijke staat van ontbinding Hierdoor was het aanvankelijk niet duidelijk om welk soort walvis achtige het ging. Medewerkers van EcoMare hebben het kadaver opge meten. Aan de hand van deze ma ten kon Chris Smeenk, de autoriteit op dit gebied van natuurhistorisch museum Naturalis in Leiden, vast stellen dat het om de resten van een dwergvinvis gaat. Dit is de kleinste baleinwalvis. De soort komt overal ter wereld voor behalve in de tropen. Ze leven in groepen van vijf tot tien dieren. De laatste jaren komen ze weer in be hoorlijke aantallen voor (9.300) in de noordelijke Noordzee, net buiten de Nederlandse wateren. De meeste zwemmen rond de Engelse en Schotse kust. Soms trekken ze ver der naar het zuiden, op jacht naar Noordzeeharing. In tegenstelling tot andere baleinwalvissen eet de dwergvinvis vooral vis. Het gebeurt niet vaak dat er een exemplaar aan spoelt. Sinds 1306 zijn er twintig aangespoeld, waarvan vijftien in deze eeuw. Over de doodsoorzaak van dit exemplaar is niets bekend. Bij een aanrijding tussen een auto mobilist en een fietser hebben een 29-jarige man en zijn eenjarige zoontje maandagmiddag verwon dingen opgelopen. De man reed op het fietspad langs de Pontweg, toen hij geen voorrang kreeg van een 41- jarige automobilist uit Den Haag, die hem over Zuidhaffel naderde. De fietser, die zijn zoontje voorop had, kwam bij de botsing ten val Ter hoogte van boerderij Spang belandde een 39-jarige Texelse met haar auto in de SlOOt. (Foto Gorard Timmerman) voor de vakantiekrant van 10 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 1 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... De TX 49 Cornelis Maria (zie foto) van Biem Vlaming is verkocht aan Jannes Romkes Zn uit Urk. De Texelse kotter is bij scheepswerf Visser onder Britse vlag gebracht en ligt inmiddels in Engeland De TX 49 ligt sinds december voor de kant nadat Vlaming zijn pk-licentie had verkocht. (Foto Bert Koning) Hoortoestellen Audire Texel, Koetebuurt 4. Oosterend (Advertentie) yrrr* M kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun je mee lezen en schrijven! Meubelmakerij Johan Tromp NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1