Vrouwenkoor jubileert net veelzijdig concert Eigenzinnige koe bereikt 100.000 Ambitieus plan voor duurzaam toerisme Solisten geven extra dimensie mmm Geld van eimarkt voor straatjeugd Hin trots op Antoinette 59 TEXELSE^ couRANT Iderse gospel in lelormeerde kerk \Y at ik zeggen wou Pijn, enz. Weekenddienst car moon Toon zoekt de zon op jjzslciagd Wat ik zeggen wou... Amnesty in actie Verkeer op veel plaatsen onveilig Historische wandelingen Geslaagd VRIJDAG 26 JUNI 1998 jubileumconcert van het Is Vrouwenkoor was dins- vond pure reclame voor het in een koor. Zelt kwamen ames onder leiding van diri- Arie Groen uitstekend voor met een gevarieerd klas- ■epertoire. Voor een extra di- iie zorgden de uitgenodigde len. Vooral het samenspel .n sopraan, klarinet en piano huberts 'Der Hirt auf dem mocht tot de hoogtepun- ian de avond worden gere- rsle meevaller voor het 15-ja- ;oor was de publieke belang stelling In de voorinschrijving had den zich niet meer dan 65 liefhebbers gemeld, maar de op komst in de Ned. Hervormde kerk van Den Burg overtrof dinsdag alle verwachtingen De organisatie moest er zelfs extra stoelen bij sle pen. De bomvolle kerk inspireerde het Vrouwenkoor tot prima prestaties. Regelmatig ging -met zichtbaar voor het publiek- de duim van dirigent Groen omhoog om het koor te com plimenteren. Vóór de pauze was dat bijvoorbeeld het geval na de uitvoe ring van het theatrale 'La Foi' van Rossini en in het tweede deel na het 19e eeuwse a capella stuk 'The long day closes' van Sullivan. Duim Omgekeerd hadden de vrouwen ook hun duim voor de dirigent mogen opsteken. Groen had het koor aan een touwtje Duidelijk articulerend 'zong' hij de liederen noot voor noot mee, telkens met handgebaren en gezichtsuitdrukkingen aangevend wat er van de koorleden werd ver wacht. Het resultaat was ernaar. De inzetten waren telkens keurig gelijk, en de afwisseling tussen harde en zachte gedeeltes verliep naadloos. Ook op de lastige a capella zang zonder pianobegeleiding was weinig aan te merken. Vrouwenkoor m actie tijdens het stuk 'Vier Gesange', waarbij het steun kreeg van twee meisjes op hoorn feSferse gospelkoor The «Generation treedt zondag 1(0 uur op in de Gerefor- s kerk in Den Burg. Thema f dienst ('een uur voor ieder- i ..Wil je feest meemaken. of I Het koor staat onder leiding lam Hofstede. Voorganger is Iran Bergen uit Vianen. Kees lil achter het orgel 'rje School-leerlingen Ruth «heling Liza Koster en ie Koster overhandigden 'en een cheque van 3,83 aan Simone Timman Ie organisatie Childright Ne ed. Het geld komt uit de op- ist 117000,-) van de onlangs eden meimarkt Gewoonte- urn wordt een deel van de mgst bestemd voor een doel dat iets met kinderen Ie maken De cheque is toe- Ti voor de aanschaf van 42 en voor een tehuis voor 'hinderen m Rio de Janeiro siê. Dit kleine particuliere wordt gerund door Dona Ie, die nu steun krijgt van r'3f)f, een organisatie die dwijd hulp biedt aan kinde- inood (Foto Harry de Graaf) Hoewel ik part noch deel heb aan het vervelende voorval zoals be schreven in de Texelse Courant van dinsdag 24 juni, meen ik toch te moeten reageren. Want zowel de fa milie Hopman als dokter Eissen schrijven enige keren over 'tandart sen' in algemene zin Een vervelend incident wekt daar door de suggestie dat er structureel iets mis is. Doordat het risico van een dergelijk voorval groot is, voor alle tandartsenpraktijken gelijk is en, sterker nog. dat er volgens Klaas Eissen sprake is van onwil! Mijn werkelijkheid is echter even an ders: om de beurt heeft een tandartsenpraktijk een week lang 'achterwacht' en verzorgt een eerste hulp-spreekuur op zon- en feestda gen Patiènten die menen met tot het spreekuur te kunnen wachten, kun nen de dienstdoende tandarts tele fonisch consulteren. Daartoe verwij zen de telefoonnummers van de andere praktijken naar de dienst doende praktijk Verder wordt ook in de Vakantiekrant en op onze pagina op de Kabelkrant vermeld welke praktijk dienst heeft. De meeste tandartsen vermelden in hun dienst- week het nummer van hun draag bare telefoon op hun antwoordappa raat, wat zelden problemen met de bereikbaarheid geeft Mocht deson danks toch nog iets mis gaan, blijkt een andere tandarts - mits hij thuis wordt getroffen - ook nog bereid naar een oplossing te zoeken. Dat is tenslotte bij dit vervelende incident ook gebeurd. De zinsnede van Klaas Eissen dat 'de tandartsen kennelijk met bereik baar willen zijn tijdens hun dienst doet mij sterk denken aan de verha len die je op verjaardagen hoort, als de bereikbaarheid van huisartsen ter sprake komt (zelf kom ik aan de beurt als ik naar huis ben). Allemaal naast de waarheid? Misverstand? Ongelukkige samenloop7 Toch. Klaas? Hans de Winter, De Waal. (tel. 313714 of 313911) Drie jaar geleden schreef ik al eens een ingezonden stuk in de Texelse Courant over de slechte bereik baarheid van de tandartsen in het weekend. Ik had toen een zware ontsteking bij mijn verstandskies en moest een hele dag met pijn rondlo pen, omdat niemand te bereiken was. Als ik het stukje van de familie Hop man in de afgelopen krant lees, dan moet ik zeggen dat er niets is veran derd. Nog altijd is men slecht bereik baar, er moet iets gebeuren. Ik wil de tandartsen niet in een kwaad daglicht stellen, maar door zulke din gen vragen ze erom. Weekend dienst is weekenddienst, dus moet men aanwezig zijn en mensen in nood helpen, ongeacht het tijdstip. Theo Franchimon, Den Burg. Sopraan Ivera Musch en dirigent Arle Groen stalen de shov/ tijdens de finale van het con cert. De vaste pianist Fred Jansen, die onlangs in de bloemetjes werd gezet omdat hij al tien jaar bij het koor be trokken is, had voor deze gelegen heid de 'vleugel van Ed' ter beschik king De klank van de vleugel, die uit De Lindeboom was overgebracht, harmonieerde mooi met de koor zang en de andere instrumenten. Jansen begeleidde niet alleen het Vrouwenkoor, maar ook sopraan Ivera Musch uit Akersloot. Zij maakte -ook op kenners in de zaal- veel indruk met haar natuurzuivere stem. De sopraan zelf was zeer te spreken over de ambiance. 'Een erg aandachtig gehoor Zowel bij het koor als tijdens mijn optreden kon je een speld horen vallen', vertelde ze. Debuut Al bij haar eerste optreden wist Ivera Musch te ontroeren in twee liederen van Schubert, Het tweede, 'Gretchen am Spinnrade' sloot ze af met twee indrukwekkende uithalen. Nóg fraaier was even later haar combinatie met pianist Jansen en klarinettist Hendrik Jan Trooster. Voor de muziekschooldirecteur was het zijn Texelse 'debuut' op klarinet. Wel trad Trooster een paar keer met een kwartet op. maar daarin speelde hij basklarinet. 'Der Hirt auf dem Fel sen' had hij al eens gespeeld als stu dent tijdens zijn opleiding in Arnhem 'Nu speelde ik het heel anders. Mu zikaal méér gerijpt', constateerde Trooster. De gevoelige vertolking van dinsdagavond mocht er wezen De drie solisten kregen dan ook te recht een daverend applaus. Na de pauze toonde Ivera Musch ook haar acteertalent In 'Dove sono i bei momenti' uit de opera 'La Nozze di Figaro' van Mozart beeldde ze voorzien van een waaier een hunke rende gravin uit Trooster verscheen nogmaals ten tonele in een duet met pianist Jansen. Tussendoor bracht het koor het spe ciaal ingestudeerde 'Vier Gesange' van Brahms ten gehore. Geen fout loze uitvoering, maar wel eentje van allure dankzij de inbreng van twee jonge hoorn-speelsters, Annemiek Schouten en Trieneke Timmer uit Wieringerwaard. Op Trooster na draafden alle solis ten weer op tijdens de 'grande fi nale', het bekende 'Zigeunerinnen- koor' uit Verdi's 'La Traviata' dat op aanstekelijke wijze door het Vrouwenkoor werd uitgevoerd. So praan Ivera Musch verscheen hal verwege met een roos in haar han den Verrassend ging ze een duet aan met niemand minder dan diri gent Arie Groen, die hiermee de showstal Tot enthousiasme van het publiek werd deze uitsmijter in de toegift nog eens dunnetjes overge daan Frans Hopman Een ecologisch keurmerk (eco-la- bel) voor toeristische bedrijven, een fiets- en bagagevoorziening op de bus, afvalpreventie op cam pings en kampeerbedrijven en na tuur- en milieu-voorlichting op de veerboten. Het zijn voorbeelden van projecten waarmee Texel duurzaam toerisme wil bevorde ren. Het college heeft besloten er de komende twee jaar ƒ58.750,- voor uit te trekken. De totale kos ten worden geraamd op ƒ411.250,-. Duurzaam toerisme op het eiland is nuttig en noodzakelijk. B en w baseren die conclusie op een studie van het Instituut voor Toege paste Milieu-Economie, een work shop over duurzaam toerisme en de ontwikkelingen in Europa. Om de toeristisch-economische activiteiten als inkomstenbron overeind te be houden en de natuur- en milieu waarden te behouden of te ver beteren ontwikkelt de Werkgroep Bevordering Duurzaam Toerisme (BDTT) verschillende projecten. Sleutelposten in de BDTT worden bezet door kopstukken uit de Texelse samenleving en bedrijfsle ven. Het geld dat de gemeente voor de projecten uittrekt, wordt geput uit fondsen die voortvloeien uit het So ciaal Economisch Structuuronder zoek. Totaal is hiervoor ƒ157 000,- beschikbaar. Van provincie, rijk en andere geldgevers worden ook bij dragen verwacht. Om de milieubelasting door toeris tische bedrijven omlaag te krijgen, wordt gedacht toeristische bedrijven van een ecologisch keurmerk (ecolabel) te voorzien. Twee bedrij ven (hotels of vakantieparken) kun nen als voorbeeld dienen. Het autogebruik kan wellicht worden teruggedrongen als toeristen vanaf de veerhaven hun fiets en bagage met de bus mee kunnen nemen naar hun vakantiebestemming. De reali teit gebiedt te vermelden dat de AOT enkele jaren geleden een soortgelijk project gestart. Wegens gebrek aan belangstelling is dit weer gestaakt. De fietskar die sociale werkplaats De Bolder ontwikkelt, wordt als een andere methode gezien om het autogebruik terug te dringen Te vens kan De Bolder een eigen markt en Texels imago opbouwen. Excursies Speciale aandacht voor lokale producten en hun verpakkingen kan wellicht bijdragen aan verlaging van de hoeveelheid afval op campings- en bungalowparken. Het betreft producten met een relatief lage na tuur- en milieubelasting. Gedacht wordt aan een preventieve aanpak. Bijvoorbeeld door onze gasten op de veerboot van educa tieve informatie te voorzien Een maal op het eiland kunnen excursies bijdragen aan een groter bewustzijn van de natuurwaarden. Spreiding van wisseldagen kan zorgen voor een evenwichtiger verdeling van het toerisme en een geringere piek- belasting. Bij deze wil ik graag drie punten be treffende het verkeer onder uw aan dacht brengen. 1. Het doorgaand verkeer over de Bernhardlaan, waar veel te hard wordt gereden, vooral door het vrachtverkeer. Dit dendert de hele dag langs, wat de bewoners die langs de weg wonen behoorlijk on dervinden. 2. De zebra op de Wilhelminalaan nabij Albert Heijn. Als men gebruik maakt van de zebra - wat van een goede weggebruiker wordt verwacht - op het moment dat er vrachtauto's staan te lossen, dan moet men over de weg langs die auto's lopen. Dit is met zonder risico. Mijn voorstel is de zebra maar naar de hoek te ver plaatsen, ook in het belang van de mensen die van de tegenover liggende parkeerplaats komen en zij die eerst lege flessen in de container willen gooien. In de tijd dat de heer Barendregt nog wethouder was, heb ik gevraagd om aanduidingen bij de zebra te plaatsen. Naar zijn zeggen was daar geen geld voor. maar de verkeerswet stelt deze maatregelen verplicht voor gemeenten. 3. De nieuwe verkeersborden in het centrum, waarop staat aangegeven wanneer men laden en lossen mag. Deze bepaling wordt rijkelijk overtre den. Ik kan mij dit best voorstellen, want het is een ondoordachte beslis sing. Burgemeester en wethouders, ik hoop dat u iets aan deze notitie heeft. Ik rijk u deze aan als bestuurs lid van de Anbo, van de dorps commissie i/o en als lid van het Plat form Mindervaliden en Ouderen. Anne Bijlsma, Den Burg Arjan Trap en Martine Jimmink van t Lant van Texsei geven vanaf don derdag drie keer per week een histo rische rondleiding. Elke dinsdag starten ze om 13.30 uur in het Maritiem en Juttersmuseum voor een wandeling door Oudeschild. Volwassenen betalen inclusief koffie en kleikoek 27,50, kinderen van 9/ 13 jaar ƒ15,-, beneden de acht jaar is gratis. Een toer door Oosterend start woensdag om 13 30 uur bij de Hervormde kerk. Kosten ƒ15,-, 9/13 jaar ƒ7,5 en beneden de acht jaar gratis Donderdag is Den Burg het onderwerp van een rondleiding die om 13 30 uur start aan de Vismarkt. Kosten 20.-, 9-13 jaar half geld, be neden de acht jaar gratis Bij de groep Texel van Amnesty Inter national is deze maand een actie- kaart verkrijgbaar, die moet worden gestuurd aan de ambassadeur van Nigeria in Nederland. Hiermee kan men protesteren tegen het oneerlijke proces in Nigeria, waarbij mensen rechten-activist Beko-Ransome Kuti tot vijftien jaar cel is veroordeeld. De kaarten zijn af te halen bij Lenie Bremer, Kotterstraat 21 in Oosterend (tel. 318 672) Aan de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht slaagde Martine Eelman (26) cum laude in de afdeling Grafi sche Vormgeving. Na de Christelijke Hogeschool Rijn- Delfland. richting Audiovisuele Me dia 96) slaagde Arjen Rienks (26) nu aan de Koninklijke Academie voor de Beeldende Kunsten 's Gra- venhage als video-vormgever. De 25-jarige Peter (dr.) Beers is ge slaagd voor zijn diploma Green Keeper Na een jaar van theorie en praktijk studie bij het I.P.C. in Arnhem is hij cum laude geslaagd Na Hans Witte gediplomeerd Hoofd-greenkeeper van Texel. Sa men met hulp-greenkeeper Bart Wijsman streven zij een milieu vriendelijk onderhoud na van de Texelse Golfbaan. Aan het Nova College in Haarlem is Dunja Vonk (bijna 21uit Oosterend na een driejarige studie geslaagd voor het diploma schoonheidsspe cialiste Ze start per 1 september een salon bij pedicure Ankie de Klerk in Oosterend Karei Dijker (25) uit Den Burg is af gestudeerd aan de HEAO te Utrecht Hij specialiseerde zich in de commerciële economie. 'Een koe met grote neusgaten. Nog groter dan die van haar baas... Als iets haar niet bevalt, laat ze het onmiddellijk merken.' Aldus schetste Piet Hin uit Spang woensdagmiddag de koe Antoinette 59, die de 'magische' grens van 100.000 kg melk wist te passeren. Feest dus op Sint Maartenshoeve. maar het 14-ja- rige dier vond die poespas alle maal maar niks. 'Dat tekent haar eigenzinnigheid', verklaarde de trotse Hin met een glimlach. Antoinette 59 was de 21e koe in de Texelse geschiedenis die de 100.000-grens passeerde. Het heugelijke feit deed zich voor op 19 mei jongstleden Voor Piet Hin was het de eerste keer dat een dier uit zijn stal deze mijlpaal bereikte 'Met zijn voorbeeldbedrijf hoort Hin thuis in het rijtje eigenaren van een 100 000-koe Nu kan hij er eindelijk over meepraten aldus Jaap Hm. die de koe huldigde namens de Rundveeverbeterings Organisatie Noordholland (RON). Inderdaad werd het tijd voor Piet Hin, want dit jaar stopt hij met de veehouderij omdat hij 65 jaar wordt. Met zijn zoons Ron en Jeroen staan echter twee opvolgers klaar. Zij ne men het bedrijf over 'Dit is een voortgaand bedrijf, waarin steeds is geïnvesteerd om de kwaliteit te ver hogen Jaap Hin omschreef Antoinette 59 als een 'typische Topser' en dat was Piet Hin roerend met hem eens. De koe bezit de eigenschappen van haar vader, de Amerikaanse stier Tops Monitor Legend Naast het al genoemde eigenzinnige karakter is ze ook sterk en heeft ze een lange levensduur. In de rangorde van de kudde neemt ze een hoge plaats in- 'Ze heeft nooit hoeven knokken voor een plaatsje in de stal. Een zwaai met haar kop was voldoende.' Andere beroemde voorvaderen wa ren Keimpe 33 van de Beukenhof en Tonia's Adema 17 De eerste Antoinette vier koeiengeneraties geleden, kocht Hin als kalfje van de gebroerders Cees en Sieme Hoogenbosch (Zuidhaffel) Een paar jaar geleden had Hin voor het eerst in de gaten dat ze een mo gelijke 100 000-kandidate was Voor de boer was ze een makkelijk dier dat vaak keuig was: drachtig van vaarskalfjes in plaats van stiertjes. Bovendien was ze kerngezond: 'Als de veeartsen van Antoinettes moes ten leven, zouden ze maar weinig verdienen.' Qua productie van vetten en eiwitten was Antoinette overigens 'geen uits lover'. Met een totaal van 7 658 kg is ze nog ver verwijderd van de 10.000 kg-grens De krans en plaquette voor de hoeveelheid melk pakken ze haar echter met meer af. Antoinette 59 en de familie Hin bij de thuisbasis in Spang V.l.n.r. het echtpaar P. Hin, dochter Janny, kleinkinderen Esmée, en de zoons Ron en Jeroen. Dirk Jan, Joëlle en (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5