Jan Heethuis: 'Ik voel me een gelukkig mens' m Na dubbele transplantatie en amputatie TEXELSE COURANT' Landelijke actie te Donor anoniem Informatiepagina Eilandberichten valt in de smaak B en w: visie NlOZ-poldertje Solexvereniging maakt eerste rit Evangelisatie Lijndansen Frida Witte en hond Jody winnen bokaal Geslaagd voor zwemdiploma Tuusrondje Zwolle wil Zijm graag houden Zonnige titelstri Durper tennissei VRIJDAG 26 JUNI 1998 Iedere volwassene kreeg dit voorjaar een oproep om na overlijden organen en/of weefsel af te staan. Een Texelaar die het belang van orgaandonatie aan den lijve heeft ondervonden, is Jan Heethuis. De onderwijzer van de Thijsseschool, die aan suikerziekte leed, kreeg in 1994 een nieuwe nier en alvleesklier. De transplantatie leek een succes, maar daarna volgden complicaties. Zijn beide onderbenen moesten worden geamputeerd en psychisch ging Heethuis door een hel. Maar nu voelt hij zich als herboren. 'Voor velen klinkt dat misschien gek. Vóór mijn operatie zagen ze niets aan me, maar voelde ik me beroerd. Nu loop ik met twee protheses en vinden de mensen me zielig. Dat is niet terecht. Ik ben fitter dan voorheen en ben van de suikerziekte af, zodat ik kan eten wat ik wil. Ik voel me een gelukkig mens.' Op zijn achttiende werd bij de nu 59- jarige Jan Heethuis suikerziekte vast gesteld. Dat betekende een leven vol aanpassing. Dagelijks insuline spui ten, wat een hele rompslomp was als je op vakantie ging Daarnaast een streng dieet. Altijd alles afwegen, zo dat je de hoeveelheid insuline precies kon afstemmen op de hoeveelheid energie die je gebruikte. Toch was ik geen schriel kereltje hoor. Ook hield ik mezelf in beweging Jarenlang was ik scheidsrechter, ik floot derde en vierde klasse KNVB 1 Van de dokter kreeg hij een boekje met informatie over suikerziekte en de gevolgen die mogelijk op latere Uiteraard steunt Jan Heethuis de landelijke campagne voor orgaan- en weefseldonatie. Al vóór de transplantatie was hij een overtuigd voorstander. Als suikerpatiënt mocht hij niet, maar zijn vrouw en kinderen droegen een donorcodicil bij zich. Op het nieuwe formulier heeft hij 'ja' ingevuld, 'leder moet voor zichzelf uitmaken of hij of zij donor wil zijn. Ik heb er mijn leven aan te danken. Het is toch mooi om met jouw gezonde organen en weefsel andere mensen te kunnen hel pen?' Informatie: Stichting Donor voorlichting, Postbus 764. 1200 AT Hilversum (infolijn tel. 0900 - 821 21 66 of website www.donorvoorlichting.nl). leeftijd konden optreden. Er stond iets in over het risico op achteruitgang van hart- en bloedvaten, ik nam me toen voor dat ik nooit zou instemmen met amputatie Dat zat keihard in mijn hoofd. Toch zou het zo ver komen. Lang zaam maar zeker gaf de ziekte aller lei problemen Zo was hij in 1985 drie maanden bijna blind door bloedinkjes op het netvlies Ook waren er -ach teraf gezien- tekenen dat de bloedva ten in zijn voeten en onderbenen zich vernauwden. 'Mijn kuiten deden zeer, ik had zogezegd elalagebenen. Maar dat het in de bloedvaten zat, had ik niet in de gaten In '91792 bleken de nieren nog maar voor 22% te werken Heethuis ver zette zich tegen de gedachte aan dialyse (spoelen) 'Ikke met, dacht ik bij mezelf. De folders die ik mee kreeg, weigerde ik te lezen.' Begin '93 was medisch ingrijpen ech ter onontkoombaar. 'Mijn lichaam was bezig zichzelf te vergiftigen. Ik zag geel en was ontzettend moe. Ik ging naar de dokter en lag de vol gende dag op de operatietafel Daarna moest ik anderhalf jaar lang vier keer per dag drie kwartier spoe len Dat kon ik zelf thuis doen.' Spoelen was slechts een tijdelijke oplossing. Dr. Nubé van het Medisch Centrum Alkmaar stelde een combi voor transplantatie van zowel een nieuwe nier als een alvleesklier. Heethuis 'De kans van slagen bij een niertransplantatie is 70 a 80%. bij een alvleesklier 60-70%. Twee organen tegelijk transplanteren gebeurt zel den, want dat is een zeer zware in greep De kans op mislukken was dus aanwezig. Bovendien komen eigen lijk alleen personen tot 50 jaar in aan merking.' Heethuis werd doorverwezen naar het Academisch Ziekenhuis in Lei den, waar men dergelijke transplan taties uitvoert. Dr H van der Pijl. in ternist van het Academisch Ziekenhuis in Leiden, durfde Heet huis wel te opereren 'Als je er van binnen net zo uitziet als van buiten, durf ik het wel aan', zei hij. Heethuis: 'Conditioneel was ik goed, omdat ik altijd in beweging ben geweest. Hart. longen en slagaders leken sterk ge noeg om de zware operatie te kunnen doorstaan.' Na een reeks vooronderzoeken in Leiden (herfst '93) hoefde slechts één 'drempeltje' te worden genomen. Wegens een vernauwing aan de uri newegen was was een ingreep nodig. Dat zorgde voor vertraging, want als gevolg van de operatie kreeg Heet huis een ontsteking, die maar niet wilde genezen Met medicijnen lukte het tenslotte Toen was de weg vrij en kwam hi| op de wachtlijst. 'Ik stond er helemaal achter, want lichamelijk ging ik erg achteruit, ondanks het spoelen. Ik ging nog wel hele dagen naar school, maar voelde me ontzettend moe, mis selijk en beroerd De Texelaar kreeg een pieper mee. waarmee hij elk moment kon worden opgeroepen als Eurotransplant ge schikte organen beschikbaar zou hebben. Op 31 augustus 1994 ging het signaal af, 's avonds na afloop van de eerste vergadering na de fu sie tussen S V Texel en Texelse Boys. 'Voor mij was dat geen schrik, maar een opluchting. Teso was van mijn situatie op de hoogte, waardoor ik met een extra boot naar de overkant kon. Met onze eigen auto zijn we naar Leiden gereden. Half twee 's nachts waren mijn vrouw en ik in het zieken huis. Meteen begon de voorberei ding longfoto's, bloedpnkken, spoe len Er bleek teveel kalium in m'n bloed te zitten, waardoor men niet direct kon opereren 'Om vier uur ging ik naar bed, maar kon niet slapen. Opeens realiseerde ik me dat ik de operatie misschien met zou overleven. Dat mijn laatste uur had geslagen De tranen schieten Heethuis weer in de ogen als hij aan dat moment terugdenkt 'Wat zou jij doen?, vroeg ik een zuster Zij pakte mijn hand en zei: ik zou het doen. Dat zal ik nooit vergeten Kort vóór de operatie werden de do nor-organen nogmaals gecontro leerd. 'Zelfs voor de deur van de ope- Bij een controle in Leiden bleek zijn bloed een verkeerde stof te bevatten Weefsel werd bekeken of er afstoting in het spel was en Heethuis kreeg hoge doses Predmson om dat tegen te gaan De kuur hielp met en ook een andere, onplezierige methode had geen succes Uiteindelijk bleek een lekkage bij de aansluiting van de al vleesklier op de blaas de oorzaak Opnieuw volgde een operatie. Die slaagde, maar na enkele dagen werd wéér een miniscuul gaat|e ontdekt. Ditmaal kreeg Heethuis rust voorge schreven 'In het ziekenhuis lag ik alleen op een kamertje en bracht de tijd door met m'n postzegels, een teeltplan voor de tuin maken en een computercursus Janny had ook een kamertje en bleef er de hele tijd bij. Pas na 68 dagen mocht ik het zieken huis verlaten Maar het ergste nog moest komen zware operatie, waarbij de alvlees klier rechtstreeks op de darmen werd aangesloten om de blaasklachten te verhelpen. Een psychiater in het Leidse ziekenhuis hielp hem er ver der bovenop. Ook kon Heethuis in deze zwade periode rekenen op de steun van zijn vrouw Janny, die op een camping in Rijnsburg verbleef, zijn dochters Jante, Rita en Inge, schoonzoon André van den Berg, fa milie en vrienden Schoolkinderen stuurden hem kaaden. Maar wederom werd zijn incasse ringsvermogen zwaar op de proef gesteld De pijn in zijn linkerbeen werd heviger en in mei 1995 werd ontdekt dat de slagader in zijn onder been verstopt zat, evenals de kleine bloedvaten in de tenen 'Ze hoopten het met medicijnen en bloedverdun- ners te bestrijden Maar 24 uur later begon de dokter over amputatie Dat Er zijn véél ergere gevallen. Djl geleiding was geweldig, ook vooi, vrouw. Je kon er goed praten me pleegkundigen en maatschapj, werksters. Ik kwam voor het eeig, een rolstoel in aanraking. Dat verschrikkelijk, maar na verloop, tijd deden we wedstrijdjes wiet hardst kon Heethuis leerde lopen meteen- these en krabbelde er lichamel.; psychisch weer bovenop. |n j- revalideerde hij verder, onder mee FITT in Den Burg. Ook begonhijli zamerhand weer op school. Toch was de lijdensweg nog m? einde Begin '97 kreeg hij proble- met zijn rechtervoet Een volge amputatie was onvermijdelijk. |j huis was ditmaal optimistische wist wat ik met éen prothese kon ze de knie lieten zitten, zou ik kunnen lopen Dat gebeurde. Oj februari onderging Heethuis een; putatie. 28 februari begon tij Heliomare en op 28 mei was hj weer thuis. 'De revalidatie gings M'n lichamelijke conditie was' stuk beter dan de eerste keer et tussen de oren zat het goed.' Over zijn 'verende' protheses islj huis zeer tevreden 'De doktors Leiden waren verbaasd hoe goj weer loop. Ze vinden mij eenu beeld voor anderen.' Nu, ruim een jaar na de tweedei putatie, voelt Heethuis zich fitten hij in jaren is geweest. Hij staa therapeutische basis weer v» klas en kan zich met zijn aangejs fiets en auto op eigen kracht red Dan gaat hij naar het voetbalrel: zijn volkstuintje en geniet met» teugen van het leven. Ondanks ellendige periode die hij doormak heeft hij absoluut geen spijt va» transplantatie. 'Nee, anders to hier niet meer gezeten Tekst enk Frans Hopo Heethuis met zijn aangepaste fiets in het volkstuintje, waar hij weer heerlijk bezig kan zijn. 'Ik geniet van het leven en voel me fitter dan voorheen. ratiekamer was het onzeker of het zou doorgaan De doktoren wilden absolute zekerheid hebben.' Om negen uur 's ochtends lag Heet huis op de operatietafel. Een team van specialisten onder leiding van dr J. Ringers was tot vijf uur s middags met hem bezig. 'Na twee dagen intensive care kwam ik weer bij m'n positieven en kreeg van dokter Van der Pijl te horen dat het goed ging. De nier werd mooi roze van kleur en de alvleesklier werkte prima, getuige het lage bloedsuiker-gehalte.' Binnen drie weken mocht de patiént weer naar huis Ik zei tegen Janny: geef de autosleuteltjes maar ik rij zelf. Het stormde, maar ik kon er te genop. Ik voelde me als herboren.' Toen begon de ellende echter pas Heethuis slikte een grote hoeveelheid pillen tegen afstoting van de organen Na thuiskomst kreeg Heethuis hoge koorts In de Sinterklaas-nacht van '94 werd hij per ambulance naar Lei den gebracht, waar een bacteriêle infectie werd geconstateerd. De vele medicijnen bleken zijn weerstand danig te hebben verzwakt. Met kerst kwam Heethuis weer thuis, maar toen begon het 'rampjaar' 1995. Hij kreeg problemen met de blaas en zijn voeten Bovendien belandde hij psychisch in een diep dal. Heethuis spreekt openhartig over de zware depressie, die twee maanden duurde Elk geluid was teveel. Het roeren van een theelepeltje klonk als een mokerslag Als mensen mij op straat groeten, keek ik de andere kant op.' Hij zag op een gegeven moment geen uitweg meer en stond zelfs op het punt om een eind aan zijn leven te maken. De ommekeer kwam na een nieuwe, schoot me in het verkeerde keelgat. Ik werd kwaad en ging naar huis.' Thuis werd hij echter steeds zieker, mede wegens acceptatieproblemen met de nier en alvleesklier. Tenen en voeten gingen verkleuren De dokter praatte op hem in: 'Als je wilt dat je organen goed blijven werken, is am putatie nodig.' Ondanks zijn vaste voornemen het nimmer zo ver te la ten komen, ging Heethuis tenslotte overstag. 'Niet voor mezelf maar voor mijn vrouw en dochters', zegt hij geëmotioneerd. Nadat zijn onderbeen was afgezet, volgde een lange revalidatie in Heliomare bij Wijk aan Zee Op 19 juli '95 kwam hij binnen. 14 december mocht hij naar huis Heethuis is vol lof over de opvang in Heliomare 'Daar kwam ik erachter dat ik met een on derbeen-amputatie niet slecht af was. Jan Heethuis kreeg zijn niew nier en alvleesklier van éénd> nor. Wie dat is geweest web hij en zijn familie niet; daarot? wordt geen informatie strekt. Aan anonimiteit wefl grote waarde gehecht. OoM familie van de donor, die? komstig is uit de Benelui-b den of Duitsland, krijgt 9» nadere gegevens. Orgaantransplantatie een uitgekiende organttS Nadat een donor is overlefei moeten ziekenhuis, speo& ten en patiënt met spoed»? den ingelicht. De betreffen* organen worden met spew taxi's en eventueel pervfet tuig overgebracht. Eilandberichten, de informatie pagina van de gemeente in de Texelse Courant, wordt goed ge waardeerd. Dat blijkt uit de reactie van de voorzitter van de verschil lende dorpscommissies en van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Mede op basis hiervan, heeft het college beslo ten deze wijze van voorlichting voor te zetten. Om de kwaliteit nog verder te verhogen voert de gemeente het jaarlijkse budget op met ƒ8.250,-. Naar een dekking van dit bedrag wordt nog gezocht. 'Informatie die voor burgers relevant is, wordt op een overzichtelijke wijze gepresenteerd' luidt het oordeel van de dorpscommissies, die door de gemeente een vragenlijst kregen voorgelegd- Ook over het taalge bruik zijn de dorpsvoorzitters te spreken. Wel wordt gevraagd om 'jargon en bureaucratisch taalge bruik te vermijden' Complimenten over de pagina waren ook te horen tijdens een congres van de VNG. De aanwezige gemeentevoorlichters waren positief over de overzichtelijkheid en de aanspre kende opmaak. Slechts een tweetal andere pagina's kregen een hogere waardering. Deze waren namelijk voorzien van kleurenfoto's. De overzichtelijkheid zal volgens b en w nog verder verbeteren door de offi ciële berichten (bouwvergunningen, etc.) en de Eilandberichten geschei den te presenteren. B en w gaan kijken of er een totaalvisie voor het buitendijkse NlOZ-poldertje moet komen. Aan leiding zijn plannen van het we tenschappelijke instituut voor een extra bouwlaag op het bestaande laboratorium/kantoorgebouw. Het college heeft er geen bezwaar te gen. Omdat de maximaal te bou wen oppervlakte al is vol gebouwd, moet wel een artikel 19-procedure worden gevoerd. Het NIOZ en het Instituut voor Bos en Natuuronderzoek (IBN) zijn voor beelden van hoogwaardige werkge legenheid die het college als waar devol beschouwt. Om bestaande en toekomstige ontwikkelingen en mo- Solexvereniging Steeksleuteltje 9' heeft zondag onder ideale om standigheden haar eerste toer tocht verreden. De opkomst was overweldigend. Maar liefst 43 an tieke tweewielers maakten het rondje mee. Het nog zeer prille ge zelschap telt inmiddels al ruim 70 leden. De deelnemers aan de tocht verza melden zich bij 't Cafeetje in Ooster end. om vervolgens richting Oude- schild te snorren Daar werd even op elkaar gewacht. Dat was wel nodig, want het verschil in snelheid van de solexen bleek groter dan verwacht. Gelukkig ook dat was gedacht aan een bezemwagen - bestuurd door Vinme (Witte) van de gemeentelijke veegwagen -. want al even buiten Oosterend moest het eerste slacht offer de tocht staken. Hierna togen de wegpiraten richting Den Hoorn, waar Benna Goenga en Nel Bruining klaar stonden met een drankje en een hapje. In het bos werd een ijsje gegeten en moesten ook nog even snel een paar bandjes worden gelapt. Het aanbod om op het terras van Le Berry in De Koog een 'fris drankje' te genieten, werd vervolgens met aller handen aange grepen. Aangezien op dat moment maar drie uitvallers vielen te betreuren, ging de hele colonne richting de vuurto ren, waar een groepsfoto werd ge maakt. Vandaar werd koers gezet naar het beginpunt, om te eindigen met (onder meer) gezellig napraten en het uitwisselen van tips. Terugge keken kon worden op een mooie dag. Slechts zeven deelnemers had den wegens een lekke band. klap band of vastzittende sproeier niet de gehele tocht kunnen meemaken. De solexvereniging is zondag op de haven van Oudeschild te zien. Vanaf 13.30 wordt een défilé door het dorp gehouden, daarna zijn er races rond het Oude Veerhuis. gelijkheden in kaart te brengen, vin den b en w het tijd dat er een totaal visie komt. Groeiende activiteiten van het NIOZ noodzaken volgens directeur De Leeuw tot uitbreiding van laborato ria, kantoren, vergaderzalen en kan tine Het aanvankelijke verzoek voor een verdieping op blok C is aange vuld met een extra verdieping op blok D. De totale oppervlakte van het complex neemt hierdoor toe tot circa 4.500 vierkante meter De ver hoging heeft volgens de directie landschappelijk geen nadelige ge volgen. De dijk ontneemt de gebou wen grotendeels aan het gezicht. In zaal De Schakel naast de Her vormde kerk in Den Burg wordt maandag de eerste van een reeks evangelisatieacties gehouden. De actie duurt de hele zomer. De bij eenkomsten, die wekelijks worden vermeld in de Vakantiekrant, begin nen om 20.00 uur Thema is. Jezus., ontmoet in hem uw ant woord. De zaal is open vanaf 19.15 uur, er is koffie en thee verkrijgbaar. In Time Out kunnen jongeren van avond van 19.30 tot 20.30 uur lijn dansen. Onder leiding van Sonja Buskop van dansschool Corna wordt een lijndans ingestudeerd. Na het lijn dansen is er jongerencafé tot 23.00 uur. Bijna alle leden van solexvereniging 'Steeksleuteltje 9'. broederlijk (en zusterlijk) verenigd onder de Eierlandsche vuurtoren. Frida Witte heeft met haar Jack Russelterrièr Jody de behendig heidswedstrijden voor honden ge wonnen De Eilandbokaal is de kroon op een paar jaar intensief trai nen. De wedstrijden voor gehoor zaamheid leverden winst op voor Yvonne Twijnstra met Heavy, die in de klasse aangelijnd als eerste ein digden Judith Kikkert en hond Bashu wonnen het onderdeel los- van-de-lijn. Hondentramster Stella Dekker nodigt baasjes die graag wil len dat hun huisdier luistert uit zich in te schrijven voor een cursus Onder toezicht van badmeester Jansen van de Nationale Bond voor Zwemdiploma's is in zwem paradijs Calluna afgezwommen. De bobo toonde zich aangenaam verrast dat de lesmethode vol gens het zwem-ABC op Texel al volledig is ingevoerd. De vol gende kinderen behaalden het di ploma: A Nanda Boerhorst Jacqueline Daalder, Hendnk Gieze. Maikel Smit en Bianka Zandee B: Lindsey Barends Kevin Betsema, Mels Daaler, Stefan Drijver. Lesley Koning, Job Witte. Robin Woerlee en Joey Zegers Basis. Robin Sebastiaan Eelman en Omrie Heerenveen Zwemvaardigheid Tristan Ellen, Pepijn Kooi man, Gianbattista Marei, Daniel Montezmos en Michael Noorlander Voor het Teddybeerzwemmen zijn de vol gende kinderen geslaagd Brons: Jacco Boon Sonja Bakker. Isabella Schulze Richelle Spoelslra, Iris Witvliet, Jon- Mattijs Boon, Sander Wassenaar en Rafey Ismaël Kaboré Zilver: Desiree Bakker. Lianne Wetenkamp. Roosmanjn Graaf. Natasja Eelman. Henk-Jan Slegtenhorst. Emma Koom. Jolem Witte. San- der Wassenaar en Robin Graaf Goud. Janey Kamminga De volgende bewoners van het Maartenhuis zijn geslaagd. B Wilma Slont en Liselotte van de Velde. ZVH 1 certificaat Petra Hooyschuur, Ellen Powels en Jan Frans Haverman ZVH 1 diploma Marjan Faber Vaardigheidscertificaat diepe bad Jan de Vos. Joke Daane, Dennis Senteur Vincent Jongsma, Jasper Adema, Kasper Groen en Henme Drijver Vaardigheidscertificaat ondiepe bad André van de Wolk. Bert Lap Muriël Brinks. Pauline Bouwman. Fred van Leersum, Gernt Jurjens, Coby Sabelis en José Koop Na de echte Ronde is het traditie dat de Texelse catamarans het zoge naamde Tuusrondje varen. De gezamelijke kustzeilverenigingen hebben deze toertocht voor zondag op het programma staan Inschrijven kan vanaf 9.00 uur in het club gebouw van de Cocksdorper Kust- zeilveremging op het strand bij paal 33 Vanwege het tij kan tot uiterlijk 10.00 uur worden gestart Voor toe schouwers is het leuk te weten dat de boten bij paal 9 aan land komen en na de lunch door de branding ver der varen naar paal 33. Voor de deelnemers is er na afloop op het strand bij paal 33 een Chineese maaltijd. Sieme Zijm, AZ en FC Zwolle zijn in onderhandeling over een voortzet ting van het dienstverband. Zwolle, dat zich afgelopen seizoen plaatste voor de nacompetitie, wil de 20-ja- nge Texelaar graag houden Verlen ging van de huurovereenkomst is daarbij de enige optie, want AZ wenst Zijm niet te verkopen. Hij staat nog tot de zomer van 2001 op de loonlijst van de Alkmaarse club Tennisvereniging Heri Hodieuf Cocksdorp heeft het eerste o van de clubkampioenschajj gespeeld. Bij de dames en de ren zijn zowel in het enkel-alsi belspel de kampioenen bekï Begin september wordt het zoen afgesloten met het irn dubbel. Door een indeling in poules wedstrijdleider Els Ooyevaarva' kleinste Texelse tennisclub totf aantrekkelijk toernooi organs Bekijkenswaardige partijen vom het zwaartepunt op het zonoveq slotweekend. In de eindstanden zijn zowel bekenden te vinden als aanstok talent Een coryfee als Miekevar Bent domineerde bij de dairies prolongeerde haar titels enkelen bel (ditmaal met Corrie den Br* Bij de heren liet de vijftienjarigs' Jan Saai zijn vooruitgang zien de eerste plaats op te eisen Uitslagen: Dames enkel A: 1 Miekevï Bent, 2 ElsOoyevaar Dames enkel B Saai; 2 Thea Gerritsen Dames du» 1. Mieke v d.Bent/Corrie den Braven dubbel B: 1 Thea RutterVCisea Bakken Gerritsen/Jacqueline Aarts Heren 1 Dirk-Jan Saai; 2 Robbert van denB^ ren dubbel: 1 Leo Saai/Frans StarfcZ' v d Bent/Hans Schraag :.i Itv De tenniskampioenen van Hen Hodie. V.l.n.r. staand: Corrie den Braven, i Bent. Cisca Bakker, Thea Rutten. Alicia Saai. ZittendFrans Stolk, Leo Saai. (Foto RobbeF ""U

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 6