V-U (rijgsmacht pronkt op zolder Gerrit Gerrits Rel-landschap Donatus krijgt brede steun wmmm Bonte verzameling uniformen TEXELSE^" COURANT Bedrijvig heid ichine voorkomt gproblemen bij tende stucadoor Texelse Big Band in De Worsteltent OINSDAG 30 JUNI 1998 eerste uit handen van Dick Oudendi ene kant een grenadier, verderop een huzaar en daar jlornaat de gele rijders. Stuk voor stuk fier in de houding in ■Iteloze pakken, met blinkende knopen en glimmende laar- Een collectie uniformen van het vaderlandse leger die zelfs Nederlandse begrippen ongekend is. De meer dan vijftig Wliek aangeklede militairen van de landmacht, van gene- 5 lol Jan Soldaat, zijn eigendom van verzamelaar Gerrit nis uit Den Burg. Pronkstuk is een museumopstelling rond voormalige buurman Jan Bakker, luitenant-kolonel bij de Mi- Administratie, beter bekend als De Luitenant. isverzamelt al vanaf 1971 uni- :(i, toen hij op de rommelmarkt Sterdam niet voorbij kon gaan ■erijasie en broek van een offi- lltben er zomaar mee begon- taarom weet ik met eens Ik heb sstals hospik bij de huzaren wel Arm aangehad, maar het deed ie niets. Ik denk dat het vooral tuirman Bakker is gekomen, rder andere administrateur was tvierde regiment veldartillerie in Opzijn uniformen na is alles be- d gebleven." Gerrits kreeg de mm bruikleen en maakte er in kapkamer een waar museum Dit bureau heeft hij bijvoorbeeld e!e militaire carrière achter zich esleept, lot 1947 in Den Haag wat er op ligt is authentiek. uiilaire loopbaan van Bakker yiverschillende zwart/wit-foto's. rzie je hem als majoor in 1940. aar bij z'n afscheid in 1947, als aal Berghuis hem de orde van jeNassau opspeldt." Landmacht de uniformen rond Bakker in teken van de administratieve i de collectie op zolder biedt toni overzicht van de verschil- ttaderlandse krijgsonderdelen enameling dateert van ergens rond 1880tot 1940. Gerrits:Voor die tijd is eigenlijk niets meer te begaan. Je kan wel eens een jasje of een pet op de kop tikken, maar compleet krijg je het nooit. En na die tijd krijg je de Canadese en Engelse uniformen. Ook wel interessant, maar dat is een heel ander verhaal. Ik hou het bij de vaderlandse landmacht." Imponeren De geüniformeerde poppen komen bijkans tot leven als Gerrits zijn ver halen begint af te steken. ..Het dra gen van mooie uniformen werd inge voerd in de tijd van Napoleon. De hoge pluimen, veren, paarden staarten, blinkende helmen en beren mutsen waren totaal ongeschikt om oorlog te voeren, maar alleen be doeld om de tegenstander te impone ren De opzichtig gekleurde unifor men zijn prachtig, maar ze vormen een schietschijf voor de vijand. Na de boerenoorlogen van 1900 en de Bal kanoorlogen ontdekte men de nade len van de pracht en praal en staken de Europese legers zich voor het eerst in camouflagepakken. Neder land stapte in 1912 over op het leger- grijs. Bepaalde kleuren zijn nog wel gebleven, bijvoorbeeld de kraag en de mouwomslagen, in de kleuren die in de oude uniformen voorkwamen." „Bijvoorbeeld deze grenadier, die meer op een sovietgeneraal lijkt dan op een gewone soldaat, had ook ge kleurde mouwomslagen en gouden knopen Deze pet mocht hij eigenlijk niet op. Er was namelijk een speciale verordening dat de lagere rangen, korporaals en soldaten geen onderofficierspet mochten dragen. De grenadiers waren echter gelegerd in Den Haag en liepen maar wat graag rond in mooi uitgaanstenue. Zo'n uniform gaf aanzien Het spreek woord was bijvoorbeeld: geen betere vrijer dan een gele rijer. Een dame was vroeger maar wat trots op zo'n verkering. Vroeger liepen de officie ren in het openbaar allemaal in uni form. Tegenwoordig kijkt men er heel anders tegenaan Je ziet ze er haast niet meer in." Toeters en bellen „Gele rijders waren onze mooiste soldaten. Officieren in ceremonieel tenue Die hadden zes paarden mei een kanon erachter. Voor die tijd kon den ze zich razendsnel verplaatsen. Het was overigens met het pak waar mee ze het veld ingingen. Zo gauw het oorlog was gingen deze toeters en bellen er af." „Tijdens de Eerste Wereldoorlog, toen ons land neutraal was, maar wel gemobiliseerd, ver dween al het moois binnen de kort ste keren van de uniformen. Al het rood werd grijs, alleen de biezen ble ven nog over. Gouden knopen wer den donker. De lange broek werd vervangen door de beruchte poeties, de zwachtels die ze van de Engelsen hadden afgekeken. Alleen de Britten, die ze gebruikten tegen het onge dierte in de koloniën, maakten ze van tricot dat rekte, maar het laken van de Nederlanders veerde niet Het was vreselijk onpraktisch en onnodig." „Decoraties uit de tijd van Napoleon zijn gebleven, zoals de fourragères, de snoeren over de schouder. De oorsprong van deze versierselen vergt enige uitleg. Fourage betekent eten. De bereden troepen haalden hooi voor de paarden, die ze met touw op een grote bos achter op het paard bonden. Later kwamen deze strengen aan het uniform te hangen, ze kregen kwasten en kleuren ter decoratie Deze luitenant van de hu zaren van de cavelarie heeft een giberne, dat is een tasje voor muni tie Maar hij heeft helemaal geen ge weer. En hier zitten de ruimnaalden, wapend was. Daarvoor hadden de hoger rangen alleen een sabel, maar daar kon je niets mee. Deze had een revolver. En een stormdolk voor het gevecht in de loopgraven plus het gasmasker en de helm. Dit toont dus echt dat Nederland zich aanpaste aan de oorlogsvoering. Ze waren vooral gelegerd aan de Brabantse grens." Poef Gerrits scharrelde de collectie bijeen op beurzen, veilingen, via handelaars en ruilen met college-verzamelaars. Deze epauletten van een adjudant in Den Helder. Eén van m'n allerlaat ste aanwinsten is een blauwe huzarenpels De cavalaristen van de landmacht droegen zo'n dubbel- gevoerde winterjas tot 1940 Het hoefde niet, maar als je geld genoeg had, dan mocht het wel Welvaart Het chauvinisme van de militairen blijkt soms uit details. „De administra teurs bij de jagers mochten een zilve ren jachthoorn op de kraag. Deze administrateur van de luchtvaart afdeling heeft maar een zilveren pro peller op z'n uniform gezet. Er staat Uniformen-verzamelaar Gerrjt Gerrits in de museumopstelling rond buurman Jan De Luitenant Bakker. voor het doorsteken van het zundgat van het kanon. Dat is wel leuk, maar de cavalerie heeft nooit kanonnen gehad Het is dus van anderen afge keken." Stormtroepen „Het pak van de luitenant van de stormtroepen tijdens de Eerste We reldoorlog is een voorbeeld van één van de eerste officieren die echt be- van koningin Wilhelmina lagen laatst op een veiling Nu is dit uniform com pleet. Dit pak van een eerste luitenant van de jagers, die het staatshoofd in 1940 beschermde, is bij de vuilnis gevonden Die lieden hebben hard gevochten. Het uniform van Foppe van Heerwaarden, de smid uit de Molenstraat, zat als vulling in een poef. Hij was voor 1900 korporaal van de vestingartillerie op het fort Erfprins nergens dat zoiets mag." Aan maten van de uniformen van vroeger, vooral rond het middel, is te merken dat de welvaart is toegeno men. ..Dit uniform van de gele rijders wordt nu nog gedragen. Rond het middel krijgen ze de jas niet dicht en de borst moeten ze vullen met hand doeken Het is een hele kunst om aan geschikte poppen te komen. Om een en ander toch te laten passen, plaats ik het bovenlichaam van een jongens pop van 18 jaar op de benen van een volwassene en andersom Dan kan ik er weer twee in het pak steken." Infanterist Uiterst gewild onder verzamelaars is het Nederlandse mfanterie-uniform van grove stof. ,,Heel moeilijk aan te komen. De soldatenpakken zijn in 1940 in beslag genomen door de Duitsers. Ze gingen naar concentra tiekampen en naar de Ostlegionen. Dan ging de staande kraag eraf en kwam er een liggende voor in de plaats De knopen met de Neder landse leeuw werden grijze Wehrmachtknopen. Het is dus moge lijk dat er nog Georgiërs in oude Ne derlandse infanterie-uniformen heb ben gelopen Aan deze jasjes is niet meer te komen Ze zijn duizenden guldens waard. Het is oppassen, want er zijn volop vervalsingen in omloop." Soms zit het tegen. „Ik ben al tien jaar op zoek naar een zeldzame broek van een hospitaal-geëmployeerde uit 1913, waarvan ik de jas en pet wél heb. Zondag lag ie op een beurs. Al leen, ik was er niet. Zo'n hobby heeft z'n grenzen aan tijd en ook aan ruimte." Smetteloos Tot voor kort was de waardevolle collectie wat stiefmoederlijk onderge bracht op de zolder aan De Zes. Dankzij een ingrijpende verbouwing en de bouw van een grote dakkapel, kregen de manschappen de ruimte Het resultaat mag er zijn. Het kleur rijke regiment oogt smetteloos. De soldaten staan opgesteld in een de cor van rood/wit/blauw. Op een pro- iFoKGe'a'HT^msrmitni minente plek staat dé soldaat van 1940. „Want per slot van rekening moest die jongen het helemaal alleen opknappen Gerrits beschouwt zijn verzameling niet als een museum dat openbaar toegankelijk is. Wie nieuwsgierig is kan, op afspraakwel een rondleiding krijgen. Dat kost niets. Het enige dat Gerrits vraagt is een handtekening in het gastenboek. varingen positief. Hij heeft de ma chine al ingezet bij o.a. de Gollards en Rab, waar liefst 1100 m2 wand moest worden bestreken. 'We kunnen nu grotere klussen binnen een bepaald tijdsbestek afwerken, concludeert Oudendag Zijn zoon Raymond behaalde in juni het ondernemersdiploma van het LIOS (Landelijk Instituut Opleiding Stucadoors). Hij mag nu voor zichzelf beginnen, maar dat is hij (voorlopig) niet van plan Het stucadoorsbedrijf is een zaak van de familie: ook moeder Ida werkt volop mee Zij doet met al leen de administratie, maar hanteert als het zo uitkomt ook de spuit Ove rigens betreurt Dick Oudendag het dat er op Texel niet meer jonge stucadoors zijn. 'Wij zijn een leer bedrijf, ik zou graag jongeren willen opleiden.' Door verandering van de Mede dingingswet is stucadoor tegenwoor dig een vrij beroep Vestigingspa pieren zijn niet meer nodig Om klanten toch enige zekerheid te ge ven, heeft de organisatie van erkende stucadoors- en afbouwbedrijven een garantiecertificaat in het leven geroe pen. Aangesloten bedrijven geven dit aan de klant na afronding van de op dracht De stucadoor garandeert dat het stucwerk voldoende gehecht blijft en is uitgevoerd volgens de regels en met geschikte materialen. Als binnen sdoorsbedrijf Oudendag gaat in lijd mee. Onlangs kon aan Texelse klant het eerste 'liecertificaat worden uitge- 'e behaalde de nog maar 23- i Raymond Oudendag zijn inemersdiploma. Samen met "ïder Dick zette hij nóg een vooruit: ze schaften een ma- san, waarmee de gipsmortel Msch op de wand wordt ïht.Zo wordt het werk fysiek bf zwaar. Ook kunnen ze nu 'topdrachten aannemen. ichine kostte me zestien rug baar bespaart ook twee rug- sgt Dick Oudendag veelbete- 4 Oftewel een forse rang, maar gunstig voor de dheid van beide stucadoors ;l bet een verbetering van de 'somstandigheden betreft, ont- alTexelse bedrijf een subsidie fader van de Arbo-wet wven nu niet meer telkens op bapje te balanceren met een Wsmortel. Bovendien werkt dit beller, terwijl de kwaliteit gelijk aldus Oudendag b'kort moesten de stucadoors aspoeder zelf met water mixen substantie (mortel) handmatig "anden aanbrengen. Een tijd- jen zwaar karwei, dat door de 6 machine uit handen wordt "en Zakken gips worden nu in Whler gestori, waarna het poe- "Ikmatig omlaag trilt. Nadat het bl water heeft vermengd, wordt a ee" slang gelijkmatig op de gaspoten Ook kunnen er vloei- ■i mee worden aangebracht, stvrij stalen apparaat is ont- door een oud-stucadoor uit lar 1,3 Oudendag zijn de eerste er- xdOudendag doet poeder in de trechter van de machine, terwijl zijn vader Dick de 9 Op de muur spuit. (Foto Frans Hopman) Belangrijkste doel is het water in het gebied beter vast te houden, waardoor de groeiomstandig- heden voor de agrarische gewas sen worden verbeterd. Tegelijker tijd wordt aan natuurontwikkeling gedaan, omdat de aan te leggen flauw hellende oevers van de waterpartijen bestaansmogelijk heid bieden voor tal van wilde planten. Hoewel het om particulier terrein gaat, zullen belangstellenden in de toekomst welkom zijn in het nieuwe landschap. Er wordt voor hen een speciaal pad aangelegd. Ook is het de bedoeling informatie te geven over het rel-gebied door middel van vijf laar gebreken optreden, zullen die kosteloos worden verholpen (tenzij wordt aangetoond dat het gebrek geen verband houdt met het werk) Dick Oudendag reikte in juni zijn eer ste garantiecertificaat uit Dat ge beurde bij de familie P. Rood in 't Horntje, waar de woonkamer en keu ken van nieuw witpleisterwerk zijn voorzien. Het waterschap heeft medewerking toegezegd. Het project past ook in het Provinciaal Waterhuishoudings plan Bij de aanleg zal daarom waar schijnlijk gebruik gemaakt kunnen worden van provinciegeld. De ge meente ziet het ook zitten. Wethou der Peter Bakker heeft het contact tussen initiatiefnemers en de provin cie tot stand gebracht Ook heeft hij professor Han Brezet van de TH Delft benaderd om de grondwater metingen die aan het definitieve plan vooraf moeten gaan in handen te geven van een groep studenten Begrensd Veel boeren moeten nog wennen aan het idee dat een waterschap met alleen bezig is met het droog- houden van het land maar zich ook inspant voor natuurwaarden door te zorgen dat het niet tè droog wordt. Ongerust hoeven zij over de ontwik kelingen op Donatus met te zijn, want het project wordt zodanig op gezet dat de „vernatting binnen de grenzen van Donatus blijft Op Texel worden steeds meer pro jecten uitgevoerd waarbij ..natuur lijke" waterafvoeren werden ge- creeerd. Het begon bij de Pontweg ten zuiden van Bosch en Zee. Later kwam er een daarmee in verbinding staande duinrel bij Die werd aange legd op het terrein van het Maarten huis tussen Ruyslaan en Bosrand- weg Staatsbosbeheer voerde inmiddels in De Dennen het Tureluurproject uit en gaat nog deze zomer volgens een vergelijkbaar re cept verder bij het Alloo aan de Ruyslaan Direct daarop volgt het project Ploegelanden. waarover het overleg met de omwonenden nog gaande is. Er zal een keus uit di verse varianten worden gemaakt. Het meest ingrijpend is het plan om alle sloten in het gebied te dempen en te vervangen door één duinrel. Mogelijk zal ook het terrein tussen Pelikaanweg en Maartenhuis nog bij deze natuurbouw worden betrok ken. Door het koppelen van deze gebieden ontstaan één lange duin rel. die volgens Staatsbosbeheer uniek is in Nederland. Nog meer Het Donatus-project staat daar los van, al zijn de doelstellingen onge veer hetzelfde. Dat geldt ook voor de stuwwalrel die waarschijnlijk bij de Pontweg ter hoogte van Den Burg komt Hier bevindt zich water van hoge kwaliteit, afkomstig uit de heu vel (een zg. stuwwal uit de ijstijd) ter plaatse Daar blijft het niet bij want er zijn tal van waterrijke situaties op Texel die voor verbetering en verfraaiing in aanmerking komen. De wijze waarop de sloot bij de Ferrever aan de Emmalaan is vergraven tot een soort beek met leuk begroeide oevers heeft de geest van menige bestuurder rijp gemaakt voor meer van dergelijke ingrepen Wethouder Bakker zou graag zien dat er wat gebeurt met de grote vijver bij de Elemert en de slootjes er omheen. Het conceptplan voor Donatus is ontworpen door het adviesbureau SteenGoed van Ir Jan Steenis uit Schagen, medewerker van het waterschap Hollands Kroon Hier gaat het om het beter benutten van het water dat afkomstig is uit de bij Den Hoorn liggende keileemrug. Thans wordt dit water in de natte tijd van het jaar grotendeels afgevoerd naar de tochtsloot en wordt uiteinde lijk via de gemalen in zee uitgesla gen. terwijl er 's zomers een tekort is. Door buffervoorzieningen, stu wen en gedoseerde afvoer moet dit veranderen, wat onder andere zal blijken uit een meer stabiele grond waterstand. De Texelse Big Band verzorgt zon dag vanaf 15.00 uur een optreden in restaurant De Worsteltent in De Dennen Bij mooi weer wordt buiten gemusiceerd De toegang is gratis Een paar honderd meter ten oosten van Sint Donatus. ligt tussen de Hoornderweg en de schapenboet een laag stuk land. het restant van een dijkdoorbraak Deze „dobbe" zal worden uitgegraven en In combinatie met een stuk moeras een rol spelen bij de waterbuffering. In de boet komt een expositie met uitleg over de stuwwalrel. Het ziet ernaar uit dat in de loop van volgend jaar kan wor den begonnen met de aanleg van een stuwwalrel op de landerijen van hoeve Sint Donatus bij Den Hoorn. Be staande sloten worden vergraven, gedempte kolken wor den weer opengemaakt, een voormalige dijkdoorbraak wordt geschikt gemaakt als waterbuffer en de afvoer van water op de bestaande tocht van het waterschap wordt regelbaar. een eenvoudige tentoonstelling in een schapenboet aan de Hoornder weg. Die informatie is zelfs essen tieel want het gaat hier om een pilot-project" dat als voorbeeld en ervaringsmodel zal dienen voor soortgelijke ontwikkelingen elders op Texel uit de stuwwal afkomstige water loopt nu nog via rechte sloten (voorgrond) ongehinderd in de brede tocht. Straks komt hier een ecostuwdie er in combinatie met buffermogeli/kheden voor zorgt dat dit water wordt opgespaard voor droge perioden (Foto's Harry de Graaf)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5