Cjrocn Twartsjexeh in het harL, Oud-Texelaar Craanen ambassadeur Argentinië r0UDIRE 'Mannetjes'op haven in ere hersteld V,EnRDTtRN— ZFJFI Speciale aanbieding! Tarief huisvuil elf30,- omhoog' Afwachten Oorlogsveteraan schenkt cadeau aan Luchtvaartmuseum Steffens weer beheerder van noodcamping Alle leerlingen Havo geslaagd IOO jaar Texel Promotie Uitdagende collages van Jacco Zandstra 2 Rijkswaterstaat pakt groots uit 5 Zieke kinderen genieten op Mok 5 Natuurontwikkeling rond de Rovershut 7 Veel geslaagden 7 Vernielingen bij gebouwtje skaters Computer ontvreemd uit kantoor winkel Kraak in sporthal Eerste zeehond EcoMare geboren Texelse para's betrokken bij recordpoging TEXELSE I1COURANT TEXELSESjCt HtRAM Waddenvereniging eR|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11294 VRIJDAG 3 JULI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv „nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. DNNEMENTSPRUS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1.60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Joop Rommets, tel 319 405 of 06-52 78 4320 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) nrtrillen het reinigingstarief oteerpersoons-huishoudens ^tdjaar met ƒ30,- verhogen. 1998 werd deze aanslag nog dit bedrag verlaagd. Door te :hten prijssstijgingen bij de iling en verwerking van uil ziet het college zich ech- jEtioodzaakt de verlaging weer in te maken. college zal dit de gemeenteraad stellen bij de behandeling van het dsplan 1999-2002 Dit plan werd ngs tijdens een gecombineerde aissievergadering besproken, aanleiding daarvan hebben b en een aantal wijzigingen aange- Het voorstel om het huisvuil- -f-J orszel went. Ook lawaai. Een ut vroeg zich onlangs af of gastheer nou met knettergek van die overvliegende Copters op weg naar de Manden Welnee, hij erger- zich veel meer aan de tyerende wentelwieken van mariniers, die oefenden 1 de Hors. Da's waar ilopen woensdag konden we zells genieten van para's, itstikke spectaculair. Ze hin- dichl bij elkaar tegen de we lucht en toverden fraaie ktiguren om zich heen. Een :"de kiekendief trok zich er ktltiut niets van aan en een si minuien later landden de rimers veilig op De Mok de oefening. Niks aan de d?l Ja maar. had die over- foen loenst geroepen, die ndige KLM-helicopters razen '6 keer per dag over1 Dat Hond niet. Maar uit eigen smeming bleek vervolgens die luidruchtige krengen nota le 18 maal dagelijks vice se over ons heen denderen, valt het nog op7 Als je uit de idslad komt ervaar je Texel een stiltegebied. ondanks laar toerisme. Het is zelfs officiële status'. Houwen Dal mogen wij niet afwach- Horszel Cor Ellen en Ab Hemelrijk onthul den gistermiddag op het zuide lijke havenhoofd van Oudeschild twee stalen mansfiguren, die als versiering van een windwijzer zijn aangebracht op de sokkel van de voormalige misthoorn. Dat bete kende herstel van een oude situa tie want de uit staal gezaagde mannetjes stonden ooit op het vroegere havenkantoor dat in 1955 werd vervangen door nieuw bouw, waarbij de mannetjes op de schroothoop terecht kwamen, maar door kraanmachinist Cor El len werden gered en in bewaring genomen. Hel eerherstel van de mannetjes' was gistermiddag onderdeel van de viering van 200 jaar Rijkswaterstaat en werd dus door vele autoriteiten bijgewoond Havenmeester Kees de Graaf vertelde in 'Hel Oude Veer huis' (Stoombootkoffiehuis) dat de mannetjes in 1932 werden gemaakt door smid Ben Paagman. Ze dien den in combinatie met een vlaggen mast als versiering van het haven kantoor dat toen door J Daalder (voor 12670,-) werd gebouwd, tege lijk met het ommetselen van de mist- sirene. Bij de vervanging van het kantoor keerden de mannetjes met terug. Cor Ellen paste er jaren op en droeg ze over aan havenmeester Kees de Graaf Het idee om ze weer een plaats te geven op het haven hoofd rees toen bekend werd dat de mistsirene vervangen en verplaatst zou worden, waarbij de gemetselde sokkel vrij zou komen Gevreesd werd dat de sokkel zou worden ge sloopt. net zoals is gebeurd met de 'witte punt' op de dijk. Het initiatief van Bert Koning en Kees de Graaf om de mannetjes op de ook uit 1932 daterende sokkel van de misthoorn te zetten, zodat zowel sokkel als mannetjes zouden worden behou den, werd direct door Rijkswater staat gesteund, ook financieel Dat naast Cor Ellen gisteren ook Ab Hemelrijk aan de onthulling mee werkte had te maken met het feit dat Hemelrijk in 1932 als knecht van Daalder meewerkte aan de bouw van het havenkantoor. Mannetjes en sokkel werden gisteren direct tot ge meentelijk monument verheven Op fun Ellen onthullen de mannetjesop de misthoornsokkel op het havenhoofd. (Foto's Harry do Graaf) tarief weer te verhogenis er daar één van. Overigens concluderen b en w op basis van de rekeningcijfers '95-'97 dat 'het goed gaat met de BV Texel'. Zo is bijvoorbeeld het eigen vermo gen (reserves etc van de gemeente toegenomen ten opzichte van het vreemd vermogen (geleend kapitaal). Verder verwacht het college dat de begrote inkomsten jaarlijks met 3% in plaats van 2% zullen stijgen. In de raadsvergadering van juli staat het plan op de agenda. B en w stel len de raad voor het niet ter kennis geving aan te nemen -zoals eerst de bedoeling was-, maar het aan te ne men als uitgangspunt voor toekom stig beleid. Het Luchtvaartmuseum heeft er een fraaie attractie bij Donderdagmiddag kreeg beheerder Gelein Jansen uil handen van oorlogsveteraan Harold Kious een reproduktie van een schil derij van een luchtgevecht Eén van de toestellen is de B17 Rose O'day. waarvan de Amerikaan in de Tweede Wereldoorlog cc -piloot was. Zijn toe stel werd op 4 maart 1943 onder vuur genomen door de Duitsers. Kious. die zich per parachute in veiligheid i.-j-i-" bracht, kwam in de Waddenzee te recht en werd gered door Willem Griek. Cor Boekei en Kees Krijnen. 'Presented with gratitude tot the corageous people of Holland', staal onder de afbeelding, waarop ook een portret van Kious is le zien. het desbetreffende voorstel van Kees de Graaf reageerde wethouder Nel Eelman spontaan 'Meteen toe gezegd' Alle aanwezigen hieven vervolgens het glas en riepen net als jaren gele den de biljarters in het stoomboot koffiehuis. 'Proost op de manne tjes'. De afgedankte misthoorn die eerst op de sokkel stond, blijft op Texel. DGSM ging ermee accoord dat het ding wordt overgedragen aan het Maritiem en Juttersmuseum. De nieuwe misthoorn blijkt voor Oude schild een verbetering. Het geluid ervan is in het dorp nauwelijks te ho ren, maar op zee des te beter. De mannetjesvan dichtbij gezien. (Foto Gerard Timmomvin) De noodcamping aan de Wester- weg zal deze zomer weer worden beheerd door Thijs Steffens, die vorig jaar Kees Maas opvolgde. In zijn verslag over 1997 noemt Steffens zijn nieuwe taak 'een ge weldige ervaring'. In totaal ontving hij 2.893 kampeerders, voor het overgrote deel uit Nederland. Steffens registreerde 2.431 Neder landse gasten en 283 Duitse. De ove rige 179 kwamen uit Italië, Japan, België, Zwitserland en Canada. Sa men namen ze 987 tenten en 76 ca ravans mee In 802 gevallen kwamen de kampeerders per auto. De totale opbrengst voor de gemeente, die de camping exploiteert. bedroeg ƒ46.915,- Dankzij een goede samenwerking met assistent-beheerder Remco Win der hoefden 's nachts geen bewakingsdiensten te worden inge schakeld. 'Die zijn ook niet nodig ge weest' meldt Steffens. Over de sa menwerking met de VVV is hij minder Freek Jan Buijsman, Bonne Klein Wolthuis en Ursula Mantje zijn na herexamen alsnog geslaagd voor het Havo-diploma Dat betekent dat alle Havo-kandidaten van de Open bare Scholengemeenschap De Hoogeberg het begeerde papier in handen hebben. Dal is waarschijnlijk voor het eerst, het is in elk geval de afgelopen twintig jaar niet voorgeko men Ook voor Ton Dubbelt liep het her examen gunstig af: hij slaagde als nog voor VWO. recteur van het Institut Néerlandais. Deze instelling heeft als doel de ver breiding van de Nederlandse taal en cultuur in het bijzonder kunst, in Frankrijk In 1994 ging hij weer terug naar het ministerie in Den Haag waar hij werd Oud-Texelaar Drs J.E. (Ed) Craanen is benoemd tot Neder lands ambassadeur in Argentinië. Half september zal de 51-jarige diplomaat in Buenos Aires zijn geloofsbrieven aanbieden aan president Carlos Menem. Dat betekent het voorlopig hoogte punt van de carriere van Ed Craanen die op 13 juni 1947 in Den Burg werd geboren als zoon van Henk Craanen en Jannie Hemelrijk. Na de Rijks HBS in Den Burg stu deerde hij politieke wetenschappen aan de Universiteit van Amsterdam, richting internationale betrekkingen In 1973 trad hij in dienst van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken en werd na een opleiding van een jaar uitgezonden naar Colombia, toen nog een ontwikkelingsland, waar hij bij de ambassade een taak vond in ontwikkelingssamenwerking. Begin 1976 ging hij naar de ambassade in Madrid waar hij 'politiek werk' deed. Dat kwam neer op het kritisch vol gen van het democratiseringsproces dat in het land na de dood van Franco op gang was gekomen. Dat was van belang voor de acceptatie van Spanje als lid van de Europese Unie. In 1979 vertrok Craanen naar Indo nesië waar hij drie jaar was verbon den aan de Nederlandse ambas sade in Jakarta. Hij behartigde daar culturele zaken en onderwijs en samenwerkingsprojecten op deze terreinen. VN Craanens volgende stap op de di plomatieke ladder was zijn benoe ming in 1982 bij de VN in New York als medewerker van ambassadeur Max van der Stoel De functie had extra betekenis omdat Nederland toen lid was van de Veiligheidsraad. Craanen was nauw betrokken bij het formuleren van het Nederlandse standpunt ten aanzien van vredes operaties en andere kwesties In 1987 ging hij terug naar het minis terie in Den Haag, waar hij het mensenrechtenbeleid coördineerde. Volgende functie was pers- en cultuurattaché bij de ambassade in Parijs. Als verlengstuk daarvan werd hij in februari 1991 benoemd tot di- Bd Craanen met moeder Jannie. Op 31 juli verschijnt de special als bijlage van de Texelse Courant Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 15 juli a.s. bij de advertentie afdeling van de Texelse Courant aan de Spinbaan 6, I79I MC Den Burg.Tel 362600.fax 3 I4I II. Extra Exemplaren Wanneer u extra exemplaren wilt bestellen kunt u dat tot 15 juli aan ons doorgeven. te spreken. 'De start was stroef en dat is eigenlijk niet veranderd Hij wijt dit aan onwennigheid en verwacht, na overleg, dat het dit seizoen beter zal verlopen. De contacten met de campings -De Krim en Kogerstrand worden met name genoemd- verliepen in de ogen van de beheerder 'vlekkeloos'. Ook bij de kampeerboeren kon hij vele gasten onderbrengen, al wilden met alle boeren worden gebeld Onbekenden hebben in de nacht van maandag op dinsdag huisgehouden rond het gebouwtje van de skaters aan de Emmalaan Drie ruiten wer den ingegooid en een drankautomaat en de fundering van een bank werden vernield. Uit het kantoor van een winkel aan de Parkstraat in Den Burg is maandag een notebook met modemkaart ge stolen, De draagbare computer ver tegenwoordigde een waarde van on geveer zesduizend gulden. De diefstal werd gepleegd tussen 11 30 en 18.00 uur. Gesproken mag wor den van een brutale daad, omdat de dader het kantoor alleen door de win kel kon bereiken. Door een ruit te vernielen hebben in brekers zich tussen maandag 17.00 en dinsdag 7 20 uur toegang ver schaft tot sporthal Ons Genoegen in Den Burg. Ze braken een kast open en namen daaruit een geldbedrag van ongeveer duizend gulden mee benoemd tot directeur voor het rayon 'Westelijk Halfrond'. Als zoda nig was hij directe adviseur van de bewindsman van buitenlandse za ken. Meer dan eens vergezelde hij minister Hans van Mierlo op diens reizen naar Suriname Brazilië, Ver enigde Staten en andere landen van zijn rayon lyiet de aanwijzing tot Harer Majesteits ambassadeur in Argenti nië is de vloeiend Spaans spre- Lees verder pagina 7 (Advertentie) Een geboortegolf is het nog niet. maar het begin is er. In EcoMare is dinsdagavond, toen op televisie de voetbalwedstrijd Nederland-Joego- slavië was te zien, de eerste zeehondenbaby geboren. Het betreft een gewone zeehond, hun grijze soortgenoten zien doorgaans 's win ters het levenslicht. Verwachting is dat binnenkort nóg negen zeehondenmoeders zullen bevallen. Vijftien instructeurs en ervaren springers van het Texelse para centrum doen vandaag en morgen boven Leeuwarden mee aan een poging om de grootste vrijeval- formatie te vormen (en weer veilig te landen). Een formatie van 85 springers is het streven. Het oude Nederlandse record stamt uit 1991. toen boven Texel een 53- p>ersoons molenformatie werd ge bouwd. De poging van dit weekend staat in het teken van het open huis van de Koninklijke Luchtmacht, die het 85-jarig jubileum viert Een aan tal tv-maatschappijen heeft interesse getoond om opnamen te maken. Het programma 'Explosief' van SBS6, dat maandag wordt uitgezonden, zal ge heel aan de recordpoging zijn gewijd Twee Texelse instructeurs staan hierin centraal (Advertentie) Zie advertentie elders in deze krant... Hoortoestellen Audire Texel, Koetebuurt 4, Oosterend (Advertentie) Cf r re a ^uurLjtJel i la bef kélt, Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Rijkswaterstaat 200 jaar „Fietsroutes zee. wind en water" Rijkswaterstaat NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1