Kunst Jacco Zandstra dwingt tot nadenken l~EXl^EgfiOp?/VNT medium O Achter de rode banier teso TEXEL Weekenddienst huisartsen Kijk ook in de Vakantiekrant osterend Present ,SI A.:> Decorbouwploeg elke avond bezig Virtuoos gitarist geeft concert Fietsdriedaagse met nieuwe ritten (PZ&arttieoLi&ieact *7exei Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties Agenda E ALS U WILT ZIEN WAT ER TE DOEN IS OP TEXEL... Strender Pop 1998 Wandelen in Helderse Nollen Geen Amerika-dag door voetballers Oude Hoorn Afscheidsreceptie Aad Studulski Bernard van Hattefou pakte tennistite TEXELSE^? COURANT Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 08 00 tot maandag 08 00 uur Dokter R.A. van den Bent/F. Haasdijk, Kikkertstraat 12. De Cocksdorp, telefoon 31 62 34. Ook voor toeristen die op het noordelijk deel van Texel verblijven Aanvragen visites tussen 9 00 en 10.00 uur. Zater dag en zondag apotheek geo pend van 17 00 tot 17 30 uur, Kikkertstraat 12, De Cocksdorp Inloopspreekuur van 12.00 tot 12.30 op Schilderend 38, Den Burg en van 17.00 tot 17.30 uur in de Kikkertstraat 12, De Cocksdorp, zonder afspraak Speciaal voor toeristen: Medi sche post, Nikadel 11De Koog, tel 327 270 Zie verder de Vakantiekrant 'Wat vind jij er eigenlijk van?' De vraag van Jacco Zandstra is netzo uitdagend als zijn collages die te zien zijn in het ontmoetings centrum Burgwal 37. Hij geeft zelf antwoord: 'Bij kunst gaat het er niet om of iets mooi is of niet. Het moet de kijker dwingen om over zichzelf na te denken. Waarom men iets mooi of lelijk vindt. En als het kan aansporen om zelf iets te maken dat men mooier vindt. Zandstra (21) is tweedejaars student aan de Koninklijke Acadamie voor Beeldende Kunsten in Den Haag. Hij studeert er grafische en typografische vormgeving. Voor het eerst toont hij deze andere kant van zichzelf 'Het grafische werk is een tamelijk afgeba kend gebied Via deze collages komt een heel andere deel in mij naar bo ven. Hiermee kan ik mij op een super- vrije manier uiten De kunstenaar heeft goed naar ande ren gekeken, maar houdt er duidelijk een eigen stijl op na. Bloemetjes en ander realistisch schilderwerk vindt hij maar niets. 'Dat is etaleren van tech niek en dat kan iedereen Dit gaat om gedachten en gevoel Zijn abstracte collages zijn opge bouwd uit de meest uiteenlopende voorwerpen Een sok. een hand schoen of een deel ervan, een stuk zeil. knipsels, verf een gloeilamp en andere attributen Het zijn dingetjes die op een of ander manier bij elkaar zijn gekomen. Dit dekzeil vond ik bij voorbeeld in een boerenschuur, waar we een feest hielden. Ik zal nooit naar een winkel lopen om een pot verf voor een schildertj te kopen. Deze witte verf komt bij de buren vandaan Ik geloof niet in toeval, dus het heeft zo moeten zijn Een ander zou waar schijnlijk aan deze dingen voorbij zijn gelopen Ik verzamel ze en ga er eens voor zitten Dingen worden interes sant en vormen een inspiratiebron. Op een gegeven moment valt de puz zel gewoon in elkaar. Aan de samenstelling van de collec tie is te zien dat Zandstra zijn stijl aan het ontwikkelen is. De grafische ex perimenten gaan over in collages, die zijn opgebouwd uit verf en knipsels Een aantal oogt onrustig. 'Ze weer spiegelen een periode in mijn leven Aan de werken verderop kan je zien dat ik evenwichtiger ben gewordenin balans. Als kunstenaar ben je nooit klaar. Ik kan niet zeggen dit is mijn ultieme werk. De voorbereiding en het onderzoek zijn voor mij belangrij ker dan het eindresultaat. Een werk dat is omspannen met zeil doek met in het midden een blikje met filtersigaretten, een gloeilamp en wat andere zaken, nodigt uit tot een uit leg over de diepere betekenis. Zands tra 'Dooreen uitleg verdwijnt het spel tussen het werk en de toeschouwer Ik houd de mensen graag een spie gel voor en vind dat iedereen er z'n eigen invulling aan moet geven.' Zandstra s werken zijn de hele maand juli te zien. Er is méér te doen op Texel. Kij'k niet alleen naar deze agenda maar ook naar het overzicht in de Vakantiekrant, die in het sei zoen wekelijks verschijnt. Veel van de daarin aangekondigde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars interessant. De gratis Vakantiekrant wordt wekelijks verspreid als bijlage van de Texelse Courant en is daarnaast voor ieder los ver krijgbaar op circa 150 plaatsen op het eiland. Met man en macht werken de dorpe lingen aan het historisch spel. dat tij dens het komende Oosterend Pre sent eén der hoogtepunten moet worden. Zo werken in de schuur van bollenbedrijf Rutten aan de Slotskolk vrijwilligers aan de vervaardiging van het decor De ploeg, bestaande uit twaalf bouwers en zes schilders, is bezig met acht nieuwe stukken Top per is een nagebouwde botter, die in het spel door de dijk zal varen. Ook de dijk. zestig meter lang en twee meter hoog. mag er wezen, evenals een veertig meter lange tuunwal. Daarnaast wordt gewerkt aan een waterbak, waarin de zee achter de dijk wordt nagebootst, en een replica van het huisje Den Douck' waar Guurtje Roeper woonde Verder knapt de bouwploeg decorstukken op die zijn gebruikt bij vorige OP- edities. Tijdens het spel verschijnt bovendien een oude walvisvaarder, geleend uit Den Helder ten tonele. 'We zitten op schema vertelt Her man Boks van de bouwploeg We zijn zowat elke avond bezig met gemid deld acht man Dat moet ook. want over veertien dagen moet het meeste klaar zijn Dan gaan we oefenen op het veld Het historisch spel. waaraan 305 Oosterenders meewerken wordt voor het grote publiek opgevoerd op donderdagavond 30 juli Een avond eerder is de generale repetitie voor (oud-) Oosterenders De voorverkoop begint morgenavond in dorpshuis De Bijenkorf. (Foto Dtrk Kuiter) 'De Paganmi onder de gitaristen' en 'De toekomst van de gitaarmuziek'. Zo luiden de lovende recensies die het persbericht begeleiden dat Aldo Lagrutta naar Texel komt De Zuid- italiaan heet een virtuoos te zijn, maar wel één 'die zichzelf nooit verliest in technische perfectie, omdat muziek voor hem de taal van de ziel is en hij met die taal de harten van de luiste raars beroert'. Wie zélf graag een oordeel velt, bezoeke zondag 19 juli het concert van Lagrutta in de RK kerk van Den Burg Op het programma staat (klas sieke) muziek uit Spanje en Zuid- Amerika. Een kaartje kost ƒ15,-. stu denten betalen 10,- en kinderen tot 13 jaar mogen voor niets naar binnen. Het concert begint om 20.00 uur Jong en oud kunnen volgende week weer meedoen met de Texelse Fietsdriedaagse. Op 6, 7 en 8 juli staan elke avond tochten van 10, 25 en 40 km op het pro gramma. Toerclub Taxi 312000 heeft in vergelijking met vorig jaar nieuwe routes uitgestippeld. On derweg staat de deelnemers een verrassing te wachten en na afloop krijgen alle uitrijders een herinne ring. Twee zomers geleden werd de Fiets driedaagse nieuw leven ingeblazen. De nieuwe formule sloeg direct aan. Veel gezinnen met jonge kinderen kwamen aan de start dankzij de in voering van een korte afstand (10 km). Ook de bijzondere stempel posten (o.a bovenop de Fonteinsnol) en de onbekende weggetjes tijdens de steeds wisselende routes, werden zeer op prijs gesteld. In '96 reden zo'n 200 liefhebbers mee, vorig jaar -toen het mooier weer was- circa 250. De eerste tocht, maandag 6 juli, voert vanuit startplaats Den Burg naar Oudeschild via o.a het Skillepaadje. Tijdens deze rit houden de fietsers even halt bij vreemde vogels De or ganisatie verklapt nog met wat dat inhoudt. Deelnemers aan de 40 km doen ook Oosterend aan Dag 2 is Den Hoorn het doel Bijna (Advertentie) voor de vakantiekrant van 17 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 8 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. Is verzamelaar en lokaal histori cus Jaap Bakker uit Oudeschild op zijn oude dag communist ge worden? Je zou het zeggen als je hem ziet met een van de rode vaandels die vroeger in de be kende 1 mei parades op het rode plein in Moskou werden meege dragen De teksten erop luiden 'Proletariërs aller landen verenigt u' en Het vaandel dat voorop gaat voor hogere resultaten in de socialistische wedijver'. De banier is één van de sowjet-souvenirs die Bakker onlangs als geschenk ontving van kunsthandelaar G. Mulders uit Den Haag. Hij kreeg ook een vlag en een uitgebreide collectie medailles en andere onderscheidmgs- en eretekens van de voormalige Sowjet Unie. Ze zijn allemaal echt gedragen en er zitten heel zeldzame bij. Mul der staat te boek als Nederlands grootste verzamelaar van Sowjet- medailles en aanverwante spul len. Dat heeft te maken met zijn contacten met het voormalige oostblok die dateren van 1991 toen hij als militair betrokken was bij de onderhandelingen over wa penbeheersing. Hij bracht een bezoek aan Texel naar aanleiding van een bericht dat hij zag in een krant in Georgië over de relaties die deze voormalige Sowjetrepu- bliek onderhoudt met ons eiland. (Foto Harry do Graaf) Vrijdag 3 juli: Cinema Texel vertoont vanaf 19.00 uur de Science Fiction film Lost in Space en vanaf 21.30 uur Jackie Brown (regie Quinton Tarantino, bekend van Pulp Fiction). Op de wielerbaan in Den Burg houdt wielervereniging Texel een criterium, aanvang 19.00 uur Zaterdag 4 juli: Met de eerste boot (6.05 uur) ver trekken deelnemers aan de kerkepadtocht naar Middelburg. Voor inlichtingen en opgave: C Broekman, tel. 316 362. Vanaf 10 00 uur is er kinderker- mis op de Groeneplaats in Den Burg. Afhankelijk van belangstel ling en weer duurt het evenement tot 15 00 a 16.00 uur. h zwembad Molenkoog wordt tussen 14.00 en ca. 22 30 uur een feest gehouden rond het thema Amerika" Met spelletjes, eten en live-muziek Om 14 00 uur draait in Cinema Texel de tekenfilm Het Magische Zwaard (Ned. gesproken), om 19 00 uur Lost in Space (SF) en om 21.30 uur Jackie Brown. Van 19.00 tot 21.00 uur vindt de voorverkoop plaats voor 3-dagen- kaarten voor Oosterend Present in De Bijenkorf Volwassenen ƒ45,-, kinderen 20,-. De Texelse bierbrouwerij in de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg houdt vanaf 12.00 uur een botteldag Toeganq is gratis. Zondag 5 juli: De Georgische pianiste Nino Khutsishvili geeft haar afscheidsconcert, aanvang 11.00 uur. Bij goed weer in de openlucht op de Groeneplaats, anders in de serre van hotel De Lindeboom. Werken van Mozart, Ravel en Schumann. Toegang gratis. Na afloop is in De Lindeboom gele genheid voor vrienden om af scheid te nemen. Het speciale afscheidsfeestje voor Texelse vrienden en kennis sen dat op zondag 12 juli zou wor den gehouden, gaat niet door De tekenfilm Het Magische Zwaard draait om 14.00 en 16.00 uur in Cinema Texel Om 19.00 uur is de SF-film Lost in Space te zien, om 21.30 uur Jackie Brown Aan het Hogeremd in De Waal be gint om 15.00 uur de eerste ring steekwedstrijd om het Texels kampioenschap In restaurant De Worsteltent in De Dennen treedt vanaf 15.00 uur de Texelse Big Band op. Toegang gratis. Maandag 6 juli: In Cinema Texel draait om 19.00 uur Lost in Space, om 21.30 uur Jackie Brown Het Koninklijk Texels Fanfare geeft een zomeravondconcert in de RK kerk van De Koog, aan vang 19.30 uur, entree gratis. Vooraf maken drumband en majorettes een rondgang door het dorp. In de NH-kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel ge houden. Aanvang 20.00 uur, toe gang ƒ2,- (kinderen 1,-). In dorpshuis De Waldhoorn wordt een voorlichtingsavond gehouden over de festiviteiten rond '600 jaar Den Hoorn', op 11 en 12 septem ber Aanvang 20.00 uur, iedereen is welkom zomeravondconcert, georoa^H seerd door de Raad voor Zomerwerk van de Texelse i ken. Uitvoerenden zijn Linde, Baar (harp). Jeanny Beed (cello) en Eline Keyser (orgs Toegang gratis, collecte na loop ter bestrijding van de kos Dinsdag 7 juli: Vr. 3 2.30 en 15.201, Za. 4 3.56 en 16.20», In de Dorpsstraat in De Koog be Zo. 5 4.45 en 1715. gint om 14 00 uur de eerste Ma. 6 6.07 en 18.30» braderie van het zomerseizoen. Di. 7 7.24 en 19.35» Wo. 8 8.14 en 20.24» Cinema Texel vertoont vanaf Do. 9 9.05 en 2126. 19.00 uur de SF-film Lost in Vr. 10 10.00 en 22.15» Space en vanaf 21.30 uur Jackie Brown In de NH kerk van Den Burg be gint om 20.15 uur een De Texelse bierbrouwerij in, oude zuivelfabriek aan Schilderweg houdt vandj open brouwdag De I gratis Op de wielerbaan in Den Burg een wedstrijd voor A- en i recreanten, aanvang 19 00uur Woensdag 8 juli: In Cinema Texel draait om ui en 16.00 uur Het Magiso Zwaard (Ned. gesproken tel film), om 19.00 uur Lost in Sp™ en om 21.30 uur Jackie Browt Om 22 00 uur begint de SBBi cursie 'Nachtwandeling in duinpark' Inlichtingen en a; melding via EcoMare, tel 741. Halfuursdienst. Extra afvaaii op vrijdag 3 juli van 9.35 lol met 16.05 uur en op zaterdag juli van 8.35 tot en met 15.05a. Wachttijden. In Den Heli wordt vrijdag tussen 13.00t>ï' 17.00 uur een wachttijd vans half uur verwacht Hetzelfdegst voor zaterdag 4 juli tussen 11! en 15.00 uur. Hoogwater te Oudeschi Aan het strand is het ongeveer eeia- eerder hoogwater. De zon komt 1C|/ op om 05 30 uur en gaat onder 21 57 uur. 9 juli volle maan, 2juli(b»| tij. (Advertentie) STICHTING TV TEXEL Kijk verder... TVTexel Lokaal op zondag KANAAL 30- VOORKEUZETOETS 22S 32 23 00 FAX 31 55 75 (STUDIO] alle straten rond het witte kerkje wor den doorkruist. De 25 en 40 km gaan door de PH-polder en 't Horntje Woensdagavond rijdt men over het Waalenburgerdijkje richting De Koog en De Dennen, waar ditmaal op de nieuwe uitkijktoren op de Fonteinsnol wordt gestempeld.. De start is dagelijks tussen 18.00 en 19 00 uur bij De Lindeboom in Den Burg Kosten: kinderen tot 16 jaar ƒ3,- ouderen ƒ6,- (totaal voor drie avon den). Voorinschrijving, maandag tij dens de markt op het terras van De Lindeboom tussen 10.00 en 12.00 uur. Op zaterdag 8 augustus wordt voor de zevende keer het Strender Pop festival gehouden. Inmiddels zijn de bij de organisatie bekende bands schriftelijk uitgenodigd Groepen of solo-muzikanten die geen uitnodiging hebben ontvangen, maar wel graag willen spelen, kunnen vóór 10 juli contact opnemen met STOP (Stich ting Oosterend Pop), p/a Willem Witte, Oesterstraat 17, 1794 AR Oosterend Tel. 318 870. IVN afdeling Texel houdt zondag een wandeling door natuurgebied De Nollen in Den Helder. Gids is Arthur Oosterbaan. Er wordt verzameld op de Teso-boot van 13 05 uur. Bedoe ling is in Den Helder te fietsen. Ook per openbaar vervoer zijn De Nollen bereikbaar. De excursie is gratis en toegankelijk voor iedereen. Aange zien de meeste Texelaars niet zo snel in dit bijzondere gebied komen, lijkt deze excursie een mooie gelegen heid de natuur in Texels buur gemeente te leren kennen, vindt de organisatie. Vragen kunnen worden gesteld via tel. 31 35 82. Het themafeest rond Amerika, dat morgenmiddag en -avond in zwem bad Molenkoog zou worden gehou den, gaat niet door De organisatie vreesde een geringe opkomst, aan gezien het Nederlands elftal vanaf 16 30 uur tegen Argentinië voetbalt. Het bleek niet mogelijk een andere datum voor het festijn te vinden, zo dat dit wordt verschoven naar vol gend jaar. Naast de viering van het 600-jarig bestaan van het huidige dorp, her denkt Den Hoorn op 11 en 12 sep tember ook de ondergang van Oude Hoorn. De dorps- en feestcommissie zullen hierover tijdens de voorlichtingsavond, maandag om 20.00 uur in De Waldhoorn, tekst en uitleg geven. Alle Hoornders en inwo ners van wijk H zijn welkom. Op 9 juli, de dag dat hij 40 jaar in het onderwijs werkzaam is, zegt economieleraar Aad Studulski OSG de Hogeberg vaarwel. Collega's, (oud-)leerlmgen en anderen die hem willen feliciteren en/of afscheid willen nemen, zijn welkom op de receptie. Deze begint om 16.00 uur in de aula van de school. De Cocksdorp Zaterdag wordt in De Cocksdor? omgeving oud papier opgeft door ouders en leerlingen van ol Durperhonk. Men wordt verzodi' papier uiterlijk om 8.30 uur aar weg te zetten, 's Middags van tot 15.00 uur wordt in de rest van Eierlandse polder door Strijbosschool oud papier haald. Den Burg Scouting Texel haalt geen oud pier op i.v m. de zomervakï jve Men kan papier en karton wel ze de container doen naast het gebouw aan de Bernhardlaan Oudeschild Leerlingen van OBS De Bruin»» len dinsdagmiddag vanaf 15.00 oud papier op in Oudeschild.' verzoek is om de dozen goed ve' aan de straat te zetten. tal ted am, Niet Bart-Jan Grisnigt, maar Bes van Hattem (8) stal zondag de tijdens de jeugdclubkamp< schappen van Deuce. De talent tennisser versloeg zijn opponenH bloedstollende finale met 5-6 6: 6-5. Ere wie ere toekomt nsli VRIJDAG 3 JULI 1998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2