Rijkswaterstaat en 'exel horen bij elkaar' AMC-patiëntjes op visite bij mariniers Verdachte van incest: werkstraf en therapie Viering 200-jarig bestaan van start TEXELSE COURANT Wat ik zeggen wou... Oplichterij w> lawaïaan geeft tekenles op Jhijsseschool Ouderen en de bus Voorlezen Honden op voor verkeersdiploma ZDH-jeugd Toon zit nog in het zuiden Voetballers Lichtreclames VRIJDAG 3 JULI1998 ie Zeester bekijkt het gezelschap het zinkstuk dat op het punt staat afgezonken te worden ter hoogte van Oudeschild. (FoK> s Hairy de Graal) is een gebied dat zijn bestaan en voortbestaan voor belangrijk deel heeft te danken aan de activiteiten van swaterstaat. 'Texel en Rijkswaterstaat horen bij el- zei gisterochtend hoofdingenieur-directeur Kees van Wildt van de directie Noordholland van RWS. der Wildt voerde in Het Oude huis het woord aan het begin lit open dag ter gelegenheid hel 200-jarig bestaan van waterstaat. Op Texel wordt diijimerper vooral gericht op Hlle' activiteiten van RWS, de aanleg- en beheers ten rond dijken en duinen, giste jaren is daarbij niet al- OThet 'houden van droge i doel maar krijgen ook stelangen de aandacht. j'tnk in het verleden menig es»! natuurgebied ontstaan Men van Rijkswaterstaat, al (Beet de bedoeling #ste zorg is de instandhou- ffide kustlijn zoals die in 1990 »ald Telkens als afslag daar- Bileiding geeft, wordt ingegre- door middel van suppleties, lelsl een derde van al het geld Ijiswaterstaat uittrekt voor tppleties in Nederland, gaat Texel Dat doen we dus met de strandexploitanten maar de veiligheid'. De dam bij de ren, die 15 miljoen gulden gekost, is een van de recente 'makende projecten. Van der „Deze dam heeft nu al 1.3 m kubieke meter zand gevan- 3e kosten zijn er dus al uit 'alerstaat speelt ook een be- jke rol in de verbinding van Texel met het vasteland. Beide veer havens zijn immers in eigendom en beheer bij RWS De hoofdingenieur directeur benadrukte het belang van goede samenwerking van Rijkswa terstaat met tal van andere instan ties op Texel, zoals waterschap. Staatsbosbeheer en gemeente 'Je komt elkaar altijd weer tegen'. Plaatselijk dienstkringhoofd Roland Bisschop ging in op de lokale RWS- historie. Het begon in 1798 met de activiteiten van Leendert den Berger (die op Brakestein woonde) en op waterbouwkundig gebied ook op an dere eilanden werkzaam was Vuurtoren Bisschop vestigde de aandacht op de twee toeristische routes die RWS in samenwerking met de VVV heefl uitgebracht ter gelegenheid van het tweede eeuwfeest Die routes voe ren langs allerlei interessante water bouwkundige objecten. In de noor delijke route is de vuurtoren opgenomen die gedurende het hele seizoen (tot november) twee dagen per week kan worden bezocht. Ver der heeft Rijkswaterstaat een jubileumkrant uitgegeven dat huis aan huis op het eiland wordt ver spreid en waarin op onderhoudende wijze wordt ingegaan op allerlei za ken die met de strijd tegen het water hebben te maken Het uitgebreide gezelschap maakte in een tent op het haventerrein ken nis met het geautomatiseerde infor matiesysteem waarvan Rijkswater staat zich bedient bij het beleids- en beheerswerk. Alle denkbare gege vens op het gebied van water diepten, havenfaciliteiten e.d. kun nen op het beeldscherm worden opgeroepen Ook niet-vakmensen kunnen er straks over beschikken via Internet. Aan boord van de in de haven lig gende meetboot Prof. Lorenz kon men vervolgens een indruk krijgen van de techniek die tegenwoordig wordt toegepast bij de diepte- en an dere metingen in zee. RWS beschikt over zes van zulke meetvaartuigen. Drie hebben IJmuiden als thuisha ven, de andere Den Oever. Zinkwerk Met de rondvaartboot 'Zeester' voe ren de genodigden naar een stukje Waddenzee vlak onder de dijk van Oudeschild om qetuige te zijn van het neerlaten van een zinkstuk van 20 x 30 meter door aannemings bedrijf Daalder RWS projectleider Kees Smit gaf daarbij uitleg Al sinds 1904 is het aanbrengen van zmk- stukken in zwang als methode om het dieper uitschuren van de zeebo dem vlak onder de kust tegen te gaan De meeste zinkstukken liggen ter hoogte van 't Horntje waar de zich opdringende Texelstroom een voortdurende bedreiging voor de dij ken inhoudt. Maar ter hoogte van Oudeschild liggen er inmiddels ook al zes. EcoMare Het gezelschap ging tenslotte naar EcoMare om de opening mee te ma ken van de expositie die daar in op dracht van Rijkswaterstaat is inge richt en tot de winter in stand blijft EcoMare-medewerker Taco Pauka gaf een toelichting, waarbij hij wees op de nieuwe technieken die zijn toegepast bij het vervaardigen van de foto's, tekeningen en teksten De expo geeft een beeld van de 'zoute' activiteiten van Rijkswaterstaat op Texel met aandacht voor de rampen en bijna-rampen in het verleden en de reactie daarop van de overheid in de vorm van kostbare maatregelen. Een historisch pronkstuk op deze tentoonstelling is een grote originele handgetekende kaart van Oude schild uit 1857, die bijgewerkt is tot 1902. Aangegeven is welke water bouwkundige werken zijn uitgevoerd bij het dorp dat toen nog geheel door de Skilsloot werd omgeven De genodigden krijgen van Paul Jonk van de Meetdienst Noordholland uitleg over het nieuwe informatiesysteem van Rijkswaterstaat In het midden naast wethouder Daan Schilling hoofdingenieur-directeur C. van der Wildt. iFcto Hm, do Graan en 7-jarige kinderen van groep fe Thiisseschool kregen giste- •enles van een niet alledaagse 'er' Voor de klas stond John in het dagelijks leven leer- iopHawaï. 'Ik ben dol op surfen Meren Ik stap tijdens vakan- wel ergens binnen om te oI ik een les mag geven, ten altijd', gaf Caswell een ver boor zijn opmerkelijke aanwe- J niaan begon zi/n les door fo- hlen zien van het eiland waar hij vandaan komt Vervolgens liet hij de stagiaires José en Christel de Bloois een verhaal over Goofey en de tovervis voorlezen. De Texelse zus jes deden dat in het Nederlands. Daarna begon de eigenlijke les, waar bij Caswell met handen, voeten en een enkel Nederlands woordje uit legde hoe /e een vis tekent. 'Hij doet het prachtig. Kijk. hij voert echt gesprekken', wees de toekij kende 'juf' Angelique Theunissen bewonderend Caswell, door de kin deren John Hawai genoemd, vond het zelf mets bijzonders. 'De een rom melt in z'n kastje, de ander droomt wat voor zich uit. Kinderen zijn overal hetzelfde, ze spreken alleen een an dere taal. Foto Joop Rommets) De samenwerkende ouderenbonden roepen vijftig-plussers op om vóór 1 augustus hun mening te geven over de dienstregeling van het openbaar B en w hebben een eenmalige sub sidie van 6.035.- verstrekt voor het project van de openbare bibliotheek en de Stichting Welzijn Ouderen Texel, waarbij Texelse 50-plussers op de basisscholen voorlazen. Het initiatief werd zowel door de school jeugd als de voorleesoma's en -opa's erg gewaardeerd. vervoer. Het gaat vooral om vragen als: rijdt de bus vaak genoeg, sluiten bus en trein op elkaar aan. zijn de tarieven een bezwaar en is er een bushalte in de buurt De bonden ge bruiken de antwoorden om de provin cie en de vervoersmaatschappijen op de hoogte te stellen van de knelpun ten die ouderen ondervinden. Reacties kunnen worden opgestuurd naar: Ouderenbonden in Noord holland. Werkgroep Verkeer en Ver voer, Zaanenstraat 18, 2022 CP Haarlem. Gegevens worden vertrou welijk behandeld De jeugd van ZDH (voetbal en gym) en andere kinderen (groep 3 t/m 8) uit Den Hoorn en omgeving zijn dit week end te gast op het ZDH-terrein Thema van het jeugdweekend is - vanwege het WK voetbal- 'Frankrijk' Vanaf zaterdag 14.00 uur staan aller lei spelletjes op het programma, met als letterlijk hoogtepunt een klim wand. En natuurlijk wordt in de kan tine gekeken naar de wedstrijd Ne- derland-Argentmiê, De jeugd overnacht in twee grote tenten bij het voetbalveld B en w hebben hiervoor deze week toestemming verleend. In de loop van de zondagochtend gaan alle deelnemers weer naar huis In Duitsland geboekt, als reactie op een advertentie in het dagblad Westdeutsche Algememe Zeitung houten zomerhuisje met kamer-keu- ken, twee slaapkamers, douche/toi let, ijskast, televisie. Kosten: ƒ1050,- voor twee weken, waarvan de helft vooruit te betalen. Toen wij 27 juni aankwamen, bleek het huis een catastrofe. Geen kasten, alleen planken met een gordijn er voor, mierenkoloniën, miereneieren in de zogenaamde klerenkast en nog veel meer van dergelijke nare zaken. Anno 1998 kun je van niemand eisen dat hij zoiets accepteert, zeker met voor een vakantie waarnaar zolang is uitgekeken. We hebben het huisje links laten lig gen en zijn naar de eigenaar gegaan om ons geld terug te vragen. Haar reactie: 'U hebt geboekt Als u er niet intrekt, dan is dat uw probleem Ook een manier om geld te verdie nen1 Geen goede reclame voor Texel. Wij komen al sinds vele jaren op Texel en hadden het er steeds goed naar onze zin. Maar mogen we onge straft zo worden afgezet7 Familie Heller. Essen (Duitsland). Naschrift: Mondeling vertelden de heer en me vrouw Heller, die inmiddels elders hun intrek hebben genomen, dat ze zich hadden beklaagd bij de VVV Daar was hen door een medewerker uitgelegd dat ze niets voor hen kon den doen, omdat de betreffende logiesverstrekker geen lid is van TVL. Bij de politie werd hen geadviseerd een aangetekende brief naar de logiesverstrekker te sturen, waarin op grond van wanprestatie om terug gave van het huurgeld wordt ge vraagd en het anders via de kanton rechter terug te vorderen. De eigenaar van het huisje zegt erg geschrokken te zijn van het gedrag van het Duitse echtpaar. 'Ze hebben me bedreigd en wilden me op de foto zetten Bovendien begonnen ze over de krant en RTL.' Op volstrekt onte rechte gronden 'We willen geen en kele verwachting wekken. Uit de ad vertentie blijkt dat het om een eenvoudig houten huisje gaat Daar is de prijs ook naarEn de mieren7 'Ik ken heus de normen van hygiëne wel Maar het is waar, er loopt wel eens een mier. Dat is met te voorko men in een houten huisje.' De fietsen van een 41-jarige man uit Nieuwegein en diens schoonvader raakten beschadigd, toen zij woensdagmiddag op de Krimweg moesten uitwijken voor twee jongens Dit tweetal, een 16-jarige knaap uit Waddinxveen en een 17-jarige uit Zoetermeer, was aan het voetballen. De fietsers werden verrast, remden hard en reden vervolgens tegen el kaar aan B en w handhaven het huidige be leid voor het ophangen van licht reclames. Maximaal mogen er twee van beperkte omvang aan de gevel worden bevestigd. Het college zal blijven optreden tegen onderne mers die lichtreclames zonder de daarvoor benodigde ontheffing ophangen. Dit besluit is het gevolg van de uit spraak die de Alkmaarse rechtbank op 10 juni deed De rechtbank oor deelde dat de gemeente terecht geen toestemming had verleend voor licht reclame aan een pand in het centrum van Den Burg. De nabijheid van mo numentale gebouwen speelde een rol bij de afwijzing. Gevraagd was om een dubbelzijdige bak van 0.80 bij 3.50 meter. De rechtbank onderschreef het terug houdende beleid van de gemeente Texel. Dat b en w (nog) niet zijn op getreden tegen alle overtreders van het beleid -vastgelegd in de nota 'lichtreclames'- deed volgens de rechtbank niet ter zake. Officier van justitie W. van der Werff heeft tegen een 50-jarige in woner van Den Burg 240 uur werk straf geëist en zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf, met een proeftijd van twee jaar. Als voorwaarde werd gesteld dat de gedaagde zich dient te houden aan de aanwijzingen van de reclasse ring, die onder meer inhouden dat hij een zogeheten dader-incest- therapie bij het Riagg volgt. De man heeft bekend tussen 1985 en 1991 ontucht te hebben gepleegd met zijn oudste stiefdochter Aan het begin van die periode was het meisje 7 jaar oud. Deze zaak werd medio 1995 ontdekt door zijn echtgenote, toen die het dagboek van haar doch ter las De man zocht daarop hulp bij het Riagg. Daar werd de zaak, vol gens de man, na enkele sessies af gedaan met de mededeling dat hij 'maar moest leren leven met zijn pedofiele neigingen Vorig jaar kwam aan het licht dat de man ook met een jongere stiefdoch ter ontucht pleegde Dit gebeurde tus sen 1993 en 1995 Juli 1997 deden beide meisjes aangifte, waarna de man enkele dagen in voorarrest zat en aan zijn huwelijk een einde kwam. De man gaf aan veel spijt te hebben. Hoewel hij zei het met als excuus te willen gebruiken, vertelde hij tijdens de verhoren in zijn jeugd zélf te zijn misbruikt, zowel door zijn vader als door een broer. Lustgevoelens zorg den ervoor dat hij zijn stiefdochters niet met rust kon laten: 'Na afloop schaamde ik me vaak, maar later gin gen mijn fantasieën toch weer met me aan de loop.' Niet alle gedrag is door de man be kend. Maar volgens de officier van justitie is alles te bewijzen en valt de man veel te verwijten. 'Het zijn ver werpelijke gedragingen. Hij heeft zijn verantwoording voor de jonge kinde ren ernstig verwaarloosd én geschon den.' De advocaat, mr. R. Berts, was het eens met de eis van de officier. In het laatste woord betuigde de verdachte nogmaals schuld en stelde hij dat de meisjes zich met schuldig hoeven te voelen 'Want ik ben schuldig De uitspraak is 16 juli. Veertig chronisch zieke patiëntjes uit het kinderziekenhuis Emma van het Amsterdamse AMC beleefden dinsdag de dag van hun leven. De jeugd was op uitnodiging van het Corps Mariniers een dagje te gast in de Joost Dourleinkazerne op De Mok. Het avontuur begon in Den Helder. De kinderen, die in leeftijd varieerden van acht tot veertien jaar, werden per landingsboot overgevaren naar Texel. Vooral de jongens stapten héél stoer aan boord van de landingsboot van het type LCVP (Landing Craft Vehicel and Personal) Mark 3. De uitgelaten stemming verstomde even toen kapitein Albert Jo Kortenhoeven midden op zee de klep opende en de kinderen uitnodigde voor een tochtje met de rubberboot. Dapper ging de jeugd aan boord, voor een tochtje over de golvenOp Texel gaf de boot compagnie met een demonstratie in de Mokbaai een voorproefje van de vlootdagen in Den Helder Andere programma-onderdelen waren een tochtje per militair voertuig over het oefenterrein, een show met een Lynx helikopter en een parachutisten de monstratie, Als klap op de vuurpijl mochten de kinderen zelf een mitrail leur ter hand nemen. Tussendoor werd de jeugd getrakteerd op een natje en een droogje Uit het enthousiasme van de kinde ren viel af te leiden dat het uitje bij zonder in de smaak viel. 'Gaaf petje', doelde eén van de genodigden op het hoofddeksel van één van de gasthe ren. De uitnodiging was een initiatief van korporaal Zeilstra, sergeant Van Dinteren en korporaal Bal. die na een bezoek aan het ziekenhuis op het idee kwamen. Een plan dat aansloeg bij de overige manschappen in de Joost Dourleinkazerne. die al maan den van te voren klaverjassen om geld voor een aardigheidje bij elkaar te sparen. 'We doen dit nu voor de tweede keer Het is heel dankbaar werk aldus Zeilstra. Kortenhoeven. 'Een leuke doe-dag voor deze kinde ren, zodat ze hun dagelijks proble men even kunnen vergeten. Dit geeft veel voldoening Hondensportvereniging DOS houdt zondag 19 juli een VZH-exa- men (voor de Verkeers Zekere Hond). Dit examen is bedoeld om te beoordelen of de hond ook in druk verkeer kalm blijft en een ze kere indruk maakt. Het dier moet hierbij een parcours onder appèl afleggen, de zogeheten gehoorzaamheidstest. Deze wordt afgenomen op het trainingsveld aan de Molenbuurt, tussen De Waal en Oosterend Daarna volgt een prakti sche verkeerstest, waarbij in het cen trum van Den Burg (in de buurt van het postkantoor) diverse oefeningen moeten worden gedaan Baas en hond die slagen, krijgen een diploma van de Nederlandse Bond van Gebruikshondenveremging. Er lopen tien combinaties mee, met verschillende soorten en kruisingen, waaronder een rottweiler, een rhodesian ridgeback en een Duitse herder Ook is er een deelnemer uit Duitsland. Het examen begint om 10 30 uur. Toeschouwers zijn van harte welkom. Na een spannende overtocht naar Texel verlaten kinderen uit het AMC-ziekenhuis de landingsboot teao ovnra rirnnemuw

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5