inclaves in Dennen gaan op de schop Vlamvertragers even gevaarlijk als pcb's? VfJ T E X E LS E COURANT Meer natuur in Bleekerij en Ploegelanden \4sk\. W GeknipfeCf TEXELSE f COURANT -Ét *"<s> A'ïr V bedrijvigheid Schoonmaakbedrijf Brouwer verhuisd Texelronde 1998 Eiiandschutters Crossloop De Koog Qeslaagd N l fcWp! KORT Texels Ed Craanen BEZORGERS Geen krant gekregen? Bel uw bezorger VRIJDAG 3 JULI 1998 grarische enclaves De Ploegelanden en Bleekerij in De oen gaan ingrijpend veranderen. Staatsbosbeheer pre- eerde woensdagavond in De Lindeboom vier varianten op natuur in het gebied kan worden ontwikkeld. SBB jgde de aanwezigen uit zelf hun voorkeur te geven aan inrichtingsmodel. De varianten met een duinbeek en itgrondèn waren favoriet. nbosle gebieden bij de Ploeg- «eg worden sinds de oprich- Staatsbosbeheer agrarisch it. Het gaat om zo'n 18 tot 20 ■e grasland, waarvan de lange ■ontraden onlangs in jaarlijkse enkomsten zijn omgezet. Aan- atd terrein, dat particulier ei- m is, kan ook in het plan wor- jpgenomen. Grondbeheerder eBlt hierdoor de handen vrij om sknatuur te gaan ontwikkelen, te realiseren ons dat we in uw tuin bezig zijn', nodigde ihoofd Jaap van Groenigen ars uit mee te denken over de iditing. ij Bakker, die namens de in was gekomen, sprak zijn lenng uit voor de uitnodiging om edenken. 'Het is uniek dat ver- tnde sectoren elkaar zo weten jen Deze avond levert een bij- aan een beter draagvlak voor ortprojecten in de toekomst.' Referendum nksde vele overige uitnodigin- ija waren verstuurd en de sdmaking in de krant, was de rsl beneden verwachting. Net jóeSBB-excursie over het be tas bos afgelopen voorjaar, He el SBB-criticasters zich ook nu hi Van een representatief re- Éuionder de Texelaars was bij :al dus geen sprake eresseerden die wel waren sa, kregen vier plannen voor- feld De mate waarin die her- sr>j ingrijpt in het bestaande landschap, liep uiteen van een vernatting en verschraling van de wellanden tot vergaande natuur ontwikkeling. Voorwaarde is dat de omwonenden van het gebied droge voeten houden en dat de wandelpa den en Ploegerlandeweg zonder laar zen begaanbaar moet blijven Waterschap Als beheerder van het oppervlakte water is waterschap Hollands Kroon betrokken bij de herinrichting. Gedre ven door tegenstrijdige belangen stonden het waterschap en SBB ooit als kemphanen tegenover elkaar. Het Tureluurproject, waarin beide organi saties samenwerkten, bewijst dat van een tegenstelling geen sprake meer is. De zorg voor de natuur is een ge meenschappelijke taak geworden. Handhaving huidige landschapsstructuur rf«:- fr ^«t: &Cj -sf Bij de eerste van de vier varianten blijft de huidige structuur van het ge bied in grote lijnen gehandhaafd Het grasland zal extensief worden be heerd. Verandering is het slootwater- peil, dat in de zomer zal worden ver hoogd. De duikers in de sloot worden aangepast, waardoor het water ook in de winter goed weg kan. Eenden en amfibieën kunnen via een zoge naamde ecoduiker onder de Ploeg- elanderweg door Op het ver schraalde grasland kan zich een bloemrijke vegetatie ontwikkelen. Deze variant had de voorkeur van Dick Drijver, die namens de stichting Natuur Mens 'respect voor de ont staansgeschiedenis van het gebied' bepleitte. Zijn verzoek luidde optimalisering van de bestaande structuur en een wandelpad. Deze behoudende variant (A) kreeg geen meerderheid (11 punten) en heeft ook niet de voorkeur van SBB, Hollands Kroon en de omwonenden Plas/dras Iets verdergaand is het plan van SBB om de bestaande sloten van natuur vriendelijke (lees glooiende) oevers te Landschaps- ontwikkeling ff d.k voorzien en het graven van enkele poelen Deze landschaps ontwikkeling maakt verhoging van de grondwaterstand mogelijk. De vor ming van plas/dras-gebieden heeft een positief effect heeft op planten en weidevogels. Dit model (B) kreeg tien punten Meer rigoureus is het graven van een meanderende duinbeek, ter vervan ging van het bestaande slotenstelsel Het schone water afkomstig uit de duinen wordt hierdoor maximaal be nut. Natuurvriendelijke oevers en enkele poelen zorgen voor een varia tie aan waterdiepten en stroom- snelheden. Dit heeft volgens SBB een positieve invloed op waterdieren. Deze variant komt overeen met de natuurontwikkeling aan de Tureluur. Duinbeek 'f- f - - 4 *4' ?-t - SBB zegde, mede naar aanleiding van een brief van Irene Maas, toe zorgvuldig om te springen met ar cheologische resten van vroegere bedrijvigheid (bleekerij) en bewoning De dienst heeft hierover al advies in gewonnen bij de Rijksdienst voor Oudheidkundig- en Bodem onderzoek. De Rovershut kan ge woon blijven staan. Het veld in Gezien de stemming en de voorkeur van de betrokkenen lijkt de voorkeur uit te gaan naar een variant die het midden houdt tussen model C en D Gezien de lage opkomst, zullen SBB en Hollands Kroon een verder uitge werkt model (concept inrichtingsplan) Mientgronden - V" t> groot dat een deel van dit bedrag wordt gesubsidieerd Het bedrag is aanzienlijk groter dan SBB aan het project kan besteden. De dienst heeft circa ƒ10.000,- per hectare beschikbaar voor de uitvoe ring. Volgens Van Groenigen is dit bedrag voor alle varianten voldoende. Wellicht kan er voor dat geld ook nog een bescheiden verhoging in het landschap af, die als uitkijkpost dienst kan doen. Om recreanten tegemoet te komen, zullen de paden langs de bosrand worden aangepast. Een route dwars door het terrein heeft niet de voorkeur. in het begin van de herfst opnieuw tot discussiestuk verheffen. Belang stellenden kunnen dan met de bos wachters het veld in en kunnen hierna in discussie. Het streven is om in 2000 de nodige procedures af te ron den en met de uitvoering te beginnen. Model C had met 24 punten de groot ste voorkeur. Heischraal grasland Meest vergaande ontwerp is het zo genaamde duinbeekmodel, waarbij een deel van de percelen wordt afgeplagd Door het verwijderen van de zode wordt geprobeerd een goede uitgangspositie te maken voor de ontwikkeling van heischraal grasland. Door de verhoging van de grondwa terstand in de zomer hebben de plan ten jaarrond water tot hun beschik king Van een terugkeer naar de situatie van de mientgronden van enkele eeuwen geleden is geen sprake, omdat er toen waarschijnlijk geen duinbeek liep. Dit model (D) kreeg 19 punten. Riolering Om een eind te maken aan lozing van afvalwater op dit kwetsbare natuurge bied, is de gemeente voornemens om 14 a 15 aansluitingen aan de riolering te koppelen De kosten die moeten worden gemaakt om dit onderdeel van het gemeentelijk rioleringsplan buitengebied te realiseren, bedragen volgens een ruwe schatting minstens een half miljoen gulden. De kans is Schoonmaakbedrijf (André) Brouwer is sinds donderdag gevestigd op het adres Oost 85. Het bedrijfje, dat in korte tijd snel groeide en inmiddels zeven personeelsleden telt, is daar bereikbaar onder tel. 318 535 en fax 318 545. Brouwer heeft zich tevens bekwaamd in het vegen van schoor stenen. Op de speelweide aan de Ploeg- elanderweg in De Dennen houdt handboogvereniging Eiiandschutters zondag de jaarlijkse Texelronde. Aan het toernooi doen 84 schutters van negen verenigingen mee. Er wordt geschoten vanaf 35 en 25 meter. Beide scores tellen mee voor het eindresultaat. De wedstrijden begin nen om 10.30 uur. Publiek is welkom Op het voetbalveld aan de Boodtlaan klinkt zondag het startschot van de eerste door SV De Koog georgani seerde crossloop van het seizoen In totaal worden negen lopen gehou den, De start is steeds om 19.30 uur, inschrijven kan vanaf 18 45 uur. Wie tenminste vijf keer meedoet, ziet zijn prestaties opgenomen in het klassement. Er wordt gelopen in ver schillende categorieën De jongste jeugd loopt 114 kilometer, de ouderen kunnen kiezen uit 214, 4 en 8 km 'eHogeschool van Amsterdam Bakker afgestudeerd voor ÏBipleegkunde, AMC-vanant. afstudeerartikel ging over ver- iiindige interventies om een ifelise-patient te motiveren tot veranderen van de leef- xilen. Met ingang van 1 augus- Bakker werkzaam op de afde- ologie/niertransplantie van het Westbroek uit Den Burg heeft i Universiteit van Amsterdam Ktoraaldiploma in de klassieke behaald. Hij schreef zijn scrip- ede causaliteitstheorie in het ibewijs voor de onsterfelijkheid imenselijke ziel in de Phaedo Bert Stoer (66) uit De Koog is ge slaagd voor HBO-examens reflexo- logie, praktijkvoering en patiënt benadering. Hij studeerde additieve geneeskunde aan de Sorag Akademie te Beringe. Al eerder kwam hij in het bezit van de bevoegdheid tot het geven van genezende massage. Stoer is aangesloten bij de beroeps organisatie Gezond Zorg en erkend als reflexoloog en massagetherapeut. lange Lonneke Veenema uit H is aan het West Friesland ate Hoorn geslaagd voor de 3- MBO-opleiding Sociaal Peda- •ti Werk. Zij gaat als leidster ■"bij een kinderdagverblijf in 'Ie Boon (20) uit De Cock'sdorp nat West Friesland College in geslaagd voor de opleiding nchting kinderopvang. Dijkstra (28) voltooide zijn n9aande Rietveldacademie in v nchting autonoom sculp- eeldende kunsten). De oud- 'er*fer is van plan zich be- tn met kunst bezi9 te hij geeft al dansperforman- Maaijke van Leeuwen (23) uit Den Burg slaagde aan ROC de Amer- landen in Amersfoort voor het di ploma SPW (sociaal-pedagogisch werk) op antroposofische grondslag. Van Leeuwen is peuterjuf op de Vrije School in Den Burg S-e Aan de Noordhollandse Akademie in Alkmaar is Helga Hollenberg uit Den Burg geslaagd voor het vakdiploma voetverzorging/pedicure. Daarnaast heeft zij het certificaat 'kosmetische hand- en voetverzorging' behaald. Emiel Boom (22) is afgestudeerd aan de Hogeschool Alkmaar, af studeerrichting Analytische Chemie Zijn afstudeeropdracht was opti malisatie van in-situ nutriënt analyser. De Oudeschilder liep stage op het Nioz. Vuurwerk. Als opening van de vlootdagen wordt in het Marsdiep en op de dijk van Den Helder vrijdag 10 juli vanaf 19.00 uur door mariniers een historische slag nagespeeld, met .medewerking van Napoleon zelf. Texelaars die het spektakel goed wil len zien, zullen het Marsdiep moeten oversteken Dat zal niet nodig zijn voor het grote vuurwerk, dat om 23.00 wordt afgestoken Niet alleen de beruchte poly- chloorbifenylen (pcb's) blijken bedreigend te zijn voor het leven in zee, maar ook de zogenaamde broomhoudende vlamvertragers. Dat zijn chemische stoffen die on der meer worden toegepast in de elektronica en plastic behuizing van computers en kleuren tv's. Ook worden ze geïmpregneerd in materialen voor autostoel zittingen en kleding. Door de slechte afbreekbaarheid en het vermogen zich op te hopen in de voedselketen, worden deze stof fen nu ook in zeezoogdieren aan getroffen. Dat blijkt uit onderzoek door weten schappers van samenwerkende in stituten, waaronder Dr Jan Boon van het NIOZ op Texel Dat onderzoek richtte zich op drie potvissen die in 1995 strandden bij Kijkduin. Het vin den van vlamvertragers in diverse organen van deze dieren, bewijst dat de stoffen ook de diepere wate ren van de Atlantische Oceaan heb- Aan de Hogeschool Alkmaar slaagde Miranda Bakker (21) uit Den Burg voor de opleiding Verpleegkunde (HBO-V). Zij gaat in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam wer ken. Jeanine Boon (19) uit De Cocksdorp behaalde het havo-diploma aan het Luzac College in Alkmaar. VERVOLG PAGINA 1 kende Craanen zeer gelukkig Hij voelt zich sterk tot Latijns Amerika aangetrokken. De benoeming hing al een paar maanden in de lucht, maar werd pas deze week een feit toen de Argentijnse regering hem accepteerde, nadat in Nederland het kabinet en de koningin accoord wa ren gegaan met de voordracht van Buitenlandse Zaken. Craanen volgt Albert Nooy op, die is benoemd in Australië. Belangen De 'hoogte' van een ambassadeurs- post hangt voor een groot deel af van de plaats die het betreffende land in de wereld inneemt Argenti nië, dat even groot is als India en 35 miljoen inwoners telt, geldt zeker met als gering. Het is verreweg het meest welvarende land van Zuid Amerika met interessante belangen en mogelijkheden voor het Neder landse bedrijfsleven. Wat dat betreft liggen er vooral de laatste tijd uitda gingen want Argentinië dat in een gemeenschappelijke markt ope reert, opent nadrukkelijk zijn poorten voor buitenlandse bedrijven. Vooral op het gebied van 'natte' infrastruc tuur (bruggen, baggerwerken, ha vens) valt in het nog volop in ontwik keling zijnde land nog heel wat te doen. Craanen: 'Veel mensen den ken dat ambassadeurs niets anders ben bereikt, wat verontrustend is. Net als de pcb's (zoals gebleken is bij zeehonden) zouden de vlamvertragers onder andere ern stige gevolgen kunnen hebben voor reproductieprocessen, dus voor de voortplanting. Verslag van het on derzoek wordt deze week gedaan in het gezaghebbende wetenschappe lijke tijdschrift Nature Daarin wordt de industrie opgeroepen te zorgen voor milieuvriendelijke vervangers van de thans gebruikte vlam vertragers. doen dan dineren, drinken en recep ties geven, maar dat is maar een deel van het werk en natuurlijk geen doel op zichzelf Het gaat er vooral om contacten tot stand te helpen brengen tussen bezoekende Neder landers en Argentijnse mensen en instanties die voor hen van belang zijn. Maar het is inderdaad waar dat ik wel eens een diner moet geven of voor een diner of receptie wordt uit genodigd. een paar keer per week denk ik'. Tweede Het is geen unicum dat een Texelaar het tot ambassadeur brengt. Ooit was de van Zuidhaffel afkomstige Piet Witte ambassadeur in Noorwe gen. Ed Craanen neemt alleen zijn vrouw Anmck Georgelain mee naar Argen tinië. De 23-jarige zoon Florian en 19-jarige dochter Claire zijn het huis uit en studeren in respectievelijk Peking en Parijs. Het gezin is aan verhuizen gewend. Haast elke drie jaar verkasten ze naar weer een an dere plaats in de wereld. Ed Craanen is voldaan over de positie die hij nu heeft behaald. Nog trotser is zijn 82-jarige moeder Jannie in Den Burg die er al maanden geleden opgetogen over vertelde tegen vriendinnen Maar pas toen het kabi net, de koningin en het ontvangende land accoord waren gegaan, stond het vast dat Ed Craanen het ko mende najaar zijn geloofsbrieven aan president Carlos Menem zal aanbieden en kon de benoeming wereldkundig worden gemaakt Een deskundige jury (bestaand uit o.a hoteliers, een journalist en de chef-slager van een groothandels bedrijf) onderwierp lamsvleesfilets van verschillende herkomst aan een test, georganiseerd door De Twentsche Courant Tubantia De gemiddelde kwaliteit van dit 'luxe ar tikel' wordt 'het mooiste van het mooi ste' genoemd. 'Maar wie echt iets heel bijzonders op zijn bord wil, moet toch eens echte Texelaar proberen. De panelleden vonden er dit van: boterzacht zeer zuivere smaak, sap pig, beetje ziltig, bijna smeltend op de tong ïue fijnproevers waren I het er vrijwel unaniem I over eens. Texels lams- f vlees is deksels lekker. De naturel gebakken lamsvleesfilets van 'eigtl eiland' kregen van de .leden van-het vaste Iproefpanel van deze "krant vier keer de hoojj ste plaats, een keer de tweede en een keer.de dërde plaats. Op enige 'afstand volgden kort aéhter elkaar het verse i niet ingevroren) Iams- 'lees uit Nieuw Zeeland et diepvries lamsvlees, l.'veneens uit Nieuw |!eeland, en het lams- l 'lees uit Twente. Op eer.j J -enzame laatste plaats Feindigde bij de blind- Iproeverij toch enigszins I teleurstellend het lamsvlees uit Australië. ans van de Brink Lv Cjrocn 'Zwartsjexcls in hel harL Naam Peter van Heerwaarden C.M.F. v. Heerwaarden Henk van Heerwaarden Mark Randsdorp Raymond Molanus Eva Jaspers Hans van Es Hilmar Hof Stefan Huisman Paula Prins Mevrouw Barhorst Marga Boon Mevrouw A. Mulder J. Leijen Mariska Betsema Rob Kooiman Björn Boerhorst Cor Hin C. Broekman I.F.L. de Ridder-Robijn Michiel Gerritsen D.M. Boon-Dijker Dirk Leegwater Mw. v.d.Vis-Dijker Mw. S. Koopman-Grit Dirk-Jurjen Buijsman Remon Koster Ricardo de Graaf Frida Buijsman Harold Jonk Maaike Goënga Tobias van der Zee Daniëlle van Leersum Mara Hooyschuur Route Den Burg A. Den Burg A1. Den Burg B Den Burg C. Den Burg D. Den Burg E. Den Burg F De Zes, Bg HoutstrHoutwg Witte Kruisln., Kogerwg./Kogerstr. 1-57/2-74 Jan Reystr. De Mars (oudste deel), Spinbaan, Hoefslag.Noordvlak, Strandkaap De Mars v a Buytengors, Sluyscoog, Verlaet, Korfbaeck, Duykerdam, Middelton Oudeschild, Schilderweg 249-296 Den Hoom De Koog, Bosrandweg t/m 227 en Pontweg 234 en 236 De Cocksdorp Oosterend De Waal Pontweg 72 - 95, Westerw., Driehuizen. Keesomln. vanaf 45, Akenbuurt. Hemmerkooi, Zuidhaffel, Leemkuil Zuid-Eierland en Nieuwlanderweg Midden-Eierland, HoofdwSlufterw., Oorspr w Stengw Limietw Eierland, Postw. 132 - 213, Oorsprongw.. Hollandsew Vuurtorenweg/Krimweg Het Noorden Oosterenderweg, Ongeren, Meijertebos, (Waalen)burgerdijk Oost Spangerw Marsw Kadijksw., Haller- weg 20,Veenselangweg Hogeberg, Reijer Keijserstr., Hallerweg 51/55, Schilderw 160-222, Wezenland. Zuidhaffel 49 't Horntje, Pontweg 1-68, Waterw Rozendijk, Smitsweg 31 25 73 31 55 79 31 20 38 31 47 05 31 53 33 31 28 10 31 40 30 31 44 78 31 04 43 31 27 63 31 92 58 31 79 56 31 63 44 31 82 35 31 39 56 31 49 70 31 79 08 31 63 62 31 60 26 31 63 24 31 83 07 31 84 03 31 86 35 31 43 75 31 95 82 31 42 16 Gasthuisstraat vanaf 82Gerritslanderdijkje, Grensweg,Pontweg 98-110 Californieweg. Pijpersdijk. Pontweg 123- 224, Ruigendijk, Mienterglop vanaf 41 Bosrandw v a. 516 Kogerweg De Kaai, Genteweg 1-6 even Hoornderw Hemmerw., Emmaln 33. De Grie Slufterweg/Zanddijk 31 44 26 31 71 34 31 53 65 31 89 15 31 96 53 31 16 53 Den Burg A: Gollards/Samen Eén, Beatrixlaan 1-39 oneven/2-58 even, Bmnenburg, Burg wal. P v Cuyckstraat, Elemert, Gasthuisstraat 1-38, Gravenstraat, Groeneplaats, Hogerstraat, Ada van Hollandstraat, Hollewal, Kantoorstraat. Keesomlaan 9-39, Molenstraat, Molen dwarsstraat, Parkstraat. Schilderend 6 en 10. Stenenplaats, Vismarkt, Vogelenzang. Warmoes straat, Weststraat, Weverstraat, Pater Witteplein, Zwaanstraat. Den Burg A1 .St. Jan" Beatrixlaan 41 t/m 143 oneven. Noordwester, Schoorwal, Vaargeul, Golfslag, Vloedlijn, Zeebnes, Dumreep Den Burg B: Achterom, Bernhardlaan 50- even en 63-121 oneven, Binsbergenstraat, Brouwerstraat, Drijverstraat, Marelstraat Starkenburgh, Thijsselaan, Waalderstraat 45-86. Wilhelminalaan 37-oneven 50-120 even, Wilsterstraat Den Burg C: Beatrixlaan 145- oneven en 60- even, W van Beierenstraat, Boogerd, Jan Dirkszoord, Gasthuisstraat 33-43 oneven en 48-76 alles. 48-76 Jonkerstraat, Kogerstraat 59- oneven en 76- even. Lijnbaan. Den Burg D: Wilhelminalaan 1-35 oneven 2-48 even, Julianastraat, Burdetstraat, Mr Kraaistr., Bernhardlaan 1-61 oneven en 2-48 even, Tjakkerstr LieuwstrHof van Geus Den Burg E: Bernhardlaan 123- oneven, Mancoweg, Schoonoordsingel, Waalderstraat 2- 48 even en 1-43 oneven, Wagenmakerstraat Den Burg F: Emmalaan 1-44, Haffelderweg, Keesomlaan 1-7, Schilderend 1-143 oneven en 20-146 even, Slingerweg 21-27. Staatsbosbeheer heeft grote plannen met het gebied rond de Rovershut in De Dennen. (Foto Gerard Tmrnerman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7