Cjrocn "Zwarts jexeh in het an Rappard naar Noordoostpolder RAB neemt intrek in nieuw bedrijf Autocrossbaan in Eierland dichterbij N' Burgemeester na vijf jaar weg II 1y jRWT MAB-club overlegt met omwonenden va&ztitievi&ieuct lexei "TI orszel Toekomst u Texelaars in Pierce-race VERDER IN DIT ummer -o- Jeugdige toeschouwers in ban van Vantasjes Basisschool fêteert jubilerende meesters Grootse daden van kleine school Antieke bakkerskar bij concours hippique Raadslid op autoped TEXELSE ^COURANT TEXIiLSJvfii( OKRANT Brandende auto bedreigt woning Fiets ontvreemd Historische wandeling Ftti 0lCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11296 VRIJDAG 10 JULI 1998 Uitgave. Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG NEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g g 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) meester mr. W.L.F.C. ridder lappard gaat Texel verlaten, per 16 september benoemd rgemeester van de 41.000 ers tellende gemeente loostpolder. Zijn nieuwe Iplaats wordt Emmeloord. De ,ge Van Rappard verlaat het lea vijf jaar, een jaar vóór erstrijken van zijn eerste stermijn. leur/s van zijn vertrek sloeg evddag in als een bom. Kort na jendmaking kwam een com- mediacircus op gang. Het gemeentehuis werd plat en secretaris Piet Zoon had fijks tijd om kranten, radio en u!e tv te woord te staan Van bevond zich op dat mo- vergadering aan de overkant 's avonds weer thuis be- Biikweg ga van Texel? Ik zit fiaar en er diende zich een vacature aan Om nog zo'n le maken op je 52e is niet ktaantal gemeenten neemt af tondelmgen en iedereen wil ge, dynamische bestuurder', Rappard zijn stap toe Vol- f.1 v/as er geen directe aan- jiile verkassen. Uitdaging jsvakantie-eiland naar een sdat wel promotie? 'Jaze- riishad ik het met gedaan, sa interessant gebied hoor jcen echte carrièremaker, ik oren hele grote stad. Maar gemeente heeft zowel aids- als stedelijke kenmer- Dalspreek mij aan', aldus de «kende burgemeester, tippard spreekt van een uitda- Texel heeft een explosieve kliter de rug en zit nu in een te van stabilisatie. Noordoost- staat juist aan het begin van nfwikkeling. Het is een gebied ten groeifunctie. De ligging is gisch, tussen de randstad en (Nederland Er is sprake van spoorlijn wordt doorgetrokken ■dystad naar Groningen, en dat ggantische potenties. Recrea- toerisme hebben kansen, ge- de nabijheid van het IJssel- het Zwarte Water en de na- Sneden in noordwest Overijs- Het rijk wil er een toeristische ifmgszone realiseren.' Geen files tieuwe werkterrein ligt dichtbij lexel doen we -of dat pre toren we- alles nel een anders dan anders. Wij tal zelfs een Nieuwe Toe- tol, u weet wel dat ambiteuze tomemersplan om van De "Seen badplaats mei grootse "e te maken. Nieuwe Toe- W? De toekomst is toch Bf nieuw, gaat naadloos over ¥l heden en wordt daarna "9oed verleden Met die inplannen zal het wel goed_ ton Dat de toekomst nauwe- s ka'f te plannen, werd onver- tot en keihard bewezen door heengaan van een zeer toe vriend. Dan sta je stil bi/ teven zelf en ervaar je weer 'r's de betrekkelijkheid van alle 9 Daarom vandaag geen cy- "be Horszel-steken of lollig Hde woordspelingen, maar moment van bezinning met °°9 op de toekomst. Horszei Burgemeester VanRappard: Om nog zo n sprong te maken op je 52e is met gek. (Foto archucf Texelse Courant) Holten, waar zijn vrouw nog woont. Van Rappard erkent dat hij zich liefst weer in het oosten van het land ves tigt 'De randstad is hartstikke vol, in oost-Nederland staan tenminste geen files Verder heb ik er nog veel kennissen en wonen onze kinderen op het vasteland.' De familie Beekman, met wie hij van woning ruilde, heeft inmiddels in Holten een ander huis gekocht. Van Rappard wil zijn vroegere ambtswo ning, die nu weer vrij komt, echter graag in bezit houden. Turbulent 'Een hartstikke leuke, boeiende, tur- bulènte periode', omschrijft Van Rappard zijn tijd op Texel. 'Er ge beurt op dit eiland altijd wel wat. En voor het gemeentebestuur was het met de meest evenwichtige periode Toen ik kwam, was het oorlog met de provincie over de relatienota, het bestemmingsplan buitengebied, en zovoort Ja, zelfs werd gesproken van aansluiting bij Friesland. Nu is de verhouding gelukkig een stuk be ter De samenwerking is weer goed. Ik denk dat ik daar een essentiële bijdrage aan heb geleverd.' 'Vijf jaar geleden werd vooral geke ken naar de verschillen, Texel ten opzichte van de overkant en op het eiland onderling Ik leg liever het ac cent op de overeenkomsten. Het gaat erom wat je gemeenschappelijk hebt.' Verrassing Voor de wethouders uit het college van b en w kwam het bericht als een verrassing. Nel Eelman-van 't Veer en Daan Schilling waren niet thuis en hoorden het pas later. Peter Bak ker was wel snel ingelicht: 'Nee, hij heeft ons tevoren niets gezegd. Dat kan ook moeilijk, want zo'n sollicita tie is in handen van een ver trouwenscommissie. Bestuurders zijn kwetsbaar als informatie voortij dig naar buiten komt Echt verrast was Bakker met, gezien het feit dat de burgemeester en zijn vrouw zich met als echtpaar op Texel hebben gevestigd. 'Maar je weet so-wle-so dat burgemeesters geen blijvertjes zijn. Voor mij per soonlijk is het een teleurstelling. In het college hebben we prettig sa mengewerkt. Dat had van mij nog wel even mogen duren. Maar ik gun hem zijn promotie van harte. Noord oostpolder is tenslotte een grotere gemeente, al is het voor ons Texelaars natuurlijk geen vooruit gang om daar naartoe te gaan. Lees verder pagina 5 Terwijl werklieden bezig zijn met de inrichting van de showroom, is de balie In het nieuwe gebouw van RAB In gebruik genomen. Je vindt het mooi of niet. De firma RAB zelf is in ieder geval bijzonder tevreden over de nieuwe, beeld bepalende behuizing aan de Heemskerckstraat in Oudeschild. Helemaal af is het omvangrijke complex nog niet. Directie, admini stratie en de showroom voor de verkoop van sanitair, tegels en keukens aan particulieren zijn in middels wel in het voltooide deel van de nieuwbouw ondergebracht. Relaties kunnen zich via de hoofd ingang aan de nieuwe balie mel den. 'We liepen al een tijdje achter de fei ten aan. Onze organisatie had al lang nieuwe krachten nodig, maar we had den geen ruimte voor ze', verklaart Paul Krugers. die samen met Jan- De MAB heeft overeenstemming bereikt over de aankoop van een stuk land naast het clubterrein in Eierland. De club wil daar een vaste wedstrijd- en trainingsbaan voor de Texelse autocross aan leggen. Verplaatsing is gewenst omdat de huidige lokatie bij Oosterend in een stiltegebied ligt en voor het evenement een gedoogvergunning nodig is. Het bestuur hield woensdag een informatieavond voor Eierlandse omwonenden. Met enkele kriti sche buren zal nog nader overleg worden gevoerd. Al zo'n vijf jaar is de MAB bezig een 4,35 bunder groot stuk akkerland bij de motorcrossbaan aan de Hoofd weg te verwerven Mede omdat de onderhandelingen met eigenaar Van Tuyl via verschillende schijven ver liepen, zat er weinig schot in. Afgelo pen voorjaar raakte het overleg in een stroomversnelling en inmiddels is besloten dat de overdracht in ok tober kan plaatsvinden. 'De cross is al 30 jaar bij Oosterenp. maar we willen graag een vaste baan. We gaan voor goud', aldus MAB-voorzitter Henri van Maldegem. De gemeente toonde zich bereid planologische medewer king te verlenen en de Werkgroep Landschapszorg, waarmee het be stuur contact had opgenomen, liet weten geen bezwaar te hebben te gen de nieuwe lokatie. Volgende stap was het inlichten van de omwo nenden Het bestuur nodigde 118 polderbewoners in een straal van 2 km rond de baan uit voor een voorlichtingsbijeenkomst, woens dagavond in de MAB-kantine Arena Plan is een circuit van circa 430 me ter te maken, met vier bochten. Het heeft dezelfde vorm, maar is bedui dend korter dan de huidige 600 me ter-baan in Harkebuurt. De snelheid zal hierdoor lager liggen en dat komt de veiligheid ten goede', verklaart Van Maldegem. Rond de baan komt een dijk, zodat het circuit de vorm van een arena krijgt Bovenop de dijk komen tredes waarop het pu bliek kan plaatsnemen De dijk helling is -om veiligheidsredenen- voortaan verboden gebied. De baan beslaat slechts de helft van het aan te kopen land Op het reste rende deel komen de pits en een groot parkeerterrein met plaats voor duizend auto's. De MAB wil er jaar- Twee Texelse zeilteams hebben deelgenomen aan de Pierce-race, een wedstrijd voor catamarans in Engeland die te vergelijken is met 'onze' Ronde om Texel, Het par cours is echter beduidend langer en is uitgezet op de monding van de Thames, Dirk en Eddy Pool op hun lnter-20 finishten in de oefenwedstrijden als tweede en werden zesde in de grote race. Jan en Karelien Schouwstra oogstten veel bewondering door met hun relatief kleine Nacra 5 7 als twaalfde te finishen. Winnaars wer den William Sunnucks en RodGuttendge (Tornado-sport), die ook het record van de Ronde om Texel op hun naam hebben staan De opbrengst van de Pierce-race komt geheel ten goede aan een stichting die gehandicapte kinderen vakanties geeft op grote zeilsche pen lijks twee crossen houden en daar naast zes trainingsdagen. Geluid De weinige toehoorders in de MAB- kantine vroegen vooral naar de te verwachten geluidhinder. Van Maldegem. 'In vergelijking met de 2- tact is het geluid van de 4-tact cross wagens zwaarder, vooral dat van de Formule 1 De rodeoklasse rijdt sinds 1995 met dempers, daar ver wacht ik geen problemen mee. Welk effect de dijk als geluidwal heeft, is nog met bekend We zullen dat laten onderzoeken. Ook het planten van een lage bossage en andere sug gesties van de buurt zullen we mee nemen De aanwezigen informeerden ook naar mogelijke andere activiteiten die de MAB op de nieuwe baan wil houden. Het bestuur antwoordde dat deze eventueel kan worden gebruikt voor verlenging van de motorcross baan en bijvoorbeeld een demon stratie van oude trekkers en moto ren Dit zal slechts incidenteel gebeuren Afspraken Twee buren, die op circa 750 meter van het circuit wonen, toonden zich tegen de plannen. Met het houden van twee crossen konden ze leven, maar wel hadden ze grote moeite met de zes trainingsdagen Het be stuur zegde toe in elk geval geen trainingen op zondag te houden. Ge probeerd wordt een compromis te bereiken. De MAB hoopt dusdanige afspraken te maken, dat beide be woners geen bezwaar indienen te gen de vergunningaanvraag Deze zomer is de autocross nog tweemaal op het weiland van Dros in Harkenbuurt. Zondag 19 juli komen de 130 coureurs voor het eerst in actie, zondag 9 augustus voor de tweede keer. Gereden wordt weer in drie klassen (Formule 1, 4-cllinder vrije klasse en rodeo). Vooral de F1- rijders hebben flink in hun bolides geïnvesteerd. De politie heeft het bestuur laten weten dat zij niet zal tolereren dat er met crosswagens op de openbare weg wordt gereden Rijders die dat toch doen, riskeren een flinke bekeuring. Jacob Rab de directie voert, het be sluit de bestaande bebouwing te slo pen en op dezelfde plek een volledig nieuw complex uit de grond te stam pen. Doel was een functioneel, laag drempelig gebouw dat goed in het straatbeeld past. Volgens Krugers is architectenbureau Louis Uriot er prima in geslaagd die voorwaarden in de nieuwbouw te combineren De langwerpige gevel van rood/oranje stenen oogt minder massaal door de pui op de begane grond en de stenen pilaren. De bovenzijde van de gevel is afgewerkt met ornamenten. Het imposante gebouw vormt het hart van het RAB-concern waar in totaal 240 mensen werken, waarvan zo n 45 op Texel. De historische binding met het eiland en het woongenot ga ven de doorslag om de hoofd vestiging op Texel te houden. De RAB-orgamsatie heeft verspreid in het land vijf bouwmarkten, drie keu ken-, tegel- en samtairbedrijven, twee groothandels in bouwmaterialen en participeert in de verhuur van profes sioneel gereedschap (Hire Shops). Verder beheert RAB nog een paar Texaco service-stations in Noord holland Gamma De eerste plannen voor de nieuw bouw dateren van vijf jaar geleden. Belangrijke voorwaarde was de ver huizing van de Gamma naar Den Burg, waardoor ruimte vrij kwam voor de overige bedrijfsonderdelen. De verplaatsing van de administratie en showroom vanuit de noodlokatie naar het nieuwe gebouw was het meest urgent. Volgende stap is de bestrating rond het gebouw en de entree's door de firma's Tatenhove en Westerlaken In de bouwvak wor den de silo's van de betoncentrales gespoten. Daarna wordt het nieuwe magazijn ingericht waar bedrijven de bouwmaterialen kunnen afhalen. (Foto Gerard Timmerman) Nieuw is dat hieraan een afdeling wordt gekoppeld waar de meest gangbare gereedschappen voor pro fessionals verkrijgbaar zijn Bedrijven kunnen zodoende alles in één werk- gang meenemen, wat tijd bespaart. Onderdeel van de nieuwbouw zijn ook vier royale kantoren, die worden verhuurd. Net als het merendeel van de ondersteunende afdelingen van RAB zijn deze units op de eerste ver dieping gevestigd. Met dit verschil dat deze kantoren een aparte ingang hebben Sanitair en andere voorzie ningen worden gedeeld. Inmiddels is één van de kantoren verhuurd. Krugers. die vooral perspectieven ziet voor dienstverlenende bedrijven, ver wacht dat zich voor de andere ruim ten spoedig gegadigden zullen mel den. De officiële opening van de nieuwbouw is rond half november (Advertentie) Cfrua ^rn/rL Jixeli W 4fL Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: (Advertentie) Vannacht zorgde een brandende auto voor opschudding aan de Ruyslaan in De Koog. De auto eigendom van een Duitse gast. stond op een oprit bij een woning Al brandend reed de wagen een stukje naar voren en kwam bijna tegen de gevel van het huis tot stilstand. De vlammen laaiden hoog op, maar de stenen pui en luifel bleven Een Duitse toerist moet het de rest van de vakantie zonder zijn fiets stellen De tweewieler. die naast zijn op een Koger kampeerterrein opge zette tent stond, werd maandag avond tussen 18.00 en 19.00 uur ontvreemd onbeschadigd Slechts het naam bordje smolt door de hitte weg. Vanuit de woning werd geprobeerd met een waterslang het vuur tegen te gaan Nadat de brandweer was gearriveerd, was de brand gauw geblust De auto brandde volledig uit. Vermoedelijk is de brand achterin de auto begonnen, onder de motorkap heeft geen vuur gewoed Om deze reden vermoedt de politie dat brandstichting in het spel is. De historische wandeling in het centrum van Den Burg onder leiding van Gelein Jansen op maandag 13 juli begint om 10.00 uur. en dus niet om 11 00 uur, zoals in de Vakantie krant van vandaag staat. Deelname kost ƒ10,-, inclusief koffie en gebak Start bij hotel De Lindeboom Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties voor de vakantiekrant van 24 juli a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 15 juli a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1