Cjrocn <7\varts cJexeh in het hart^ Badplaats lijkt rijp /oor Toekomst-plan 'We voelen ons hier niet meer veilig' N' Tijdelijke opnamestop in Gollards/Samen Eén Schrik na aangestoken autobrand BEZORGER m/v Horeca Politie houdt Texelaar aan Manege vernield Hoornder orgel weer als nieuw an de Werve wil sin tuincentrum arde wind jaagt impeerders weg VERDER IN DIT timmer Den Hoorn viert 600ste verjaardag 2 Gasten blijven weg door regen 3 •♦'Van alle kanten': profielschets nieuwe burgervader 5 Honderden liefhebbers voor concours hippique 7 Tesseltoernooi van start 7 Nog geen optreden tegen verdrinken vogels in netten Drankrijder in de sloot T E X E LS E^COU RANT die voor ons de krant wil bezorgen op de route: Oost en omstreken. £„|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11297 DINSDAG 14 JULI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv (nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG. flfJEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 11,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) imbitieuze project De Nieuwe Toekomst lijkt in De Koog op grote weerstand te stuiten. De gisteravond gehou- hoorzitting leverde wel vragen en opmerkingen op, felle reacties en protesten bleven achterwege. Toch Ide Gooise ondernemer Tijs Blom nog geen vrij baan. jf20 juli ligt zijn bouwplan bij de gemeente ter visie en oen belanghebbenden twee weken de gelegenheid om ,aar te maken. |<e overlast, parkeerproble em concurrentie voor de be- iiehoreca waren de belangrijk- nelpunten. die gisteravond in hijis De Hof naar voren werden cht. Jook Nauta, die op verzoek l'om samen met architect Jan rhet project begeleidt, trachtte e vragen een antwoord te ge- Einvas er overleg gepleegd met toste omwonenden. Dat bleek leactie van H. den Uyl, exploi- snMotel Texel, die mede na- vertiuurder Dirk Kuip en ssmentenhotel Juliana sprak, peek zei Kuip in deze krant te ■ivoorgrotere nachtelijke over- de Badweg, die via een Étpassage met het binnenplein tel nieuwe uitgaanscomplex «itonden Gisteren zei Blom S zijn de doorgang na 's ten ol elf uur met een hek af Dat is de meest eenvou- |tó:sing Brandweer iteter de Groot vroeg om af en de doorbraak naar de tn de bebouwing door te Hi| wilde het plan laten be door de politie op o.m. de voor de openbare orde. •kende dat er (nog) geen con- stsweest met de politie, maar doorgang naar de Badweg trs de brandweer 'onherroepe- ijg is'. In vaktaal legde com- M Dick Jongeneel van de Kbrandweer vervolgens uit dat xiplex aan de zwaarste eisen t'. Ik durf mijn handen ervoor in itiiir te steken dat dit een krsbaar pand is.' Geen parkeergarage vllende sprekers drongen aan ttsr parkeerruimte. Zij wezen het huidige hotel De Toe- dvooral 'rugzak-jongeren' aan- Inde nieuwe opzet wordt waar- gemikt op een categorie die per auto reist, lantwoordde dat de uitbreiding 9 aantal bedden slechts elf ragt en dat de parkeerdruk een algemeen Koger probleem is. Een parkeergarage, zoals Maarten Jan Boon opperde, is technisch niet haal baar. Architect Visser bevestigde dat: 'Via de Dorpsstraat kan met, want daar mogen geen auto's komen. En aan de Badweg is er te weinig ruimte en zou de inrit het wandelende pu bliek verstoren.' Rein Stam, woordvoerder van de Koger natte horeca, sprak zijn be zorgdheid uit. 'Er worden vijf horecabedrijven afgebroken en er komen er 12 a 14 voor terug. Klopt dat'' Nauta gaf geen direct antwoord, maar ontkende de stelling niet 'Er komt niet méér van hetzelfde. De nieuwe zaken mogen niet lijken op wat er nu al in De Koog is Er zal een breder aanbod ontstaan, waardoor méér publiek naar het dorp komt.' Uitdaging Volgens Nauta beoogt het plan een trendbreuk tot stand te brengen 'Het huidige uitgaanspubliek in De Koog is een zwakke afspiegeling van de toe risten op Texel De Koog moet voor alle toeristen zijn, met alleen voor jon- De politie hield in de nacht van zater dag op zondag in De Koog ver na slui tingstijd een 25-jarige Texelaar aan op verdenking van vermeiing. Hij zou aan de Nikadel twee bomen en een vuilnisbak hebben vernield. De man werd ingesloten. De politie heeft de zaak in onderzoek. geren. Ook als horeca-voorzitter vind ik het daarom belangrijk dat er een trendbreuk plaatsvindt. Voor de an dere ondernemers in De Koog is het een uitdaging om óók daarop in te spelen.' Hij wees erop dat het plan inspeelt op de noodzaak tot verbetering van kwa liteit, zoals dat in o.a. het Sociaal Economisch Structuuronderzoek (SES) is aangegeven. Kritiek van een spreker dat het plan geen meer waarde voor De Koog oplevert, wees Nauta om deze reden van de hand. Ook het hergebruik van stenen door horeca- èn bouwondernemer Blom geeft volgens Nauta een meer waarde Democratisch Voor het plan, dat door diverse voor aanstaande ondernemers in de zaal zeer positief werd ontvangen, moet een artikel 19-procedure worden ge voerd omdat het bouwvlak iets afwijkt van de oppervlakte die de huidige eigenaar Frits Langeveld momenteel mag bebouwen Ambtenaar Marjan Nicolay en wethouder Daan Schilling gaven hierop namens de gemeente toelichting. Zij wezen erop dat alles in alle openheid en langs democrati sche weg gebeurt Weliswaar is sprake van een vereenvoudigde pro cedure, maar er is wel -zoals officieel gebruikelijk- een verklaring van geen bezwaar van de provincie nodig Op z'n vroegst gaat half september de sloop van start, zodat half oktober met de aanleg van de disco- en uitgaanskelder kan worden begon nen. Visser 'De bouw kan in het voor jaar van '99 klaar zijn. Maar dan ben ik wel heel optimistisch.' Vandalen hebben van donderdag op vrijdag vernielingen aangericht bij een manege aan de Bosrandweg Bloem potten, plantenbakken en drie tuin stoelen moesten het ontgelden. Ook de afrastering van de loopbak werd omver getrokken. Het instrument is al weer een paar keer bespeeld tijdens een dienst maar vanavond beleeft het gerestau reerde orgel van het Hoornder kerkje de vuurdoop De bekende organist Bert Koelewijn verzorgt er vanaf 20 15 uur het tweede in de serie zomeravondconcerten op. Dan zal blijken of ook de muziek van Bach Mozart en Handel er zo mooi op klinkt als de componisten hebben bedoeld 'Het orgel was hard toe aan een op knapbeurt'. steil Axel Lap. voorzitter van de restauratiecommissie van de NH kerk. 'De laatste restauratie was in 1956. sindsdien is er niets meer aan gebeurd Het was helemaal ont stemd. Overal zaten losse stukken, veel pijpen vertoonden luchtlekkage, pijpen moesten worden uitgedeukt. er moesten nieuwe leertjes In En de veertjes van het harmonium zijn ver vangen. Je hoorde de toetsen terug- klappen tijdens het spelen. Nu hoor je alleen maar muziek. Hel werk aan hel in 1856 gebouwde en een jaar later ingewijde orgel is uitgevoerd door Flentrop. een bedrijf voor orgelbouw en -restauratie uit Zaandam. Vorig aar was door Jan Jongepier uit Leeuwarden een rap port opgemaakt. 'Een onafhankelijke deskundige, die ook in het buitenland dit werk doet. Hij heeft bepaald wal De stichting Zorgcentrum Texel verwacht dat tot de herfst van 1999 geen nieuwe bewoners in De Gollards meer kunnen worden op genomen. De tijdelijk opnamestop is het gevolg van het provinciale plan Verzorging en Verpleging 1997 tot en met 2000 en houdt ver band met de nieuwbouw bij De Gollards en de omvorming van St. Jan. Het Zorgcentrum streeft naar een slui tend voorzieningenpakket voor ouder wordende mensen De stichting om schrijft De Gollards na de verbouwing en verhuizing van de bewoners van St. Jan als een verzorgingshuis nieuwe stijl. Dat betekent dat er naast standaardvoorzieningen ook mogelijk heden komen voor mensen met psychogeriatische problemen (de mentie). Afgezien van de groeps- verzorging die zeven dagen per week aanvullende verpleeghuiszorg biedt, komt er dagopvang en dag behandeling voor mensen die nog thuis wonen. Voor dagbehandeling zijn twee plaatsen beschikbaar en voor dagopvang zes. In eerste instan tie zijn deze voorzieningen drie dagen per week open Thans wordt aan De Gollards een ontmoetingsruimte ge bouwd voor activiteiten voor ouderen. Na de nieuwbouw zijn ook nieuwe en grotere ruimtes beschikbaar voor de opvang door de Thuiszorg. Dit alles kan medio 1999 klaar zijn. Zodra de nieuwbouw gereed is verhuizen de huidige bewoners van St. Jan in eén keer. Tijdelijk Door procinciaal beleid loopt het aan tal plaatsen in het verzorgingstehuis op het eiland met 30 terug tot 108. De inkrimping wordt niet alleen op Texel doorgevoerd, maar in heel Noord- er aan moest gebeuren, hij ook moet nu nog ofticieel controleren of de res taurateur zijn werk goed heeft ge daan. Met de restauratie was ongeveer f55 000.- gemoeid, een bedrag dat vooral dankzij de succesvolle rommettjesmarkten kon worden gefi nancierd (Foto Joop Rcmmois) ia Van de Werve wil het tuin kaan de Bernhardlaan uitbrei dt een broeikas van 128 vier der De ruimte is bestemd als =1 en verkoopafdeling. De Past eigenlijk niet in de bestem- 'apenbaar groen'. Gezien de aafie en huidige ontwikkeling ttbedrijf zijn b en w bereid een fine bij de provincie te starten. arde wind van zondagmiddag 'oud heeft menige kampeer- Mn besluiten het eiland eer- I verlaten dan de bedoeling Heel wat tenten bleken niet and tegen windkracht acht, II op plaatsen dicht bij zee de 'volle laag' te verduren desluit om te vertrekken werd ingegeven door het sombere M dusver en de weinig floris- verwachtingen. Mede daar- 'de kampeerdrukte op Texel Fel erg groot. Op de campings de RST was tot vorige week bedrijvigheid dan vorig jaar, de geboekte overnachtin- echter zit men in de min en 'laantal overnachtingen 14000 'dan vorig jaar op hetzelfde mo- «n prognose voor het hele d kan daarop echter niet wor- 9™aseerd want daarvoor is het 5 vroeg De topdrukte wordt %nde week bereikt. „Als de gemeente nu niet onmiddellijk maatregelen neemt om te voorkomen dat zoiets weer gebeurt, dan stappen we naar de rechter. Wij en onze gasten voelen ons hier niet meer veilig!" Voor de familie Weiffen is de maat vol sinds de vroege vrijdagochtend toen een geparkeerde auto voor hun pen sion Ruyslaan 29 in brand werd gestoken, nadat bij de zelfde auto twee dagen eerder de achterruit was ingesla gen. De auto, een VW Passat, was van een Duitse familie die in het pen sion de vakantie doorbracht. De schrik zat er zodanig in dat de fa- - milie voortijdig naar Duitsland is teruggereisd. Ook de andere gas ten zijn vervroegd vertrokken. Het pension staat leeg en op het raam prijkt het bordje 'Zimmer frei'. De familie Weiffen exploiteert het kleine pension sinds 26 jaar. Kort na de start werd duidelijk dat de rustig lijkende Ruyslaan in het hoogseizoen niet bepaald het stil- De uitgebrande auto met de neus tegen de gevel. ste plekje van Texel is. Jongelui die 's nachts van de uitgaans gelegenheden in het centrum ko men, maken het nodige kabaal en gaan zich nogal eens te buiten aan vernielingen. Mevrouw Weiffen: 'leder jaar ge beurt er wel wat. Vorig jaar gooide iemand een steen dwars door een groot venster in de benedenverdie ping. Bij een andere gelegenheid sneuvelde op dezelfde manier een grote ruit van de eerste etage. En wij kijken er niet meer van op als onze gasten vertellen dat spiegels en nummerborden van hun gepar keerde auto's zijn vernield'. Erger Meer dan eens wendde Werner Weiffen zich tot de gemeente, meestal samen met buren die verge lijkbare ervaringen hebben. Het heeft niet mogen baten 'In tegen deel', zegt mevrouw Weiffen. 'Het wordt ieder jaar erger'. Dat wordt be vestigd door andere mensen in de buurt, zoals de familie Deege van huize 'Het Heklicht'. De smeedijze ren naamletters van deze woning werden er 's nachts door voorbijgan gers afgeslgopt en honderden me ters verderop teruggevonden. Ter voorkoming van erger heeft de fami lie de letters er nu bij het begin van het seizoen maar afgehaald en op geborgen 'Toekomst' Het laat zich raden dat de buurt met juicht over de 'Toekomst'-plannen waardoor De Koog als uitgaans centrum nog belangrijker wordt 'Als dat met wordt gecombineerd met be tere controle op wat 's nachts op straat gebeurt, zullen wij en veel an dere bedrijven er schade van onder vinden. Voor de reputatie van Texel is het natuurlijk ook slecht. Wat denk je dat de mensen die hier nu zijn weggelopen, thuis over Texel vertel len?' Geluk bij een ongeluk was vrijdag ochtend dat buurvrouw Tieneke Deege-Brommersma van Ruyslaan 27 om kwart voor vijf onraad be speurde. Toen ze de fel brandende auto zag. die tot vlak bij de pui was gerold, belde ze de brandweer en vervolgens mevrouw Weiffen. Die maakte op haar beurt haar tien gas ten wakker die op dat moment in het pension (vijf kamers en één apparte ment) verbleven De schrik was enorm. Een 7-jarig kind van een der families vertoonde shocverschijn- selen. Opzet De brandende wagen stond met de neus tegen de stoep, hoewel deze de avond tevoren op ruime afstand van de gevel was geparkeerd Van spontaan vooruit rijden kan geen sprake zijn geweest want het terrein helt naar de straat af. Het lijkt er dus op dat de auto is opgeduwd vlak voor of nadat hij in brand was gesto ken. Door de fel brandende auto zo dicht bij de huisdeur had de woning makkelijk in brand kunnen vliegen evenals een andere auto die vlakbij stond. Dank zij het snelle ingrijpen bleef de schade nu beperkt tot een gesmolten naambord op de gevel en de VW zelf De politie twijfelt nauwelijks aan kwade opzet De wagen is kennelijk aangestoken aan de achterkant, via het eerder kapotgeslagen raam, dat provisorisch met plastic was gedicht Pogingen om het vuur met een slang te doven hadden weinig effect. De brandweer had het vuur echter snel onder controle Hoe lang nog? Werner Weiffen. 'Het wachten is op het volgende incident. De gemeente kan de openbare orde onvoldoende garanderen Het zou een stuk beter holland. De beperkte opvang die aan vankelijk ontstaat, zal van tijdelijke aard zijn. Door optimaal in te spelen op de vraag naar zorg, verwacht het zorgcentrum de wachtlijsten in de toe komst te beperken. Noodsignaal Het is volgens lokatiemanager Kees Boer van groot belang dat mensen tijdig gebruik maken van voorzienin gen die beschikbaar zijn. 'De huidige praktijk leert dat vaak wordt gewacht tot een noodsignaal ontstaat, waarop met direct een antwoord kan worden gevonden. Ook blijkt dat niet iedereen optimaal gebruik maakt van voorzie ningen Bijvoorbeeld aanpassing van de huidige woning, tafeltje dekje. de dagopvang vanuit de thuiszorg, de reguliere thuiszorg en wijkverpleging voordat om een opname in het verzorgingshuis wordt verzocht.' 'Daarnaast kiest een aantal mensen uit voorzorg voor een opname. Dit behoort met meer tot de mogelijkhe den. De tijdelijke krapte kan er wel voor zorgen dat in sommige gevallen grote problemen ontstaan. Het zorg centrum zal in samenwerking met anderen haar uiterste best doen om die situaties het hoofd te bieden De gemeente neemt (nog) geen maatregelen om een eind te ma ken aan het omkomen van vogels in visnetten op het wad. Het pro bleem zal eerst aan de orde wor den geteld in het Overleg Orgaan Waddeneilanden. Vogelbescherming Nederland had gevraagd om maatregelen omdat het wel eens voorkomt dat eidereenden, scholeksters, bonte strandlopers en andere vogelsoor ten verward raken in de netten die nabi| Texels noordpunt op het wad staan Ze verdrinken dan bij opko mend water of komen op andere wijze om. De netten staan daar met vergun ning van het ministerie van Land bouw, Natuurbehoud en Visserij. Mede daarom is er met gemeente lijke regelgeving weinig aan te doen. Het ministerie is overigens bezig het beleid op dit punt te bekijken en zou rekening kunnen houden met een van de eilanden afkonmstig verzoek om voorwaarden te verbinden aan de vergunningen. Tot dusver heb ben de eilanden nooit tegen de vis serij op het wad willen optreden om dat het wordt beschouwd als kleinschalige 'historische' activiteit die met belemmerd mag worden. Valpartij Bij een valpartij op het fietspad langs de Pontweg, schoot de arm van een 23-jarige vrouw uit Utrecht uit de kom De vrouw reed gelijk op met een 19-jarige kennis uit Leeuwarden, toen de twee fietsen elkaar raakten. Ze werd per ambu lance naar een arts vervoerd worden als de jeugdcamping van Kogerstrand zou worden verplaatst. Vijf jaar geleden is dat overwogen door de gemeente, maar het is niet doorgaan Wij hebben de indruk dat de belangen van grote bedrijven ten koste gaan van de kleine. Het zit ons tot hier We nemen er niet langer ge noegen mee!' Een ritje met de auto met een flinke slok alcohol achter de kiezen, ein digde voor een 21 -jarige automobilist uit Drachten in de sloot naast de Nieuwlanderweg. De politie vond het voertuig zondagmorgen even over vier uur. Een blaastest op het bureau wees uit dat de bestuurder drie maal de toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. (Advertentie) Na bijna 25 jaar stopt mevr Van der Vis met de bezorging van de Texelse Courant in Oost Daarom zijn wij op zoek naar een Hier wonen ongeveer 59 abon- Het bezorgen is het eenvoudigst voor iemand die in deze omge ving woont. De kranten moeten dinsdag en vrijdag even na 15.00 uur in onze drukkerij aan de Spinbaan worden afgehaald Maar kunnen ook met de AOT- bus worden meegenomen en bij de bushalte in Oost worden af geleverd. Geïnteresseerden kunnen voor nadere inlichtingen terecht bij de balie van de Texelse Courant aan de Spinbaan. Uitgeverij Langeveld en deRooy Spinbaan 6 Telefoon 0222 - 362 600 Fax 0222- 314 III

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1