Jarig Den Hoorn bouwt groot feest SPINNINI Caxrama Agenda Verwoesting Oude Hoorn herdacht Nectarines per kilo Aanbieding geldt t/m aanstaande zaterdag Oosterend Present jffil x^- Oosterend komt op temperatuur (j tslaagd TEXELSE^? COURANT Ambachtelijke status Helios Feest achter diek Geen steun voor boek over Texelse schoolmeesters Cursus CNV over conflicthantering Publieksprijs van expositie 'water' voor Grabowski Kijk ook in de Vakantiekrant YO-YO Edah Prettig winkelen. Ctfmpleet i Wie nog een plaatsje wil voor het gezamenlijke feestmaal van Oosterend Present, moet snel zijn. Van de 500 bordjes zijn er al 453 verkocht. Zaterdag, van 19.00 tot 21.00 uur worden in De Bijenkorf de resterende bordjes verkocht. Er zijn ook nog drie-dagen kaarten te koop. Met nog tweeeneenhalve week te gaan voor het feest losbarst, stijgt de Oosterend Presentkoorts tot onge kende hoogte. Elke straat wil met de versiering mooier voor de dag komen dan vijf jaar geleden en als het kan ook de andere straten overtreffen Nu al loont het de moeite een rondje door het dorp te maken. In diverse schu ren wordt in net geheim getimmerd, gezaagd, geverfd en gerepeteerd. Ook de decorbouwers voor het his torisch spel draaien op volle toeren Vrijdag was de eerste doorloop van het spel met alle 305 spelers Ko- DINSDAG 14 JULI 1998 teembouw te willen toepassen. Be woners van de andere straten kun nen bij hem terecht voor advies bij het uitdenken van de plannen Tijdens de bijeenkomst in De Waldhoorn werden de eerste gevel- decoraties verkocht, vervaardigd door Han Bakker, naar een ontwerp van Ralph Grabowski. Een forse klus voor de 80-jarige timmerman, die er in totaal zo n tweehonderd wil maken, zodat iedere Hoornder er zijn voordeur mee kan verfraaien. De decoraties kosten 15 - en zijn te bestellen bij Nel Bedrand (tel 319 579), Ria Groeskamp (tel. 319 536) en Jan Lap Programma Het programma is in grote lijnen be kend. Vrijdag wordt om 17.00 uur begonnen met een herdenkings dienst in de kerk (in historische kle ding!) met medewerking van fanfarekorps DEK. het Smartlappen- koor en kinderen van de Jan Drijverschool. Daarna presenteren de heren Kikked en De Jager hun boek, gevolgd door een gezamen lijke maaltijd in de feesttent Deze wordt opgezet bij Ouwe Hoorn, de boet van Ruud Bakker aan de Stolp- weg. De zaterdag begint met een allegori sche optocht door het dorp, waarna bij de Ouwe Hoorn onder leiding van Willem Kikked de verwoesting van het oude dorp wordt nagespeeld door spelers van toneelvereniging De Vriendenkring en anderen. Na de onthulling van de gedenksteen is het tijd om samen te eten De middag staat voor jong en oud in het teken van de spelletjes die vroeger tijdens het Hoornder Feest werden gedaan, 's Avonds is er een groots slotfeest. Hoogtepunt moet het aloude 'Strij den (om de man en de vrouw)' wor den Dit naar verluidt zeer Texelse spel staat - net als veertig jaar gele den - onder leiding van Gerrit Coevert. Zondag wordt iedere Hoornder verwacht om alles weer op te ruimen Tijdens de vergadering in De Waldhoorn werden ideeën geop perd om een tentoonstelling met oude foto's en archeologische vond sten op te zetten. Het organisatie comité staat hier niet onwelwillend tegenover, maar beseft wel dat een en ander nogal wat voeten in de aarde heeft Mededelingen volgen, ook over andere zaken die de festivi teiten (en de voorbereidingen) be treffen. René Commandeur wil een pas sende bestemming voor zijn onderhouds en klussenbedrijf aan het Schilderend In het bestemmingsplan Den Burg-zuid staat 'Helios' te boek als agrarisch, een benaming die al jaren niet meer aansluit bij het ge bruik Om het ambachtelijke gebruik officieel te maken, is het college be reid een artikel 19-procedure te star ten voor de bijbehorende bestem ming. Dinsdag 14 juli: SBB-excursie 'schemeren in de Slufter'. Aanmelding en inlichtin gen via EcoMare. telefoon 317 741. De Texelse bierbrouwerij in de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg houdt vandaag een open brouwdag Toegang gratis In Cinema Texel draait om 14 00 en 1600 uur Het Magische Zwaard en om 18 30 en om 21.30 uur Armageddon Leden van TVL kunnen tussen 14.00 en 17.00 uur terecht in ho tel Opduin om er gratis het boek 'Welkom op Texel. 100 jaar gast vrij eiland' af te halen. Op het circuit aan de Haffelderweg begint om 19 00 uur een wielerwedstrijd voor A- en B-recreanten. Gastrenners welkom. De gemeenteraad heeft een openbare vergadering in het ge meentehuis, aanvang 19 30 uur. Op de agenda staat o a. het her ziene bestemmingsplan buiten gebied en het beleidsplan 1999- 2002. Radio Texel verzorgt een rechtstreekse uitzending via FM 106.1 en kabel 98 5. In het Hoornder kerkje verzorgt organist Bert Koelewijn vanaf 2015 uur een zomeravond concert Gratis toegang, collecte na afloop. Woensdag 15 juli: Het Mandoline-ensemble houdt om 10.00 uur een openbare repe titie in de Oudheidkamer in Den Burg. In de Gravenstraat in Den Burg vindt (net als vorig jaar) vanaf 16 00 uur het Buiteneetfestijn plaats, met muziek en lekkere hapjes, verzorgd door de geza menlijke restauranthouders Om 19.30 start bij de parkeer plaats aan de Mokweg een ex cursie rond de Horsmeertjes. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16 00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21.30 uur Armageddon De vrouwenvereniging van de Geformeerde gemeente houdt in het jeugdgebouw aan de Oranje straat in Oosterend de jaarlijkse verkoopavond, aanvang 19.30 uur. mende vrijdag wordt de repetitie op het feestterrein gehouden, om de werkelijke speelruimte te kunnen testen. De organisatie vindt het van het grootste belang dat alle spelers om 19 30 uur verschijnen. Rond het haventje van Sil Boon en Janka van de Brink bij De Cocksdorp wordt zaterdag voor het tweede achtereenvolgende jaar 'Feest ach ter diek' gevierd. Het programma moet een beetje een verrassing blij ven. maar bezoekers wordt theater, muziek en lekker eten en drinken in het vooruitzicht gesteld De etenswaar bestaat uitsluitend uit vis, naar de naam van een van de orga nisatoren silte lekkernijen' ge noemd Het feest begint om 12.00 uur met 'serenade uit de notendop', gevolgd door een voorstelling uit een enorme poppenkast Het spel van de poppenman is indrukwekkend, belo ven Van de Brink en Boon. die ook nog wel kwijt willen dat 's avonds op het strand een groot vuur wordt ont stoken en dat orgelman Peter Kaan aan de andere kant van de dijk zijn deuntjes draait Rond middernacht zijn de (georganiseerde) festiviteiten ten einde. Op de Nikadel in De Koog begint vandaag de kermis. Deze duurt tot en met zondag. Vanavond laat groot vuurwerk. Donderdag 16 juli: Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis, mensen zonder auto kunnen doorgaans met anderen meerijden. Om 15 00 uur start in Den Hoorn de ringsteekwedstrijd voor het Texels kampioenschap In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16.00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21.30 uur Armageddon Kinderen kunnen in zwembad Molenkoog in Den Burg deelne men aan het open Texels kam pioenschap 'bommetje', aan vang 15.00 uur. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn begint om 16 30 uur de kindervoorstelling 'Op zoek naar farao Toetjetoe' van theater groep de Vantasjes De toegang is gratis. SBB-excursie op de Hogeberg Deelname 7,50. tocht duurt twee uur. Inlichtingen en opgave via EcoMare, tel. 317 741 Het Koninklijk Texels Fanfare geeft een zomeravondconcert tijdens de Durper Markt in De Cocksdorp, aanvang 19.30 uur. Vooraf maken drumband en majorettes een rondgang door het dorp. Vrijdag 17 juli: In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16 00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21.30 uur Armageddon Zaterdag 18 juli: Vandaag zijn de halve finales van het Tesseltoernooi op de banen van tennisclub Deuce in Den Burg. De Texelse bierbrouwerij in de voormalige zuivelfabriek aan de Schilderweg geeft om 12.00 uur een gratis botteldemonstratie, waarbij te zien is hoe flessen wor den gevuld. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 16.00 uur Het Magische Zwaard en om 18.30 en om 21.30 uur Armageddon Het Visserskoor geeft om 20 00 uur vanaf de TX 27 een optreden (Advertentie) Zwerfkei De realisatie hiervan heeft nogal wat voeten in de aarde gehad, vertelde Piet Schneider van de jubileum commissie. Toen de plannen wer den beraamd, waren alle betrokke nen het er al snel over eens dat een grote zwerfkei het mooiste gedenk teken voor Den Hoorn zou zijn. Aan zo'n steen is wel te komen, stelde dorpsgenoot Willem van Duijn In gezelschap van enkele Oude schilder kottervissers had hij zich eens laten ontvallen dat hij nog op zoek was naar een paar mooie keien voor in zijn tuin, waarna prompt - in nachtelijke uren natuurlijk - enkele zeer grote exemplaren waren be zorgd. Van Duijn dacht dat de heren wel genegen zouden zijn om die stunt te herhalen Maar leuker (en historisch juister) dan een uit zee opgeviste steen zou er eén uit eigen omgeving zijn. Daarop bedacht de ook aanwezige Jan Lap dat zijn broer Arie eens een enorme zwerf kei had opgeploegd, die nu op diens erf lag Daarop werd Arie ingeseind, die het ding spontaan beschikbaar stelde. Bedoeling is nu dat Gerard ('de Goudsmid') Bakker een kope ren gedenkplaat produceert, waarna sponsors Henk de Ruyter en Peter van der Voort van bouwbedrijf Een herdenkingsdienst met kerkgangers in historische kleding (zoals hier tijdens de stads- i i I j j yiii kz 11J c. 11 c. r\ ter u lit u z cv tru III c t Vooruyt de plaatsing verzorgen, UI- feesten in 1990). dat wordt vrijdag 11 september opnieuw werkelijkheid. teraard op een bijpassende sokkel. (Foto archief Totolso Courant) B en w hebben besloten geen fi nanciële steun te geven voor een boek over onderwijs op Texel in de negentiende eeuw. Het gaat om het manuscript 'Scho len en schoolmeesters' dat geschre ven is door dr Tine Visser uit Middelburg. De gemeentelijke ad viescommissie voor kunst- en cultuurbeleid vindt het onderwerp 'beperkt' en twijfelt aan de belang stelling voor een dergelijke uitgave. Het CNV biedt leden komend najaar een cursus conflicthantering. Cursis ten leren in zeven avonden hun vaar digheid te verbeteren in situaties waarin de omgang tussen twee of meer mensen te wensen overlaat. Naast theorie wordt vooral aandacht besteed aan vaardigheidstraining door middel van rollenspel De bijeen komsten worden gehouden in De Poort, het gebouw achter de Gerefor meerde kerk in Den Burg, iedere maandagavond tussen 19 oktober en 30 november. Opgave en inlichtingen bij mevrouw C. Heikamp, tel. 030 - 2913619 Gerdy Grabowski en haar schilderij, dat de publieksprijs won van de thema- tentoonstelling water(Foto Joop Rommotsi Het olieverfschilderij 'Vrijheid' van Gerdy Grabowski heeft de publieksprijs van de kunst tentoonstelling over water gewon nen. Zij kreeg zesendertig stem men. Twee meer dan Klarina Combe, die eerder al de speciale prijs van de organiserende ge meentelijke adviescommissie won. De afgelopen weken namen 756 mensen een kijkje in de expositie ruimte aan de Groeneplaats; 394 van hen brachten een stem uit. 'Dit is hartstikke mooi, natuurlijk. Dat is waardering altijd Maar ik heb maar tien procent van de stemmen gekre gen Bovendien heeft maar de helft van alle bezoekers z'n stem uitge bracht' relativeerde Gerdi Grabowski direct de door haar gewonnen prijs Wél was ze een beetje trots dat ze de 'overwinning' niet te danken had aan een schare trouwe bewonderaars. 'Ralph en Miranda (haar zoon en schoondochter, red.) waren hier ook Best mooi mam. maar er zijn schilde rijen die ik mooier vind. zei Ralph Dan moet je vooral niet op mij stem men. heb ik hem gezegd Dat ik ge wonnen heb, heb ik dus eigenlijk te danken aan min of meer vreemden.' Grabowski is een enthousiast schilderes. Toch is 'Vrijheid' pas haar derde olieverfschilderij. Tot voor kort legde ze zich vooral toe op aquarel leren Ik volg nu een cursus bij Kees Doolaard in Den Helder, de eigenaar van die kunstboot. Dit schilderij heb ik voor een deel tijdens de lessen bij hem gemaakt. Ze is blij met het resultaat. 'Eigenlijk schilder ik alles. Maar ik heb iets met een verhaal Dit schilderij héét vrij heid, maar heeft ook de vorm van een v Je ziet een vis en een vrouw Op die manier kun je er zelf van alles bij bedenken. Dit is echt van mezelf Dat geldt niet voor de boeten en de Hoornder kerk die ik maak. Ik zou er dan ook moeite mee hebben om dit schilderij te verkopen Het is dit jaar zes eeuwen geleden dat vijandige Friezen na een on gelijke strijd Texels meest zuide lijke dorp leegroofden en plat brandden. Afstammelingen van de verliezers vieren nu dat hun voorouders hun stulpjes her bouwden - een kilometer noorde lijker, op en rond 'het Klif' - en daarmee in feite de stichting van het huidige Den Hoorn inluidden. Het feest wordt gehouden op vrij dag 11 en zaterdag 12 september, op de plaats waar het oude dorp ('Oude Hoorn') heeft gestaan. Het belooft een afwisselend festijn te worden, zo bleek vorige week tijdens een goed bezochte voor lichtingsavond in dorpshuis De Waldhoorn. Niet alleen staan allerlei ludieke gezelschapsspelen voor long en oud op het programma, ook wordt tijd ingeruimd om te herden ken. In het Hoornder kerkje wordt een speciale dienst gehouden, pro fessor Cees de Jager en Willem Kikkert presenteren het eerste exemplaar van hun boek over de ontstaansgeschiedenis van het dorp, er is een historisch spel en langs het fietspad langs de Stolpweg wordt op plechtige wijze een monu ment onthuld. Het feest is bedoeld voor Hoornders oud-Hoornders en bewoners van wijk H. Toeristen worden niet ge weerd. maar we vinden hel met erg als ze niet komen', aldus Piet Schneider Bij de voorbereidingen wordt bi|na het hele dorp ingeschakeld Dat is daartoe opgesplitst in werkgroepen die allemaal een ander onderdeel verzorgen Ze worden begeleid door een twaalfkoppig organiserend co mité, bestaand uit leden van de dorpscommissie, de feestcommissie en andere Hoornders die bekend staan om een bepaalde begaafd heid. Niet geschroomd is om flink terug te grijpen op de ervaringen rond 575 jaar stadsrechten voor Texel in 1990, waar in Den Hoorn veel werk van was gemaakt. Gehoopt wordt dat zoveel mogelijk dorpelingen, net als toen, gedurende het feest in his torische kleding zullen rondlopen. Ongetwijfeld hangt hier en daar nog wel wat tussen de mottenballen, maar wie een 'nieuw' pak wil maken en met weet hoe dat moet, kan con tact opnemen met Janny Schuijl (tel 319 260). Mocht daar belangstelling voor zijn, dan is zij van plan een aan tal gezamenlijke naaisessies te or ganiseren Erebogen Ambitieus is ook het plan om vijf reusachtige erebogen te maken ('Géén stadspoorten, die hebben hier nooit gestaan'), zodat er bij alle dorpsingangen een kan worden ge plaatst De bewoners van Diek. Kerkstraat. Stolpweg, Kerkstraat en Klif zijn zélf verantwoordelijk voor de bouw van hun poort Aangezien de Kerkstraat maar weinig mensen telt, wordt hulp .geboden uit de betref fende (bouw)werkgroep. Deze staat onder leiding van Jan Lap (tel. 319 628), die al heeft aangekondigd sys- Door een bijdrage van de gemeente zou de verkoopprijs die nu (35,- zou zijn, met zóveel lager worden dat de verkoop erdoor wordt gestimuleerd. De commissie vindt dat mevrouw Visser contact moet opnemen met de Historische Vereniging. Mogelijk kan die steun geven uit het Gijs Oskamfonds of het manuscript ge bruiken voor het verenigingsblad. Aan het Nova College in Haarlem, lokatie Beverwijk, is Benjamin Kikkert (21uit Den Hoorn geslaagd voor het middelbaar beroepsonder wijs, sector chemische laboratorium techniek. Aan de Hanzehogeschool in Gronin gen is Frans Mei jen (25) uit Den Burg geslaagd voor de opleiding Sociaal Juridische Dienstverlening. Frida Keyser uit De Cocksdorp, Annika Kooger uit Oosterend en Jeróm Timmer uit Den Burg, allen leerlingen van het Instituut Typotex, behaalden in Heiloo het diploma in de haven van Oudeschikj Van 19 00 tot 21.00 uur dorpshuis De Bijenkorf ae v. verkoop van 3-dagenkj:! voor Oosterend Present wassenen ƒ45,-, kinderen/jj Bij het haventje van i Cocksdorp wordt van 12 jj 24.00 uur 'feest achter diek vierd. Met theater, muziek 'silte' lekkernijen teso Halfuursdienst. Teso rr4 extra vaarten op vrijdag jj van 9 35 tot en met 16 05 uur. zaterdag 18 juli van 8.35 jj met 15.05 uur. Wachttijden. Vrijdag 17 julijj tussen 10.00 en 14.00 u» Texel rekening worden gehoa met een wachttijd van een uur. Hetzelfde geldt die dagi Den Helder tussen 1300 16.00 uur Zaterdag 18 juli wordt op Ti tussen 10.00 en 12.00 uur wachttijd verwacht van een uur en in Den Helder tussen) en 15 00 uur een half tot ééni Er is méér te doen op Tm Kijk niet alleen naar de® agenda maar ook naarta overzicht in de Vakantie- krant. die in het seizoen »e kelijks verschijnt. Vee! ia de daarin aangekondigd evenementen en activiteit zijn ook voor Texelaars «is- ressant. De gratis Vakante krant wordt wekelijks te- spreid als bijlage van d Texelse Courant en is das naast voor ieder los veitof baar op circa 150 plaatse-, op het eiland. Hoogwater te Oudestfii Di. 14 0.10 en 12.3)i Wo. 15 0.25 en 13 Oii Do. 16 1.10 en 13.54i Vr. 17 2.06 en Za. 18 2.50 en ISjSï Zo. 19 4.10 en raw Ma. 20 5.40 en 1824s. Di. 21 6 57 en 19.46 s Aan het strand is het ongeveerws? eerder hoogwater. De zon komt20;d op om 05.17 uur en gaat onde'cn 22 03 uur 16 juli laatste maan, Uji doodtij. Van ambtelijke zijde is er welc-; wezen dat het manuscript itë santé gegevens bevat overdeh rie van het onderwijs op Ts waard om te worden opgesla;e het gemeentelijk archief. Voa steld is daarom dat mevrouw V éen exemplaar van het manus tegen vergoeding aan de genre geeft. machineschrijven. Het drietal opgeleid door mevrouw Stitó volgens de normen van de VSU (Advertentie) Nu bij de Bruna Texel de supersensatiortele spin shot doggy's stroll swing waterfall climbing Mariska van der Gracht (22)1 Cocksdorp heeft de opleiding disch, Beeldvormende en F! therapeutische Technieken s Hogeschool Haarlem afgeron: gaat werken als radiotherapes laborant. m Daar kun je mee lezen en schrift Weverstraat 17a

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2