'Niks hetzelfde lessie, feeds andere kinderen' qq- Studulski neemt afscheid van Hogeberg: G eslciagd Van alle kanten 00 Nieuwe [fietsenstalling Polders college even op visite bij Van Rappard Texels tarwe TEXELSE COURANT linderen van nu zijn veel assertiever dan die van vroeger, ich is dal goed. Het maakt het lesgeven boeiender. Je moet leraar op inspelen. Als je je verzet wordt het een puin- i ik vind wel dat het niet mag ontaarden in onbeschofthe- Oat verschil moet je ze leren. De schaal mag niet te veel ie verkeerde kant doorslaan. We zitten nu met kinderen tvan de ouders in de 70-er jaren zijn opgegroeid Jaren in alles maar moest kunnen. De gevolgen hiervan zullen wel even aanhouden.' Aad Studulski (61) nam gisteren af- )ii van OSG De HogebergEen terugblik op 40 jaar onder- Slud in 1965 met vrouw <een zoon Frank naar het eiland woonde het gezin in Rotter- 'Daar gaven mi|n vrouw en ik les reilde school. We hebben elkaar kweekschool ontmoet, kregen lendezelfde dag ons diploma.' el aan Studulski had gelegen i| met in het onderwiis beland, gaan varen na zijn MULO-tijd. leek me wel wat. Mijn moeder helechter absoluut niet hebben. Eld me steeds voor dat het ro- !th klonk, maar dat de werkelijk- mders was. Omdat ik totaal niet rat ik dan wél moest doen, ging st maar op vakantie. Toen ik te- ram, vertelde m'n moeder dat ze opgegeven voor de kweek- il. De Gemeentelijke Kweek- Voor Onderwijzers en mijzeressen' heette het toen Jat was een verrassing voor me, het leek me wel wat Zo ben ik londerwi|S terecht gekomen Kogels aironding van de kweekschool dStud in '58 gelijk in militaire Er zat een week tussen. Wat amp was dat De kogels die ik heb afgeschoten, lopen ze nu zoeken.' ;ouw wist hem na een jaar van ien-en demonstratie-peloton te puwe fietsenstalling bij de veer- riop't Horntje is klaar. De ruimte Bra Iweemaal zo groot als de 1 Zodra de fietsenrekken don- pgzijn geplaatst, kunnen de fiet- irworden gestald. De tijdelijke |ng voor fietsen wordt vrijdag op- 'md Fietsen die niet worden Behaald, worden verplaatst naar je uwe stalling achter het Haven- feurant EXELSSA1 lETJE «fit ik hét saté-adres KJ gevonden te heb- C meet ik op Texel i« mening herzien! De jjnellige Taveerne De bleken in hartje Den rg hee/t voor 19,75 Wtst malse saté van has. Ook de soepen royaal belegde stok- '-dj€5 zijn razendlebber Dat wordt dus W' uitivooien op Texel Het adres Wever «120, tel. (0222) 31 26 81 Voor de luxe kerbekfeen is By lef (Gravenstraat 16J een Mg Den Burg's eetadres, met een veriven- tnu vanaf ƒ49 I bekende damesblad 'Viva' 1 hel bijgaande lovende artikel twee Texelse etablissementen. iehr früh - auffallcnd guto M« ■tenz und besonders hohes Brennerci gccignct). Ein zunehn ichtigcr werdendos Sorton- gument ist die 8 (bis 10) Tago tfühere Abreile von TEXEL. Dor nbau in Verbindung mil normal ibrcifcnden Sorton ermóglicHt eini Auseinanderziohon dor Arbeits- ipitzcn wührond der gesomtcn 'egotationsperiodo emschliottlich der Ernte. Texol oignet sich ouch den Anbav in Regionon mit Vor- lommortrockonhoit verlossen De Rotterdamse school waar zij les gaf, bleek een zeer wis selend personeelsbestand te hebben en de aanstelling van Stud moest orde op zaken stellen. 'Ik ben daar met een militaire achtergrond aan de slag ge gaan. Het werd voor de leerlingen wel tijd dat er een vaste kracht kwam, want ik was geloof ik de zestiende leraar die ze kregen voorgeschoteld. De klas bestond uit 38 kinderen, toen een gewoon aantal Ik heb ze van de derde tot de zesde klas begeleid Een heel leuke baan heb ik daar gehad.' Huwelijksreis Omdat de woonomstandigheden min der ideaal waren - een driekamerflatje dat ze vijf maanden na hun huwelijk hadden weten te bemachtigen - beslo ten de Studulski's naar iets anders uit te kijken ',We hadden in 1960 tijdens de kerstdagen een vakantie op Texel doorgebracht. Het was min of meer onze huwelijksreis.We zaten in hotel Bos en Duin, toen nog in handen van Joop Vroom Er waren nog drie an dere gasten. Omdat het regende op het moment dat we terug moesten, bracht hij ons maar even met de auto naar de boot. Dat kun je je nu allemaal met meer voorstellen.'Toen we dus een advertentie lazen van de J.P Strijbosschool in Midden Eierland, zeiden we tegen elkaar: "Geintje, zul len we solliciteren?" Aanvankelijk hoorden we zes weken helemaal niets. Op een woendag plofte er op eens een brief op de mat waarin ik werd verzocht op vrijdag een proefles te komen geven. De hele reis bleek al voor me uitgestippeld Nummer één Stud's optreden - met het voltallige gemeentebestuur achterin de klas - was bevredigend. Met de vraag of hij de benoeming zou accepteren als ze hem nummer één op de lijst zouden zetten ("het is dinsdag raads vergadering, dan kan het gelijk mee"), keerde hij terug naar Rotterdam Tja, dan moet je binnen drie dagen een afweging maken. We besloten de zon dag erop samen naar het eiland te gaan om de beslissing te nemen. Er hoorde een huis bij de benoeming, dus dat gaf geen problemen Het was een zonovergoten, stralende dag. Wat wil je dan nog? We besloten het te doen.' Orde op zaken Op de eerste werkdag, in oktober 1965, liet het weer zich heel wat min der aanzien. Mist alom. 'Ik vroeg me 's morgens al af waar ik in hemels diploma toe te begeleiden Na een paar jaar kwam Van der Eijk opeens op me afgestapt. "Meneer Studulski, ik vind eigenlijk dat u maar decaan moet worden'. Dat was dan dat. Sa men met Wim Boere, een prachtkerel trouwens, kon ik aan de slag Ik ben door de praktijk gevormd, zoals dat heet. maar in de loop van de tijd is het decanaat toch aardig op de rails ge komen. Leerlingen die met weten wat ze na hun diploma moeten gaan doen, heb ik altijd het advies gegeven zo lang mogelijk op school te blijven. Onze huidige HAVO-afdeling bestaat op het ogenblik voor 50 procent uit voormalige MAVO-leerlingen. De eilandpositie speelt daarin natuurlijk ook een rol.' Rekenmachine Stud heeft in totaal 28 jaar op de OSG voor de klas gestaan. Een tijd waarin veel veranderingen plaatsvonden. 'De leerlingen staan tegenwoordig met de rekenmachine in de hand hun eind cijfers te berekenen Oh, ik kan rustig een drie halen, hoor je ze dan zeggen Toch is dat gevaarlijk, want je weet nooit wat zich op je pad kan voor doen Als je een acht kunt halen, haal dan een acht en laat het met in de lap hangen omdat je er goed voor staat Hij zegt het eenmaal gepresteerd te hebben een leerling te plaatsen door middel van het handschrift. 'Ik sta over een blaadje van Laura Witte gebogen en ik denk "dat handschrift ken ik" Je bent toch niet toevallig een dochter van Nel Blom, hé, vraag ik onmiddel lijk. Laat het nou zo zijn!' Ook de eerste schreden op het pad om de leraren bij de voornaam te mogen noemen maakte hij mee Op een dag werd er opeens voorzichtig geïnformeerd waar die A. toch wel voor mocht staan "Alexandrowitch" antwoordde ik. Daar trapte natuurlijk niemand in Ze wilden het echt weten en bleven doorzeuren. Om er af te wezen zei ik dat ik dat zou vertellen als ze de naam Alexandrowitch de volgende morgen - in chocolade letters gespeld - op m'n bureau had den liggen. Nou. wat denk je. Daar kwam ik dus niet mee weg. Het lag er keurig.' Naast het werk overdag was Stud ook actief in het avondonderwijs. Om en nabij de 700 leerlingen zijn door hem voor het Middenstandsdiploma klaar gestoomd. "s Avonds moest je dan omschakelen, ook wat taalgebruik betreft, want volwassenen zijn anders dan kinderen. Hoewel je daar af en toe ook aan kon twijfelen, hoor Japan Plannen voor de komende tijd heeft hij met echt gemaakt. 'Dat vind ik een altijd beetje eng. We nemen het zoals het komt. In november gaan we naar Japan, dat is het enige dat vast staat. Mijn vrouw is er al twee keer geweest We zijn nu de taal aan het leren 's Morgens roepen we tegenwoordig 'Ohayo' tegen elkaar in plaats van goedemorgen.'Kijkt hij tevreden terug op zijn 40-jarige staat van dienst in het onderwijs? 'Ik heb altijd met plezier gewerkt Het is een boeiend vak. Niks 20 jaar hetzelfde lessie, je hebt iedere keer andere kinderen Ik heb het ge voel dat ik iedereen recht in de ogen kan kijken, ik hoef me nergens voor te schamen Het toeval wil dat ik op mijn eerste Texelse werkdag ruzie kreeg met Nico Roeper en op mijn laatste werkdag het diploma heb uitgereikt aan zijn dochter Suzanne. Stud in de VUT, is dat geen aardige kop om er boven te zetten?' Margreet Berndsen Janneke Zijm (links op de foto) uit Den Burg is geslaagd voor de lerarenopleiding in het basisonderwijs (Pabo) aan de Hogeschool Domstad in Utrecht. De 22-|arige Texelse gaat komend jaar psychologie studeren aan de Universiteit in Utrecht. Leef tijd- én plaatsgenote Suzanne van Beek voltooide met succes haar op leiding radiologisch laborante aan de MBRT (Medische. Beeldvormende en Radiotherapeutische Technieken) Hogeschool Haarlem Ze gaat wer ken in het Anthony van Leeuwenhoek ziekenhuis in Amsterdam Aad Studulski. scheidend docent aan de scholengemeenschap, had zelfs het voltallige gemeentebestuur in de schoolbanken. naam aan was begonnen. Er werd van me verwacht dat ik de leerlingen met een fluitje van het schoolplein af zou roepen, maar daar had ik de pest aan Zo n leraar met een fluitje. Ik zette dus de deuren open en wachtte af. Duwend en trekkend kwamen ze naar binnen gerend Ook daar besloot ik verandering in te brengen. Na de mededeling dat de kleintjes links door de deur moesten en de groteren rechts, volgde de opdracht dat ze hun klompen en laarzen in de gang moes ten laten staan en maar op pantoffels of sokken het lokaal in moesten Dat sloeg in als een bom Het werd gelijk ruzie. Nico Roeper (van de Oorsprongweg) kreeg een hoofd als een biet en schreeuwde luidkeels "dat doe ik niet" Een kwartier later, ik had hem gewoon in de gang laten staan, kwam hij op kousen voeten binnen. De start mag dan met leuk zijn ge weest, verder heb ik er een plezierige tijd gehad. Ik heb altijd een zwak voor de Texelse jeugd gehad.' Chocolademelk De Strijbosschool had in 1965 28 leer lingen, waarvan Aad Studulski er 14 in de klas had. Het lesgeven aan drie klassen tegelijk ging dan ook met klas sikaal, maar grotendeels individueel. Stud herinnert zich nog een ander voorval, wederom met Nico Roeper (Foto Gerard Timmerman) 'We hadden het over Fries stamboek vee Om er een andere draai aan te geven vertelde ik dat roodbonte koeien werden gehouden in verband met de chocolademelk die ze gaven. Nico staarde me even aan en riep luid keels dat dit niet waar was "Mien vader het een roodbonte en die geeft geen chocolademellek' Ik ant woordde hem dat hij het nog maar eens moest vragen, waarop we twee benen hard zagen wegrennen Even later kwam hij weer binnengestormd. "Mijn vader zegt dat u hartstikke gek bent." Oudere kinderen In 1970 maakte Stud de overstap naar de OSG, die toen nog Rijks scholengemeenschap heette Niet omdat de lagere school niet beviel, maar omdat het werken met oudere kinderen hem aantrok.'Ik informeerde bij de toenmalige rector, de heer Van der Eijk, of er plaats voor me was Hij vertelde dat er het jaar daarop een vacature zou komen op het gebied van handelskennis. Ik ben toen een jaar lang wekelijks naar Alkmaar ge reisd om een LO-akte te halen. Een zwaar jaar, vakantie zat er niet in Drie dagen na het halen van mijn diploma kon ik bij de RSG beginnen Spijt van de overstap heb ik nooit ge had. Het is heel leuk leerlingen tot het De vier weihouders en de loco-secre taris van de gemeente Noordoost polder brachten vrijdagmiddag een bliksembezoek aan Texel. Ze gingen in De Waal op visite bij hel echtpaar Van Rappard In ontspannen sfeer maakten de gasten kennis met hun toekomstige burgemeester Voor hel gezelschap was het in de tuin van boerderij De Lange Weele aan de Bomendiek aangenaam toeven. Volgens de polderse weihouder Albert van Valburg (o. a. economische zaken) hoeft Van Rappard niet te vrezen dat hij in zijn nieuwe werkomgeving geen geschikte woning zal kunnen bemach tigen. Woonboerderijen genoeg te koop. Op de vraag wal de in Emmeloord zetelende gemeenteraad van haar nieuwe voorzitter verwachtantwoordt Van Valburg: Ongelooflijk hard wer ken .'Hij wijst erop dat de Noordoost polder zich op een kruispunt in zijn ontwikkeling bevindt. 'We groeien hard Hel doel van 42.500 inwonersin het jaar2000 wordt makkelijk gehaald. De vraag is. hoe nu verder? De bur gemeester moei daar een belangrijke rol in spelen. Komend half jaar moei een toekomstvisie worden ontwikkeld. Wat toerisme betreft kun je het gebied met vergelijken mei Texel, maar er zijn wel kansen aanwezig. In zijn nieuwe gemeente krijgt Van Rappard de taken politie, brandweer, minderheden, personeel organisa tie. automatisering en representatie toebedeeld. Wanneer een nieuwe burgemeester op Texel kan worden geïnstalleerd, staat nog met vast De benoemings procedure kan wel een half jaar in beslag nemen Eerst zal de commis saris van de koningin in Noord holland. J. van Kemenade. overleg plegen met het Texelse gemeentebe stuur. De voorzitters van de zes raadsfracties zullen voor een gesprek worden uilgenodigd. Zij formeren een vertrouwenscommissie, die de solli citanten beoordeelt. Vanaf het vertrek van Van Rappard (per 16 september) tot aan de installatie van diens opvol ger is de leiding in handen van de eerste loco-burgemeester, wethou der Daan Schilling Voor Schilling is dat de tweede keer Eerder vervulde hij deze functie in 1986. om de tijd tussen de burgemeesters Engelvaart en Schipper te overbruggen Het echtpaar Van Rappard en de wethouders der Smit van Noordoostpolder in de tuin van Tineke bij de Vaate. Jan Mulder. Jos Becker en Albert van Valburg en loco-secretaris San- 'De Lange WeeleFrans Hopman)' vn bezoek aan de DLG (een 'daagse Duitse landbouw- 'estatie) in Frankfurt am Mam e Gerard van Heerwaarden van H-atuco op een tarwesoort met aam 'Texel'. In de verkoopfolder en niet zuinig geweest met de tongen. Dat de Texel-tarwe acht en dagen vroeger rijp is dan an- soorten, wordt vooral als groot teel beschouwd. Door het vertrek van burgemeester Van Rappard naar de Noord oostpolder, moet Texel op zoek naar een opvolger. Hat Is aan de gemeenteraad om voor zijn deze vacature een profielschets sa men te stellen. De Texelse Courant steekt de helpende hand uit. Voor de rubriek Van Alle Kanten vroegen we een aantal eiland- genoten aan welke voorwaarden zij vinden dat de nieuwe burge meester moet voldoen. 'Als ik het mocht zeggen, dan zou de volgende burgemeester ongeveer zijn zoals z'n voorganger. Niet te afstandelijk en prettig in de omgang', zegt Frits Agter, voorzitter van de dorpscommissie van De Koog. 'Het zou wel beter zijn als z'n gezin op het eiland zou wonen en dat hij met als een forens heen en weer pendelt en Texel er als een soort schnabbel bij heeft. Da's ook niet goed voor z'n geloofwaardigheid. Het mag natuurlijk best een vrouw zijn, maar het moet niet.' 'De nieuwe burgemeester moet zich Texelaar voelen en betrokken zijn bij het eiland', zegt Cees Hoogerheide. voorzitter van de Welzijnsstichting. 'Of het een man of een vrouw wordt of dat de partner al of niet op Texel woont, is om het even. Het gaat om zijn bestuurlijke kwaliteiten Wel is van belang dat de burgemeester gevoel heeft voor de maatschappelijke ontwikkelingen op het eiland. Of het nu de 1 -2-3 regeling is of een andere actueel onderwerp Voorwaarde is verder dat hij betrokkenheid heeft bij het jeugdbeleid, waar nog veel moet gebeuren. En interesse voor cultuur en sport. En bovenal: dat het een goed voorzitter is van de raad.' 'Een burgemeester met gevoel voor humor en die op z'n tijd afstand weet te nemen', vindt horeca-ondernemer en belangenbehariger Rein Stam uit De Koog. 'Onze eerste burger moet van deze tijd zijn en zijn besluiten afstemmen op wat de meerderheid vindt. En hij moet durven afstappen van verouderde regels, die angstvallig worden vastgehouden, bijvoorbeeld de 1 -2-3 regeling. Verder moet hij open zijn. Als iets hem niet bevalt, mag hij dat best zeggen. Dan weet iedereen waar ie aan toe is. Een kleine gemeente als de onze, waar elk jaar twee miljoen toeristen komen, heeft een manager van de BV Texel nodig. Zijn kleur: links-liberaal. D66 dus.' 'Onze nieuwe burgemeester moet Texel niet beschouwen als een opstap plaats naar een grotere gemeente', zegt Jan Does, wiens kritisch stukjes over de gemeente regelmatig in de krant verschijnen. 'Het eiland hoeft geen eindstation te zijn, maar de burgemeester moet duidelijk kiezen voor Texel. Hij of zij moet zich hier thuisvoelen en er met het hele gezin wo nen, Liever geen Texelaar als burgemeester, want dat werkt belangen verstrengeling in de hand. Er gebeurt hier toch al zoveel onder het mom van gedoogbeleid. Een outsider dus, maar wel iemand die zich hier kan 'Onze nieuwe burgemeester moet het eilandgevoel hebben. Betrokken zijn bij Texel en de Texelaars', adviseert Dirk Kuiter, medewerker van Teso en correspondent van de Harlinger Courant. 'Als het een man wordt, moet z'n echtgenote er vierkant achter staan en dus mee naar Texel verhuizen Natuurlijk mag het ook een vrouw zijn. maar met óm het vrouw zijn Kwa liteit is belangrijker. De nieuwe burgemeester moet een brede kijk op de maatschappij hebben, maar wel midden tussen de Texelaars staan. En niet er boven dus Politiek onderlegd, een sterke persoonlijkheid en enig overwicht op de raadsleden is nodig. Belangrijk is dat hij sociaal voelend is, met aan vriendjespolitiek en klassejustitie doet.' 'Mijn voorkeur gaat uit naar iemand die met het gezin op Texel woont De betrokkenheid van een burgemeester staat of valt toch met het leven in de gemeenschap en niet alleen met het bestuurswerk van acht tot vijf', zegt Erna Tromp uit Den Burg. 'Dit is toch een functie waarbij meer van je wordt verwacht. Je bent toch het gezicht van de gemeente. Iemand die mensen in alle geledingen van de bevolking een warm hart toedraagt. Dus iemand die eens een kijkje neemt in het verpleeghuis, maar die zich ook bekommert om de jeugd en hun problemen. Hij of zij hoeft echt niet in alle parades mee te lopen, maar een praatje met de gewone Texelaars op z'n tijd hoort er wel bij Hij moet oog hebben voor het toerisme, maar ook voor de landbouw en visserij. Bestuurlijke kwaliteiten? Je gaat er toch vanuit dat een sollicitant voor zo'n baan alles goed op een rijtje heeft 'Hij of zij moet bestuurlijke samenwerking tussen verschillende maatschap pelijke organisaties nastreven', luidt de zakelijk getinte profielschets van Koos Bremer, voorzitter van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). 'Texel zoekt iemand die verschillen tussen partijen met uiteenlopende opvattingen kan overbruggen. De nieuwe burgemeester hoort open te staan voor kritiek op het gemeentelijk beleid en het ambtelijk apparaat Hij mag representatief zijn, affiniteit hebben met ondernemers en relatief jong zijn, zodat hij wat langer kan aanblijven. Verder hoop ik dat hij een fatsoenlijke oplossing voor de 1 -2-3 regeling heeft en handhaving van de openbare orde succesvol aanpakt.' inleven. En een burgemeester die de capaciteit heeft om de raad op hoofd lijnen te laten besturen en met over futiliteiten zeurt. Het verleden heeft geleerd dat het met de gemeenteraad hier héél moeilijk besturen is. Wie het ook worden mag, hij of zij krijgt een harde kluif aan deze gemeente raad.' e DINSDAG 14 JULI 1998

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5