'Al heel vroeg met autocrossen besmet' Herfstachtige start van Tesseltoernooi lerregend concours boeit publiek Broers Boersen ook rivalen Containerbrandje Geslaagd TEXELSE p C0URANT Vinke grijpt net naast klassieker Jan van Wijk pakt golfzege Uitslagen concours Hollands glorie in Oudeschild tweede positie, Peet reed voor me Het kon natuurlijk helemaal niet, maar ik wou hem buitenom passeren. Ik belandde in de sloot. Peet had zoveel moeten geven dat zijn auto er een halve ronde later mee stopte. Door mijn actie had ik twee auto's verkloot.' De meeluisterende Henri van Maldegem begint te glimmen en vult aan: Op de dijk zat de familie Boer- sen: helemaal overstuur Slippies Ondanks alle sterke verhalen, zijn de broers ervan overtuigd dat het ruige imago van de autocross langzaam begint te verdwijnen. 'Het is echt een sport geworden. Coureurs zijn serieu zer geworden, ze willen het beste materiaal, volgen de laatste nieuw tjes. Niet te vergelijken met vroeger. Daar zit ook een andere kant aan Het is niet meer zo gezellig als vijftien jaar geleden. Toen nam iedereen een koelbox met bier mee, de jongens van Voor Jaap wordt de cross van zondag een spannende. Met steun van (oud- jrijders Jacco Gieles en Ron Buisman heeft hij het laatste half jaar aan een nieuwe, uit Engeland geïmporteerde, wagen gewerkt Vorig jaar, tijdens de asfaltraces in Lelystad, begaf zijn oude motor het. 'Na tien jaar, een lange tijd in onze sport. Stom genoeg blies mijn vrouw 'm op, in een rondje voor de vrouwen, toen de cross zelf al af was. Ik was er goed beroerd van- Maar het dwong me wel om een nieuwe wagen te kopen, met méér PK. Ik dacht er al een tijdje over, omdat ik gewoon mee wil met de be sten.' Vorige week reed hij mee in een cross in Noordholland, om zijn auto te tes ten. De schade was - wederom - groot, zodat zijn companen nog flink aan het werk moesten om de wagen Een containerbrandje dat vannacht op de camping van Vakantiepark De Krim ontstond, is door de beheer ders in de kiem gesmoord. Het vuur tje, dat wellicht is ontstaan door weggegooide resten van een barbe cue, werd ontdekt door een vakan tieganger Op diens alarm rukte de brandweer uit. Toen de spuitgasten arriveerden, was het vuur inmiddels gedoofd En wat zijn de verwachtingen9 Peet. die de laatste jaren driemaal won en daardoor de wisselbeker mocht hou den. 'Het gaat mij om de motoren, om de techniek. Ik bouw ze zelf Rijden doe ik niet om te winnen. Als ik kan winnen, zal ik het niet laten. Maar ik heb wel eens gewonnen, zonder dat ik goed reed. Daar hield ik geen lek ker gevoel aan over. Andersom kan ik een heel gezellige dag hebben als ik een mooie wedstrijd heb gereden maar tweede ben geworden Jaap luistert naar zijn broertje en zegt dan: 'Als de banden niet tebarst gaan, denk ik leuk mee te kunnen. Ik zal proberen te winnen. En ja, als Peet voor me rijdt, dan gaat hij eraan. Als het moet, dan moet het maar.' Tekst en foto: Joop Rommets Wilma Witte (20) uit polder Het Noor den, tegenwoordig woonachtig in Nieuw Vennep is geslaagd voor de MEAO-opleiding bedrijfsadministratie met als keuzecertificaat assurantiën. Ze volgde een opleiding aan de MEAO Noorderhooft in Den Helder. Per 1 augustus begint ze bij Delta Lloyds, afdeling hypotheek-offerte. Maar dal mag helemaal niet op deze manier Even later reden zij weg En wij de boot op Kotter Al snel belandde Jaap in een Formule 1-wagen, overgenomen van zwager Albert Keijser, die om gezondheids redenen stopte met crossen. Hij werd al snel gevolgd door zijn jongere broer Maar eerst profiteerde hij nog van de lust tot sleutelen van Peet: 'Ik voer al op de kotter, hij nog niet. Ter wijl ik doordeweeks op zee zat, werkte Peet aan mijn wagen Dat was wel nodig', geeft hij met lichte tegen zin toe. 'Ik heb altijd nogal wat schade gehad.' Hij bekent niet bang te zijn om een beetje risico te nemen. Die moed bezorgde hem menigmaal een plaatsje op het erepodium, maar vaak ook ging het mis Eenmaal moest zijn eigen broer het bekopen: 'Ik lag in de kotters zorgden voor een paar honderd slippies en na afloop van de cross stonden we die te bakken. Op een gegeven moment stond er ook een tap. Toen is het mis gegaan De gemeente verbood het, met het oog op de veiligheid. Terecht hoor, maar het blijft jammer.' Iets van die oude gezelligheid wordt de laatste jaren teruggevonden in Lelystad, tijdens races op asfalt, een week na de tweede Texelse auto cross 'Toen we er voor het eerst re den, verklaarden ze ons daar hele maal voor gek, We hadden een nogal wilde rijstijl, vonden ze. We gaan er met een paar honderd man naar toe. Geweldig Tweeduizend slippies mee en een heleboel bier.' Plotseling be seft Jaap wat hij zegt 'Nou, schrijf dat maar niet zo op. Straks zegt iedereen: Zie je wel, hel gaat ze toch om hel zuipen...' DINSDAG 14 JULI 1998 op tijd weer in orde te krijgen, 'Fan tastisch dat ze dat voor me doen Ik heb er zelf de tijd niet voor.' Dat hij desondanks de hele zaterdag kwijt is met sleutelen, vindt hij heel gewoon. 'Moet ik dan thuis op de bank gaan zitten?' Er wordt gelachen 'Misschien zou je een rondje met je vrouw kunnen gaan'', oppert de in terviewer. Daarop barst een bulde rend lachen los.'Ha, ha Jaap en een rondje!De crosser zelf lacht mee Als de rust is weergekeerd, zegt hij Thuis staan ze er volledig achter. Gelukkig maar, anders kun je wel stoppen. Maar de zondag is voor mijn vrouw.' Crossstraat Deze week zitten de Boersens op zee. bij thuiskomst wordt de auto aan een laatste controle onderworpen. Aan de Commandeurssingel, waar Jaap woont, wordt dat door nog vier collega-crossers gedaan. 'Tinus de Veij, Frans Coevert, Willem Groszp'etsch en Kees Pol. En tot voor kort ook nog Jacco Gieles Het iseen echte crossstraat. Wat dat betreft moet je er zaterdag niet wezen. Dan rijden we de hele dag rondjes, ach ter elkaar aan Nee hoor. de hele straat leeft mee. We hebben een oudere buurman, die na zijn pensioen op Texel is komen wonen. Die maakt zondag de hele dag video-opnamen Prachtig toch s n het toernooi Koos Doeven (voorgrond) en Jaap Krijnen,dubbelen tegen Dick Panneman en Kees Boeljen. {Foto Frans Hopman) li. wind, regen. Wisselvalliger n hel haast niet tijdens de tningsdag van het 14e Tes- Itoernooi. De (voornamelijk Mlse) tennissers die zondag in Bekwamen, lieten zich niet uit itveldslaan. Alle partijen gingen por, zodat men nog keurig op thema ligt. Gisteren arriveerden ok alle overkantse deelnemers, aditiegetrouw sloegen zij hun dien op bij de banen van Deuce blijven daar tot en met de tina is van komende zondag. jenszijn openingspraatje, zondag- vgen, blikte Deuce-voorzitter dy Vinke heeft zaterdag in een het slechte weer loodzware mbrits-klassieker rond Ijlst de eplaats behaald. De Texelse enner was vorig jaar nog win- van deze Friese wedstrijd. Iliet hij zich evenals andere den verrassen door een on- de jonge coureur. «as samen met Rab-ploeg- Marten Visser naar Friesland asd Al een paar kilometer na de erzeilden ze allebei in een 12 etserke kopgroep. Harde wind en ■tuien teisterden de renners- «men Na een uur moest de moe- steden Marlen Visser afhaken kfldesterkste koplopers het tempo ïtroefden. Visser zou later, na 90 •(fel 10 km, de strijd staken. Vinke üdnog enige tijd in groepje van vier ide leiding Uiteindelijk leken ne- n sterken om de zege gaan strij- De jonge Fries Michael denbosch ging echter aan de haal beid verrassend tot aan de finish '4 Vinke zette nog soio de ach- wlging in, maar kon het gat niet Tlrijden. Marcel Wernand alvast vooruit naar volgend jaar De club hoopt de gas ten dan te ontvangen in een nieuwe kantine Een bouwcommissie zal aan de slag gaan met een ontwerp van architect én Deuce-lid Jan Joosten. De kantine wordt een stuk groter en krijgt -als alles wordt goedgekeurd- een rond vooraanzicht. Er komt een opslagruimte voor etenswaren en drank en de leden mogen straks aan een nieuwe bar zitten Beide kleedka mers worden uitgebreid en de diverse commissies kunnen vergaderen in een gloednieuwe bestuurskamer Het plan wordt mede gefinancierd uit de verkoop van de oude tennisbanen aan de gemeente. 'We hopen dat de verbouwing in mei '99 klaar is, dus ruim voor het volgende Tesseltoernooi', aldus Wernand. Karts Deze week nemen 180 deelnemers het racket ter hand, 105 overkanters en 75 Texelaars. De meesten hebben zich voor meerdere categorieën inge schreven, zodat totaal 265 partijen op het programma staan. Dat betekent dat alle vijf banen aan de Emmalaan in Den Burg dagelijks van 's morgens negen tot 's avonds negen bezet zijn Gespeeld wordt om twee gewonnen sets 'Mochten de weergoden onverhoopt roet in het eten gooien, dan hebben we een probleem', zegt Fetze de Jeugdgolfer Jan van Wijk haalde vrij dag met 35 stablefort punten de dag zege op een competitie in Warmond die is verbonden aan het nationale jeugdgolftoernooi. De speler verte genwoordigde samen met Stefan van Maldegem golfclub 'De Texelse'. Er speelden dertig jeugdgolfers mee De volgende wedstrijd is op 24 juli in Eindhoven. Haan, voorzitter van de toernooi- commissie. 'We kunnen niet meer uitwijken naar de Stappeland-hal Tussen de karts is het moeilijk tennis sen... Als het schema echt in de knel komt, schakelen we eventueel over op pro-sets, wedstrijden van acht games Kleddernat De tennissers laten zich overigens met door het eerste spatje regen van de baan verdrijven. 'Pas als het hard regent, stoppen we De ballen wor den dan kleddernat en de kans op blessures neemt toe. Deze kunst- grasbanen zijn trouwens vriendelijk voor de spelers Sportblessures als knietjes of enkeltjes komen weinig voor.' De deelnemers voegden zondag de daad bij het woord, 's Middags wer den ze geconfronteerd met herfstachtig weer. Slechts tijdens een hevige bui werd het spel even stilge legd. Gisteren waren de omstandig heden een stuk vriendelijker, zodat alle partijen konden doorgaan. Wachtlopen Texelse tennissers moeten kiezen werken of een weekje vrij nemen. Wie werkt, mag zich maar voor één cate gorie inschrijven, omdat hij/zij over dag niet beschikbaar is. Voor de meeste overkantse gasten is het Tesseltoernooi een sportieve vakan tie. Zij kamperen op de oude Boys- velden naast het tennispark. Om te zorgen dat alles ordentelijk verloopt, laat Deuce elke nacht twee mensen wachtlopen. Gezelligheid en sportivi teit voeren hier al jaren de boventoon, zo blijkt uit bijdragen van deelne(e)m(st)ers in het jongste club blad van Deuce. Zowel sfeerproevers als liefhebbers van mooi tennis kunnen deze week aan hun trekken komen. Voor de sterke B-categorie hebben zich 30 spelers ingeschreven, voor C 40. De winnaars van vorig jaar, de 18-jarige Sanne Meijer uit Den Helder en Tho mas Ellerkmann uit Dortmund, zijn van de partij om hun titel te verdedi gen. winnaars zondag: Peler Dral, Marian Ver hagen, Hans Witle. Cees Boei|en/Henk Panne- Al een half leven lang staat de techniek centraal in het leven van de broers Boersen. De hele week zitten ze op zee, maar eenmaal thuis moet (bijna) alles wijken. Uren, dagen, maanden sleutelen, om tijdens die paar autocrosses in het jaar fatsoenlijk voor de dag te komen. En om broerlief te kunnen verslaan. Want Jaap (33) en Peet (31gunnen elkaar veel, maar zich zelf het meest. 'We rijden al zo lang we ons kunnen herinneren Toen we acht waren, hadden we een solex, op ons twaalfde een scooter en met vijftien reden we in een auto. De hele zater dag waren we te vinden bij Jan Kaan, op het sloopterrein. Daar hebben we leren rijden', vertelt Jaap losjes. Peter ('Peet') trekt een zo mogelijk nog nonchalanter gezicht en zegt' 'Ik ben geboren op de eerste autocross. Nee, nog net met op het terrein zelf. Maar na de race gingen de maten van mijn vader allemaal mee naar huis, om naar mij en mijn moeder te kijken. We zijn er nogal vroeg mee besmet, kun je wel zeggen Biertje Het is zondagmiddag, een week voor de eerste Texelse autocross van het seizoen. Locatie is een schuur aan de Heemskerckstraat, de vaste sleutel plaats van Jaap. Buiten valt de regen gestaag, binnen halen de broers on der het genot van een biertje herin neringen op, regelmatig onderbroken door bulderend gelach van aange schoven collega-rijders 'Ik was achttien en had net mijn rijbe wijs', verhaalt Jaap. 'Je weet hoe dat ging Je kocht een ouwe auto, mon teerde er een kooi in en voor de cross haalde je nog een biertje in 't Cafeetje En dan ging je. En na de cross dronk je nóg een biertje.' Peet reed zijn eerste cross in Sint Maarten, als 16-jarige 'Ze keken daar niet naar een rijbewijs En zelf zag je hel gevaar met Op mijn zeventiende werd ik tweede in de afvalrace van de stock-cars In die tijd sleepten we de auto's nog dwars door Noordholland naar de cross. Gewoon, met een touwtje. Ik zat achter het stuur, met een stofbril op, anders waaide je er helemaal uit. We waren ons er hele maal niet van bewust dat we strafbaar bezig waren. Eén keer kwam de po litie langs, op de haven bij 't Horntje. Jongens, wal gaan jullie doenNou gewoon, crossen aan de overkant. man (2x). Bob Hentenaar Alie Boeijen/Joke Ie Roux, Margriet Reij/Nellie Witte, Nel Brans/ Henme Elzmga Hans de Porto/Marcel Wernand. Eveline Brans. Liesbeth Mantel/Tim Hijmans. Hans en Lennard Witte Ellis en Marloes Kastelein, Manus en Margriet Witle, Ewoud Bakker, Hennie v d Sande, Cobie Kooiker/Dick Panneman, Els Postma/Hans Westerlaken, Tonny van Koppen/Mancus v d Wetering. de diet! Demonstratie van de politie te paard. Links commentator Bruno Reitsma Texelse politie. terden paardenliefhebbers lieten I zondagmiddag niet afschrikken "Je donkere wolken die zich bo te 'Akenburg-arena' samen- tien Maar toen de hemelsluizen halverwege hel concours $)ue openden, zocht de menigte heilig heenkomen. Wekend op dal moment vond de feezing van het 'schoonste geheel' a's Ondanks de troosteloze en- :ra9e 'eed Janny Westerlaken mei Paard Cera van Wim Jan Bakker leen ereronde. Na de bui keerde c"ls een deel van de toeschou- f leru9- Zij konden zich verwar- i aan een afwisselend pro- fewia, dal lol hel laatste moment 'ted bleef. Hoogtepunten waren Senoeg Zoals de demonstraties Jrackney-paardjes De met een teute snor getooide Nederlands IPioenS Ausma uit Een West. te zijn taam waar. Zowel in de S)ials bij de tweespannen Tie hij de eerste plaats in de enkelspan veroverde hij de zilveren zweep. Bij afwezigheid van burge meester Van Rappard werd deze door de gemeente beschikbaar ge stelde wisselpriis overhandigd door Willem Goënga. voorzitter van men vereniging Tussen Wad en Duin. La ter op de middag kwam Spigt ook bij de tweespannen het best voor de dag. Deze rubriek was door de mi nieme deelname echter gedeva lueerd. Een onderdeel waaraan zichtbaar veel tijd was besteed, was de show van Friese paarden onder het zadel. Vijf stijlvol geklede dames en één heer brachten een verzorgde kür op muziek. Opvallend waren de lange rode jurken van de dames die over de rug van de paarden waren gedra peerd Speaker Henk Heethuis maande het publiek tot een 'voorzich tig applaus', omdat de Friezen van at te enthousiaste bijval zouden kunnen schrikken De onder leiding van Marjon van der Feen ingestudeerde show was een warm onthaal echter zeker waard. Het klapstuk werd voor het laatst be waard. Elf antieke rijtuigen uit Texels bezit deden het publiek waterlanden. De trotse deelnemers hadden bijzon der veel aandacht besteed aan de aankleding. Zo zaten Door en Piet van Sambeek in klederdracht in de Duitse jachtwagen van Carlo Witte, liet Joop Noom de lantaarns branden, ging Rem Eelman rond met een kaas brik vol echt Tesselse kazen en be vatte de houten bakkerswagen van Kees Timmer zelfgebakken broden. De merkwaardigste passagier zat in de landauer van Henk Spigt. Willem Goénga verkleed als schaap. In het speciaal gemaakte wollen kostuum verrichtte de immer goedgeluimde voorzitter de trekking van de loterij Rfe/e victorie was er ook voor Spigt jr jn 0pen i(iasse De show van oude rijtuigen vormde het klapstuk. Hier de veldwagen van Hans Boom in Napoleon-achtige uitrusting. Jaap (links) en Peet Boersen: We rijden al zo lang we ons kunnen herinneren. De nieuwe kampioensram of...? Voorzitter Willem Goënga kroop In de huid van een schaap bij de trekking van de loterij. Limiet enkelspan 1 Nacoevert (ber H.J. Veenstra, eig G. Coevert). 2.Kasper (ber H Boom. eig R Eelman sr.). 3 Hilde (ber R Eelman jreig R Eelman srHackney limiet- klasse 1 Brownwood Midnight Liberty (ber./eig P de Bruin, 's Graveland). Open klasse enkels pan 1 Kobalt (berVeig H Spigt jr.. zilveren zweep). 2.Dominant (ber G Westerlaken. eig A Stiggelbout/H Spigt). 3.Ferdinant B (ber./eig P Beers). Hackney ereklasse 1 Bryanne s Boy (S. Ausma. Een West), Damesrubnek 1 Kobalt (ber Sietske Veenstra). 2 Mercury (ber M Vis- ser-de Leeuw). 3 Dominant (ber G. Stiggelbout-Witte) schoonste geheel Cera (ber Janny Westerlaken), Hackney open klasse tweespan 1 Gallant Showgirl/Bryanne's Boy (S Ausma). Open klasse tweespan 1 Do minant/Kobalt (H Spigt). 2.Cera/Hilde (R Eelman), 3.Extremist/Mercury (W. Goënga) Verloting: De pri|zen op de volgende lot nummers zijn nog niet afgehaald geel 1. 6. 9. 40, 45. 88, 108. 112 117, 172. 233, 254. 272 343. 423, 503. 565, 693; blauw 51, 179, 180. 212, 574, 687, 720. 907 In de haven van Oudeschild lag vrijdagmiddag enige uren een be roemde boot Het was de 'Furie'. Nederlands laatste zeegaande stoomsleepboot, die in 1976 de hoofdrol speelde in de televisieserie 'Hollands Glorie'. Sinds 1978 is ze eigendom van de Stichting Hollands Glone. die de Furie in nagenoeg oude staat heeft teruggebracht en regelma tig voor publiek openstelt. Wie het schip heeft gemist, kan op zaterdag- dagen en woensdagmiddagen te recht in Maassluis, waar het door gaans ligt afgemeerd aan de Stadhuiskade. (Foto Ben Korvng)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7