Cjrocn ^wartsjexels in het harL. Heuse kunstveiling voor gewoondoel T Dijkwerkers PH-polder blij met koele zomer Wolkers helpt Hoornder peuters Buitendijkse asfaltweg gereed Karwei afgemaakt •o Geen extra subsidie Luchtvaartmuseum 2 •o Mascha vierde op songfestival 2 •o Boeren én natuur op Landbouwdag 3 •o Rubriek 'De hort op': excursie op Flora 5 •»Twee schoollokalen voor asielkinderen 5 •o Toon is weer terug 5 •o Strenders in ban van Oosterend Present 7 •o Harry over PTT'ers 7 Beursplein 5 trekt Zweeds jacht vlot Subsidie voor rijwielpad Ruyslaan Bijlage 100 jaar Texelpromotie TEXELSE^COURANT Oosterend Presentkrant itrenders willen rivacy bewaren [orszel Mentaliteit Alleen blikschade na kleine botsing Bezwaren Callunahotel lijken overkomelijk Zuidewind krijgt toestemming voor timmerwerkplaats r 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11300 VRIJDAG 24 JULI 1998 Uitgave Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv mbaan 6,1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG ,NEMENTSPRUS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000. E-mail: tcnieuws@tref nl Buiten werktijd: Harry de Graaf, tel 317 266 of Joop Rommets, tel 319 405 of 06-53 73 3382 (b.g.g 06-53 14 9108 of 06-53 16 8657) ming moet verlenen, ondervond dins dag geen weerstand van de raads fracties in de commissie ruimte, wonen en economie. Alleen Hans Roeper (PvdA) nam nog geen stand punt in. 'Planologie moet met vanuit een onderhandelingsresultaat wor den bedreven.' Hij komt er in de raad op terug. De Beursplein 5 is dinsdag tegen de avond uitgevaren om de zes opvarenden van het Zweedse jacht Tiana te assisteren, dat was vast gelopen op de Eierlandse gronden. De reddingboot slaagde erin de Tiana vlot te trekken, waarna de collega's van de Dorus Rijkers het jacht bij De Koog overnamen en het in Den Helder een veilige lig plaats bezorgden. De op doorreis zijnde Tiana was af komstig uit het Engelse Falmouth en wegens een betrekkelijke forse diep gang - van drieëneenhalve meter - in het plaatselijk ondiepe Eierlandse Gat in moeilijkheden gekomen Op 1,9 mijl van de Eierlandse vuurtoren kon het 23 meter lange jacht plotseling met meer voor- of achteruit. Daarop - rond 17.00 uur - werden vuurpijlen afgestoken, die werden gezien door de vuurtorenwachter. Deze seinde op zijn beurt de kustwacht in. De Beursplein 5 was snel ter plaatse en slaagde er om 17.35 uur in een sleepverbinding te maken Mede doordat het kort voor hoogwater was, lukte het zonder veel moeilijkheden de Tiana van de gronden te trekken en een half uur later voeren beide schepen weer in diep water. Aangezien het jacht schade aan het roer had opgelopen, bleek het wen selijk een haven op te zoeken Ter hoogte van De Koog werd de Tiana overgedragen aan de opgeroepen reddingboot Dorus Rijkers uit Den Helder. Rond 20.00 uur waren de Texelaars weer terug bij het boothuis bij De Cocksdorp. De provincie heeft geldelijke steun toegezegd voor de aanleg van een fietspad langs een deel van de Ruyslaan in De Koog. Deze zogenoemde GDU-uitkering be draagt f225.000,- zijnde de helft van de totale kosten. Definitief staat nu vast dat Staats bosbeheer accoord gaat met een pad dat niet vlak langs de Ruyslaan loopt maar een stukje meer westelijk in De Dennen Een daar aanwezig voetpad zal erdoor verdwijnen waar door veel minder bomen sneuvelen dan nodig zou zijn bij een pad direct aan de Ruyslaan Ook de financiering van de rotonde Emmalaan-Schilderend en het ge plande fietspad tussen de Limietweg en Oudeschild ziet er hoopgevend uit. Deze projecten heeft de provin cie op de reservelijst gezet. Dat be tekent dat er geld voor vrijkomt als projekten elders in de provincie wor den geschrapt. De praktijk leert dat dit nogal eens voorkomt, zodat er een redelijke kans is op spoedige realisering. Dit jaar is het een eeuw geleden dat het eerste toeristische gidsje verscheen over het eiland. Anno 1998 is Texelpromotie uitge groeid tot een succesvolle be drijfstak. Reden voor de Texelse Courant aan dit jubileum aan dacht te schenken in een bijlage. Onderdeel van deze gevarieerde special is een promotiewedstrijd. Verder geven verschillende Texelaars hun mening over pro motie van het eiland De verschijningsdatum van de spe cial 100 jaar Texelpromotie \s om praktische redenen verschoven van 31 juli naar 14 augustus. Cjrn» ZgrL'Jirrl i u M bjr1_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. werp 'ijzerhandel' uitgebeeld zien. Het probleem is dat de grattiti-code verbiedt dat een be staande tekening door een an dere kunstenaar wordt aange tast. Dimitri wil daarom wel aan de slag. maar dan moet Bakker de gevel zeil schoon of wit geschilderd opleveren De on derhandelingen zijn nog gaande Dimitri is op Texel voor een stage van een jaar bij de Welzijnsstichting Hij geeft lei ding aan creatieve projecten van groepen jongeren. Hij deed al van zich spreken bi/ de manifes tatie Kunst in Zee waarbij een muurschildering op de Groene- ptaats werd geproduceerd die nadien is overgebracht naar de skate-baan Nu hoopt hij binnenkort een graffiti-project te beginnen waar bij een serie schilderingen wordt aangebracht op de bunker aan de Postweg tegenover het vlieg veld. (Foto Harry de Graat) Dimitri Gazan bij de schildering die hij de afgelopen week aan bracht op een gevet bij de par keerplaats van de Aldi-super- markt De 26-jarige uit Zandvoort afkomstige kunste naar had gereageerd op de op roep in deze krant van Ina Bak ker-Geus Die vond het jammer dat een heimelijk aangebrachte graffiti-tekening niet was vol tooid en hoopte dat de 'dader' dat alsnog zou doen 'De koffie staat klaar'. De onbekende kun stenaar dook echter met op. Dimitri had er wét zin in en was na een week zover dal hij zijn werk kon signeren. De tekening staat op de achterkant van een gebouw van Albert Heijn. De be doeling is dat Gazan in opdracht van Bakker ook een schildering voltooit op een der Aldi-gevels. Bakker zou het liefst het onder- (Advertentie) |foe je als bestuur van een (sspeelzaal wanneer er geld fesom de boel een beetje leuk pïleden? Oliebollen bakken i man proberen te bren- kilou kunnen, ware het niet dat ■nauwelijks de tijd van het t is en het idee ook niet f door originaliteit. Maar l'jvel? In Den Hoorn hebben passing: een kunstveiling. ■aden het een beetje lacherig, mengeling van géne en trots, iaiwie Duinker en secretaris tan Sikkeleras-Bakker. 'Het unhet dorpshuis wordt binnen- wbouwd. Dat wordt betaald ïmaren die zijn ingebracht te la bouw van 15 woningen in arend zijn niet gericht tegen het hhoofdlijnen. Wel blijken om- mdente vrezen voor aantasting privacy. Ook wordt gevraagd mogelijkheden om grond te ko- Het ziet er naar uit dat aan de ste bezwaren op een of andere ei kan worden tegemoet geko- Een bouwaanvraag voor de iswomng is inmiddels bij de ge ile ingediend, zodat kan wor- begonnen met een artikel 19- lure om de realisering te maken |nogn heer dan twee mensen bij et en er moeten afspraken 'en gemaakt over van alles wat. Wie doet wat en wie "en waarom en wat mag wel '"iel enzovoort Kortom regels. "tigering en wetten PolitiekI 'tfers onttrekken zich graag landelijke regels, maar ook onze eigen verordeningen, 'tthte jutters' leven we onder hoven de wet We maken het wel uit Dat kon misschien W) geleden wel. toen hier wig mensen woonden. Er "den wel vreselijke straffen op we overtredingen Toch leeft Seest nog steeds op Texel a"l menigeen houdt zich niet regefe. zelfs de grootste Scheef, onze eigen gemeente 11 vele steekjes vallen. Er komt 'ergere controle op de rtale- "9 van de voorschriften Maakt ""'mt'' Waarom mag dat niet meen vliegtuigje? Luchtfoto'sI Kwestie van mentaliteit. Horszei door de gemeente. Maar voor de in richting is ook een hoop geld nodig. Karin bedacht dat een veiling mis schien wel iets was, zoals die van de Lions Toen zei ik: we doen een kunstveiling)vertelt Duinker. 'Ik ben gaan bellen Eerst met Henk Noorlander, die was meteen bereid een schilderij beschikbaar te stellen En daarna met Jan Wolkers. Die wilde ook. Dat was natuurlijk een leuk begin Vervolgens werd besloten toch maar uitvoering aan hun gewaagde plan te geven. Met een lijst van de bij de ge meente bekende Texelse kunste naars in de ene hand en de telefoon hoorn in de andere. Met groot succes: 'Idee was eerst om, zoals gebruike lijk, een marge te bedingen op de te veilen kunstwerken. Maar de mensen waren allemaal zo enthousiast, dat ze spontaan en voor niks iets beschik baar stelden. Op die manier is de hele opbrengst voor ons.' De rondgang leverde voorlopig vijfen twintig toezeggingen op Duinker: 'En dat terwijl we nog met eens iedereen hebben gesproken. De reacties zijn echt fantastisch, ontroerend soms. Van Gerd Jan Roos, bijvoorbeeld, die ons een schilderij van de Hoornder kerk gaf dat in zijn eigen kamer hing. „Dat doen we gewoon", zei hij Een ander vroeg „Hoeveel wil je er heb- Door schade en schande wordt men wijs. Dat zal ook wel opgaan voor een 7-jarig jochie uit Zwolle, dat dinsdag middag gebukt over het stuur van zijn fiets over de Roggeslootweg reed Hij had geen oog voor het verkeer voor hem en zag daardoor niet dat een 36- jarige man uit het Duitse Lienen met zijn auto stilstond om in te parkeren De man probeerde door te roepen nog zijn aandacht te trekken, maar het jochie ramde pardoes het portier, dat daardoor schade opliep. De schrik was groot, maar het lichame lijk ongemak viel mee. ben?". Ook was er iemand die het eer vond dat we hem vroegen. Ja, het klinkt wel een beetje pretentieus alle maal, vinden we zelf. Maar het is wel erg leuk.' De variatie is groot 'Er is van alles olieverfschilderijen, aquarellen, keramiek, foto's, zeefdrukwerk.' De welwillende medewerking van zoveel kunstenaars schiep ook verplichtin gen, beseften Duinker en Bakker. De op donderdagavond 6 augustus te houden veiling wordt daarom profes sioneel aangepakt. Geïnteresseerden krijgen overdag uitgebreid de gelegenheid de kunst te bekijken. Een van de notarissen ziet toe op een reglementair verloop van de verkoop. Dorpsgenoot Benno Bakker, die het klappen van de zweep kent, is veilingmeester. Hij doet zijn werk vanaf een echte veilingtafel, gemaakt door Karins echtgenoot Peter van Sikkeleras. 'Na afloop gaat de tafel zelf ook onder de hamer.' Er wordt om 19.00 uur begonnen. De lokatie is afhankelijk van het weer Bij mooi weer wordt de veiling gehouden op een platte wagen op het pleintje voor Goënga. mocht het regenen dan is de RK kerk op Diek een alternatief. Tegen de plannen van de Hooge Raedt-groep om bij zwemparadijs Calluna een hotel te bouwen is bij b en w een tiental bezwaren bin nengekomen. Deze zullen in au gustus aan de orde worden ge steld tijdens een hoorzitting van de betreffende raadscommissie. De bezwaren zijn onder meer ge richt tegen de (veronderstelde) af sluiting van het aangrenzende bos voor openbaar gebruik en tegen het planologisch 'verplaatsen' van bed den van hotel De Kogerhoop naar het nieuwe hotel. De gemeente heeft nog geen ambtelijk en bestuur lijk standpunt ingenomen ten aan- De gemeente werkt mee aan de bouw van een timmerwerkplaats en dienstwoning door de familie Zuidewind naast boerderij Ab-Ovo. De vergunning past niet in het be stemmingsplan, maar is onder handelingsresultaat. Zuidema verkoopt in ruil grond aan de gemeente en zegt de pacht op. zodat waterschap Hollands Kroon het land vrij aan de gemeente kan overdoen. Het college wil de agrarische grond achter Oudeschild te zijner tijd ter beschikking stellen aan bedrijven Als de deal doorgaat, bezit de gemeente straks acht hectare landbouwgrond bij Oudeschild, volgens Schilling vol doende voor de eerste vijftien jaar. De bouw van de timmerwerkplaats, waarvoor de provincie nog toestem zien van de gegrondheid van de be zwaren. De indruk bestaat echter dat de bezwaren geen ernstige be dreiging inhouden voor de plannen Dat het bos vrij toegankelijk moet blijven voor ieder stond zelfs al bij voorbaat vast en wat de bedden verplaatsing betreft heeft de ge meenteraad reeds een instemmend standpunt ingenomen. 'De asfaltweg aan de buitenkant van de dijk van de Prins Hendrikpolder is inderdaad niet supervlak, maar om nu te beweren dat je er dronken van wordt. Dat is toch wel wat overdreven', aldus reageren Arnold Koster en Jos Koudijs, opzichters van Uitwaterende Sluizen (US), op de verwijten die Corrie Heijne onlangs uitte over het vorig jaar aangelegde deel. Het raadslid kan zich verheugen op het tweede tracé, tussen de Amaliaweg en Ceres: dat ligt aanzienlijk vlakker. Woensdag stortte de combinatie Daaider/Fernhout het laatste stukje asfalt. De natte, koele zomer is in veel opzichten gunstig voor de oudste deltadijk. De begroeiing aan de (ei)landzijde, die normaal om deze tijd is verdord, floreert alsof het nog lente is. Maar ook Arien van Opstal en Mario Kroos, die al wekenlang het gloeiende asfalt op hun plaats harken, ogen nog fris en monter. 'Met die hittegolf van vorig jaar was dat wel anders. Het is zweten geblazen boven asfalt van 150 graden Celcius, terwijl het buiten 30 graden is', zegt Kroos. Afwalsen De hitte is eén van de oorzaken van de oneffenheden in het vorig jaar gestorte deel. 'Het asfalt koelde langzamer af, waardoor het afwalsen, dat haaks op de rijrichting moet gebeuren, moeilijker verliepMaar er zijn meer oorzaken. 'Er was toen haast bij. We zaten later in de tijd, waardoor het stormseizoen in aantocht was En het asfalt was stugger Nu hebben we meer tijd en is het asfalt losser.' Derde reden is volgens Koster de andere werkwijze. 'We hadden toen minder werkruimte, waardoor het asfalt in twee lagen werd gestort. Dat komt de vlakheid met ten goede Overigens ligt Koster met wakker van de kritiek van Heijne 'Verderop het eiland zijn de buitendijkse paden ook niet allemaal even vlak. Het zijn eigenlijk onderhoudswegen. Daarover moet je geen tachtig rijden. Gebruik door fietsers is geen hoofddoel Door een groot deel van de klei uit de kruin van de dijk weg te graven, kreeg de graafmachine een brede werkruimte De 20.000 kuub klei vormt momenteel een grote bult bij De Schans, maar wordt na de bouwvak weer op z'n plek gebracht. Hiervoor is de Texelse aannemer Werner Dros ingehuurd. 'We hebben veel meer armslag dan vorig jaar Het werk verliep nu soepel en vlot.' Tijdwinst werd ook geboekt doordat het tracé van dit jaar 300 meter korter is dan dat van vorig seizoen We hebben het asfalteren één keer moeten onderbreken. Dat was laatst bij het extreem hoge water Da's geen werken.' Het waterbouwasfalt, dat aansluit op de basalton keien (van basalt en beton) in de getijdezóne, wordt met scheppen tegelijk op z'n plaats gebracht door kraanmachinist Ate de Ridder, Met de grootste precisie weet hij het asfalt vijftien meter beneden hem precies op de goeie hoogte te brengen. Laatste grote klus Dat de asfaltweg nu klaar is. wil niet zeggen dat fietsers er al gebruik van kunnen maken Er ligt nog geen grind op en de oprit ter hoogte van Ceres is nog niet klaar. Bovendien geeft de passage bij het gemaal kans op ongelukken Halverwege gaapt een diep gat bij het gemaal van waterschap Hollands Kroon en dwars over de route staan afrasteringen. Komend najaar, als alle klei op z'n plek ligt, de dijk is ingezaaid en de afrasteringen zijn geplaatst, wordt de dijk officieel in gebruik genomen. Tegen die tijd zijn fietsers welkom Wat weemoedig stelt Koster vast dat het werk aan de dijk in de PH-polder voorlopig wel zijn laatste klus van deze omvang zal zijn. 'De volgende? Da's nog een verrassing.' Arien van Opstal van de tirma Daalder en Mano Koos van Geba Verhuur harken het laatste stuk astalt op de goede plek. (Foto Gerard Timmorman)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1