Cjrocn c2wartrjexels in het hartL, furnafdeling GVT wil meer armslag Redding te laat voor Duitse vrouw BOSMA 'Aanbouw Ons Genoegen ongeschikt' 'lilent in burger itrapt vandaal Curieuze vangst firma Krijnen TEXELSE^COURANT Sportvisscheepje raakte stuurloos VERDER TVT„mrv,or IN DIT l\ummer Noodcamping lijdt fors verlies in '97 2 Vakantiegangers als kooplieden 2 Terug uit Nieuw-Zeeland voor Oosterend Present 3 Beboet wegens afval verbranden Onkostenvergoeding wethouders omhoog Ruitjes galerie in Den Burg vernield Ronde om Texel op Engelse tv Onderzoek naar bereikbaarheid DINSDAG 28 JULI 1998 :RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11301 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ,baan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG INEMENTSPRIJS ƒ56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) ichii fc vereniging Texel (GVT) is niet gelukkig met de voor- )nd] men uitvoering van de aanbouw aan Ons Genoegen, ■ij ereniging, waarvan de turners tot nu toe in de «offrixhal trainen, zou een deel van de lessen naar de ouw willen verplaatsen. Het huidige ontwerp biedt voor volgens GVT geen plaats. De club voelt zich ge- eerd en beklaagt zich hierover bij de gemeente, irekken zijn gaande, maar GVT-voorzitter Peter Jan heeft er een hard hoofd in. Het is niet waarschijn- ebouw, die na de zomervakantie van start gaat, ver- ng oploopt. Volgens wethouder Eelman (sport) is anbouw niet als multifunctionele ruimte bedoeld, wordt wel rekening gehouden met GVT. erpj evel el to 281 iek van GVT komt op een mo dal de vervanging van De einaiarenlang getouwtrek em- tot een oplossing leek te zijn en waarmee alle gebruikers lieven De schutters bouwen icièle hulp van de gemeente en onderkomen, de overige as kunnen terecht in de aan- ian 12 bij 21 meter (vi|f meter iw komt aan de zijkant, de kleedkamer en de sani- mmgen van de bestaande worden gebruikt. Nadeel de GVT dat de ruimte met iilpde toestellenberging, wat ajing als een grote tekortko- Deturnafdeling van GVT zit ■alrixhal namelijk te krap en *j een deel van de lessen En leken naar Ons Genoegen, lel Jammer rtzetteod jammer dat het zo '9a en, want er had veel meer in IZ*s •es luit epos era gin! kmu Jnffl set Nico Stoter: 'Turnen is inves ted Voor de selectie- jen moeten veel uren worden 1. Maar die moeten in de hui- al wijken voor de recreatieve die ook recht hebben om te 'Door een deel van de les- toestellen te verplaatsen naar «touw, zouden beide sporten spia oordeelt Geus over het hui- 'Jwplan. 'Wij kunnen met dit echter met uit de voeten en ei bezwaar tegen volgens hem beter tot hun recht ko men. 'Het maakt ook een eind aan het dagelijkse gesleep met toestellen, waarmee veel tijd is gemoeid. We zit ten nu zo krap, dat we al geen spul len meer kunnen bijkopen.' Sportraad De inrichting van de aanbouw, dat is gemaakt door de gemeente, is geba seerd op een advies van de Texelse Sportraad, die langdurige gesprekken voerde met alle Ferrever-gebruikers. Daarbij was de eerste prioriteit ver vangende ruimte voor De Ferrever. maar gebruik door de turnafdeling van GVT, die nu in de Beatrixhal traint, kwam ook ter sprake Overgeslagen Geus 'We zijn nagenoeg altijd bij het overleg aanwezig geweest. Het pro bleem van de jazz-afdeling is opge lost. Maar ik heb het idee dat er niets met onze inbreng over het turnen is gedaan. We zijn in dat opzicht zo'n beetje overgeslagen Ten onrechte, want we zijn met 440 toch een flinke vereniging en groeien nog steeds.' GVT heeft vorige week met de ge meente gepraat om te kijken of er een oplossing mogelijk is. 'Dat ligt moei lijk. Het is vooral een financieel ver haal.' Om de bouw niet verder te ver tragen heeft GVT besloten het bezwaar (onder protest) in te trekken. Volgens Henk de Vries, die samen met Albert Hoven namens de Sport raad het advies over de aanbouw samenstelde, is gedeeltelijke ver plaatsing van de activiteiten van de Beatrixhal naar Ons Genoegen inder daad ter sprake geweest in het voor overleg. 'Maar onze eerste doelstel ling was het onderbrengen van de gebruikers van De Ferrever Die had den er geen moeite mee als ook de GVT gebruik maakte van de aan bouw Mits het niet ten koste van hen ging Dat is ook ons uitgangspunt geweest. We hebben de gemeente wel geadviseerd zogenaamde grortd- potten in de vloer te plaatsen, waarin toestellen kunnen worden gemon teerd. De huidige suggestie van GVT om nu een soort corridor tussen de sporthal en de aanbouw te maken, lijkt mij op zichzelf redelijk, maar komt wat laat. En het vergt de nodige kos ten, al ga ik daar zelf met over.' Vol gens wethouder Eelman gaat het om eenmeerprijs van 60.000,- 'Dat kan absoluut niet De vorige raad heeft besloten dat dit hele verhaal budget neutraal moet verlopen Maar we zijn om de tafel geweest met GVT. Er komt buitenom een verhard pad, zo dat de toestellen daarlangs naar bin nen kunnen worden gerold. En er komen grondpotten voor de toestel len Bovendien is er ook nog de mo gelijkheid dat de turners van de grote zaal in Ons Genoegen gebruik ma ken. We hebben allerlei opties beke ken. En via eenkleine ingreep kan als dat nodig is later een doorbraak naar de bestaande toestellenberging wor den gemaakt. Alleen is daar nu het geld niet voor.' Stoter sluit niet uit dat GVT net als de schutters en VV Texel'94 hebben ge daan. in de toekomst ook bij de ge meente aanklopt voor een financiële bijdrage om de Beatrixhal geschikt te maken. De aanbesteding voor de aanbouw aan Ons Genoegen is inmiddels ge houden, maar het college heeft nog niets besloten over de gunning. luss iilieman in burger betrapte in ,e™ hl van zaterdag op zondag 3C'' ennen die op de hoek van de de» tnen de Badweg in De Koog ie® ivernielden met een steen. Hij erin één van de vandalen houden, een 19-jarige man uit Nadat deze zich bereid had de schade te vergoeden, f op vrije voeten gesteld. De al ook zijn kompaan nog aan 'voelen. De TX 19 van de firma Krijnen deed vorige week dinsdag een niet alle daagse vangst. Bij goed weer. op een handvol mijlen van de Engelse kust ter hoogte van Scarborough, begon het schip aan één kant plots licht over te heiten Nader onderzoek leerde dat er een enorm gevaarte in de mond van het net hing, met een gewicht van ongeveer een ton en de omvang van een kleine personenauto Het ding was in het bezit van een soort poten en er waren fwee camera's op ge monteerd. 'Dure apparatuur, met flink wat moderne technologie erin. Om onderzoek te doen onderwater, aan pijpen of leidingen of zo', vermoedt Jaap Krijnen. samen met broer Fup schipper/eigenaar van de TX 19 Eenmaal terug in Oudeschild werd de waterpolitie ingeseind. Berichten dat de (Noorse) eigenaar inmiddels is opgespoord en dat die het apparaat tegen vergoeding van de bergmgskosten graag terug zou wil len, konden gistermiddag nog niet worden bevestigd In afwachting van het onderzoek, werd het werktuig zolang bij de visserijcoöperatie gestald. Dat ge beurde in de nacht van vrijdag op zaterdag zonder de bescherming van hekken, met als gevolg dat onbeken den er prompt onderdelen van afsloopten 'Mensen kunnen ook ner gens meer met hun poten van afblij ven'. beklaagt Krijnen zich. De heren worden bedankt. Schrijf dat maar opi' Op de foto, vrijdagmiddag gemaakt, showt Fup Krijnen rechtshet dan nog 'volledigeapparaat aan collega Bertus Bos en fotograaf Bert Koning. (jrnm ~Ttnrb-J~i\ril n ltd IhtL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: WONINGINRICHTING NEE-sticker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spiabaan 6 De 'Sop', een sportvisscheepje met zeven passagiers en twee bemanningsleden aan boord, raakte zondagmiddag op de Noordzee stuurloos toen een schroefblad afbrak. Dat gebeurde op zo'n 25 mijl uit de kust. Een lastige situatie, aangezien schip per/eigenaar Rutgert Oosterhuis uit Den Burg er aanvankelijk ook met in slaagde het kustwachtcentrum om hulp te vragen. Dat lukte uiteindelijk wel na tussenkomst van een boorei land. waarmee radiocontact kon wor den gelegd. In afwachting van de Dorus Rijkers, de reddingboot uit Den Helder, maak ten de passagiers van de nood een deugd en werd volop op makreel ge vist. 'Tja, wat moet je anders? Er werd nog flink gevangen', meldt Ooster huis, die benadrukt dat van paniek geen sprake was 'Dit kan gebeuren, dat weet je. Ik heb me geen moment ongemakkelijk gevoeld.' Het bootje werd uiteindelijk opgepikt en naar Oudeschild gesleept Rond acht uur 's avonds lag het weer in veilige haven. De drie Texelse wethouders krijgen een hogere onkostenvergoeding. Hun 'salaris' wordt opgetrokken naar het door de minister van Binnen landse Zaken vastgestelde maxi mum. Dat betekent dat de wethou ders per maand ƒ632,08 ontvangen voor zaken als het bijwonen van sym posia, het volgen van cursussen en excursies, vakliteratuur, afschrijving van computerapparatuur, zakelijke telefoonkosten, kopieerkosten en re presentatie. Momenteel mogen de Texelse bestuurders ƒ450,- declareren. De raadscommissie Be stuur en Organisatie ging vorige week zonder discussie akkoord met de voorgestelde verhoging. Dit besluit kost de gemeente dit jaar ƒ6.000,- extra en volgend jaar ƒ8.500,-. De Sop wordt de haven van Oudeschild binnengesleept door de reddingboot van ben Helder. f ..-p IFcrc Ben Komyi De eigenaar van een bedrijf uit De Cocksdorp werd maandagmiddag betrapt op het illegaal verbranden van afvalhout. Dat leverde hem een pro ces-verbaal op. In de nacht van vrijdag op zaterdag werden van galerie Zeewinde in de Kogerstraat in Den Burg twee kleine ruitjes vernield De politie vermoedt dat er iemand tegenaan is geduwd. Voor het ovpnge werd mets kapot gemaakt. De Engelse televisiezender BBC2 besteedt donderdag aandacht aan de Ronde om Texel 1998. Dat gebeurt in de tweede uitzending van het nieuwe watersportprogramma 'Top Gear Waterworld', aanvang 21.30 uur Het CDA wil een onderzoek naar de telefonische bereikbaarheid van het gemeentehuis liefst samen aanpak ken met andere gemeenten uit de kop van Noordholland Raadslid Jan Koolhof stelde hierover vorige week vragen in de raadscomissie Bestuur en Organisatie. Koolhof stelde eerst voor om gege vens op te vragen bij andere gemeen ten die al een dergelijk onderzoek hebben laten doen. Burgemeester Van Rappard legde uit dat dit met mogelijk is, omdat de Texelse orga nisatie specifiek onder de loep wordt genomen en wordt gekeken naar za ken als wijze van opnemen, doorver binden, etc Koolhof was echter vast houdend: Andere gemeenten hebben met dezelfde problemen te maken Misschien is het mogelijk om met de hele noordkop de zaak samen op te pakken, zodat we op de kosten kunnen besparen.' Van Rappard zegde toe er in de komende raads vergadering op terug te komen. (Advertentie) Hulpverleners bij het slachtoffer in afwachting van vervoer (Foto Frans Hopman! Een 51-jarige vrouw uit Ihlow (Duitsland) kwam vrijdagmiddag bij De Koog door verdrinking om het leven. Haar 56-jarige echtge noot en een 40-jarige andere Duitse man konden nog net op tijd in veiligheid worden gebracht. De tragedie voltrok zich rond half vier, een halve kilometer ten noorden van de Badweg. Een 42-jarige vrouw en haar 13-jarige dochter uit Wolvega hielpen daar één der drenkelingen aan wal Die was aanvankelijk door strandbewaker René Brons richting strand gezwommen, maar in staat het laatste stuk zelf af te leggen Hij ver toonde verschijnselen van kou en uit putting maar kon nog meedelen dat zijn vrouw en een derde persoon ver derop in nood waren. De echtgenoot van de vrouw uit Wolvega, een poli tieman, rende over een afstand van meer dan 500 meter naar de bewakingspost en sloeg daar alarm. Een noodsignaal werd ook gegeven door iemand die met zijn GSM-tele- foon 1-1-2 belde Kort tevoren hadden twee van de drie drenkelingen nog een waarschuwing gehad van een passerende patrouille strandbewakers toen zij dichter bij het strand op een zandbank stonden. Ter plaatse bevindt zich namelijk een gevaarlijke mui. Blijkbaar zijn de men sen nadien toch verder gegaan om zich in de hoge branding te verma ken Daar werden ze door de stroom gegrepen en slaagden er niet in op eigen kracht naar het strand terug te keren Geen contact De twee boten van de brigade die op dat moment op zee waren, werden naar de plaats des onheils gediri geerd. In de branding was het oppik ken van de drenkelingen echter on mogelijk. Die waren al niet meer in staat te reageren op pogingen tot mondeling contact en reageerden ook niet toen hen reddingsboeien werden toegeworpen. Drie drenkelin gen werden door de strandbewakers Rene Brons, Sebastiaan van Steen- pool en Erwin Buuds tegemoet ge zwommen en richting strand ge bracht. Voor de Duitse vrouw kwam deze hulp te laat. Geruime tijd deden drie mensen pogingen tot reanimatie, totdat dit werd overgenomen door ambulancepersoneel dat vanaf de Badweg door de politie naar paal 201/2 was gebracht Wippertruck Omdat de ziekenauto met op het strand kan rijden werden de drenke lingen met de wippertruck van de KNRM opgehaald en op de Badweg overgebracht naar de ambulance. Van de vrouw stond inmiddels vast dat zij was overleden De twee man nen leden aan uitputting en onder koeling en werden naar het zieken huis in Den Helder vervoerd. Bij een van hen was de lichaamstemperatuur gezakt tot 34 graden. In het Gemini knapten ze echter snel op, zodat ze de volgende dag konden worden ont slagen De gewaarschuwde trauma helikopter kon halverwege terugke- Een van de geredde Duitse mannen wordt (ingepakt m dekens en folie tegen verdere afkoeling) van de wippertruck naar de ambulance gedragen. (Foto Harry do Graat)

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1