(jrocn Twartsjexels in het lepziekte: vechten tegen de bierkaai Oosterend is weer present Massale bomenkap helpt niet Texelaar dood door botsing tegen huisje Toerist wil eigen belangenvereniging II I TEXELGEVOEL Groen Zwart Lricht 15 september 1887 - nr 11302 Texelse actie voor Canadese lorlogsvliegers f\orszel Vernielingen Dode vrouw in Marsdiep Man doet aangifte van mishandeling Onrecht Uit onvrede over Toekomst-plan VERDER TVT. irnrne>r IN DIT l\ummer Gratis openbaar vervoer blijft discussiepunt 3 •«•Vloeistofdichte vloer voor Hamster 3 Texelse triatleten doen van zich spreken 5 Jaap Vlaming zoekt nog sponsors 5 •«Foto-impressie van Oosterend Present 7 Hoger beroep in VEM-zaak TEXELSE ^COURANT VRIJDAG 31 JULI 1998 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ,nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG «NEMENTSPRIJS 56,90 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,60 Redactie: tel 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) de beruchte iepziekte is het op Texel nooit zo erg ge- ^t als nu. Honderden bomen blijken te zijn aangetast, eente en particuliere aannemers hebben de handen vol liet kapwerk. Niemand koestert nog langer de illusie dat iekte op deze manier zal worden uitgeroeid of blijvend ggedrongen. 'Het is vechten tegen de bierkaai', ver- itKees Bakker van de gemeentelijke plantsoenendienst belast is met het opsporen van zieke bomen. psporen is thans niet moeilijk, ^•deskundige voorbijgangers de afgelopen weken opgeval- ai takken van iepen overal op verdorden Honderden bomen nen opvallende bruine plekken tos de vliegshow van mor- loert Jan Bos uit De Koog Khtot de opgraving van een isdese bommenwerper. In I943 stortte het vliegtuig. tckers-Welhngton. neer bij r,5 (Utr) en zakte diep weg zachte veenlaag. Waar- Bi bevinden zich in het de overblijfselen van Buitenden. de Stichting Vickers- ^fcon 1943. die de twee •w/iegers alsnog een eer- ^ÊHgrafenis wil geven. Spe- inor de enige van de vijf fciden die nu nog leeft (in Wind), zou dat een voldoe- m iel doel te bereiken is an- aVe ton nodig. Met dit be llis garantstelling is het rijk dde bergingsoperatie te ta lmeren. De stichting hoopt ip gitten van bedrijven en Wieren. Wellicht zullen lefhebbers die morgen de hpiow bezoeken, een duit in aile doen. tistand geven Bos en mede- t.oerder Nico Buis ook ach- md-informatie. Bovendien 1de Texelaar, een verwoed 'imelaar op vliegtuig-ge- onderdelen van een ander ws-Wellington toestel Horszei in het loof Het is een soort zelfmoord De bladeren verdorren omdat de boom zelf zijn watertransportsysteem afsluit als verdediging tegen de schimmel Ophiostoma die zich via de sapstroom door de boom verspreidt. De schimmel wordt overgebracht door de lepespintkever. een torretje van nog geen halve centimeter. Die vreet van de bast van de bomen en legt daar zijn eieren. Daaruit komen larven die gangen maken tussen bast en hout Na te zijn ontpopt vliegen de jonge kevers uit en nemen de schimmelsporen mee naar andere bomen De schimmel verspreidt zich ook via wortelcontact, dus onder gronds Zinloos Nog steeds is de officiële opvatting dat het kappen van zieke bomen een afdoende remedie is. Maar velen be ginnen daaraan te twijfelen nu blijkt dat de ziekte desondanks blijft opruk- Vandalen hebben begin deze week diverse vernielingen op het eiland aangericht. In Oudeschild moesten vier auto's het ontgelden, die stonden geparkeerd op de hoek Mieland/ Trompstraat. In totaal werden negen banden lekgestoken. In De Koog zijn vernielingen aangericht bij het strand paviljoen van paal 19. Drie ruiten werden vermeld, een vlaggestok van zes meter is afgebroken en een picknicktafel werd beschadigd. De totale schade bedraagt ƒ1.110,-. In De Cocksdorp werden nabij paal 28 de deuren van vier strandhuisjes in getrapt. De badhokjes werden ver huurd. Het is niet bekend of er iets wordt vermist. ken. Er gaan zelfs stemmen op om de bestrijding helemaal te stoppen De zieke iepen zouden dan vanzelf dood gaan en het totale aantal iepen zou zodanig teruglopen dat de ziekte vanzelf uitsterft omdat besmetting maar over beperkte afstand mogeli|k is. Piet Bolier van de gemeentelijke plantsoenendienst onderschrijft dat niet. 'Kappen blijft nodig, al was het maar omdat het tóch moet als de boom eenmaal dood is Want anders valt hij op den duur spontaan om en levert dan gevaar op. Bovendien is zo n dode boom een ideale broed plaats voor de lepespintkever, dus een bron van besmetting' Miljoen Maar ook Boller ziet voorlopig geen eind komen aan het noodgedwongen kappen. Zijn mensen kunnen nog wel even vooruit want op het eiland staan wel een miljoen iepen, voor een groot deel aangeplant ten tijde van de ruil verkaveling Iepen waren op Texel Lees verder pagina 5 Het stoffelijk overschot dat dinsdag rond het middaguur in het Marsdiep is aangetroffen, blijkt van een 52-ja- rige vrouw uit Arnhem te zijn. Ze ging zondag bij Sint Maartenszee het wa ter in en is door verdrinking om het leven gekomen Het lijk werd opge merkt door een zeiljacht, dat via de marifoon de Kustwacht inseinde, waarop de politie te water in actie kwam. Het lichaam is geborgen door de Helderse reddingboot Dorus Rij kers. Een 34-jarige ondernemer uit De Koog heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling en be dreiging. De man werd maandag rond 18.00 uur voor zijn zaak las- Drie dagen lang vormt het feestelijk versierde Oosterend het middelpunt van Texel Het 5-jaarlijkse feest Oosterend Present ging gisteren van start met o a. een historische maaltijd in de Peperstraat s Avonds volgde een ander hoogtepunt, het historisch spel 'Rampspoed over De Doukdat woensdagavond al een natte try-out had beleefd Elders in deze krant vindt u verslagen en foto's van de festiviteiten. tig gevallen door twee vakantie gangers, Tijdens een handgemeen vielen rake klappen, waarbij de man geblesseerd raakte aan hoofd, nek en rug en een gebroken pink opliep. Het opgeschoten tweetal probeerde eerst vergeefs een supermarkt bin nen te komen en misdroeg zich daarna op verschillende andere plek ken De politie werd gewaarschuwd, maar voordat die ter plekke was, ging het tweetal na enkele klappen over en weer de ondernemer te lijf. Volgens de man, die net als een toegesnelde agent in burger zelfs zou zijn bedreigd met de dood, was het duo onder in vloed De ondernemer deed zijn be klag over de late komst van de poli tie. 'De politiek zou zich moeten realiseren dat op een eiland waar in het hoogseizoen zestigduizend men sen rondlopen meer blauw op straat nodig is De twee vakantiegangers zijn na verhoor door de politie weer vrijgelaten Er is pocesverbaal opgemaakt en de jongens (van 16 en 17 jaar uit Hoorn) moeten zich voor de rechter verant woorden. Redactioneel commentaar Twee gevallen van verdrinking in korte tijd aan het Texelse strand heb ben diepe indruk gemaakt Mensen die vrolijk op Texel met vakantie gin gen. keerden terug zonder partner Je kuntje nauwelijks iets tragischer voor stellen Begrijpelijk dat velen zich af vragen of dat voorkomen had kunnen worden De beschuldigende vinger gaat dan al gauw richting strand bewakers Twijfelachtige verhalen over hun functioneren gaan een ei gen leven leiden en worden grif ge loofd. Daarbij wordt vergeten dat een verdrinkingsgeval aan de Texelse kust een uiterst zeldzame gebeurte nis is. Het is vele jaren goed gegaan, ongetwijfeld mede dankzij de oplet- De 21-jarige Ewoud Huisman uit Den Burg is gistermiddag om het leven gekomen toen hij op de Hoofdweg in Eierland met zijn auto tegen een transformatorhuisje botste. Dat gebeurde met zoveel geweld dat niet alleen de auto maar ook het huisje en de daarin opge stelde transformator totaal werden vernield. Het ongeluk gebeurde rond 14.00 uur. De jongeman kwam uit de rich ting De Cocksdorp en haalde bij het naderen van het kruispunt met de Muijweg een andere Texelse automo bilist, Pieter Dros, in. Direct daarop verloor hij kennelijk de macht over het stuur, vloog in de rechterberm en ramde daar het bakstenen gebouw tje vlakbij de wegkruising. De wagen boorde zich tot tegen de transformator en werd onder het puin bedolven. De chauffeur werd daarbij zo zwaar gewond dat hij binnen en kele minuten overleed. Dros die door hem was ingehaald, sloeg alarm via 1-1-2, waarop de ambulance en het hulpverlenmgsvoertuig van de brand weer in actie kwamen. Een probleem was dat de verongelukte auto moge lijk onder stroom stond wegens con tact met de transformator en kabels met een spanning van 10 000 volt. Door Nico Roeper die met zijn kraan toevallig juist was gepasseerd, werd het dak en brokken puin van het huisje van de verongelukte wagen getrokken, waarna het wrak met de lier van de hulpverleningswagen ver der werd vrijgemaakt. Met de pneumatische bevrijdingsapparatuur werd de bovenbouw van het wrak weggeknipt waarna het slachtoffer kon worden geborgen. Door de vermelde transformator heeft noordelijk Texel één tot drie uur zon der stroom gezeten. 'Niet óver de toerist praten, maar mét de toerist.' Deze dringende op roep doet Jan Klugkist uit Arnhem, die al sinds de jaren '50 op Texel zijn vakanties doorbrengt. Hij maakt zich bezorgd over de ont wikkelingen in De Koog, met name het project 'De Nieuwe Toekomst'. Klugkist overweegt een vereniging op te richten, die de belangen van de Texel-toeristen behartigt. .44 J, Hulpverleners bezig met het uit het puin trekken van de verongelukte wagen. Foto Harry do Groot) 'Als men niet naar de toerist wil luis teren, moeten we onze krachten maar bundelen in een vereniging Toeristen hoeven hun belangen met ondergeschikt te maken aan de en keling die nog een grijpstuiver méér wil verdienen Dan ontstaat een win- win situatie, die gunstig is voor Texel als eiland, de inwoners en de toeris ten', aldus Klugkist in een lang epis tel waarin hij zijn grieven op een rijtje zet. Inspraak? Afschriften van de brief zijn verstuurd naar o.a deze krant en de wethou ders Bakker en Schilling. Klugkist constateert een gebrek aan inspraak op Texel. Dat leidt hij af uit twee bij eenkomsten, die onlangs in aanwe zigheid van beide wethouders in De Koog werden gehouden Het betreft de hoorzitting over het fietspad langs de Ruyslaan en de informatie-avond over 'De Nieuwe Toekomst' Tijdens de door Bakker geleide hoor zitting verbaasde Klugkist zich erover dat de wethouder zich met alleen liet influisteren door ambtenaren maar ook door Frits Agter, voorzitter van de Koger dorpscommissie. Op de Toe- komst-avond bevreemdde het hem tendheid van de bewakers die elk seizoen talloze keren in actie komen om waarschuwend of reddend op te treden Die strandbewakers hebben daarvoor theoretische en praktische opleiding en training gehad, beschik ken tegenwoordig over goed materi aal en oefenen bijna dagelijks in red dend zwemmen, het uitvoeren van lijn reddingen enz Ook zijn ze met te beroerd om op vermiste kinderen te passen op te treden tegen verboden vliegeren en om als EHBO-ers op te treden De nadruk ligt op het voorkomen van verdrinking. Voortdurend wordt van uit de bewakingsposten het water afgespeurd Hetzelfde gebeurt door patrouilles, zowel lopend op het strand als varend evenwijdig aan de kust. Rode of blauwe vlaggen worden gehesen als de zwem- omstandigheden te gevaarlijk wor den. Talloze keren moeten de men sen erop worden gewezen dat ze te verzijn gegaan en dus terug moeten. Herhaaldelijk ook moet worden opge- dat Jook Nauta het woord voerde namens projectontwikkelaar Tijs Blom Artikel 19 'Op Texel heerst een dubbele-petten- cultuur', concludeert Klugkist, die daarom vraagtekens zet bij het demo cratisch gehalte Artikel 19 wordt nu gebruikt om zo vlot mogelijk tot bouw te kunnen komen. Er is hierdoor on voldoende mogelijkheid om bezwaar te maken. Vreemd voor een lokale groepering als Texels Belang. Juist lokalen staan erom bekend dat zij goed en direct contact hebben met burgers Dus mag wethouder Schilling eigenlijk met toestaan dat dit grote project via een snelle artikel 19- procedure wordt doorgedrukt.' Tijdens de avond stelde Klugkist hier over kritische vragen. Schilling ant woordde toen dat er wel degelijk sprake is van een democratische gang van zaken Hij wees erop dat de gemeenteraad een voorbereidmgs- besluit heeft genomen, dat er gele genheid is om bezwaar te maken tij dens de tervisielegging van het bouwplan en dat de provincie een verklaring van geen bezwaar moet afgeven. Melkkoe Toch houdt Klugkist zijn gevoel van onvrede 'Uit zo'n informatie-avond blijkt dat de toerist weinig meer is dan de bekende melkkoe. O wee als de toerist iets wil zeggen Dan gaan Frits Agter en Hielke Bruining meteen in de aanval vanuit een ik-belang. De avond was geen toonbeeld van nuch ter denken en ook de presentatie van de architect was matig. De meer waarde van het proiect voor De Koog blijft vaag Zeker omdat het aantal horecabedrijven groter wordt en de overlast alleen maar zal toenemen Laat men eerst de 1-2-3 regel maar eens aanscherpen.' De gemeente gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank in de zaak-VEM. Vorige week werd bepaald dat de VEM ten onrechte keukenapparatuur aan particulieren verkoopt in de showroom aan de Spinbaan, die vorig jaar werd geo pend De zaak was aangekaart door het concurrerende bedrijf Schoorl, dat vindt dat deze verkoop op het indus trieterrein met is toegestaan. B en w stellen echter dat het in de praktijk moeilijk is om een scheiding aan te brengen tussen particulieren en bijv kleinschalige verhuurders Het col lege wijst erop- dat in het bestem mingsplan een vrijstelling is opgeno men, waaraan de VEM voldoet. Deze week besloten b en w beroep in te stellen bij de Raad van State. treden tegen strandbezoekers die met opblaasbootjes of ander drijvend speelgoed het water ingaan en dus het risico lopen af te drijven. De ge waarschuwde mensen hebben daar voor met altijd begrip en dat is zwak uitgedrukt. Ook baders en zwemmers zijn tegenwoordig 'mondig', lees: ge ven een grote bek als ze worden ge corrigeerd. Slechts weinigen beseffen hoe verraderlijk de Noordzee is ook onder omstandigheden die veilig lij ken. zoals op die beruchte vrijdag. Dat besef is er plotseling wèl als het een keer mis of bijna mis gaat. 'En we waren nog zó gewaarschuwd!' ver zuchtte vrijdag éen der geredde man nen in het ziekenhuis. De aanwezigheid van strand bewakers vergroot de veiligheid in hoge mate. maar is natuurlijk geen garantie tegen ongelukken. De bewa kers kunnen nooit overal tegelijk zijn en kunnen met altijd zien wat er pre cies gebeurt in de branding, waar zich vaak tientallen mensen tegelijk ver maken De strandbewakers op Texel zijn vrij willigers. Ze doen het werk dus gra tis. maar moeten voldoen aan eisen aie ook aan betaalde krachten wor den gesteld De motivatie ontlenen zij aan de voldoening die het werk zelf geeft, de gezelligheid onder elkaar en het stappen in de avonduren. Die motivatie heeft danig te lijden van de indianenverhalen die sedert vrijdag de ronde doen over hun functioneren. Hierdoor en door het ongeluk zelf was de club danig van slag. Alle brigade- leden zijn onder handen genomen door een deskundige van het Bedrijfs Ongevallen Team van de politie, wat een goed resultaat opleverde. Na tuurlijk maken ook strandbewakers wel eens fouten. Maar verreweg het meeste dat nu gezegd en geschreven is. sloeg nergens op en doet geen recht aan de inzet die sedert vele ja ren wordt betracht. (Advertentie) Ljrut Ji"li lm bit buri_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: NEE-sticker maar wel geïnteresseerd'.' Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1