Meningen verschillen nog over gratis OV Leverantie compost pas weer over acht maanden 'Bedrijven erbij betrekken Waterdichte vloer bij Hamster TEXELSE couRANT' idernemerscursus pïsche vrouwen Muurmonumenten zet schop in u Oude Molenkolk Boete hardrijder VRIJDAG 31 JULI 1998 dicht terrein, zo is de redenering. De regel geldt ook voor 'schoon' puin Vloer Huisvuilcentrale en gemeente Texel sloten 29 april j.l, een overeenkomst voor onbepaalde tijd waarin de compostermg van groenafval en de op- en overslag en de bewerking van schoon puin is geregeld. De conseguentie was dat voor een vloeistofdichte vloer moest worden gezorgd. De Huisvuilcentrale liet dit werk voor f800.000.- uitvoeren door aannemingsmaatschappij 'Milieu techniek De Vries en Van de Wiel BV' Voor dat bedrag werd elders op het Hamsterterrein ook een betonnen perron met bassin gemaakt, voor de opslag van zand en ander materiaal dat door de gemeentelijke veeg- machine wordt aangevoerd. Ook dit zand. dat aanvankelijk bij gemeente werken in Den Burg werd gestort, wordt als vervuild beschouwd en moet uiteindelijk naar het vasteland worden afgevoerd waar het op ver antwoorde wijze wordt gestort nicht van het waterdichte terrein voor het composteren van riet. gras. groen- en snoeia/val op het terrein van De Hamster. Ook puin ■hier worden opgeslagen. Elders op het terrein bevindt zich het bassin voor water dat uit de hoop sijpelt en de opslag voor zand dat ie veegmachme wordt aangeleverd. (Foto Harry <u> Graat) Van de grote partijen schaart het CDA zich achter het plan voor gra tis openbaar vervoer. Texels Be lang en VVD twijfelen nog over de haalbaarheid. Zij dringen erop aan het bedrijfsleven (o.a. fiets- verhuurders en taxibedrijven) erbij te betrekken. Dat geldt ook voor de andere proefprojecten, die door de Texelse werkgroep 'Duurzaam toe risme' zijn bedacht. In oktober '97 ging de werkgroep on der voorzitterschap van Teso-direc- teur Rob Wortel van start. Texelse leden zijn Veronica Bos (VVV). Martin Warnaar (Recron), Harry Wuis (TVL), Erik van der Spek (Staatsbosbeheer), Jan Kuiper (EcoMare), burgemeester Willem van Rappard (gemeente) en Roel Struick (gemeente) Prof Han Brezet (Rotterdams Milieu Instituut) en mevr. Anita Meijer (provincie Noordholland) werken eveneens bij het overslagstation De Hamster in Oudeschild een leistofdicht terrein is aangelegd, kan daar weer groen- snoeiafval worden ingezameld voor het maken van com- it. Het zal echter zeker nog acht of negen maanden »!#envoordat de levering van compost van start kan gaan. composteringsproces zelf iitniet langer dan ongeveer drie inden, maar voordat dit proces llli istart kan gaan moet een be- atijke hoeveelheid groen zijn ipaard. Een belangrijke com- ilwordt gevormd door snoei- dus takken. Die dienen eerst •aden versnipperd door een machine die van het vasteland moet komen. Pas wanneer onge veer 1000 ton takken bijeen is, loont het de moeite de machine te laten komen. Dat duurt dus nog even. Aan het inzamelen van groen- en snoeiafval bij De Hamster kwam een eind toen het overslagstation over ging van de gemeente naar de NV Huisvuilcentrale Noordholland te Alkmaar. De milieuvergunning waar mee op dat moment werd gewerkt en die toestond dat het groen gewoon op een hoop werd gegooid, verloor zijn geldigheid en werd met opnieuw aan de huisvuilcentrale verstrekt. Dat was omdat de provinciale milieueisen in middels waren aangescherpt Hoe onschuldig blad en takken ook lijken, ook dit materiaal kan grond- en oppervlaktewaterverontreining ver oorzaken als het in grote hoeveelhe den ligt te rotten op een met vloeistof- Dosering Het opslagterrein voor groen- en snoeiafval beslaat 1500 m2 De afdichting bestaat uit asfalt in drie la gen met een totale dikte van 15 centi meter Rond het terrein is een goot waardoor het (regen)water dat uit de massa sijpelt, wordt afgevoerd naar mee. een bassin. Dit water wordt in droge tijden weer teruggepompt naar de impuls massa, zodat deze vochtig genoeg De verzamelde kopstukken hebben blijft om het rottingsproces op gang te 601 missie realistische projecten houden Mede door deze water- bedenken die een bijdrage leveren dosering kan de temperatuur binnen aan de duurzame toeristische ontwik- de hoop op ruim 70 graden worden keling van Texel. Het gaat om nieuwe gehouden, waarmee de kwaliteit van projecten, waarvoor de werkgroep de compost is gediend. Bij hogere ^et initiatief neemt (initiatie), en on- temperaturen ontstaat een soort as, dersteuning van bestaande of oude die minder vruchtbaar is. ideeen die een extra impuls nodig Als de compostleverantie volgend jaar op gang is gekomen zal er op Texel genoeg animo voor zijn om de hele productie hier te kunnen afzetten voor f3 - per ton. zo wordt verwacht. Al dat materiaal zou anders naar het vaste land moeten worden afgevoerd, wat een belangrijke kostenpost betekent. ,-,c a 4 ri k heeft tweemaal ƒ75.000 Wie vragen heeft over het aanleveren D van groen- en snoeiafval kan contact op nemen met De Hamster, telefoon 310425. hebben (stimulering). De provincie en het rijk hebben alle bei forse financiële steun toegezegd op voorwaarde dat de gemeente Texel en het bedrijfsleven ook over de brug komen. De provincie is bereid in '98 en 99 een totale subsidie van 58 750,- beschikbaar te stellen, het klaar liggen Bedoeling is dat de gemeente hetzelfde bedrag als de provincie doneert en de ondernemers per jaar ƒ20.000,- met een agrarische ach- die zich tot toeristisch ler willen laten len, kunnen hiervoor in een gratis opleiding Het werkgelegenheids- heeft als doel de verpaupe- jnn het platteland tegen te '•ende werkgelegenheid in de ras val aanmachinist Jan van Liere nfc t aannemersbedrijf Daalder Mhl in opdracht van Natuur- timenten momenteel graaf- 4 in het gebiedje De Oude 'ienkolk in de Prins mltikpolder. De vergravingen iet broedgebied waar vroeger n moten stond maakt deel uit i natuurontwikkeling in een 'al natuurgebiedjes aan de slkust van het eiland. De 'tuigde bovengrond wordt itaven, zodat een zilt plas- gebied ontstaat. Hierin moet ttts opzichter Cees Boot het tinnende zeekraal goed gedijen. In het hoger ge- Sen deel wordt een kreek aan- terwijt met de vrijko- <fe grond een soort dijkje de bestaande sloot wordt iworpen De werkzaamhe- zouden eigenlijk afgelopen Ier plaatsvinden, maar door 1uitblijven van vorst is het werk tie zomer verschoven IFoto Gornrd Tim,morman) agrarische sector baart de gemeente zorgen Het college van b en w be schouwt toerisme en recreatie als al ternatieve inkomstenbronnen in het buitengebied Goed voorbeeld is kamperen bij de boer, waarvan de vergunningen inmiddels zijn uitgege ven Het beheer en rendement van deze en andere logiesvormen of re creatieve activiteiten kan door scho ling worden verbeterd. In samenwer king met de Stichting Samenwerkende Bedrijven (SBB) wordt voor vrouwen met een agrari sche achtergrond in de kop van Noordholland een pittige ondernemerscursus gehouden. Deel nemers volgen gedurende een jaar een training van twee dagen per week De cursus begint met een test om na te gaan over welke vaardighe den de vrouwen al beschikken. De opleiding vindt plaats in groepen van zes tot negen personen, waarbij aan een ondernemersplan wordt gewerkt. De cursisten worden ook individueel begeleid. De opleiding is in eerste instantie bedoeld voor vrouwen met een agrarische achtergrond, maar bij voldoende plaats zijn andere (plattelands)vrouwen ook welkom Gegadigden kunnen zich opgeven bij Dick Dijkman of Peter Vet van "SBB, Danzigerkade, Amsterdam, tel 020- 6889978. Een 24-jarige motorrijder uit Duits land, die op de Pontweg naar Den Burg het gas opentrok tot 140 km/uur, werd dinsdag betrapt door een surveillerende agent. De stunt kwam hem op een boete van 400,- te staan Ook in de winter? Over de bijdrage van de gemeente werd vorige week gesproken in de raadscommissie Bestuur en Organi satie. De aanwezige fracties gaven hun mening over zowel het totale plan voor 'Duurzaam toerisme' als de ver schillende proefprojecten. Maria van der Spek (VVD) vond het geen goed idee om voor de financie ring de 'SES-gelden' te gebruiken. De gemeente heeft nog ƒ157.000.- in kas om de aanbevelingen van het Sociaal-Economisch Structuur onderzoek in daden om te zetten Volgens Van der Spek dreigt er te weinig geld over te blijven voor de herziening van het Recreatie Basis plan (o.a slaapplaatsen-beleid). Te gen gratis openbaar vervoer zegt de VVD 'niet direct nee' Van der Spek: 'Maar dan ook in de winter, anders pikken de Texelaars het niet. En zon der verhoging van de toeristen belasting.' Meerwaarde Jan Koolhof (CDA) sprak van 'een goed project' Hij wees erop dat Texel zich bevindt in een periode van stabilisatie, maar dat de concurren tie in de toeristische sector groot is. 'Stilstand is achteruitgang. Profileren in positieve zin is daarom nodig Mis schien zijn de projecten nog wat vaag, maar er moet wat gebeuren En over gratis OV: 'Er zijn veel pro's en contra's. Laten we het samen op pakken, dus met het bedrijfsleven, en zorgen dat bepaalde groepen hun brood met hoeven missen Het is be langrijk om de meerwaarde voor Texel te zien en het rendement op lange termijn.' Fiasco Dat Groenünks duurzaam toerisme steunt, is geen verrassing. Arthur Oosterbaan plaatste wel kantteke ningen bij enkele projecten Evenals andere fracties zag hij weinig heil in een fiets- en bagagevoorziening op de bus 'Dat is vijf jaar geleden in een TEXELSE 'COURANT rjnujftfl - n'L~--l Adverteren? Voor een advertentie, een Texelaartje of een familie bericht kunt u terecht bij Langeveld en de Rooy aan de Spinbaan 6, telefoon 36 26 00 of fax 31 41 11. Ook voor vragen over abonnementen en bezor ging kunt u zich hier ver voegen. Geopend tijdens kantooruren. De redactie in de Warmoes straat 45 Is voor tekst voor de krant en het na-bestellen van foto's. Bel even voor u gaat (tel. 36 26 20), want het kan zijn dat alle redacteuren op nleuwsjacht zijn. TEXELSE^'COURANT Stukkie voor de krant? Met advertenties, Texelaartjes en familie berichten kunt u terecht bij Langeveld en de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600. Teksten of tips voor de redactie zijn welkom op Warmoesstraat 45, tel. 362620. Onze levensgenieter en doorbijter is niet meer bij ons Ewoud Cornelis Huisman op de leeftijd van 21 jaar C.J Huisman JM Huisman -v.d Ploeg Niels en Susan Esther Robert en zomerzusje Wendy Texel 30 juli 1998 Ongeren 4, 1791 ME Den Burg. Gelegenheid tot condoleren maandag 3 augus tus van 19 30 - 20 30 uur in Uitvaartcentrum Texel en na de begrafenis in de „Witte Burcht 1 De uitvaartdienst zal worden gehouden op dins dag 4 augustus om 14 00 uur in de R.K kerk van Den Burg. waarna we Ewoud naar zijn rustplaats op het R K kerkhof zullen begeleiden. We hadden nog zoveel plannen samen en ik had je nog zoveel willen zeggen Ik kan met zonder je, maar ik moet door Lieve Ewoud Ik hou van je en zal dat altijd blijven doen. Je Esther „Luitjes het is tien uur wij gaan d'r in welterusten en tot morgen. Ons bereikte het droeve bericht dat, door een noodlottig ongeval, is omgekomen de vriend van onze dochter en zus Esther. Ewoud Huisman Wij wensen Cees, José, Niels en Robert veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. Zijn vriendelijkheid en gevoel voor humor zal altijd in onze herinnering blijven. Wij zullen hem vreselijk missen. Dirk, Jeannette en Ria Ewoud Elke boom kon je zagen, kampioen in het hakken Maar nu kunnen we mets meer zeggen, we zullen je plezier in alles missen. We wensen Cees. José, Niels, Rob en Esther veel sterkte Cees, Els. Erik, Inge. Mara, Jorina, Simon en Martin Een goede vriend is uit ons midden weggerukt. Dag lieve Ewoud Hoe kon dit gebeuren? Wij wensen familie en vrienden veel sterkte toe Laura Marleen Nienke Nadine Natasja Met verslagenheid vernamen we het plotseling overlijden van Ewoud We wensen Cees. José. Esther, Niels, Susan en Robert veel sterkte toe om dit grote verlies te dra gen. Gerard en Judy Fred en Ria Marius en Toos Jaap en Anny Giel en Tiny fiasco geëindigd, omdat de afstan den op het eiland te kort zijn.' Gratis OV mag wat hem betreft het speer punt worden: 'Dat project moet je naar voren halen, gezien de lande lijke uitstraling.' Dick Drijver (Texels Belang) zag 'po sitieve kanten', maar hamerde op de financiering 'Die moet op langere termijn per project duidelijk zijn. We moeten proberen bepaalde onderde len op de rails te krijgen, maar daarna is de rol van de gemeente minder vanzelfsprekend Over gratis OV twijfelde hij nog: 'Wat is gratis' Bovendien, nu kun |e voor zeven gulden het eiland rond. Dat is ook een heel klantvriendelijk bedrag Maar laten we -zoals het college programma aangeeft- eerst eens de voor- en nadelen op een rij zetten Het bedrijfsleven moet er In elk ge val bij worden betrokken, daar zit ken nis en het vergroot het draagvlak Nachtje slapen Burgemeester Van Rappard wees op de steun van rijk en provincie, als Texel zich achter de plannen schaart 'Als Texel de meerwaarde niet inziet, is het jammer. Maar als we dat wél doen, neemt de provincie het project als boegbeeld over Het is het geld meer dan waardAls je met tweemaal 25 000,- vier ton kunt binnenhalen, is dat echt met slecht.' Samenwerking met ondernemers leek hem logisch: 'Het is met de be doeling dat de werkgroep de projec ten zelf gaat uitvoeren. Een breed draagvlak is inderdaad nodig, anders komt er niets van terecht.' Maria van der Spek bleef sceptisch over de rol die de gemeente moet spelen 'We zullen het er nog in de fractie over hebben', hield ze toch alle mogelijkheden open. 'Maria moet er vannacht maar eens rustig over sla pen', probeerde Koolhof haar over te halen. Drijver wil akkoord gaan met de bijdrage aan de werkgroep, mits het bedrijfsleven erbij wordt betrok ken en de financiering op lange ter mijn bekend is De gemeenteraad zal waarschijnlijk in augustus besluiten of het geld beschikbaar wordt gesteld Kus over Welterusten oma Je zonnestraaltje Natasja Een wolk dooft de zon niet. Ina We zullen je nooit vergeten Vader en moeder Brouwer Jan en Flora Wil en Piet Neven en nichten ..Geloof, hoop en liefde. Na een lange strijd is overleden onze lieve Ina Thea Brouwer- Betsema - 20-08-1946 t 30-07-1998 Martin Caroline en Arnold Natas/a Dennis en Vera Oost 20, 1794 GP Oosterend De herdenkingsdienst wordt gehouden op maan dag 3 augustus om 14 00 uur in de Nederlands Hervormde kerk te Oosterend, waarna de begra fenis plaatsvindt op de Nederlands Hervormde begraafplaats aldaar. Gelegenheid tot condoleren is er op zondagavond 2 augustus van 20 00 - 21 00 uur in bovenge noemde kerk en na de begrafenis in het Kerkelijk Centrum, Peperstraat 9 Altijd opgewekt vol goede moed. Het antwoord op de vraag. „Hoe gaat het?' was altijd: goed" Toch kon je uiteindelijk de strijd niet aan En moeten wij nu zonder jou verder gaan Lieve Ina Wij zullen je vreselijk missen Martin. Caroline, Arnold Dennis Vera en kleine Natasja heel veel sterkte Joop t - Rom Dirk - Corry Jack - Addy Piet - Wil Kees - Nel Trees - Kees Sietse - Ria Gerrit-Jan - Tiny Lieve tante Ina Altijd tijd voor een praatje, vragen hoe het met ons ging Nooit dingen vergeten, nooit klagen over pijn. Zo was u. altijd vrolijk tot het laatste moment. Alleen dit moment kwam veel te vroeg Rust zacht. Ome Martin, Caroline, Arnold, Natasja, Dennis en Vera heel veel sterkte met dit grote verlies. Martin Carla, Enk en Ruud Peter, Helga, Jeffrey en Cindy

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 3