Historische maaltijd 'waanzinnig' festijn Leven in 18e eeuw treffend uitgebeeld Steppend raadslid zoekt nog sponsors 4Rampspoed over De Douk': car oon E- Mensen (Atz&ztttievi&iettci lexci TEXELSE^" coURANT ()osterend Present lepziekte Dagelijks verslag op radio Goede prestaties dressuurrijders Deuk in motorkap IttQTÜÜRL'jKj Texelse triatleten present op Vlieland (MMVl Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties VRIJDAG 31 JULI 1998 fefsf vijfhonderd (oud-)Oosterenders schoven aan voor de Historische Maaltijd. Ze verorberden samen 2600 vissen, belangeloos töbaar gesteld door de vissers uit het dorp en 's ochtends vroeg door vrijwilligers gebakken. lei ontbaar verbijsterd kijkt de man zich heen. Een dure camera gf doelloos om zijn nek. Zonder hij het lijkt te beseffen, laat hij r: hmeevoeren in de menigte toe- ippi »uivers, die voetje voor voetje vde smalle Peperstraat schui- En terwijl vijfhonderd folkloris- ih uitgedoste dorpelingen aan *e tafels etendrinken, lachen 15 ingen, kan de man alleen maar velen; 'Dies ist ja wahnsinn. een stil eerbetoon aan dat won- ;e Oosterend. dat zich volgens l3Jjtéeens in de vijfjaar gezamen- ande buitenwereld presenteert, wbuitenwereld die drie dagen tan harte welkom is, die alles m en meebeleven, maar die tiHstorische Maaltijd alleen maar bekijken donderdag, samen met het ■/sch Spel, het absolute hoogte- mde negende Oosterend Pre set festijn begon al bijtijds. uur verzamelde een clubje <tèe tientallen genodigden zich \uis De Bijenkorf, waar ze m stijlvol geklede voorzitter Jan Bloem welkom werden geheten met koffie en gebak. Drijvende kracht Voorafgegaan door het fanfarekorps van Excelsior ging het daarna voor de officiële opening richting het feest terrein aan de Koningsweg. In zijn praatje ging Bloem in op de verdien sten van eregast Willem van Tatenhove, die vele jaren een drij vende kracht in Oosterend was. Hij was vele jaren voorzitter van de dorpscommissie en tijdens vier afle veringen van Oosterend Present be stuurslid van het organiserend co mité. waarvan twee maal als voorzitter 'Vijf jaar geleden vroeg Willem tijdens de opening van Oosterend Present om nieuwe huizen, opdat het dorp zich kan blijven, verjongen. Ik op mijn beurt spreek de wens uit dat de be woners van vijftien nieuwe huizen over vijf jaar feest kunnen vieren in hun versierde straat, de Van Tatenhovestraat', besloot Bloem. Onder leiding van Wobbe Visser volgde daarna een ritmisch inter mezzo van een groep trommelaars. 'Om de demonen te verjagen', kon digde Bloem aan, die ook al sprak van 'weergodenHet leek met erg gepast in het monothelstische Oosterend. maar het scheen wel Ie helpen, want zowaar brak al tijdens het muziekstuk de zon door Oude duvel Aan Van Tatenhove was uiteraard de eer om door het hijsen van de vlag Oosterend Present 1998 te ope nen. In het praatje waarmee hij het officiële gedeelte besloot, vertelde de tegenwoordig bij zijn bedrijf bij Oudeschild wonende ondernemer dal hij zich wat onwennig voelde toen hij zich als 'oud-voorzitter' hoorde aankondigen. 'Ik ben oud-Oosteren- der, oud-lid van de school, van de muziekvereniging en ga zo maar door. Maar ik voel me niet oud en als je zo rondkijkt zie je dat ook het oude Oosterend allerminst oud is. De du vel, die is oud Oosterend is spring levend1' Nadat Van Tatenhove op een an tieke fiets op spectaculaire wijze door de met schuimplastic afgedekte opening van de grote feesttent was Leven en dood Om één uur begon de historische maaltijd Al ver vóór die tijd was het echter een drukte van belang in de Peperstraat. Om het overzicht te be waren en de bewoners de ruimte te geven om op hun gemak aan te schuiven, werd de straat aanvanke lijk afgesloten voor (niet-verklede) met-Oosterenders. Tot verbazing van veel toeristen, van wie sommi gen zich ook wat ontstemd toonden Wél toegang tot de maaltijd kreeg Jacob Vlaming, hoewel hij met had betaald Hel werd gedoogd door de mannen bij de toegangshekken Waarschijnlijk met het oog op zijn VERVOLG PAGINA 1 als erfbeplanting omdat ze Cnd zijn tegen zeewind, sneentelijke kapploeg is dage- »et drie man op pad om iepen ■pen in 'openbare' straat- en beplanting. Dit drietal kan het erlang met bijhouden Er is een Mand ontstaan zodat nu voor tteweken ook een tweede ploeg adis. bestaande uit mensen van temingsbedrijf Tatenhoven. alieren die zieke iepen op hun ebben, zijn verplicht deze zelf op raen of op te laten ruimen door aannemer, op eigen kosten. Al- bet afvoeren van het gekapte hout gebeurt gratis door de ge meente. Zo functioneert het ook op veel andere plaatsen in het land, maar er zijn ook gemeenten die alle kosten van iepziektebestrijding beta len. Kosten Het laten kappen van een partijtje bomen kost al gauw honderden gul dens Menige Texelaar krijgt er dan ook danig de pest in als hij in zijn boomsingel die nog maar kort gele den werd 'gezuiverd' opnieuw iepen met dorre bladen ziet die vroeg of laat door Kees Bakker zullen worden ge signaleerd en van een geel verfmerk worden voorzien De verleiding is dan ook groot om direct dorre takken zelf weg te knippen om zo de dans te ontspringen. De zieke bomen blijven dan gewoon staan en dus als besmettingsbron in tact Voor de lo kale bestuurders is er dus alle aan leiding om zich nog eens te beraden over hei huidige systeem van lep- ziektebestrijding en de bekostiging ervan. leeftijd Jacob - de vierde telg van Gerrit en Immie Vlaming-Dros - is slechts vierenhalve week oud. Een hoofdrolletje was er voor Adhur Oosterbaan Hij behoorde als raads lid voor GroenLmks tot de genodigden voor de opening, maar bij de maaltijd was kennelijk niet meer op hem gere kend Later mocht hij alsnog aanschui ven, iets wat hij waarschijnlijk mede te danken had aan zijn stijlvolle hoed. Oosterbaan bedankte de Oosterenders voor hun gastvrijheid door spontaan een welluidend lied aan te heffen. Zijn gastheren en -dames bedankten hem op hun beurt met een klaterend applaus, waarna Ooster baan boog en zijn hoed afnam. Bij het begin van de maaltijd werd door Jan Bloem om stilte gevraagd Voor het gebruikelijke gebed, maar ook om de familie van de deze week overle den Dirk Trap in gedachten bij te staan. Het tekende de gemeen schapszin van de Oosterenders, net als de wijze waarop ze daarna het feest hervatten. Joop Rommets Over een week gaat Jaap Vlaming per step op weg naar een nog on bekende bestemming. Hij hoopt zoveel mogelijk kilometers te ma ken voor een goed doel: een scholingsproject in Kameroen. Vlaming, die de afgelopen twee weken meer dan 200 km oefende, is nog op zoek naar Texelaars en bedrijven die zijn actie financieel willen steunen. Vlaming vertrekt maandag 3 augus tus, 'Ik heb nog geen idee waar ik terecht kom. In elk geval steek ik eerst de Afsluitdijk over en ga daarna rich ting zuiden. Uiteindelijk hoop ik Trier in Duitsland te halen. Dat is een oude residentie van de Romeinen. Het zou leuk zijn om 20 eeuwen terug te step pen', vertelt Vlaming. Het raadslid van GroenLinks zal da gelijks verslag doen van zijn beleve nissen via Radio Texel. Hij is te ho ren in het programma tussen 18.00 en 19.00 uur, waarschijnlijk om streeks tien over zes. 'Mijn bedoeling is telkens aan luisteraars een vraag te stellen over iets wat ik onderweg heb gezien Onder de goede inzenders zal een prijs worden ver loot De steppende Texelaar laat zich per kilometer sponsoren. Alle kinderen van basisschool De Fontein in Den Burg kregen een brief mee. Dat heeft al wel respons opgeleverd, maar Vla ming zegt 'geen idee te hebben hoe veel kinderen er mee bezig zijn'. 'Het is per slot van rekening vakantie en het is geen project van henzelf', peinst hij. Vlaming heeft zijn hoop daarom ook gevestigd op particulieren en onder nemers. 'Het zou mooi zijn als vooral garagebedrijven zich solidair verkla ren met dit prachtige project.' In het Afrikaanse land Kameroen, dat Vlaming door eerdere bezoeken goed kent, wil hij de opleiding van jonge monteurs steunen. In de stad Edea krijgen |ongens les in techniek, lassen en sleutelen 'Het is maar heel primitief. Geld ontbreekt, maar van de restjes weten ze nog wat te maken.' Wie wil bijdragen, kan contact opne men met de familie Vlaming, tel. 31 53 21 De tocht duurt tot woensdag 12 augustus Jaap Vlaming schat dat hij 500 a 600 km zal volmaken. 'Al gaat het maar om een cent per kilo meter. Dat maakt dan samen toch zes gulden. Maar men hoeft met perse de afgelegde afstand te spons oren. Een vast bedrag is ook zeer welkom **iteWytie kapploeg bezig bij Het Vossenhol aan de Waalderweg Foto Harry do Graaf) Texelse dressuurrijders hebben goed gepresteerd in Heiloo. De drie ama zones die in de L-klasse (licht) reden, vielen allen in de prijzen en haalden winstpunten. Annemarie van der Linde met Lyorieta Texel kreeg twee eerste prijzen. Ze haalde éénmaal 178 punten (2 winstpunten) en 168 (1 wp). Vera Blom op La Lu behaalde een vierde en derde prijs met 169 (2 wp)en 165 (1 wp). Bea Dekker werd op Lehar vijfde met 164 punten (1 wp) In haar andere proef was haar score 158 (1 wp). Maurits Witte (25) is'in Alkmaar ge slaagd voor het aannemersdiploma Burgers- en Utiliteitsbouw (BU). Witte is werkzaam bij bouwbedrijf Hans Veeger in Den Burg. In de nacht van dinsdag op woens dag werd een geparkeerde auto aan de Badweg met een scherp voor werp bewerkt. In de motorkap werd een deuk geslagen. De schade be draagt naar schatting ƒ1 000,- gereden, kregen de genodigden - en daarna ook de andere aanwezigen - alle tijd om koffie te drinken en de presentatie van de verschillende bedrijven te bekijken. Die hadden flink hun best gedaan en waren erop voorbeeldige wijze in geslaagd om zo professioneel mogelijk voor de dag te komen Glad of gelikt was het echter nooit. Eerder gezellig, mei Texelse standhouders die zich op ongedwongen wijze met hun (Texelse) publiek onderhielden Veel mensen namen de periode tot het begin van de maaltijd te baat om een rondje door het versierde dorp te lopen Ook hier werd erg duidelijk waarom veel Oosterenders de laat ste tijd maar zo bar weinig tijd had den voor iets anders dan zagen, tim meren en schilderen. Vrijwel elk huis was versierd en in menig tuin was een tafereeltje te bewonderen dat op het thema Oosterend van toen' sloeg RLLE VLMtHGEltljTt.o. VISSEN^. 1/ (TRRPPEt-yfcfó P&eseur PaesEw» ■V, - V U V V ?&esÊNt Om de sfeer van een stormachtige novemberdag te benaderen was het historisch spel 'Rampspoed over De Douk' naar de avonduren verschoven. De weergoden na men deze hint woensdag wat al te letterlijk. Donkere wolken pakten zich samen boven het Strender speelveld en de regen viel met bakken naar beneden. Van echte 'rampspoed' was gelukkig geen sprake, want de lucht klaarde snel op en ruim 300 fraai uitgedoste 'speulers' zorgden voor een ge slaagde start van Oosterend Pre sent. Kort voor aanvang tuurden de orga nisatoren somber naar boven. Ze stonden op het punt de voorstelling af te gelasten, omdat de regen aan hield. De kostuums, die donderdag opnieuw nodig waren, mochten met doorweekt raken. Het weerbericht van het KNMI werd maar half ver trouwd. maar toen ook de meetpaal van Frits Bakker aangaf dat het rond 21 00 uur droog zou zijn, werd het sein op groen gezet Gadegeslagen door toeschouwers met paraplu's en regenjassen gin gen de Oosterenders vervolgens te rug in de tijd. Naar het jaar 1775 om precies te zijn. Drie dorpjes vormden het decor: Oosterend, Oost en Nieuweschild De vertellers Kees Vlaming en Ger de Jong dirigeerden hoofdrolspelers en bevolking naar hun 'huizen', waarvan de bouwploeg zichtbaar veel werk had gemaakt. De spelers gingen meteen aan de slag kinderen vermaakten zich bij de school in Oosterend met stelt lopen, vissers hielden zich bezig met netten boeten, vrouwen kookten en deden de was, in Nieuweschild droogden en persten arbeiders wier en in Oost bloeide bij het huisie De Douk de liefde op tussen Pieter Jacobszn. Dogger (Rob Arensman) en Trijntje (Marion Schraag). Rond deze twee geliefden ontspon zich een eenvoudig verhaal met dra matische afloop. Eerst is het feest, met Trijntje als pinksterbruid en Pieter als bruidegom Daarna gaan de mannen van het dorp op walvis vaart De reis wordt een succes met spek, levertraan en walvistanden ke ren de 'helden' terug De dominee waarschuwt: zó veel rijkdom en overvloed, dat moet Gods toorn wel oproepen. Aldus geschiedt. Trijntje sterft in het kraambed en dan steekt een storm op die de wankele wier- dijk bij De Douk doet breken. Door dat een schip in het gat van de dijk drijft, ontsnapt het volk echter op wonderbaarlijke wijze aan een ramp. Voor het publiek was het verhaal re delijk goed te volgen. Dankzij de ver tellers, maar ook dankzij het feit dat de belangrijkste gebeurtenissen tel kens op de voorgrond werden uitge beeld. Mooie taferelen waren o a de bruiloft van Pieter en Trijntje (met dansende kinderen), de feestmarkt (met chirurgijn die op ludieke wijze een kies trekt) en de thuiskomst van de walvisvaarders. Het vertrek naar zee was zelfs indrukwekkend: het leek net of de mannen met een écht zeilschip het ruime sop kozen De scènes werden goed onder steund door bijpassende muziek, af komstig uit het VOC-archief en van de Historische Vereniging. Een na deel was de afstand van de tribune tot het prachtige decor, waardoor een deel van het stille spel verloren ging Ook de knap uitgevoerde ont knoping -de dijkdoorbraak en het binnenvaren van het schip- ge beurde te ver weg om een verplette rende indruk te maken Over het geheel was het schouw spel echter een boeiend en uitste kend verzorgd geheel, dat met een warm applaus de welverdiende be loning kreeg. Gisteravond werd 'Rampspoed over De Douk' nog eens dunnetjes overgedaan onder betere omstandigheden en met veel publiek. Spelers en leiding mogen tevreden zijn over het resultaat en kunnen zich nu in het feestgedruis storten. Over vijfjaar weer... Frans Hopman De gebroeders Bakker hebben tij dens de kwart-triatlon die zondag op Vlieland werd gehouden goed gepresteerd. Robert en Erik, bei den 17, eindigden in de categorie Heren 18 respectievelijk als tweede en derde. Ook bij de recreanten deed de Texelse afvaardiging goed mee. Colinda Brouwer eindigde als snelste vrouw. Met de veerboot van Sil Boon maakte het groepje Texelse deelnemers zondagochtend om tien uur de over steek Vlieland. Onder ideale omstan digheden. met te veel wind, droog en met al te warm, doken zo'n 150 triatleten 's middags bij het haventje van Vlieland in zee om een kilometer te zwemmen Hun verrichtingen kon den vanaf het dijkje prachtig worden gevolgd door een flinke schare sup porters. Van de Texelaars stapten Piet en Harry Kingma na zeventien minuten als eersten uit het water, op een minuut gevolgd door Robert Bak ker. Bij de wissel bleek dat dit Koger talent dit onderdeel het beste be heerst. Bakker schoot hen hierdoor bij het fietsonderdeel snel voorbij. Voor de veertig kilometer moesten de rijders het eiland tweemaal rond. Robert Bakker deed dit solo, terwijl z'n tweelingbroer Erik in een groep met onder andere Harry Kingma op reed. De grootste winst boekte Robert bij het lopen Op een afstand van tien kilometer ging hij diverse concurrenten voorbi|. In een tijd van 2.04 43 uur, ruim 14 minuten achter winnaar Martin Breedijk, kwam Robert als21ste over de finish Broer Erik legde met 2 1116 beslag op de 37ste plaats Bij de recreanten kwam de snelste Texelse tijd op naam van Harry Kingma Hij werd vijfde in een tijd van 2.12,58. Vijf minuten achter hem pakte Otto Goënga de achtste plaats. Colinda Brouwer volbracht de drie onderdelen in 219 40. goed voor een negende plaats in het algemeen klassement. Derde vrouw werd Bettine Lösscher, die in 2 29.11 over de streep kwam Een 13e plaats was voor Menno Goenga (2.20.50), 15e Piet Kingma (2 22.23 en 22e Rob Teisman (2.25 32). Het evenement op Vlieland is voor de broers Bakker een goede voorberei ding op de kwart triatlon die komend weekend in Roermond wordt gehou den en die meetelt voor het landelijke Jeugd- en Juniorencircuit (Born Sporlscare). Na vier wedstrijden be zet Robert de zesde en Erik de twaalfde plaats in de categorie Heren 18 Kim Kooger gaat in dit circuit aan de leiding in de categorie Dames 18. In de klasse Heren 16 bezet Sebastiaan Ran de 19de plaats. voor de vakantiekrant van 14 augustus a.s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 5 augustus a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5