Horizontoer viert spetterend jubileum Kunstenaars op de bres voor de Waddenzee a teso Zeilende artiesten in De Koog Agenda .TEXELSE^» COURANT. Waddenkunstkring Kijk ook in de Vakantiekrant JA... GA ER MAAR EVEN VOOR ZITTEN Weekenddiens Texelse artsen Expositie keramiek van Irene Maas Test wielrenner! bedrijvenbokaa ';UXb lihMd ;1U ijJ-JJ-L I VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1998 Al voor de tiende maal strijkt de Horizontoer neer op Texel. Maan dag arriveert in de haven van Oudeschild een zeilschip volge laden met artiesten, die meteen doorreizen naar De Koog. Omdat het een jubileum betreft, zijn di verse 'sterren' van het afgelopen decennium weer van de partij. Het straatprogramma begint om 16.00 uur op het dorpsplein en duurt tot 18.30 uur. 's Avonds vanaf 22.00 uur valt in vijf zalen (gratis) te ge nieten van muziek en theater. Acrobatiek, muziek, zang, panto mime, cabaret. Je kunt het zo gek niet bedenken of het bevindt zich wel aan boord van de Horizontoer Evenals voorgaande zomers maken de arties ten per schip een toernee langs de Waddeneilanden Tien jaar geleden maakte een groep vrienden voor de lol de eerste tocht. Jaar na jaar breidde het aantal enthousiaste deel nemers zich uit en werd het pro gramma leuker, beter, mooier. Dank zij de inzet van veel vrijwilligers zijn de optredens gratis gebleven De ar tiesten doen graag mee. omdat zij in ontspannen sfeer een week lang kun nen genieten van cultuur en natuur. Deze sfeer is terug te vinden in het festival. Ook op Texel is de Horizont oer uitgegroeid tot één van de aardig ste zomer-evenementen. Overdag genieten van verrassende acts en 's avonds lekker swingen in de Koger cafés. In vergelijking tot de grote' Texelse festivals is de opzet beschei den, maar de geboden kwaliteit uit stekend Illusionisten Zeker deze jubileum-toer is een kijkje méér dan waard; bezoekers dreigen zelfs ogen en oren tekort te komen. Op het dorpsplein bijt maandag om 16.00 uur Truus gaat uit wandelen het spits af. Dit damestrio verzorgt a capella zang en muzikaal cabaret. Ooit wonnen ze de publieksprijs van het Leids cabaretfestival. Speciaal voor deze Horizontoer nemen ze het publiek mee op een 'sentimental journey' Het volgende optreden (16.30 uur) is van de veelzijdige saxofonist Michael Shalton. Het ene moment is hij ont roerend (bijv. als hij zijn dwarsfluit laat zingen), het andere moment is hij ontwapenend, opzwepend of virtu oos. Om 17.00 uur volgt K'Bamm bestaand uit de heren Big Bucks en Easy Money. Dit gitaarduo brengt pure country western, blues en rock Tot besluit (18.00 uur) volgt een act van Zick-Zack, top-illusionisten uit Duitsland. Met hun show vol magie, perfectie en schoonheid brengen ze het publiek voortdurend aan het twij felen. is dit écht? Sensueel 's Avonds zijn er vanaf 22 00 uur wis selende optredens in vijf horecabedrijven. De optredens duren meestal een half uur. Zick-Zack is weer te aanschouwen in eetcafé De Tijd. Achtereenvolgens treden daar verder op Sammy Tavalis (komische alleskunner, dé sensatie van Horizontoer '95), Sonny Michael en Rob Janszen (Nederlands luisterlied stond aan wieg van Horizontoer). Rob Janszen (22.00 uur) en Truus gaat uit wandelen (23.00 uur) zijn ook te zien in café Onder de Pomp. Tus sendoor schudt buikdanseres Saraya sensueel met de heupen en aan het eind van de avond komen de Enge Buren op bezoek Dit maffe trio zette de afgelopen |aren het kleinste Koger café steevast op stelten. Café De Kuip verwelkomt om 22.00 uur Expres Zo. een kolderieke club muzikanten die allerlei stijlen ten gehore brengen. Vanaf 23.45 uur gaan de voetjes van de vloer met K'Bamm In café W'ljewel speelt de Engelse band Blind Spot nummers van o.a Beatles, Who en heden daagse Britpop In de pauze (23.15 uur) treedt de veelzijdige theater maker en stemkunstenaar Niek Boes op de voorgrond. Ook hij is bekend van voorgaande toernees. Disco theek De Metro heeft één act: vanaf 22.30 uur zorgt de gloednieuwe band Mysterious Way voor een optreden vol stevige grunge, alternatieve covers en eigen repertoire. Deze band bestaat uit muzikanten die tij dens vorige Horizontoers nog in an dere formaties meespeelden en nu voor het eerst samen optreden. Een primeur dus Het grootste schilderij van de expositie is Sjoerdje van Rien de Vries. 'Met het oog op het wad' is de veelzeggende naam van een ex positie die gistermiddag door di recteur Ton Tukker van Green peace Nederland werd geopend in het gemeentelijk expositie gebouw aan de Groeneplaats. Ze ventien kunstenaars tonen hier totaal vijftig werken. Die zijn van een uiterst bonte verscheiden heid, maar hebben één ding ge meen: ze hebben allemaal betrek king op de Waddenzee. De kunstenaars maken deel uit van de Waddenkunstkring, een collectief dat ruim twee jaar geleden tot stand kwam De expositie maakt een tour nee langs tal van plaatsen, waaron der de waddeneilanden en de provinciehulzen en is bedoeld als actiemiddel. Bij het publiek moet het besef worden aangewakkerd dat de Waddenzee een uniek natuurgebied is waar olie- en gasboringen niet thuishoren. De officièle opening was gister middag een ritueel van een vol uur met diverse sprekers. Naast de Greenpeace-topman werd het woord gevoerd door burgemeester Van Rappard, directeur Hans Revier van de Waddenvereniging, voorzit ter van de Waddenkunstkring Trijni Holman en de dichteressen Cecile Evers en Miny Hofsteenge. Van alles De betrokken kunstenaars hebben gewerkt volgens de meest uiteenlo pende technieken. De bezoekers worden geconfronteerd met 'ge wone olieverf- en acrylschilderijen, maar ook met beeldhouwwerken, kalligrafie, foto's, kartonultsnedes, pentekeningen, stripverhalen in pen en inkt en zelfs gekalligrafeerde ge dichten Het is over het algemeen fraai en vaak verrassend werk, dat in de gemeentelijke tentoonstellings ruimte uitstekend tot zijn recht komt. De expositie van de Waddenkunst kring, die gisteren in de gemeentelijke tentoonstellingsruimte werd geopend door de directeur van Greenpeace, is in tegenstelling tot eerdere berichten morgen niet open. Op andere zater dagen kunnen bezoekers er wel te recht In de Waddenkunstkring zitten geen Texelse kunstenaars. Oprichtster Trijme Holman legt uit dat de kleine groep waarmee het in mei 1997 be gon, groeide doordat de leden zelf andere kunstenaars inviteerden Een schilder of beeldhouwer die zich met de Waddenzee verbonden voelt, kan zich ook zelf aanmelden. Of hij of zij dan wordt toegelaten staat echter niet vast, want er wordt gewerkt met ballotage. Ze zijn alleen gewenst als ze qua techniek, stijl of onderwerpkeus iets nieuws toevoe gen. Overdrijven mag Burgemeester Van Rappard gaf in zijn welkomstwoord enkele bespie gelingen over kunst als actiemiddel. Misstanden kunnen erdoor aan de kaak worden gesteld en het verzet daartegen versterken, zoals Picasso's schilderij Guernica over de Spaanse burgeroorlog. In tegen stelling tot de uitingen van actiegroe pen is kunst als pressiemiddel ech ter éénrichtingsverkeer. Van Rappard vond dat een kunstenaar mag 'uit vergroten' en overdrijven zolang de waarheid maar geen geweld wordt aangedaan. Rijm van der Sluis legde uit dat de ex positie is bedoeld om de Waddenzee als bedreigd gebied onder de aan dacht van publiek en beleidmakers te brengen. Waarbij ze uitvoerig inging op de 'onomkeerbare' bedreigingen, zoals de oliemaatschappijen met hun olie- en gasboringen, die vervuiling, bodemdaling en horizonvervuiling veroorzaken Wat de houding van de politiek in deze betreft was ze opti mistisch. Recente uitspraken van Wallage en Kok maken het wel heel onwaarschijnlijk dat de rijksoverheid nog nieuwe vergunningen voor boringen zal afgeven In die zin liet ook Waddenvereniging- directeur Hans Revier zich uit. Zijn vereniging heeft het initiatief van de kunstenaars van harte gesteund. 'De inspiratie die uit het wad voortkomt bindt ons met de Waddenkunstkring'. Gas genoeg Greenpeace-directeur Ton Tukker schetste de Waddenzee als één van de grootste 'wetlands' ter wereld, Vrijdag 7 augustus: In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16 00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 en om 21.30 uur Lethal Weapon 4 Wielervereniging Texel houdt een tijdrit over 32 km Start (19.00 uur) en finish op de IJsdijk nabij Oudeschild Ook niet-leden wel kom Om 19 00 uur wordt in Oosterend een ringsteekwedstrijd gehou den die meetelt voor het Texels kampioenschap Zaterdag 8 augustus: De zee en het strand bij paal 33 staan de hele dag in het teken van de Texelse kampioenschap pen catamaranzeilen De eerste briefing is om 10.00 uur in het clubgebouw van de Cocksdorper Kustzeilvereniging Na de laatste manche is er een barbecue voor zeilers en introducés. In de Tesselse bierbrouwerij in de oude zuivelfabriek aan de Schilderweg start om 12.00 uur een botteldemonstratie Entree gratis. In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16 00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 en om 21.30 uur Lethal Weapon 4 Op het veldje bij de muziekms in Oosterend wordt tussen 13.00 en 21.00 uur het zevende Strender Pop-festival gehouden, met me dewerking van veertien bands. De toegang is vrij. In Den Burg wordt de hele dag het jaarlijkse Hollands Muziek Festi val gehouden, 's Middags optre dens van o.a. Danny Lukassen en Bonnie St. Claire, een kaasrace en een solexbehendigheidsrace op en rond de Groeneplaats 's Avonds muziek in verschillende horecazaken. Een passepartout kost ƒ10,-. In De Cocksdorp wordt vanaf 19.30 uur de Ronde van Zuidema gereden, een ludieke wedstrijd op dikke banden en trapauto's voor alle leeftijden. In schrijven vanaf 19 00 uur bij het benzinestation in de Kikkertstraat Deelnemers dienen voor hun eigen vervoermiddel te zorgen Zondag 9 augustus: Op het bekende terrein aan de Genteweg nabij Oosterend wordt vanaf 13 00 uur de tweede en laatste Texelse autocross van dit seizoen verreden Ditmaal ook met deelname van overkantse (top)rijders. In Cinema Texel draait om 14.00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 en om 21.30 uur Lethal Weapon 4. In restaurant De Worsteltent in De Dennen treedt vanaf 15.00 uur Muppet Stuff op Deze (humoris tische) band uit Zwolle speelt blues, jazz en Ierse muziek. Er is méér te doen op Texel. Kijk niet alleen naar deze agenda maar ook naar het overzicht in de Vakantie krant, die in het seizoen we kelijks verschijnt. Veel van de daarin aangekondigde evenementen en activiteiten zijn ook voor Texelaars inte ressant De gratis Vakantie krant wordt wekelijks ver spreid als bijlage van de Texelse Courant en is daar naast voor ieder los verkrijg baar op circa 150 plaatsen op het eiland. De Vakantie krant verschijnt alleen op Texel. Awake, een groep jeugdige Baha'i-dansers. verzorgt tussen 15.00 en 17.00 uur een openbaar optreden op het dorpsplein in De Koog. Thema de rechten van de mens Van 18.00 tot 21 30 uur is een kofferbakmarkt op het parkeer terrein van Calluna. Maandag 10 augustus: In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 en om 21.30 uur Lethel Weapon 4. In de NH-kerk van De Koog wordt een dia-avond over Texel gehou den. Aanvang 20 00 uur, toegang ƒ2,- (kinderen ƒ1,-). De Horizon Tour strijkt neer in De Koog. Met straatartiesten en muziek in diverse cafés. Dinsdag 11 augustus: In Cinema Texel draait om 14 00 uur Het Magische Zwaard, om 16.00 uur Jacht op de Kleintjes en om 19.00 en om 21.30 uur Lethel Weapon 4. Vanaf 19.30 uur vergadert de ge meenteraad in het raadhuis in Den Burg. Publiek is welkom. Ra dio Texel verzorgt een recht streekse uitzending via 106.1 FM of 98.5 kabel. Agendapunten o.a. rampenplan, duurzaam toerisme, controle- en handhavingsbeleid en telefonische bereikbaarheid. In de RK-kerk van De Cocksdorp wordt een zomeravondconcert gehouden met orgel en fluiten. Aanvang 20.15 uur, toegang gra tis Na afloop collecte. In theater-restaurant Klif 12 in Den Hoorn speelt Myriam Mul der haar nieuwe programma, 'Contact'. Aanvang 21.00 uur, toegang 20,-; vriendenprijs ƒ15,- SBB-excursie 'schemeren in de Slufter' Aanmelding en inlichtin gen via EcoMare, telefoon - 741. 1 Woensdag 12 augustus: In Cinema Texel draait om u uur Het Magische Zwaard 16.00 uur Jacht op de Klein' en om 19.00 en om 2130 Lethel Weapon 4. Het IVN houdt een bont wandeling door Den Burg vang 19.30 uur, start 37. Halfuursdienst. Teso mj extra afvaarten op vrijdag 7 gustus van 9.35 tot en met 16 uur. Ook op zaterdag 8 augu: van 8.35 tot en met 15.05 uur op zondag 9 augustus van 16 tot en met 20.05 uur. Wachttijden. Op vrijdag 7 gustus moet in Den Heldert sen 12 00 en 17.00 uur reken worden gehouden mei wachttijd van een half uur. Op zaterdag 8 augustus word, Texel tussen 10.00 en 12.00 j een wachttijd van een hall verwacht. In Den Helder mo tussen 11.00 en 16.00 uur 0 worden gerekend op een wad tijd van een half uur Hoogwater te Oudeschilt Vr. 7 8.56 en 21.16 Za. 8 9.40 en 22.06u Zo. 9 10.25 en 22.45u Ma. 10 11.16 en 23.37u Di. 11 11.55 f' Wo. 12 0.17 en 12.24ij Do 13 0.40 en 13.05 Vr. 14 1.00 en 13.551 Aan het strand is het ongeveerewu eerder hoogwater De zon komt9auju tus op om 06.12 uur en gaat ondsy 21.15 uur. 8 augustus volle mar, augustus springtij (Advertentie) Kijk verder... TVTexel Lokaal op zondag STICHTING TV TEXEL KANAAL 30-VOORKEUZETOETS 22 -® 32 23 00 FAX 31 55 75 (STUDIO) Texelaars voor spoedgeval van zaterdag 08.00 tot maantf 08.00 uur: Dokter H. van E en N. de Grave, Robbepad Oosterend. telefoon 318 2i Consult uitsluitend na teleto sche afspraak. Toeristen, medische posi Koog, tel. 327 270 Toeristem noord-Texel: praktijk dr. den Bent/Haasdijk, tel. 31623 gen de hele expositie. De gemeente hoorde die met toe te laten omdat die alleen maar was opgezet ten faveure van de Waddenvereniging waarmee Uithuizen regelmatig in de clinch ligt, zo vond men. De expositie in Den Burg is tot 30 augustus maandags en woensdags te zien van 10.30 tot 13.30 uur en dinsdags, donderdags, vrijdags en zaterdags van 13.00 tot 17.00 uur. Het meeste werk is te koop. Vol gende standplaats is Groningen waar op 8 mei de opening wordt ver richt door Pieter Winsemius. Hans Revier van de Waddenvereniging aan het woord bij het openingsceremonieel. een schakel in een keten van na tuurgebieden. Economisch getinte activiteiten mogen daar alleen voor komen als ze onschadelijk zijn en een zwaarwegend belang dienen. Voor Tukker stond vast dat de boor- activiteiten allerminst schadelijk zijn en dat het maatschappelijk belang zeer betrekkelijk is. Ook zonder waddenzeegas kan Nederland nog tot diep in de volgende eeuw vooruit. Het waddengas (72 miljard m3) le vert voor de staat f 10 miljard gulden op. Dat lijkt veel maar het wordt uit gesmeerd over 20 jaar, dus is het slechts f500 miljoen per jaar oftewel 0,1% van het bruto nationaal product Over publiciteit heeft de Wadden- kunstkring niet te klagen De vijf eer dere tentoonstellingen hadden een lawine van berichten, recensies en columns tot gevolg in tal van dag- en nieuwsbladen. De aandacht van het publiek werd op bijzondere wijze getrokken door een incident rond een van de groot ste werken, het schilderij 'Sjoerdje' van Rein de Vries uit Leeuwarden. Dat stelt een naakte vrouw voor die uit de auto stappend wordt gecon fronteerd met een boorlocatie op het wad. In Assen werd dit werk in eer ste instantie uit de collectie verwil derd, naar later bleek door iemand van de gemeente die eigenmachtig had gehandeld In Uithuizen protesteerde de plaat selijke partij Gemeentebelangen te- (Folo Harry de Groef) Kunstenares Irene Maas exposeert nog tot en met eind oktober keramiek in galerie Zeewinde aan de Kogerstraat in Den Burg. De oud- Texelse, woonachtig in Alkmaar, laat zich bij voorkeur inspireren door vo gels, door fuutachtigen ditmaal. Te zien zijn onder meer de fuut, rood- halsfuut, dodaars, geoorde fuut, kuif- duiker en jonkies daarvan. Fietsers die willen meedoen aas traditionele tijdrit om de bedrir bokaal, kunnen zich vanavond testen. Op het programma staal' race tegen de klok over 32 kilo» (vier ronden). Start en finish W als gewoonlijk op de IJsdijk bijOo schild, ter hoogte van Tatert1 Deelname is individueel en menf vóór 19.00 uur aanwezig zijn. De strijd om de bedrijvenbokaali jaar onderdeel van het Nede" Kampioenschap tijdrijden 1 recreanten ('vrije renners') opa dag 29 augustus. Binnenkort schijnt hierover meer informal deze krant. Renners en/of bed' kunnen zich alvast opgeven bj Vinke, tel/fax 31 38 14. De ka bedragen ƒ10,- per deelnemer (Advertentie) Wil je deze zomer de nieuwste bioscoop films zien? Ga dan niet direct naar de bioscoop. maar ga eerst langs Primafoon. Want als je nu een Hi Direct pakket koopt, krijg je twee bioscoopbon nen cadeau. Het pakket bestaat u'rt de Pocketline Swing en een telefoonkaart inclusief f 65,- belte goed. Daarmee kun je overal in Nederland mobiel Kom snel naar Primafoon of bel gratis 0800- www.primafoon.nl

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 2