Woningstichting bepleit pptimale samenwerking Weiffen klaagt bij burgemeester r 'We zitten hier in liemands vaarwater' Georgische kunst in circustent carl<9^ Wachtlijst huurders verder toegenomen -TEXELSE^" couRANT' pi vandalisme Texel en De Ruyter op NCRV-televisie Hartaanval op het strand Lauwersogers in Oudeschild HOOG GEEERD PUBLIEK THAN6 TREEDT VOOR U OP AOOKE BLOM KRN PLRSSEN EN POEPEN DOOR HET OOG VAN Het hart van de Dorpsstraat (bijna) hersteld? Ongelukkige entree circus Overlast in de Ruyslaan SBB begint met herstel Alloo VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1998 iele inspanningen ten spijt, I de huisvesting van vooral ^fen °P eiland een gleem. Het aantal igistreerden woningzoekenden ^Woningstichting Texel steeg jllweede kwartaal van dit jaar 126 tot 141. Het betreft vooral >eren, zo blijkt uit cijfers van de ingstichting. volkshuisvestingsplan waarin genie en beide woning oraties afspraken hebben ,akt over hun toekomstige ities is niet voldoende', aldus van Andel, directeur van de ingstichting 'We moeten jend met elkaar om de tafel om mg aan deze doelstellingen te n En er alles aan doen om aan ole vraag naar vooral betaalbare tonmgen tegemoet te komen, in het wildeweg bouwen, maar ksl onderste uit de kan halen.' «nsVan Andel moeten degenen ij de stichting aankloppen voor bis, afhankelijk van de eisen die ion gesteld, toch gauw één tot jaar inde wachtrij. Toch is er een elenng: Jongeren beneden de 25 maakten voorheen helemaal kans op een woning, nu is die dankzij een ander neg huishouden woningzoekenden woningzoekenden naar Inschrijfjaar 311207 310398 1998 1997 1995 Q 1994 300698 1996 Ljïigsbeleid aanmerkelijk groter If/cbleem is dat er heel weinig fecmmg is, waardoor nieuwe Iéts moeilijk aan bod komen. Van huishoudens die voor een huis van de Woningstichting in aanmerking willen komen, moet tenminste één volwassene maat schappelijk of economisch gebonden zijn. De huurprijs moet verder redelijk in verhouding staan tot tot het inkomen van de huurder. Verder moet de omvang van het huishouden passen bij de grootte van de woning Alleenstaanden hebben recht op maximaal drie kamers en tweetallen op vier. Minder draagkrachtigen Uit de cijfers blijkt dat 64 van de 958 woningen (zeven procent) van de Woningstichting vorig jaar van huurder verwisselde Dat is éen procent méér dan in 1996. De woningstichting richt zich vooral op minder-draagkrachtigen, die geen woning kunnen kopen. De stichting is bereid op deze huurders geld toe te leggen. Tweede doelgroep zijn huurders die geen woning willen aanschaffen. De huur die zij betalen moet tenminste kostendekkend zijn. Verbetering van de dienstverlening is een ander voornemen De voor genomen samenwerking met de Stichting Bejaardenzorg vindt Van Andel van grote waarde. Dat deze stichting de huisvesting van ouderen niet langer als enige taak ziet, maar indien mogelijk ook jongeren aan een woonruimte wil helpen, vindt Van Andel een gunstige ontwikkeling. Betaalbaar Het bouwen van huizen met een betaalbare huur wordt steeds La»ftijd woningzoekandan 31 H H .0 SS y JSSOJr ar ,t .6 jt moeilijker doordat de overheid vrijwel geen investerings- en exploitatie subsidies meer verstrekt. Door de verkoop van een deel van het wonlngbezit heeft de woningstichting wel geld beschikbaar om ongesubsidieerde of licht gesub sidieerde huizen te bouwen, die toch betaalbaar zijn. Maar de bouw mogelijkheden die er tot na 2.000 zijn, bieden weinig ruimte. Jongerenwoningen Onlangs is gestart met de bouw van een complex met acht wooneenheden voor jongeren in de derde fase van De Mars. Dit nadat een eerder plan op deze lokatie van twaalf woningen tot protesten uit de buurt leidde. Volgens Van Andel zijn de reacties van invloed geweest op het nieuwe ontwerp, dat in twee bouwlagen wordt uitgevoerd. 'Er komen jongeren, maar met het maken van harde afspraken moet dat geen problemen geven. Bij de inrichting van het gebouw is hiermee rekeningen gehouden.' Met MO Project wordt nog onderhandeld over een project van acht betaalbare huur- en koop woningen elders in de derde fase Op stapel staat verder de bouw van vier huur- en drie koopwoningen in De Waal. Onlangs zijn in opdracht van de Woningstichting in Oudeschild een aantal woningen opgeleverd Respons Het bouwen van wat kleinere eenheden sluit aan bij de gemiddelde omvang van de huishoudens in huurwoningen 32 procent bestaat uit één persoon, 29 procent uit twee en 12 uit drie. Dat vooral woningen met een gunstige huur in trek zijn, blijkt uit de reacties op de advertenties in de Texelse Courant. Voor woningen met een lage huur is gemiddeld veel meer respons dan op duurdere woningen. Meer dan de helft van de zoekers heeft een bruto jaar-inkomen dat lager is dan ƒ30.000,-. Van de woningzoekenden woont 47 procent in Den Burg en 51 procent daarbuiten. Twee procent is afkomstig van de vastewal. Opvallend is dat vijftien procent van de geregistreerden in een koopwoning woont. In 1997 was dat nog negen procent. ie viert hoogtij deze weken .-ufo's blijken steeds weer een tbelwit Ook afgelopen dagen regelmatig raak. Een 55-ja- mi uit het Duitse Meppen maandagmiddag dat een ser en de antenne van haar luren vernield, die geparkeerd laan de Roggeslootweg bij De Udorp. Ook zaten er krassen in nacht van maandag op dinsdag 1 een 44-jarige man uit scheid (Duitsland) op zijn Meadres aan de Koger Epelaan adoor gebrul. Ook hoorde hij aopzijn auto werd geslagen, 's tends bleken er enkele deuken in rrotorkap te zitten, vandaal die dinsdagavond laat lag dacht te slaan in de Dorps- El in De Koog, kwam van een koude kermis thuis Een getuige had gezien dat hij een ruit van een auto had vernield, waarna de politie hem even later kon aanhouden. Het betrof een 16-jarige jongen uit Zaandam Tegen hem is proces-verbaal opge maakt. In het televisieprogramma 'Langs heilige huisjes' van de NCRV van zondag 16 augustus wordt het ver haal verteld van Michiel Adriaanszoon de Ruyter en de rol van geloof en bijgeloof op zee. Beelden zijn onder meer te zien van histori sche plaatsen in Oudeschild en Den Helder. Het programma wordt vanaf 16.25 uur uitgezonden via Nederland 1 en herhaald op 19 augustus, aan vang 19.30 uur. Een Duitser van middelbare leef tijd werd dinsdagmiddag op het strand van De Koog getroffen door een hartaanval. De man zat in een zwin en kreeg zodanig last van benauwdheid dat hij nauwe lijks meer aanspreekbaar was. Onder de voorbijgangers die dat za gen was een medisch studente die verbonden is aan de medische post in De Koog Zij trok de juiste conclu sies. Het geval was inmiddels ook gesignaleerd door de strand- bewaking die er een patrouille op af stuurde en samen met de studente eerste hulp verleende. Desondanks verslechterde de toestand van de man, die enkele jaren tevoren ook door een hartaanval was getroffen. In een actie waarbij strandbewaking. politie, ambulance en strand- recreatieve vloot in Oudeschild ter sinds onlangs een nieuwe =ctie bij. Jos en Bram Vrieze uit '•ersoog bieden sportvissers tnn schip 'M.S. Triton' een Waan over de Noordzee. De ge- deden dat tot voor kort ü'l hun woonplaats, maar kre un de gemeente toestemming e tomermaanden vanaf Texel srken. wsoog heeft geen toeristen. En hier zitten we in memands vaarwater', aldus Bram, de meest spraakzame van de twee broers De Rival was tot nu toe het enige schip voor sportvissers, maar die vaart op het wad. Wij vissen uitsluitend op de Noordzee.' Dat voordeel is gelijk een nadeel. 'Door de hoge golven hebben we tot nu toe nog niet kunnen varen. We verzorgen een recreatieve tocht en dat kan niet met zo'n hoge zee.' Hengelaars die een dagje mee willen, betalen ƒ40,- per tocht Om de scholen makreel op te sporen, is de stuurhut ruim voorzien van opspo- rmgsapparatuur. 'De vangsten kun nen flink oplopen.' De Triton mag volgens de gebroeders in niemands vaarwater zitten, aan dê kade is het dringen geblazen. Woensdagmorgen lag het voormalige duikopleidingsschip van de marine op de plek van de uitgevaren Rival, 's Middags verkasten de gebroeders naar de aanlegplaats van de Zeester. 'Wat Rijkswaterstaat betreft is het geen probleem', aldus Hans Boks vanuit het havenkantoor. 'We behandelen de Triton als elk ander schip. Het kan in de haven nog wel veel drukker zijn.' Bij goed weer vaart de Triton om 10 00 uur uit en keert terug om 17.00 uur. Vooraf reserveren is mogelijk. Aan boord bevinden zich werphengels EEN STOPNRRLD^ZOMDER DE RONDEN TE RfiKEN VflHRVOND ECHTER DOET ZO HET J.EVENÓ GE VA R KLOK EDOCH FANTASIE VOLLE WILDE BEESTEN NUMMER DE E>Efc(? IN DE TOEKOMST o 0 ooo 'ers Bram en Jos Vrieze verzorgen met hun schip MS Triton sportvistochten op de Noordzee. Foto Gerard Timmerman) paviljoen Paal 19 goed samenwerk ten, werd de man van het strand ge haald. Met een vierwielaangedreven busje van het strandpaviljoen werd hij op een schepbrancard naar de Badweg gereden en daar overgela den in de ambulance Gisteren werd de toestand van de Duitser 'stabiel' genoemd Hij ligt echter nog op de intensive care. Voor de strandbewakers had het ge val een leuk staartje, 's Avonds werd bij hen een grote taart bezorgd, af komstig van RST-camping Kogerstrand, met het opschrift 'Be dankt voor de inzet'. Het Groot Russisch Staatscircus heeft z'n tenten opgeslagen aan de Nikadel in De Koog. Gisteravond was de première. Het 'hooggeëerd publiek' is nog tien dagen welkom (tot en met 16 augustus). De cir cus-karavaan had een hectische start, want de politie trad op tegen de wijze waarop dieren werden vervoerd. Na inspectie geeft de dierenbescherming het circus ech ter het voordeel van de twijfel. De politie kwam maandagmiddag op het Teso-opstelterrein in Den Helder in actie. In één van de vrachtwagens van het circus stonden diverse dieren temidden van allerlei materialen Aan boord bevonden zich o.a een koe, paard, geiten, honden en katten. Ge probeerd werd op deze wijze boot- kosten te besparen. Op Texel nam de dierenbescherming de volgende dag poolshoogte In specteur E. Kater, die toevallig op het eiland aanwezig was, bezocht samen met het Texelse bestuurslid Riet Veenendaal het inmiddels in De Koog neergestreken circus. Tijdens een uitgebreide rondleiding overtuigde het tweetal zich dat de dieren er goed verzorgd uitzagen. Ze kwamen echter ook de bekeurde vrachtwagen tegen. 'Die deugde met', aldus Riet Veenendaal. 'De directeur erkende dat het niet zo had gemogen. Hij zei dat de knecht die het transport had verzorgd, is ontslagen en even tueel wordt teruggestuurd naar Rus land. Verder wordt voor de terugtocht een andere truck geregeld Ik denk dat dit inderdaad een incident is ge weest. Het ging om geld en helaas waren dieren weer eens de klos. Daarom was het goed dat de politie de vinger op de zere plek heeft ge legd We gaan er vanuit dat dit niet meer gebeurt.' Naast (kleine) huisdieren komen tij dens de voorstellingen ook grote roof dieren in actie Verder vertoont clown Victor Vassilieff zijn bekroonde acts en slingeren trapeze-virtuozen hoog in de nok van de tent. Het circus geeft minimaal 15 voorstellingen. Bij regen worden extra matinees ingelast. Aanvangstijden zijn vermeld in de Vakantiekrant. Een verslag van de show verschijnt in de volgende krant. Werner Weiffen uit De Koog heeft zich dinsdag persoonlijk bij bur gemeester Van Rappard beklaagd over nachtelijke onrust en vanda lisme in de Ruyslaan en omge ving. In gezelschap van enkele buren die dezelfde klachten heb ben, drong Weiffen aan op maat regelen. Weiffen kwam onlangs in het nieuws toen voor zijn woning Ruyslaan 29 's nachts een auto van een van zijn gasten in brand werd gestoken en vervolgens tegen de gevel gedrukt Dit incident was voor hem de be kende druppel, na de nachtelijke overlast die hij sinds jaren elke zo mer ondervindt. Evenals andere buurtbewoners heeft hij eerder klachten ingediend bij de gemeente, maar volgens hem heeft dat tot geen enkele verbetering geleid Elke nacht gedurende het hoogseizoen trekken groepen door de Ruyslaan, opweg naar of komende van de ca- fé's en discotheken in de Dorps straat. Ze horen grotendeels thuis op de jongerenafdeling van camping Kogerstrand, die in het uiterste zui den van dit kampeerterrein is gele gen. Door deze situering is de loop route van de jongeren lang en gaat onder andere langs de Ruyslaan, waar bewoners en rustminnende gasten uit de slaap worden gehou den door het dronkemans- geschreeuw. Sussen Een buurman van Weiffen kan er zelf ook niet van slapen. Hij heeft van de nood een deugd gemaakt door elke nacht tussen 23.00 en 4 00 uur op het bankje bij zijn huis te gaan zitten. Bij naderend lawaai gaat hij de jongelui tegemoet, loopt met hen op en maant tot kalmte. Soms helpt dat ook nog Weiffen vindt echter dat de burgerij het probleem niet zelf behoort op te lossen maar dat de lokale overheid die plicht heeft. Vandaar zijn bezoek aan de burgemeester, waarbij hij een brief met klachten overlegde en eraan herinnerde dat hij acht jaar geleden ook al aan de bel trok Di; recte aanleiding van zijn nieuwe ac tie zijn de plannen voor de Nieuwe Toekomst, die volgens hem alleen een zakelijk succes kunnen worden als deze 'megadisco' erin slaagt grote aantallen extra mensen naar De Koog te trekken. Het kan met an ders of de nachtelijke lawaaioverlast zal daardoor toenemen, want op een gegeven moment komt dat omvang rijke uitgaanspubliek toch op straat te staan en gaat opweg naar cam ping of andere overnachtingsplaats. Probleem Weiffen vindt dat in elk geval de jeugdafdeling van Kogerstrand in noordelijke richting moet worden op geschoven. zodat de discogangers een veel kortere route (via Badweg) gaan volgen Die route moet voort durend worden bewaakt, zodat lawaaimakers direct het zwijgen kan worden opgelegd. Dat lijkt echter met eenvoudig Al in 1993 kregen de buurtbewoners van de gemeente te horen dat de RST 'ondanks her haalde door ons ingestelde pogin gen' niet bereid is de jongeren afdeling te verplaatsen Weiffen c.s. vinden dat de discussie erover op nieuw moet worden aangezwen geld. Het gesprek met de burgemeester heeft hen niet veel hoop gegeven. 'Ik had de indruk dat hij niet echt geïn teresseerd was' Mogelijk klikte het niet tussen de Duitser en de burger vader omdat Weiffen suggereerde dat op Texel niet de wil van de bur gerij doorslaggevend is maar dat 'geld, corruptie en protectie' bepa lend zijn voor de gang van zaken Het Groot Russisch Staatscircus (met Nederlandse driekleur In top) is voor tien dagen neergestreken in De Koog (Folo Frans Hopman)' In de foyertent van het Groot Rus sisch Staatscircus, die tot en met zondag 16 augustus op de Nikadel in De Koog staat, zijn twintig wer ken van Georgische kunstenaars te zien. 'Zij vertegenwoordigen ver scheidene generaties en behoren zowel technisch als beeldend tot de meer dan middelmatig begaaf den', prijst initiatiefnemer G. Mul ders van 'La Galérie Géorgienne' enigszins bescheiden in zijn pers bericht. Hij voegt er echter trots aan toe dat het de Texelaars een buitengewone kans biedt om kennis te maken met kunst uit het land waarmee Texel een zo nauwe historische band heeft. De variatie in het geëxposeerde is groot: de ene schilder gebruikt de al ledaagse realiteit als onderwerp, ter wijl een ander 'door een ogenschijn lijk willekeurig gebruik van vlekken en lijnen zijn absolute onafhankelijkheid en individualiteit benadrukt'. Kenners zullen bovendien verschillende stro mingen herkennen Veel van de kunstenaars hebben een interessante geschiedenis. Zo is de tegenwoordig in Nederland wonende Nata Mindadze eigenlijk pas na het vertrek uit haar geboorteland profes sioneel kunstenares geworden. Na een basis-kunstopleiding in Georgië besloot ze iets heel anders te gaan doen: ze werd neurochirurg. In Ne derland werden de diploma's niet er kend, waardoor ze haar vak hier niet kan uitoefenen. Reden om terug te grijpen op haar oude liefde, de kunst De expositie is tijdens openingstijden, van het circus te bezichtigen, vanaf een uur vóór een voorstelling tot enige tijd erna. Raadpleeg voor de aanvangstijden van de voorstellingen de Vakantiekrant. Maandag start de aanleg van een duinmeer in het Alloo aan de Ruyslaan. Staatsbosbeheer wil hiermee de situatie uit de vorige eeuw in ere herstellen. Oorspronkelijk was het Alloo een open water in de mientgronden. Om streeks 1880 werd het ontwaterd door er een sloot, de huidige duinrel, te graven. Hierdoor konden er weilan den komen. Het duinmeer werd een meertje en 'verlandde' tenslotte vol ledig. Tegenwoordig is het een dras sig gebied met moerasplanten en - vogels. Reden om dit deel met rust te laten, maar er direct naast een plas aan te leggen. Volgens SBB be hoorde dit gedeelte ook tot het vroe gere duinmeer. Verder krijgt de duinrel tussen EcoMare en de bosrand 'natuur vriendelijke' oevers. Het werk wordt uitgevoerd door Tatenhove en duurt ongeveer een maand De ruiterpaden in het Californiébos worden als werk- weg gebruikt en zijn tijdelijk niet voor ruiters toegankelijk.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5