t 'Soms begint het l op werk te lijken TEX^^gCOJp^\NT 'Téet t^%PtediUvK (mhvi elman duikt rolpaard :puit VOC-wrak Lelie Toekomst-plan *9 Bea Dekker met Arragon in Z-dressuur Veertig jaar op het strand Kunstveiling TEXELSE 7 COURANT Verschijnt elke vrijdag t/m 28 augustus 1998 Advertenties Raadsvergadering Kampioenschappen tennisclub Deuce VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1998 Gorard Timmerman) VERVOLG PAGINA 1 16. Overzicht post onvoorziene uit gaven; 16 b. Telefonische bereikbaarheid/ bedrijfscommunicatieplan, 17. Ingekomen stukken, 18. Mededelingen; 19. Rondvraag; 20. Sluiting. VERVOLG PAGINA 1 moeten vertrouwelijk blijven. In grote lijnen kun je zeggen dat op de be gane grond eet- en daghoreca komt en in de kelder uitgaans- en nachthoreca. De ruimte beneden wordt ingedeeld alp een soort plein net als de bovenverdieping Brandveiligheid Nauta geeft hiermee aan dat de dis cotheek niet werkelijk zo groot wordt als op de bouwtekening staat. Ove rigens is bij de tekening vermeld dat de discokelder met behulp van pa nelen een andere indeling kan krijgen. Ten opzichte van de huidige disco theek De Toekomst zal wèl sprake zijn van uitbreiding. Momenteel kunnen daar 750 a 800 bezoekers in, straks zullen dat er volgens Nauta maximaal 1.200 zijn. Het aantal van 2.000 be zoekers dat wordt genoemd, slaat op de uitgaanskelder als geheel. Nauta Helaas is dit aantal een eigen leven gaan leiden. Het slaat op de maximale capaciteit die volgens de brandweer verantwoord is. De bovengrens qua veiligheid Een woordvoerder van de gemeente bevestigt dat: 'Het is een randvoorwaarde van de brandweer voor het verlenen van de vergunning.' Nauta 'We zullen daar zeker onder blijven. De exploitatie is afgestemd op 1.000 bezoekers. Hogere aantallen kosten organisatorisch ook meer.' Teleurstelling De initiatiefnemers tonen zich teleur gesteld over het aantal reacties. Nauta: 'Pas de laatste veertien dagen kregen we veel vragen. Vooral over de kelder, die is geprojecteerd als multi functionele uitgaansgelegenheid, maar wordt opgevat als mega-disco In gesprekken hebben we dat idee blijkbaar niet kunnen wegnemen Ver moedelijk heeft men ook de vrees dat de kelder later tóch een grote disco wordt als de opzet zou mislukken.' Nauta benadrukt nogmaals dat het project De Nieuwe Toekomst een nieuwe impuls voor De Koog moet geven. Men richt zich dus niet op het huidige uitgaanspubliek (=jongeren). maar zoekt het 'in die andere 90 pro cent'. Behoefte? De overige horeca-ondernemers heb ben hierover hun twijfels. Zij menen dat de uitgaansmarkt op Texel simpel weg te klein is. Naast de (geslonken) groep jongeren zijn er volgens hen te weinig toeristen die 's avonds op stap willen. De initiatiefnemers stellen dat die be hoefte er wèl is. Desgevraagd verwijst Nauta naar een onderzoek dat Tijs Blom zelf heeft laten uitvoeren. De uit komsten zijn echter niet voor anderen in te zien. 'Het zijn bedrijfsecono mische gegevens, die zijn niet open baar', aldus Nauta 'Ja, misschien maakt dat het moeilijker om anderen te overtuigen. Maar het is de vraag of dat onze taak is. De grenzen van wat wèl en met mag, worden aangegeven door het bestemmingsplan. Op deze lokatie is uitbreiding van horeca ge woon toegestaan Twee petten Inmiddels klinkt uit horecakring kntiek op de positie van Nauta Hij dient niet alleen de belangen van Blom, maar is ook voorzitter van de Koninklijke Horeca Nederland, afdeling Texel. Nauta stelt dat hij volledig door het bestuur wordt gesteund. 'Vanaf het begin weten ze van mijn activiteiten. De voorloper van dit plan, dat wegens 200 slaapplaatsen door de gemeente werd afgeschoten, heb ik aan hen voorgelegd Het bestuur beschouwde het als een belangrijke impuls voor De Koog en betuigde adhesie. Afge zien van het aantal slaapplaatsen is er in beginsel niets veranderd. Ik zou dit niet doen als ik daarmee de belan gen van de horeca zou schaden.' Nauta wijst nogmaals op de planolo gische ruimte die al in het bestem mingsplan zit 'Er kan zelfs nog méér in de DorpsstraatEigenlijk moet men blij zijn dat de verschillende pan den van Frits Langeveld niet allemaal apart worden verkocht. Dan lopen we het gevaar dat er nog méér van het zelfde komt. Nu komt er één complex met een nieuw concept, dat voor heel De Koog een positieve uitstraling kan hebben en doorzettingsvermogen. Wie de dressuursport op J niveau wil beoefenen, moet gezegend zijn met deze ei- iïappen. Bea Dekker, bijna full time-paardensporter, kan vmeepraten. Haar carrière kende ups en downs. Onlangs tide ze een hoogtepunt. Met Arragon behaalde ze tijdens dressuunvedstrijd in Schoort haar vijfde winstpunt, vol de om in de Z (zwaar)-dressuur te mogen rijden. to lang geleden stond de Se nog achter het buffet van de qóaan van haar echtgenoot maar tegenwoordig draait teven om paarden. 'Ik ben er continu mee bezig. Ik heb zelf Paarden, waarvan twee voor cll "ur Met allebei train ik zes keer week. Met de wat oudere ten is dat nodig omdat ze 's stijf wordt, terwijl de jongere nog veel moet leren, naast geef ik les aan zeven doe aan begeleiding, onder van een pony-viertal voor het woon rijden. Zo intensief met kn omgaan is bij mooi weer maar als het regent moet je "an begint het bijna op werk te 'kkan m'n agenda niet missen, 'ik houd er plezier in, da's het Rijkste.' Tegenslagen tens het succes kwam, heeft de !te® amazone de nodige "slagen moeten overwinnen, «uien stond me soms nader dan khen. Voor ik Arragon had, reed !|de merry Flair. Dat paard had helemaal klaar voor. Maar 1r'ee taakte ik aan het dokteren f werd dus niets Dat gebeurt zo li de paardesport. Een jong Nat ik in de tussentijd had pbleek veel te ondeugend Ik pograag weer rijden, dat ik toen F heb aangeschaft/Het is een Ikortgebouwd paard, een korte de hals staat echt van: hier fii toont als ie de baan tn komt. En hij is heel sterk, al kan ik hem wel aan. Met hem rijd ik nu twee jaar. De zestienjarige ruin heeft al een hele geschiedenis. Ik heb er afgelopen winter een half jaar intensief mee getraind, omdat ik niet tevreden was. Zes keer per week rijden. In de wedstrijdsport is dat nodig Gymnastiek 'Dressuur is eigenlijk gymnastiek voor een paard. Je doet verschillende oefeningen, die allemaal een functie hebben. Bijvoorbeeld de achter- en voorbenen sterker maken, het paard laten sluiten, zodat de rug wat korter wordt, de hals laten zakken en gehoorzaamheid Het komt aan op de samenwerking tussen paard en ruiter. Dat kan niet zomaar. Je moet elkaar leren aanvoelen. Arragon had al veel geleerd vóór ik hem had. Zo schakelde hij spontaan over van de linker op de rechter galop, chargeren heet dat. Maar dat zat nog helemaal nog met in ons repertoire.' Verrassing Het winstpunt dat ze in Schoorl haalde, kwam eigenlijk als verrassing. 'Zelf vond ik dat we het niet zo heel goed hadden gedaan. Ik had nergens op gerekend en was tijdens de uitslagen met iets heel anders bezig. Totdat ze opeens de prijs kwamen brengen Zo zie je maar. de ene of de andere jury maakt een heel verschil.' Om Arragon klaar te stomen voor de Z-dressuur, logeert hij tijdelijk in Barsingerhorn, waar ze wordt getraind door Marjan Meijer voor de vakantiekrant van 21 augustus a s. kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 12 augustus a.s. bij de advertentieafdeling aan de Spinbaan 6, 1791 MC. Telefoon 362600, fax 314111. (Advertentie) De gemeenteraad houdt dinsdag de maandelijkse vergadering, aanvang 19 30 uur in het gemeentehuis. Pu bliek is welkom: Radio Texel ver zorgt een rechtstreekse uitzending via 106.1 FM of 98.5 op de kabel De agenda luidt als volgt 1Opening: 2. Vaststelling volgorde stemming, 3 Vaststelling besluitenlijst raads vergadering dd 14 juli 1998: 4 Verlening bedrijfsregio Kop van Noord-Holland. 5. Vorming Fonds Kop en Munt, 6 Gemeentelijke vertegenwoordi ging in SSTP: 7. Aanschaf kleine opzetstrooier: 8. Vervanging bestelauto timmer lieden, 9. Rampenplan gemeente Texel; 10. Gemeentelijke informatie pagina; 11. Adhesiebetuiging gemeente Andijk: 12. Duurzaam toerisme; 13. Voorbereidingsbesluiten, 14. Derde wijziging Huisvestings verordening; 15. Uitvoering controle- en handhavingsbeleid; Dan is het ook tijd voor de veilingtafel zelf, voor de gelegenheid gemaakt door Hoornder Peter van Sikkeleras ('nieuw, van oud hout') Die brengt nog eens 550,- op, waarna de ha mer ('een hele fijne hamer') tenslotte voor ƒ150,- van eigenaar wisselt. Slechts drie kunstwerken blijken de bodemprijs met te hebben gehaald Ze zijn door medewerker Paul Kuip 'gekocht' en worden teruggeven aan de kunstenaar. Jan en Paula Brouwer vierden zondag een jubileum. Precies veertig jaar geleden begon de nu 63-jange Paula met evangelisatie-bijeenkomsten op het strand bij paal 19 (De Koog) en vijfjaar later sloot Jan (nu 60) zich daar bij aan. Zondagmiddag hadden zij hun windscherm voor de gelegenheid feestelijk versierd met ballonnen. Blijk baar had het feestje hemelse goedkeuring, want op het juiste moment brak het wolkendek en liet de zon zich zien. Verscheidene vaste gasten (o.a van het eerste uur) eerden het echtpaar met een gezongen bijdrage Na afloop mochten de kinderen aan een touwtje trekken en kregen ze een presentje mee. De familie Nouwen van het naburige paviljoen vergrootte de feestvreugde nog door de jeugd een gratis ijsje te geven. In een volgend nummer van de Texelse Courant volgt een interview met 'oom' Jan en 'tante' Paula (Foto Frans Hopman) "i jc-schip De Lelie dat in 1654 e'i zicht van de haven van !|i ,child verging, heeft een op 's lyke cultuurschat prijsgege- ï4 imker Hans Eelman bracht !|l jseen nog redelijk intact rol- 'e' boven water, waarop een heeft gestaan. Het bronzen 'il „jeif is vermoedelijk vroeger V: wcgen. Een authentiek rol- 1,11 nan dergelijke ouderdom is 30 ns Eelman uiterst zeldzaam arom van grote cultuurhisto- awaarde. Temeer omdat er nu Jijkheid bestaat over de wer- in grootte. Andere recente alen uit het wrak zijn een ver- li ling porseleinen scherven, omp, sokken, handvaten en choen. iakvande VOC-gal/oot betreft Izeker dat van De Lelie, zo blijkt f ;j register van de Verenigde idische Compagnie. Het ligt in ;jelde toestand op zo'n 7,5 me- nder de zeespiegel Eelman ,je De Lelie vorig jaar augustus ij sal op en wist toen al een aan- amerpen te bergen Het betrof andere enkele tabaksdozen, parfumflesje en een zoge- deJacobsstaf, die door de zee- „J eisvroegervoordeplaatsbepa- ierd gebruikt Tot de vondsten ien ook twee flinke koperen «tien, die iets zeggen over het )|j Ibemannmgsleden Op één van Mksdozen staat het Paleis op de Dam afgebeeld, dat halverwege de zeventiende eeuw gereed kwam. Op de andere doos is de stad Gouda afgebeeld Een aantal opgedoken voorwerpen van De Lelie werd vorig jaar in het Maritiem en Juttersmuseum tentoon gesteld. De Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) verleende Eelman vergunning om de dak werkzaamheden in het circa 30 me ter lange wrak dit jaar zelfstandig voort te zetten. Het speurwerk op de bodem van de Waddenzee verliep de laatste dagen redelijk succesvol. 'Het zicht onder water is circa twee meter Een aardig eind, want we duiken ook wel in het pikkedonker met nog geen halve meter zicht.' Slijtage Het rolpaard, dat in onderdelen naar boven werd gehaald, is deels aange vreten door paalworm, maar is nog goed herkenbaar en beschikt nog over een wiel. Zodra de kanondrager onder grote belangstelling op het droge was gehaald, startten Eelman, geholpen door echtgenote Marijke en Arie van der Vis met het conserveren van het eikenhouten museumstuk. Daartoe wordt de buitenlaag van het hout schoongemaakt, met hete lucht gedroogd en afgedekt met een laagje kunststof, waarna het inwendige ge leidelijk kan opdrogen. De vele scher ven en andere aangetaste spullen die Eelman heeft gevonden, geven aan dat voorwerpen die uit de bodem ste ken aan grote slijtage onderhevig zijn door schurend zand en ijs. Aan een koperen pot is bijvoorbeeld precies te zien welk deel uit de bodem stak. Wat er met de spullen gaat gebeuren, heeft Eelman nog niet besloten. 'Maar het is van belang dat de hele collectie bij elkaar blijft Ultieme wens van de duiker is het dertig meter lange wrak in z'n geheel boven water te hijsen, te conserve ren, herbouwen en in te richten met de spullen die er uit vandaan komen Een gerestaureerd wrak - en dus geen replica - op de kade van Oude- schild, zou voor Texel een grote cul tuurhistorische aanwinst zijn Van zaterdag 22 augustus tot en met zaterdag 5 september houdt Deuce clubkampioenschappen. Op het programma staan het dames- en heren enkelspel en het dames- en herendubbel. Hoe de partijen worden afgewerkt, is afhankelijk van het aantal aan meldingen In elk geval wordt ge speeld in een E/veteranen 50+ klasse en in een D/C-klasse. Boven dien zijn er verliezersronden. zodat iedereen die zich opgeeft meerdere wedstrijden speelt. Aanmeldings formulieren liggen in de hal van de kantine. Daar kunnen ze ook weer worden ingeleverd (vóór maandag 17 augustus 18 00 uur deponeren in de kist) Op 5 september zijn alle finales en is er tot besluit een barbecue voor alle leden (inclusief partners). Voor infor matie' Martin Land, tel. 314 657. Veilingmeester Bakker heeft er lol in Hij moedigt potentiële kopers aan te bieden en neemt ook de tijd om me dewerker en dorpsgenoot Martin Trap een beetje te pesten 'Ja, jij mag vandaag niks zeggen', voegt hij de spraakwaterval van de VVD toe. En: 'Misschien gaan we jou straks ook nog wel bij opbod verkopen. Per kilo.' Sommige van zijn grappen zijn niet voor iedereen bestemd, 'Voor me vrouw Bakker', hamert hij op formele wijze een kunstwerk af dat door zijn vrouw Irisabella is verworven. En wanneer onder de kopers voor de zoveelste maal iemand is met de naam Bakker, meldt hij droog: 'Alweer een Bakker. Ik weet met of ze nu zo vermogend zijn of zo kunstminnend, maar ik ben blij dat ik ook tot die tak behoor.' Dat het publiek vaak een heel eigen keuze maakt, wordt ook snel duide lijk Bekende kunstenaars 'scoren' niet altijd even hoog, schilderijen van hobbyisten blijken zomaar honderden guldens op te brengen Zeker wan neer het een beetje een realistische weergave betreft, liefst van een be kend Texels plekje. Wel naar ver wachting brengen schilderijen van Tielemans en Noorlander (ƒ775,- en 725,-) en de pentekeningen van Blok van de Velden (ƒ500,- en 475,-) op. De twee zeefdrukken van Jan Wol kers worden bijna vanzelfsprekend koploper In beide gevallen bieden twee gegadigden lang tegen elkaar op Abe Zijm wordt de eerste 'win naar', voor een bedrag van ƒ1500,- De (overkantse) 'verliezer' geeft niet op en sleept het tweede werk in de wacht, tegen een bedrag van ƒ1450,- In het Rabobankgebouwtje zijn na afloop louter tevreden gezichten te zien. Op het clubje mensen na dat te druk is met de afwikkeling. En op Hoornder Herman Bakker na, die net als dorps- en naamgenoot Harry Bak ker een ander kunstwerk blijkt te heb ben gekocht dan verondersteld 'Ik neem het heus wel, maar het was wat rommelig', verbijt hij zijn teleurstelling. Medewerkster Winanda Goënga ver zucht later: 'Wel vervelend Het is kennelijk moeilijk om alles goed te laten gaan.' Maar Herman Bakker hoeft niet wanhopen: 'Hier moeten we nog maar even over praten.' tnHans Eelman en Arie van der Vis (v.l.n.r.) bij het zojuist geborgen rolpaard uit het VOC-wrak. iFoioGamrd nmmormoni 'Normaal is dat met mijn stijl, maar zelf kom ik met hem met verder. Ze moet wat makkelijker door de hals komen. Ik wil toch steeds een stapje verder.' De amazone is de zevende Texelse die met een paard de Z-dressuur haalt. 'Het lijkt dus gemakkelijker te worden, maar het tegengestelde is waar. De eisen worden steeds hoger.' Revanche Naast Arragon traint Dekker nog een paard 'Lehar is een vos waarmee ik nu een jaar oefen. Dit dier is jong, veel beweeglijkeren rijdt veel soepeler. Hij wacht keurig af tot ik een teken geef.' Haar paard Flair, waarvan ze destijds Bea Dekker met haar paard Arragon waarr hoge verwachtingen had, heeft nu een veulen 'Da's mijn hoop voor de e ze de Z-dressuur haalde. toekomst. Vandaar dat ik haar Revanche heb genoemd

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 7