Cjrocn "Zwartsjexels in het 566: twijfels over louding Schilling Nauta CD vannacht toch geopend voor fans Marco Borsato Scherp debat over controlebeleid Gemeente in ongelijk gesteld KLAPBAND pompstation Toertocht CKZ zaterdag (Sansevieria) in Qutithcx+x Tas gestolen tijdens markt 'Gekkenhuis' bij Nauta CD Toerist gewond bij aanrijding Klachten over illegaal kamperen VERDER lVTlimmor IN DIT Nog drie keer kinderkennis 2 Texelaars derde bij NK ringsteken 4 Bezoekersaantal EcoMare blijft stijgen 5 Donderdag straks nieuwe wisseldag? 5 Inbraak in TEXELSE x1COURANT TLX'^Lgro^KXxr \orszel Bestemming fim-medewerker l met pistool bedreigd Diekslééper VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1998 RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11306 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAG EN VRIJDAG 'iEMENTSPRIJS ƒ56.90 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 E-mail: tcnieuws@tref.nl Buiten werktijd: Frans Hopman, tel. 31 54 72 of 06-53 14 9108 (b.g.g. 06-53 16 8657 of 06-52 78 4320) •Schilling:.gewauwel. In de nacht van dinsdag op woensdag is ingebroken in het pompstation aan de Pontweg bij Den Burg De buit bestond uit rookwaar. De eigenaar miste alleen pakjes sigaretten Bij de inbraak kwam men binnen door een raam te vernielen. De Cocksdorper Kustzeilvereniging houdt zondag een toertocht 'naar waarde wind hen brengt' Niet alleen leden, maar alle toerzeilers zijn wel kom. Men moet zelf zorgen voor eten en drinken onderweg De briefing is om 9.30 uur in het clubgebouw bij paal 33. neus 'Het college heeft het recht zich zo op te stellen. Maar ik heb het recht tóch te proberen mijn gelijk te halen. Dat is gelukt.' De gemeente werd gistermiddag per fax door het College van Beroep op de hoogte gesteld, zonder dat de uit spraak vergezeld ging van de argu menten. 'Maar we zullen ons loyaal opstellen', verklaarde gemeentese cretaris Piet Zoon. 'De verkoop mag doorgaan.' Teleurstelling voelde hij niet: 'We gunnen het Witte van harte. Overwinningen worden bij de ge meente niet gevierd, nederlagen niet geleden.' (Advertentie) {Advertentie) pen, waardoor anderen in de toe komst ook hun gang kunnen gaan. Witte stelde daar tegenover dat het om een eenmalige actie ging en dat de buren zonder uitzondering positief over de actie waren. Ook voerde hij aan dat Texel een uitzondering vormde, omdat de winkels elders in het land wél toestemming kregen. Handhaving Het college hield echter vast aan het besluit, ook na pleidooien van ver schillende raadsleden, die het dins dag in de gemeenteraad voor Nauta CD opnamen. Dick Drijver (Texels Belang) verzocht het college de zaak nogmaals te bekijken. Hij kreeg bijval van o.a. VVD en D66. Burgemeester Van Rappard hield echter voet bij stuk 'De gemeente raad heeft de sluitingstijden vastge steld en daar hoort 24.00 uur niet bij Als je wilt afwijken, moet er een groot maatschappelijk belang zijn Dat is hier met het geval Als college zorgen we dat men zich houdt aan de door de raad vastgestelde regels. Een kwestie van handhaving en dat moet je als raad respecteren.' Dubieus Hierop besloot Witte de rechter in een spoedzitting om een uitspraak te vra gen Bij de zaak, die gisterochtend voorkwam, werd de gemeente verte genwoordigd door twee ambtenaren namens Nauta CD was William Witte aanwezig Een vrouw uit Amsterdam, die al 40 jaar regelmatig op Texel verblijft, werd tijdens de maandagse markt in Den Burg bestolen. Rond 10.00 uur raakte Ze een plastic tas met boodschappen kwijt, die ze even had neergezet bij een groentenkraam. De Amster damse vergat de tas mee te nemen, maar toen ze even later terugkeerde was-ie verdwenen. In de tas zaten o.a. twee bussen tapijtspray, koek en aardbeien. De vrouw heeft geen aan gifte gedaan bij de politie, maar wil wel via de krant waarschuwen dat mogelijk vaker op de markt dieven of dievegges actief zijn. 'De president stelde ons in het gelijk vertelde hij gistermiddag. 'De vrees voor het scheppen van een precedent vond hij dubieus. Belangrijk was ook dat wij de buren hadden geraad pleegd. De gemeente beweerde dat die tegen waren, maar dat konden ze niet met schriftelijke verklaringen be wijzen. De ambtenaren hadden wel een plattegrond van het gebied rond de winkel meegenomen, om aan te tonen dat er wordt gewoond Ik ben ze daar nog dankbaar voor, want die kaart hielp juist óns. De president maakte uit de kaart op dat de functie van winkelgebied belangrijker is. Witte is opgelucht maar met rancu- De Borsato-actie was vannacht ook op Texel een succes. 'Het was een gekkenhuis', vertelt ver koper Sil van Dijk van Nauta CD. Zestig a zeventig fans stonden om middernacht te dringen. Alle gratis slaapmutsen, die onder de eerste kopers werden verdeeld, raakten op. Voor de nachtelijke klanten was in een hoek van de winkel een koffietafel ingericht. 'Het was zeer geslaagd. We kon den er met z'n vieren amper te genop werken', aldus Van Dijk. Tegen enen nam de politie ook even een kijkje, maar toen was de rust alweer wedergekeerd De CD De Bestemming is overigens nog volop verkrijgbaar. Een 20-jarige man uit Oldenzaal raakte woensdag omstreeks 12.15 uur gewond aan een knie bij een aan rijding in de Kogerstraat in Den Burg. Het slachtoffer zat achterop een fiets, bestuurd door een 17-jarige jongen uit Laren. Deze had te laat in de ga ten dat een voor hem rijdende auto remde en botste tegen de wagen aan. De duopassagier kwam daarbij lelijk terecht en moest zich onder dokters behandeling stellen achter het dorpshuis in De Koog. In de nacht van dinsdag op woensdag waren er opvallend Regelmatig staan campers op het terreintje er een paar tenten. Vakantiegangers in campers staan 's nachts regelmatig illegaal op het terrein achter dorpshuis De Hof in De Koog. Dat leidt nogal eens tot nachtelijke overlast. 'Maar als ik de politie erover bel, gebeurt er niks', klaagt Nel Winder, bewoonster van de Zeekraal, een aangrenzende straat. 'Het zijn vaak hele groepen. Nu (in de nacht van dinsdag op woensdag, red.) waren het er ook weer tien. Ik slaap daardoor slecht Vervelend, want ik werk in de horeca en moet 's ochtends om vijf uur weer op. Laatst hoorde ik over de scanner de politie zeggen dat ze het zo maar lieten, omdat het er nu redelijk rustig was.' Politiewoordvoerder Rob Koningstein verklaart dat weldegelijk wordt opge treden tegen illegaal kamperen. 'Nor male gang van zaken is dat illegale kampeerders wordt aangezegd om Ie verdwijnen. Maar er zijn collega s die niet optreden wanneer de kampeer ders al slapen. Zij geven het aan de ochtendploeg door, die er dan later alsnog op afgaat om de kampeerders erop te wijzen dat ze daar niet had den mogen staan.' In dat laatste geval moeten tenten direct worden opgebroken. Dat geldt niet voor campers, aangezien die overdag - uiteraard - gewoon op een parkeerterrein mogen staan Erg fa natiek is de |acht van de politie met, aldus Koningstein. 'Het heeft geen prioriteit, maar tijdens normale sur veillances wordt er zeker op gelet. Deze zomer is er een enkele keer geverbaliseerd.' Het illegaal kamperen werd dinsdag ook door Pieter de Groot (D66) onder de aandacht gebracht, tijdens de rondvraag van de raadsvergadering. 'Eigen waarneming, afgelopen week end in De Koog', verklaart De Groot desgevraagd. 'Ik ben niet getipt.' Het raadslid bepleit geen 'tereurbeleid' van de politie, legt hij uit 'Natuurlijk, er moet worden opgetre den. Maar belangrijker is nog de vraag waaróm die mensen daar staan. Kunnen ze niet terecht op de noodcamping? Zijn er sowieso te weinig kampeerplaatsen' Allemaal nuttig om te weten wanneer het recreatiebasisplan straks wordt be sproken en de vraag op tafel komt of er slaapplaatsen herverdeeld moeten worden. Dat moet het college nu eerst eens uitzoeken.' veel van Italiaanse afkomst bij. Ook stonden (Foto Hany de Graat) Cfttn nttLrJbrii i I» ba bjrL. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant: NEE-stieker maar wel geïnteresseerd? Folder verkrijgbaar op Spinbaan 6. fe valreep laat de scheidende jemeester (met het college) even z'n tanden zien. Men 1 ztch aan het kersverse, We gemeentebeleid: hand i's en navolging van de re- want 'Ordnung muss sein!' so sind wir doch nicht leiratef? Kleine en grote za- lopen uit de hand, 'hoeden' fen gelicht, klandistiene i* krachtig aangepakt, toeris- Sfeoldmetde 1-2-3-regeling fe openstelmgs- tijden van fels zijn verruimd(i). Krijgt de fentwintiguurs economie ook e' n haar greep? Welnee, dat '"si mij betreft- nog lang niet fe orde Maar een onderne- weigeren om aan een lu- éénmalige landelijke actie fe doen, is wel heel erg piet- Géén openstelling geeft alle publiciteit wel over- Wat een commotie én pro 's voor een simpel CDeetje. feste bestemming. Horszei tiprobeerde een politieke dis- n te zwengelen naar aanlei- éhet onthutsende rapport dat jeksbureau IPA/ACON on- saakte over de wijze waarop IsopTexel worden nageleefd. (8'er toonde zich geschokt over eiconclusies, nl. dat het amb- title heeft woensdag een 14- t Duitse jongen aangehou- emet een pistool Krim-me- ïker Marcel van Boven heeft sgl De jongen is ingesloten «Helder. Ondanks inzet van (honden is het nog niet ge lift pistool terug te vinden. adent gebeurde op het pleintje speelhal van het vakantie- ra. De jeugdige Duitser, die jee bijeen kamperende familie Liefhebbers van Marco Borsato konden vannacht toch het nieuwe album van hun idool kopen bij Nauta CD in Den Burg. Dat was het gevolg van een uitspraak van de president van het College van Be roep voor het Bedrijfsleven. Deze stelde het gemeentebestuur giste ren in het ongelijk, waardoor de platenzaak voor deze speciale ge legenheid open mocht zijn. Bedrijfsleider William Witte had de zaak namens Nauta CD in Den Haag aanhangig gemaakt. Hij wilde graag meedoen aan een stunt van de platenmaatschappij van Borsato, die had bedacht dat overal in het land winkels tussen 0.00 en 2 00 uur open zouden zijn om het nieuwe schijfje te verkopen. De argumenten van het college om openstelling te weigeren vond Witte onbillijk. B en w bepaalden dat omwo nenden niet in hun nachtrust moch ten worden gestoord. Bovendien vreesden ze een precedent te schep- ide Groot stak dinsdag tij de raadsvergadering de lont Ikruitvat. Hij wilde van wet- tiDaan Schilling weten of die ■lijk achter een beter con- en handhavingsbeleid staat, ms het D66-raadslid heeft (Schilling als verantwoorde- eihouder van milieu en ruim- i ordening de afgelopen vijf ieel door de vingers gezien, ■meester Van Rappard Ie hem van repliek: 'De Kaanpak wordt collegebreed igen.' telijk apparaat er weinig vertrouwen in heeft dat het bestuur tegen over tredingen optreedt 'Ik herinner me nog een situatie met illegale slaapplaatsen dat de wethou der antwoordde: als ik daar langs rij, kijk ik altijd even naar links. Hoe denkt de wethouder dit geschokte vertrouwen te herstellen?', wilde De Groot weten. 'Deze periode zal ik naar rechts kijken', antwoordde Schilling ontwijkend. Op de spits Hierna werd de toon van het debat scherper. 'Ik ken sommige gemeen tes waar politieke consequenties aan zo'n rapport worden verbonden', stelde De Groot. Hij keek bezorgd vooruit naar de periode na het vertrek van burgemeester Van Rappard. Schilling zal dan als eerste loco-bur gemeester tijdelijk de scepter over Texel zwaaien. 'Het is belangrijk dat hij dit nieuwe beleid uitvoert. Anders ga ik bij de Commissaris van de Ko ningin pleiten voor een andere waar nemer', dreef De Groot de zaak op de spits. Dick Drijver (Texels Belang) nam het voor zijn wethouder op 'Een volstrekt overbodige opmerking van De Groot. De burgemeester heeft net gezegd dat het college het beleid unaniem - dus inclusief de wethouder- steunt.' De Groot hield vast: 'Droevig dat mijn vragen niet de goedkeuring van Drijver hebben Toch ben ik geïnte resseerd in het antwoord. Papier is geduldig, maar het gaat om de be reidheid het beleid uit te voeren. Ik wil die garantie hebben.' Niet persoonlijk Burgemeester Van Rappard wees verbleef, liep Van Boven al een tijdje uit te dagen, maar dat liet zich aan zien als onschuldig 'gedol'. Op een gegeven moment trok de jongen het pistool, maakte daarmee een door- laadhandeling en richtte het drei gend op het voorhoofd van Van Bo ven. Die maakte zich daarop uit de voeten en waarschuwde de politie. 'Ik wist natuurlijk niet of dat pistool echt was, maar het zag er in elk ge val echt uit. Nee, ik voelde er niets voor om het uit zijn handen te slaan. Ik heb een dochtertje van 4 en er lie pen veel andere mensen op dat plein'. Toen de jonge Duitser later door de politie werd aangehouden, be weerde hij dat het een geintje was geweest, en dat het pistool niet echt was Dat laatste kon hij echter niet bewijzen; hij zei het wapen te heb ben weggegooid enkele kilometers verderop in Eierland. De politie door zocht op de opgegeven plaats met drie speurhonden, wat geen resul taat opleverde. Er wordt ernstig re kening mee gehouden dat het wa pen wel degelijk gevaarlijk was, zodat het onderzoek wordt voortge zet. erop dat het rapport algemene con clusies bevat. 'Het niet-voldoende controleren en handhaven hangt met samen met een bepaalde periode of een bepaalde portefeuillehouder', al dus Van Rappard, die eerder in een commissievergadering al had opge merkt dat het zit in de genen van Texelse bestuuiders Volgens hem blijkt de wil om dit te veranderen uit het feit dat het college zélf opdracht heeft gegeven tot het onderzoek. 'We hebben er geen en kele passage uit het rapport wegge laten, hoewel dat als opdrachtgever best had gekund. Ik verzet me daarom tegen het persoonlijk maken van dit debat.' Gewauwel Wethouder Schilling voelde toch de behoefte om te reageren. 'De Groot is flink aan het tamboerijnen dat deze Pieter de Groot: ...geschokt vertrouwen... (Foto s Harry de Graaf) wethouder het verkeerd heeft ge daan, maar hij slaat de plank finaal mis. Alle zaken waartegen wordt op getreden, zijn besproken door het hele college. En ik heb al eerder waargenomen toen een burgemees- Lees verder pagina 5 Je bent jong en je wilt naar Texel. Dus pak je je rugtas en leger- kisten en ga je op de bonnefooi heen. Overnachtingsadres'' Ach, niet nodig. Vrijheid blijheid. On derweg ontmoet je vast wel toffe mensen en anders zoek je toch een plekje in de vrije natuur... Zoiets moet deze onbekende gast hebben gedacht toen hij (of zij) zich woensdagnacht in zijn slaapzak rolde en zich nestelde op een bankje op de dijk bij Oudeschild. Jammer genoeg wel iets te dicht bij de ha ven. waar het 's morgens vroeg al een drukte van belang is zodat van uitslapen weinig terecht komt En stel je voor dat ook de misthoorn nog af gaat Fotograaf Bert Koning was attent en legde het aandoenlijke tafereeltje vast.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 1