'Maar minder drinken is nog niet aan de orde Hard fietsen om bedrijvenbokaal Sport Jaap Vlaming stepte 500 km Praten over alcoholgebruik prima: Derde plaats bij NK ringsteken voor Trap en Schraag Onderdeel NK wielrennen: S- Mensen s Mensen TEXELSE COURANT Gym in Oosterend Goede prestaties bij dressuur Pannenkoeken in Molenkoog Tennistoernooi erg spannend 072-512 22 22 Wonen op Texel? VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1998 'Ik drink om dronken te worden', heeft hij net met een ernstig gezicht verklaard. Dat een lever er ongeveer anderhalf uur over doet om een glas bier af te breken en dat zijn bloed tijdens de vakantie dus kennelijk continu alcohol bevat, jaagt hem nauwe lijks schrik aan. 'Nuttig om te weten. Nee, niet om mijn leven te veranderen. Ik ga nu echt met minder drinken. Dat komt later misschien wel. Ik kan me tenminste voorstellen dat ik op mijn vijftigste niet meer elk weekend dronken in de kroeg zit.' Deze weken wordt door het Nationaal Instituut voor Gezondheidsbevor dering en Ziektepreventie (NIGZ) lan- delijk campagne gevoerd tegen alcoholmisbruik. Een groep jonge medewerkers streek afgelopen week einde op Texel neer, om op de nood- camping, Kogerstrand, De Krim en in jeugdherberg Eyercoogh leeftijds genoten op te zoeken en met hen te praten over hun drinkgedrag Dat is vaak behoorlijk aan de maat Onder zoek heeft uitgewezen dat jongens tij dens hun vakantie in Nederland ge middeld eenentwintig glazen alcohol per dag drinken (meisjes elf). Uit gaand van een gemiddelde duur van negen dagen, betekent dit dat zij in hun vakantie bijna tweehonderd gla zen drinken, ongeveer vijfeneenhalf krat Dat dit onwenselijk is, behoeft nauwe lijks betoog Veel drinken is schade lijk voor de gezondheid, de kans op (verkeers)ongevallen neemt toe en het leidt - al dan niet in combinatie met andere verdovende middelen - steeds vaker tot agressie en overlast op straat. Volwassen Opvallend genoeg vinden veel jonge ren het geen probleem om bij hun tent te worden benaderd voor een ge sprekje over hun drinkgedrag. Dat blijkt ook bij een bezoek aan de nood- camping langs de Westerweg, waar kleine groepjes kampeerders zich hier en daar voor hun tent laten koes teren door de zon. Het antwoord van de jonge (uit Mijdrecht afkomstige) vakantieganger lijkt typerend voor de reacties die de campagnemede werkers voortdurend krijgen. 'Dat is ook al bij eerdere campagnes gebleken', stelt Henny van der Mark uit Wormerveer, die de campagne op Texel leidt. 'Je kunt er vaak op heel volwassen wijze over praten, maar resultaat is bijna nooit dat jongeren minder gaan drinken. Dat is ook met direct de opzet. Bedoeling is dat jon geren over hun drinkgedrag naden- "Rën en dat ze het een beetje minder normaal vinden om heel veel te drin ken Dat betekent op den duur mis schien dat hun alcoholgebruik om laag gaat De kans daarop wordt natuurlijk groter door deze campag nes regelmatig te herhalen Frisse uitstraling De campagne van de NIGZ. die op Texel wordt uitgevoerd door de Noordhollandse Brijder Stichting, heeft een jonge en frisse uitstraling Een kleurige bus harde muziek en ludieke posters ('Het uitzicht is hier fantastisch') moeten de aandacht van potentiële 'klanten' lokken. Bij de bus kunnen ze meedoen aan een quiz en hun kennis van alcohol testen op een computerspel. Tonen ze zich bereid in gesprek te gaan met de campagne- medewerkers, dan ontvangen ze bo vendien een T-shirt en een gratis CD. De elf medewerkers zijn allemaal begin twintig, veelal getooid met snelle zonnebrillen en het shirt van de stichting. Zij werken op vrijwillige ba sis aan het project mee en zijn door campagneleider Henny van der Mark - de enige betaalde kracht - geworven in het circuit van de Alkmaarse jongerencentra. 'Ze staan allemaal middenin de wereld Het zijn geen geheelonthouders of zo, sommigen hebben zelf veel gedronken. De enige voorwaarde is dat ze nu niet zelf in de problemen zitten.' Egoïstisch Alvorens ze naar Texel kwamen, heb bende medewerkers een trainings weekend in Drente gevolgd. 'Daarin hebben we vooral feiten geleerd over alcohol. Wat het met je lijf doet. waarom mensen drinken, dat soort dingen', vertelt de 24-jarige Sabine. Ze volgt een MBO-opleiding Sociale Dienstverlening en overweegt zich te specialiseren in de richting 'voorlich ting' 'Ik wil op deze manier kijken of het wat voor me is. Een beetje egoïs tische reden, dus.' Ook Wendy (20) beschouwt zichzelf met als wereldverbeteraar 'Dat is niet mijn ideaal, of zo. Ik zou wel graag willen dat jongeren wat verantwoor- delijker drinken En dit is ook hart stikke gezellig, een weekend met zo'n groep op pad.' Ze vinden het aanvankelijk wel een beetje eng, zomaar mensen aan te spreken over hun drinkgedrag Sabine: 'Ik ben niet echt het type dat overal op afstapt Ik ben blij dat we dat met z'n tweeën doen.' Wanneer de ploeg een tijdje op de noodcamping staat en veel kampeer ders uit eigen beweging een kijkje bij de bus komen nemen, verdwijnt veel van hun onzekerheid. 'Het gebeurt als vanzelf, het gaat eigenlijk hart stikke lekker', constateren ze opqe- lucht De enige die in het geheel geen schroom toont is een man met groen piekhaar, die wilde liedjes op een gi taar speelt en als artiestennaam 'Bertje Doperwtje' voert 'Ik ben spe ciaal gevraagd om aandacht te trek ken. Dat kan ik vreselijk goed', zegt hij quasi-serieus en hij sprint weg om een paar huppelpasjes te maken De campagne zelf kan hem wel be koren, vertelt Bertje als hij weer zit. 'Ik heb heel veel gezopen, nu drink ik alleen maar water. Dat lijkt me beter. En waarom ik meedoe? Ik hou van positieve actie. Niet zeuren, maar er iets aan doen De noodcaming, vlak na aankomst van het campagneteam: muzikant Bertje Doperwtje slooft zich uit om jonge kampeerders naar de bus te lokken. Bij de bus wordt ondertussen menig serieus gesprek gevoerd Nadat de vragenlijsten zijn afgewikkeld en is gereageerd op prikkelende stellingen ('Meisjes horen met dronken te zijn'), blijven veel geïnterviewden nog even zitten om verder over het onderwerp te praten 'Mijn vriendin heeft vorig jaar een ongeluk gehad Ze was zelf ook schuldig, maar de andere partij had gedronken Dan ga je toch na denken over alcoholgebruik', vertelt een 22-jarige jongen uit Voorhout. Hij en zijn vriendin (18) lijken met bepaald de extreme drinkers waarop de campagne zich vooral richt. Doordeweeks drinken ze niet of nau welijks, in het weekend houden ze hun consumptie beperkt tot maximaal zes glazen alcoholhoudende drank Het was de opvallende manier van campagnevoeren die ze deed beslui ten toch even een kijkje te nemen. 'We waren eerst een beetje lacherig, maar het is toch nuttig En leuk. Er wordt geen preek gehouden, het wordt je met verboden te drinken. Om jongeren te stimuleren om na te den ken is dit best goed.' Succes De campagne is een groot succes geworden, stelt Henny van der Mark een paar dagen later vast, nadat hij en zijn team het eiland weer hebben verlaten. Hij schat dat er ongeveer twintig uur is gewerkt en dat in die periode met ongeveer tweeduizend jongeren is gesproken. 'We hebben het smoordruk gehad, maar we zijn heel tevreden. In Eyercoogh, waar we logeerden, hebben we op verzoek 's nachts nog een keer blaastesten uit gevoerd met mensen die net uit de disco kwamen. We hebben werkelijk met één negatieve reactie gehad Vaak was het wel nodig eerst even uit te leggen dat we met anti-alcohol zijn, maar dat we alleen willen bereiken dat mensen wat bewuster en wat min der gaan drinken.' De bereidheid van de verschillende Texelse instanties om mee te werken was eveneens hartverwarmend, stelt Van der Mark De VVV was aanvan kelijk wat bevreesd voor het imago van Texel, maar toonde zich later toch bereid de speciale ansichtkaar ten in haar rekken te plaatsen. Het gemeentebestuur stelde subsidie beschikbaar om het vervoer en de overnachtingen te bekostigen en bleek bovendien opmerkelijk gene gen mee te denken. 'Dat zijn we echt niet overal gewend. We hadden ook gepland naar de Sneekweek te gaan. Vorig jaar ging het daar prima, nu waren we met welkom. Het nieuwe college heeft kennelijk andere opvat tingen dan het vorige.' Koffie en thee Ook door de campingbeheerders werd enthousiast gereageerd. 'Het overkomt ons regelmatig dat we moe ten praten als Brugman om een beetje stroom te krijgen. Maar op Kogerstrand kwam Betsy Verhoeven direct met thermoskannen koffie en thee aanzetten en ze bleef maar vra gen of we nog iets nodig hadden. En van De Krim kregen we het verzoek een cursus te organiseren voor campingmedewerkers, hoe drugs gebruikers te herkennen en hoe je met ze moet omgaan.' Teleurgesteld is Van der Mark alleen in de horeca, die de gewekte ver wachtingen volgens hem niet heeft waargemaakt. 'Via de cafes konden we ons materiaal verspreiden, was toegezegd. Eigenlijk best verrassend. Niet iedere horecabaas ziet in dat uit wassen door alcoholmisbruik schade lijk voor hem zijn Maar op Texel kre gen we direct alle medewerking Het gemeentebestuur had gezegd dat het de natte horeca wel een beetje onder druk wilde zetten, maar dat leek he lemaal niet nodig Maar toen ik zater dag een rondje maakte door De Koog, heb ik niks zien hangen. Jam mer hoor, temeer omdat we op een gegeven moment door ons materiaal heen waren en best zelf hadden kun nen gebruiken.' Geen reclame Rein Stam, woordvoerder van de 'natte' horeca, spreekt de klacht van Van der Mark tegen. 'Samen met Klaas Fris heb ik de hele vrijdag middag uitgetrokken om overal pos- Het Nederlands kampioenschap wielrennen voor vrije renners (recreanten) nadert met rasse schreden. Het laatste weekend van deze maand is Texel twee dagen lang het strijdtoneel. Zaterdag 29 augustus staat een tijdrit op het programma, zondag de 30e zijn er wegwedstrijden. Onderdeel van de tijdrit is de strijd om de Texelse bedrijvenbokaal. Teams moeten zich hiervoor snel (liefst voor 16 augustus) opgeven. De tijdrit voert over het bekende par cours Oudeschild-De Cocksdorp vice versaElk jaar geldt deze 40 km lange race tegen de klok als het Open Noordhollands kampioenschap Nu het Wielercomite Texel de organisa tie van het NK toegewezen heeft ge kregen. staat ditmaal een kampioenstrui met nationale driekleur op het spel De thuisrijders kunnen nu Gymvereniging Oosterend begint dinsdag 25 augustus weer met de lessen. Deze worden allemaal in de gymzaal van dorpshuis De Bijenkorf gehouden Het lesrooster dinsdag. 15.45-16.30 uur kleuters groep 1 woensdag: 13.15-14 15 uur meisjes groep 3-4: 14.15-15.00 uur dames: 15.00-16 00 uur meisjes groep 5-6: 16.00-17.00 uur meisjes groep 7-8: 17 00-18.15uur extra training, 18.15- 19.15 meiden en jongens voortgezet onderwi|s, donderdag: 15.45-16.30 uur kleute'rs groep 2; 16.30-17.30 uur jongens groep 3-4-5:17.30-18.30 uur jongens groep 6-7-8; 20.00-21.30 uur conditiegym dames en heren. Informatie kan worden verkregen bij Sandra Vlaming, tel. 318 308. hun tijden vergelijken met de sterkste specialisten van Nederland Aan de deelname voor Texelaars verandert niets ledereen, ongeacht zijn of haar niveau, mag meedoen. Juist om deze reden is de bedrijven bokaal de afgelopen jaren uitgegroeid tot een succes Wie zich met mini maal twee collega's van hetzelfde bedrijf aanmeldt, wordt als ploeg aan gemerkt. De tijdrit wordt wel indivi dueel verreden, de tijden van de teamleden worden bij elkaar opge teld. Inmiddels hebben zich al diverse bedrijfsteams ingeschreven. Wie nog wil meedoen, moet niet te lang aar zelen. Voor het NK zijn maximaal 160 startnummers te verdelen en vol is vol. Wie geen team heeft, kan ook apart inschrijven. Per deelnemer be dragen de kosten ƒ10,- Inschrijf formulieren zijn verkrijgbaar bij Dirk Vinke, Duinreep 18. 1791 HP Den Burg, tel./fax 313 814 Bij manege Akenburg werd vrijdag de tweede avondwedstrijd dres suur van het seizoen verreden. Een langdurig evenement: de eerste ruiters en amazones gingen om half vijf van start, de laatste verlie ten om kwart voor acht het veld, waar drie rijbanen waren aange legd. Mede door het mooie weer werd goed gepresteerd. De deelne mers werden gesteund door een behoorlijke hoeveelheid toeschou wers, die in de zon op het terras zaten. Op B-niveau bij de pony's was het Anja Ellen met Padan die twee oranje linten (eerste prijzen) mocht ontvan gen Bij de paarden klasse B streken Jessica Hoep en het Friese paard Wietske twee keer met de eer. Ook op hoger niveau werd goed ge reden. In de klasse L-dressuur paar den en pony's waren er prijzen voor Bea Dekker met Lehar, Wendy Lam pers met Lars, Rob Witbaard met Hieno en Afra Stoop met Heavy D Danielle Boom en Camarillo gingen er bij de M1 -paarden met twee winst punten en oranje linten vandoor. To taal werden door de ruiters 24 pun ten bij elkaar gesprokkeld. Uitslagen Eerste prijzen in de verschillende categorieën waren er voor Anja Ellen {2xJ. Merel van der Linde, Ellen Blom (2x), Jessica Hoep (2x), Bea Dekker (2x). Eva van der Linde (2x). Evelien Duin (2x), Danielle Boom (2xJ. Souwtje Witte (2x) en Marjolijn Smidt Koetsier Biem Trap en steekster Bianca Schraag-Van de Wetering hebben woensdag in een warm Beverwijk de derde plaats vero verd bij het Nederlands kampioen schap ringsteken. Het duo ver schalkte zestien van de achttien ringen, één minder dan de num mers één en twee, die daarna nog een barrage reden. Er streden tweeëntwintig combinaties om de titel, voornamelijk afkomstig uit Noordholland en Friesland. Onder hen ook vijf Texelse. De omstandigheden waren zwaar in Beverwijk Het was erg warm, zodat de paarden al op het opstelterrein nat van het zweet waren. Ook de deelne- Maarten Jan Boon uit De Koog slaagde in Utrecht voor het examen buitengewoon opsporingsambtenaar. Het examen werd gehouden door het CITO in opdracht van het ministerie van Justitie Boon is regelmatig werk zaam voor Beveiligings Service Texel. Trekkebenend kwam hij dins dagavond de raadszaal binnen en strompelde naar zijn ver trouwde zetel. De vermoeienis sen van zijn steptocht waren Jaap Vlaming, raadslid voor GroenLinks, nog aan te zien. Na precies 500,7 kilometer was zondag een eind gekomen aan de bijzondere beproeving. Een onwil lige kuitspier maakte het hem on mogelijk verder te gaan Hij strandde op een camping mid denin de Belgische Ardennen. Toch toonde Vlaming zich tevre den, want zijn doel was 450 a 600 km af te leggen en daarmee geld in te zamelen voor een scholings project in Kameroen. Ook dit laatste is gelukt: Vlaming schat dat totaal ruim ƒ7.000,- bin nenkomt. Bijdragen kunnen wor den overgemaakt op Rabo-reke- ning 3625.134.446 onder vermelding van Zendingswerk Fonteinschool. In een volgende krant blikt Vlaming terug op zijn belevenissen onderweg mers zelf hadden in hun klederdracht alle moeite om het hoofd koel te hou den. 'We hadden grote boeren- zakdoeken bij ons om het zweet steeds weg te vegen', vertelt Bianca Schraag. Een ander nadeel van de felle zon was dat de weerkaatsing in de opge poetste ringen groot was. 'Ze doem den plotseling voor je op. Daardoor moest je erg snel reageren.' Prettig was wel dat op asfalt werd gereden (over de Zeeweg), waardoor de wa gens met al te veel hobbelden. Het evenement duurde bijzonder lang, mede door de deelname - bui ten mededingen - van dertien plaat selijke combinaties. Om kwart voor een begon een rondrit door het fees telijk versierde Beverwijk, waar deze dagen zevenhonderd jaar stads rechten wordt gevierd. Daarna volgde een voorstelronde De wedstrijd be gon tegen half drie Pas rond vijf uur waren de aanspanningen weer terug op het opstelterrein. De moeilijke omstandigheden had den hun weerslag op de prestaties. Schraag: 'Normaal zijn er zo'n vijf combinaties die alle ringen steken en zijn vaak verschillende barrages no dig voor de winnaar bekend is. Nu lukte dat niemand De Texelaars weerden zich kranig in het sterke deelnemersveld. Achter het duo Trap en Schraag legden Frans Bakker en Emmy Scholl-Bak- ker en Frits en Elles Witte (niet van 'Julia', maar van de Redoute) met dertien ringen beslag op een ge deelde vijfde plaats. Rein Eelman en Anneke Boom-Feenstra presteerden met tien ringen ook goed. Alleen Joop en Joke Noom bleven onder hun kun nen door slechts acht ringen te ste ken. Gisteren hield zwembad Molenkoog de traditionele 'super-pannenkoeken- race'. Verdeeld over drie leeftijds groepen (jongens en meisjes apart) werd op sportieve wijze gestreden Ondanks het mindere zwemweer, waren toch zo'n 50 kinderen met sup porters opgekomen. De deelnemers moesten eerst een stuk door het water lopen, gevolgd door een ronde over het veld Bij de finish werden de nummers 12 en 3 opgevangen. Zij kregen naast de pannenkoek en een glas limonade nog een extra verrassing. De pannenkoeken, ruim 100 stuks (ingrediënten gratis beschikbaar ge steld door Super De Boer), vonden gretig aftrek en waren na afloop dan ook schoon op. Al met al was weer sprake van een gezellige happening. Komende donderdag staat het laatste vakantiespel op de rol, daarover volgt nog nader bericht. Op de banen achter het Eierlandsche Huis werd afgelopen week het inmid dels traditionele toernooi voor recreanten gehouden. De organisa tie spreekt van een zeer geslaagd festijn, met zestig deelnemers en prachtige finalewedstrijden. Sommige werden pas in de tiebreak beslist. Enig nadeel was dat de wedstrijden daardoor erg lang duurden en het toernooi flink uitliep. Uitslagen Heren enkel Fetze de Haan-Martin Land 6-1 2-6 6-4; dames enkel Yvonne Brand-Conny Joling 6-3 6-3. gemengd dubbel Fetze de Haan/ Mieke van den Bent-lna Moens/Robert van den Bent 4-6 7-6 6-2, dames dubbel Janny Zutphen/ Yvonne Brand-Hennie van der Sande/Conny Joling 6-3 6-4, heren dubbel Fetze de Haan/ Martin Land-Gerrit Kamp/Hans de Porto 6-3 5- 7 7-6. Als het zonder zwaailicht kan bel Na vier jaar vertrekt Margre Sandee (31) bij EcoMare, waarzj; PR-vrouw voor menigeen 'het ge» van de zaak' was. Half augustusS ten haar werkzaamheden op Ter Na een vakantie treedt ze per K tober in dienst bij de Nederlarri Vereniging van Dierentuinen inA' sterdam. Het kantoor van deze on) nisatie, waarbij elf parken zijn aanc sloten, bevindt zich in Artis. In 'De Woningcourant, regio No) west-Nederland' troffen we bijgaa" wervende argumenten voor vest»? op Texel. Texel is met zo'n 13.000 inwonenI het grootste waddeneiland van! Nederland. Velen zijn er weleewl geweest om een weekend ofvakmT tie door te brengen. Maar Texel ken'! ook leuke dorpen om in te wonen In Den Burg, het grootste dorp*10! Texel, is het gemeentehuis geves-B tigd. Het jongste dorpje is De Cod*! dorp waar een gezellig haventje1$I Den Hoorn is fameus vanwege aj! I monumentale karakter en vantf$I Willem Ham. Willem Ham i$ wereldberoemde kenner van whisky. Misschien een reden voor J j op Texel te gaan wonen? Groeten uit Texel' staat achterop deze ansichtkaart, die wordt verspreid in drie ven ters, kaarten en bierviltjes uit te len en te vertellen wat de bedos was Maar als mensen ze niel»a dan houdt het op. Sommigenvon het geen reclame voor hun r< Jammer dat ze niet inzien dal ie: geren alleen nog op zo'n cyms manier kunt bereiken, maar net dereen heeft nu eenmaal hete' gevoel voor humor.' Stam weerspreekt dat 'nergens'm meegewerkt. 'Ik heb die postern der geval in Onder de Pompj hangen. En in de Twaalf Balckeno Zelf had ik er ook één in mijns hangen, maar die was binnendtt ste keren gejat. Die dingen zjn eenmaal gewild. Het aantal bial was gewoon veel te kort Errnt zo'n vijfendertighonderd voorled Koog, een paar honderd peis Die worden naf, dus je legt injfd! keer per avond nieuwe neer Dart je er snel doorheen. Ik dentrrti die campagneleider de omiioyi het toerisme op Texel een bet heeft onderschat. En dat helman aal een beetje raar verspreids de Emmalaan in Den Burg heböu vijf van die grote posters aan I taarnpalen gezien, in De Koogfëg alleen één op de Brink.' Joop Romn»

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 4