tok 'economie' krijgt landacht in EcoMare Hom koopt twee luizen Ruyslaan Woning en schuur voor Zuidewind Proef met andere wisseldag geslaagd Bezwaar GVT tegen aanbouw ongegrond Als onderdeel van 'deal': \ls Toekomst-plan doorgaat: ;ontrolebeleid ÖTE-GROT£rt qeooT ,4>Ta*SU> l CiQCiti Marsdiep nog in de vaart TEXELSE COURANT Minder bezoekers zwembad Molenkoog IFoto's Harry de Graaf) tKivan de nieuwe zalen met exposities over menselijke' activiteiten op de Noordzee. Vrij regelmatig ontvangt de re dactie van deze krant reacties van lezers die tijdens een bezoek aan Malta de oude Teso-boten Marsdiep en Texelstroom tegen kwamen Lang niet iedereen blijkt ervan op de hoogte dat de sche pen na de komst van de huidige dubbeldekkers zijn verkocht aan een rederij die in de Middellandse Zee een veerdienst onderhoudt tussen de eilanden Malta en Gozo Zo ook Peter Vos uit Nieuwveen. die onlangs met zijn gezin vakantie vierde op Malta 'Wijhebben van 1980tot 1987op Texel gewoond en nog de over tochten meegemaakt met de 'kleine' veerboten Tot onze ver bazing konden we tijdens onze vakantie op Malta een overtocht maken met de Marsdiep', schrijft Vos Hij voegt enige bijzonderhe den loe 'De klep gaat niet om hoog in verticale stand, maar wordt aan een ketting gewoon opgehaald en neergelaten. Het fietsendek wordt niet gebruikt, de bordjes zitten er nog wel. De boot is blauw-wit geschilderd, maar de naam Marsdiep is nog goed lees baar. Overigens hebben wij ons laten vertellen dat Gozo Ferries volgend jaar nieuwe boten laat varen Zijn die dubbeldekkers bij jullie al afgeschreven Vos -op Texel gymleraar maar nu redacteur van het Witte Week blad in Nieuw-Vennep- maakte op 27 juli bijgaande foto coMare wordt na de herfstvakantie begonnen met een al andere inrichting van de expositiezalen 2 en 3. Als Killing °P wat er 'n de succesvolle waterzaal is te zien, Ier aandacht worden besteed aan economische acti on die met de zee hebben te maken: visserij, scheep- t, recreatie, militaire activiteiten, delfstofwinning en waterlozing. jij dat in het drukbezochte vrn voor wadden en Noord- jjen 'natuur' viel te beleven, jUS voorbij. Directeur Jan bevestigt dat. 'Die econo- belangen staan vaak op jnnen voet met natuur den, maar we vinden dat het ik volwassen genoeg is om ondusie zelf te trekken. We de andere kant van de me- op zo objectief mogelijke rien. Het gaat om het geven goed inzicht in de relatie tus- ens en natuur'. deen zo evenwichtige en inte nt mogelijke presentatie te ko- Kerkt EcoMare in deze samen de economie'. Voorbeeld, wat II de expositie over de visserij de vissersvereniging DETV in de stichting Texels Museum zelf met een lening waarvan de lasten op de exploitatie drukken. Voor de rest moet het komen van bijdragen van sponsors en subsidies van diverse (overheids)fondsen. Kuiper 'Het is nog met rond, maar ik denk dat het gaat lukken' Vormgever u opnieuw in te richten ruimte lol dusver voornameli|k ge- j «oor een vaste expositie die ikking heeft op vogels en ook ti|deli]ke tentoonstellingen zo- '200 jaar Rijkswaterstaat'. De diorama's en ook enkele sskelelten worden weggehaald rjgen een bestemming elders, eigen medewerkers van toe hebben een belangrijk jjel in de bouw van de nieuwe Directeur Jan Kuiper (rechts) In gesprek met de tamille Dondorp. De verandering past in het streven expositie, maar er worden ook vak mensen van buiten aangetrokken Als vormgever is het bedrijf Looman en Dupree uit Amstelveen aange trokken, die ook de waterzaal ont wierp De totale kosten zullen ongeveer één miljoen gulden bedragen. Een deel van deze investering financiert om door vernieuwing en uitbreiding van de expositie de stroom bezoe kers op gang te houden Ook de vo rig jaar gereed gekomen waterzaal was daarvoor bedoeld en heeft zijn succes inmiddels bewezen. Als meest gewaardeerde onderdeel van EcoMare begint deze ondergrondse zaal zelfs de zeehonden naar de kroon te steken. Dat blijkt uit de per manente enquête die EcoMare on der de bezoekers houdt. Elke vijftig ste bezoeker wordt uitgenodigd een enquêteformulier in te vullen Vroe ger riepen de zeehonden verreweg het meeste enthousiasme op, maar in juni vonden 120 van de 250 geënquêteerde gasten de waterzaal het mooist en spraken 90 personen zich uit voor de zeehonden. Er is dan ook weinig twijfel aan dat de waterzaal het bezoek aan EcoMare stevig heeft aangewak kerd. Al in het voorjaar (dus vóór het begin van de 'slechte' zomer) lag het bezoek 20% hoger dan vorig jaar in dezelfde periode. Door het minder goede strandweer in de eerste twee zomermaanden kwam daar nog een schepje bovenop. Dit in tegenstel ling tot de landelijke trend de Neder landse musea boekten in dezelfde periode over het algemeen teruglo pende bezoekersaantallen. 200.000e Illustratief voor de groei is het feit dat gisterochtend in EcoMare de 200.000e bezoeker van dit jaar werd geregistreerd, twee weken eerder dan vorig jaar Het was verpleegkun dige Luuk Dondorp uit Putten die met echtgenote Gea en dochters Marije (5), Eline (4) en Elsemieke (1 twee weken vakantie op Texel door brengt. De familie doet aan woning- ruil en verblijft in Oosterend. Don dorp was voor het eerst op Texel Zijn vrouw was er 25 jaar geleden voor het laatst Ze bezocht toen het toenmalige Texels Museum in De Dennen en herinnert zich nog de (in middels overleden) zeehond Peter die aan één oog blind was De fami lie Dondorp is verzot op strand en zee en bezoekt dan ook elke vakan tie de kust Texel is hen lang niet te gengevallen 'Die veelzijdigheid Hier is werkelijk alles voorhanden'. De Dondorps werden in het EcoMare-restaurant uitgenodigd voor een consumptie en kregen een pakket met posters, folders en ander informatiemateriaal. Voor elk van de drie kinderen was er een 'knuffel' in de vorm van een echt lijkende zeehondenbaby. Bij de toppers Vorig jaar beliep het totale aantal bezoekers van EcoMare 270.000. Als de huidige groei aanhoudt zou dit jaar de 300.000 gehaald kunnen worden. EcoMare hoort daarmee tot de drukst bezochte musea van Ne derland Vergelijkbaar zijn het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen (in 1995 296.865 bezoekers), het Ne derlands film Museum in Amsterdam (294.000), Autotron in Rosmalen (280.000), de Bataviawerf in Lelystad (277.000), en de Nieuwe kerk in Amsterdam (263.632). Lager scoren bijvoorbeeld de beurs van Berlage in Amsterdam (250 000), de Hortus in Haren (230 000), Amster dams Historisch Museum (220 000), Museum Boymans-van Beuningen in Rotterdam (213.116), Haags Gemeentemuseum (211.000), Ne derlands Scheepvaart Museum in Amsterdam (204.465), het Museon in Den Haag (201.000) en de vesting Bourtange (200 000) De familie J. Zuidewind uit Oude- schild mag tussen haar boerderij en het bedrijventerrein aan de Schilderweg een timmer werkplaats met dienstwoning bou wen. Door hiermee akkoord te gaan kan de gemeente acht hec tare grond van de familie Zuide wind overnemen. De weg voor de uitbreiding van het bedrijven terrein is dan vrij. Nu het bedrijventerrein in Oudeschild vol is, zoekt de gemeente naarstig naar extra grond. Reden om te onder handelen met de familie Zuidewind van de naburige hoeve 'Ab-Ovo'. Tij dens de onderhandelingen deed de familie het voorstel voor de werk plaats annex woning waar een zoon. die nu nog in dienst van een aanne mer is, te zijner tijd een eigen bedrijfje kan beginnen. De gemeenteraad stemde hier dinsdagavond mee in. Alleen PvdA en D66 waren tegen Beide fracties zijn positief over de aankoop van extra bedrijventerrein, maar maakten bezwaar tegen de manier waarop. Hans Roeper (PvdA) wilde de bouw- aanvraag splitsen: 'Laat de familie eerst maar een bedrijfje opzetten. Pas als dat loopt, is een dienstwoning mogelijk. Nu lijkt het dat de familie Zuidewind een woning wil en mis schien nog een werkplaats om later iets in te doen.' Pieter de Groot (D66) had moeite met de richting waarin het bedrijventerrein wordt uitgebreid. Hij wees erop dat er geen nieuwe bedrij- De proef met donderdag als wisseldag voor toeristische ac commodaties wordt nu al als ge slaagd beschouwd. Het vol- boeken van de bungalows blijkt geen probleem te zijn. De actie zal daarom op grote schaal worden voortgezet. Door de gasten te laten wisselen op donderdag in plaats van vrijdag of ft bouw van De Nieuwe Toe- $l doorgaat, zal Tijs Blom de ingenvan twee families aan de slaan kopen. In ruil voor deze wnkomst hebben beide buren 'bezwaar tegen zijn plan ge- 'b In de ogen van Blom zijn I omwonenden de enigen die Swerkelijk planologische =de zouden ondervinden, om- fo nieuwbouw op slechts drie 'van hun achtertuin komt. gaat om de woningen Ruyslaan Tvan de families Van den Burg tooiman. Het gebied aan de Sstraat dat volgens het bestem- 'splan De Koog mag worden be- *d,ligt nu op circa 15 meter af- d van beide percelen. Door de kbuiving van de bebouwings- grens, waan/oor nu een wijziging van het bestemmingsplan nodig is (artikel 19), komt het complex De Nieuwe Toekomst veel dichterbij te staan. Beide families hadden dus goede pla nologische redenen om bezwaar aan te tekenen. Zij konden zich beroepen op zaken als vermindering van woon genot en aantasting van privacy. Extra toegang Blom zag dat ook in. Hij was boven dien geïnteresseerd in aankoop van beide woningen, omdat dit de moge lijkheid geeft tot een toegang vanaf de Ruyslaan. Niet alleen is dat handig voor de bevoorrading, ook kan er parkeergelegenheid worden gebo den. En in de woningen kunnen bij voorbeeld werknemers van het Toe- komst-complex onderdak krijgen. ,sM'ng (in '85/'86 na het afscheid Engelvaart, red.). Ik kan u zeg- Tietging, het ging. Ik ben totaal Wet de indruk van het gewau- van de heer De Groot.' Luchtfoto's laad onderschreef overigens de "9'punten van het nieuwe Inavrngsbeleid: beginnen met het Wkken van duidelijke overtre den heksenjacht ontketenen, ^dltuurverandering binnen de *e"e (zodat ieder zich bewust 'van een consequent toegepast n aannemers en architecten bij dit proces betrekken (zodat zij weten waar de grenzen liggen), streng maar rechtvaardig optreden en van een nul-situatie uitgaan door middel van meting. Dick Drijver bleef weerstand houden tegen het maken van luchtfoto's, al wilde hij 'nieuwe technieken niet uit sluiten'. Arthur Oosterbaan (Groen- Links) begreep de ophef niet: 'Lucht foto's zijn een objectieve methode, die ook in de vorige periode van wet houder Schilling is toegepast bij het opsporen van illegale caravans.' Ook Pieter de Groot, Maria van der Spek (VVD) en Hans Roeper (PvdA) spra ken zich uit vóór luchtfoto's. Roeper: 'Dat is geen kwestie van stiekem be naderen. Bovendien, iemand die clandestien bouwt, benadert de over heid stiekem.' Eventuele sloop van de woningen is momenteel niet aan de orde. De afgelopen weken voerden de be trokken partijen overleg, waarbij ook een Texelse makelaar werd inge schakeld. Dat resulteerde in een overeenkomst, met als ontbindende voorwaarde dat als de bouw niet doorgaat ook de verkoop van de wo ningen afketst. Volgens één der be trokken bewoners moet nog een flinke slag om de arm worden gehou den, omdat het wel of niet doorgaan van de bouw van veel factoren afhan kelijk is. Hoorzitting In elk geval hebben beide families niet het gezamenlijke bezwaarschrift van bewoners van Ruyslaan en Epelaan ondertekend. Deze 'ziens wijze', namens de buurt ingediend door mevrouw G. Rüngs-Wuis, heeft overigens geen betrekking op de overschrijding van de bestaande bouwgrens, maar op het 'massale uitgaansgebeuren' Dit bezwaarschrift komt evenals elf andere dinsdagavond aan de orde tijdens een openbare hoorzitting in het gemeentehuis, aanvang 19 30 uur. Burgemeester en wethouders hebben het bezwaar dat Gym vereniging Texel heeft gemaakt tegen de aanbouw van 'Ons Ge noegen', ongegrond verklaard. Tegelijkertijd is bij Gedeputeerde Staten gevraagd om een verkla ring van geen bezwaar, zodat de bouw spoedig van start kan gaan. Wel is toegezegd dat er een deur met luifel komt tussen het doel en de kleedkamers van 'Ons Genoe gen', zodat het verplaatsen van toestellen binnen het complex eenvoudiger wordt. GVT was het niet eens met de inde ling van de aanbouw. De vereniging wilde een ruimere toestelberging die om praktische redenen bovendien aan de Emmalaan-zijde van hef ge bouw zou moeten komen Het college herinnert aan de rand voorwaarden die door de gemeente raad zijn gesteld ten aanzien van de uitbreiding: de aanbouw is als ver vanging van het huidige gebruik van de Ferrever-zaal en de aanbouw moet budget-neutraal verlopen, dus per saldo geen kosten opleveren. Wensen ten behoeve van turnlessen zoals GVT die nu heeft geuit, pas sen niet in deze randvoorwaarden omdat GVT geen gebruiker van de Ferrever is Wel is rekening gehou den met de gymvereniging door in de vloer van de aanbouw grond- potten te plaatsen, zodat de zaal bij voorbeeld kan worden gebruikt als 'inturnzaal' bij turnevenementen. zaterdag bereikt Teso een betere vervoersspreiding en worden wacht tijden teruggedrongen Ook de schoonmaakbedrijven waarvoor het een groot probleem was om in zeer korte tijd enorme aantallen bunga lows schoon te maken, worden ont last. Bij de thans gaande proef is een be perkt aantal logiesverstrekkende be drijven met totaal 30 bungalows be trokken. De gasten daarvan mogen voor half geld met de boot mee als Het college vindt dat verder niet op de wensen van GVT moet worden ingegaan. Het huidige ontwerp is ge maakt met inachtneming van de randvoorwaarden. Het is wenselijk dat twee kleedkamers voor de aan bouw gebruikt kunnen worden. Twee bestaande kleedkamers van Ons Genoegen kunnen worden ge bruikt voor de aanbouw. Eén kleed kamer is direct vanuit de zaal te be reiken. Om in de andere kleedkamer te komen wordt de toestelruimte ge bruikt. Op deze wijze hoeft men niet via een andere kleedkamer, zo dat al technisch mogelijk is Overigens is een eventuele uitbreiding van het gebouw aan de Emmalaanzijde in de toekomst met uitgesloten 'Het geen GVT wenst is planologisch wel mogelijk maar op basis van de door de raad gestelde voorwaarden niet inpasbaar'. Zwembad Molenkoog heette vrijdag de dertigduizendste bezoeker wel kom Het was Linda van Klooster uit Venray, die met de groep 'Jong Ne derland' een week bij scouting Texel logeert. Zij werd verblijd met een taart. Door het slechte weer loopt Molenkoog ten opzichte van vorig jaar iets achter met het bezoekers aantal. Dankzij de mooie dagen in de afgelopen week, wordt de schade momenteel echter met rasse schre den goedgemaakt. VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1998 vigheid mag komen in het buiten gebied. Wethouder Daan Schilling wees op het belang van het onderhandelings resultaat. 'We hebben nog maar twee kavels in portefeuille, dan is de industriegrond op. Als we dit met doen, hebben we een groot pro bleem, want dan kunnen we het bedrijventerrein niet uitbreiden. De familie Zuidewind had ook alleen om een woning kunnen vragen, nu willen ze beide. Dat ze deze voorwaarde stellen, vind ik legitiem. De plek is met onlogisch, want die grenst aan het bedrijventerrein We voeren er ook keurig een artikel-19-procedure voor Schilling zei er geen probleem mee te hebben dat eerst het huis wordt neer gezet 'Er komt een ambachtelijke bestemming op Dat is een voor waarde in onze deal.' De wethouder riep op om het voorstel unaniem te steunen 'Zo kunnen we straks over acht hectare grond beschikken. Dat is voor de raad een hele zorg minder de komende jaren.' Hij kreeg PvdA en D66 echter met over de streep. zij op donderdag komen Teso is be reid ook volgend jaar deze korting te geven (van week 14 tot en met week 43), maar dan moet wel een groter deel van het totale losgiesaanbod voor de donderdag als wisseldag kiezen, namelijk minstens 250 een heden. De Texelse Vereniging van Logies- verstrekkers heeft haar leden opge roepen mee te doen en het motto te voeren 'Op donderdag reist u voor half geld'. Zij zullen op speciale wijze in de VVV-gids worden vermeld. Deelnemers (die lid van de TVL moeten zijn) krijgen voor de betref fende donderdagen kortingsbonnen die zij bij reservering aan hun gasten kunnen toesturen. De gast krijgt bij inlevering van de bon bij de Teso- kassa de 50% korting. Per donder dag stelt Teso maximaal 300 kortingsbonnen beschikbaar.

Texelsche Courant | 1998 | | pagina 5